Më shumë nga Ekonomia

​KOSTT pret seancën e së enjtes për 11 milionëshin, KMDLNJ e opozita kundër

Kuvendi i Republikës së Kosovës do të mblidhet të enjten në seancë të rregullt plenare. Si pikë, do të jetë edhe shqyrtimi i rekomandimeve të Komisionit për Ekonomi, në lidhje me kërkesën e KOSTT-it për sigurimin e mjeteve financiare për mbulimin e humbjeve në pjesën veriore të Kosovës. Zyrtarë të KOSTT-it sqarojnë se rekomandimi i...

Apple dyfishon të ardhurat

Një rritje e shitjeve të iPhoneve, veçanërisht në Kinë, ka çuar në dyfishimin e fitimeve në Apple që nga fillimi i pandemisë. Rezultatet paraqiten “optimizëm” në lidhje me ditët në vazhdim, tha shefi i Apple. Firma rivale e teknologjisë Facebook gjithashtu raportoi të ardhurat dhe fitimet. Por gjiganti i mediave sociale paralajmëroi se lëshimi i...

​BB: Përshpejtimi i vaksinimit, çelësi kryesor i rimëkëmbjes ekonomike

Kosova, Shqipëria, Bosnja e Hercegovina, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Serbia pritet të kenë sërish rritje ekonomike gjatë vitit 2021, pas recesionit të 2020-ës, të shkaktuar nga pandemia COVID-19. Por kjo varet nga përshpejtimi i vaksinimit, pasi është çelësi kryesor i rimëkëmbjes ekonomike dhe kthimit në realitet. Kështu tha në një konferencë virtuale...

​ASK: Eksporti i mallrave në mars 61.8 milionë euro, importi 382.5 milionë

Të dhënat nga tregtia e jashtme e mallrave në Kosovë tregojnë për një deficit tregtar më të lartë 45.8% në mars 2021 në raport me periudhën e njëjtë 2020, përkatësisht 320.7 milionë euro krahasuar me deficitin 219.9 milionë më 2020, teksa eksporti mbulon importin me 16.2%. Kjo është bërë e ditur sot nga Agjencia e...

​Oda e Hotelerisë dhe Turizmit kërkon nga BQK përkrahje për këtë sektor

Guvernatori Mehmeti diskuton me përfaqësuesit e hotelerisë dhe të gastronomisë për situatën ekonomike të këtij sektori. Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës Fehmi Mehmeti, ka takuar përfaqësuesit e Odës së hotelerisë dhe turizmit, dhe ata të gastronomisë të kryesuar nga drejtori i OHT-së, Hysen Sogojeva. Siç thuhet në komunikatën e BQK-së, në këtë...

Hapja e bizneseve të reja në pandemi, luftë për mbijetesë

Në vitin e fundit në Kosovë, gjatë pandemisë, janë hapur rreth 12,000 biznese të reja. Sipas të dhënave të Agjencisë për Regjistrimin e Bizneseve (ARB), gjatë periudhës mars 2020 –mars 2021, janë hapur më shumë se 11,500 biznese, 1,500 më shumë se në vitin 2019, kur në Kosovë nuk ka pasur pandemi të koronavirusit. Sektorët...

​Posta e Kosovës shlyen tërë borxhin ndaj ATK-së

Menaxhmenti i Postës së Kosovës njofton se edhe përkundër vështirësive të operimit në kushte të pandemisë Covid-19, ka arritur të përmbushë para afatit marrëveshjen për riprogramim të borxheve prej 1.6 milionë euro ndaj Administratës Tatimore të Kosovës (ATK). Sipas komunikatës për media të lëshuar nga Posta e Kosovës, me përmbushjen e parakohshme të obligimeve ndaj...

​Oda Ekonomike Gjermano-Kosovare: Qeveria e re të tërheq investime për të krijuar vende pune

Për të nxitur investimet e huaja direkte dhe për të përdorur potencialin akoma të pashfrytëzuar të diasporës kosovare në zhvillimin ekonomik të vendit, kërkohet nga Qeveria e re e Kosovës realizmi i premtimeve për tërheqjen e investimeve të huaja dhe nga diaspora të cilat kanë ndikim në rritjen e punësimit në Kosovë Oda Ekonomike Gjermano-Kosovare,...

Gjendja ekonomike u përkeqësua, qytetarët e gastronomët presin lirimin e masave

Hapja e sektorit të gastronomisë, e qendrave tregtare, heqja e orës policore dhe masave të tjera në fuqi është paralajmëruar se do të bëhet pas datës 18 prill, deri edhe kur është në fuqi vendimi i Qeverisë. Disa qytetarë thanë se nuk është dashur të ketë fare kufizim të masave, por ka edhe nga ata...

Përkundër pandemisë komuna e Gjakovës tejkalon të hyrat vetanake

Përkundër vitit pandemik komuna e Gjakovës, gjegësisht Drejtoria për Buxhet dhe Financa ka tejkaluar planin e të hyrave vetanake. Sipas raportit financiar për periudhën janar-mars të hyrat arrijnë vlerën e 907 mijë e 746 euro. Drejtori i këtij dikasteri, Durim Halilaj tha se deri në fund të dhjetorit kjo shifër do të pësojë rritje. Halilaj...

