VENDORE

Më shumë nga Vendore

KOK reagon në Komunitetin Olimpik Ndërkombëtar për provokimet e Gjokoviqit

Komiteti Olimpik i Kosovës (KOK) ka dërguar sot ankesë në Komitetin Olimpik Ndërkombëtar, në lidhje me mesazhin provokues dhe politik të tenistit serb, Novak Gjokoviq. Gjokoviq, vazhdoi dhe dje me provokimet e tij politike, duke shkruar mesazhe me propagandë pro-serbe ”Kosova është zemra e Serbisë, ndaleni dhunën”. KOK ka kërkuar sot nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar...

Nagavci: S’kemi raport zyrtar, por kemi informata që procesi mësimor nuk po zhvillohet në veri

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, duke folur për situatën e krijuar së fundmi në veri të vendit, ka thënë se nuk kanë pranuar raport zyrtar nëse është ndërprerë procesi mësimor në ato komuna. Megjithatë në një konferencë për media të martën, Nagavci ka deklaruar se kanë informata që mësimi nuk po...

Eurodeputeti Waitz: BE-ja tashmë po diskuton ngrirjen e bisedimeve për pranimin e Serbisë

Deputeti i Parlamentit Evropian, Thomas Waitz, i cili është bashkëkryetar i Partisë së Gjelbër Evropiane ka dënuar zhvillimet në veri të Kosovës. Ai ka thënë se ato janë rezultat i politikës disavjeçare të presidentit serb, Aleksandër Vuçiq, si dhe retorikës së tij përçarëse. Duke kërkuar nga Partitë Popullore Evropiane që ta ndërpresin bashkëpunimin me Vuçiqin,...

Ndërtimi i paqes dhe prosperitetit në Ballkan, kërkohet ndryshim e përgjegjësi kolektive

Fondacioni Kosovar për Lidership, në bashkëpunim me Universitetin “James Madison” dhe Odën Ekonomike Amerikane në Kosovë, të martën kanë mbajtur konferencën “Ndërtimi i Paqes së Qëndrueshme dhe Prosperitetit në Ballkan dhe Evropën Juglindore përmes Lidershipit të Fortë”. Ahmet Shala nga Fondacioni Kosovar për Lidership, tha se objektiv i tyre ishte promovimi i Kosovës. Ai me...

EULEX bën thirrje që në veri të Kosovës të rivendoset urgjentisht paqja

Misioni i EULEX-it ka bërë thirrje që në veri të Kosovës të rivendoset urgjentisht paqja. “Situata e sigurisë atje është ende e tensionuar dhe kjo është një arsye për shqetësim të madh. Ju bëjmë thirrje të gjitha palëve që të veprojnë me maturi, të shmangin dhunën dhe të marrin masa për të depërshkallëzuar këtë situatë...

Osmani takon Charles Fries, dënon sulmet e protestuesve kundër policisë, KFOR-it dhe gazetarëve në veri

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur sot në takim zëvendëssekretarin e përgjithshëm për Paqe, Siguri dhe Mbrojtje në Shërbimin Evropian të Veprimit të Jashtëm (EEAS), Charles Fries, i shoqëruar nga shefi i Zyrës së BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog dhe shefi i EULEX-it, Lars-Gunnar Wigemark. Ndër të tjera, në takim u diskutua...

Nagavci paralajmëron ndërtimin e çerdheve në katër qytete, jep detaje për ndarjen e 70 bursave

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, ka thënë se janë në proces të ndërtimit të katër çerdheve të reja në Prizren, Mamushë, Deçan e Milloshevë. Në konferencën javore, Nagavci ka thënë se krahas hapjes së tenderit për këto çerdhe, gjithashtu ka nënshkruar vendimin për ndarjen e 70 bursave. “Aktualisht i kemi të...

Shqiptarët gëzojnë rreth 14.3 vite pension, poshtë mesatares së BE-së por mbi vendet e rajonit

“Scan Intel” nisur nga të dhënat mbi jetëgjatësinë e pritur në lindje, referuar “Agjencisë Evropiane të Statistikave”, kryqëzuar me të dhënat e moshës së daljes në pension, ka përllogaritur se sa vite përfiton ose gëzon pension një qytetar i Shqipërisë, por edhe i Evropës që nga momenti i daljes në pension e deri në fund të...

Tre ushtarë hungarezë u plagosën dje me armë zjarri nga protestuesit në veri

Tre ushtarë hungarezë janë plagosur me armë zjarri nga protestuesit serbë dje në veri të Kosovës. Këtë e ka bërë të ditur KFOR-i, në një komunikatë për medie. “Tre ushtarë hungarezë u plagosën nga përdorimi i armëve të zjarrit. Të lënduarit nuk janë në rrezik për jetën”, thuhet në komunikatën e KFOR-it. Kujtojmë se nga...

Zvicra dënon sulmet ndaj ushtarëve të KFOR-it në veri, bën thirrje të kthehet qetësia

Zvicra ka reaguar pas sulmeve të protestuesve serbë në Zveçan ndaj ushtarëve të NATO-s, ku ditën e hënë serbët lënduan 30 ushtarë. Në reagimin e bërë nga Ministria e Punëve të Jashtme të Zvicrës thuhet se dënojnë sulmet e dhunshme në Zveçan, njëherësh bëjnë thirrje për kthimin e qetësisë në komunat veriore të Kosovës. “Zvicra dënon...

Borrell: E papranueshme dhuna tronditëse në Zveçan

Përfaqësuesi i Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell e ka dënuar dhunën të cilën e quajti tronditës në Zveçan. Ai në një postim në Twitter shkruan se aktet e dhunshme të kryera kundër trupave të NATO-s, mediave, civilëve dhe policisë janë absolutisht të papranueshme. “BE-ja dënon dhunën tronditëse të sotme në Zveçan në...

Gërvalla: Protestuesit e dhunshëm në veri kontrollohen nga shërbimi sekret i Vuçiqit

Ministrja për Punë të Jashtme dhe Diasporë, Donika Gërvalla-Schwarz, ka thënë se protestuesit e dhunshëm në veri të Kosovës kontrollohen nga  shërbimi sekret i presidentit serb, Aleksandar Vuçiqi. Sipas saj, aty nuk bëhet fjalë për të drejtat legjitime të pakicave, por për dhunë dhe destabilizim. “Ne dënojmë fuqishëm sulmet ndaj KFOR-it nga ekstremistët e dhunshëm...

