Më shumë nga Ekonomia

BQK ia ndan Qeverisë 10 milionë euro nga fitimi vjetor

Ministri i Financave, Hekuran Murati, ka thënë se javën e kaluar, Banka Qendrore e Kosovës, ka transferuar në llogarinë e Qeverisë 10.38 milionë euro në kuadër të ndarjes së fitimit vjetor. Ai ka thënë se kjo është hera e parë që nga shpallja e pavarësisë.’ ‘Edhe një lajm i mirë! Javën që shkoi, BQK ka...

Sa paguhen presidentja e Parlamentit Evropian, eurodeputetët dhe Komisioni?

Me zgjedhjen e drejtuesve të Parlamentit të Strasburgut, rreziku i roleve kryesore në institucionet evropiane po zbehet, por sa do të fitojnë përfaqësuesit e BE-së? Ursula von der Leyen, presidentja në largim e Komisionit Evropian (KE) ka një pagë bruto prej 27 mijë e 436.90 euro në muaj. Trashëgimtari i Charles Michel në presidencën e...

ASK: Kosova importoi 498,7 milionë euro, ndërsa eksportoi 73,4 milionë euro

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) , ka njoftuar se të dhënat nga tregtia e Jashtme të mallrave në Kosovë tregojnë për një deficit tregtar prej 6,7% në muajin qershor 2024, në raport me periudhën e njëjtët të vitit 2023, gjegjësisht në vlerë prej 425,4 milionë euro, krahasuar me deficitin prej 398,0 milionë euro në...

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë: Ekonomia shqiptare është rritur me 3.4 % në 2023-shin

Banka e Shqipërisë parashikon një rritje të mëtejshme të ekonomisë gjatë viteve të ardhshme, e mbështetur nga rritja e konsumit, e investimeve, eksporteve, punësimit dhe pagave, si dhe stabilizim të inflacionit pranë objektivit prej 3 %. Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko prezantoi raportin e vitit 2023 të institucionit që ai drejton, ku theksoi...

Hapet panairi “Gratë në Biznes”

Për tri ditë radhazi në Prishtinë, rreth 40 biznese do të promovojnë punimet e tyre në panairin “Gratë në Biznes”. Në sheshin e kryeqytetit janë bërë bashkë gra nga e gjithë Kosova për të ekspozuar punën e tyre të dorës por edhe ushqime të ndryshme tradicionale. Në hapje të panairit ka marrë pjesë edhe ministrja...

Murtezaj: ATK mblodhi 50 milionë euro më shumë se vitin e kaluar

Drejtori i Administratës Tatimore të Kosovës, Ilir Murtezaj, në një konferencë për media tha se gjatë gjashtë muajve të këtij viti kanë mbledhur 50 milionë euro të hyra më shumë se në periudhën e njëjtë të vitit të kaluar gjë që kanë tejkaluar objektivat që kishin. Po ashtu sipas tij,  janë zhvilluar mbi 14 mijë...

​Murati: Rritja e kreditimit në ekonomi nënkupton ekonomi të shëndoshë

Ministri i Financave, Hekuran Murati ka theksuar se rritja e kreditimit në ekonomi për ekonomistët nënkupton ekonomi të shëndoshë. I pyetur nga gazetarët nëse është shtuar varfëria si shkak i rritjes së kredisë, ai ka thënë se kur ekonomia është keq bankat hezitojnë të lëshojnë kredi, sepse nuk janë të sigurtë nëse personi që e...

Rritet çmimi i karburanteve

Çmimi i karburanteve së fundmi në disa pika të shitjes në Gjakovë ka pësuar rritje. Prapa kamerave qytetarët thanë se këto çmime janë shumë të larta për ta.

Murati: Kemi rritje të të hyrave në tatimet direkte dhe indirekte

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati është quajtur mashtrues nga opozita në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere, ku është shqyrtuar raporti vjetor financiar i buxhetit të Republikës së Kosovës për vitin 2023. Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti dhe ai i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj i janë...

Rritet buxheti për grante në biznes, këtë vit 22 përfitues

Me nënshkrimin e kontratave filloi ceremonia e sotme për përfituesit e granteve në biznes. Drejtori për Zhvillim Ekonomik, Ferdinand Kolaj theksoj se këtë vit ka rritje të buxhetit duke potencuar dhe vlerën e tij. I gëzuar për rritjen e granteve për biznese në komunën e Gjakovës, u shpreh edhe kryetari komunës Ardian Gjini, i cili...

Buxheti i 2023-ës ‘përplas’ deputetin Hoti dhe ministrin Murati

Ministri i Financave, Hekuran Murati ka raportuar në Komisionin Parlamentar për Buxhet rreth raportit vjetor financiar të buxhetit të Kosovës për vitin 2023. Deputetë të opozitës ngritën akuza, se një pjesë e buxhetit nuk ka shkuar aty ku është destinuar, duke aluduar në keqpërdorime. “Viti i kaluar ka shënuar një vit me rritje të hyrave,...

