KULTURË

Më shumë nga Kultura

144 vjet nga themelimi i Komitetit të Janinës

Më 3 maj të vitit 1877, në Janinë, nën kryesinë e Abdyl bej Frashërit, u formua Komiteti i Janinës. Qëllimi i komitetit ishte mbrojtja e tokave shqiptare nga rreziku i copëtimit nga shtetet fqinje. Komiteti i Janinës vendosi lidhje edhe me qarqet politike që vepronin në viset e tjera të atdheut, me të cilat shqyrtoi...

Mozaiku 1 mijë e 600 vjet i vjetër në Izrael

Mozaiku në Yavne të Izraelit është i pari i këtij lloji i zbuluar në qytet, duke e çuar ekipin e arkeologëve drejt supozimeve për artefakte të tjera që mund të zbulohen në këtë lokalitet. Poshtë dyshemesë janë gjetur edhe disa monedha të rralla Arkeologët kanë rënë në gjurmë të mozaikut 1 mijë e 600 vjet...

Hapet sezoni teatror me premierën e shfaqjes “Farsë në Wallworth”

Teatri i Gjakovës “Hadi Shehu”, hapi sezonin teatror për këtë vit me tragji-komedinë, “Farsë në Wallworth” ,nga Enda Walsh me regji nga Butrint Pasha. Tema që trajtoj kjo shfaqje ishte jeta e një familje brenda një apartamenti ku gjithqka zhvillohet fshehurazi dhe sipas efektit Domino. Një gabim, qoj te tjetri, një genjeshter tek tjetra, e...

Muzeu i Artit Amerikan në Prishtinë, rihapet për vizitorë

Stacion – Qendra për Art Bashkëkohor Prishtinë ka kënaqësinë të njoftoj publikun për rihapjen e Muzeut të Artit Amerikan në Prishtinë për vizitorët. Me respektimin masave të rekomanduara nga Instituti i shëndetësisë IKSHPK dhe Ministrisë së Shëndetësisë për parandalimin e COVID-19, Stacion – Qendra për Art Bashkëkohorë Prishtinë rihapë ekspozitën e përhershme Muzeu i Artit...

Arbër Selmani, flet për librin e tij të fundit, “Kosova në 14 tregime kulturore 2”

Ndiqni të plotë intervistën e shkrimtarit/gazetarit, Arbër Selmani për librin e tij të fundit: “Kosova në 14 tregime kulturore 2”:

Butrinti, mes dhjetë vendeve antike të botës së sotme

Në të katër skajet e globit, qytetërimet e lashta kanë lënë një trashëgimi të çmuar arkitektonike. Ngjarjet historike, po edhe koha, nganjëherë i dëmton këto monumente, apo i shkatërron pjesërisht, mirëpo mbetjet e tyre ende shumë shprehëse, qofshin kështjella, tempuj, apo ndërtesa të mistershme. Ato mbeten ndërtesa magjepsëse për t’u zbuluar, duke na mësuar më...

Edicioni i ri i librit “Finding Freedom” për Meghan Markle dhe Princin Harry do të publikohet këtë verë me detaje të reja të çiftit

Më shumë detaje rreth jetës së Dukës dhe Dukeshës së Sussex pritet të përfshihen në një edicion të ri të biografisë mbretërore, Finding Freedom, këtë verë. Shkruar nga gazetarët mbretërorë, Omid Scobie dhe Carolyn Durand, libri paraqet detaje nga kur çifti u takuan për herë të parë në 2016 deri te largimi nga jeta mbretërore në...

Dua Lipa performon sonte në ndejën para akademisë ‘Oscars’

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa është e ftuara speciale e ikonës së muzikës Elton John, në ndejën që do të mbahet para zhvillimit të ceremonisë së ndarjes së çmimeve ‘Oscars’. Elton John, përmes fondacionit të tij ka ftuar edhe shumë artistë të tjerë, të cilët do të performojnë në këtë ngjarje, ndërkaq paratë...

