• 22 March, 2023

Më shumë nga Kronikë

Një e moshuar gjendet e vdekur në shtëpinë e saj në Gjakovë

Një e moshuar është gjetur pa shenja jete në shtëpinë e saj në Gjakovë. Policia njofton se ngjarja ka ndodhur të martën rreth orës 13:00. “Vdekjen e saj e ka konstatuar mjeku kujdestar. Në vendin e ngjarjes kanë dalë të gjitha njësit përkatëse policore”, thuhet në raportin policor. Në konsultim me prokurorin, trupi i pa...

Ishte në trajtim mjekësor në QKUK, vdes foshnja 5 muajshe

Një foshnje 5 muajshe ka ndërruar jetë në QKUK. Policia ka njoftuar se foshnja e gjinisë femërore ishte shtetase e Shqipërisë. “Mitrovicë  18.03.2023 – 13:30. Gjersa ishte në trajtim mjekësorë në QKUK ka ndërruar jetë viktima/fëmija 5 muajshe, femër shtetase e Shqipërisë”, njofton policia. Me urdhër të prokurorit trupi i pa jetë është dërguar në...

Detaje nga rasti tragjik që ndodhi në Prishtinë, ku mbeti i vrarë një person dhe dy të tjerë u plagosën

Policia e Kosovës përmes raportit 24 orësh ka shpalosur detaje të reja lidhur me vrasjen e një personi dhe plagosjen e dy të tjerëve që ndodhi dje në lagjen “Arbëria” në Prishtinë. Rasti ka ndodhur dje rreth orës 13:21 në rrugën “Ahmet Krasniqi”. Sipas policisë dy të dyshuar meshkuj kosovarë dyshohet se kanë shtënë me...

Sërish bombardime në Mykolaiv të Ukrainës, vdesin dy persona

Dy persona kanë mbetur të vrarë në Mykolaiv të Ukrainës pas bombardimeve. Një burrë dhe një grua rreth të 40-tave mbetën viktima të shpërthimeve ruse. Një shtatë vjeçar u dërgua në spital dhe dy persona të tjerë u plagosën në sulm, tha guvernatori rajonal Vitaliy Kim./Alsat.mk/

Vrasja në Tiranë/ Ky është pronari i dënuar për armë

Pronari i lokalit në Tiranë, ku ndodhi mbrëmë atentati që shkaktoi një viktimë dhe pesë të plagosur në Don Bosko, është Fatjon Murati, i dënuar me heqje lirie për posedimin e municioneve dhe armëve të zjarrit. Murati u dënua me arrest me burg, por masa iu zbut në arrest shtëpie. Murati nuk ndodhej në banesë...

Tragjedi në Zvicër, burri vret gruan dhe tre vajzat e tij, më pas veten

Policia zvicerane gjeti trupat anëtarëve të një familje brenda shtëpisë së tyre të djegur, sipas dyshimeve të para burri ka vrarë gruan dhe tre vajzat e tij, më pas veten. “Pas dy ditë hetimesh intensive, skenari i një drame familjare është më i mundshmi sipas prokurorit përgjegjës për hetimin penal dhe hetuesve,” tha policia e...

Sulmi në Hamburg, momenti kur Policia hyn në objektin ku u vranë shtatë persona dhe u plagosën 25 të tjerë (VIDEO)

Shtatë persona kanë vdekur dhe 25 të tjerë janë plagosur si pasojë e të shtënave me armë në Hamburg të Gjermanisë. Ngjarja e rëndë ndodhi rreth orës 21:00, afër një kishe. Policia bëri të ditur se një operacion në shkallë të gjerë ishte duke u zhvilluar në zonën e Alsterdorf. Një video e publikuar nga...

Aksident në mesnatë, humb jetën 19-vjeçarja shqiptare në Itali

Një 19-vjeçare shqiptare ka humbur jetën gjatë natës në veriun e Italisë si pasojë e një aksidenti të tmerrshëm automobilistik. Vajza që banonte në Ponte di Piave në afërsi të Trevisos ishte në një automjet tip BMW së bashku me 3 miq të saj, kur nga shpejtësia makina ka humbur kontrollin duke u përplasur me...

Xhaçka: Gjashtë shqiptarë vdiqën në aksidentin e trenave në Greqi

Gjashtë shqiptarë kanë vdekur në aksidentin mes dy trenave që ndodhi të mërkurën në afërsi të Larissas në Greqi. Nga aksidenti raportohet se kanë vdekur 57 qytetarë. Ministrja e Jashtme e Shqipërisë, Olta Xhaçka ka ngushëlluar familjet e viktimave të aksidentit tragjik hekurudhor në Greqi. Shqipëria sot ka shpallur ditë zie për të nderuar viktimat...

Aksident i rëndë në Autostradën “Ibrahim Rugova”, humb jetën një grua dhe lëndohen katër persona të tjerë

Një grua ka humbur jetën dhe katër persona të tjerë janë lënduar në një aksident trafiku me fatalitet, që ka ndodhur të shtunën rreth orës 21:45 në Autostradën “Ibrahim Rugova” në hyrje-daljen Mazgit – Fushë Kosovë. Rastin tragjik e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë, Daut Hoxhaj, i cili ka thënë se në aksident janë përfshirë...

Përmbyset anija me emigrantë në Itali, 30 të vdekur

Një anije me emigrantë është përmbysur në në Cutro, në zonën e Crotone. Mediat italiane bëjnë me dije se si pasojë 30 persona kanë humbur jetën. Ndërkohë mësohet se në anije ishin 180 persona, nga të cilët shumë  ende nuk janë gjetur. Përveç trupave të gjetur në plazh, në zonën e “Steccato” ka edhe nga...

Aksidentohet autobusi me targa shqiptare në Kroaci, humb jetën një person

Një autobus me targa shqiptare është aksidentuar në autostradën A1 ndërmjet Brinjes dhe kryqëzimit Ogulin në drejtim të Zagrebit, në Kroaci. Sipas mediave të huaja, ngjarja ka ndodhur në orën 23:43, mbrëmjen e djeshme, ndërsa mësohet se një person ka humbur jetën, raporton Euronews. Sakaq si pasojë e aksidentit 7 persona të tjerë (pasagjerë) kanë mbetur të...