Ndryshimet e mëdha klimatike kërcënim për Ballkanin Perëndimor, Banka Botërore del me rekomandime

Gjashtë ekonomitë e Ballkanit Perëndimor duhet të investojnë të paktën 37 miliardë dollarë gjatë dhjetë viteve në vijim me për një mbrojtje eficiente të popujve dhe pasurive të tyre nga ndikimet dëmtuese dhe në përshkallëzim të ndryshimeve klimatike, thotë Raporti rajonal për Klimën dhe Zhvillimin në Vendet e Ballkanit Perëndimor (CCDR) i Grupit të Bankës...

Raporti i buxhetit të vitit të kaluar shqyrtohet në komision

Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere do të vazhdojë mbledhjen që la në gjysmë javën e kaluar. Përgjatë takimit do të bëhet shqyrtimi i raportit vjetor financiar të buxhetit të Republikës së Kosovës për vitin 2023, raporton Indeksonline. Në mbledhje do të bëhet edhe shqyrtimi i raportit vjetor financiar për vitin 2023, të Autoritetit Rregullativ...

Sot lansohet ‘Dritarja për Investime të Diasporës’

Sot do të bëhet lansimi i “Dritares për Investime të Diasporës” organizuar nga Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve dhe Fondi Kosovar për Garanci Kreditore në partneritet me projektin e Agjencisë për Zhvillim Ndërkombëtar të Shteteve të Bashkuara (USAID) për Promovim të Investimeve dhe Qasje në Financa. Në pjesën e parë të ngjarjes, pjesëmarrësve do...

Gjermanët rrisin çmimet për finalen e Europianit

Gjermanët kanë rritur çmimet në prag të finales së Euro 2024, ndërsa tifozët po mblidhen në Berlin. Duhet të paguani 475 euro, sipas The Guardian për të qëndruar një natë në një suitë luksoze me pamje nga qyteti. Rreth 35,000 anglezë pritet të jenë në Olympiastadion kur Anglia të luajë kundër Spanjës në finalen e Kampionatit Evropian të...

Me sa po blihen dhe shiten dollari dhe euro

Sot, më 13 korrik 2024, dollari amerikan blihet me 91.4 lekë dhe shitet me 92.7 lekë. Euro blihet me 99.8 lekë dhe shitet 100.5 lekë. Franga zvicerane këmbehet në blerje me 102 lekë, ndërsa në shitje me 103 lekë. Paundi britanik blihet me 118.5 lekë dhe shitet me 119.5 lekë. Dollari kanadez sot në blerje këmbehet me 67 lekë, ndërsa në shitje...

Skandali me çmimet, eksperti i ekonomisë: Produktet në Shqipëri shiten nga 80% deri në 250% më shumë sesa në BE

I ftuar në një program televiziv, studiuesi dhe eksperti i ekonomisë, Ilir Ciko u shpreh se sipas një studimi që ka bërë shumë produkte në vendin tonë janë më shtrenjtë se jashtë. Ai shtoi se shumë shqiptarë e vënë re kur dalin jashtë, befasohen se në marketet e ndërkombëtare gjejmë shpesh çmime më të lira...

Oda Amerikane dhe ministri Peci, të interesuar për bujqësi të qëndrueshme

Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë ka njoftuar se potencialet ekonomike të sektorit të bujqësisë, krahas krijimit të vlerës së shtuar përmes ndërlidhjes më të mirë dhe forcimit të kapaciteteve përpunuese, ishin temat e tryezës së organizuar nga Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë me ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci. “Duke i vlerësuar...

​Në Shqipëri inflacioni zbret në nivelin më të ulët

Inflacioni, që mat ndryshimin e çmimeve për një shportë të caktuar të mallrave të konsumit zbriti në 2.1% në qershor 2024, nga 4.5% që ishte në të njëjtën periudhë të një viti më parë, bëri të ditur INSTAT. Sipas INSTAT, në rritjen vjetore të këtij indeksi kanë kontribuar pozitivisht të gjitha grupet. “Konkretisht, grupi “Ushqime...

Pagat mesatare nëpër Evropë

Pagesa e punëtorëve nëpër Evropë ka dallim ndaj edhe pagat mesatare variojnë nga vendi në vend. Dallimet lindin kryesisht nga rregulloret specifike të vendit, ligjet e punës, sektorët e industrisë dhe zhvillimi ekonomik. Vendet e Evropës Veriore dhe Perëndimore kanë të ardhurat mesatare neto më të larta, ndërsa ato të Evropës Lindore dhe Jugore raportojnë...

Kur do të shpërndahen fondet e para të BE-së për Ballkanin Perëndimor?

Afati i fundit në të cilin vendet duhet t’i dorëzojnë Komisionit Evropian “Agjendat e Reformave”, mbi bazën e të cilave do të marrin fonde nga paketa e re për Ballkanin Perëndimor, është 24 gushti. Nëse ajo merr dritën jeshile nga Komisioni Evropian, fondet e para nga do të shpërndahen deri në fund të këtij viti....

