• 6 July, 2022

KULTURË

Më shumë nga Kultura

115 vjet nga lindja e Frida Kahlos, artistes që pikturoi jetën e saj

Ajo donte të ndryshonte botën, duke filluar nga bota e saj dhe e përkushtuar me gjithë shpirt. Jeta e Frida Kahlos u zhvillua me një intensitet të fortë emocional, një grua me tundime kontroverse; e mbushi biografinë e saj me dashuri, luftë dhe shpresë, duke i treguar botës se mund të jetohet edhe një jetë...

Kur Italia fashiste detyroi refugjatët hebrenj të largoheshin nga Shqipëria

Gazeta “Paix et Droit”, organ i Aleancës Universale Izraelite, ka botuar, në qershor të 1939, në faqen n°12, një shkrim mbi fatin e refugjatëve hebrenj në Shqipëri, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar : Të gjithë refugjatët hebrenj do të duhet të largohen nga Shqipëria...

A e njeh dhe a e kupton kritika jonë letërsinë bashkëkohore shqiptare?

Shkrimtari ynë Ismail Kadare, asnjëherë nuk do të pranonte që të veçohej si i vetmi dhe gjithë kritika letrare “të shterohej” mbi të. Ismail Kadare është “universitet” më vete i krijimtarisë letrare prej nga kanë dalë qindra krijues të rinj. Letërsia bashkëkohore shqiptare është një “arkeologji letrare”, në gjirin e së cilës fshihen qindra pasardhës...

Biblioteka e dorëshkrimeve që do të botohen pas 100 vjetësh

Disa nga autorët më të famshëm në botë kanë shkruar dorëshkrime që nuk do të botohen për një shekull – pse? Nga Richard Fisher Në një pyll në veri të Oslos në Norvegji, më shumë se 200 njerëz u mblodhën për të parë një ceremoni. Ata kishin ecur në një kortezh – disa me qentë e...

Shqipja po rrezikon zhdukjen në Arbanasi të Kroacisë

Në vitin 2010, e folura e Arbanasve të Zarës u shpall pasuri kulturore jomateriale. Arbanaški vazhdon të flitet ende në qytetin e Arbanasit, kryesisht falë kontributit të familjes së Ana Mazisë, anëtarët e së cilës ende komunikojnë me njëri-tjetrin vetëm në këtë gjuhë. Arbanasi është një provincë me statusin e një rrethi në pjesën juglindore...

Intervista ekskluzive e Mit’hat Frashërit mbi origjinën e konfliktit italo-shqiptar

“L’Information financière, économique et politique” ka botuar, të premten e 18 qershorit 1920, në ballinë, intervistën ekskluzive të Mit’hat Frashërin mbi origjinën asokohe të konfliktit italo-shqiptar, të cilën, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar : Ngjarjet e Shqipërisë Një intervistë me Mit’hat Frashërin Ngjarjet e Vlorës...

Turhan Pasha në Konferencën e Paqes në Paris: Kërkojmë kthimin e territoreve shqiptare dhënë Malit të Zi, Serbisë dhe Greqisë

“L’Express de Mulhouse” ka botuar, të hënën e 10 marsit 1919, në ballinë, kërkesën e Turhan Pashës në Konferencën e Paqes në Paris në lidhje me kthimin e territoreve shqiptare dhënë Malit të Zi, Serbisë dhe Greqisë pas vendimeve të Kongresit të Berlinit dhe Konferencës së Londrës, të cilën, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat...

Sotir Kolea, humanisti që i fali shumë arsimit dhe kulturës shqiptare

Sotir Kolea, leksikograf, folklorist, publicist, veprimtar i Lëvizjes Kombëtare dhe drejtor i Bibliotekës Kombëtare në vitin 1928 u nda nga jeta 76 vite më parë, më 3 korrik 1945. Lindi në Berat, më 4 shtator 1872. Kreu gjimnazin në gjuhën greke në Manastir. Më 1896 punoi si mësues i gjuhës shqipe në komunitetin shqiptar të...

141 vjet nga vdekja e astronomit, matematikantit e filozofit shqiptar Hoxhë Hasan Tahsini

Hoxhë Hasan Tahsini u lind në fshatin e Ninatit, pranë Konispolit. Studimet e para i ndoqi në Stamboll. Kur ishte ende i ri u caktua si mësues pranë shkollës osmane në Paris, ku gjatë kësaj kohe ndoqi edhe studimet për matematikë dhe shkenca natyrore pranë Universitetit të Parisit. Më 1870 u emërua rektori i parë...

Herman Hese: Vetmia është pavarësi

Përgjatë shtegtimit të jetës së tij, Herman Hese ka qenë pareshtur në kërkim të vetvetes, çka e dëshmon jo vetëm krijimtaria letrare, por edhe jeta që bëri. Një nga romancierët e rrallë gjermanë, që lanë gjurmë në shekullin e të 20-të. Çmimi “Nobel” i letërsisë në vitin 1946, poeti, kritiku, eseisti, shkrimtari, i njohur për...

Kur gazeta ‘Rilindja’ shkruante për Deklaratën e 2 Korrikut

Më 2 korrik 1990 u miratua Deklarata Kushtetuese – gurthemel i pavarësisë së Kosovës. Miratimi i kësaj deklarate ishte padyshim një akt me rëndësi vendimtare për historinë më të re të Kosovës e të popullit shqiptar. Ky akt politiko-juridik ishte shprehje e aspiratave të popullit të Kosovës për liri dhe mëvetësi në rrethanat e reja...