Protestë në ujë për ta kundërshtuar xhirimin e serialit në brigjet e Australisë (VIDEO)

Vendasit e zemëruar të “Byron Bay” po protestojnë kundër xhirimeve të një seriali televiziv nga Netflix që disa kanë frikë se do të dëmtojë reputacionin e qytetit të tyre turistik australian. Rreth 100 surfistë lëvizën në det të martën për të formuar një simbol anulimi në brigjet e qytetit shtetëror të Uellsit të Ri Jugor....

Letra e dashurisë nga Uellsi bëhet virale në Hungari

Mbi 30 hungarezë e kanë krijuar një video-letër për Uellsin të titulluar “Le të ndërtojmë ura”, shkruan BBC. Ndërkaq letra apo përgjigja e dashurisë e Uellsit ka marrë mbi 500 mijë vizita dhe është emetuar në televizion dhe në radio hungareze. Në video shihen fëmijë nga kisha e Montgomerit në një shkolle fillore, ish-kryebashkiak dhe...

Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Angleze

23 prilli është Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Angleze. Anglishtja është gjuhë e përmasave botërore si dhe gjuha dominuese në Britaninë e Madhe, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Kanada, Irlandë, Australi, Zelandën e Re e një numër vendesh tjera. Përgjithësisht përdoret si gjuhë e dytë dhe si gjuhë zyrtare në shumë shtete të botës. Është gjuha...

Filmi shqiptar vlerësohet me 6-të çmime në SHBA

“Love”, filmi shqiptar me regji të Dionis Papadhimitrit është vlerësuar me 6-të çmime në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Virxhinia të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Lajmi u bë i ditur nga Gentian Zenelaj, i cili njëherit është edhe protagonist në film. Ai ka bërë të ditur lajmin përmes një postimi në rrjete sociale. Ka...

Pse gratë dikur ecnin pas burrave?!

Në shoqërinë tradicionale shqiptare, veçanërisht në segmentet rurale të saj, gjatë rrugëtimit, vajza ose gruaja e shtëpisë nuk duhet të ecte para babait, dajës, xhaxhait, vëllait, apo bashkëshortit. Pra, asnjëherë vajza ose gruaja nuk mund të ecte para burrave. Në paragrafin 14 te Kanuni i Dibrës, theksohet prerazi: “Nuset e gratë e shpisë, kudo me...

Koloseumi i Romës, 10 gjërat që nuk i dinit rreth tij

1-Përmasat Koloseu është një ndërtesë eliptike 189 metra e gjatë dhe 156 metra e gjerë, duke mbuluar një sipërfaqe prej 24,000 metra katrorë me një lartësi mbi 48 metra. Ka rreth 80 hyrje dhe mund të strehojë 50 mijë spektatorë. 2-Ndërtimi Koloseu është ndërtuar për rreth 5 vite: nga 75 në 80 pas Krishtit. 3-Emri...

Baleti Kombëtar të enjten jep premierën e shfaqjes së koreografit Robert North

Baleti Kombëtar i Kosovës ka mbajtur konferencë për medie me rastin e premierës së shfaqjes “Entre dos Aguas”&“Troy Game”. Balerini, Kreshnik Musolli, tha se shfaqja është e ndarë në dy pjesë. Ai ka bërë të ditur se kanë pasur problem në sigurimin e kostumeve. “Të dy pjesët janë fantastike. Pjesa e parë është me djem...

Krijohet Shoqata e Përkthyesve Shqiptarë, Rexhep Hida në krye të saj

Është krijuar Shoqata e Përkthyesve Shqiptarë dhe në krye të saj është zgjedhur përkthyesi i njohur Rexhep Hida. Shoqata e Botuesve Shqiptarë e përshëndet dhe e përgëzon këtë nismë të rëndësishme për kulturën e librit. “Është kënaqësi që në punën tonë të madhe të kemi bashkudhëtare një organizatë profesionistësh, me të cilën jemi të gatshëm...

Kur Agim Ramadani fliste përmes artit të tij

Ilir Muharremi, kritik i artit I trishtë dhe i thellë është peneli i Agim Ramadanit i cili është ngjyer në magmën dhe vërshimin e trishtë të klithmës së lirisë dhe vuajtjet shekullore të këtij populli. Pikturat në frymën abstrakte sjellin përmbytje, ngulmime plot ethe dhe pasione sidomos me ngjyrën e kuqe e cila të dehë...