Së shpejti, skadon afati për mosbllokimin e llogarive bankare nga ATK-ja

Me qëllim të zbatimit të Vendimit Nr. 04/60 të Qeverisë së Republikës së Kosovës, datë 27.01.2021, për lehtësimin e ushtrimit të aktivitetit ekonomik të të gjithë tatimpaguesve, si pasojë e gjendjes së vështirësuar ekonomike të krijuar nga pandemia COVID-19, Administrata Tatimore e Kosovës, ri-njofton të gjithë tatimpaguesit që kanë obligime tatimore të pashlyera se mos-bllokimi...

​Murati njofton Szunyog për ndihmën që do t’i ofrohet sektorit privat

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati dhe ambasadori i Bashkimit Evropian në Kosovë, Tomas Szunyog mbajtën një takim njoftues ku u diskutua për agjendën zhvillimore të Qeverisë, me theks të veçantë në ristrukturimin e skemave sociale, luftimin e informalitetit dhe krijimin e Fondit Sovran. Ministri Murati po ashtu e njoftoi Ambasadorin e Bashkimit...

Ministria e Kulturës anulon thirrjet për mbështetje financiare

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS) e Republikës së Kosovës ka anuluar të gjitha thirrjet publike të vitit 2021 për mbështetje financiare të fushëveprimtarisë të kësaj ministrie. Thirrjet publike të anuluara nga ministri Hajrulla Çeku janë hapur gjatë kohës kur MKRS-ja drejtohej nga Vlora Dumoshi. Në vendimin e saj, Ministria nuk ka specifikuar nëse...

​Shtrenjtohen çmimet konsumit në pandemi, inflacioni arrin 1.2 përqind

Çmimet e produkteve të konsumit janë shtrenjtuar për 0.4 përqind në muajin mars të këtij viti, krahasuar me muajin shkurt të 2021. Në Indeksin e tërësishëm çmimeve të konsumit është evidentuar ngritja e çmimit për vajra dhe yndyra 2.8%, për pemë 3.8%, për pije alkoolike 1.6%, këpucë 3.1%, karburante dhe lubrifikantë për pajisjet e transportit...

Pandemia nuk ishte e rëndë për të gjithë, miliarderëve veç iu shtuan disa shifra

Teksa COVID-19 shkatërroi vendin, mbylli bizneset dhe bëri që gati 43 milion amerikanë të dilnin të papunë, të pasurit kanë përfituar dhe kanë arritur të mbushin xhepat e tyre. Me një fjalë, të pasur janë bërë edhe më të pasur, ndërsa të varfërit edhe më të varfër. Gjatë muajve të pandemisë që nga viti i...

Keqmenaxhimi i pandemisë godet rëndë ekonominë

Pandemia e Coronavirusit ka lëkundur ekonomitë anë e mbanë botës dhe padyshim që ndikim ka pasur edhe në Kosovë, pasi gjatë vitit 2020 ka pasur rënie të Bruto Produktit Vendor (BPV) për minus 6 për qind. Sipas të dhënave të Bankës Botërore dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar, kjo rënie gjatë vitit 2020 e bënë Kosovën me...

​Kërkohet zbatimi i Ligjit për rimëkëmbje dhe një pako e re nga Qeveria

Drejtori ekzekutiv i Odës Ekonomike Amerikane në Kosovë, Arian Zeka po kërkon nga qeveria e re më në krye Albin Kurtin zbatimin e Ligjit për rimëkëmbje ekonomike ose miratimin e një pako të re stimuluese financiare për bizneset dhe qytetarët e afektuar si pasojë e pandemisë Covid-19. Në Ministrinë e Financave, Punës dhe Transfereve, thonë...

Çdo 17 orë, botës iu shtua një miliarder

Kina, shtoi më shumë miliarderë në listë se çdo vend tjetër globalisht, me 210 të sapoardhur. Me 698 miliarderë gjithsej, Kina është gjithsesi pas Amerikës, e cila ende kryeson me 724 miliarderë. Gjysma e miliarderëve të rinj të Kinës e bënë pasurinë e tyre nga kompanitë prodhuese ose teknologjike, duke përfshirë miliarderen femër Kate Wang,...

Hamza: Të zbatohet i Ligji i Rimëkëmbjes, Qeveria të fillojë shpërndarjen e ndihmës financiare

Nënkryetari i Kuvendit nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Bedri Hamza ka kërkuar që të zbatohet Ligji i Rimëkëmbjes Ekonomike nga pandemia COVID-19. Hamza në një konferencë për medie, është shprehur se Qeveria aktuale duhet të filloj shpërndarjen e ndihmës financiare tw paraparw nw kwtw ligj. “Ligji për Rimëkëmbjen Ekonomike është hyrë në fuqi...

Parashikohet rritje me 6% të ekonomisë globale gjatë vitit 2021

Shpërndarja e vaksinave kundër koronavirusit dhe ndihmat masive qeveritare do të përshpejtojnë rritjen e ekonomisë globale në një nivel rekord këtë vit, një ripërtëritje e fuqishme nga recesioni i shkaktuar nga pandemia, parashikon Fondi Monetar Ndërkombëtar. Agjencia huadhënëse, në të cilën marrin pjesë 190 vende të botës, thotë se pret që ekonomia botërore të rritet...