Nina Mula: Dashuria për Avniun, muzikën dhe gjuhën shqipe

Një pjesë nga intervista e realizuar në Tiranë në vitin 2000 e cila u botua më vonë me rastin e koncertit të sopranos Inva Mula, në New York -A mund të na tregoni si u njohët me Avni Mulën, i cili do të bëhej partneri juaj në skenë e në jetë? -Në vitin 1952, në...

Gottfried Wilhelm Leibniz, albanologu i parë që trajtoi problemet e origjinës së gjuhës shqipe

Gottfried Wilhelm Leibniz, filozofi dhe matematikani, i cili përveç shumë profesioneve tjera, ai ishte edhe albanologu i parë që trajtoi problemet e origjinës së gjuhës shqipe, lidhjen e saj me gjuhët tjera indo-evropiane, dhe individualitetin e saj si gjuhë në vete. Portreti i Gottfried Wilhelm Leibniz nga Christoph Bernhard Francke, rreth vitit 1695. / KultPlus.com

Shfaqja “Muslimanët” e Enver Petrovcit, fituese e festivalit “Teatri Shqiptar në Maqedoninë e Veriut”

Me ndarjen e çmimeve për më të mirët, mbrëmë vonë u ulën perdet e edicionit  të 21-të të festivalit “Teatri Shqiptar në Maqedoninë e Veriut”, i cili tradicionalisht mbahet në Qendrën e Kulturës në Dibër. Në këtë edicion triumfoi Teatri Kombëtar i Prishtinës, i cili fitoi tre çmime të mëdha. Shfaqja “Muslimanët” me regji të...

Fuqia rezistuese e këngës “Hallelujah” të Leonard Cohenit

Nga: Rob LeDonne / The Guardian “Nuk mund ta mendoj ndonjë këngë tjetër me trajektore të tillë si ajo që ka ndodhur me ‘Hallelujah’”, ka thënë autori Alan Light që është marrë me kryeveprën e kudogjendur të Leonard Cohenit. “Kur mendoni për himnet universale globale, si ‘Imagine’ ose ‘Bridge Over Troubled Water’, ato ishin hite të menjëhershme. Por, ‘Hallelujah’ fillimisht u refuzua...

379 vjet nga vdekja e Frang Bardhit, leksikografi i parë i gjuhës shqipe dhe folkloristi e etnografi i parë shqiptar

Sot, përkujtojmë 379-vjetorin e ndarjes nga jeta të ipeshkvit, shkrimtarit, leksikografit, folkloristit dhe etnografit shqiptar, Frang Bardhi. Frang Bardhi u lind në vitin 1606 në Kallmet, në krahinën e Nënshatit të Zadrimës. Vinte nga një familje e klerike e Zadrimës. Studioi në Seminarin e Loretos në Itali. Frank Bardhi ishte ipeshkvit i Sapës. Ishte shkruesi...

Intervista ekskluzive e Imzot Luigj Bumçit, anëtar i delegacionit shiptar në Konferencën e Paqes në Paris

“La Libre Parole” ka botuar, të dielën e 22 qershorit 1919, në ballinë, intervistën ekskluzive të Imzot Luigj Bumçit, asokohe delegat i Shqipërisë në Konferencën e Paqes në Paris, të cilën, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar. Një thirrje për Shqipërinë Intervistë me Imzot Bumçin Peshkopin...

Sot mbahet ceremonia mortore për producenten Vjosa Berisha

Pas një sëmundje të rëndë, më datë 23 qershor vdiq producentja e njohur kosovare, Vjosa Berisha. Bashkëshorti i saj, Fatos Berisha, ka njoftuar se sot do të mbahet ceremonia mortore. “Informojmë të gjithë familjarët, miqtë dhe opinionin publik për ceremoninë mortore të së dashurës sonë Vjosa Berisha: E enjte, 30 qershor 14:00-15:00h homazh në Teatrin Kombëtar...

Ceremonia mortore për producenten Vjosa Berisha do të mbahet ditën e enjte

Pas një sëmundje të rëndë, më datë 23 qershor vdiq producentja e njohur kosovare, Vjosa Berisha. Bashkëshorti i saj, Fatos Berisha, ka njoftuar sot se ceremonia mortore do të bëhet ditën e enjte më datë 30 qershor. “Informojmë të gjithë familjarët, miqtë dhe opinionin publik për ceremoninë mortore të së dashurës sonë Vjosa Berisha: E enjte,...

“O moj Shqypni, e mjera Shqypni, Kush te ka qitë me krye n’hi”

Poezi nga Pashko Vasa O moj Shqypni, e mjera Shqypni,Kush te ka qitë me krye n’hi?Ti ke pas kenë një zojë e randë,Burrat e dheut të thirrshin nanë.Ke pasë shumë t’mira e begati,Me varza t’bukura e me djelm t’ri,Gja e vend shumë, ara e bashtina,Me armë të bardha, me pushkë ltina,Me burra trima, me gra...

I cilësuar si shkrimtar i brezit të artë, Teki Dervishi sfiduesi i regjimit serb

Në janar të vitit 1943, në Gjakovë lindi Teki Dervishi, shkrimtar e publicist i njohur, gjatë jetës së tij u mor me shkrime letrare e publicistike. Sot janë bërë 11 vite që kur ai vdiq, duke lënë pas vetes vepra të ndryshme. Dervishi është autor i romaneve: ‘Pirgu i Lartë’, ‘Padrona’,’Skedarët’, ‘Nimfa’ dhe romane tjera....

