• 22 March, 2023

SPORT

Më shumë nga Sporti

KOK: Spanja rikthen “regjimin” e vjetër për sportistët tanë

Komiteti Olimpik i Kosovës ka ngritur shqetësimet në lidhje me diskriminimin që po u bëhet sportistëve kosovarë nga shtetet që nuk e njohin Kosovën si shtet të pavarur. Sipas KOK, kombëtarja e karatesë nuk është duke u lejuar të garojë e barabartë me garuesit tjerë në Kampionatin Evropian, që sot pritet të nis në Guadalajara...

Barcelona rrezikon të humbasë Gavi-n me zero

La Liga do t’i rikthejë Gavi-t statusin si lojtar i akademisë së Barcelona-s në kapitullin e fundit të një mosmarrëveshjeje të gjatë ligjore mbi regjistrimin e kontratës së re të lojtarit, të rënë dakord shtatorin e kaluar me klubin katalanas. Gavi do të jetë ende në gjendje të luajë normalisht për Barçën, por është një...

Mësohet arsyeja pse dështoi meçi Fury-Usyk për 29 prill

Është zbuluar tashmë arsyeja pse dështoi meçi i Tyson Fury kundër Oleksandr Usyk dhe kjo thuhet se shkon përtej ndarjes së përfitimeve të meçit. Sipas menaxherit të Usyk, përplasja e padiskutueshme e paraparë më 29 prill në stadiumin Wembley ka dështuar. Të dy kampet ishin mbyllur në bisedime për një përballje të madhe në Londër,...

Premier League do t’i lejojë lojtarët të prishin agjërimin e tyre gjatë ndeshjeve në muajin e Ramazanit

Zyrtarëve të ndeshjeve në të gjitha ligat u është kërkuar që të lejojnë lojtarët të prishin agjërimin e tyre gjatë ndeshjeve të mbrëmjes gjatë periudhës së shenjtë të Ramazanit, ka kuptuar Sky Sports News. Shumë nga futbollistët më të mirë të vendit, duke përfshirë Mohamed Salah të Liverpool-it, Riyad Mahrez të Manchester Cityt dhe Ngolo...

Renditja e NBA: Betejë e madhe për play-off në konferencën perëndimore

Një betejë e madhe pritet deri në fund të sezonit të rregullt në Konferencën Perëndimore sa i përket play-off dhe turneut play-in. Distancat mes skuadrave janë shumë të vogla dhe nuk është e tepruar të thuhet se nëntë skuadra konkurrojnë për shtatë vende. Golden State Warriors fituan një vend dhe ishin të gjashtët në Perëndim,...

Xhaka: Jam krenar që luaj për Zvicrën, por origjina ime, gjaku im është Kosova

Granit Xhaka është pjesë e dokumentarit të Kombëtares së Zvicrës, të quajtur “The Pressure Game”, ndërsa në pjesën e tij të katërt, të titulluar “Presioni i gjakut”, ishte radha për futbollistin kosovar. Regjisorët e dokumentarit e kanë vizituar kapitenin e “Helvetikëve” në shtëpinë e tij në Londër, ndërsa kanë folur edhe me gruan e tij,...

Ish-presideti i Francës negocion për kampionin e botës si trajner i PSG-së

Pasi këshilloi dhe bindi Mbapen të qëndrojë te skuadra e PSG-së një vit më parë, ish-presidenti i Francës, Nikolas Sarkozi, tifoz i këtij ekipi, po bën ndërmjetësin për të sjellë edhe Zinedin Zidanin në detyrën e trajnerit. Të gjithë te PSG-ja e ëndërrojnë kampionin e botës në detyrën e trajnerit te PSG, ndaj dhe Al-Khelaifi...

Mesazhi i Ademit për futbollistët e Kosovës para ndeshjeve kualifikuese për Euro 2024

Në prag të fillimit të fushatës kualifikuese për Euro2024, presidenti i FFK-së, Agim Ademi ka vizituar futbollistët e Përfaqësueses së Kosovës që në ditën e tyre të parë të grumbullimit për t’u dhënë mbështetjen e parezervë të tij dhe të të gjithë federatës, në rrugëtimin drejt kualifikimit në Euro 2024. Në fjalimin e mbajtur para...

Sot hidhet shorti për gjysmëfinalet e Kupës së Kosovës

Këtë të marte nga ora 12:00 në selinë e FFK-së do të hidhet shorti për ndeshjet gjysmëfinale të Kupës së Kosovës. Në këtë fazë të kësaj gare, ndeshjet luhen me sistemin vajtje-ardhje, teksa fituesi i Kupës e siguron pjesëmarrjen në garat evropiane për sezonin e ardhshëm. Pjesëmarrjen në këtë fazë të garave e kanë siguruar...

Kosova fiton dy medalje në Kupën e Botës në boks

Liberta Haxholli dhe Donat Syla, nuk u kthyen duarthatë nga Kupa e Botës në boks. Haxholli dhe Syla, arritën që të fitojnë medaljen e bronztë. Por, selektori Faton Xhakli dhe trajneri Nazim Halili, nuk u shprehen dhe aq të kënaqur me rezultat. “Në muajin prill na pret Kampionati Evropian U18 në Jerevan (Armeni) dhe duhet...

Shala: Disa lojtarë po e përdorin Kosovën për t’ju bërë presion Kombëtareve të tjera për t’i ftuar

Menaxheri i Kombëtares së Kosovës, Bajram Shala ka folur sot në konferencë për shtyp për lojtarët që po hezitojnë t’i thonë “po” Kosovës apo që po e refuzojnë atë edhe pse po japin premtime se do t’i bashkohen asaj. Rasti i fundit është ai i Uran Bislimit, i cili i refuzoi “Dardanët” në dy prej...

PSG merr vendim për të ardhmen e Messit, pas vërshëllimave nga tifozët

Sipas raportimeve të fundit, Paris Saint-Germain është duke menduar për vazhdimin e kontratës së Lionel Messit përtej fundit të sezonit. Fituesit të Kupës së Botës, marrëveshja e të cilit në Parc de Princes do të skadojë këtë verë, ka tërhequr shumë interes në mes të pasigurisë së tij kontraktuale në Paris, me Al-Hilal, Inter Miami...