Mbi 72 mijë aksidente në trafik, 411 viktima gjatë 4 viteve në Kosovë

Ditët e fundit të muajit shkurt u shoqëruan më një numër të madh të aksidenteve në vend. Vetëm brenda 24 orëve nga aksidentet me fatalitet vdiqën dy persona.Ndërsa në 7 ditët e javës prej tyre mbetën të vdekur gjithsejt 7 persona, e te lënduar mbeten 109. E shifra të larta të aksidenteve pati edhe ne...

Vetura e godet për vdekje një person në Rastavicë të Deçanit

Një person ka vdekur pasi është goditur nga një veturë në fshatin Rastavic të Deçanit. Sipas policisë, deri tek rasti ka ardhur pasi viktima fillimisht kishte bërë vetaksident, ndërsa kishte dalë nga vetura dhe gjatë kalimit të rrugës në kursin nga drejtimi i Gjakovës, është goditur nga një veturë. “Viktima dërgohet në Spitalin Rajonal në...

Aksidenti tragjik me katër të vdekur në rrugën Ferizaj – Shtime, deklaratat e Policisë dhe Prokurorisë

Një aksident i rëndë komunikacioni ka ndodhur rreth orës 19:00 të së mërkurës në rrugën Ferizaj – Shtime, ku si pasojë katër persona kanë ndërruar jetë, ndërsa dy të tjerë janë të lënduar, njëri rëndë. Rastin e ka bërë të ditur zëdhënësi i Policisë për Rajonin e Ferizajt, Kanun Veseli, ndërkaq në veturë janë përfshirë...

Ngjarja që tronditi mbrëmë Kosovën, si erdhi deri te aksidenti fatal që mori jetën e katër personave

Një aksident i rëndë komunikacioni ka ndodhur rreth orës 19:00 të së mërkurës në rrugën Ferizaj – Shtime, ku si pasojë katër persona kanë ndërruar jetë, ndërsa dy të tjerë janë të lënduar, njëri rëndë. Rastin e ka bërë të ditur zëdhënësi i Policisë për Rajonin e Ferizajt, Kanun Veseli, ndërkaq në veturë janë përfshirë...

Pas 12 ditësh kërkime, Christian Atsu gjendet i vdekur nën rrënoja pas tërmetit të tmerrshëm në Turqi

Kanë kaluar 12 ditë nga tërmetet e tmerrshme që goditën Turqinë dhe po vazhdon ende kërkim shpëtimi i personave që kanë mbetur nën rrënoja. Por futbollisti ganez Christian Atsu nuk e kishte fatin që të nxirrej i gjallë nga banesa e tij, pasi tani trupi i tij i pajetë është nxjerrë nga rrënojat. Pas 12...

Rritet bilanci i viktimave nga tërmeti, bandat pengojnë punën e grupeve të kërkim-shpëtimit

Bilanci i viktimave të tërmetit në Turqi dhe Siri ka tejkaluar shifrën 28 000 dhe shpresa për të gjetur të mbijetuar të tjerë po shuhet me kalimin e ditëve. Ekipet gjermane dhe austriake ndërprenë operacionet e kërkim-shpëtimit të shtunën, duke përmendur si shkak përplasjet midis grupeve të paidentifikuara. Siguria pritet të përkeqësohet, pasi furnizimet ushqimore...

Afro 5 mijë të vdekur nga tërmeti në Turqi e Siri

Të paktën 4 mijë e 940 persona të vdekur janë konfirmuar në Turqi e Siri pas tërmetit të fuqishëm me magnitudë 7.8 ballë të Rihterit Zyrtari i Agjencisë së Menaxhimit të Fatkeqësive në Turqi, Orhan Tatar, bëri të ditur se vetëm në shtetin turk janë regjistruar së paku 3 mijë e 381 viktima, ndërsa mbi...

Francë: Zjarr në një banesë, vdesin nëna dhe shtatë fëmijët e saj

Një ngjarja tragjike ka ndodhur në Francë. Si pasojë e një zjarri që shpërtheu brenda një banese, vdiqën një grua së bashku me shtatë fëmijet e saj. Ngjarja tragjike ndodhi të në orët e vona të së dielës, në Charly-sur-Marne rreth 70 kilometra në lindje të Parisit, derisa familja ishte duke fjetur. Zjarrfikësit ishin thirrur...

Numri i të vdekurve nga tërmeti i fuqishëm në Turqi dhe Siri shkon në më shumë se 500

Më shumë se 500 njerëz raportohet se kanë gjetur vdekjen në dy vende – Turqi dhe Siri – pasi një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.8 goditi Turqinë jugore herët të hënën. Të paktën 284 persona kanë vdekur dhe më shumë se 2,300 janë plagosur në Turqi, sipas nënpresidentit të vendit Fuat Oktay, shkruan CNN....

Aksidentohet një autobus në Turqi, tetë të vdekur

Një autobus është aksidentuar në Afyonkarahisar të Turqisë, ku tetë persona kanë humbur jetën, ndërsa 35 të tjerë janë lënduar. Mësohet se autobusi që u aksidentua po udhëtonte nga Dijarbakır në drejtim të Bodrumit, ndërsa bëhet e ditur se shoferi ka humbur kontrollin mbi mjetin, Anadolu Agency, transmeton Klankosova.tv. Bëhet e ditur se në vendin...

Vdes një person në Gjakovë

Një mashkull kosovar ka vdekur në Gjakovë. Viktima është dërguar në gjendje të rëndë shëndetësore në Spitalin e Gjakovës, ku përkundër përpjekjeve të mjekëve, i njëjti ka vdekur. Me vendim të prokurorit, trupi i pajetë është dërguar në Institutin e Mjekësisë Ligjore për obduksion. /Klankosova.tv/

Shpërthim në një xhami të Pakistanit, të paktën 32 të vrarë 

Të paktën 32 persona janë vrarë dhe 150 të tjerë janë plagosur në një shpërthim që ndodhi në një xhami në qytetin pakistanez të Peshawarit. Një pjesë e ndërtesës u shkatërrua dhe zyrtarët thonë se njerëzit kanë mbetur nën rrënoja. Shumica e atyre që vdiqën ishin pjesë e forcave të policisë dhe besohet se ata...