Anulohen për sot aktivitetet e “Defender Europe ‘23”

Ministria e Mbrojtjes e Kosovës njoftoi sot se për shkak të situatës në veri të Kosovës, aktivitetet e parapara për sot në kuadër të ushtrimit ndërkombëtar “Defender Europe ’23”, anulohen. Kështu thuhet në njoftimin e Ministrisë së Mbrojtjes. “Ju njoftojmë se për shkak të situatës në veri të vendit, aktiviteti i paraparë për sot (DV...

Begaj për situatën në veri: Askush nuk mund të vërë në pikëpyetje sovranitetin e Kosovës

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka dënuar sulmin e protestuesve serbë ndaj trupave paqeruajtëse të KFOR-it. Ai ka thënë se askush nuk mund të vërë në pikëpyetje sovranitetin dhe integritetin e Republikës së Kosovës, si dhe të drejtën e saj për të ndërtuar e konsoliduar institucionet demokratike dhe multietnike. Begaj ka theksuar se asnjë pretekst...

KFOR: Të hënën në veri u plagosën 30 ushtarë, palët të marrin përgjegjësinë e plotë për atë që ndodhi

Misioni i KFOR-it në Kosovë përmes një komunikate drejtuar mediave, ka bërë të ditur se nga zhvillimet e ditës së hënë në veri mbetën të plagosur 30 ushtarë. Siç thuhet në njoftim, 11 ushtarë ishin nga kontigjenti italian dhe 19 nga kontigjenti hungarez. “Numri i paqeruajtësve të plagosur gjatë dhunës së djeshme në komunën e...

Kurti bisedon me kryediplomatin italian dhe të dërguarin britanik, Peach: Në një demokraci nuk ka vend për dhunë fashiste

Kryeministri i vendit, Albin Kurti gjatë të hënës ka pasur dy biseda telefonike me ministrin e Punëve të Jashtme të Italisë. Kurti në një postim në Twitter shkruan se ministrit Tajani i ka përcjell mirënjohjen e thellë të Qeverisë dhe popullit të Kosovës për guximin e ushtarëve italian. “Në një telefonatë të dytë sot me...

Kryetari i Zveçanit s’del në zyrën qendrore, shkon te ajo e komuniteteve

Kryetari i komunës së Zveçanit, Ilir Peci, ka bërë të ditur se ai sot s’ka dalur në zyrën qendrore të kësaj komune. Peci në një prononcim për Klankosova.tv tha se punën sot bashkë me kabinetin e tij e ka nisur në zyrën e komuniteteve. “Kemi dalë në zyrën e komuniteteve në fshatin Lipë në komunën...

Kongresisti Torres: ShBA duhet të jetë me Kosovën

Kongresisti amerikan, Ritchie Torres ka reaguar sot rreth zhvillimeve të fundit në veri dhe lëndimit të 25 pjesëtarëve të KFOR-it në Zveçan nga protestuesit e dhunshëm. Torres në një postim në Twitter thotë se SHBA-të duhet të qëndrojnë me Kosovën, ndërkaq që pyet pse sekretari Antony Blinken po e dënon në mënyrë të njëanshme Kosovën,...

Protestuesit fillojnë të grumbullohen pranë ndërtesave komunale në veri, Polcia: Situata është e qetë

Protesta kundër kryetarëve shqiptarë të komunave me shumicë serbe Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq, po vazhdojnë edhe sot. Në Leposaviq dhjetëra persona tashmë janë grumbulluar pranë rrethojave të KFOR-it. Grumbullimi i protestuesve serbë ka nisur pranë objekteve të komunës edhe në Zubin Potok e Zveçan. Nga Policia e Kosovës kanë thënë se aktualisht situata në...

Kurti: Dënoj sulmet kundër Policisë së Kosovës, KFOR-it dhe gazetarëve

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, i ka dënuar sulmet e protestuesve serbë ndaj forcave të rendit dhe ligjit në veri të Kosovës. Në llogarinë e tij në Twitter, ai ka thënë se mbishkrimet ultra-nacionaliste serbe mbi automjetet e NATO-s janë një kujtesë e errët në Kosovë. “Sot pata një takim me ambasadorët e QUINT-it dhe...

Ish-presidenti Thaçi vjen në Kosovë

Ish-presidenti Hashim Thaçi që nga ora 12:30 është në Kosovë. Atij i është lejuar që të vij në Burojë, nën masa të ashpra të sigurisë, për ta vizituar nënën e tij, të cilës i është përkeqësuar gjendja shëndetësore. Forca të shumta të sigurisë janë parë në Burojë, ku Thaçit i është lejuar t’i takojë vetëm...

VIDEO/ Një kolonë me automjete ushtarake të KFOR-it rrugës drejt Zveçanit

Një kolonë prej mbi 20 automjetesh ushtarake të KFOR-it është nisur drejt Komunës së Zveçanit. Siç shihet në një video të publikuar nga Kossev, automjetet janë renditur duke qëndruar pas njëri-tjetrit. Trupat e KFOR-it qysh herët kanë dalë në afërsi të objekteve komunale në komunat veriore, duke krijuar një kordon para protestuesve. /GazetaSinjali/

Ambasada Amerikane: Trupat e KFOR-it të SHBA-ve janë të angazhuara për ta ruajtur paqen në Veri

Ambasada Amerikane në Prishtinë në Ditën e Përkujtimit, ka kujtuar personat që kanë humbur jetën në shërbimin ushtarak. Mirëpo këtë ditë Ambasada Amerikane e ka lidhur edhe me ruajtjen e paqes në Veri të Kosovës. Përmes një postimi në rrjetin social ‘Twitter’, Ambasada ka thënë janë duke u angazhuar për stabilizimin e situatës në këtë pjesë. “Sot...

Kurti bisedon me kryediplomatin italian: Është koha që të qetësohet situata në veri

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, e ka zhvilluar një bisedë telefonike me zëvendëskryeministrin njëherësh ministrin e Jashtëm italian, Antonio Tajani. Kurti dhe Tajani kanë folur edhe rreth situatës në veri. Ata ranë dakord se duhet të zbatohet marrëveshja themelore me Serbinë dhe të qetësohet situata. Gjatës së hënës një numër i protestuesve serbë janë afruar...