Rishikimi i buxhetit, a do të ketë rritje të pagave në sektorin publik?

Qeveria e Kosovës është e obliguar të bëjë rishikimin e Ligjit të Buxhetit për vitin 2024, por deri më tani mbetet ende paqartë nëse do të ndodh një gjë e tillë. Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati deklaron se qytetarët do të njoftohen me kohë për çdo ndryshim të Ligjit për Buxhetin dhe...

Gjermania arrin një marrëveshje për buxhetin e vitit 2025

Kancelari gjerman Olaf Scholz dhe partnerët e tij të qeverisë arritën një marrëveshje në parim për buxhetin e vitit 2025 pas javësh negociatash. Kjo i dha fund një mosmarrëveshjeje të gjatë që kërcënonte unitetin e qeverisë gjermane. “U arrit një marrëveshje brenda natës midis Scholz, Zëvendës-Kancelarit dhe Ministrit të Ekonomisë Robert Habeck (Të Gjelbërit) dhe...

Bitcoin bie në nivelin më të ulët të dy muajve të fundit

Bitcoin ra në nivelin më të ulët të dy muajve të fundit ditën e enjte duke vijuar rënien e cila ka nisur prej disa ditësh, ndërsa paqartësitë e krijuara nga zgjedhjet presidenciale amerikane dhe raportimet e një furnizimi me bitcoin nga ish-bursa famëkeqe Mt.Gox, kanë shtuar presionin mbi kriptomonedhën. Bitcoin ra me 2 për qind...

Çmimi i energjisë elektrike pritet të ulet në Zvicër

Çmimi i energjisë elektrike pritet të bjerë në Zvicër vitin e ardhshëm, sipas një sondazhi të kryer nga Shoqata e Kompanive Zvicerane të Energjisë Elektrike (AES) mes anëtarëve të saj. Nga 83 furnizuesit pjesëmarrës, 75 janë “padyshim” ose “ndoshta” duke shqyrtuar një ulje. Sipas të dhënave tarifore të 52 kompanive, që përfaqësojnë rreth 35% të...

110 miliardë lekë të ardhura nga doganat në gjysmën e parë të vitit

Administrata doganore arkëtoi 110 miliardë lekë të ardhura në gjysmën e parë të këtij viti, me një rritje prej 7 miliardë lekësh, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2023. “Rritja e qëndrueshme e kërkesës për konsum, kryesisht për mallrat e akcizës, si karburante, cigare, kafe dhe pijet alkoolike, si dhe miradministrimi doganave, kanë sjellë...

Guvernatori Ismaili: BQK e përkushtuar për të nxitur rritjen dhe zhvillimin profesional

Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Ahmet Ismaili ka marrë pjesë si folës në tryezën e nivelit të lartë të projektit rajonal “We Lead”, i financuar nga Bashkimi Evropian (BE) dhe organizuar nga Qendra e Ekselencës në Financa (CEF) në Lubjanë të Sllovenisë. Në njoftimin për media, thuhet se kjo ngjarje mblodhi së...

KQZ publikon raportet financiare të subjekteve politike

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka publikuar të martën raportet e audituara financiare të subjekteve politike për vitin 2023. Sipas KQZ-së, partia më e madhe në vend, Lëvizja Vetëvendosje ka mbi dy milionë euro ose më shumti të hyra për vitin e kaluar krahasuar me partitë tjera. Në LVV-së të hyrat për vitin 2023 kanë...

Ja kur mbahet ankandi i nëntë për vitin 2024 i letrave me vlerë

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve njofton se më 9 korrik 2024 do të mbahet ankandi i nëntë për vitin 2024. Në këtë ankand, do të emetohen Obligacione me maturitet 5 vjeçar në shumën prej 20 milionë euro. Në njoftim thuhet se investimi në Obligacione është investim i sigurt, i garantuar me Ligjin për Borxhin...

Ibrahimi: Shumë komuna nuk do të kenë asnjë cent për investime kapitale

Themelimi i grantit të katërt, amendamentimi i Ligjit për prokurimin publik, menaxhimi me kontratat kolektive, eliminimi i burokracisë për themelimin e ndërmarrjeve publike lokale janë disa nga çështjet që komunat kërkojnë zgjidhje nga niveli qendror tash e dy vjet, por të cilat vazhdojnë të hasin në vesh të shurdhër. Kështu thotë në një intervistë për...

Rritje me 15% e shkëmbimeve tregtare Shqipëri-Kosovë në bujqësi

Shkëmbimet tregtare për produktet bujqësore Shqipëri – Kosovë gjatë vitit 2023 shënuan një rritje prej 15%. Lajmin e bëri të ditur sot ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Anila Denaj e cila u shpreh se shkëmbimet tregtare për produktet bujqësore me Kosovën për vitin 2023 arritën vlerën 105.45 milionë euro. “Krahasuar me vitin 2022 ku...