Rukiqi: Qeveria do të subvencionojë 50% të qerasë dhe pagës së punëtorëve për bizneset e prekura nga masat e fundit

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, ka thënë se në takimin që ka pasur me ministrin e Financave janë pajtuar që sektorët e prekur nga masat e fundit do të subvencionohen. Ai ka thënë se këtyre bizneseve do tu paguhet 50 përqind e qerasë dhe pagës së punëtorëve. Rukiqi ka thënë se mjetet...

Sot përfundon afati për tërheqjen e 10 përqindëshit nga Trusti

Më 6 prill përfundon afati për aplikim për tërheqjen e 10 përqindëshit nga Fondi i Kursimeve Pensionale i Kosovës. Sipas Trustit, pas kësaj date kontribuuesit nuk mund të aplikojnë për këtë shërbim. Zëdhënësi i këtij institucioni, Jeton Demi në një intervistë për Telegrafin ka njoftuar se, deri më 23 mars, janë tërhequr 197 milionë euro...

​OAK realizoi WEBINAR me temë “Punësimi”

Oda e Afazimit të Kosovës në bashkëpunim me Qendrën për Zhvillim të Karrierës dhe bizneset Besa Security, Elkos Group dhe Ginza ka organizuar WEBINAR me temë “Punësimi”. Qëllimi kryesor i këtij WEBINAR-i ishte ndërlidhja e studentëve të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” me tregun e punës. Përgjatë këtij takimi virtual sekretari i Bordit të OAK-së...

Sogojeva: Ne i mbrojmë bizneset dhe jo qeverinë, nuk përjashtojmë marrjen e masave

Kryetari i Odës së Hotelerisë dhe Turizmit në Kosovë, Hysen Sogojeva në një intervistë për Ekonomia Online ka deklaruar qe vendimi i masave anti-Covid pa konsultim me bizneset ka qenë gabim. Ai tha se do të kërkojnë takim me ministrin pas takimit nëse nuk ndahen të kënaqur, atëherë nuk përjashtojnë marrjen e masave. “Ne gjithmonë...

‘Kosova iu shpëtoi zgjedhjeve, kurseu 20 milionë euro’

Kreu i Aleancës Kosovare të Biznesit, Agim Shahini ka thënë se me zgjedhjen e presidentës dhe evitimin e zgjedhjeve Kosova ka shpëtuar 20 milionë euro. Postimi i tij i plotë: Kosova ju shpëtoj zgjedhjeve i kursej rreth 20 milion€ AKB vlerson votimet e mbrendshme si shpëtim nga zgjedhjet e jashtëzakonshme e humbjës së kohës dhe...

LG planifikon mbylljen për shkak të humbjeve të mëdha

LG Electronics tha të hënën se do të mbyllë biznesin e saj të smartfonëve pasi është në humbje. Në janar, gjiganti elektronik i Koresë së Jugut tha se po shikonte të gjitha opsionet për mbyllje pas pothuajse gjashtë vitesh humbje që arrinin rreth 4.5 miliard dollarë (3.3 miliardë funte). LG kishte bërë shumë inovacione, duke...

Dogana mbledh 34 milionë euro më shumë në krahasim me tremujorin e parë të vitit 2020

Dogana e Kosovës ka arritur që të arkëtoj 14% më shumë hyra se periudha paraprake e vitit të kaluar. Rritja e aktivitetit ekonomik kanë ndikuar në rritje e performacës, gjithashtu edhe vetëdijesimi i bizneseve është faktor tjetër, por nuk duhet harruar angazhimin i zyrtarëve  doganor në parandalimin e kontrabandës. Krahasimi në mes të viteve 2020...

​Në kulmin e pandemisë kursimet e kosovarëve arrijnë nivel rekord, mbi 4.3 miliardë euro

Në këtë kohë krize që ka shkaktuar pandemia Covid-19, kursimet e qytetarëve dhe bizneseve nëpër bankat komerciale të Kosovës kanë arritur nivelin rekord prej 4 miliardë e 340 milionë euro. Sipas Bankës Qendrore të Kosovës, depozitat në banka nga 4 miliardë e 340 milionë euro, prej tyre të ekonomive familjare 2 miliardë e 947 milionë...

ATK: Paguaj tatimin bazë dhe interesin, përfito nga shlyerja e ndëshkimeve

Me qëllim të zbatimit të Vendimit Nr. 04/60 të Qeverisë së Republikës së Kosovës, datë 27.01.2021, për lehtësimin e ushtrimit të aktivitetit ekonomik të të gjithë tatimpaguesve, si pasojë e gjendjes së vështirësuar ekonomike të krijuar nga pandemia COVID-19, Administrata Tatimore e Kosovës, ri-njofton të gjithë tatimpaguesit se mund të përfitojnë nga falja e ndëshkimeve...