119 vjet nga lindja e Gjyzepina Kosturit, sopranos së njohur shqiptare

Gjyzepina Kosturi ishte një nga themelueset e artit operistik shqiptar. Sopranoja e talentuar Kosturi lindi më 12 prill 1902, në Shkodër, në një familje shkodrane në Tivar dhe është Artiste e Merituar. Ajo u diplomua nga Konservatori “Santa Cecilia” e Romës. Pas kthimit në atdhe, ashtu si shumë artistë të tjerë edhe ajo u angazhua...

Mbiemri i vërtetë i familjes mbretërore shqiptare nuk është Zogu

Ahmet Zogu është një nga personalitetet më të mëdha të historisë moderne shqiptare. Edhe pse për gjysmë shekulli regjim diktatorial e komunist në Shqipëri, shumë fakte për të u shtrembëruan qëllimisht, që ndikuan në imazhin e tij negativ te shumica e shqiptarëve deri më sot, shkruan Gazeta Metro. Atë e përshkruajnë si një figurë kontradiktore...

‘Nomadland’ dhe ‘Promising Young Woman’ prijnë me çmime në ‘BAFTA’

“Nomadland”, një film për një grua që jeton në një furgon në Amerikën Perëndimore pas telasheve financiare, ka prirë me çmime në ceremoninë e sivjetme të “Bafta Film Awards”. Ka marrë katër çmime, duke përfshirë filmin më të mirë, aktoren më të mirë për yllin e saj Frances McDormand dhe regjisorin më të mirë. Kjo...

Shpërblimet “BAFTA” u ndanë me një ceremoni virtuale

Të dielën mbrëma u mbajt ceremonia e ndarjes së shpërblimeve “BAFTA”, e cila këtë vit u zhvillua në formatin virtual. Filmat “Nomadland” dhe “Promising Young Woman”, ishin ndër fituesit kryesorë të mbrëmjes. “Nomadland” u shpall “Filmi më i mirë i vitit” dhe e fitoi shpërblimin për kinematografinë më të mirë, aktorja protagoniste e filmit, Frances...

Sonte në Londër do të ndahen çmimet e Akademisë Britanike për kinematografi, BAFTA

Sonte në Londër do të ndahen çmimet e Akademisë Britanike për kinematografi, BAFTA, në një ceremoni pa prezencën e publikut për shkak të pandemisë COVID-19. Favoritët e këtij viti janë filmat “Nomadland” dhe “Rocks”, të cilët kanë marrë më së shumti nominime, shtatë për secilin prej tyre.  “Nomadland” nga regjisorja kineze Chloe Zhao, e cila...

George Tames, shqiptari që fotografoi dhjetë presidentët amerikanë

George Tames, i lindur në Washtingon, D.C, ishte pinjoll i një familjeje emigrantësh të brezit të parë të shqiptarëve në ShBA, që në fillim as anglisht nuk fliste mirë dhe nuk mund të niste shkollën, por më vonë u bë fotograf dhe punoi për 10 presidentët amerikanë që nga Rusvelti e deri te Bushi. Për...

“Në kërkim të Venerës” nga Norika Sefa triumfon dyfish!

Në festivalin më të vjetër dhe më të mirë të Azisë, në Hong Kong, filmi kosovar “Në kërkim të Venerës” nga Norika Sefa triumfon dyfish! Regjia më e mirë dhe aktorja më e mirë! Filmi i gjatë artistik ‘Në kërkim të Venerës’ me regji dhe skenar nga Norika Sefa ka fituar çmimin regjisorja më e...

Vangjush Mio, piktori i parë impresionist shqiptar

Me origjinë nga Korça, ai u diplomua në Akademinë e Arteve të Bukura në Romë, ku gjithashtu fitoi dy çmime për restaurimin dhe pikturën. Mio është një nga piktorët më të rëndësishëm midis artistëve realistë shqiptarë të shekullit të 20-të. Ai me të drejtë është quajtur “poet i peizazhit shqiptar”. Puna e Vangjush Mio kontribuoi...