Miliona euro mbesin të bllokuara nga masat e BE-së ndaj Kosovës

Masat e Bashkimit Evropian ndaj Kosovës, të vendosura një vit më parë kanë pasur ndikim negativ në ekonominë e vendit. Kështu vlerësojnë partitë opozitare dhe njohësit e ekonomisë, ku sipas tyre rreth 300 milionë euro janë bllokuar nga BE-ja. Derisa ngrisin shqetësime se Kosovës mund të mos i disbursohen as mjetet nga Plani i Rritjes...

​Bie ndjeshëm çmimi i Bitcoin

Çmimi i Bitcoin ra në rreth 63,400 dollarë të premten – më i ulëti në gati gjashtë javë. Kriptomonedha më e madhe në botë ra deri në 63,444 dollarë, ndërkohë që tregtohej pak mbi 64,000 dollarë për një humbje ditore prej 1.5% në orën 18:06, sipas CoinMarketCap, një uebsajt dixhital për përcjelljen e çmimeve të...

Murati: Rritja ekonomike prej 5.62 për qind demanton zërat që heqjen e vizave e lidhnin me skenare apokaliptike

Ministri i Financave, Herkuran Murati ka thënë sot se rritje ekonomike në tremujorin e parë 2024 ka përshpejtuar edhe më tutje ritmin duke shënuar nivelin 5.62 për qind, që është dukshëm më lartë se tremujori paraprak që ishte 3.96. Ai në një postim në Facebook shkruan se pas tejkalimit të stuhisë së krizave globale, dhe...

Mbahet forumi i parë ekonomik mes Kosovës dhe Portugalisë

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, së bashku me Odën Ekonomike të Kosovës kanë nënshkruar sot tre memorandume të bashkëpunimit me shtetin e Portugalisë, në forumin e parë ekonomik mes dy vendeve. Ky bashkëpunim do të jetë ndërmjet Odës Ekonomike të Kosovës dhe Asociacionit të Bizneseve të Minho-s, Memorandumi i Bashkëpunimi ndërmjet Rrjetit Ndërkombëtar...

Sa të ardhura pati dhe shpenzoi Shqipëria në pesë muajt e parë të këtij viti?

Shqipëria ka treguar një performancë pozitive sa i takon të ardhurave të parashikuara dhe po ashtu shpenzimet e përgjithshme kanë qenë brenda planit. Është kjo në tabelë paraprake e treguesve fiskalë të konsoliduar për periudhën Janar-Maj 2024, e cila reflekton ecurinë e mbledhjes së të ardhurave dhe realizimit të shpenzimeve. Të ardhurat totale, për pesë-mujorin...

Mbledhja e KPF-së, diskutohet për kornizën afatmesme buxhetore 2025-2027

Anëtarët e Komisionit për Politikë dhe Financa kanë mbajtur sot mbledhjen e tyre të rregullt në të cilën diskutua pikat e planifikuara më trajtim. Shqyrtimi dhe miratimi i kornizës afatmesme buxhetore morri kritika nga opozita, pasi sipas tyre dokumenti është pa objektiva dhe nuk ka shpërndarje të drejtë.

Shqipëri: Inflacioni bazë në nivelin me të ulët prej vitit 2021

Inflacioni bazë ka vijuar të jetë në rënie dhe ndodhet tashmë në nivelet më të ulëta për tre vitet e fundit, duke marrë parasysh të dhënat që prej vitit 2021. Sipas informacionit të publikuar nga Banka e Shqipërisë, në muajin maj inflacioni bazë zbriti në 2.33%, nga 3.2% që ishte në fund të vitit të...

Sfidat kryesore për ekonominë e BE-së pas zgjedhjeve evropiane

Kombimini i politikave ekonomike që do të miratojë Brukseli ka të bëjë drejtpërdrejt me funksionimin e bizneseve në zonën europiane. Me korrelacionet që do të vendosë në institucionet e Unionit, rezultati i 9 qershorit do të formësojë axhendën politike të pesë viteve të ardhshme. Gjithashtu do të ndikojë në politikat tregtare, në zgjidhjet e financimit...

AKB: Rreth 40 për qind të bizneseve s’e përdorin arkën fiskale në mënyrën e duhur

Aleanca Kosovare e Bizneseve (AKB) ka shprehur shqetësimin se rreth 40 për qind e bizneseve, sidomos ato të voglat, nuk janë duke përdorur arkat fiskale 100 për qind. Kryetari i AKB-së Agim Shahini, ka thënë se ka pasur mungesë të kontrollit të vazhdueshëm të tregut sa i përket kësaj çështje dhe se mos përdorimi i...

Çfarë do të thotë rritja e së djathtës ekstreme për ekonominë europiane?

Fituesi i zgjedhjeve europiane ishte e djathta ekstreme, por vetëm pjesërisht. Parashikimi ogurzi i Këshillit Europian për Marrëdhëniet me Jashtë (ECFR) se dy partitë europiane të ekstremit të djathtë do të përbëjnë kolektivisht 1/4 e vendeve në përbërjen e re të Parlamentit Europian, u hodh poshtë. Sipas The Guardian, ky ishte një nga sondazhet më...