Mbi 50 të vdekur në dy aksidente në Pakistan

Më shumë se 50 persona kanë humbur jetën të dielën në dy aksidente të ndara në Pakistan. Të paktën 41 persona humbën jetën kur një autobus ra në një luginë dhe mori flakë në jug-perëndim të Pakistanit. Ndërsa në veriperëndim të vendit, të paktën 10 fëmijë u mbytën në një aksident me varkë. Të gjithë...

Një 23-vjeçare kosovare humb jetën në një aksident trafiku në Nju Jork

Një 23-vjeçare nga Kosova raportohet se ka humbur jetën në një aksident trafiku në Nju Jork. Këtë e ka bërë të ditur gazetari Beqir Sina, i cili tha se nga burime të shtypit lokal mësohet se shoferi që drejtonte automjetin ishte një emigrant shqiptar, i cili u arrestua pas aksidentit që rezultoi me vdekjen e...

Gjermani, shqiptari vret ish-gruan në vendin e saj të punës

Në Markdorf të Gjermanisë, të shtunën një shqiptar ka vrarë ish-gruan në vendin e saj të punës. Bëhet e ditur se burri ka qenë në gjendje të dehur kur e ka qëlluar 44-vjeçaren me breshëri plumbash. Prokuroria në Konstanz njofton se 47-vjeçari shqiptar, pas krimit kishte hipur në një taksi duke ikur nga vendi i...

Vdes një person dhe një tjetër lëndohet nga vetaksidenti në Prizren

Një person ka vdekur dhe një tjetër është lënduar si pasojë e një vetaksidenti në Prizren, mëngjesin e sotëm. Këtë bëri të ditur Shaqir Bytyqi, zëdhënës për media në Drejtorinë Rajonale të Policisë së Kosovës në Prizren. I lënduar ka mbetur shoferi i automjetit, ndërsa ka vdekur pasagjeri. Ndër tjera, personat në fjalë kishin mbetur...

U përpoq ta shpëtonte motrën e saj dhe si pasojë ranë të dyja nga kati i katërt – detaje nga rasti tragjik në Ferizaj

Një ngjarje tragjike ka ndodhur të shtunën mbrëma në Ferizaj, ku dy vajza njëra 18 vjeçare dhe tjetra 15, ranë nga kati i katërt i një objekti banesor. Si pasojë e kësaj, njëra nga vajzat ka humbur jetën kurse tjetra ka pësuar lëndime trupore. Zëdhënësi i policisë në Ferizaj, Kanun Veseli ka thënë se vajzat...

Dy vajza në Ferizaj bien nga kati i 4-të i një objekti, vdes njëra

Dy vajza në Ferizaj kanë rënë nga kati i 4-të i një ndërtese, njëra nga të cilat ka vdekur. Lajmin ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë për Rajonin e Ferizajt, Kanun Veseli, i cili tha se vajza e cila ka vdekur ishte 15-vjeçare, ndërsa e lënduara 18-vjeçare. “Me datën 21.01.2023 rreth  orës 21:35 policia rajonale e...

12 vjet nga protesta e 21 janarit

Sot, shënohen 12-vite nga gjarja e 21 janarit e vitit 2011, e cila është një ndër më të dhimbshmet në vendin tonë, pasi mbetën të vrarë 4 protestues në bulevardin dëshmorët e kombit: Aleks Nika, Ziver Veizi, Hekuran Deda dhe Faik Myrtaj. Protestues të shumtë iu drejtuan kryeministrisë duke kundërshtuar rregullat e vendosura nga qeveria....

Vdes pacienti që ra nga kati i katërt i QKUK-së

Ka vdekur pacienti i cili kishte rënë nga kati i katërt i njërës prej klinikave të QKUK-së. Kjo u bë e ditur përmes një njoftimi nga Shërbimi Spitalor, Klinik dhe Universitar i Kosovës.“Menjëherë janë ndërmarrë masat e nevojshme për ofrimin e ndihmës mjekësore, por përkundër masave reanimatore dhe ndihmës së vazhdueshme nga stafi i Klinikës...

Gjermani: Vritet një 31-vjeçar nga Kosova

Një 31 vjeçar nga Kosova është vrarë në Gjermani të shtunën e kaluar më 7 janar. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në qytetin Freiburgut, në zonën Auggener Weg. Kosovari ishte dërguar në spital por nuk ka mundur të i përballojë plagëve të marra. I dyshuari për rastin është një gjerman 29-vjeçar, ish i dashuri i...

Përplasen dy autobusë në Senegal, humbin jetën 40 persona dhe 85 tjerë lëndohen

Të paktën 40 persona kanë humbur jetën dhe 85 tjerë janë lënduar rëndë, kur dy autobusë u përplasën sot në Senegal. “Jam thellë i prekur me aksidentin tragjik në Gnibyju, ku humbën jetën 40 persona dhe shumë tjerë u lënduan”, tha Macky Sall, presidenti i Senegalit. Ai përmes një postimi në Twitter, njoftoi se shkaqet...

OKB kërkon hetim pas vdekjes së 28 personave në qytetin e Burkina Faso

Kreu i zyrës së Kombeve të Bashkuara për të drejtat e njeriut ka bërë thirrje për një hetim të shpejtë dhe transparent për vdekjen e të paktën 28 njerëzve trupat e të cilëve u gjetën në veriperëndim të Burkina Fasos muajin e kaluar. Volker Türk, komisioneri i lartë i OKB-së për të drejtat e njeriut,...

Ndahet nga jeta në moshën 58-vjeçare, legjenda italiane Gianluca Vialli

Ish-sulmuesi i Italisë, Gianluca Vialli, ka vdekur në moshën 58-vjeçare. Vialli, i cili luajti për shumë klube të njohura dhe pati një karrierë të shkëlqyer ishte duke u trajtuar nga kanceri i pankreasit, por nuk pati sukses. Vialli e filloi karrierën e tij në Cremonese, klubi i tij i lindjes, përpara se të vazhdonte të...