Shefi i zyrës së BE-së flet për takimin me kryetarin e Zveçanit dhe Zubin Potokut – tregon kërkesat që kishin për ta

hefi i zyrës së BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog ka folur rreth takimit të sotëm me kryetarët e rinj të komunave me shumicë serbe në Kosovë. Szunyog përmes një postimi në Twitter ka shkruar se me ta kanë diskutuar për zhvillimet aktuale në veri të Kosovës. “I lumtur të mirëpres ambasadorin e SHBA-ve në Kosovë...

AGK dënon sulmet e protestuesve serbë ndaj gazetarëve

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK) ka reaguar pasi protestuesit në veri kanë dëmtuar veturat e RTV Dukagjinit dhe Kallxo-s. AGK thekson se, në videot e publikuar në medie, shihen veturat e RTV Dukagjinit dhe KALLXOs, me simbolin e motos jozyrtare të serbëve “Samo sloga Srbina spasava” (Vetëm uniteti i shpëton serbët), gomat e shpërthyera,...

Pas Atiqit edhe Hetemi i dërgon letër KOSTT-it e ZRrE-së për nisjen e pagesës së rregullt të rrymës në Leposaviq

Pas kryetarit të Mitrovicës së Veriut, Eden Atiq, edhe kryetari i Leposaviqit, Lulzim Hetemi, i ka dërguar letër KOSTT-it dhe ZRrE-së për të nisur pagesa e rregullt e energjisë elektrike në këtë komunë. Hetemi, përmes një postimi në Facebook, ka bërë të ditur se ka kërkuar nga to që ta njoftojnë edhe për borxhin e...

Von Cramon sqaron pse u tha policëve në veri: Çfarë dreqin i’u solli këtu?

Deputetja e Parlamentit Evropian dhe raportuesja e për Kosovën Viola Von Cramon-Taubadel, gjatë vizitës së saj në veri gjatë së dielës, i kishte pyetur policët që po rrinin para komunës së Zveçanit “Ku është kërcënimi? Pse… Çfarë dreqin i’u solli këtu?”. Për këtë ajo është sqaruar pas konferencës së mbajtur në shtëpinë e Evropës në...

Ibishi: Është pritur të ketë tensione në veri, ndërkombëtarët të arrijnë një zgjidhje me kryetarët

Kryetarët e rinj shqiptar në tri komunat veriore, Zubin Potok, Zveçan dhe Leposaviq janë duke u përballur me vështirësi gjatë punës së tyre në objektet komunale, kjo për shkak se serbët lokalë atje po tentojnë të hyjnë më forcë në këto objekte. Pas zhvillimeve të së premtes, ku serbët sulmuan policët dhe krijuan barrikada në...

Atiq i dërgon kërkesë KOSTT-it dhe ZRrE-së, kërkon fillimin e pagesës së rrymës

Kryetari i Mitrovicës së Veriut Erden Atiq, iu ka dërguar kërkesë Zyrës së Rregullatorit për Energji dhe KOSTT-it. Kërkesa e Atiqit ka të bëjë me kyçjen në rrjet të institucioneve publike të kësaj komune dhe fillimin e pagesës së rrymës. “Gjithashtu kërkova që të na njoftojnë mbi borxhin që i duhet paguar institucioneve të Republikës...

Hovenier: Situata është thellësisht shqetësuese, mos të përdoret dhunë për të hyrë në objektet në veri

Ambasadori amerikan, Jeffrey Hovenier, tha se me presidenten Vjosa Osmani ka biseduar për gjendjen e sigurisë në veri të vendit. Hovenier tha se situata është thellësisht shqetësuese në veri dhe ka thënë se është me rëndësi që mos të bëhet hyrja me forcë në objektet e komunave në veri. Ai shtoi se është me rëndësi...

Ngritet aktakuzë ndaj ministres Gërvalla për mosdeklarim të pasurisë

Prokuroria Themelore në Prishtinë ka ngritur aktakuzë ndaj ministres së Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla- Schwarz, për veprën penale “Mosraportimi ose raportimi i rremë i pasurisë, i të ardhurave, i dhuratave, i dobisë tjetër materiale ose i detyrimeve financiare”. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësja e kësaj prokurorie, Laureta Ulaj. “Referuar kërkesës së parashtruar...

KFOR: Dialogu e vetmja rrugë për të ulur tensionet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

Misioni i NATO-s në Kosovë i ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë, që të angazhohen në dialogun e udhëhequr nga Bashkimi Evropian. KFOR thekson se kjo është e vetmja rrugë për të ulur tensionet. KFOR ka kërkuar nga palët të mos nxisin tensione, duke njoftuar se do të vazhdojnë të krijojnë mjedis të sigurt për...

Haradinaj: Në Ditën e Përkujtimit, falënderojmë ushtarët amerikanë që shërbyen e po shërbejnë në Kosovë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka përkujtuar heronjtë që dhanë jetën për liri e demokraci. Haradinaj, përmes një postimi në Facebook, tha se në Ditën e Përkujtimit, i falënderon ushtarët amerikanë që shërbyen e po shërbejnë në Kosovë. “Gjithmonë mirënjohës për heronjtë që dhanë jetën në mbrojtje të lirisë, demokracisë dhe...

BQK: Mbi 400 mijë euro kredi, i kanë marrë rreth 70 mijë qytetarë vetëm në fillim të këtij viti

Mbi 400 mijë euro, rreth 70 mijë qytetarë i kanë marrë vetëm në fillim të këtij viti sipas Bankës Qendrore të Kosovës. Kjo sipas njohësve të ekonomisë është treguesi më i mirë për mos stabilitetin ekonomik në vend, derisa sipas qytetarëve çmimet në treg vazhdojnë të jenë të papërballueshme për të jetuar. Rreth 70 mijë...

Kurti flet me Borrellin për situatën në veri: Kryetarët do të ofrojnë shërbime për të gjithë – të zbatohet marrëveshja bazë

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka folur me Shefin për Politikë të Jashtme të BE-së, Josep Borrell, në lidhje me situatën e fundit në vend, përfshirë situatën paszgjedhore në veri. Kurti tha se në telefonatën në mesanatë që pati me Borrellin theksoi se “kryetarët e zgjedhur do të ofrojnë shërbime për të gjithë qytetarët”. “Është...

Von Cramon sot mban konferencë për medie

Deputetja e Parlamentit Evropian dhe raportuesja për Kosovën, Viola Von Cramon – Taubadel do të mbajë sot konferencë për media në Prishtinë. Konferenca pritet të mbahet në orën 11:30. Kujtojmë se Von Cramon të dielën vizitoi komunat në veri të Kosovës, ku dha edhe një mesazh në përfundim të kësaj vizite. Sipas saj, edhe pse...