Kurti: Kosova po udhëheq në Ballkan për rritje ekonomike

Kryeministri Albin Kurti në samitin “The Western Balkans 2024” ka thënë Kosova është prijatare në rajon për rritje ekonomike dhe sundim të ligjit. “Reformat tona ekonomike jo vetëm se kanë tërhequr investimet ekonomike, por kanë stimuluar ekonomitë lokale duke shtruar rrugën për rritje të dukshme. Komunitetet në Kosovë po bashkohen për të ndërtuar një të...

Ismaili: BQK e përkushtuar për transparencë dhe stabilitet financiar

Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës (BQK), Ahmet Ismaili, rikonfirmoi përkushtimin e BQK-së për të nxitur transparencën sa më të madhe të të dhënave dhe publikimeve me objektivin për mbështetjen e stabilitetit financiar të Republikës së Kosovës. Ai këto komente i bëri sot në Prishtinë në një punëtori Rajonale të FMN-së mbi Standardin...

Euro në rënie pas rezultateve të zgjedhjeve evropiane

Euro është më e dobët kundrejt dollarit dhe paundit mëngjesin e sotëm, ndërsa tregtarët e valutës përtypin lajmet nga zgjedhjet evropiane. Si rregull i përgjithshëm, njerëzit në financa nuk e pëlqejnë pasigurinë – për shembull, vendimi i Presidentit Macron për të thirrur zgjedhje të parakohshme. Sot në mëngjes, euro u vlerësua në më pak se...

Euroja dobësohet pas rezultatit të zgjedhjeve evropiane

Zgjedhjet për Parlamentin Evropian u pasuan me dobësimin e euros kundrejt dollarit amerikan. Mëngjesin e së hënës, një euro ishte më pak se 1.08 dollar, ndërsa gjatë pjesës më të madhe të javës së kaluar ishte afër 1.09 dollar. Analistët thonë se lëvizjet nuk duken të mëdha, por se pasqyrojnë mënyrën se si ndihen njerëzit...

Azemi: Bizneset s’po gjejnë punëtorë

Ikja e fuqisë punëtore jashtë vendit ua ka vështirësuar situatën bizneseve të cilat nuk po kanë punëtorë. Kryetari i Federatës Sindikale të Punëtorëve të Sektorit Privat, Jusuf Azemi, ka thënë se pagat duhet të rriten në sektorin privat, sepse ikja e punëtorëve për shkak të kushteve të këqija, po i lë bizneset pa ta. Azemi...

Skender Krasniqi: Kemi kërkuar nga Qeveria të ketë ndryshime rrënjësore të politikave fiskale

Kryetari i Dhomës së Tregtisë e Industrisë, Skender Krasniqi, ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës që me urgjencë të bëjë ndryshime të thella në politikat fiskale, sidomos në sektorin e prodhimit dhe tregtisë, për të nxitur rritjen e prodhimit vendor dhe eksportit. Në një intervistë për KosovaPress, Krasniqi derisa thotë se mungon bashkëpunimi i Qeverisë...

FMN: Ruajtja e pavarësisë së Bankës së Shqipërisë thelbësore për ruajtjen e stabilitetit financiar

Ruajtja e pavarësisë së Bankës së Shqipërisë është thelbësore për ruajtjen e stabilitetit financiar të vendit. Kështu ka vlerësuar së fundmi Fondi Monetar Ndërkomëbëtar (FMN). Julie Kozack, Drejtoresha e Departamentit të Komunikimit në FMN, ka treguar gjatë një konference se FMN ka mbështetur në vitin 2015 planin e autoriteteve shqiptare për uljen e raportit të...

​BQK: Rritja ekonomike e Kosovës për vitin 2024 do të jetë 3.9 për qind

Projeksionet e BQK-së për vitin 2024 sugjerojnë për një rritje ekonomike prej 3.9 përqind si rezultat i rritjes së të ardhurave reale të disponueshme, për shkak të rënies së inflacionit dhe rritjes së burimeve të tjera të financimit. BQK në raporton “Vlerësimi Tremujor i Ekonomisë shkruan se në TM1 2024 se është shënuar ngadalësim i...

Eurozona ul normën e interesit

Bashkimi Evropian është bërë ekonomia e dytë e madhe në botë që ka ulur normën e interesit në kredi këtë javë, duke e paraqitur veprimin si përparim në luftën ndaj inflacionit. Banka Qendrore Evropiane (ECB) ka njoftuar se norma kryesore e interesit ka rënë nga vlera rekord prej 4 për qind në 3.75. Vendimi i...