Pikëpyetjet mbi autorësinë e pikturës që u shit si vepër e Da Vincit

Një dokumentar francez ka hedhur dyshime të reja mbi pikturën më të shtrenjtë në botë, “Salvator Mundi”, të Leonardo da Vinci, duke shkaktuar një përplasje diplomatike midis Francës dhe pronarit të saj saudit. Vepra me portretin e Jezu Krishtit, e njohur edhe si “mashkulli Mona Lisa”, u shit në një ankand të “Christie’s” në vitin...

84 vite nga botimi i kryeveprës së Gjergj Fishtës, “Lahuta e Malcisë”

Më 8 prill 1937 u botua kryevepra letrare monumentale shqiptare e At Gjergj Fishtës, “Lahuta e Malcisë”. Fishta filloi ta shkruante nga vitit 1905 duke e përfunduar në vitin 1937.Epopeja Lahuta e Malcisë përshkruan luftërat e dy brezave, mirëpo këngët e saj më tepër tregojnë ngjarje të veçanta. Ajo nuk është një poemë që ka...

Trashëgimia e Princeshës Diana edhe në një realizim muzikal

Realizimi, që me siguri është herë e parë në botën e teatrit muzikor, muzikali i ri për Dianën, Princesha e Uellsit, do të shfaqet fillimisht në një shërbim transmetimi, përpara se të hapet zyrtarisht në skenë. Muzikali, që ndjek Dianën nga një nuse e re përmes martesës së saj me Princin Charles, ishte në shfaqjet...

“Qyteti që po vdes”, qyteza në veri të Romës kërkon mbrojtje nga UNESCO

Në majë të një shkëmbi në mes të një lugine rreth 100 kilometra në veri të Romës, ndodhet qyteti mahnitës i Civita di Bagnoregios. Qyteti ka mbijetuar për rreth 3,000 vjet, por tani ai po lufton me kërcënimin nga rrëshqitjet e dheut që mund të jenë shkatërruese për të, duke e zhdukur. Mund të duket...

Premiera e parë për këtë vit nga Baleti Kombëtar i Kosovës sjell një frymë të re

Dy rryma krejtësisht ndryshe nga njëra-tjetra, do të frymojnë së bashku në premierën e parë për këtë vit nga Baleti Kombëtar i Kosovës, duke shpalosur kështu lëvizje, hapa dhe kërcime fizike të reja në një tempo mjaft të definuar. Para disa javëve në Teatrin Kombëtar të Kosovës, kanë filluar provat e trupës së Baletit për...

Chadwick Boseman nderohet me një çmim edhe në “SAG Awards 2021”

Chadwick Boseman u nderua me një çmim të dielën në “SAG Awards 2021” për performancën e tij në “Ma Rainey’s Black Bottom”. Boseman, 43 vjeçar, vdiq në gusht të vitit që lamë pas nga kanceri i zorrës së trashë. Gruaja e Boseman, Taylor Simone Ledward, pranoi çmimin teksa falënderoi “Screen Actors Guild Awards” për vlerësimin...

Filmi ‘Hope’ i regjisores shqiptare fiton çmim në festivalin e Amsterdamit

Filmi Dokumentar “Hope” (Shpresë) me skenar dhe regji të regjisores shqiptare, Vjosa Abazi, ka marrë çmimin “Best Cast” në Festivalin e Filimit “Amsterdam World International Film Festival”. Kështu ka bërë të ditur vetë regjisorja Abazi, përmes një postimi në Facebook. “Filmi Dokumentar ‘Hope’ merr çmimin Best Cast në Amsterdam World International Film Festival. E lumtur...

Dështimi është mësuesi juaj më i mirë

Në librin tim Rule #1 Don’t Be #2, kam përfshirë tregime të ndryshme të biznesmenëve të cilët kanë dështuar, dhe kanë dështuar keq, para se të gjenin suksesin. Biznesi i Henry Ford dështoi dhe e la të varfër pesë herë para se të themelonte Ford Motor Company. Thomas Edison mund të dorëzohej pas 3,000 tentimeve...

