1. Home
  2. Ekonomi

Category: Ekonomi

Kosova shënon rritje të eksportit të bimëve aromatike dhe mjekësore

Kosova shënon rritje të eksportit të bimëve aromatike dhe mjekësore

Me ngjyra të ndritshme vjollcë dhe të kaltër, lulet e cianit që ndryshe njihen si çikore përshkojnë kopshtin e Gjylë Ramës në Istog. Gjyla ka rreth pesë vjet që mbjellë këtë lule e cila tradicionalisht…

Lexo më shumë
Murati prezanton: “Mbështetja për të Punësuarit e Formalizuar të Pakos së Ringjalljes Ekonomike”

Murati prezanton: “Mbështetja për të Punësuarit e Formalizuar të Pakos së Ringjalljes Ekonomike”

Ministri i Financave, Punёs dhe Transfereve, Hekuran Murati, ka marrë vendim për përcaktimin e kritereve dhe kushteve lidhur me operacionalizimin e masës 1.2 Mbështetja për të Punësuarit e Formalizuar të Pakos së Ringjalljes Ekonomike. Në…

Lexo më shumë
Mbi 3.500 qytetarë me të ardhura të ulëta do të marrin 12.000 denarë për pushime

Mbi 3.500 qytetarë me të ardhura të ulëta do të marrin 12.000 denarë për pushime

Ministria e Ekonomisë siguroi 23 milion denarë shtesë për vauçerët e turizmit prej 12,000 denarë për personat me të ardhura të ulëta që aplikuan në thirrjen publike. Me ribalancimin e Buxhetit për vitin 2021, janë…

Lexo më shumë
Qeveria u ndan 5 milionë euro fermerëve për subvencione

Qeveria u ndan 5 milionë euro fermerëve për subvencione

Qeveria e Kosovës në mbledhjen që ka mbajtur sot ka marrë vendim që të ndaj 5 milionë euro shtesë mbështetje financiare për fermerë, shkruan Gazeta Sinjali. Lajmin e ka bërë të ditur, ministri i Bujqësisë,…

Lexo më shumë
Kuvendi miratoi Projektligjin mbi ndarjet buxhetore për vitin 2021

Kuvendi miratoi Projektligjin mbi ndarjet buxhetore për vitin 2021

Në seancën e sotme Kuvendi i Kosovës ka hedhur në votim shqyrtimin e Projektligjit mbi ndarjet buxhetore për vitin 2021. Ky projektligj është miratuar me 69 vota për, asnjë kundër dhe asnjë abstenim. Kryetari i…

Lexo më shumë
Dogana e Kosovës, 150 milionë euro të hyra më shumë se vitin e kaluar

Dogana e Kosovës, 150 milionë euro të hyra më shumë se vitin e kaluar

Dogana e Kosovës ka mbledhur këtë vit për rreth 30 për qind më shumë të hyra se sa gjatë vitit të kaluar. Sot është tejkaluar shuma prej 700 milionë eurove të hyra. Dogana e Kosovë…

Lexo më shumë
Borxhet ndaj Administratës Tatimore, konfiskohen rreth 1 milion euro pasuri

Borxhet ndaj Administratës Tatimore, konfiskohen rreth 1 milion euro pasuri

Administrata Tatimore e Kosovës (ATK) njofton se ka ndërmarr veprime ligjore ndaj tatimpaguesve, të cilët kanë obligime tatimore të pa shlyera. Sipas ATK-së, nga aktivitetet e zhvilluara është konfiskuar pasuria e tatimpaguesve, të cilët nuk…

Lexo më shumë
Çmimi i naftës mbi 70 dollarë, pavarësisht shqetësimeve rreth përhapjes së variantit Delta të COVID-19

Çmimi i naftës mbi 70 dollarë, pavarësisht shqetësimeve rreth përhapjes së variantit Delta të COVID-19

Çmimet e naftës mbetën mbi 70 dollarë pas një rënie të mprehtë gjatë javës pasi vendet e prodhuese u pajtuan që nga muaji gusht të rrisin prodhimin dhe për shkak të shqetësimeve se rastet me…

Lexo më shumë
Pritet projektligji për goditjen e keqpërdorimit të pasurisë publike

Pritet projektligji për goditjen e keqpërdorimit të pasurisë publike

Grupi punues i Projektligjit për Konfiskimin e Pasurisë së Pajustifikueshme do ta përfundojë atë brenda afateve optimale, kështu po konsideron këshilltari në Ministrinë e Drejtësisë, Genc Nimoni. Nimoni ka thënë në një prononcim se beson…

Lexo më shumë
​Themelohet Forumi Ekonomik i Sharrit, edicioni i parë në nëntor 2021

​Themelohet Forumi Ekonomik i Sharrit, edicioni i parë në nëntor 2021

Fondacioni “Forumi Ekonomik i Sharrit” në bashkëpunim me Odën Ekonomike të Kosovës (OEK) bashkë me partnerë të tjerë vendorë dhe ndërkombëtarë do të organizojnë Forumin Ekonomik të Sharrit (Sharr Economic Forum). Me këtë Forum synohet…

Lexo më shumë