Xavi: Gara për titull është ende e hapur

Barcelona triumfoi në El Clasico përballë Real Madrid, duke bërë kështu një hap para drejt titullit kampion, pasi që tani udhëheq tabelën me plus 12 pikë nga madrilenët. Megjithatë, pavarësisht distancës me ndjekësin më të afërt, trajneri i katalanasve, Xavi Hernandez, ka thënë se ende është herët të flitet për çështjen e titullit kampion. “Nuk...

U vërshëllye para dhe pas ndeshjes nga tifozët – Messi duket se ka parë mjaft te PSG

Lionel Messi dukej se i shmangej tifozëve të Paris Saint-Germain dhe eci drejt e në tunelin e tyre pasi skuadra e tij pësoi një humbje 2-0 ndaj Rennes në Ligue 1. Argjentinasi, i cili është lidhur me një largim nga klubi francez, ishte subjekt i sulmeve nga tifozët para ndeshjes në Parc des Princes. Pavarësisht...

Arteta me fjalë të mëdha për Xhakën: Ai është fenomenal këtë sezon, i thash se do të shënonte

Arsenali ka vazhduar me ndeshje të mira dhe me fitore në elitën e futbollit anglez Ligën Premier. Lideri aktual i kampionatit anglez të dielën pasdite mposhti Crsytal Palacen në derbin londinez me rezultat të thellë 4-1. Edhe në këtë duel ishte mesfushori nga Kosova, Granit Xhaka që realizoi njërin nga golat dhe bëri një paraqitje...

Giresse: Grupin nuk e kemi të vështirë, na jep ambicie për t’u kualifikuar

Përzgjedhësi i Kombëtares së Kosovës në futboll, Alan Giresse, ka mbajtur konferencë për medie në nismë të grumbullimit për dy ndeshjet kualifikuese për Euro 2024 kundër Izraelit dhe Andorrës, raporton Ekonomia Online. “Dardanët” do ta nisin ciklin kualifikues me ndeshjen e parë kundër Izraelit në udhëtim më 25 mars, ndërkaq tri ditë më vonë luajnë...

Sot zhvillohet derbi i xhiros së 26-të në Superligën e basketbollit kosovar

Sot zhvillohet derbi i xhiros së 26-të në elitën e basketbollit kosovar. Në palestrën e zjarrtë “Minatori” në Mitrovicë, Trepça e pret skuadrën e Pejës, derbi ky i që është vjetër me dekada në basketbollin tonë. Aktualisht, mitrovicasit jane vendin e katërt me 15 fitore e 10 humbje, kurse pejanët kanë 18 fitore e shtatë...

Sonte zhvillohet “El Clasico”

Barcelona dhe Real Madrid sonte ndeshen në La Liga, nga ora 21:00. Një fitore për Barçën do të hapte një epërsi prej 12 pikësh në krye të tabelës, duke e bërë titullin e ligës një probabilitet të lartë, nëse jo një siguri matematikore, ndërsa një fitore për Real Madridin do ta mbante garën gjallë me...

Tri ndeshje interesante sot në Superligë

Xhiroja e 26-të e Superligës sot vazhdon me tri ndeshje tejet interesante. Ferizaj e pret Ballkanin, Gjilani do të ndeshet me Llapin, ndërsa Trepça 89’ me Dukagjinin. Të tri përballjet do të fillojnë nga ora 13:00. Nëse Ballkani arrin t’i arkëtojë tri pikë, do ta kalojë më një pikë Dritën, duke e rimarrë pozitën e...

Të martën vendosen çiftet gjysmëfinale të kupës së Kosovës në futboll

Rruga për në finalen e Kupës së Kosovës do të përcakohet të martën më 21 mars ka bërë të ditur FFK-ja në njoftimin e fundit të lëshuar. Katër ekipet që siguruan gjysmëfinalen e Kupës së Kosovës, në mes tyre edhe mbrojtësi i trofeut Llapi, do të mësojnë fatin se me cilën skuadër do të përballen në gjysmëfinale...

Superkompjuteri parashikon fituesin e Ligës së Kampionëve

Një super kompjuter ka parashikuar fituesin e Ligës së Kampionëve të këtij sezoni dhe është një lajm i keq për tifozët e Chelseat. Manchester City dhe Chelsea janë dy përfaqësuesit e mbetur të Ligës Premier pasi Liverpooli dhe Tottenham u eliminuan në të tetën e finales. Dhe City i Pep Guardiolas është parashikuar të shkojë...

Konfirmohet: Barcelona mund të bie në La Liga 2

Presidenti i La Ligës, Javier Tebas, ka zbuluar se Barcelona mund të dënohet me rënie në divizionin e dytë spanjoll pas akuzave për korrupsion që klubi përballet për pagesën e gjyqtarëve. Në shkurt, doli që klubi katalunas i kishte paguar ish-zëvendëspresidentit të komitetit të arbitrave të Spanjës, Jose Maria Enriquez Negreira dhe një kompanie që...

Nga 24 deri në 3 për qind: Kush është favorit për të fituar Ligën e Evropës

Pas shortit në Ligën e Evropës, kanë dalë edhe parashikimet se kush mund të fitojë garën e dytë më të madhe për klube në kontinentin e vjetër. Sipas super kompjuterit të FiveThirtyEight, Manchester United është favoritë për të fituar garën Shorti i çerekfinaleve të së premtes u dha Djajve të Kuq një përballje kundër specialistëve...

Gërxhaliu: Gjithmonë kam dashur të luaj për Kosovën, edhe kur isha te Shqipëria

Mbrojtësi Amar Gërxhaliu është tejet i lumtur për ftesën e parë që mori te kombëtarja e Kosovës dhe është optimist se do të kemi sukses, kështu tha ai në një intervistë për Gazetën Nacionale. Përzgjedhësi i Kosovës, Alain Giresse të premten bëri publike listën e të ftuarve për dy ndeshjet e marsit, me Gërxhaliun që...

Real Madrid futet në garë për transferimin e Harry Kane

Sipas “Daily Mail”, Real Madrid është bërë klubi i fundit që ka shprehur interesim për sulmuesin anglez të Tottenham, Harry Kane. Përpara merkatos së verës. “Los Blancos” kanë diskutuar tashmë mundësinë e nënshkrimit të kapitenit të “Tre Luanëve” këtë vit dhe besojnë se Spurs do të preferonin ta shisnin atë te një klub jashtë Anglisë....