Policia gjen familjen e vrarë prej tetë anëtarësh në Utah

Tetë anëtarë të një familje, nga ta pesë fëmijë, janë gjetur të vrarë në shtëpinë e tyre në Utah, thonë autoritetet lokale, të cilët nuk kanë dhënë më shumë detaje në lidhje me motivin e mundshëm të vrasjeve. Viktimat u gjetën nga policia gjatë kontrollit rutinor në lagje, thuhet në raportin e zyrtarëve në qytezën...

Një 35-vjeçar vdes në aksidentin e rëndë në Çagllavicë

Një 35-vjeçar ka vdekur si pasojë e një aksidenti të rëndë që ka ndodhur në orët e para të mëngjesit të së enjtes në Çagllavicë. Lajmin për Telegrafin e ka konfirmuar zëdhënësja e Policisë së Kosovës për rajonin e Prishtinës, Florie Ahmti Ajo ka bërë të ditur se në këtë aksident është përfshirë një veturë...

Vazhdon dhuna në Burkina Faso, gjenden 28 trupa të pajetë

Trupat e 28 personave që u qëlluan për vdekje janë gjetur në qytetin veriperëndimor të Burkina Fasos, Nouna, ka deklaruar qeveria. Një grup i shoqërisë civile për vrasjet i fajësoi disa civil të armatosur që pretendonin se ishin anëtarë të një nisme vullnetare të mbështetur nga qeveria që thuhet se luftonte xhihadistët. Qeveria nuk e...

Shpërthim i kolerës në Afrikë, qindra të vdekur

Autoritetet në Malavi të Afrikës kanë pezulluar hapjen e shkollave fillore dhe të mesme në dy qytete të mëdha pas një shpërthimi kolere që deri më tani ka vrarë 595 njerëz. Shkollat në kryeqytet, Lilongwe, dhe qendra tregtare, do të qëndrojnë të mbyllura për të paktën dy javë të tjera pas festave. Përhapja e kolerës...

Tragjedi në Australi, përplasen dy helikopterë, 4 të vdekur dhe tre të lënduar

Katër persona kanë humbur jetën, ndërsa tre të tjerë janë plagosur si pasojë e një aksidenti ajror në Australi, pasi dy helikopterë u përplasën në ajër. Aksidenti tragjik ndodhi në orën 14:00 (me orën lokale) pranë parkut turistik Sea World në rajonin e Gold Coast. Sipas policisë, në momentin fatal të përplasjes njëri helikopter ishte...

Për 10 muaj në Kosovë ndodhën 17 vrasje

Shqetësuese në shumë raste vazhdon të mbetet siguria në vend. E gjithë kjo për shkak të numrit të madh të armëve të cilat vazhdimisht janë në pronësi të qytetarëve, e në të shumtën e rasteve pa kurrfarë leje. Si shkak i këtyre armëve, jetë të shumta edhe jetët që u shuan në vitin që lamë...

Ugandë: Shfaqja e fishekzjarreve kthehet në tragjedi, vdesin nëntë persona

Festa e Vitit të Ri u kthye në tragjedi. Nëntë persona vdiqën si pasojë e një rrëmuje që u krijua në një qendër tregtare në Kampala të Ugandës. Kjo pas një shfaqjeje të fishekzjarrëve jashtë qendrës tregtare “Freedom City”, njoftoi policia shkruan CNN. “Në vendngjarje kanë mbërritur ekipet e shpëtimit dhe kanë dërguar të plagosurit...

Itali: Zjarr në një qendër të miturve, vdes 17-vjeçari shqiptar

Një 17-vjeçar nga Shqipëria ka vdekur si pasojë e një zjarri që ka kapluar një qendër për të mitur. Rasti tragjik ka ndodhur në Pasia di Prato në Udine të Italisë. Imeraj kishte qëndruar aty nga muaji shtator i vitit 2022, raportojnë mediat italiane. Ekipet e shpëtimit kishin arritur të nxirrnin nga kjo qendër 11...

Ndërron jetë Papa Benedikt XVI

Ka ndërruar jetë në moshën 95-vjeçare, Papa Benedikti XVI, thuajse një dekadë pasi dha dorëheqjen nga posti si kreu i Kishës Katolike për shkak të moshës së thyer. Ai udhëhoqi Kishën Katolike për më pak se 8 vite, duke nisur nga viti 2013 dhe u bë Papa i parë që jepte dorëheqjen që prej Papa...

Shkon në 44 numri i të vdekurve nga moti i keq në Filipine

Ka shkuar në 44 numri i viktimave si pasojë e motit të keq në Filipinet jugore që nga dita e Krishtlindjeve, duke shkaktuar rrëshqitje dheu dhe përmbytje. Lajmi është bërë i ditur nga autoritetet lokale, duke theksuar se viktimat janë regjistuar në rajonet qendrore dhe jugore të vendit, më të prekura nga moti i keq....

98 persona të vdekur, mbi 13 mijë të lënduar për 11 muaj në Kosovë

Në 11 mujorshin e këtij viti, 87 aksidente fatale kanë ndodhur ku kanë mbetur të vdekur 98 persona. Që nga janari e deri në muajin nëntor të këtij viti në total kanë ndodhur gjithsej 18 mijë e 886 aksidente. Nga krejt këto aksidente mbetën të lënduar gjithsej 13 mijë e 369 persona. Për shpejtësinë e...

Raportohet për 60 viktima në ShBA

Të paktën 28 ​​njerëz kanë vdekur në Nju Jork, shumica e tyre në Buffalo, pasi stuhia dimërore vazhdon të godasë Amerikën e Veriut, sipas The Guardian. Një zyrtar shtetëror tha se disa njerëz ishin bllokuar në makina për më shumë se dy ditë gjatë asaj që ishte “ndoshta” stuhia më e keqe e jetës së tyre....

Shembet miniera e arit, mbeten të bllokuar 18 minatorë

Një incident i rëndë ka ndodhur në Kinë ku 18 persona kanë mbetur të bllokuar pasi është shembur një minierë ari në rajonin veriperëndimor të Xinjiang. Lajmi është bërë me dije nga mediat zyrtare të cilat kanë njoftuar se shembja ndodhi rreth orës 13:40 të së shtunës në qarkun Yining, Prefektura Autonome e Kazakistanit. Zona...