Tri fragmente nga kryeveprat e George Orwell

George Orwell, pa dyshim se do të mbahet në mend për  kryeveprat e tij si “1984” dhe “Ferma e kafshëve”, pa lënë anash autobiografinë “Rruga për në skelën Uigan”. Dhe këto janë tri thënie nga librat më të njohur të tij, të përzgjedhur nga Libraria Buzuku. “Jetojmë në një botë ku kurrkush nuk është i...

Nysret Metarapi, fotografi që la gjurmë ndër vite

Nysret Metarapi u lindë në Mitrovicë në vitin 1937 dhe vdiq në vitin 2018. Ishte fitues i një varg çmimesh për fotografi. E shfaqi pasionin për fotografi që kur mbajti aparatin e parë fotografik në dorë, FK Box në vitin 1951 dhe nuk u ndal asnjëherë në përsosjen e artit të fotografisë. Në vitet 1970...

Fishta, anëtar i akademisë së Italisë

Nuk duhet të ketë qenë dëshira e poetit tonë të madh që gjerarkët fashistë e bënë anëtar të këtij institucioni gjithashtu fashist. Akademia Mbretërore e Italisë ka qenë një institucion shkencoro-kulturor, që ka vepruar gjatë periudhës 1929-1944. Nismëtar i themelimit të tij ka qenë personalisht Benito Musolini, kreu i regjimit fashist. Në fjalën e përurimit...

45 vjet nga kupola e parë e Bibliotekës Kombëtare

Më 23 qershor 1977, gazeta më e madhe e kohës “Rilindja”, raportoi se në objektin e Bibliotekës Universitare dhe Krahinore, sot Bilbioteka Kombëtare “Pjetër Bogdani”, u vendos kupola e parë ikonike. Prej 99 kupolave, e para e vendosur më 22 qershor, u bë lajm, pasi ishte vendosur në një prej objekteve më të rëndësishme të...

Margaret Fuller, e para gazetare amerikane, një figurë e pavdekshme

Margaret Fuller (23 maj 1810 – 19 korrik 1850) ishte gazetarja dhe publicistja e parë amerikane, kritike letrare, aktiviste shoqërore dhe mbrojtëse e të drejtave të grave. Kryevepra e saj konsiderohet ajo e botuar në vitin 1845 me titull “Gratë në shekullin e XIX”. Njohëse që në fëmijëri e disa gjuhëve të huaja: gjermanishtes, frëngjishtes,...

Rexhep Qosja, Ibrahim Rugova e Idriz Ajeti në një fotografi të vetme

Në këtë fotografi, të publikuar kohë më parë nga Instituti Albanologjik i Prishtinës, shohim tok në një tribunë shkencore Rexhep Qosjen, Ibrahim Rugovën dhe Idriz Ajetin. “Vitet kur këta tre mendimtarë ishin pjesë të stafit shkencor të IAP-it, padyshim se mund të cilësohen si vite të arta të këtij institucioni akedemik, kur pa as më...

‘Jam i gatshëm të pranoj se mund të mos kem gjithmonë të drejtë, por kurrë nuk e kam gabim’

Samuel Goldwyn  i njohur gjithashtu si Samuel Goldfish, ishte një producent filmi polako-amerikan. Ai ishte më i njohur për të qenë kontribues themelues dhe ekzekutiv i disa studiove filmike në Hollywood. Për kënaqësinë e lexuesve tanë ne kemi sjellë një koleksion me thëniet e tij më të mprehta e më të bukura. Si gjithnjë, në...

Pas operës ‘Mrika’, Enver Hoxha e përgëzoi Prenkën dhe i kërkoi të bënte edhe një gjë tjetër

Në shtatorin e vitit 1942, Prenka shkoi për studime në Itali, ku u regjistrua në Konservatorin e Muzikës “Santa Cecilia” të Romës, në degën e klarinetës, të cilin e përfundoi me rezultate të larta” dhe kur u kthye në Shqipëri, pak pas mbarimit të Luftës, ai u arrestua dhe u mbajt disa kohë në burg,...

Rexhep Qosja sot feston datëlindjen e 86-të

Akademiku i njohur shqiptar Rexhep Qosja sot feston datëlindjen e 86-të. Ai ka lindur më 25 qershor 1936 në Vuthaj te Kelmendit, Malit të Zi. Katër klasat e para të fillores i kreu në Vuthaj, kurse gjysmëmaturën në Guci.Shkollën normale e mbaroi në Prishtinë. Më 1964 diplomoi në degën Gjuhë-letërsi të Universitetit të Prishtinës. Studimet...

13 vjet nga vdekja e Michael Jackson, ikonës së muzikës pop

Michael Joseph Jackson, lindi më 29 gusht 1958 në Gary, Indiana. Ai ishte muzikant, këngëtar, autor, producent, kompozitor, koreograf, prodhues, valltar amerikan.I pagëzuar si Mbreti i Popit, apo siç kanë dëshirë ta quajnë adhuruesit e kësaj muzike, King of Pop, ai njihet si një nga artistët më të mëdhenj të të gjitha kohërave.Kontributet e Jackson...

Alfabeti i lashtë egjiptian/ Çfarë janë hieroglifet?

Egjipti i lashtë na kanë lënë trashëgimi imazhe të piramidave të larta, mumjeve të pluhurosura dhe mureve të mbuluara me hieroglife, simbole që përshkruajnë njerëz, kafshë dhe objekte me pamje të pazakontë. Këto simbole të lashta – alfabeti i lashtë egjiptian – kanë pak ngjashmëri me alfabetin latin, të cilin njohim sot. Kuptimi i hieroglifeve...