Superliga e Kosovës vazhdon sot me dy takime interesante

Superliga e Kosovës në futboll e zhvillon këtë fundjavë xhiron e 26-të. Në ditën e sotme (e shtunë) do të jenë dy duele interesante, ku luhet për titull, garat evropiane dhe për mbijetesë. Në stadiumin “Bajram Aliu” në Skenderaj, Drenica e pret Prishtinën, ndërsa objektivat janë të ndryshme. Kryeqytetasit luftojnë për një vend në Evropë,...

Grumbullimi i parë nga Sylvinho, Shqipëria publikon listën për ndeshjen ndaj Polonisë

Trajneri i Kombëtares shqiptare, Sylvio Mendes Campos Junior ka shpallur sot listën me emrat e 23 lojtarëve që do të grumbullohen për ndeshjen e parë në Kualifikueset e Euro 2024 ndaj Polonisë, që do të luhet më 27 mars 2023. Për premierën e tij kuqezi, tekniku brazilian ka përfshirë disa emra të rinj krahasuar me...

Alain Giresse publikon listën e Kosovës për dy ndeshjet e muajit mars

Përfaqësuesja e Kosovë do të luaj dy ndeshjet e para të vitit 2023 dhe do të nis pas pak ditësh ciklin kualifikues për Euro 2024. Dardanët do të grumbullohen prej ditës së hënë në hotel “Emerald” për të filluar përgatitjet për dy ndeshjet e këtij muaji, të cilat janë shumë të rëndësishme në rrugëtimin drejt...

Hidhet shorti për çerekfinalet e Ligës së Evropës

Në qytetin e bukur të Nyonit në Zvicër është hedhur shorti për çerekfinalen e garës së dytë më të madhe evropiane për klube, Ligës së Evropës. Klube të mëdha kanë mbetur në garë si Roma, Juventus, Manchester United, Feyenoord, Sevilla e Bayer Leverkusen. Por tanimë të gjitha skuadrat kanë mësuar kundërshtarët për këtë fazë të...

Një mega-marrëveshje në Arabi, kalimi në MLS, rikthimet e ëndrrave te Barca apo Newell’s – ku qëndron e ardhmja e Messit

E ardhmja e Lionel Messit është një prej temave më të përfolura aktualisht në botën e futbollit, pasi superylli argjentinas pritet të jetë lojtar i lirë në fund të sezonit. Spekulimet janë elektrizuar pas raportimeve se klubi saudit, Al-Hilal, është duke përgatitur një ofertë prej 220 milionë eurosh në vit që t’i bashkohet rivalit të...

FIFA, Infantino për çështjen Negreira: Na shqetëson

Gianni Infantino u rizgjodh president i FIFA-s këtë të enjte edhe për një katër vjeçar tjetër. Në konferencën për shtyp, presidenti duhej të jepte mendimin e tij për atë që po ndodh në Spanjë në lidhje me “Çështjen Negreira”. “Sigurisht që unë vëzhgoj gjithçka që ndodh në ekipet kombëtare dhe klube dhe kur ka situata...

Hidhet shorti për çerekfinalet e Ligës së Kampionëve, përballje shumë të forta

Sot (e premte), në Nyon të Zvicrës është hedhur shorti për çiftet çerekfinale dhe gjysmëfinale e Ligës së Kampionëve. Edicioni 2022/23 i Ligës së Kampionëve po vjen drejt fundit pasi tashmë ka vetëm edhe tetë skuadra që synojnë trofeun e më të mirit në Evropë. Real Madrid, Bayern Munich, Manchester City, Chelsea, Inter, Milan, Napoli...

Milan në kërkim të një mesfushori, pëlqehet lojtari i Chelsea

Ruben Loftus Cheek ka një vit që kërkohet nga Milani, por kanë kaluar dy merkato dhe kuqezinjtë nuk kanë arritur te ai. Mesfushori anglez ende nuk e ka të sigurt të ardhmen e tij në Stamford Bridge pasi nuk është një titullar i rregullt. Transferimi drejt Serie A nuk është i pamundur, pasi vet mesfushori...

Sot hidhen shortet në Champions, Europa dhe Conference League

Sot do të hedhen shortet për çerekfinalet e Champions League, Europa League dhe Conference League. Shorti për çerekfinalen e Ligës së Kampionëve do të fillojë nga ora 12:00 dhe do të mbahet në selinë e UEFA-s në Nyon të Zvicrës. Tetë skuadra në çerekfinale janë: Benfica Chelsea Bajerni i Mynihut AC Milan Manchester City Inter...

Sot luhen tetë ndeshje interesante në 1/16 e Europa Leagues

Europa League sot ka tetë ndeshje kthyese, në kuadër të kualifikimeve në 1/8 e finales. Ndeshjet dhe rezultatet nga ballafaqimet e para janë si vijon: Freiburg – Juventusin (0 – 1) Feyenoord – Shakhtar Donetsk (1 – 1) Real Betis – Manchester United (1 – 4) Fenerbahçe – Sevilla (0 – 2) Ferencvaros – Leverkusen...

Ceferin: Kam njohur më shumë kriminelë për 2 vite në futboll se sa si avokat për 25 vite

Kreu i UEFA-s, Aleksander Ceferin, ka dhënë një intervistë të gjatë në “Sky” duke prekur Superligën e famshme dhe tentativat e tre klubeve për ta mbajtur në “jetë” atë, pra të Realit, Barcelonës dhe Juventusit. “Kam folur shumë pak që atëherë me ta. Me Perez në finalen Champions League, me Laportën në finalen e Champions...

Manchester United vendos një afat të ri për ofertat e përmirësuara të blerësve

Subjekteve që duan të blejnë klubin e Manchester Unitedit u është dhënë një ultimatum nga The Raine Group. Oferta për Unitedin është duke u zhvilluar mirë, me familjen mbretërore të Katarit, INEOS-in e Sir Jim Ratcliffe dhe palë të tjera që duan të blejnë klubin. Sipas mediumit The Mail, grupi financiar që organizon procesin e tenderit...

Studiuesit brazilianë gjejnë shkëmbinj të krijuar nga plastika në një ishull të largët

Prej vitesh, gjeologjia e ishullit vullkanik Trindade të Brazilit i ka magjepsur shkencëtarët. Mirëpo, zbulimi i shkëmbinjve të bërë nga mbeturinat plastike po ngre alarmin. Plastika e shkrirë është ndërthurur me shkëmbinj në ishull, që ndodhet 1 mijë e 140 kilometra nga shteti juglindor i Espirito Santo. Dhe studiuesit janë të mendimit se është dëshmi...