Shtatë të shtëna në katër sekonda, si ndodhi vrasja e dy shqiptarëve

Një 41 dhe 44 vjeçar shqiptarë kanë vdekur dje dhe një grua është plagosur, pasi një person ka shtënë me armë zjarri mbrëmë në një lokal në sheshin Nea Smyrni në Athinë. 31-vjeçarja që mbeti e plagosur ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën. Ngjarja ka ndodhur pak para orës 22:00, kur autori i maskuar...

Aksident tragjik në Gjermani, treni godet për vdekje dy mërgimtarë nga Kosova

Dy mërgimtarë nga Kosova kanë humbur jetën tragjikisht të premten mbrëma në Wiesbaden të Gjermanisë. Leutrim Hyseni 31 vjeç dhe Admir Seta 40 vjeç, janë goditur nga treni teksa kanë qenë duke e kaluar hekurudhën. Lajmin e ka bërë të ditur Shoqata Humanitare Dardania Wiesbaden, e cila me këtë rast u ka bërë thirrje të...

10 të vdekur pas zjarrit në një ndërtesë në Lion

Dhjetë persona, duke përfshirë pesë fëmijë të moshës tre deri në 15 vjeç mbetën të vdekur nga një zjarr të premten që përfshiu një ndërtesë banimi në qytetin juglindor francez të Lionit. Katër persona të tjerë mbetën të lënduar rëndë nga zjarri që filloi rreth orës 03:00 të mëngjesit në katin e parë përpara se...

Itali: 19-vjeçari nga Kosova vdes në aksident trafiku

Një 19-vjeçar nga Kosova ka vdekur si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ndodhi të martën e kaluar në “Brennerstaatsstraße” në Blumau në Tirolin Jugor. Sipas gazetës STOL, i riu vdiq në një spital në Bolzano. Në aksident thuhet se u lënduan edhe pesë persona të tjerë, të cilët po trajtohen po në Bolzano...

Amnesty International dokumenton vrasjen e 44 fëmijëve gjatë protestave në Iran

Dyzet e katër fëmijë thuhet se u vranë gjatë protestave në Iran. Amnesty International ka bërë të ditur se ka dokumentuar emrat dhe të dhënat e fëmijëve dhe se ka mbledhur informacione për kërcënimet që kanë marrë nga qeveria familjarët e 13 viktimave të vogla. Kjo bëhet e ditur nga Iran International. Të afërmit u...

Lajm tragjik vjen nga Katari, gazetari amerikan ndërron jetë në konferencën për shtyp gjatë ndeshjes Holandë – Argjentinë

Një lajm tragjik ka ardhur nga Katari, ku zhvillohej sfida çerekfinale mes Holandës dhe Argjentinës. Kur po luhej koha shtesë e ndeshjes, gazetari amerikan i Sports Illustrated, Grant Wahl ka ndërruar jetë në moshën 48 vjeçare. Shkaku i mundshëm i vdekjes, sipas raporteve të CBS, ishte një atak në zemër, ndërsa përpjekjet për ta rikthyer...

Futbolli kosovar në zi, futbollisti 17-vjeçar i Trepça ’89 ndërron jetë në fushën e lojës

Futbolli kosovar është në zi, pasi ka humbur një nga shpresat e mëdha. Gjatë ditës së sotme ka ndërruar jetë një futbollist në sfidën e juniorëve mes A&N dhe Trepçës ’89, e futbollisti që ndërroi jetë është Erion Kajtazi. 16-vjeçari ka qenë njëri nga talentet më të mëdhenj në futbollin kosovar, derisa vdekja e tij...

Vetëvrasja e Sokol Halilit, letra që la pas dhe deklarata e babait të tij

Të premten, në ditën kur po varrosej 35-vjeçarja Hamide Magashi, e cila u vra në oborrin e Gjinekologjisë në Prishtinë, ish-bashkëshorti i saj Sokol Halili – personi që dyshohet se ia mori jetën – bëri vetëvrasje. Halili për dy ditë u kërkua nga organet e rendit nën dyshimin për vrasjen makabre të ish-bashkëshortes së tij,...

Gjykata në Ferizaj: 35 vjeçarja e vrarë mbrëmë ka pasur urdhër-mbrojtje për gjashtë muaj – ndaj të dyshuarit ekziston aktakuzë për kanosje

Gjykata Themelore e Ferizajt përmes një njoftimi për media ka konfirmuar se ka pasur urdhër-mbrojtje ndaj 35 vjeçares e cila u vra mbrëmë në oborrin e QKUK-së. Në njoftim thuhet se kërkesa për lëshimin e urdhrit mbrojtës ishte bërë me datë 08 shtator 2022. “Të nderuar përfaqësues të mediave, lidhur me rastin që ka ndodhur mbrëmë...

Vrasja e gruas shtatzënë në QKUK, i dyshuari ende në arrati

Një krim monstruoz ndodhi mbrëmë rreth orës 18:00 në oborrin e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës. Gruaja shtatzënë e moshës 35-vjeçare, Hamide Magashi, u vra në oborrin e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, ku kishte shkuar për të kryer lindjen e fëmijës së saj të parë. I dyshuar për vrasjen është ish-bashkëshorti i saj, Sokol...

Policia konfirmon vrasjen e gruas shtatzënë në oborrin e QKUK-së, viktima një 35-vjeçare

Një krim i rëndë ka ndodhur sonte në QKUK, ku një person dyshohet se ka vrarë bashkëshorten e tij shtatzënë para objektit të Gjinekologjisë. Policia e Kosovës e konfirmon se një grua rreth 35-vjeç është vrarë në oborrin e QKUK’së. Zëdhënësja e Policisë së Kosovës për rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti për Gazetën Express tha...

Ekzekutohet me plumb pas koke 42-vjeçari shqiptar në Gjermani

Një shtetas shqiptar është ekzekutuar mbrëmjen e së hënës në Gjermani. Ngjarja e rëndë ndodhi në Garnstrasse, pjesën jugore të qytetit Krefeld, shkruan Bild. “Pati një të shtënë në Garnstrasse. Një person ka vdekur”, tha një zëdhënës i policisë me kërkesë të agjencisë gjermane të shtypit. Sipas informacioneve paraprake të policisë gjermane, autori ose autorët e...

