1. Home
  2. Ekonomi

Category: Ekonomi

​Kurti: Zhvillimi ekonomik nuk mund të arrihet nëse nuk i japim përkrahje sektorit privat

​Kurti: Zhvillimi ekonomik nuk mund të arrihet nëse nuk i japim përkrahje sektorit privat

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar se nuk mund të arrihet zhvillimi ekonomik nëse nuk i japin përkrahje sektorit privat. Kurti gjatë takimit me komunitetin e biznesit të Prishtinës, në kuadër të fushatës informuese…

Lexo më shumë
Dërgohen në Kuvend për votim emrat për anëtarë të Bordit të BQK-së

Dërgohen në Kuvend për votim emrat për anëtarë të Bordit të BQK-së

Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere i ka përcjell Kuvendit emrat e kandidatëve për tre anëtarë jo ekzekutivë të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës (BQK). Kryetari i Komisionit, Armend Muja tha se gjithë kandidatët…

Lexo më shumë
ATK lejon konkurrencën në tregun e arkave fiskale

ATK lejon konkurrencën në tregun e arkave fiskale

Administrata Tatimore e Kosovës (ATK) përmes një njoftimi në webfaqen e saj, u ka bërë thirrje kompanive në Kosovë që të aplikojnë për autorizim si operatorë ekonomik me të drejtë shitjeje, instalimi dhe mirëmbajtje të…

Lexo më shumë
Ekonomia e Eurozonës shënon rritje të fuqishme

Ekonomia e Eurozonës shënon rritje të fuqishme

Ekonomia e Eurozonës ka regjistruar një tjetër rritje të fuqishme në tremujorin e tretë, duke i afruar anëtarët e monedhës së vetme më pranë niveleve të tyre të para pandemisë, pavarësisht ndërprerjeve nga mungesat e…

Lexo më shumë
Kurti: Ky ishte vit i shpresës, kemi të arritura në sundim të ligjit dhe rritje ekonomike

Kurti: Ky ishte vit i shpresës, kemi të arritura në sundim të ligjit dhe rritje ekonomike

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pas miratimit të buxhetit në mbledhjen e Qeverisë për vitin 2022, ka thënë se ky vit ka qenë një vit me shumë shpresë dhe optizimizëm që ka rezultuar me të…

Lexo më shumë
Qeveria ndan 40 milionë euro për financime në Trepçë e Telekom

Qeveria ndan 40 milionë euro për financime në Trepçë e Telekom

Qeveria e Kosovës ka miratuar këtë të premte buxhetin për vitin 2022 në vlerë prej 2 miliardë e 748 milionë euro. Me buxhetin e ri, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se janë ndarë 40…

Lexo më shumë
Sot pritet të miratohet Projektligji për buxhetin e vitit 2022

Sot pritet të miratohet Projektligji për buxhetin e vitit 2022

Kryeministri i vendit, Albin Kurti tha se sot në orët e pasdites pritet të mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës, në të cilën do të miratohet Projektligji për buxhetin e vitit 2022. Kurti në një…

Lexo më shumë
Murati: Me mbështetje prej 100 eurove, jemi në linjë me shtetet më të zhvilluara se ne

Murati: Me mbështetje prej 100 eurove, jemi në linjë me shtetet më të zhvilluara se ne

Në një konferencë drejtuar mediave ministri i Financave, Hekuran Murati tha se : “Qeveria është me qytetarët në këto kohë të vështira, e sidomos me ata që kanë më së shumti nevojë. Me pakon e…

Lexo më shumë
​Interesi dhe politika monetare e Bankës Qendrore Evropiane mbeten të pandryshuara

​Interesi dhe politika monetare e Bankës Qendrore Evropiane mbeten të pandryshuara

Banka Qendrore Evropiane (BQE) vendosi sot të mbajë në të njëjtin nivel normat e interesit dhe programin e stimulimit të pandemisë, pavarësisht presioneve aktuale të inflacionit, raporton agjencia AP. Vendimi nëse dhe si do t’i…

Lexo më shumë
​Iniciohet debat parlamentar në Kuvend për ngritjen e çmimeve të produkteve elementare

​Iniciohet debat parlamentar në Kuvend për ngritjen e çmimeve të produkteve elementare

Grupi parlamentar i AAK-së ka iniciuar debatin parlamentar në Kuvend për ngritjen e çmimeve të produkteve elementare. Shefi i Grupit Parlamentare të AAK-së, Besnik Tahiri në një konferencë për medie, tha se ngritja e çmimeve…

Lexo më shumë