111 vjet nga lindja e shkrimtarit arbëresh, Ernesto Sabato

Sábato ka lindur në Rojas, provincia de Buenos Aires në Argjentinë më 24 qershor, 1911. Nëna e tij Juana Maria Ferrari rridhte nga një familje arbëreshe e Italisë, ndërsa babai i tij, Franciso Sabato, po ashtu ishte nga Italia. Ata kishin njëmbëdhjetë fëmijë, të gjithë djem. Ernesto ishte fëmija i dhjetë i familjes Sábato. Ditën...

Publikohet traileri zyrtar i filmit ‘Illyricvm’ (VIDEO)

Është publikuar traileri zyrtar i filmit ‘Illyricvm’, me skenar dhe regji të Simon Bogojević Narath, filmi artistik i metrazhit të gjatë, bashkëprodhim i Kroacisë, Sllovenisë, Italisë, Kosovës dhe Bosnjës. Një ndër producentët e filmit, Fatmir Spahiu, pak ditë më parë kishte njoftuar se ky film do ta ketë premierën botërore në Festivalin Kroat të Filmit...

MKRS për vdekjen e Vjosa Berishës: La zbrazëti shumë të madhe në artin dhe kulturën e vendit tonë

Sot, arti kosovar mori lajmin e trishtë për vdekjen e producentes së mirënjohur, Vjosa Berisha. Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, përmes një postimi në faqen zyrtare në Facebook e ka konsideruar vdekjen e Vjosa Berishës si një ikje të parakohshme që la zbrazëti shumë të madhe në artin dhe kulturën e vendit tonë. Në...

Dubai prezanton bibliotekën gjigande

Me një kapacitet 54,000 metra katrorë, biblioteka mund të presë 1000 vizitorë. E ndërtuar në formën e një libri, biblioteka më e re e Dubait i jep publikut akses në qendrën më të madhe kulturore të këtij lloji në rajon. Me raftet e tij të mëdha të librave, kjo bibliotekë prej 54,000 metrash katrorë ka...

Zbulim i jashtëzakonshëm arkeologjik në Holandë

Arkeologët në Holandë zbuluan mbetjet e tempujve ku dikur ushtarët romakë u blatonin dhurata hyjnive dhe hyjneshave të tyre. Një grup arkeologësh zbuluan në Holandë një kompleks tempulli romak gati 2000-vjeçar. Zbulimi i ka habitur dhe emocionuar arkeologët, pasi është hera e parë që zbulohen tempuj në zonat veriore të Perandorisë së dikurshme Romake. Kompleksi...

Partitura më e vjetër e muzikës shqiptare

Ky shkrim synon të jetë një kontribut modest në historinë e muzikës shqiptare, dhe konkretisht në fillimet e semiologjisë sipas sistemit perëndimor. Historia fillon në vitin 1804, kur u botua në Londër përmbledhja ­“Lyric Airs” (“Motive lirike”), e cila përfshinte 35 specimene këngësh e melodish kombëtare greke, shqiptare, vllahe, turke, arabe, persiane, kineze dhe maúre (“Lyric...

Historia e vjedhjes së portretit të Uinston Çërçill

A e dini historinë e vjedhjes së portretit të Uinston Çërçillit (1874-1965), të treguar në serinë “The Crowun”? E pikturuar me rastin e 80-vjetorit të tij nga artisti Graham Sutherland (1903-1980), piktura, që kryeministri britanik e urreu, do të përfundonte e djegur nga e shoqja gjatë një operacioni komando… I gërmuqur në një kolltuk të...

Shkolla e parë shqipe në Kosovë

Kur flasim për fillet e arsimit shqip, na kujtohet mësonjëtorja e parë shqipe në Korçë që u hap në vitin 1887. Por, studiues vendorë e të huaj flasin për një shkollë shqipe më të hershme, që daton qysh prej shekullit XVI në Kosovë. Bëhet fjalë për Kolegjin e Shën Llukës, që u themelua në vitin...

34 vjet nga vdekja e aktores së shquar shqiptare, Marie Logoreci

Marie Logoreci ishte aktore shqiptare e teatrit dhe filmit, pioniere e kinematografisë shqiptare. Paraqitja për herë të parë në film ishte tek Skënderbeu, më pas në filmin e parë shqiptar me metrazh te shkurtër ‘Fëmijët e saj’, dhe me pas në filmin e parë shqiptar ‘Tana dhe Toka jonë’ etj. Ajo luajti në filmin televiziv,...

Më 19 qershor 1921, në Korçë u krijua shoqëria e vajzave “Zhvillimi”

Më 19 qershor 1921, në Korçë u krijua shoqëria e vajzave “Zhvillimi”, që synonte emancipimin dhe intergrimin e grave të reja në jetën e qytetit. Në foto, mbërritja e aeroplanit të parë në Korçë, në vitin 1924. / KultPlus.com

Marie Logoreci, një kometë që vjen nga e kaluara

Për përmasat e saj në interpretim, ai aktore e filmit dhe teatrit është shkruar vazhdimisht dhe për këtë është nderuar me titujt më të lartë që jepen në Shqipëri. Por sot, në këtë përvjetor, ia vlen të kujtojmë kujdesin dhe dashurinë që kishte Maria për brezin e ri të aktorëve, bisedat saj të dobishme me...

‘Bukuria e njeriut përbëhet nga bukuria e fjalës që flet’

Thënie nga Sami Frashëri • Njerëzit janë të njëjtë para natyrës, edukata i bën të dallohen. • Njerëzit e mirë janë të gjykuar të bëhen skllevër të të këqijve. • Çdo mizori e ka ditën e vet të gjykimit. • Zbavitja më e bukur për njerinë është leximi; shoku më i mirë libri. • Liria...