Rëndohet bilanci nga rrëshqitjet e dheut në Itali, shpallet gjendje e jashtëzakonshme

Ka shkuar në shtatë numri i personave që kanë humbur jetën si pasojë e rrëshqitjes së dheut në ishullin italian Ischia, ku tre prej tyre janë fëmijë. Autoritetet janë në kërkim të pesë personave të zhdukur, ndërkohë është shpallur gjendja e jashtëzakonshme. Rrëshqitja e dheut goditi qytetin e Casamiçiola Terme pas reshjeve të dendura në...

Përmbytjet në Itali, një viktimë dhe 11 të zhdukur

Përmbytjet në Itali i kanë marrë jetën 1 personi, ndërsa 11 të tjerë raportohen ende të zhdukur. Ditën e sotme do të mblidhet në një seancë të jashtëzakonshme Këshilli i Ministrave i cili do të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të përmbytjeve, ndërsa do të akordohen edhe 2 milionë euro për ndërhyrjet e para....

Prokuroria jep detaje për vrasjen në Prishtinë, 70-vjeçari dyshohet se vrau gruan me sëpatë

Prokuroria Themelore në Prishtinë bën të ditur se me urdhër të Prokurorit të Shtetit është ndaluar personi me inicialet I.G. (1952) për shkak të dyshimit se ka kryer veprën penale “Vrasja e rëndë”.  Prokuroria njofton se rreth orës 04:40, në Stacionin Policor Qendra është paraqitur personi i lartcekur, i cili dyshohet se ka privuar nga...

Tërmeti në Java të Indonezisë, dhjetëra të vrarë dhe qindra të plagosur

Një tërmet në ishullin kryesor indonezian, Java, ka vrarë dhjetëra njerëz dhe ka plagosur qindra, thonë zyrtarët. Ekipet e shpëtimit kanë punuar gjatë natës në përpjekje për të shpëtuar të tjerët që mendohet se janë ende të bllokuar nën ndërtesat e shembura. Zona ku goditi tërmeti është me popullsi të dendur dhe të prirur për...

​Çifti shqiptar është gjetur i vrarë me thikë pranë Venecias

Një burrë është duke u kërkuar nën dyshimin se ka vrarë ish-gruan e tij dhe partnerin e saj të ri për shkak të xhelozisë në Spinea pranë Venecias të dielën mbrëma, tha policia të hënën. Çifti me origjinë shqiptare u gjet i vrarë me thikë në banesën e tyre dhe fillimisht u dyshua një vrasje-vetëvrasje...

Aksident në Klinë – humb jetën një kadet i policisë

Një aksident trafiku ka ndodhur sot rreth orës 06:50 në fshatin Jashanicë të komunës së Klinës. Si pasojë e këtij aksidenti një person ka humbur jetën. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i policisë për rajonin e Pejës, Fadil Gashi. “Rreth orës 06:50 policia ka marrë informatën për një aksident në fshatin Jashanicë të komunës së...

Rrokulliset një kamion në Deçan, një i vdekur dhe një i lënduar

Policia e Kosovës ka njoftuar se të dielën e 21 nëntorit, rreth orës 19:25, është informuar për një rast i cili ka ndodhur në bjeshkën e fshatit Isniq-Deçan, e quajtur (Pleqe). “Njё kamion ёshtё rrokullisur dhe si pasojё dy personat qё ishin nё kamion janё lёnduar”, njofton Policia e Kosovës. Tutje njoftohet se tё lënduarit janё...

Një femër e moshës madhore gjendet pa shenja jete në Gjakovë

Në rrugën “Xhavit Islami”, në paralagjen Dardania, këtë mbrëmje është gjetur trupi i pa jetë i një femre të moshës madhore. Nga disa burime është bërë e ditur që e ndjera ka qenë në moshën 47 vjeçare, me inicialet A.A Në vend të ngjarjes kanë dalë të gjitha njësitet relevante policore. Rasti po hetohet

SHBA: Sulm i armatosur në një klub nate, pesë të vdekur

Pesë persona kanë vdekur si pasojë e një sulmi të armatosur. Ngjarja ndodhi në Colorado të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në një klub të nate. Po ashtu si pasojë e sulmit u plagosën 18 persona. Lajmi u bë i ditur nga policia, raporton CNN. Tani, besohet se i dyshuari është kapur nga policia dhe...

Vdiqën 6 persona dhe u lënduan 81, krejt çfarë dihet për sulmin në Stamboll

Gjashtë persona humbën jetën dhe 81 të tjerë pësuan lëndime pas një shpërthimi afër sheshit Taksim në Stamboll, një incident që presidenti Recep Tayyip Erdogan e ka quajtur një sulm me bombë “që duket terrorizëm”. Të dielën, ambulancat u mobilizuan drejt vendit të ngjarjes në rrugën e mbushur plotë të Istiklal, të cilën policia e...

​Aksident ne Pejë, humb jetën motoçiklisti

Paraditen e së shtunës, rreth orës 11:00, ka ndodhur një aksident trafiku në rrugën “Beteja e Loxhёs” nё Pejë, ku ka humbur jetën një person. Në këtë aksident ishin tё përfshira njё automjet transportues (kombi) dhe njё motoçikletё. Si pasojё e aksidentit vozitёsi i motoçikletës ёshtё lёnduar rёndё, i njejti ёshtё dërguar në spitalin rajonal...

Gjermani: 59-vjeçari vret tre persona dhe më pas veten

Katër trupat të pajetë janë gjetur në qytetin e vogël bavarez të Ëeilheim, reth 50 në jugperëndim të Mynihut. Policia dyshon se një burrë tashmë i vdekur vrau dy gra 57-vjeçare dhe një burrë 60-vjeçar, përpara se të vriste veten. Policia tha në një deklaratë se ata u lajmëruan fillimisht nëpërmjet një telefonate urgjente që...