Policia e Kosovës: Po menaxhojmë situatën në veri

Angazhimet policore në zbatimin e rendit dhe sigurisë publike, ofrimi i sigurisë ndaj qytetarëve, liria e lëvizjes së lirë si dhe ndërmarrja e masave policore konform situatës dhe zhvillimeve në veri të vendit, do të vazhdojnë të mbesin ndër objektivat dhe detyrat primare të Policisë së Kosovës. Sot, në veri të vendit, është paralajmëruar të...

Raportohet se Policia e Kosovës ka hedhur gaz lotsjellës në Zveçan

Policia e Kosovës raportohet se ka hedhur gaz lotsjellës për të shpërndarë qytetarët, pasi KFOR-i i lëshoi ata të tuboheshin para ndërtesës së komunës në Zveçan. Ndonëse nuk ka pasur incidente nga dita e premte, situata atje duket të jetë e tensionuar. Gjithë kjo erdhi pas përplasjeve të serbëve lokalë me Policinë e Kosovës, të...

Ambasadori Hovenier sot pret në takim kryetarët e komunave veriore

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, sot do të zhvillojë një takim me kryetarët e komunave veriore, pas zhvillimeve të fundit atje. Takimi do të nisë nga ora 09:00 dhe do të mbahet në Prishtinë. Kështu ka bërë të ditur kryetari i Zveçanit, Ilir Peci, i cili ka thënë se ka kërkuar agjendën e takimit...

Lista Serbe në negociata me KFOR-in në Leposaviq

Përfaqësues të Listës Serbe janë duke negociuar me KFOR-in në Leposaviq. Fillimisht ishte kryetari i partisë më të madhe të serbëve në Kosovë, Goran Rakiq, i cili u pa duke biseduar me përfaqësues të misionit të NATO-s në Zveçan. Sipas raportimeve, Rakiq tha se kërkesë e serbëve atje është që kryetari i ri i kësaj...

Intervale të gjata me diell por edhe shi, parashikimi i motit për 5 ditë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar për motin që do të mbajë sot dhe ditët në vazhdim. Sipas njoftimit parashihet mot kryesisht i vranët dhe me intervale të gjata me diell. “Deri me 2 qershor nuk parashihen ndryshime rrenjesore sa i perket parametrave meteorologjik. Reshje shiu dhe shkarkime rrufesh do të perseriten pothuj çdo ditë...

Parashikimi i motit për pesë ditët e ardhshme

Në Kosovë në pesë ditët e ardhshme pritet të mbajë mot i ngjashëm me të kësaj jave. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, Deri më 2 qershor nuk parashihen ndryshime rrënjësore sa i përket parametrave meteorologjik. “Mot kryesisht i vranët dhe me intervale të gjata me diell. Reshje shiu dhe shkarkime rrufesh do të përsëriten pothuajse...

Kryetari i Mitrovicës së Veriut: Nuk presim probleme të hënën, veç kemi filluar demokratizimin e komunës

Kryetari i sapozgjedhur i Komunës së Mitrovicës së Veriut, Eden Atiq, në një prononcim për mediumin shqiptar “Abc News”, tha se nuk pret që të paraqitet ndonjë problem në kryerjen e detyrave kushtetuese, përveç disa “problemeve administrative”. Atiq, i cili fitoi zgjedhjet e jashtëzakonshme të 23 prillit në katër komunat veriore të Kosovës me Lëvizjen Vetëvendosje,...

Peci takon Erden Atiq: Na gëzon fakti që ka konsoliduar ekipin në përbërje shumë etnike

Ministri i Bujqësisë, Faton Peci sot gjatë ditës ka vizituar kryetarin e ri të Komunës së Mitrovicës Veriore, Erden Atiq.Reklama Peci ka njoftuar se i ka ofruar mbështetje të plotë Erden Atiqit. “Sot në mëngjesin e hershëm kisha kënaqësinë që bashkë me Zëvendësministrin e Brendshëm, Blerim Gashani, të vizitoj Kryetarin e Komunës së Mitrovicës Veriore,...

​Përkujtohet 24-vjetori i vrasjes së pesë anëtarëve të familjes Kastrati në Pejë

Janë bërë 24 vjet nga krimi makabër në familjen Kastrati në Pejë, ku pesë anëtarët e kësaj familjeje, Sokol (Çelë) Kastrati, Xhafer (Çelë) Kastrati, Valdet (Sokol) Kastrati, Adrian (Xhafer) Kastrati, Alban (Xhafer) Kastrati, si dhe fqinji i tyre, Hasan (Emrush) Muratagiqi janë vrarë mizorisht nga dora makabre serbe. Përfaqësues të institucioneve, bashkë me familjarë e...

Ministria e Drejtësisë: Nesër nënshkruhet udhëzimi ku përkatësia etnike do të figurojë në certifikatën e lindjes

Nga Ministria e Drejtësisë bëjnë të ditur se nesër do të nënshkruhet udhëzimi me çka do të vendoset përkatësia etnike në certifikatën lindjes, certifikatën e kurorëzimit dhe certifikatën e vdekjes. Nga Ministria e Drejtësisë thonë se zbatimi i udhëzimit për certifikatën e lindjes do të hyjë në fuqi 8 ditë pasi të publikohet në Gazetën...

Policia thotë se situata në veri është e qetë

Pas tensioneve të së premtes në komunat veriore në Kosovë, sot, sipas policisë, në këtë pjesë të vendit është qetë. Zëvendësdrejtor i policisë në veri, Veton Elshani, ka thënë për Klankosova.tv, se në veri situata është qetë edhe pse delikate, derisa shtoi se s’ka provokime nga qytetarët serbë. “Situata në veri është e qetë, stabile...

Stoltenberg flet me Borrellin: Prishtina duhet të de-përshkallëzojë, të mos ndërmarrë hapa destabilizues

Sekretari i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka bërë të ditur se ka biseduar me përfaqësuesin e lartë të Bashkimit Evropian Josep Borrelin për situatën e krijuar në Kosovë. Stoltenberg, thotë se Prishtina duhet të de-përshkallëzojë dhe të mos ndërmarrë siç tha ai hapa të njëanshëm destabilizues. “Fola me Josep Borrellin për Kosovën. Prishtina dhe Beogradi duhet...