SAG Awards: Cilat ishin performancat më të vlerësuara

Ceremonia e 27-të e SAG Awards (Screen Actors Guild Awards) u mbajt pak orë më parë në Los Angeles. Eventi që mbledh yjet e ekranit për të vlerësuar performancat më të mira të filmave, serialeve dhe programeve prime time nuk ngjante me atë të viteve të tjera, për shkak të kushteve në të cilat ndodhet aktualisht...

Pesëdhjetë deklarata të Agollit: Deputetët – në Kuvend grindavecë, në kafe mburravecë, në shtëpi përtacë!

Nuk ka një të dytë në Shqipëri që, mes shkrimtarit dhe politikanit, të ketë lënë pas kaq shumë vepra, libra, intervista e prononcime sa Dritëro Agolli. Nga fjalimi në 10 qershorin e vitit 1991, gjatë Kongresit të fundit të PPSh-së, parti që u kthye në PS, te deklaratat e bujshme në Kuvend e në intervista,...

‘Game of Thrones’ kalon në teatër

“Game of Thrones” po lëviz në bordet e teatrit, dhe autorët e adaptimit presin që ajo të bëhet një hit në kinematë në West End të Londrës dhe Broadway të Nju Jorkut. Detyra e adaptimit teatral u mor nga britanikët, dramaturgu Dancan McMillan dhe regjisori Dominic Cook, dhe shfaqjet e para priten në vitin 2023....

Muzeu i parë i Artit Bashkëkohor në Prizren do të hapet në Parkun e Inovacionit dhe të Trajnimeve

Autostrada Biennale është organizata e parë që ka nënshkruar kontratë me ITP për shfrytëzim të hapësirave të këtij parku, ku kanë aplikuar më shumë se 60 organizata e institucione të ndryshme, ku së shpejti do të ketë nënshkrim edhe të 11 kontratave të tjera, përcjellë KultPlus. Në Parkun e Inovacionit dhe të Trajnimeve, Autostrada Biennale...

Fjalët e fundit që shkrimtarët e mëdhenj shqiptarë i thanë para vdekjes

Shkrimtarë të njohur të botës së letrave, para vdekjes së tyre kanë thënë fjalët e fundit prekëse apo të zhgënjimit… atë çfarë jeta dhe bota e tyre e brendshme shpirtërore ka grumbulluar për t’u shprehur para frymës së fundit. Gjergj FishtaShkrimtari i madh shqiptar i “Lahutës së Malcisë”, vdiq më 30 dhjetor të vitit 1940 në spitalin...

Si janë dukur vendet dikur gjatë xhirimeve të filmave shqiptarë dhe si duken sot? (FOTO)

Ura e BushtricësFilmi “Udhëtim në Pranverë” Fusha e Domosdovës nga Qaf-Thana. Filmi “Udhëtim në Pranverë” Filmi “Zonja nga Qyteti”.Rruga Sotir Peci, Korçë Zenun Bleta (Robert Ndrenika) duke pritur vëllain Llano Bleta për vitin e ri në stacionin e trenit. Filmi “Dhe Vjen një Ditë” Qendra shëndetësore e doktor Bardhylit Filmi “Kur Hapen Dyert e Jetës”...

Sot Dita Botërore e Teatrit

27 marsi njihet si Dita Botërore e Teatrit që nga viti 1962, pasi kjo ditë ishte iniciuar në Kongresin e 9-të botëror të Institutit Ndërkombëtar Teatror – INT të UNESCO-s në qershor të vitit 1961, me propozim të Finlandës. Shënimi i kësaj dite bëhet nga rreth njëqind qendra të INT-së. Instituti ndërkombëtar teatror INT është...

Imazhe të rralla të një prej pionierëve të fotografisë

Afro 200 imazhe nga një prej fotografëve të parë të historisë, William Henry Fox Talbot, do të dalin në shitje në Nju-Jork në muajin e ardhshëm, duke iu ofruar koleksionistëve një vështrim të rrallë në Britaninë e hershme viktoriane. Sipas shtëpisë së ankandeve Sotheby’s, e cila po merret me shitjen, koleksioni është padyshim pjesa më...

