1. Home
  2. Kulturë

Category: Kulturë

Një oaz pranë qiellit për turistët, liqenet akullnajore të Valamarës

Një oaz pranë qiellit për turistët, liqenet akullnajore të Valamarës

Maja e Valamarës, në Gramsh një parajsë turistike e gjendur në një lartësi të madhe me liqene akullnajore, është një ndër destinacionet më të bukura për turistët. Bashkia Gramsh ka publikuar disa foto nga liqenet…

Lexo më shumë
Gjergj Fishta: Ma kollaj asht me mbushun një thes me pleshta sesa me i ba bashk dy shqiptarë

Gjergj Fishta: Ma kollaj asht me mbushun një thes me pleshta sesa me i ba bashk dy shqiptarë

Cilësohet poet kombëtar e njihet edhe si Homeri shqiptar. Gjergj Fishta (23 dhjetor 1871 – 30 dhjetor 1940), ishte frat françeskan, piktor, arkitekt, deputet, anëtar i Akademisë Italiane të Shkencave, kandidati i parë shqiptarë për…

Lexo më shumë
Institucionalizimi i gjuhës shqipe nëpërmjet Kongresit Arsimor të Lushnjes

Institucionalizimi i gjuhës shqipe nëpërmjet Kongresit Arsimor të Lushnjes

Institucionalizimi i një gjuhe historikisht është bërë në dy mënyra kryesore: nëpërmjet fesë, dhe nëpërmjet politikës. Gjuha shqipe edhe pse është aq e vjetër sa edhe vetë populli shqiptar, nuk e pa dritën e institucionalizimit…

Lexo më shumë
Promovohet libri “Shqipnija e vërtetë në programin e klasës politike të shek. XXI”

Promovohet libri “Shqipnija e vërtetë në programin e klasës politike të shek. XXI”

Gjatë ditës së sotme  në  Pallatin e kulturës në qytetin e Gjakovës, është bërë promovimi i  Librit “Shqipnija e vërtetë në programin e klasës politike të shek. XXI “ nga autori Ismet Avdia i cili…

Lexo më shumë
Filmi “Zgjoi” pjesëmarrës në Festivalin e Filmit në Romë

Filmi “Zgjoi” pjesëmarrës në Festivalin e Filmit në Romë

Filmi “Zgjoi” i regjisores kosovare, Blerta Basholli, është dhënë premierë tashmë në shumë vende të botës. Filmi i cili ka fituar plot tri çmime të rëndësishme në Festivalin “Sundance” dhe është propozim i Kosovës në…

Lexo më shumë
Zëri i paharruar i Rudolf Stambollës (VIDEO)

Zëri i paharruar i Rudolf Stambollës (VIDEO)

Rudolf Stambolla ka qenë një këngëtar i njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo e lehtë. Njihet për zërin më melodioz dhe njëri prej pionierve të muzikës së lehtë Shqiptare të fund viteve…

Lexo më shumë
Në Shkup së shpejti fillon Java e Filmit Shqiptar

Në Shkup së shpejti fillon Java e Filmit Shqiptar

Nga data 21 deri më 26 tetor në Kinotekë, në kryeqytetin maqedonas, Shkup, do të zhvillohet Java e Filmit Shqiptar. Në manifestimin pesëditor, realizuar nga Kinoteka dhe Qendra Kombëtare e Filmit e Shqipërisë do të…

Lexo më shumë
Kujtohen Migjeni dhe Agolli, me rastin e lindjes së dy kolosëve të letërsisë

Kujtohen Migjeni dhe Agolli, me rastin e lindjes së dy kolosëve të letërsisë

Dritero Agolli dhe Migjeni janë përkujtuar në një konferencë të veçantë me rastin e lindjes se tyre. Studiues, shkrimtarë dhe personazhe të tjera nga fusha të ndryshme kanë vlerësuar kontributin e dy kolosëve në letërsinë…

Lexo më shumë
Merren vendime të rëndësishme për kulturën dhe trashëgiminë kulturore

Merren vendime të rëndësishme për kulturën dhe trashëgiminë kulturore

Sot në mbledhjen e 39-të të Qeverisë së Republikës së Kosovës u aprovua Draft Marrëveshja për Pjesëmarrjen e Kosovës në Programin e Bashkimit Evropian Evropa Kreative. Programi Evropa Kreative synon të kontribuoj në rritjen e…

Lexo më shumë
Muzetë më të njohur në botë (FOTO)

Muzetë më të njohur në botë (FOTO)

Nga Kanadaja në Katar, përgatituni të frymëzoheni nga disa prej arkitekturës më mahnitëse në botë. Këto muze, ose ndërtesa ekstravagante moderne ose rrënoja mistike mesjetare ose stacione treni të konvertuara, janë vepra arti në vetvete…

Lexo më shumë