Fjalët e Infantinos pasi mori mandatin e dytë si president i FIFA-s

Gianni Infantino ndihet i lumtur me rizgjedhjen e tij si presidenti i FIFA-s gjatë Kongresit të mbajtur sot (e enjte) në kryeqytetin e Ruandës, Kigali. Infantino ka arritur ta fitojë besimin e anëtarëve edhe për një mandat të dytë të plotë, duke u konfirmuar si president deri në vitin 2027. Italiani ishte i vetmi kandidat,...

Gianni Infantino rizgjidhet sërish president i FIFA-s

Kandidati i vetëm për president të FIFA-s, Gianni Infantino, është rizgjedhur me aklamacion për një mandat të ri deri në vitin 2027 në Kongresin e organizatës të mbajtur në kryeqytetin e Ruandës, Kigali. Tashmë është zyrtare. Infantino nuk largohet nga posti i presidentit dhe konfirmohet deri në vitin 2027 si i pari federatës botërore të...

Thellohet skandali: Negreira ka dërguar disa raporte në zyrat e Barcelonës

Zbulimet e reja vazhdojnë të dalin rreth rastit “Negreira”, pas konfirmimit të akuzave ndaj Barcelonës për “korrupsion të vazhdueshëm sportiv”, i cili u konfirmua javën e kaluar. Klubi katalunas pretendon se e kanë paguar Enriquez Negreira, ish-zëvendëspresident i Komitetit të Gjyqtarëve, për raportet skautuese dhe raportet mbi gjyqtarë të veçantë që janë përdorur nga ekipi...

Real Madrid – Liverpool: Formacionet e mundshme, analizë, statistika dhe parashikim

Real Madridi është nikoqir i Liverpoolit për ndeshjen e dytë në të tetën e finales në Ligën e Kampionëve. Ndeshja e parë në Anfield u mbyll me rezultat 5-2 për Los Blancos, ndërsa sonte në Santiago Bernabeu nga ora 21:00 do të jetë gjithçka ose asgjë për The Reds. Për këtë ndeshje, madrilenët do të...

Zbulohen fanellat e disa skuadrave evropiane për sezonin 2023/24

Edicioni 2022/23 nuk do të përfundojë deri në qershor, por shumica e klubeve tashmë kanë punuar në dizajnin e fanellave të tyre për sezonin e ardhshëm. Në bashkëpunim me Adidas, Real Madridi pritet të nxjerrë fanellën e sezonit të ardhshëm si vendas gjatë verës, por fotografitë e dizajnit të mundshëm të fanellës tashmë janë zbuluar....

City e Interi kalojnë në çerekfinale të Ligës së Kampionëve

Manchester City e Interi kanë kaluar në fazën çerekfinale të Champions Leagues. City e mposhti me rezultat të thellë prej 7-0 Leipzigun, ku Haaland shkëlqeu me plot pesë gola. Norvegjezi hat-trickun e mbylli qysh në pjesën e parë, ku serinë e golave e hapi në minutën e 22-të të takimit, ndërsa vetëm 2 minuta më...

Kupa e Kosovës: Sot zhvillohen ndeshjet çerekfinale – derbi luhet në Lipjan

Kupa e Kosovës zhvillon sot (e mërkure) fazën çerekfinale, me disa ndeshje derbi. Për këtë rreth, vëmendja do të jetë në duelin mes Prishtinës dhe Ballkanit, si përballja më e zjarrtë. Sfidë interesante është edhe ajo në Mitrovicë, ku Trepça ’89 e pret Gjilanin dhe që të dyja synojnë të kalojnë në gjysmëfinale. Nuk duhet...

Real Madridi publikon listën e lojtarëve të ftuar për ndeshjen e dytë ndaj Liverpool

Real Madridi ka publikuar listën e lojtarëve të ftuar për ndeshjen e dytë ndaj Liverpoolit në të tetën e finales në Ligën e Kampionëve. Ndeshja e parë ishte shkatërruese për The Reds, pasi u mposhtën 5-2 nga Los Blancos në shtëpi të tyre – Anfield Road. Përbalja e dytë pritet të mos ketë më pak...

Shënoi gol në derbi: Amir Rrahmani në formacionin e javës në Serie A nga Sofascore

Amir Rrahmani ishte fantastik në kuadër të javës së 26-të në Serie A, duke ndihmuar Napolin të triumfojë 2-0 kundër Atalantas. Napolitanët janë në rrugë të mbarë për t’u shpallur kampion në elitën e futbollit italian, për herë të parë që nga viti 1987. Ishte minuta e 77-të e takimit, kur Napoli po fitonte 1-0,...

Ora, vendi, data dhe fitimet e ndara për duelin mes Tyson Furyt dhe Oleksandr Usyk

Tyson Fury dhe Oleksandr Usyk pritet të zhvillojnë një nga meçet më të mëdha të peshave të rënda të të gjitha kohërave më 29 prill. Fury do të vendosë rripin e tij WBC në stadiumin Wembley ndërsa Usyk do të hedhë rripat e tij IBF, WBA dhe WBO. Fituesi do të kurorëzohet si kampioni i...

FIFA me ndryshime drastike nga Botërori i ardhshëm

Shtëpia më e madhe e futbollit FIFA do të bëjë ndryshime drastike nga Kampionati Botëror i vitit 2026 në Amerikën e Veriut. FIFA në mbledhjen që do të mbajë këtë të enjte, synon që të miraton vendimin që t’i rrisë ndeshjet nga 64 në 104 – në vend të 80 ndeshjeve sa ishin planifikuar më...

Messi po e mendon largimin nga PSG, ky mund të jetë ekipi i tij i ardhshëm

Pas eliminimit të PSG-së nga Champions League pas duelit me Bayernin në 1/8 e finales, në klubin francez filloi një debat i brendshëm për të ardhmen e Lionel Messit. Disa përfaqësues të klubit besojnë se largimi i argjentinasit mund të përfitojë nga PSG, dhe t’i japë klubit më shumë hapësirë ​​për të manovruar në tregun...