Çmim rekord shitjeje për një vepër Banksy

Një vepër e artistit britanik të artit të rrrugës Banksy, që vë në qendër të vëmendjes punonjësit e shëndetësisë, u shit në ankand me një çmim rekord prej gati 20 milionë eurosh, që do t’i dhurohen shërbimit shëndetësor britanik (NHS), i testuar rëndë nga pandemia e koronavirusit të ri. Fillimisht, e vlerësuar në mes të...

Ceremonia “Oscar” do të zhvillohet pa prezantues

Për shkak të pandemisë së koronavirusit, edicioni i 93-të i ceremonisë së shpërblimeve prestigjioze “Oscar”, do të zhvillohet pa prezantues. Organizatorët e kësaj ngjarjeje madhore të kinematografisë, po bëjnë përpjekje të vazhdueshme të sigurojnë emra të njohur të skenës për t’i ndarë shpërblimet e kategorive të ndryshme, gjatë ceremonisë së organizuar pjesërisht në formatin e...

Librat e Kunderës, betejë e përjetshme e njeriut me sistemin

Në kuadër të Pranverës së Frankofonisë dhe në prag të ditës së tij të lindjes, Ambasada e Çekisë në Tiranë organizoi një takim për ndikimin që vepra e Milan Kunderës ka në botë. Në aktivitetin e moderuar nga ambasadori çek Jaroslav Ludva, morën pjesë regjisori dhe përkthyesi Pirro Milkani, përkthyeset e shkrimtarit në gjuhën shqipe,...

Shënohet Dita Botërore e Poezisë

Për nder të ditës botërore të poezisë, klubi letrar “Gjon Nikoll Kazazi” në Gjakovë ka organizuar një aktivitet simbolik. Këtë ditë e nderuan me pjesëmarrje shumë poetë e shkrimtarë të cilët lexuan poezitë e tyre. Kryetari i klubit letrar “Gjon Nikollë Kazazi”, Muharrem Kurti tha që qëllimi i tyre si klub është që sa më...

Filmi i animuar me produksion kosovar pjesë e festivalit amerikan të filmit

“Clara with a mustache” ose “Clara me mustaqe”, një film animacion i metrazhit të shkurtër me produksion kosovar, është përzgjedhur zyrtarisht për të shfaqur premierë botërore në festivalin e njohur amerikan të filmit “Santa Barbara International Film Festival”. Por rrugëtimi i këtij filmi nëpër festivale të mirënjohura veç sa ka filluar. Ai po ashtu është...

5 libra nga autore gra që të gjithë duhet t’i lexojmë

Pak ditë pas 8 Marsit një pjesë e mirë e vëmendjes mediatike dhe politike i është kushtuar grave dhe rolit të tyre në shoqëri. Ndaj menduam se është një kohë e përshtatshme për të përpiluar një listë të shkurtër librash nga autore gra që kanë kontribuar në letërsinë botërore. Kriter për librat e përzgjedhur ka...

Wow! Dua Lipa rrëmben çmimin e rëndësishëm në ‘Grammy’! Ja lista e plotë e fituesve

Ceremonia e ndarjes së çmimeve “Grammy” është mbajtur mbrëmjen e djeshme, ku këngëtarja shqiptare, Dua Lipa ka arritur të rrëmbejë një tjetër çmim “Grammy”. Ajo u nderua me çmimin si albumi më i mirë i zhanrit pop, ndërkohë në vitin 2019 ajo u shpall artistja e re më e mirë e vitit 2019.“Uau, shumë faleminderit....

“Boeing Boeing” shfaqet në “Hadi Shehu”

Poligamia është mbretëreshë e jetëve…. Kështu të paktën thotë personazhi i Benardit në komedinë Boeing Boeing të autorit francez Marc Camoletti me regji nga Kiço Londo.  Këtë super shfaqje patën rastin ta shijojnë artdashësit gjakovarë në teatrin e qytetit “Hadi Shehu”. “Boeing Boeing” shfaq avenurat e Benardit beqarit francez me tri stjuardesa. Situata ndërlikohet kur...

