1. Home
  2. Kronikë e zezë

Category: Kronikë e zezë

Kush është shkencëtarja e parë shqiptare që u pushkatua nga regjimi komunist?

Kush është shkencëtarja e parë shqiptare që u pushkatua nga regjimi komunist?

Historia shqiptare numëron qindra gra të cilat lanë gjurmë të mëdha në fusha të ndryshme të shkencës, artit dhe jo vetëm. Shumë prej tyre ranë pre e regjimeve të ndryshme fashiste e komuniste, mirëpo veprat…

Lexo më shumë
COVID-19 i merr jetën çiftit me 5 fëmijë

COVID-19 i merr jetën çiftit me 5 fëmijë

Planet e këtij çifti u shkatërruan nga COVID. Virusi i mori jetën Daniel dhe Davy Macias një javë pas lindjes së vajzës së tyre. Ata kishin vendosur të gjenin emrin për vajzën sapo të shëroheshin,…

Lexo më shumë
Familja Sadrija dyshon se zjarri u shkaktua nga energjia elektrike

Familja Sadrija dyshon se zjarri u shkaktua nga energjia elektrike

Burhani dhe Oresi nuk mund të ju shpëtonin flakëve në mëngjesin e djeshëm. Të dy fëmijët, njëri 12 e tjetri 13 vjeq mbetën të vdekur nga zjarri që e bëri shkrum e hi katin e…

Lexo më shumë
19 të vdekur nga koronavirusi në Kosovë, këto janë moshat e viktimave

19 të vdekur nga koronavirusi në Kosovë, këto janë moshat e viktimave

Në 24 orët e fundit në Kosovë 19 persona kanë vdekur nga COVID-19. Në mesin e viktimave katër i takonin moshave 50-59 vjeçare. Tetë persona ishin nga grupmoshat 60-69 vjeç dhe tre më pak të…

Lexo më shumë
Zjarr në Spitalin e Tetovës, dyshohet për së paku 10 viktima

Zjarr në Spitalin e Tetovës, dyshohet për së paku 10 viktima

Gjatë orëve të mbrëmjes është raportuar se ka shpërthyer një bombolë gazi në ndërtesën ku po trajtoheshin pacientët me koronavirus në Tetovë. Si pasojë e shpërthimit të bombolës së gazit , kanë humbur jetën disa…

Lexo më shumë
Dyshohet se është vrarë edhe Blerand Kadrijaj, zyrtar i lartë i PDK-së

Dyshohet se është vrarë edhe Blerand Kadrijaj, zyrtar i lartë i PDK-së

Një vrasje e dyfishtë ka ndodhur në qytetin e Pejës. Të vrarë dyshohet se kanë mbetur dy zyrtarë të lartë të PDK-së, kandidati për kryetar të Komunës, Astrit Ademaj dhe zyrtari Blerand Kadriaj. Kështu bëjnë…

Lexo më shumë
Dyshohet se është vrarë kandidati i PDK-së për Kryetar të Pejës, Astrit Ademaj

Dyshohet se është vrarë kandidati i PDK-së për Kryetar të Pejës, Astrit Ademaj

Dy persona janë vrarë në Pejë mbrëmjen e së mërkurës. Një nga të vrarit, dyshohet se është kandidati i PDK-së për Komunën e Pejës, Astrit Ademaj. Ndërkaq, mësohet se edhe një person tjetër me inicialet…

Lexo më shumë
Mosha e 24 viktimave nga COVID-19

Mosha e 24 viktimave nga COVID-19

24 persona kanë vdekur nga COVID-19, në 24 orët e fundit. Në listën e grup-moshave është fëmija dyvjeçar nga Peja për të cilin u raportua mbrëmë, rreth moshës 20-29 është një person, 30-39 një tjetër,…

Lexo më shumë
Një foshnje tre javëshe në Kosovë vdes si pasojë e infektimit me COVID

Një foshnje tre javëshe në Kosovë vdes si pasojë e infektimit me COVID

Ka vdekur një foshnje 3-javëshe e sëmurë me Covid-19, në Klinikën e Neonatologjisë në QKUK. Rasti ka ndodhur pasditen e djeshme dhe është konfirmuar nga u.d. drejtoresha e Neonatologjisë Dr. Hajrije Ismaili. “Po ka qenë…

Lexo më shumë
Deçan, 34-vjeçari vdes nga Covid-19

Deçan, 34-vjeçari vdes nga Covid-19

Një person në moshën 34-vjeçare nga fshati Gramaqel i Komunës së Deçanit ka vdekur si pasojë e komplikimeve nga koronavirusi. Lajmin e ka bërë të ditur një familjar i të ndjerit, nëpërmjet rrjetit social ‘Instagram’.…

Lexo më shumë