VIDEO/ Parketi i NBA kthehet në arenë boksi, kapje prej fyti për një faull të panevojshëm

Pamje të pabesueshme pushtuan parketin për 15 sekonda para përfundimit të ndeshjes në Sacramento mes Kings dhe Bucks. Ndërsa gjithçka ishte vendosur dhe Giannis Antetokounmpo thjesht priste të rifillonte kohëmatësi, Lyles i shkaktoi atij një faull të panevojshëm dhe relativisht të rëndë në qendër të fushës dhe më pas e shtyu pa asnjë arsye superyllin...

Klubet me më së shumti gjasa për t’u shpallur kampion në pesë ligat kryesore evropiane

Sezoni në ligat kryesore evropiane është në fazën më të nxehtë, ndërsa ka nisur shkëputja e skuadrave favorite për ta fituar titullin e kampionit. Kompanitë e statistikave, “Fivethiertyeight” dhe “Soccer Power Index”, i kanë publikuar përqindjet e ekipeve që kanë gjasa për t’u shpallur kampionë në pesë ligat më të forta evropiane. Në Angli është...

Donjeta Sadiku kushtëzohet me simbole, nuk udhëton në Botërorin e boksit

Medalistja e bronztë e botës dhe Evropës, Donjeta Sadiku, përfundimisht nuk do të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të Boksit, që nis sot në Neë Delhi të Indisë. Përkundër se Ministria e Jashtme e Indisë, dha të hënën ‘dritën e gjelbërt’ për marrjen e vizës për ekipin tonë, disa orë më vonë Federatës së Boksit...

Prishtina rikthehet për ta fituar derbin e basketbollit ndaj Trepçës

Sigal Prishtina ka triumfuar në derbin e javës së 25-të në Prince Caffe Superligë duke mundur Trepçën me rezultat 78-75 (20:24, 16:19, 23:17, 19:15). Çereku i parë ishte interesant, ku mitrovicasit kishin epërsi deri në shtatë pikë, 10:17, por vendasit me një seri prej 7:0 barazuan shifrat në 17:17, ndërsa kjo pjesë përfundoi 20:24. Mysafirët...

Liga e Kampionëve vazhdon edhe këtë javë – dy ndeshje interesante zhvillohen sot

Liga e Kampionëve rikthehet në këtë javë për të zhvilluar ndeshjet e fundit në të tetën e finales. Gara më e madhe për klube në Evropë është afër përfundimit të këtij rrethi, derisa kanë mbetur vetëm edhe katër ndeshje. Sot (e martë), Interi është mysafir i Portos, derisa ndeshja e parë në Itali kishte përfunduar...

Lista e gjatë me largime nga Chelsea, 12 lojtarë do t’u thonë lamtumirë Bluve

Chelsea pritet të largojë deri në një dymbëdhjetë lojtarë gjatë afatit kalimtar të verës. Sipas asaj që raporton The Athletic, Ben Chilwell mund të jetë i pari në listën e një largimi masiv nga Stamford Bridge në fund të sezonit. Bazuar në këtë raportim, as Chilwell “nuk mund të përjashtohet” pasi Manchester City ka treguar interes “të...

Asllani mund të largohet nga Interi, projektohet ribashkimi me Bajramin

Verën e shkuar, Inter investoi afro 16 milionë euro për të transferuar në Milano atë që konsiderohej si një nga talentet më premtues në Serie A, Kristjan Asllanin. Mesfushori kuqezi shihej në sytë e të gjithëve si zëvendësuesi ideal i Brozovic, shpesh shihej më shumë se kaq, por pak nga pak, Asllani humbi, me Inzaghi...

Kanë mbetur edhe 11 ndeshje deri në fund të sezonit / Ky është orari i Arsenalit dhe Man Cityt në Premierligë

Arsenali nuk ndalet. Ndonëse e gjithë Anglia pret që skuadra e Artetës të bëjë një hap të gabuar dhe të futet në krizë, dje në kuadër të xhiros së 27-të të Premier League, Arsenali mposhti Fulhamin me rezultat 3:0 jashtë shtëpisë dhe i shënoi të tre golat në pjesën e parë. Është mjaft e qartë...

Shkaktoi debat të fortë me deklaratën e tij, Lineker pritet të rikthehet te BBC fundjavën e ardhshme

Gary Lineker do të jetë në krye të mbulimit të BBC-së për FA Cup të shtunën e ardhshme pasi moderatori i njohur sportiv arriti një marrëveshje me BBC. Marrëveshja pritet të shpallet pas bisedimeve të tensionuara, pas një fundjave të kaosit televiziv të shkaktaur nga deklaratat e tij në rrjetet sociale në lidhje me emigracionin...

​Llapi kërkon ndihmën e FFK-së për sanimin e dëmeve në stadium, 10.000 euro dëmi i shkaktuar

Klubi i Futbollit Llapi ka dalë sot me një komunikatë për media ku ka folur për incidentin e ndodhur të dielën në stadiumin “Zahir Pajaziti” ku pas ndeshjes ndërmjet Llapit dhe Ballkanit të cilën e fituan vendasit me rezultat 3-2, tifozeritë e të dy skuadrave u përleshën dhe si pasojë edhe u shkaktuan dëme të...

Ismet Munishi shkarkohet nga posti i trajnerit të Prishtinës

Humbja me Malishevën i ka kushtuar me punë Ismet Munishit. Trajneri kosovar është shkarkuar nga skuadra kryeqytetase pasi nuk ka arritur pritshmëritë. Faqja zyrtare e klubit bardhekaltër e ka konfirmuar largimin e Munishit nga FC Prishtina. Skuadra do të udhëhiqet nga Debatik Curri deri në një vendim të ri. Njoftimi i plotë nga FC Prishtina:...

Xhiro e 25-të vazhdon sot me tre super duele

Albi Mall Superliga e Kosovës vazhdon sot me ndeshjet e xhiros së 25-të, ku tre duele fantastike janë në program për tu zhvilluar. Padyshim që vëmendja më e madhe e adhuruesve të futbollit kosovar do të jetë në qytetin e Gjilanit, ku zhvillohet derbi i Anamoravës mes Dritës dhe Gjilanit. Dy skuadrat gjilanase janë duke...

