Bislimi: Çështja e dinarit u keqpërdorë nga Serbia vetëm sepse ishte Kosova në proces të Këshillit të Evropës

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, ka thënë se Serbia është përpjekur ta keqpërdorë çështjen e dinarit. Bislimi thotë se kanë bërë të qartë se nuk do të lejojnë institucione të Serbisë në Kosovë, transmeton Telegrafi. “Fillimisht nuk kam qenë i përfshirë në asnjë diskutim për dinarin. Kam qenë i përfshirë…

Ministrja Haxhiu: Serbia ka organizuar arratisjen e disa të burgosurve për ta dëmtuar rendin publik të Kosovës

Ministrja e Drejtësisë në Kosovë, Albulena Haxhiu, ka bërë thirrje të shtunën për nisjen e një hetimi vendor dhe ndërkombëtar për, siç ka thënë ajo, nxitjen dhe organizimin e arratisjeve të të burgosurve nga burgjet e Kosovës për në territorin e Serbisë. Sipas saj, shteti i Serbisë po cyt dhe…

Rizvanolli: Kërkesa për energji është rritur, çmimi po thyen rekorde

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, thotë se sektori i energjisë në Kosovë është futur në binarë. Sipas saj, gjatë qeverisë Kurti është rritur për tre për qind pjesëmarrja e sektorit industrial dhe komercial në konsum të energjisë, ndërkaq ka rënie të vazhdueshme të konsumit familjarë. Megjithatë, ajo shton se aktualisht…

Responsive Iframe
MOTI NË KOSOVË

Përmbledhje

Hapja e Kino “Hyrije Hana” mbledh personalitete të njohura nga i gjithë vendi

Institucioni më i ri kulturor i hapur në Gjakovë është hapur mbrëmjen e së dielës. Kinemaja “Hyrije Hana” do të jetë vendi i premierave të filmave më të rinj jo vetëm vendor, por edhe botëror. Për të ndjekur më shumë rreth mbrëmjes hapëse të kinemansë “Hyrije Hana” ju ftojmë ta ndiqni videon e bashkangjitur :

Qendra e shëndetit mendor për fëmijë dhe adoleshentë do të funksionalizohet në vitin 2024

Në vitin 2024 do të funksionalizohet qendra e shëndetit mendor për fëmijë dhe adoleshentë e ndërtuar qysh në vitin 2017. Ushtruesi I detyrës së drejtorit të qendërs së shëndetit mendor në Gjakovë Besnik Stuja tregoj edhe arsyet e vonesave në lidhje me këtë cështje. Më poshtë mund të ndiqni kronikën e plotë.

Këto janë të gjitha vendimet që i mori sot Qeveria e Kosovës

Qeveria e Kosovës ka zhvilluar sot mbledhjen e radhës në të cilën ka miratuar 23 vendime. Në mesin e vendimeve të rëndësishme të marra nga Ekzekutivi ishin edhe emërimi i bordit të Fondit të Sigurimeve Shëndetësore. Po ashtu, Qeveria mori edhe një vendim interesant për bizneset e gastronomisë, me të cilin këto detyrohen që të...

​Klinika Infektive e mbushur me pacientë, 80 përqind e tyre me oksigjenoterapi

Në Klinikën Infektive janë të mbushura të gjitha kapacitet spitalore dhe aktualisht janë të shtrirë 112 pacientë dhe 80 përqind prej tyre janë me oksigjenoterapi. Kështu ka bërë të ditur ushtruesi i detyrës së drejtorit të Klinikës Infektive,Izet Sadiku i cili deklaroi se në këtë klinik tashmë janë të shtrirë 112 pacientë. Ai tha se një...