Një 39 vjeçar nga Gjakova gjendet pa shenja jete në banesën e tij

Sot rreth orës 18:30, Stacioni Policor-Gjakovë është njoftuar se viktima, mashkull, shtetas i Republikës së Kosovës i lindur në vitin 1983, gjendej pa shenja jete në banesën e tij në rrugën “Ali Hasi” në Gjakovë. Patrulla policore ka dalë në vendin e ngjarjes ku nga personli mjekësor (që kishte dalë po ashtu në vendin e...

Itali: 42-vjeçari shqiptar vdes pasi ra nga çatia derisa ishte duke punuar

Të premtën ka ndodhur një rast tragjik në Itali. Një 42-vjeçar shqiptar ka vdekur pasi ka rënë nga çatia derisa ishte duke punuar. Armando Serjani, u rrëzua nga një lartësi prej pesë metrash. Pavarësisht ndihmës së parë nga kolegët dhe dërgimit të menjëhershme në spital, ai nuk ia doli. Rasti ndodhi në rajonin Chiabotto të...

Fundoset anija me 68 emigrantë në Greqi

Greqia shpëtoi nëntë emigrantë dhe është në kërkim për dhjetëra të tjerë që besohet se ishin të zhdukur pasi varka e tyre u fundos në ishullin Evia herët të martën, tha roja bregdetare. Nëntë persona janë shpëtuar nga anija, e cila u përmbyt në skajin jugor të Evia, tha zëdhënësi i rojes bregdetare greke, Nikos...

Shuhet familja shqiptare në Itali, humb jetën nëna dhe tre të mitur

Një aksident i rëndë rrugor është regjistruar mbrëmjen e djeshme në Reggio Emilia në Itali ku për pasojë kanë humbur jetën katër anëtarë të një familje. Sipas policisë italiane, viktimat janë me origjinë shqiptare, dhe bëhet fjalë për nënën dhe tre fëmijë të mitur dy, 10 dhe 12 vjeç, ndërkohë që i plagosur rëndë ka...

Vritet një person në Tiranë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Tiranë në zonën e quajtur “Kodra e Diellit”. Një person është qëlluar me breshëri kallashnikovi nga një veturë e cila ishte në lëvizje. Siç raporton Abcmews.al viktima është dërguar pa shenja jete në spital. I ndjeri është Briken Sanaj, 39-vjeçar nga Lezha. Policia ka gjetur gëzhoja në vendngjarje...

Të paktën 146 persona të vdekur nga rrëmuja në Seul të Koresë së Jugut – numri mund të rritet

Të paktën 146 persona kanë humbur jetën pas një rrëmuje në kryeqytetin e Koresë së Jugut, Seul, sipas autoriteteve lokale të zjarrfikësve. Viktimat u shtypën nga një turmë e madhe që po shtynte përpara në një rrugë të ngushtë gjatë festimeve të Halloween-it pranë hotelit Hamilton në zonën Itaewon. Pamjet në mediat sociale treguan shumë...

E rëndë në Itali, shqiptari vret gruan në banesë dhe arratiset në Shqipëri

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në orët e vona të mbrëmjes së djeshme në Itali, ku një shqiptar ka vrarë bashkëshorten e tij 35-vjeçare. Ngjarja ka ndodhur në banesën e tyre ne Trieste, ndërsa aktualisht dyshohet se autori është nisur drejt Shqipërisë. Viktima, Alexandra Elena Mocanu ishte me origjinë nga Rumania dhe së fundmi...

Ndërron jetë një pesëvjeçar në Fushë Kosovë, Policia heton rastin

Një fëmijë pesëvjeçar ka ndërruar jetë në shtëpi të premten, ndërkaq Policia e Kosovës bëri të ditur se me vendim të prokurorit, trupi i pajetë është dërguar në IML për obduksion Sipas raportit të Policisë së Kosovës, rasti ka ndodhur të premten rreth orës 05:20 në rrugën “Bedri Pejani”, në Bresje. Tutje siç thuhet në...

Aksident me fatalitet në rrugën Prishtinë – Gjilan, humb jetën një 34 vjeçar

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se të mërkurën rreth orës 22:00 kanë pranuar informatën se në rrugën Prishtinë – Gjilan, saktësisht në fshatin Hajvali, ka ndodhur një aksident trafiku me pasoja fatale. Policia njofton se në këtë aksident kanë qenë të përfshirë, një këmbësor dhe një veturë. Si pasojë e aksidentit lëndime të...

Londër: I riu shqiptar humb jetën në një përleshje, ndërhyri për ta ndihmuar shokun e tij

Një rast tragjik ka ndodhur të dielën në Londër. I riu shqiptar, Lumturi Zeqja, vdiq pas një përleshje mes disa personave që ndodhi në një lokal. 27-vjeçari u përfshi në rast duke u përpjekur që t’i dilte në ndihmë shokut të tij, raportojnë mediat angleze. E lidhur me rastin kanë folur familjarët e të ndjerit....

E rëndë, ndërron jetë i riu në Tiranë pasi u kap nga policia

Policia e Shtetit, përmes Agjencisë së Mbikëqyrjes Policore bën me dije se një person ka ndërruar jetën mbrëmjen e së mërkurës në Tiranë ndërsa po shoqërohej në ambientet e komisariatit. Sipas njoftimit, shtetasi Laer Kurti, 32 vjeç, u largua me shpejtësi kur pa patrullën dhe në momentet e shoqërimit në komisariat shfaqi probleme shëndetësore. Ai u...

Vritet një 27-vjeçar shqiptar në Londër

Një 27-vjeçar me origjinë shqiptare është gjetur i pajetë pranë stacionit të metrosë në Londër. Mediet e huaja, bëjnë me dije se ngjarja e rëndë ka ndodhur pak para orës 23:00 të së dielës, në një rrugë jashtë një stacioni metroje në lindje të Londrës. Sipas medieve vendase për arsye ende të panjohura, shqiptari kishte...

Vdes avokatja Teuta Çaushi

Oda e Avokatëve të Kosovës ka njoftuar se ka vdekur avokatja Teuta Çaushi. Varrimi i saj do të bëhet sot në orën 15:00, në varrezat e qytetit të Gjakovës.  “Oda e Avokatëve të Kosovës humbi anëtaren e saj, avokaten Teuta Çaushi. Oda e Avokatëve të Kosovës, i shprehë ngushëllimet më të sinqerta familjarëve, miqve dhe...