ATK për tre muaj inkason 134.7 milionë euro, 11.7 milionë më shumë se plani

Administrata Tatimore e Kosovës për muajt janar-mars 2021 nga të hyrat e rregullta ka mbledhur 134.7 milionë euro. Në njoftim thuhet se në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar ka rritje për 16.2 milionë euro, ndërsa në raport me planin janë mbledhur 11.7 milion euro më shumë të hyra apo 9.6% më...

Oda e Afarizmit: Pandemia COVID-19 vështirësoi punën e bizneseve, shuhen mijëra vende pune

Oda e Afarizmit të Kosovës (OAK)ka publikuar hulumtim që ka realizuar në terren për ndikimin e pandemisë COVID-19 në sektorin privat. Në këtë hulumtim thuhet se, nga dëmet e shkaktuara nga pandemia, gjendja e bizneseve është e vështirë dhe rezulton se bizneset kanë pësuar humbje gjatë gjithë kësaj kohe. Në konferencën për media, zëdhënësja e...

OAK prezanton sot hulumtimin mbi ndikimin e pandemisë në ekonomi

Oda e Afarizmit të Kosovës (OAK) do të prezantojë sot hulumtimin lidhur me “Ndikimin e pandemisë në ekonomi dhe pasojat e krizës së shkaktuara nga COVID-19”. OAK në konferencë për medie do të paraqes rezultatet konkretet të hulumtimit nga të dhënat e marra në teren. Konferenca e OAK rreth ndikimit të pandemisë në ekonomi dhe...

​Banka Botërore: Këtë vit ekonomia e Kosovës pritet të rritet në 4 përqind

Banka Botërore ka publikuar një raport për ekonominë e Kosovës. Sipas raportit të BB ekonomia e Kosovës pritet të rriten në 4 përqind këtë vit. Sipas raportit këtë vit pritet të vendoset nën kontroll pandemia COVID-19 e për çka do të rikthehet edhe besimi i konsumatorit dhe biznesit. “Pas një tkurrjeje të vlerësuar prej 6.9%...

Raporti i ri i BB- së: Ekonomia e Kosovës pritet të rritet 4%, me vendosjen nën kontroll të Covid-19

Një raport i ri për Ekonominë, publikuar nga Banka Botërore, ka shjelluar në detaje edhe gjendjen ekonomike në Kosovë. Siç thuhet në këtë raport të Bankës Botërore, pas një tkurrjeje të vlerësuar prej 6.9% në vitin 2020, ekonomia e Kosovës tani pritet të rritet 4% këtë vit. Kjo pasi COVID-19 pritet të vendoset nën kontroll...

​Raporti i GAP: Institucionet nuk kanë qenë transparente në ndarjen e mjeteve për rimëkëmbje

Instituti GAP sot ka publikuar raportin mbi transparencën dhe kriteret e përdorura gjatë zbatimit të masave në kuadër të Programit dhe Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike. Gjetjet e këtij raporti tregojnë se institucionet relevante për zbatim të këtyre masave nuk kanë qenë transparente gjatë shpërndarjes së mjeteve, ku për shumë masa nuk dihen përfituesit, ndërsa në...

​Ekspertët: Pritjet e mëdha nga Qeveria e re, vështirë të realizueshme

Rritja ekonomike, krijimi i vendeve të reja të punës mbi të gjitha mbështetja e sektorit privat për një zhvillim ekonomik, do të jenë një sfidë për Qeverinë e re Kurti 2, e cila votua në Kuvend më 22 mars. Vaksinimi dhe ulja e përhapjes së pandemisë që ka të bëjë me rimëkëmbjen ekonomike, sipas njohësve...

Zeka: Në 100 ditshin e parë të Qeverisë të ketë mbështetje konkrete për bizneset dhe punëtorët

Kryetari i Odës Ekonomike Amerikane të Kosovës (OEAK), Arian Zeka ka thënë se Qeverinë e re e presin një mori detyrash. Madje sipas Zekës, nuk ka kohë për të pritur, duke marrë për bazë vonesat në zbatimin e shumë masave në mbështetje të ndërmarrjeve nga Ligj për Rimëkëmbje Ekonomike. Ai tha se zbatimi i masave...

Sa para dërgoi diaspora gjatë pandemisë?

Mërgimtarët edhe kësaj radhe kanë qëndruar afër familjeve të tyre në Kosovë Remitencat nga diaspora në Kosovë kanë shënuar rekord gjatë periudhës një vjeçare të pandemisë. Gjatë vitit 2020 diaspora dërgoi afër 1 miliard euro, sa gjysma e buxhetit të shtetit. E pikërisht në muajin maj të 2020-ës, kur qeveria mori vendim për mbyllje totale,...

Për tre muaj u eksportuan 126 milionë € produkte nga Kosova, shënohet rritje për 45%

Eksporti i produkteve kosovare gjatë tre muajve të parë të këtij viti ka shënuar rritje prej 45% krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit 2020. Këto i ka bërë të ditura zëdhënësi i Doganës së Kosovës Adriatik Stavilevci. Ai ka sqaruar se përderisa vitin e kaluar ishin eksportuar 87 milionë euro, këtë vit vlera ka...

Çka dihet për bllokimin e anijes Ever Given në kanalin e Suezit ?