Borxhet e FSSh-së i lënë pacientët pa shërbime shëndetësore, Vitia: Do të bëhet një plan

Borxhi prej rreth 30 milionë eurove i Fondit të Sigurimeve Shëndetësore karshi institucioneve private në vend dhe atyre jashtë vendit, po i lë pacientët pa marrë trajtim shëndetësor për mjekimin që nuk po mund ta marrin në institucionet publike në vend. Kjo po ndodh pasi që fletë-zotimet e lëshuara nga FSSH nuk po njihen nga...

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë: Ndërkombëtarët të ruajnë neutralitetin dhe të mbështesin Kosovën

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë (KASH) ka reaguar për situatën që është krijuar në veri të Kosovës. Ky këshill thotë në reagim se Kosova është shtet sovran dhe integriteti i saj territorial është i pacënueshëm. “Kemi shprehur shqetësimin lidhur me paqëndrueshmërine dhe sigurinë në komunat me shumicë Serbe, si rrjedhojë e aktivitetit destabilizues e kriminal të...

Kosova së shpejti anëtarësohet në Komisionin Ndërkombëtar për Personat e Zhdukur

Kosova së shpejti pritet të anëtarësohet në Komisioni Ndërkombëtar për Personat e Zhdukur (ICMP) me seli në Hagë të Holandës, pas miratimit të aplikimit nga shtetet anëtare të këtij komisioni. Kosova bashkëpunon prej vitit 2003 me këtë organizatë ndërsa tani pritet që ky bashkëpunim të ngrihet në nivel tjetër. Udhëheqësi i Njësisë së Komisionit Qeveritar...

Edhe një kongresist kundër Blinkenit me deklaratën për Kosovën: Kundërvihuni Serbisë

Kongresisti amerikan, Zach Nunn, ka dalur kundër deklaratës së Sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Bliken, që e pati të premten për situatën në veri të vendit. Blinken, në reagimin e tij publik pas veprimeve në veri, tha se dënon veprimet e Qeverisë së Kosovës që sipas tij, “po përshkallëzojnë tensionet në veri dhe po shtojnë...

Zhvillimet në veri, Kurti takon Von Cramon: Është e rëndësishme të fillojmë sa më parë me ofrimin e shërbimeve bazike për qytetarët

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka pritur në takim Raportuesen për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon, e shoqëruar nga shefi i Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Tomáš Szunyog dhe bashkëpunëtorë të tjerë. Në njoftimin e bërë për media nga zyra e kryeministrit thuhet se në takim Kurti dhe Cramon biseduan...

Lirimi me kusht – pak kërkesa të aprovuara, avokatët thotë se po u shkelen të drejtat të burgosurve

Lirimi me kusht është e drejtë e garantuar me Kushtetutë e ligjet në fuqi, por që duhet plotësuar një varg kërkesash. Institucionet përgjegjëse këtë të drejtë po u’a mohojnë shumë personave, kjo në bazë të një raportit nga EULEX-i ku thuhet se në vitin 2021 kanë qenë mbi 700 kërkesa për lirim me kusht e...

Joseph: Problemet në veri të Kosovës i zgjidhin katër shtete të NATO-s

Profesori amerikan, Edward Joseph ka komentuar sërish zhvillimet në veri të Kosovës. Në një intervistë për redaksinë në gjuhën anglezë të “Al Jazeera” ai ka thënë se tensionet në Ballkan zgjidhen me hyrjen e Kosovës në NATO. “E gjithë rrëmuja e Ballkanit, duke përfshirë krizat e njëpasnjëshme në veri të Kosovës, përfundojnë me njohjen e...

Zhvillimet në veri, Kurti edhe sot pret në takim emisarin gjerman

Pas takimit që zhvilluan ditën e shtunë, sot pritet edhe një takim mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe emisarit të Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin. Takimi mes tyre do të mbahet në ndërtesën e Qeverisë, rreth orës 10:00. Emisari gjerman ka deklaruar se në takim me Kurtin kanë biseduar rreth zhvillimeve të fundit...

Parashikimi i motit për sot

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se dita e diel parashihet të jetë me mot me diell dhe vranësira, të cilat parashihen të sjellin reshje shiu dhe rrufe. Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet 10-12 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës do të lëvizin ndërmjet 21-24 gradë Celsius. Po ashtu do të fryjë erë nga...

Kongresmeni Torres: Zhgënjyese që Sekretari Blinken sulmoi publikisht Kosovën

Kongresmeni amerikan, Richie Torres, ka shprehur zhgënjimin e tij me deklaratat e Departamentit amerikan të Shtetit në lidhje me ngjarjet e ditës së premte në veri të Kosovës. Ai tha se Kosova është aleat i palëkundur dhe se ishte ndër vendet e para që pranoi refugjatët afganë për llogari të SHBA-së. “Kosova është një aleat...

Shefi i EULEX-it: Të gjithë të veprojnë në mënyrë të matur

Shefi i EULEX-it, Lars-Gunnar Wigemark, në kontekst të ngjarjeve të së premtes në veri të Kosovës ka kërkuar që të shmanget dhuna. Duke folur për Deutsche Welle ai ka theksuar se situata nuk duhet të përshkalllëzohet. “Do t’i bëjmë thirrje të gjithëve që të veprojnë në mënyrë të matur në mënyrë të qetë për të shmangur çdo...

Kosova ftohet për herë të parë në Konferencën e Palëve

Presidentja Vjosa Osmani ka pranuar ftesën zyrtare nga Presidenti i Emirateve të Bashkuara Arabe, Mohamed Bin Zayed Al Nahyan, për takimin e liderëve në kuadër të Konferencës COP28. COP (Konferenca e Palëve) është konferencë e rregullt vjetore e nivelit të lartë e organizuar nga Kombet e Bashkuara me fokus në ndryshimet klimatike. Është hera e...

Situata në veri, deputeti gjerman: Nuk duhet harruar që shteti i Kosovës po përpiqet të zbatojnë ligjin

Deputeti gjerman nga radhët e CDU-së, Knut Abraham ka shprehur mbështetjen e tij për sundimin e ligjin në Kosovë. Abraham në një postim në Twitter shkruan se përkundër të gjitha kritikave të justifikuara nuk duhet harruar se një shtet po përpiqet të zbatojë të drejtat në territorin e tij. “Përkundër të gjitha kritikave të justifikuara...