Rasti ‘Lineker’ po reflekton krizën ku po kalon BBC

Përjashtimi i Gary Lineker nga emisioni futbollistik “Match of the Day”, i cili transmetohet në median shtetërore britanike BBC, ka sjellë në dritë një sërë polemikash mbi integritetin e institucionit medial më të madh në Mbretërinë e Bashkuar si edhe ka ngjallur debatin, lidhur me gjithë vendimmarrjet e medias. Vetë Lineker, për shkak të kritikave...

Akuzat ndaj Barcelonës për korrupsion, Florentino Perez thërret mbledhje urgjente

Pas ngritjes së akuzave zyrtare nga Prokuroria spanjolle për klubin e Barcelonës, për shkak të çështjes “Negreira” tashmë ka ardhur dhe reagimi i parë zyrtare i “rivalve” historikë të “bluagranave”, Real Madrid. Në një deklaratë zyrtare për shtyp, klubi “galaktik” njoftoi se, Presidenti Perez ka thërritur në një mbledhje urgjente të gjithë bordin e drejtorëve,...

Ekipi kosovar, Bad News Eagles luan sot kundër skuadrës nga Serbia

Ekipi kosovar në CS:GO, Bad News Eagles do ta zhvillojë një tjetër përballje sot. Ata do të ndeshen me ekipin nga Serbia, iNation. Kjo përballje është në kuadër të kualifikimeve për turneun BLAST Premier Spring Showdown 2023 Europe. Ndeshja do të fillojë nga ora 17:30 dhe do të jetë vetëm me një hartë. /EO

Dy përballje shumë interesante sot në Superligën e Kosovës, luajnë skuadrat që ‘luftojnë’ për mbijetesën

Superliga e Kosovës vazhdon sot dhe nesër me xhiron e 25-të. Dy takime do të zhvillohen ditën e sotme, atje ku do të ‘luftojnë’ skuadrat që kërkojnë mbijetesën në nivelin elitar të futbollit kosovar. Trepça ’89 dhe Ferizaj do të duelojnë në ‘Riza Lushta’, kurse Dukagjini dhe Drenica përballen në stadiumin ’18 Qershori’. Të dy...

Kush janë boksierët më të paguar në histori?

Legjenda e boksit Floyd Mayweather raportohet se është fituesi më i lartë në histori në mesin e boksierëve me një të ardhur totale të vlerësuar prej 1.33 miliardë euro. Këto shifra korrespondojnë me të ardhurat totale të karrierës së tij, duke marrë parasysh inflacionin por pa llogaritur taksat apo shpenzimet e tjera. Sipas një studimi...

Zhvillime interesante në Madrid, Perez ka vendosur mes Mbappe dhe Haaland

Real Madrid thuhet se është gati të largohet nga gara për Kylian Mbappen dhe në vend të kësaj të synojë Erling Haalandin. Gjiganti i La Ligës është përpjekur të nënshkruajnë me sulmuesin francez për dy vitet e fundit, por është refuzuar në çdo tentim. Ata shpresonin se ai do t’i bashkohej klubit vitin e kaluar,...

Granit Xhaka flet për rëndësinë e Gabriel Jesus te Arsenali

Mesfushori i Arsenalit, Granit Xhaka thotë se Gabriel Jesus do t’u japë atyre një mundësi edhe më të madhe për titull. Topçinjtë kanë qenë pa sulmuesin e tyre që para Kampionatit Botëror pasi ai pësoi lëndim të ligamentit medial të gjurit ndërsa ishte në lojë për Brazilin në ndeshjen e fundit të grupit kundër Kamerunit...

Zbulohet kërkesa kryesore e Messit për një kontratë të re me PSG

Gazetari autoritar Guillem Balague ndau informacione për të ardhmen e yllit të PSG-së, Lionel Messi. Kontrata aktuale e 35-vjeçarit argjentinas skadon verën e ardhshme. Sipas Balage, të cilat janë dhënë në faqet e faqes së BBC-së, gjatë negociatave të mëvonshme, palët do të diskutojnë pagën, kushtet e kontratës dhe detaje të tjera. Klubi ka marrëveshjen...

Cannavaro: E shoh veten tek Rrahmani

Paolo Cannavaro e ka lavdëruar Amir Rrahmanin, i cili po e kalon një formë të shkëlqyeshme me Napolin. Ish-mbrojtësi i klubit napolitan ka folur për “Canale 8” gjatë emisionit “Legends – Ci vediamo a Napoli”, ndërsa e zuri në gojë edhe futbollistin kosovar. Vëllai i legjendës italiane të futbollit, Fabio Cannavaro, e ka bërë një...

Ekipi shqiptar Bad News Eagles do të përballet me ekipin serb iNation në CS:GO

Nesër (e shtunë) do të zhvillohet një ndeshje e shumë pritur, ku ekipi shqiptar nga Kosova, Bad News Eagles do të përballet me njërin nga ekipet më të mira serbe iNation. Ndeshja do të zhvillohet në kuadër të turneut kualifikues RES Eastern European Masters Spring 2023, ku fituesi i vendit të parë kualifikohet për në...

Rafael Leao bën kërkesë të re në bisedimet për kontratën me Milanin

Sulmuesi i Milanit, Rafael Leao ka kërkuar një rritje të madhe page në bisedimet për rinovimin e kontratës me drejtorët teknikë dhe sportivë, Paolo Maldini dhe Frederic Massara. Sipas Gazzetta dello Sport, Leao ka kërkuar një pagë vjetore prej 7.5 milionë euro në sezon me një bonus nënshkrimi prej rreth dy milionë euro. Kushtet e kërkuara...

Barcelona i frikësohet sanksioneve evropiane për ‘çështjen Negreira’

Tre javë pasi zbuluan fillimisht zbulimet për çështjen apo skandalin Negreira, departamenti spanjoll i drejtësisë konfirmoi synimin e tyre për të ngritur akuzat drejt Barcelonës për “korrupsion të vazhdueshëm”. Rasti ka lënë një të metë në futbollin spanjoll, me zemërimin dhe zhgënjimin që janë emocione kryesore për disa entitete, kryesisht për shkak të “mosveprimit” të...

U lidh me Real Madridin, Arteta tregon detaje për të ardhmen e tij

Trajneri i Arsenalit, Mikel Arteta ka hedhur poshtë spekulimet për të ardhmen e tij larg klubit londinez, pasi u lidh me Real Madridin. Arteta e ka udhëhequr skuadrën londineze drejt pozitës së parë në Ligën Premier, deri më tani këtë sezon. Megjithatë, raportet e mediave në Spanjë e kanë lidhur Artetën me punën e Real...