Filmi “Illyricvm” me premierë botërore në Festivalin e Filmit në Pula

Me skenar dhe regji të Simon Bogojević Narath, filmi artistik i metrazhit të gjatë “Illyricvm”, bashkëprodhim i Kroacisë, Sllovenisë, Italisë, Kosovës dhe Bosnjës, do të ketë premierën botërore në Festivalin Kroat të Filmit në Pula më 21 korrik. Fatmir Spahiu, njëri nga producentët e filmit ka bërë të ditur lajmin dhe gjithashtu ka njoftuar se...

Çfarë ka ndodhur me gjysmën e Koloseut që mungon?

Kjo mund të jetë një nga ato pyetje për Romën e lashtë që kishit frikë ta bënit në shkollë, thotë Dr. Garret Ryan. Ose ndoshta, pasi keni parë strukturën e dhëmbëzuar të këtyre rrënojave masive antike gjatë gjithë jetës suaj, të promovuar kudo, nga kutitë e picave italiane e deri te bluzat, mund të mos...

Tenori Ramë Lahaj në korrik mban koncert në Prishtinë

Tenori shqiptar me famë ndërkombëtare, Ramë Lahaj, ka njoftuar mbajtjen e një koncerti në Prishtinë. Lajmin e ka shpërndarë me ndjekësit në rrjete sociale, gjersa thotë se të pranishëm do të jenë edhe yjet më të mirë të skenës botërore. Njoftimi i plotë i Lahajt (pa ndërhyrje): “Të dashtun miq e adhurues të artit muzikor,...

12 vjet nga vdekja e Bekim Fehmiut, ikonës së papërsëritshme të kinematografisë shqiptare

Aktori Bekim Fehmiu lindi në Sarajevë më 1 Qershor 1936. Rrjedh nga një familje e njohur gjakovare. Babai i tij, Ibrahim Fehmiu, ishte patriot i shquar, njëri ndër mësuesit e gjeneratës së parë në Kosovë dhe propagandues i madh i arsimit në gjuhën shqipe. Gjurmët e tij në kinematografinë e huaj dhe atë shqiptare nuk janë të vogla dhe sot,...

Përvjetori i vdekjes së kompozitorit Musa Piperku, autori që krijoi këngën e famshme “Pranvera në Prishtinë” (VIDEO)

Musa Piperku ishte autor i qindra këngëve të zhanreve të ndryshme dhe fitues i shumë çmimeve në fushën e artit muzikor. Musa Pipërku tash e 17 vjet ka ndërruar jetë, por kënga e tij emblematike “Pranavera në Prishtinë”, një lloj himni kushtuar rinisë, dashurisë dhe Prishtinës, edhe sot ka mbetur një “evergrin” i vërtetë që...

Bekim Fehmiu: “Nuk është e lehtë të jesh shqiptar në Serbi”

Revista “Variety”, më 14 prill 1993, në faqen 75 ka botuar intervistën e gazetares Deborah Young me aktorin e famshëm shqiptar, Bekim Fehmiun. Shkrimi është si më poshtë. “I vetmi superyll i vërtetë i dalë ndonjëherë nga Jugosllavia, aktori i filmit dhe teatrit, Bekim Fehmiu, është i njohur më së shumti për karrierën e tij...

Në përvjetorin e vdekjes së Bekim Fehmiut, ‘Mbledhësit e Puplave’ do të prezantohet në shtatë qendra të Kosovës

Për nder të figurës së Bekim Fehmiut, artistit shqiptar që arriti majat e suksesit në ekranin dhe në skenën botërore, Qendra Kinematografike e Kosovës dhe Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizojnë bashkëbisedën: “Kulti i punës në jetën dhe veprën e Bekim Fehmiut” me Fahri Musliun, Fadil Hysajn dhe Milazim Salihun, moderuar nga Aurela Kadriu,...

“Çfarë është atdheu për ju?” – Përgjigjet e disa nxënësve shqiptarë

Doni të dini çfarë është atdheu për fëmijët tanë? Një mësues në një shkollë të Beratit pyeti nxënësit dhe përgjigjet e tyre i postoi në Facebook. Kushtojini dy minuta kohë t’i lexoni dhe do shikoni se mes tyre ka sa optimizëm, krenari por dhe pesimizëm dhe dëshirë për të ikur drejt një vendi tjetër. Pergjigjet...

At Gjergj Fishta në Kongresin e Manastirit: O burra shqyptarë, po a me të vërtetë do t’i lamë marre vedit para të gjithë botës

Njëri nga pjesëmarrësit e Kongresit të Manastirit, At Gjergj Fishta, pati ndikim të fuqishëm në unifikimin e alfabetit të shqipes, të cilin e përdorim tash e mbi 100 vjet. At Fishta duke e rikujtuar Ditën e Alfabetit të Shqipes, shkruante: “Ishim nga të gjitha skajet e Shqipnisë dhe të kolonive shqiptare ndër dhena të hueja....

“Mos u dorëzo kurrë, bëj një sy gjumë, dhe mos gënje kurrë…”

Fjala e urtë “mençuria vjen me moshën” është mjaft e saktë. Gjërat që mësoni gjatë përvojës tuaj të jetës ju mësojnë se si të gjeni lumturinë e vërtetë dhe ju tregojnë se çfarë ka me të vërtetë rëndësi. Në mesin e atyre që kanë jetuar jetë të gjatë dhe të frytshme, mund të zbuloni shumë...