ASK: 11.6 për qind norma mesatare vjetore e inflacionit në vitin 2022

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar publikimin vjetor të Indeksit të Harmonizuar të Çmimeve të Konsumit (IHÇK) për vitin 2022. Publikimi vjetor i Indeksit të Harmonizuar të Çmimeve të Konsumit (IHÇK) i harmonizuar sipas konceptit ndërkombëtar është zbatuar nga muaji janar i vitit 2015, ndërkohë që përmban seritë kohore në baza vjetore për...

Flamuri i Kosovës vendoset edhe në Komunën e Zveçanit

Në komunën e Zveçanit tashmë janë vendosur flamujt e shtetit të Kosovës, ndërsa janë larguar ata serbë. Kryetari i Komunës së Zveçanit, Ilir Peci, ka arritur të futet të premten në objektin e komunës, vetëm pas asistimit të Policisë së Kosovës. Ndryshe, të premten u tensionua situata në veri të vendit pasi kryetarët e rinj...

NATO kërkon nga Kosova shtensionim të situatës në Veri

Zëdhënësja e NATO-s, Oana Lungescu kërkoi nga autoritetet e Kosovës që të de-përshkallëzojnë menjëherë, duke u bërë thirrje të gjitha palëve që ta zgjidhin situatën përmes dialogut. Lajmi u bë i ditur nga zyrtarja e NATO-s, duke cituar statusin e saj në median sociale “Twitter”. We urge the Institutions in #Kosovo to de-escalate immediately &...

Kaq nxënës do t’i nënshtrohen provimit të maturës në gjuhë shqipe në Maqedoni të Veriut

Nga Qendra për Provime Shtetërore bënë të ditur se për sivjet për provimin e maturës shtetërore janë paraqitur 15.620 nxënës. Prej tyre 6.750 janë gjimnazistë, 8.598 janë nga shkollat profesinale dhe 272 nga shkolla e arteve. Nxënësit do të shkojnë në provim në dy lëndë dhe një projekt detyrë, ndërsa provimi në gjuhën amtare është...

1 mijë e 651 gjoba trafiku në 24 orët e fundit në Kosovë

Në statistikat e përgjithshme të policisë së Kosovës, bëhet e ditur se në 24 orët e fundit, në vendin tonë janë shqiptuar 1 mijë e 651 gjoba trafiku. Gjatë kësaj periudhe kanë ndodhur 29 aksidente trafiku me të lënduar dhe 30 me dëme materiale. Ndryshe, në 24 orët e fundit janë arrestuar 17 persona dhe...

Sveçla pas takimit me kryetarin e Leposaviqit: Jemi të bindur se do t’i tejkalojmë të gjitha vështirësitë

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla është deklaruar për media pas takimit që ka pasur me kryetarin e komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi. Sveçla ka pohuar se me kryetarin Hetemi janë pajtuar që të punojnë për të mirën e qytetarëve. “I dëshirova punë të mbarë, shpreha mbështetjen tonë dhe u pajtuam që të gjitha...

Joseph: Cilat janë pasojat ndaj Serbisë për marrëdhënien e saj me Rusinë?

Njohësi i Ballkanit, Edward Joseph, ka folur në lidhje për qëndrimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ndaj aksionit të Policisë së Kosovës, në veri të vendit, ku u mundësua asistimi i vendosjes së kryetarëve të rinj në zyrat përkatëse. Joseph ka përmendur vizitën e Aleksandar Vulinit në Rusi, duke thënë se cilat janë pasojat...

Bugajski: Politika e Bidenit për Ballkanin po dështon

Janusz Bugajski, gazetar dhe njohës i dinamikave në Ballkanin Perëndimor, përmes një cicërime në Twitter ka thënë se është koha që Shtetet e Bashkuara të Amerikës “ta mbështetësin një transformim demokratik në Serbi”. E gjithë kjo sipas Bugajski-t në mënyrë që ShBA-ja “të mos jetë palë në destabilizimin rajonal”  të presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç....

Serwer për situatën në Veri: Amerikanët mund t’ia bëjnë jetën e vështirë Kurtit

Profesori i Universitetit John Hopkins dhe vëzhguesi i hershëm i zhvillimeve në Ballkan, Daniel Serwer, ka komentuar zhvillimet e të premtes në Veri të Kosovës, ku Policia asistoi për t’i futur në zyrat e tyre kryetarët e Zveçanit, Leposaviqit dhe Zubin Potokut, dhe si pasojë u krijuan tensione nga serbët lokalë të cilët kundërshtonin një...

Sarrazin pas zhvillimeve në veri: Dënojmë vendimin e djeshëm të Kosovës dhe reagimet e dhunshme të protestuesve

Emisari i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin është duke qëndruar në një vizitë zyrtare në Kosovë. Sarrazin pak para takimit me kryeministrin Albin Kurti, ka shkruar në Twitter se dënojnë vendimin e Qeverisë për të detyruar hyrjen e kryetarëve të rinj në ndërtesat e komunave në veri. “Në Kosovë për të vlerësuar situatën, duke...

Kurti: I kuptoj shqetësimet e ndërkombëtarëve por shkuarja në vendin e punës do të duhej të isha gjëja më normale

Kryeministri i vendit, Albin Kurti sot në orët e mëngjesit iu drejtua qytetarëve, një ditë pas situatës së tensionuar në veri të vendit. Kurti në një postim në Facebook bën të ditur se të gjitha rrugët që dërgojnë në veri të vendit janë të lira, ndërsa thekson se shkuarja e kryetarit të komunës në vendin...

Emisari gjerman sot për vizitë në Kosovë, një ditë pas situatës së tensionuar në veri

Sot do të jetë për vizitë në Kosovë emisari gjerman, Manuel Sarrazin. Sarrazin do të jetë për vizitë në Prishtinë një ditë pas situatës së tensionuar në tri komunat në veri të vendit. Takimi i të dërguarit të Gjermanisë me kryeministrit e vendit do të jetë në ora 10:00. Ndryshe, të premten në tri komunat...

Gjithçka që ndodhi dje në Veri

Në veri të vendit, të premten u protestua në mënyrë jo paqësore nga komuniteti serb, për të parandaluar hyrjen në ndërtesa komunale të kryetarëve të zgjedhur të Zubin Potokut, Leposaviqit dhe Zveçanit. Izmir Zeqiri (Zubin Potok), Lulzim Hetemi (Leposaviq) dhe Ilir Peci (Zveçan) u betuan dje si kryetarë të zgjedhur në zgjedhjet lokale të 23...