20 shprehje nga 20 sipërmarrësit më të mëdhenj të kohërave

Kohërat e ndryshme kanë sjellë persona të ndryshëm, e që shumica prej tyre kanë dhënë shumë për shoqërinë. Pavarësisht nga historitë e jetës së disa prej tyre, që shpeshherë diskutohen në shkallë të gjerë, ka gjithmonë diçka që mund të mësojmë nga sipërmarrësit, e sidomos nga ata që kanë arritur të “veçohen” për arritjet e...

114 vjet që nga gazeta e parë satirike shqiptare

Në mars 1907, do botohej gazeta e parë satirike shqiptare. Në kryeqytetin Bullgar, Sofje më 10 Mars 1907, u botua numri i parë i gazetës satirike “Stick” (Shkopi), drejtuar nga patrioti i madh shqiptar Athanas Tashko. Gazeta u shpërnda falas duke pasur në fokus pavarësinë shqiptare dhe duke mbrojtur të drejtat e kombit shqiptar. Përmbajtja...

FILMI “LIQENI IM” I REGJISORIT GJERGJ XHUVANI SHFAQET NË EUROPEAN FILM MARKET

Filmi shqiptar “Liqeni im”, me regji dhe skenar  të regjisorit të mirënjohur Gjergj Xhuvani dhe produksion i shtëpisë kinematografike “On Film Production”, u shfaq gjatë EFM (European Film Market), i cili këtë vit u zhvillua virtualisht për shkak të pandemisë  Covid-19 nga data 1 deri në 5 mars. Lajmin e ka shpërdarë për artdashësit vetë...

Lista e nominimeve “BAFTA”

Janë bërë të ditura nominimet për edicionin e 74-të të ceremonisë shpërblyese, “BAFTA”, çmime këto të cilat i ndanë Akademia e Filmit në Britani të Madhe. Në kategorinë kryesore të mbrëmjes, atë “Filmi më i mirë”, këtë vit janë nominuar projektet: “The Father”, “The Mauritanian”, “Nomadland”, “Promising Young Woman” dhe “The Trial Of The Chicago...

Fjalë të urta nga të moçmit

Të moshuarit janë një pasuri e madhe për çdo familje. Ata janë këshilltarët më të mirë, shpesh i parashohin situatat me kthjelltësi më të madhe, për shkak të përvojës jetësore. Për lexuesit tanë sjellim një përmbledhje me këshilla të mençura nga të moçmit: Çdo familje e ka një person që i këput vargonjtë e varfërisë....

Lista e plotë e fituesve në “Critics Choice Awards 2021”

Sezoni i ndarjes së çmimeve po vazhdon dhe këtë herë me “Critics Choice Awards”. Ceremonia vjetore e ndarjes së çmimeve ka mirëpritur edicionin e 26-të, pavarësisht pandemisë së coronavirusit. Më poshtë ua sjellim listën e plotë të fituesve: Fotografia më e mirë “Da 5 Bloods” “Ma Rainey’s Black Bottom” “Mank” “Minari” “News of the World”...

Shkëlzen Doli nostalgjik, ndan foto nga e kaluara e tij në Gjakovë

Është pjesëtar i Filharmonisë së Vjenës, i cili ka lidhur fatin e jetës me violinën, mbretëreshën e instrumenteve muzikore e që nga ajo ditë arritjet nuk i kanë të ndalur. Me muzikën e tij klasike tashmë pjesë e skenave botërore na bën çdo ditë krenar që i përkasim kombësisë së njëjtë. Doli është shëmbëlltyra e...

“Lulet e Marsit”, ekspozitë nga Bardha Buza

Për të shënuar 8 marsin piktorja Bardha Ferizi Buza ka mbajtur një ekspozitë në të cilën ka paraqitur disa piktura për të cilat ajo ka punuar prej shume kohësh. I pranishëm ketu ishte edhe kryetari i komunës së Gjakovës, Ardian Gjini, i cili e përgëzoi për punën artisten Buza si dhe uroi të gjitha gratë...