FMN vlerëson rregulloren e BQK-së për operacione me para të gatshme

Fondi Monetar Ndërkombëtar pas përfundimit të suksesshëm të rishikimit të dytë të programeve për Kosovën ka përmendur edhe rregulloren për para të gatshme të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës. FMN ka vlerësuar rregulloren e BQK-së për operacione me para të gatshme. “BQK-ja ka miratuar një rregullore të re për operacionet me para të gatshme....

​Dhoma e Tregtisë promovon shërbimet dhe produktet e kompanive

Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë Kosovë (DHTIK) ka njoftuar anëtarët e saj se në kuadër të shërbimeve të cilat i ofron përmes pakos së anëtarësisë e cila është vjetore, në mes të tjerash përfshihet edhe promovimi i shërbimeve dhe produkteve të kompanive. DHTIK thekson se duke pasur parasysh angazhimet dhe kohën e limituar që kanë...

Fetahu: Bizneset kosovare përkundër vështirësive po ja dalin të funksionojnë mirë

Agjencia Kosovare e Bizneseve po vazhdon angazhimet në ndihmë të të gjitha bizneseve anëtare. Për televizionin tonë ka folur kryetari i kësaj agjencie për Rrafshin e Dukagjinit, i cili tregon për gjendjen aktuale të bizneseve në Gjakovë.

FMN: Ekonomia e Kosovës vazhdon të zgjerohet, por momentumi i rritjes është ngadalësuar

Në një raport të publikuar për Kosovën nga Fondi Montar Ndërkombëtar (FMN), përkundër se ekonomia e vendit vazhdon të zgjerohet, konsiderohet se momentumi i rritjes ekonomike është ngadalësuar, posaçërisht për shkak të ikjes së qytetarëve nga vendi, masave ndëshkuese të Bashkimit Evropian (BE) kundër Kosovës dhe tensionet sporadike në veri të vendit. “Ekonomia e Kosovës...

Euro në kuotën e 100.7 lekëve

Tregu i këmbimit valutor ka shfaqur luhatje të vogla këtë të martë. Një pjesë e valutave janë futur në trend rritës, ndërkohë që euro, valuta e dytë më e përdorur në vend është stabilizuar në kuotën e 100.7 lekëve, pas edhe ndërhyrjeve të fundit të Bankës së Shqipërisë. Në 5 muajt e parë të këtij...

Ministria e Financave fton punëdhënësit dhe punëkërkuesit në veri të regjistrohen për të aplikuar për masën e punësimit

Qeveria e Republikës së Kosovës fton të gjithë punëdhënësit dhe punëkërkuesit në komunat e Mitrovicës së Veriut, Leposaviqit, Zubin Potokut dhe Zveçanit të regjistrohen në Zyret e Punësimit në komunat e tyre për të aplikuar për masën e punësimit për qytetarët e këtyre katër komunave. Siç thuhet në njoftim, masa ofron mundësinë e subvencionimit të...

​Ja me sa po blihen dhe shiten dollari dhe euro

Sot, më 4 qershor 2024, dollari amerikan blihet me 91.6 lekë dhe shitet me 92.6 lekë. Paundi britanik blihet me 117 lekë dhe shitet me 118 lekë. Për dy muaj me radhë monedha europiane thuajse ka qëndruar në kufijtë e 100 lekëve. Dollari kanadez sot në blerje këmbehet me 67 lekë, ndërsa në shitje me...

Forumi Ekonomik Kosovë-Turqi, Kurti pritet nga ministri i Tregtisë

Pak para fillimit të Forumit të parë Ekonomik Kosovë-Turqi, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti u mirëprit nga ministri turk i Tregtisë, Ömer Bolat. Sipas njoftimit për media u tha se në takim u diskutua për marrëdhëniet dypalëshe ekonomike dhe tregtare dhe u trajtuan mundësitë dhe hapat e mundshëm përpara për thellimin e mëtejmë të tyre...

Këto janë dy vendet ku Kosova eksporton më së shumti

Agjencia e Statistikave e Kosovës (ASK) ka publikuar të dhënat lidhur me rrjedhat e eksportit dhe importit për vitin 2023. Sipas të dhënave të ASK-së , deficit tregtar është më i lartë për 7,1% në vitin 2023, krahasuar me vitin 2022. Sipas ASK-së tregtia e mallrave në vitin 2023 kishte deficiti tregtar në vlerë prej 5,1...

Reformat e energjisë në fokus, BE-ja ndihmon Kosovën me 75 milionë euro

Shefi i zyrës së BE-së, Tomas Szunyog ka zhvilluar takim me delegacionin e Sekretariatit të Komuniteti të Energjisë, ku ka diskutuar për performancën e Kosovës në përputhje me Acquis të Komunitetit të Energjisë. Në një postim në “X”, Szunyog ka shkruar se ka theksuar se Plani i Rritjes ofron një nxitje shtesë për të përshpejtuar...

Skema e re sociale eliminon kriteret diskriminuese

Ministria e Financave ka filluar pilotimin e reformës se skemës të asistencës sociale, që financohet nga Banka Botërore. Skema e re ka për qëllim eliminimin e kritereve diskriminuese në skemën aktuale shtetërore dhe nxitjen e punësimit. Shumë familje që marrin ndihmë sociale në Kosovë, i janë  nënshkruar formave të ndryshme të diskriminimit si pasojë e...