Situata e tensionuar në veri, flet ministri Krasniqi: Qytetarët nuk mund të mbeten pa komuna

Ministri i Administrimit dhe Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi ka thënë se sot fillon dita e parë e punës së kryetarëve të katër komunave veriore të Kosovës pas dhënies së betimit të tyre një ditë më parë. Krasniqi përmes një postimi në rrjetin social në Facebook ka shkruar se kryetarët janë zotuar që do t’i shërbejnë...

Von Cramon viziton Kosovën javën tjetër

Deputetja e Parlamentit Evropian dhe raportuesja për Kosovën Viola Von Cramon-Taubadel, do të vizitojë javën tjetër Kosovën. “Ajo do të mbajë një konferencë për media të hënën, në Shtëpinë e Evropës në Prishtinë”, njofton Zyra e Përfaqësuesit Special të Bashkimit Evropian në Kosovë Ndryshe Viola Von Cramon, ka qenë zëri i Kosovës në institucionet e...

Kurti: Do bëhemi vendi më konkurrues në Ballkanin Perëndimor për Investimet e Huaja Direkte

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, mori pjesë në inaugurimin e Odës Nordike, dhomës së re të biznesit Nordiko-Kosovar, ku tha se një nga objektivat kryesore të “NordiKo” do të jetë mbështetja e investitorëve të mundshëm nga vendet nordike, për të eksploruar mundësitë e investimeve dhe shkëmbimit tregtar për dhe nga Kosova. U bë...

Digjet vetura e Policisë në Zveçan, Vela: Serbia mban përgjegjësi të plotë për përshkallëzimin

Pas të shtënave me armë dhe gaz lotsjellësit, është djegur edhe një veturë e Policisë së Kosovës në Zveçan. Qytetarët serbë po kundërshtojnë hyrjen në objektin e komunës së Zveçanit të kryetarit të zgjedhur më 23 prill. Ndërkaq, shefi i stafit në Presidencë, Blerim Vela theksoi se strukturat ilegale dhe kriminale të Serbisë në veri...

GAP publikon raportin “Letërnjoftimi i komunave 2023”

Sot, në Gjilan, Instituti GAP organizoi tryezë diskutimi ku publikoi raportin “Letërnjoftimi i komunave 2023”. Ky raport tregon trendin e zhvillimeve kryesore në nivel komunal dhe përfshin fusha si demografia, ekonomia, arsimi, shërbimet publike, çështjet sociale, aspektet buxhetore, të hyrat, shpenzimet dhe borxhet, investimet kapitale dhe qarkullimet vjetore të bizneseve, numrin e bizneseve që regjistrohen...

Deputete e asambliste mblidhen në Kuvend, kërkojnë më shumë hapësirë në institucione e tregun e punës

Në Kuvendin e Kosovës, të premten është mbajtur punëtoria “Gratë udhëheqin agjendën legjislative për barazi gjinore: Fuqizim ekonomik të grave në nivelin qendror dhe lokal”. Të pranishëm, ishin gratë asambliste të kuvendeve komunale, me ç’rast u kërkua më shumë hapësirë për tregu e punës. Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Enver Hoxhaj, tha se Parlamenti është...

Të shtënat në kufirin Shqipëri-Kosovë: Arrestohen gjashtë trafikantë nga Siria e Algjeria

Të enjten në kufirin Shqipëri-Kosovë, ka ndodhur një incident me armë zjarri, ku të përfshirë kanë qenë shtatë persona. Gjashtë prej tyre janë arrestuar, ndërsa njëri ndodhet në arrati, raporton Klan Kosova. Sipas Policisë së Shqipërisë, pesë prej të arrestuarve janë sirianë dhe i gjashti është algjerian. Ndërsa edhe personi i cili ndodhet në arrati...

Bllokohen hyrjet në objektet komunale në Zveçan, Leposaviq e Zubin Potok – lëshohen edhe alarmet

Qytetarë serbë të pjesës veriore të Kosovës kanë bllokuar qasjen për në objektet komunale të tri komunave që kryetarët e rinj dje dhanë betimin. Sipas Klan Kosova, qytetarët i kanë bllokuar hyrjet e objekteve komunale në Zveçan, Leposaviq e Zubin Potok. Ndërsa në këtë pjesë të vendit janë dëgjuar edhe sirenat e alarmeve të qytetit,...

Kurti priti në takim kampionin e superligës në basketboll, KB Peja

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, priti dje në takim kampionët e këtij edicioni të superligës së basketbollit në Kosovë, KB Peja, duke potencuar se edicioni i sivjetmë ka rikthyer basketbollin në vëmendjen e secilit prej nesh, duke potencuar kështu se rritja e shikueshmërisë dhe mbështetjes për sportin lokal sinjalizon drejtimin e duhur të...

Rasti i VisaMetric, deklarohet Ambasada gjermane në Prishtinë

Ambasada gjermane është deklaruar lidhur me rastin e VisaMetric, kompani kjo e cila merrte 30 euro nga qytetarët për shërbimin postar për pasaporta gjatë aplikimit për vizë në këtë ambasadë. “VisaMetric” e ka pasur vetëm mundësinë e marrjes së pasaportës përmes shërbimit postar, duke ia mohuar kështu të drejtën qytetarëve që ta tërheqin personalisht pasaportën...

Gërvalla: Ballkani Perëndimor s’duhet të jetë rajon konflikti, por bashkëpunimi

Ministrja për Punë të Jashtme dhe Diasporë, Donika Gërvalla, ka pritur sot në takim homologun nga Maqedonia e Veriut, Bujar Osmanin. Pas takimit, ata kanë mbajtur një konferencë për media, me ç’rast Gërvalla ka thënë se Ballkani Perëndimor nuk ka nevojë të jetë një rajon konflikti, por një rajon bashkëpunimi dhe i fqinjësisë së mirë....

Osmani: Të ulen tensionet në veri dhe t’i jepet hapësirë dialogut

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, ka zhvilluar sot një takim me kryediplomaten kosovare, Donika Gërvalla. Pas takimit ata kanë mbajtur një konferencë për media, me ç’rast Osmani ka thënë se është me rëndësi të ulen tensionet në veri të Kosovës dhe t’i jepet hapësirë dialogut të ndërmjetësuar nga Bashkimi...