Rrokulliset autobusi me pasagjerë në Serbi, raportohet për të vdekur

Në afërsi të liqenit artificial dhe digës Rovna në juglindje të qytetit serb Valevë, ka ndodhur një aksident i rëndë trafiku. Deri të aksidenti erdhi kur një autobus me plot pasagjerë u rrokullis, e sipas informacioneve të para një person ka humbur jetën e 15 tjerë janë lënduar, transmeton Telegrafi. Siç raportojnë mediat serbe, autobusi...

Aksidenti me fatalitet te “Kroni i Mbretit”, policia jep detaje

Një grua ka humbur jetën si pasojë e goditjes nga një veturë në rrugën Prishtinë-Pejë, saktësisht te vendi i njohur si “Kroni i Mbretit”. Aksidenti ka ndodhur dje rreth orës 17:20. Policia përmes raportit 24 orësh ka dhënë detaje lidhur me këtë rast. “Në rrugën Nacionale Prishtinë-Pejë, i dyshuari mashkull kosovar, derisa ka qenë duke...

Shkon në 40 numri i minatorëve të vdekur në Turqi, një ende i zhdukur

Ka shkuar në 40 numri i të vdekurve nga shpërthimi në një minierë thëngjilli në provincën veriore turke, Bartin, që ndodhi të premten. Lajmin për shifrën e re të viktimave e dha të shtunën ministri i Punëve të Brendshme i Turqisë, Suleyman Soylu. Ai shtoi se po vazhdon operacioni i kërkimit për një tjetër minator të...

Tragjedia në Turqi, rritet numri i viktimave nga shpërthimi në minierë

Ka shkuar në 28 numri i viktimave, ndërsa me dhjetëra të tjerë vijojnë të jenë ende të bllokuar nën tokë pas shpërthimit në një minierë qymyri në provincën Bartin në veri të Turqisë. Ministri i Energjisë, Fatih Donmes deklaroi se paraprakisht mendohet që shpërthimi të jetë shkaktuar nga një xhep gazi në të cilin kanë...

Aksident në Itali, vdes 23-vjeçari shqiptar

Një 23-vjeçar me origjinë shqiptare ka humbur jetën në një aksident në Itali. Ngjarja ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Pievaiola në Corciano. I riu shqiptar ka qenë pasagjer në një makinë Alfa Romeo me të cilën udhëtonin 3 persona. Shoferi humbi kontrollin mbi mjetin, ndoshta për shkak të shpejtësisë së lartë, raportojnë mediat italiane....

​18 vite nga tragjedia e maturantëve të Malishevës

Sot bëhen 18 vjet kur 15 maturantë të shkollës së mesme “Abdyl Frashëri” nga Malisheva humbën jetën gjatë një ekskursioni që po bënin në Shqipëri. Autobusi që po barte 15 maturantët që s’janë më dhe 34 shokë të tyre që u lënduan rëndë, u rrokullis dhe ra në humnerë. Aksidenti u shënua rreth orës 14:00...

Përleshje me thika në Itali, vdes 45-vjeçari kosovar

Një 45-vjeçar nga Kosova ka humbur jetën gjatë natës pas një sherri me thika në qarkun e Fierës, në Treviso të Italisë. Sipas TGCOM 24, disa nga personat e përfshirë në përleshje kanë marrë plagë të rënda, ndërsa të tjerët janë larguar nga vendngjarja përgjatë bregut të lumit Sile. Policia italiane po punon për zbardhjen...

OKB dënon vrasjen e 15 emigrantëve në Libi

Misioni Mbështetës i Kombeve të Bashkuara në Libi ka dënuar vrasjet e tmerrshme të të paktën 15 emigrantëve dhe azilkërkuesve në Sambrata, duke u bërë thirrje autoriteteve vendase që të vendosin autorët para drejtësisë. Pesëmbëdhjetë kufoma emigrantësh, disa të djegur, u gjetën të premten në një plazh në Sambrata, 70 kilometra në perëndim të kryeqytetit...

Të paktën 17 të vdekur dhe 40 të plagosur nga granatimet e banesave në Zaporizhzhia

Granatimet në qytetin juglindor të Ukrainës, Zaporizhzhia, kanë vrarë të paktën 17 persona, ka thënë zyrtari i qytetit Anatoliy Kurtev. Anton Gerashchenko, një këshilltar i lartë presidencial i Volodymyr Zelensky, tha se shifrat paraprake sugjeronin 17 të vdekur dhe 40 të plagosur pas një sulmi në shtëpi banimi. “Rusët nuk janë në gjendje të përgjigjen në...

Përleshje mes trafikantëve në det, vriten 15 emigrantë

“Një varkë e emigracionit të paligjshëm u vu në shënjestër të raketave RPG, duke shkaktuar vdekjen e mbi 15 emigrantëve, disa prej tyre “u dogjën për vdekje”. Lajmi është bërë i ditur nga mediat lokale të Libisë, sipas të cilave viktimat dyshohet se janë emigrantë të përfshirë në një mosmarrëveshje mes dy grupeve rivale të...

Gjendet i vdekur mbrojtësi i Real Socidadit

Real Sociedad është në zi për shkak të vdekjes së futbollistit të tij Unai Arruabarrena. Arruabarrena, i cili ishte lojtar i skuadrës së të rinjve të klubit spanjoll është gjetur i vdekur në shtëpinë e tij. Lajmi për vdekjen e 22-vjeçarit u bë i ditur nga vet klubi spanjoll. Me këtë rast klubi i ka...

Policia dhunon tifozët, një i vdekur

Boca Juniors ngeci në një barazim pa gola në transfertën ndaj Gimnasia La Plata, ndërkohë që një tifoz (Cesar Regueiro) ka humbur jetën! Ndeshja u ndërpre në minutën e nëntë, pasi shumë tifozë vendas (pa bileta) u përplasen me policinë, pasi donin të futeshin me çdo kusht në stadium, edhe pse dyert ishin mbyllur. Shumë...