Vazhdon qarkullimi i parave false në Kosovë

Policia e Kosovës në raportin 24 orësh ka njoftuar për tri raste të falsifikimit të parasë që janë raportuar në komunat Prishtinë, Prizren dhe Vushtrri. Të tria rastet janë raportuar në polici nga zyrtarë të bankave. Paratë që dyshoheshin që janë të falsifikuara janë sekuestruar kurse rastet po hetohen. Rastet e plota sipas raportit të...

Sekuestrohen 10 milionë euro të subjekteve financiare

Prokuroria e Tiranës bën me dije se ka sekuestruar llogari bankare me vlerë 10 milionë euro të administratorëve të subjekteve financiare, të përfshira në skandalin me mikrokreditë për të cilin aktualisht janë dhënë 9 masa sigurie. Nga aktet e administruara, rezultoi se shtetasit A.M., K. S., E.I. dhe persona të lidhur me ta, si dhe...

Hapet zyrtarisht Panairi i Përgjithshëm Ndërkombëtar “Prishtina 2024”

Është hapur zyrtarisht Panairi i Përgjithshëm Ndërkombëtar “Prishtina 2024”, i organizuar nga Oda Ekonomike e Kosovës. Në eventin tashmë tradicional, “Prishtina 2024” po marrin pjesë ndërmarrje nga Kosova dhe më gjerë, për të promovuar produktet dhe shërbimet e tyre, si dhe po njoftohen me mundësitë e zgjerimit, depërtimit dhe rritjes së pjesëmarrjes në tregjet e...

Fadil Berjani: Çmimet e derivateve në Kosovë ndër më të lirat në rajon

Çmimet e naftës në botë raportohet se janë rritur të mërkurën për shkak të pritjeve në rritje që grupi OPEC+, Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës dhe aleatët do të bien dakord të vazhdojnë shkurtimet vullnetare të furnizimit me naftë bruto në takimin e ardhshëm të grupit më 2 qershor. Kryetari i Shoqatës së Naftëtarëve...

Rriten çmimet e naftës

Çmimet e naftës u rritën të mërkurën mes pritjeve në rritje së prodhuesit më të mëdhenj të naftës në botë do të vazhdojnë të shkurtojnë furnizimet në një kohë kur kërkesa globale pritet të rritet me rritjen e udhëtimeve gjatë verës. Standardi ndërkombëtar i papërpunuar Brent u tregtua me 84,25 dollarë për fuçi në orën...

Franca: Eksportet e lira kineze rrezikojnë ekonominë botërore

“E gjithë ekonomia botërore është në rrezik të mbingopur me eksporte të lira kineze, tha ministri francez i Financave, Bruno Le Maire. Ai e deklaroi këtë gjatë një takimi me kolegët nga vendet e Grupit 7 (G7) në Stresa, Itali. Ndërsa i bënë një mesazh të drejtpërdrejt Kinës, pasi ranë dakord të përgjigjen ndaj praktikave...

Donald Trump premton mbështetje për kriptovalutat

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump ka bërë edhe një deklaratë interesante sa i përket kriptovalutave. “Unë jam shumë pozitiv dhe mendjehapur ndaj kompanive të kriptomonedhave”, përsëriti ai qëndrimin e tij pro-kriptos të dielën, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi. Trump siguron se ai “kurrë nuk do ta linte kriptovalutat të vdesin”. “Nga ana tjetër, Joe...

Ekspertët: Masat e vëna nga BE-ja, ndikuan në ekonomin e vendit

Masat e vëna nga BE-ja për Kosovën, kanë pasur ndikim të negativ në ekonominë e vendit, vlerësojnë drejtuesit e Odës Ekonomike dhe njohësit e kësaj fushe. Ndërkaq Qeveria thotë se Bashkimi Evropian duhet t’i largojë masat e vëna, pasi që konsideron se janë plotësuar të gjitha kushtet. Në fund të qershorit bëhet një vit prej...

Gërxhaliu: Diaspora është arteria kryesore e të hyrave në Kosovë

Safet Gërxhaliu, ish kryetari i OEK thotë se diaspora është arteria kryesore e të hyrave të Kosovës. Ai thotë se Kosova duhet të jetë më mirënjohës karshi diasporës dhe dërgesave të tyre. “Diaspora ka qenë, është dhe do të jetë arteria kryesore e të hyrave në Kosovë. Fati më i madh i Kosovës është që dy...

Mungesa e atasheve ekonomikë me pasoja negative për investimet e huaja

Përveç ngadalësimit të procesit të njohjeve, vendi ka ngecur edhe në diplomacinë ekonomike, faktor ky që vazhdon të ndikojë negativisht në prurjen e investimeve të huaja. Ndonëse, ishte zotim i Ministrisë, Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë që të emërohen atashetë ekonomikë, kjo edhe pas tri viteve nuk u realizua. Megjithatë, nga kjo ministri thonë se janë...