Mbappe refuzon të japë një përgjigje të qartë për të ardhmen te PSG

Kylian Mbappe refuzoi të jepte një përgjigje të qartë për të ardhmen e tij në Paris Saint-Germain pas humbjes së tyre ndaj Bayern Munichut në fazën e 1/8-tës në Ligën e Kampionëve. Reprezentuesi francez pati një paraqitje mesatare në ndeshjen e dytë të 1/8-tës pasi Bayern fitoi 2-0 në Allianz Arena për të kaluar tutje...

Presidenti i La Ligës ‘sulmon’ Barcelonën dhe Laportën: Më pak viktimizim dhe më shumë qartësi

Presidenti i La Ligas, Javier Tebas ka vazhduar ofensivën kundër Barcelonës, duke i kërkuar homologut të tij, Joan Laporta, që të mos luajë më viktimën. Në vazhdën e ‘El Caso Negreira’, Tebas zbuloi gjithashtu se ata i kishin kërkuar UEFA-s që të shqyrtonte këtë çështje. Tebas dhe Barcelona janë përplasur për një sërë çështjesh që...

Luhet për titullin dhe Evropën, Superliga sot vjen me dy super ndeshje

Albi Mall Superliga e Kosovës vazhdon sot me dy ndeshjet e radhës në kuadër të xhiros së 24-të. Dita e sotme sjell dy super sfida, ku luhet për titullin dhe Evropën në Suharekë dhe Gjilan. Vëmendja kryesore e adhuruesve të futbollit kosovar është në Suharekë, ku lideri aktual Ballkani është nikoqir i Dritës. Kampioni në...

Chelsea mund të bëjë eksod masiv prej 13 lojtarësh për shkak të klauzolës së Todd Boehly

Te Chelsea mund të priten një sërë largimesh në afatin kalimtar të verës në rast se nuk kualifikohet në Ligën e Kampionëve të sezonit të ardhshëm për shkak të një klauzole të prezantuar nga pronari i ri Todd Boehly. Blutë arritën në çerekfinale të martën mbrëma pas fitores 2-0 në ndeshjen e dytë kundër Borussia...

Bayern Munich – PSG: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim

Bayern Munich dhe Paris Saint-Germain do të luajnë mes vete në ndeshjen kthyese të vlefshme për fazën e 1/8-tës në Ligën e Kampionëve. Bavarezët janë nikoqir të parisienëve në takimin shumë të vlefshëm për rrugën e të dyja skuadrave drejt çerekfinales së madhe. Vendi: Allianz Arena Koha: 21:00 Lajme rreth ekipeve Bayern Munich Benjamin Pavard është pezulluar...

Messi thotë se është shumë i lumtur te PSG, rinovimi duket afër

Lionel Messi nuk është aspak i shqetësuar për të ardhmen e tij, duke paralajmëruar se pritet së shpejti ta vazhdojë bashkëpunimin me Parisin, pasi është i lumtur te skuadra franceze. Messi ka kontratë me PSG-në deri në fund të sezonit, ndërsa palët më herët kanë nisur negociatat për kontratën e re. Messi pritet së shpejti...

Pas protestave, FIFA heq sponsorin saudit nga Botërori i femrave

Kupa Botërore e Futbollit për Femra do të zhvillohet në Australi dhe Zelandën e Re verën e ardhshme, duke nisur më 20 korrik me finalen e madhe të planifikuar saktësisht një muaj më vonë. Në janar, disa konfirmime joformale, e panë FIFA-n, organizatore të eventit, shumë pranë nënshkrimit të një marrëveshjeje të rëndësishme sponsorizimi me...

E bujshme nga “The Times”: Conte mund të rikthehet në Itali te gjigantët e Serie A

Antonio Conte dëshiron të rikthehet në Itali. Sipas “The Times”, tekniku italian është kthyer në Londër pas operacionit të zhvilluar në Itali dhe është fokusuar në ndeshjen e Champions League, ajo mes Tottenham dhe Milan. Por, nëse Tottenham eliminohet nga Evropa, shanset që Conte dhe klubi të ndahen përpara skadimit të kontratës së tij në...

Hendboll: Kosova të mërkurën luan kundër Bosnjë e Hercegovinës

Të mërkurën me fillim nga ora 20:15, Kosova zhvillon një ndeshje tejet të rëndësishme në kuadër të EURO 2024. “Dardanët” do të luajnë kundër Bosnjë e Hercegovinës. Ndeshja luhet në “Pallatin e Rinisë dhe Sporteve”, në Prishtinë. Kjo lojë pritet të jetë ndeshja kryesore e kombëtarës tonë. /Klankosova.tv/

Benfica pret Club Bruggen pasi e mposhti në ndeshjen e parë, formacionet e mundshme

Benfica do të pres Club Bruggen në ndeshjen e dytë të fazës së eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve. Benfica ka epërsinë prej 2-0 nga ndeshja e parë dhe duket se e ka të sigurt kalimin tutje. Me emra si Rafa Silva, Joao Mario dhe Goncalo Ramos, portugezët duken favorit edhe për ndeshjen e dytë....

Chelsea – Borussia Dortmund për një biletë të çerekfinales, formacionet e mundshme

Chelsea do të pres BorussiA Dortmundin në ‘Stamford Bridge’, në ndeshjen kthyese të fazës së eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve.   Në një sezon zhgënjyes që po kalon Chelsea, pas shpenzimeve të mëdha ekonomike, por pak rendiment, ata do të kërkojnë të bëjnë më mirë në garën më të madhe në botë. Duke i...

Sot caktohet dy çerekfinalistët e Ligës së Kampionëve

Bosurssia Dortmundi udhëton drejt “Stamford Bridge” me një epërsi minimale prej një goli dhe shpreson të ruajë atë dhe ta arrijë kualifikimin në çerekfinale të Ligës së Kampionëve. Dortmundi dy javë më parë e mposhti në “Westfalenstadion” Chelsean (1-0), ku ndeshja e dytë pritet të jetë e zjarrtë, pasi gjiganti anglez nuk do të pajtohet...