‘Për ty Atdhe, ma të bukurën kangë, me fuqinë e kësaj zemre do të kendoj’ (VIDEO)

Tenori i njohur shqiptar, Rama Lahaj pat publikuar këngën “Për ty Atdhe”, këngë që po e risjellim në përvjetorin e çlirimit të Kosovës. Prishtina, Prizreni, Tirana, Kruja e vendet tjera të dy shteteve shqiptare u bënë nikoqire e këngës “Për ty Atdhe” të tenorit, teksa përgjatë videoklipit shfaqen motive të kulturës shqiptare, si veshja, plisi...

Ikona e restauruar “Shën Maria me Krishtin” ekspozohet në muzeun “Onufri”

Në Laboratorin e Veprave të Artit të Muzeut të Ikonografisë Onufri, Berat, përfundoi restaurimi i ikonës “Shën Maria me Krishtin”. Ikona me dimensione 68,5 x 53, x 2 cm mendohet t’i përkasë shekullit të XVII për nga stili edhe pse autori mbetet anonim. “Kjo ikonë paraqiste shumë problematika, plasaritje dhe çarje të suportit të drurit,...

The Guardian e rendit “Zgjoin” në listën e filmave më të mirë për vitin 2022

Gazeta e njohur britanike, The Guardian, ka përpiluar një listë me filmat më të mirë deri tani në vitin 2022. Filmi “Zgjoi” që ka shënuar suksese dhe histori në shumë vende të botës, është përfshirë në këtë listë dhe ka marë një përshkrim meritor për suksesin e tij. “Filmi debutues i Blerta Bashollit është një film...

Del në ankand për 13 milionë dollarë Stradivariusi i mjeshtrit të Ajnshtajnit

Ankand rekord prej 13 milionë dollarësh për një Stradivarius që i përkiste mësuesit të Albert Ajnshtajnit, Toscha Seidel nga Odessa dhe mbi të cilin duhej të praktikohej në klasë edhe shkencëtari i çmimit Nobel. Mësime që i “pagoi” me skica të pakuptueshme, si “tkurrja e gjatësive”, fenomen i parashikuar nga teoria speciale e relativitetit. Instrumenti,...

88 vjet nga lindja e artistit të njohur shqiptar, Sotir Capo

Sotir Capo ka qenë piktor i shquar shqiptar, i cili u nderua me titullin “Artist i merituar”. Lindi në qyetin e Beratit në qershor të vitit 1934, ku edhe i mori mësimet e para për të vazhduar studimet në Tiranë pranë Institutit të Lartë të Arteve. Punoi si skenograf dhe mësues vizatimi, në shkollat tetëvjeçare...

​144 vjet nga formimi i Lidhjes së Prizrenit

Sot mbushen 144 vjet që kur më 10 qershor 1878 filloi organizimi dhe themelimi i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Është kjo njëherësh një ndër Lidhjet më të organizuara politike gjithëkombëtare pas Lidhjes dhe themelimit të Kuvendit të Lezhës të marsit të vitit 1444, nën organizimin e Gjergj Kastriotit Skënderbeu dhe udhëheqësve të principatave, përkatësisht të...

“O moj Shqypni, e mjera Shqypni, kush te ka qitë me krye n’hi, ti ke pas kenë një zojë e randë, burrat e dheut të thirrshin nanë”

Poezi e shkruar nga Pashko Vasa. O moj Shqypni, e mjera Shqypni,Kush te ka qitë me krye n’hi?Ti ke pas kenë një zojë e randë,Burrat e dheut të thirrshin nanë.Ke pasë shumë t’mira e begati,Me varza t’bukura e me djelm t’ri,Gja e vend shumë, ara e bashtina,Me armë të bardha, me pushkë ltina,Me burra trima,...

Ndahet nga jeta akrobatja Vitore Sallaku, ikona e akrobacisë dhe cirkut shqiptar

“Mjeshtrja e Madhe”, akrobatja Vitore Sallaku, është ndarë nga jeta. E cilësuar si një nga ikonat e akrobacisë dhe cirkut shqiptar, ajo ofroi kontributin e saj, jo vetëm si artiste, por edhe si pedagoge e shkrimtare. Vitore Sallaku vinte nga një familje e persekutuar prej sistemi komunist, ku të atin Lorenc Rashën e pushkatuan. Megjithatë,...

95 vjet nga lindja e kompozitorit të madh dhe një nga themeluesit e muzikës klasike shqiptare, Çesk Zadeja

Çesk Zadeja lindi më 8 qershor të vitit 1927 në Shkodër, në një familje qytetare. Mësimet e para i mori në vendin e lindjes, në shkollën françeskane, ku krahas mësimit të përgjithshëm, merr dhe njohuritë e para të muzikës. Ka qenë anëtar i korit të Kishës Françeskane që drejtohej nga kompozitori i shquar patër Martin...

Fundi tragjik i ish-kryeministrit Koço Kota -“Në Burrel e godisnin me bajonetë, plagët ia mbushnin krip, e lanë të vdiste nga etja”

I zhdukur: Koço Kota (Kostaq Kotta). Vuajtës: Familjarët dhe të afërmit e tij. Koço Kota, pjesëtar në qeverinë e Ismail Qemalit, me detyrën kryesekretar në Ministrinë e Arsimit, një nga organizatorët e Kongresit të Lushnjës. Më 1928 u zgjodh kryeministër i shtetit shqiptar në kohën e Mbretërisë dhe ishte kryeministri i fundit para pushtimit fashist....