IKD: Qeveria në kundërshtim me afatet e Aktgjykimit të Gjykatës Kushtetuese, vendos për Projektligjin për Skemat Pensionale

Në dhjetor të vitit të kaluar, Gjykata Kushtetuese ka shfuqizuar paragrafin 2 të nenit 8 te Ligjit nr.04/L-131 për Skemat Pensionale, sepse në mënyrë diskriminuese përmes këtij neni mijëra qytetarë duke mos e përmbushur kriterin e përvojës prej 15 viteve pune para janarit të viti 1999 nuk e kanë gëzuar pensionin kontributdhënës, por vetëm atë...

Rritet importi me vendet që nuk e kanë njohur Kosovën, 27 milionë euro vetëm nga Greqia

Kosova vazhdon të ketë rritje të importit nga vendet e ndryshme, pavarësisht raporteve të saj ekonomike, politike dhe diplomatike me ato shtete. Greqia, ani se nuk e njeh shtetin e Kosovës, vazhdon ta “pushtojë” tregun kosovar me mallra. Vetëm në muajin prill të këtij viti, Kosova importoi mallra nga Greqia në vlerë mbi 27 milionë...

Kosova merr pjesë në takimin me Grupin e Kontaktit të Mbrojtjes së Ukrainës

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka marrë pjesë në takimin e 12-të të Grupit të Kontaktit të Mbrojtjes së Ukrainës. Mehaj tha se pjesëmarrja e Kosovës në këtë grup tregon mbështetjen ndaj Ukrainës. “Pjesëmarrja jonë aktive në UDCG tregon përkushtimin e palëkundur për gatishmërinë konkrete të Republikës së Kosovës për të mbështetur Ukrainën”, tha ai....

Sot bëhet intervistimi i kandidatëve për gjyqtarë në Kushtetuese

Komisioni i posaçëm për shqyrtimin e kandidatëve për emërim në Gjykatën Kushtetuese sot bën intervistimin e kandidatëve për gjyqtarë në Gjykatën Kushtetuese. Intervistimi i kandidatëve bëhet në hapësirat e ndërtesës së Kuvendit duke filluar në orën 10:00. /KlanKosova/

Osmani, Kurti e Gërvalla sot takojnë kryediplomatin Bujar Osmani

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla sot do të takohet me ministrin e Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani. Ky takim do të zhvillohet në orën 09:00, dhe pas takimit do të mbahet konferencë për media. Më pas, presidentja Osmani do të pres në takim Bujar Osmanin, ku takimi...

BE-ja lanson programin për sundimin e ligjit në Kosovë

Bashkimi Evropian njofton se lansuar “Programin për Çështjet e Brendshme të Kosovës”, një iniciativë që synon forcimin e përafrimit të sektorëve të punëve të brendshme me standardet dhe praktikat më të mira evropiane. Programi do të zbatohet nga Ministria e Punëve të Brendshme e Italisë, në bashkëpunim me Ministrinë e Punëve të Brendshme të Francës...

MKRS: Gjithëpërfshirje në asete të trashëgimi kulturore

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve e ka mbështetur një vizitë të një grupi pesonash me aftësi të kufizuara në dy vende objekte të trashëgimisë kulturore. Kjo vizitë vjen në kuadër të bashkëpunimit midis kësaj ministrie, HANDIKOSI-t dhe CHwB Kosovës. “Mirëpritja e personave me aftësi të kufizuara në asete të trashëgimisë kulturore, baraz me vizitorët...

Osmani: Kosova do të jetë më afër BE-së pas 1 janarit

Presidentja Vjosa Osmani ka thënë se Kosova do të jetë edhe më afër Bashkimit Evropian nga 1 janari i vitit të ardhshëm kur do të liberalizohen vizat. “Përgjatë muajit të fundit kemi marrë hapa vendimtar për ta sjellur Kosovën më afër BE-së kjo është udhëhequr nga vullneti i populli tonë dhe përcaktimi i ynë për...

Mehaj: Kontingjenti i FSK-së në Maqedoninë Veriut tregoi nivel të lartë të gatishmërisë

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka thënë se kontingjenti i FSK-së i dislokuar në Maqedoninë Veriut tregoi nivel të lartë të gatishmërisë. Ai, me anë të një postimi në rrjetin social Facebook, ka theksuar kontigjenti i FSK-së ka realizuar operacionet me sukses. “Kontingjenti i Forcës së Sigurisë së Kosovës i dislokuar në Republikën e Maqedonisë...

6.5 milionë euro mbështetje nga BE, presidentja: Sundimi i ligjit nuk është prioritet vetëm të letër

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka bërë sot të ditur për mbështetjen prej 6.5 euro ndihmë nga Bashkimi Evropian për sundimin e Ligjit. Osmani pas takimit me komisionerin për Zgjerim të Bashkimit Evropian, Oliver Varhleyi tha se sundimi i ligjit nuk është prioritet vetëm në letër për institucionet e Kosovës, por prioritet është për të...

Kurti në telefonatë me Sarrazinin, theksohet rëndësia e zbatimit të marrëveshjeve

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, të mërkurën mbrëma, ka zhvilluar një telefonatë me emisarin gjerman për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin. Gjatë kësaj telefonate, është theksuar rëndësia e zbatimit të plotë, të shpejtë dhe të pakushtëzuar të marrëveshjes së Brukselit dhe Ohrit. Pata një telefonatë shumë të mirë mbrëmë me emisarin gjerman për Ballkanin Perëndimor, Manuel...

Gjermania bie në recesion pasi inflacioni godet ekonominë

Inflacioni i vazhdueshëm ka ndihmuar në shtyrjen e Gjermanisë në recesion në tre muajt e parë të vitit, tregojnë tw dhwnat e fundit. Ekonomia më e madhe e Evropës u ndikua keq gjithashtu kur furnizimet me gazin rus u shteruan pas pushtimit të Ukrainës, thanë analistët. Ekonomia u tkurr me 0.3 pwrqind midis janarit dhe...

Mashtruan me kriptovaluta përmes rrjeteve sociale, ngritet aktakuzë kundër katër personave

Prokuroria Themelore në Prishtinë njofton se Prokurori i Shtetit ka ngritur aktakuzë ndaj të pandehurve F. C., R. S., L. G. dhe E. S., në drejtim të veprave penale “Mashtrimi” dhe “Shmangie nga tatimi”. Sipas aktakuzës, të pandehurit duke filluar nga mesi i vitit 2020 e deri më 12 tetor 2022, duke vepruar në bashkëkryerje...