Ever Given, anija masive e mallrave që u përplas në Kanalin e Suezit, është akoma e bllokuar. Bllokimi i një prej kanaleve më të rëndësishme të transportit në botë për afër tre ditë po shkakton probleme shumë të mëdha, shumë të shtrenjta. Autoritetet kanë bërë çmos për të zhvendosur anijen e madhe, por deri më...

Ende asnjë cent për qytetarët që humbën punën si pasojë e COVID-19

Më 16 janar të këtij viti Qeveria në detyrë e Kosovës ka miratuar Programin e Rimëkëmbjes Ekonomike, në vlerë prej 222 milionë eurove. Ky Program përfshinë mbështetje për shëndetësinë, bizneset, bujqësinë, prodhimin, eksportin, arsimin, kulturën, sportin, bizneset e grave, familjet në asistencë sociale, qytetarët që kanë humbur vendin e punës, si dhe ndërmarrjet publike. Deri...

Edhe këtë vit fermerët do të kenë mbështetje me subvencione dhe grante

Edhe këtë vit fermerët e Gjakovës do të kenë mundësinë që të aplikojnë për subvencione dhe grante në sektorin e bujqësisë, shpezëtarisë, bletarisë e të tjera. Drejtori i këtij dikasteri, Haxhi Sejdiu tha se janë paraparë mbi 100 mijë euro subvencione dhe ka ftuar fermerët që të aplikojnë për këtë skemë rreth mbështetjes së tyre....

​OEK kërkon zbatimin e ligjit për rimëkëmbje dhe faljen e gjobave

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi ka deklaruar se bizneset nuk po përfitojnë nga ligji për rimëkëmbjen ekonomike, ku ishte paraparë mbështetje prej 200 milionë eurove. Rukiqi në një konferencë për media i bëri thirrje qeverisë për faljen e gjobave që janë shqiptuar gjatë kërkesave për zbatimin e masave, dhe mundësinë për një...

Dy ditë deri në përfundim të kritereve për përfitimin e 900 eurove për ata që humbën punën në pandemi

Afro 100 mijë punëtorë të sektorit privat kanë humbur vendin e punës në periudhën shkurt-dhjetor të vitit 2020, si pasojë e situatës së krijuar nga pandemia. Por në Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike është përcaktuar ndarja e 300 eurove për tre muaj, që i bie 900 euro për punëtorin që humbi vendin e punës në sektorin...

10 miliarderët më të mëdhenj në botë, kaq është pasuria e tyre

10 miliarderët më të mëdhenj në botë kanë së bashku pasuri prej 567 miliardë dollarësh. Në krye të listës, si më i pasuri në botë qëndron Jeff Bezos, kreu i Amazon, me pasuri neto prej 182 miliardë dollarësh. Pas 26 vitesh në krye të saj, Bezos njoftoi largimin si CEO i Amazon për t’u përqendruar...

Dhoma e Përfaqësuesve miraton 1,9 trilionë dollarë në ndihmë të ekonomisë

Dhoma amerikane e Përfaqësuesve miratoi një projektligj stimulues prej 1,9 trilionë dollarësh në ndihmë të ekonomisë, sipas raporteve të medias. Ligjvënësit miratuan projektligjin me 219 vota pro dhe 212 kundër. Dy përfaqësues demokratë, Jared Golden nga Maine dhe Kurt Schrader nga Oregoni u bashkuan me republikanët në votimin kundër. Paketa e ndihmës tani i drejtohet...

​Kurti kundër hapjes së valëve të reja të privatizimit – janë në kundërshtim me vendimet e qeverisë

Kandidati për kryeministër nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti ka kërkuar nga Bordi i AKP-së që të mos hapë valë të reja të privatizimit pasi që ato janë në kundërshtim me vendimet në fuqi. Ai në një postim në Facebook ka thënë se Bordi i AKP-së krejtësisht paligjshëm po synon keqpërdorimin e vakumit institucional...

Zhvillimi ekonomik i varur nga formimi i një qeverie stabile

Fuqizimi i sektorit privat dhe krijimi i vendeve të reja të punës duhet të jenë ndër prioritetet kryesore të Qeverisë së re të Kosovës për vitin 2021, thonë ekspertët për çështje ekonomike, të cilët theksojnë se për t’u realizuar këto duhet të formohet një qeveri stabile. Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, ka...

​Edhe pas 13 vitesh shtet, papunësia problem i madh në Kosovë

Papunësia mbetet shqetësimi dhe problemi kryesor, ani pse sipas të dhënave zyrtare thuhet se ka shënuar rënie. 13 vjet pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës, më shumë se 30 përqind e popullatës janë të papunë. Gratë, rinia dhe të diplomuarit po konsiderohen si kategoritë më të prekura nga papunësia. Kritika po drejtohen për institucionet që...

OEAK: Ekonomia e Kosovës rregullohet, kur të rregullohet politika

Shpërthimi i pandemisë COVID-19 dhe zbulimi i problemeve të shumta që ky fenomen ka shkaktuar, e kanë bërë periudhën e ballafaqimit, me të njëjtën, një nga periudhat me më shumë zhvillime të para viteve të fundit në aspektin ekonomik. Në forumin virtual të radhës, të organizuar nga Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë u diskutua mbi...