Norvegjia hap kompleksin e ri të muzeut kombëtar të artit me vlerë 650 milionë dollarë në Oslo

Norvegjia do të hapë për publikun Muzeun e saj të ri Kombëtar prej 650 milionë dollarësh të shtunën, duke zbuluar një ekspozitë të madhe të përhershme të artit ndër shekuj që e vendos atë në të njëjtin nivel me disa nga muzetë më të mëdhenj në botë. I projektuar nga arkitekti gjerman Klaus Schuwerk, kompleksi...

Institutet albanologjike të Prishtinës, Tiranës e Shkupit thellojnë bashkëpunimin

Viti 2021 ka qenë një vit i frytshëm sa i përket thellimit të bashkëpunimit mes Instituteve Albanologjike të Prishtinës, Tiranës e Shkupit. Kjo pasi këto tre institute kanë arritur një marrëveshje për veprimin si një trup i vetëm, për të punuar për plasimin në dritë të së vërtetës së gjuhës, kulturës e zakoneve shqipe. E...

Pas dy viteve mungesë, sot hapet panairi i librit në Kosovë

Pas dy vjetësh, të martën do të mbahet sërish Panairi i librit në Kosovë. Me moton “Libri mbron mendjen”, panairi do të mbahet nga 7-12 qershor, në ambientet e Pallatit të Rinisë, organizuar nga Shoqata e Botuesve e Kosovës. Në panair marrin pjesë rreth 100 botues nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe diaspora, me...

Historia pesë mijë vjeçare e Plisit

Plisi është kapelja autoktone që i ka përcjellë shqiptarët që nga kohët pellazgo-ilire e gjerë në ditët tona. Plisi, apo siç njihet në popull edhe me emra të tjerë: qeleshe, kësulë, qylah, qylaf, është quajtur kështu varësisht prej regjioneve shqiptare. Së bashku me gjuhën dhe traditat tona, plisi është simbol i identitetit kombëtar shqiptar të...

Si qëndron e vërteta për “Hamamin e Hyrës” ?

Në popull njihet si Hyra, apo më mirë njihet “Hamami i Hyres”, shkas për këtë shkrim është shtrembërimi i të vërtetës rreth Hyrijes dhe familjes së saj! Hyrije Sylejman Shemsiu, ishte e lindur në vitin 1880-1929 në Përlepnicë. Hyra ishte e martuar me Hasan Hanucin nga Karadaku. Deri në vitin 1912 së bashku me Hasanin,...

Karnavalet çelin sezonin turistik në Korçë (FOTO)

Korça ka çelur sezonin turistik me karnavalet. Pas ndalesës dy vjeçare për shkak të pandemisë kjo traditë rivjen duke gjallëruar  qytetin. Për të 15 vit radhazi, 500 trupa karnavalesh vendase dhe të huaja parakaluan me madhështi para qytetarëve dhe vizitorëve, të cilët bëhen pjesë e kësaj feste. Këtë edicion pjesëmarrës ishte edhe një grup nga...

Kristina Koljaka-Hoshi, skulptorja e parë shqiptare

Më 4 qershor 1915, në Kavajë lindi Kristina Koljaka-Hoshi, skulptorja e parë shqiptare. Sot 106, vite nga lindja e skulptores Kristina Koljaka-Hoshi. Kristina ishte skulptorja e parë shqiptare e diplomuar në Akademinë e Romës, në atelienë e prof. D’Angelo Xaneli. Ajo vdiq më 21 tetor të viti 2005, në moshën 90-vjeçare në Çikago./ KultPlus.com

98 vjet nga lindja e shkrimtarit të njohur, Franz Kafka

Më 3 qershor të vitit 1924, në Austri vdiq Franz Kafka, shkrimtar në gjuhën gjermane, lindur në Pragë më 1883, nënshtetas austro-hungarez, me prejardhje hebraike. Krijimtaria e tij ishte e ndërlikuar me tregime të shkurtra, romane që kurrë nuk i përfundoi, 90 për qind të krijimtarisë së vet e dogji, pjesën tjetër e la me...

Fragment nga përmbledhja e letrave ‘Letra Milenës’ nga Franz Kafka

Franz Kafka ishte shkrimtar hebre nga Bohemia. Shkruante në gjuhën gjermane, ndërsa njihet më shumë për tregimet e shkurta. Kafka vlerësohet si një nga figurat kryesore të letërsisë së shekullit XX. Kafka është një nga emrat më të njohur të letërsisë botërore, librat e të cilit janë shitur gjithkund me miliona kopje. Një fragment të...

Më 2 qershor 1740 lindi De Sade, shkrimtari me shpirt të lirë që e kaloi jetën nëpër burgje

Shkrimtari i lindur më 2 qershor 1740 në Paris, Donatien Alphonse François De Sade, i njohur si Marquis De Sade, është njeriu që do të jetojë dhe të ndjejë metamorfozën e një France, e cila me 1789 hyn në historinë botërore të revolucioneve shoqërore. Një familje aristokratike, ai u regjistrua në moshën katërmbëdhjetë vjeç në...

Rolling Stones fillon turneun evropian në Madrid

Legjendat britanike të rokut “The Rolling Stones”, filluan turneun e shumëpritur evropian me një koncert në Madrid. Ata me këtë turne shënojnë 60 vite karrierë në muzikë. Turneu u pagëzua Sixty. Pjesëmarrja e dashamirëve të Stones në koncert ishte masive. Kjo dëshmoi se ata vazhdojnë të kenë numër të madh fansash edhe pas 60 vite...