BQK anëtarësohet në Shoqatën Evropiane të Shtëpive të Kliringut të Pagesave

Banka Qendrore të Republikës së Kosovës njofton se zëvendësguvernatori, Dardan Fusha dhe presidenti i Shoqatës Evropiane të Shtëpive të Kliringut (EACHA), Jose Luis Langa, nënshkruan anëtarësimin e BQK-së në këtë organizatë pas votimit të anëtarëve të saj gjatë takimit plenar të organizuar në kuadër të Forumit të Pagesave në Sofje të Bullgarisë. Në njoftimin e...

Rizvanolli: 101,41 milionë euro është fitimi në ndërmarrjet publike gjatë 2022-së

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli tha sot se 101,41 milionë euro është fitimi në ndërmarrjet publike qendrore të Republikës së Kosovës në vitin 2022! Ajo në një postim në Facebook shkruan se në mbledhjen e fundit të Qeverisë miratuan Raportin vjetor të performancës së ndërmarreve publike për vitin 2022. “17 ndërmarrjet publike të cilat i...

Banka Botërore: Autoriteti Kombëtar Palestinez rrezikohet nga kolapsi financiar

Autoriteti Kombëtar Palestinez (AP) po përballet me mundësinë e kolapsit financiar, tha Banka Botërore (BB) në një raport mbrëmë, pasi flukset e të ardhurave ndalen dhe aktiviteti ekonomik bie me shpejtësi në sfondin e luftës në Rripin e Gazës. “Situata fiskale” e AP është “përkeqësuar në mënyrë dramatike gjatë tre muajve të fundit, duke rritur...

BQK: Asnjë bankë s’mund të veprojë pa licencën tonë

Banka Qendrore e Kosovës (BQK) është deklaruar mbi mbylljen e Bankës Kursimore të Serbisë në veri, duke e cilësuar të paligjshëm aktivitetin e saj. Në një përgjigje me shkrim Banka Qendrore e Kosovës, ka thënë se ushtrimi i veprimtarisë së kësaj banke në Kosovë është i paligjshëm dhe në kundërshtim me ligjin. “Sipas legjislacionit në...

Aksioni i Policisë në veri, BQK: Operimi i institucioneve financiare pa licencë është veprim i paligjshëm dhe i palejueshëm

Policia e Kosovës të hënën ka zhvilluar një aksion në veri të vendit, ku u mbyllën gjashtë njësi ilegale të “Bankës Postare Kursimore”, si dhe u konfiskuan edhe prova të ndryshme materiale përfshirë 75 milionë dinarë (rreth 640 mijë euro). E lidhur me këtë nga Banka Qendrore e Republikës së Kosovës theksuan për Telegrafin se...

Rrezarta Krasniqi: Procesi i Berlinit, mundësi e mirë për një zhvillim ekonomik

Komisioni për Integrim Evropian, në bashkëpunim me GIZ-in, kanë organizuar tryezën me temën “Rritja e integrimit rajonal: Roli i Kosovës në Procesin e Berlinit dhe në kryesimin e CEFTA-s”. Me këtë rast, Rrezarta Krasniqi, kryetare e Komisionit Parlamentar për Integrim Evropian tha se Kosova është e përkushtuar që të zbatojë reformat në mënyrë që të...

Murati: Marrëveshja me Fondin Zhvillimor OPEC është e rëndësishme për Kosovën

Qeveria e Kosovës ka miratuar sërish marrëveshjen ndërkombëtare me Fondin Zhvillimor OPEC, pak ditë pasi e njëjta dështoi të ratifikohet në Kuvendin e Kosovës. Ekzekutivi në mbledhjen e sotme mori vendim që të shpërbëjë Ndërmarrjen e Re Energjetike të Kosovës, e cila ishte themeluar për të menaxhuar kontratën e ndërtimit të termocentralit “Kosova e Re”...

Më 24 maj mbahet ankandi i shtatë i letrave me vlerë për vitin 2024

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar se më 24 maj do të mbahet ankandi i shtatë për vitin 2024. Në këtë ankand, do të emetohen Obligacione me maturitet 3 vjeçar në shumën prej 20 milionë euro. “Investimi në Obligacione është investim i sigurt, i garantuar me Ligjin për Borxhin Shtetëror dhe Garancitë Shtetërore, ku...

​Në panairin e bizneseve kosovare dhe të diasporës theksohet mundësia për bashkëpunim

Rreth 350 biznese kosovare dhe nga diaspora kanë marrë pjesë në panairin e bizneseve e organizuar nga rrjeti global i bizneseve shqiptare, të cilat kanë prezantuar punën e tyre dhe kanë eksploruar potencialin për bashkëpunim. Në mes të bizneseve që prezantuan punën e tyre, ishte edhe Komuna e Prishtinës, e cila prezantoi projektet kryesore që...