Qeveria ndan 12 milionë euro për subvencione

Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, qeveria në detyrë i ka ndarë 12 milionë euro për subvencione dhe transfere. Vendim ky që është marrë në takimin online të qeverisë në detyrë, për të cilat vendimi ka njoftuar kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti. Qeveria ka ndarë 12 milion euro për Ministrinë e Bujqësisë,...

OAK letër kryeministrit ne detyrë: Ndihmoni bizneset se janë duke falimentuar

Oda e Afarizmit të Kosovës (OAK) kërkon nga kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti që të ndihmojë bizneset e falimentuara. OAK kërkon që të prolongohet Udhëzimi Administrativ Nr. 06/2019 për Format Standarde të Sinjalizimit të Minierave, së paku deri në ardhjen e Bordit të ri të KPMM – së, në mënyrë që mos të vie deri...

​OAK nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me Fakultetin e Bujqësisë dhe Veterinës

Oda e Afarizmit të Kosovës (OAK) dhe Fakulteti i Bujqësisë dhe Veterinarisë nënshkruan sot një memorandum të bashkëpunimit me qëllim të shkëmbimit dhe ofrimit të këshillave profesionale për bizneset në fushën e bujqësisë dhe veterinarisë, si dhe studentëve të këtij fakulteti t’iu mundësohet praktika profesionale pranë bizneseve anëtare të OAK-ut. Me këtë rast u tha...

Publikohet raporti që shpjegon rregullat për pensionimin e parakohshëm të shërbyesve civilë

Është publikuara raporti i GAP-it i cili shpjegon rregullat dhe procedurat për pensionimin e parakohshëm të shërbyesve civilë. Për të parën herë paraqiten të dhënat e detajuara për moshën e shërbyesve civil në të gjitha organizatat buxhetore. Sipas të dhënave të Thesarit të Shtetit, del që 26.7 përqind te të punësuarve në sektorin publik e...

Grusht shteti në Mianmar do të dëmtojë jashtëzakonisht shumë ekonominë e vendit

Bizneset dhe analistët parashikojnë që grushti i shtetit në Mianmar ka të ngjarë të dëmtojë jashtëzakonisht shumë ekonominë e vendit. Kompanitë e njohura të cilat operojnë në vend thonë se grushti i shtetit tashmë ka vënë në rrezik investime të huaja me vlerë pmiliardëshe. Shtetet e Bashkuara kanë thënë tashmë se po konsiderojnë vendosjen e...

​OAK urëlidhëse në mes studentëve dhe tregut të punës

Me qëllim të rritjes së bashkëpunimit të ndërsjellët, modifikimit të planprogrameve mësimore, ndërlidhjes së studentëve me tregun e punës si dhe krijimit të projekteve të përbashkëta hulumtuese, Oda e Afarizimit të Kosovës (OAK) nënshkruajti memorandum të bashkëpunimit me Fakultetin Ekonomik. OAK dhe Fakulteti Ekonomik përmes këtij memorandumi të bashkëpunimit dhe mirëkuptimit, pajtohen që të krijojnë...

​Të hyrat e Doganës gjatë janarit shënuan rritje 9 për qind

Dogana e Kosovës ka njoftuar se gjatë muajit janar të këtij viti mbledhja e të hyrave ka shënuar rritje prej 9 për qind në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar. Sipas doganës kjo rritje është mjaftë domethënëse pasi muaji janar i vitit të kaluar ishte muaj pa ndikimin ekonomik të shkaktuar nga...

​Istogu do të përfitojë dy projekte infrastrukturore nga Ministria e Infrastrukturës

Ministri në detyrë i Infrastrukturës, Arban Abrashi, ka nënshkruar memorandum për financimin e disa projekteve infrastrukturore në Komunën e Istogut, me kryetarin Haki Rugova. Abrashi tha se në Komunën e Istogut, Ministria e Infrastrukturës do të investojë në dy projekte infrastrukturore, në vlerë prej gjysmë milioni euro, që do të shërbejnë në kompletimin e infrastrukturës...

​MEA nënshkruan marrëveshje gati 3 milionë euro me qeverinë japoneze

Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit(MEA) dhe JICA japoneze kanë nënshkruar Marrëveshjen për realizimin e Projektit për bashkëpunim teknik me 4 komuna, kjo me qëllim të përmirësimit në menaxhimin e mbeturinave. Marrëveshja e cila kap shumën prej 2.8 milionë euro është nënshkruar nga sekretari i Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit, Fatos Qerimi dhe zëvendëspërfaqësuesi i JICA-s...

​Ministri Nitaj merr pjesë në lansimin e Raportit Global të Zhvillimit Njerëzor në Kosovë

Ministri në detyrë i Ekonomisë dhe Ambientit, Muharrem Nitaj, sot ka marrë pjesë në konferencën virtuale të lansimit të Raportit Global të Zhvillimit Njerëzor në Kosovë. Penalistë të konferencës virtuale ishin edhe përfaqësuesja e përhershme e UNDP-së, Spoljaric Egger dhe ambasadorja e Suedisë në Kosovë, Karin Hernmarck. Ministri Nitaj tha se ende po përballemi me...