Tyson: Boksierët duhet të luftojnë katër ose pesë herë në vit, unë luftova në 15 ndeshje

Mike Tyson vodhi vëmendjen para luftës mes Jake Paul dhe Tommy Fury në Arabinë Saudite një javë më parë. Nga Deontay Wilder te Tyson Fury te Cristiano Ronaldo, të gjithë donin të fotografoheshin me boksierin legjendar, i cili është edhe sot e kësaj dite kampioni më i ri i peshave të rënda në histori. Që...

KOK rrit vlerën e bursave olimpike Paris 2024, për 2880 euro në muaj

Bordi Ekzekutiv i KOK-u ka vendosur që deri në Lojërat Olimpike Paris 2024, të rrit vlerën e bursave olimpike për 22 bursistët e KOK-ut. Rritja është bërë në bazë të rezultateve të arritura nga sportistët gjatë vitit 2022. Rritja më e madhe, prej 300 eurosh, është bërë për kampionet olimpike, Distria Krasniqi e Nora Gjakova,...

Nga Uzuni te Prenga e Seferi, shkëlqimi i futbollistëve të Shqipërisë në Evropë

Pak ditë përpara grumbullimit me Kombëtaren shqiptare, futbollistët kuqezi po luajnë rregullisht në Evropë me klubet përkatëse, ndërsa nuk mungojnë paraqitjet pozitive dhe golat. Myrto Uzuni nuk di të ndalet, teksa këtë fundjavë realizoi golin e 18-të në radhët e ekipit të Granada-s. Një gol i vlefshëm për ekipin spanjoll, që renditet tashmë në vendin...

Bad News Eagles fiton ndeshjen e parë në turneun CCT South Europe Series

Ekipi shqiptar ka shënuar fitoren e parë në turneun CCT South Europe Series pasi mposhtën ekipin undefined. Ndeshja përfundoi me rezultat të përgjithshëm 2-1 me mapa në të mirë të ekipit Bad News Eagles. Lojtari më i dalluar këtë ndeshje ishte kapiteni Dionis ‘sinnopsyy’ Budeci me 63 eliminime. Me këtë fitore Bad News Eagles kanë...

Mbappe vendos rekord, golashënuesi më i mirë në histori për PSG

Në moshën 24-vjeçare Kylian Mbappe ka vendosur një rekord të ri tek skuadra e PSG-së, duke u kurorëzuar si golashënuesi më i mirë në historinë e klubit. Mbrëmjen e së shtunës në përballjen ndaj Nantesit, ylli francez shënoi golin e katërt, duke arritur në total 201 gola të shënuar. Rekordi i mëparshëm mbahej nga Edinson...

Liverpool – Man Utd: Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim i derbit anglez

Liverpooli dhe Manchester Unitedi do të luajnë mes vete në ndeshjen derbi të ditës së sotme (e diel) e vlefshme për javën e 26-të në Ligën Premier. Reds janë nikoqir të Djajve të Kuq në takimin shumë vlefshëm për rrugën e të dyja skuadrave për kreun e tabelës dhe top katërshen. Vendi: Anfield Koha: 17:30...

KH Vëllaznimi mposht KH Deçanin me dy gola epërsi

Klubi i hendbollit Vëllaznimi, është takuar mbrëmë me skuadrën e Deçanit, në kuadër të xhiros së 20-të të Superligës B në konkurencën e meshkujve. Ndeshjen e zhvilluar në Palestrën “Shani Nushi” në Gjakovë ka arritur ta fitojë skuadra vendase me dy gola epërsi, 33:31. Kjo ndeshje ishte e hapur deri në fund, ku gjatë pjesës...

Milani projekton transferimin e Scamaccas për sezonin e ri

Gianluca Scamacca u transferua në elitën e futbollit anglez Ligën Premier te skuadra West Ham United në verën e vitit 2022. Por aventura në Angli nuk ka shkuar më së miri, pasi është pritur më shumë nga italiane dhe ai nuk ka dhënë më të mirën në fushë. E vetëm pas një viti të kaluar...

Jo vetëm Firmino, edhe dy lojtarë të tjerë të Liverpoolit largohen në verë si të lirë

Roberto Firmino i ka konfirmuar Liverpoolit se do të largohet nga klubi në fund të sezonit. Sulmuesi brazilian është duke kaluar në muajt e fundit të kontratës dhe i ka kumtuar klubit se do të largohet duke mos pranuar rinovimin. Por jo vetëm Firmino, pasi në qershor pritet të largohen edhe dy futbollistë të tjerë...

Po kalon nëpër një formë të shkëlqyer, dy gjigantët londinez duan transferimin e Julian Brandt

Julian Brandt është rikthyer në formën e tij më të mirë këtë edicion me Borussia Dortmundin. Mesfushori gjerman po kalon sezonin më të mirë që prej transferimit në Dortmund në vitin 2019, pasi kishte shumë ulje ngritje. Këtë edicion Brant ka zhvilluar 31 ndeshje në të gjitha garat duke realizuar nëntë gola e duke asistuar...

Bordi i Chelsea i ndarë për të ardhmen e Graham Potter para 2 ndeshjeve vendimtare

Bordi i Chelsea është i ndarë për të ardhmen e Graham Potter përpara 2 ndeshjeve vendimtare Ndërsa Todd Boehly thuhet se mbetet i bindur se një ndryshim i drejtimit do të destabilizonte më tej skuadrën e tij, ish-trajneri i Brighton nuk e ruan më mbështetjen e plotë të hierarkisë së Stamford Bridge, sipas Daily Mail. Humbja...

Liverpool, favorit për transferimin e Mason Mount

Liverpooli thuhet se është duke kryesuar garën për transferimin e mesfushorit të Chelseat, Mason Mount, nëse anglezi vihet në dispozicion. Reprezentuesi anglez është i preferuari i tifozëve në klubin e Stamford Bridge. Megjithatë, Mount nuk ka qenë në gjendje të bie dakord për një kontratë të re me Chelsean për momentin. Sipas mediumit The Mail, nëse...

Po shkëlqen me Mallorcan, Sevilla e bën prioritet transferimin e Vedat Muriqit

Vedat Muriqi është duke kaluar nëpër një formë të shkëlqyer këtë edicion në La Liga. Sulmuesi kosovar ka realizuar 10 gola e ka asistuar në dy të tjerë në kampionat, derisa ka një gol e një asistim në Copa del Rey. Por duke parë formën e shkëlqyer të tij, vështirë se Muriqi do të mbetet...