Ismail Kadare tregon arsyen pse u kthye nga Parisi për të jetuar në Shqipëri

Shkrimtari i madh, Ismail Kadare, ka vendosur ta lërë Parisin, ku ka jetuar dhe punuar për dekada, për t’u vendosur në Shqipëri. I pyetur nëse i sheh sot shqiptarët më të mirë, shkrimtari përgjigjet: “Disa herë besoj se jemi, disa herë jo. Por koha do ta tregojë”. Ai ka treguar edhe pse e ka marrë...

Drita Agolli, regjisorja e parë shqiptare e diplomuar e skenës

Fjalët për Drita Agolli janë plot dritë, njëjtë si emri i saj. Regjisorja e parë shqiptare e diplomuar e skenës, aktorja, profesoresha Drita Agolli, la gjurmë e kujtime me vokacionin e saj, të përmbushura me përjetime të shumta e me përvoja të plota. Si regjisore, Agolli vuri në skenë të Teatrit Popullor dhe të Operës...

‘Të edukojmë vajzat, ato edukojnë familjen dhe kombin’, fjalimi i Abdyl Frashërit që ngriti në këmbë parlamentin osman

Në fjalën e hapjes së Parlamentit të parë osman sulltan Abdylhamidi II (1876-1909) premtoi se në kuadër të reformave që do të realizonte do të hapte edhe një shkollë për përgatitjen e nënpunësve e kuadrove të lartë të shtetit osman dhe se brenda një viti do të sillte në Parlament një rregullore të re mbi...

Bekim Fehmiu për “Variety” më 1993: Nuk është e lehtë të jesh shqiptar në Serbi

Revista “Variety”, më 14 prill 1993, në faqen 75 ka botuar intervistën e gazetares Deborah Young me aktorin e famshëm shqiptar, Bekim Fehmiun. Shkrimi është si më poshtë. “I vetmi superyll i vërtetë i dalë ndonjëherë nga Jugosllavia, aktori i filmit dhe teatrit, Bekim Fehmiu, është i njohur më së shumti për karrierën e tij...

“Tri gjëra kanë mbetur nga parajsa, ato janë yjet, lulet dhe fëmijët”

Një gjë sa më perfekte që është, aq më shumë ajo ndien dhimbje dhe kënaqësi.  Më të mençurit janë ata që mërziten më së shumti kur e humbasin kohën. Nuk ka dhimbje më të madhe se sa ta rikujtosh lumturinë në kohën e mjerimit.  Nëse e ndiqni prirjen tuaj natyrore, ju definitivisht do të shkoni...

172 vjet nga lindja e Sami Frashërit, intelektualit më të rëndësishëm të Rilindjes Kombëtare

Sami bej Frashëri i njohur në kohën e tij si Shemsedin Sami Bej, ka qenë funksionar dhe intelektual i Perandorisë Osmane si dhe gazetar, dramaturg dhe ideologu themelor i Rilindjes Kombëtare, së bashku me dy vëllezërit e tij Abdylin dhe Naimin. Ndryshe nga Naimi që iu përkushtua gjuhën amtare, Samiu bashkëpunoi për reformën e gjuhës osmane-turke, në hapësirën shprehëse të së cilës loboi për identitetin, problematikat dhe çështjen...

86 vjet nga lindja e Bekim Fehmiut, aktorit që la gjurmë në kinematografi

Aktori Bekim Fehmiu lindi në Sarajevë më 1 Qershor 1936. Rrjedh nga një familje e njohur gjakovare. Babai i tij, Ibrahim Fehmiu, ishte patriot i shquar, njëri ndër mësuesit e gjeneratës së parë në Kosovë dhe propagandues i madh i arsimit në gjuhën shqipe. Gjurmët e tij në kinematografinë e huaj dhe atë shqiptare nuk janë të vogla dhe sot,...

A janë këto 22 skulptura, më të pazakontat që keni parë ndonjëherë?

Pothuajse çdo qytet në botë ka skulpturat ose statujat e veta, të cilat zakonisht ndodhen në pjesët “goditëse” të një rruge apo sheshi. Por disa prej tyre janë të zakonshme, ndërsa të tjerat mund të jenë jashtëzakonisht të pëlqyeshme dhe të tërheqin vëmendjen e kalimtarëve. Dhe këto statuja, fotografitë e të cilave janë publikuar si...

Rama: Radomira, fshati me bukuri të rrallë rrëzë malit Korab

Kryeministri Edi Rama publikoi mbrëmjen e sotme në rrjetet sociale një foto nga fshati Radomirë, i cili është pjesë e 100 fshatrave turistikë. “Radomirë, fshati me bukuri të rrallë rrëzë malit Korab, pjesë e 100 fshatrave turistikë, rrethuar nga një natyrë përrallore me pyje të dendur e burime ujore, me më të veçantin liqenin e...

Revista ‘Vanity Fair’: Zbulojini bukuritë e Shqipërisë!

Jo vetëm deti, tashmë i njohur nga e gjithë Evropa, por edhe kryeqyteti, Tirana, ofron një gamë të gjerë dhe të shijshme gastronomike, shkruan filiasli italian i revistës ”Vanity Fair”. Toka e Shqiponjave është një thesar bizhuterish kulturore dhe natyrore që duhen zbuluar dhe admiruar. Një udhëtim është mënyra më e mirë për të humbur...

Pas dy viteve mungesë rikthehet panairi i librit në Prishtinë

Me moton “Libri mbron mendjen”, vjen edicioni i 22-të i Panairit të librit në Kosovë. Panairi do të mbahet nga 7-12 qershor, në ambientet e Pallatit të Rinisë, organizuar nga Shoqata e Botuesve e Kosovës. Në panair marrin pjesë rreth 100 botues nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe diaspora, me rreth 2 mijë tituj...