ATK njoftim të rëndësishëm për tatimpaguesit borxhlinj

Administrata Tatimore e Kosovës ka njoftuar të gjithë tatimpaguesit se si pasojë e gjendjes së vështirësuar ekonomike të krijuar nga pandemia COVID-19, do të hiqen ndëshkimet për të gjithë tatimpaguesit të cilët kryejnë pagesën e plotë të tatimit bazë (kryegjësë) dhe interesit. Ndër të tjera ATK bën të ditur se gjithë personat fizikë dhe juridik,...

​OAK kërkon eliminimin e barrierave që nuk ekzistojnë

Shqetësimet që Oda e Afarizmit të Kosovës (OAK) ka pranuar nga operatorët ekonomik lidhur me barrierat tregtare me të cilat po ballafaqohen gjatë eksportit të produkteve ushqimore po vështirëson eksportin e këtyre të fundit dhe një gjë e tillë nuk kërkohet në asnjë vend të Bashkimit Evropian, ishte tema kryesore që u diskutua mes përfaqësuesve...

​Trusti kushtëzon shtetasit e huaj për tërheqjen e 10% të kursimeve

Mijëra kontributdhënës në Trust me shtetësi jokosovare e që vijnë nga Shqipëria, Maqedonia Veriore apo Lugina e Preshevës mbeten të kushtëzuar për tërheqjen e 10 përqind të mjeteve të kursyera pas aprovimit të Ligjit për rimëkëmbjen ekonomike. Posedimi i numrit personal të Kosovës, qoftë i përkohshëm ose i përhershëm, mbetet kusht për shtetasit e huaj...

Zeka: Rritja ekonomike varet nga vaksinimi dhe lehtësimi i masave

Kosova do të arrijë të ketë një normë pozitive të rritjes ekonomike gjatë vitit 2021, në krahasim me atë të vitit të kaluar, kështu ka thënë në një intervistë për Ekonomia Online, kryetari i Odës Ekonomie Amerikane të Kosovës, Arian Zeka. Se sa do të jetë niveli i rritjes ekonomike në këtë vit varet nga...

​Ekonomia, prioritet i partive politike gjatë fushatës zgjedhore

Rimëkëmbja ekonomike pas pandemisë COVID-19 pritet të jetë ndër temat kryesore të partive politike gjatë fushatës zgjedhore. Lëvizja Vetëvendosje, Lidhja Demokratike e Kosovës, Partia Demokratike e Kosovës dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, kanë filluar para fushatën zgjedhore duke premtuar miliona e miliarda euro për ekonominë kosovare, derisa ritmin dhe fokusin e njëjtë në premtime,...

​Shitja e aseteve nga privatizimi vazhdon më 10 mars

Bordi i Drejtorëve të Agjencisë Kosovare të Privatizimit mbajti sot mbledhjen e tij të rregullt me ç’rast u njoftua nga menaxhmenti lidhur e zhvillimet e fundit në AKP. Në këtë mbledhje, Bordi pas shqyrtimit miratoi raportet e shpërndarjes së përkohshme për NSh “KB Istogu”, NSh “A Sh Instruktori”, si dhe rritje të buxhetit të likuidimit...

OAK me propozime për rimëkëmbjen ekonomike: Subvencionim të pagës për bizneset e goditura

Oda e Afarizmit të Kosovës po kërkon nga qeveria e ardhshme që të subvencionojë pagat e punëtorëve të bizneseve të cilat janë goditur nga pandemia. Ndërkohë që sipas OAK këto paga të subvencionuara nuk duhet të jenë më të ulëta se 220 euro, ose mbulim i 70 përqind të pagës. Kërkesë tjetër është edhe krijimi...

​Bie numri i udhëtarëve me tren dhe aeroplanë në Kosovë

Në tremujorin e katërt të vitit 2020, numri i pasagjerëve që kanë shfrytëzuar trenin si mjet udhëtimi ishte rreth 15.000 ose 52 për qind më pak krahasuar me tremujorin e katërt 2019, ka bërë të ditur sot Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK). Në raportin “Statistikat e Transportit dhe Telekomunikimit” për tremujorin e katërt (TM4)...

Gati 1 milion euro për infrastrukturën e Klinës

Ministri i Infrastrukturës (MI), Arban Abrashi, ka nënshkruar memorandum për financimin e disa projekteve infrastrukturore në Komunën e Klinës, me nënkryetarin Besim Hoti. Ministri Abrashi tha se janë 33 projekte për vitin 2021, e që një pjesë e madhe e tyre janë me komunat e Kosovës, që do të shërbejnë për përmirësimin e infrastrukturës. Ai...

​Pandemia COVID-19 ndikon dukshëm në rënien e ekonomisë franceze

Ekonomia franceze u zhyt në një recesion të thellë vitin e kaluar derisa pandemia e koronavirusit uli dukshëm prodhimin e përgjithshëm të vendit me 8.3 për qind, treguan shifrat zyrtare të premten. Shifrat ishin megjithatë pak më të mira sesa ulja prej 9 për qind e treguar fillimisht nga zyra e statistikave INSEE pasi Franca...

​OEAK: Anashkalimi i sektorit të prodhimit nuk lejon zhvillimin ekonomik në vend

Sektori i prodhimit si një ndër shtyllat më me ndikim në ekonomi, përmes gjenerimit të vendeve të punës dhe përmbushjes së kërkesës vendore, po përballet me sfida të mëdha. Si rrjedhojë e natyrës së veprimtarive të këtij sektori të cilat nuk mund të kryhen nga distanca, masat mbrojtëse që kufizuan lëvizjen e lirë gjatë vitit...

​Ekonomia skoceze nuk do të kthehet në normalitet deri në 2024

Asnjë ndryshim nuk do të bëhet në normat e tatimit mbi të ardhurat në vitin e ardhshëm, pasi qeveria Skoceze përcaktoi planet e saj të buxhetit, raporton BBC. Sekretarja e Financave, Kate Forbes u tha se kjo ishte një kohë për “stabilitet, siguri dhe mbështetje të synuar”. Ajo gjithashtu premtoi një “kundërpërgjigje të jashtëzakonshme”, ndaj...

Mbi 413 mijë qytetarë kanë aplikuar për tërheqjen e 10 përqindëshit nga Trusti

Afati për aplikimin për tërheqjen e 10 përqindëshit të Trustit është deri më 6 prill të këtij viti. Zëdhënësi në Trustin e Kursimeve Pensionale, Jeton Demi, ka deklaruar se aplikimet për tërheqje janë duke vazhduar. Ai ka njoftuar se deri tani, rreth 413.000 kontributdhënës kanë tërhequr 10%, ndërsa shifrat totale të tërheqjes deri tani janë...

Gaxherri: Programi i LDK-së garanton zhvillim, për 6 vjet në ekonomi do të investohen 7 milionë €

Kandidatja për deputete nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) Besa Gaxheri në një intervistë për Ekonomia Online ka thënë se kjo parti ka programin më të mirë, e që do të jetë i fokusuar në ekonomi, arsim, shëndetësi dhe drejtësi. Gaxheri tha se Qeveria e udhëhequr nga Avdullah Hoti për 6 muaj ka...

​Mustafa: Subvencionet në bujqësi përfundojnë në shkurt, shpejt hapet programi për aplikim në grante

Ministri në detyrë i Bujqësisë, Besian Mustafa në vazhdën e takimeve me fermerë të fushave të ndryshme të bujqësisë, sot ka takuar fermerët në Malishevë, Rahovec dhe Gjakovë për të parë nga afër të arriturat dhe ngecjet në punën e tyre. Ministri në detyrë, Mustafa tha se të gjitha kërkesat e fermerëve që nuk janë...

Ibrahimi: Nga vërshimet e fundit dëmet janë milionëshe, disa komuna kanë përfunduar procesin e vlerësimit

Shumë komuna të Kosovës dy javë më parë u goditën nga vërshimet pas reshjeve të shiut dhe borës, ku si pasojë u shkaktuan shumë dëme në infrastrukturë rrugore, në kulturat bujqësore, banesa dhe shtëpi banimi. Për shkak të vërshimeve disa familje janë detyruar të evakuohen, ku disa komuna kanë shpallur edhe gjendjen emergjente. Lidhur me...

Kosova rrit eksportin e mallrave, këta janë partnerët kryesor

Kosova ka rritur eksportin e mallrave me 73.6 për qind, kurse importi ka shënuar rritje për 6.2 për qind, kurse Shqipëria, Gjermania dhe Zvicra janë partnerët kryesor për eksport gjatë dhjetorit të 2020-së. Kështu thuhet në raportin “Statistikat e Tregtisë së Jashtme, dhjetor 2020”, prezantuar nga Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK), përcjell Telegrafi. Të...

Hoxhaj në Suharekë: PDK ka plan konkret për rimëkëmbjen ekonomike të Kosovës

Planin e rimëkëmbjes ekonomike, kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, njëherësh kandidati për kryeministër Enver Hoxhaj, e ka prezantuar para bizneseve të Komunës së Suharekës. Hoxhaj tha se plani i rimëkëmbjes do të adresojë të gjitha problemet me të cilat po përballen bizneset në vend si pasojë e pandemisë COVID-19. Ai tha se Partia Demokratike...

Mungesa e tabelave po dëmton bizneset

Oda e Afarizmit të Kosovës përmes një shkrese drejtuar Ministrit të Punëve të Brendshme, ka shprehur shqetësimin e saj për mosfurnizimin e veturave, kamionëve dhe mjeteve transportuese me targa. Sipas OAK, ky mosfurnizim me targa, i cili po rrjedh si rezultat i mungesës, po i rëndon dhe po i dëmton bizneset vendore. “Kërkojmë që me...

​Banka Evropiane e Investimeve: Luftimi i pasojave pandemike dhe ekonomike është me prioritet

Vitin e kaluar, Banka Evropiane e Investimeve (EIB) investoi 77 miliardë euro në luftën kundër COVID-19 dhe ndryshimit të klimës, u tha në konferencën për shtyp në lidhje me rezultatet vjetore të EIB. Thuhet se një e treta e parave u vendos për zbutjen e pasojave të pandemisë, kryesisht në sektorin e ndërmarrjeve të vogla...