Artistët pjesëmarrës në “Kënga Magjike 2021”

Është zbuluar lista e këngëtarëve pjesëmarrës të edicionit të 22-të të festivalit “Kënga Magjike”. Prezantimi i artistëve dhe këngëve konkurruese do të nisë më datën 21 mars 2021 në programin “E Diela Shqiptare”. Krahas edicioneve të tjera, këtë radhë ky kompeticion muzikor do të mbahet në pranverë. Theksojmë që netët gjysmë-finale do të mbahen në...

Historia e trishtë e 8 Marsit, kur 129 gra u dogjën për së gjalli

Një legjendë shumë e famshme tregon se Festa e Gruas është vendosur si datë në vitin 1908, në kujtim të 129 punëtoreve të vdekura në zjarrin që ra në një fabrikë në Nju Jork, fabrika “Cotton”. Në këtë kohë punëtoret kërkonin kushte më të mira pune dhe me 8 mars pronari i fabrikës bllokoi të gjitha daljet e stabilimentit, në të...

Ermal Meta shkëlqen në Sanremo, i pari në klasifikim nga votat e publikut

Ermal Meta ka shkëlqyer dje në Sanremo me performancën e tij. Ai garon me këngën “Un millione di cose da dirti”. Kënga e Ermalit i bëri për vete të gjithë pasi solli poezinë e dashurisë së vërtetë në Sanremo shkruan Vanity Fair Italia. Ndërkohë që këngëtari është vlerësuar shumë nga kritika. Sipas klasifikimit paraprak bazuar...

“Dorëzimet në Spokan” shfaqet në festivalin “ Moisiu-On”

Në kuadër të festivalit Moisiu-on ”Teatri i Qytetit “Hadi Shehu”, shfaq “Dorëzimi në Spokan” me regji të Ilir Bokshit. Është ky një organizim nga Teatri Kombëtar i Tiranës dhe Teatri Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” po në Tiranë. Se ky festival është një iniciativë shumë e mirë që të jemi më afër publikut këtë e thotë...

Piktori Naim Berisha, pasionant i librit

Është një ndër lexuesit më besnik të bibliotekës “Ibrahim Rogova”. Piktori, Naim Berisha thotë se librat e lexuar në periudha të ndryshme të jetës kanë ndikuar pozitivisht në shumë aspekte. Ajo çfarë vlerëson më shumë nga ky fakt piktori, është se i ka ndihmuar në pasurimin e botës imagjinare duke ndikuar drejtëpërdrejt në krijimet artistike...

Në kuadër të festivalit “Moisiu-On”, Teatri i Qytetit “Hadi Shehu” shfaq “Dorëzimi në Spokan”

Duke pasur parasysh rrethanat që i ka krijuar Covid-19 pothuajse të gjitha institucionet kulturore janë të bllokuara, mirëpo me iniciativën e Teatrit Kombëtar #teatrivazhdon duke realizuar festivalin mbarëkombëtar online Moisiu On. Ky festival filloi me datë 23 shkurt, e Teatri i Qytetit “Hadi Shehu” do prezantohet sot me datë 3 mars me shfaqjen “Dorëzimi në...

Marigona Qerkezi në Televizionin e famshëm italian “Rai 5”, do të transmetohet performanca e saj operistike

Kanali më i madh kulturor në Itali, ‘RAI 5’ gjatë ditës së nesërme do të transmetoj operën “L’Elisir d’Amore”, pjesë e së cilës është edhe sopranoja e njohur kosovare Marigona Qerkezi, shkruan KultPlus. Opera “L’Elisir d’Amore” e Gaetano Donizetti në të cilin Qerkezi luan rolin e protagonistes Adina, u interpretua në Teatrin ‘Petruzzelli’në Bari të...

Premiera e sezonit të 11-të të “The Walking Dead” do të jetë në verë

Sezoni i 11-të i “The Walking Dead” njëherësh i fundit thuhet se do të shfaqë premierën në verë të këtij viti. Drama e gjatë e AMC është bërë një fenomen i kulturës pop gjatë shumë viteve në transmetim. Megjithëse ka pësuar ndryshime të mëdha edhe në kast, ky sezon duket të jetë po ashtu shumë...

Ndahen çmimet Golden Globe

Hollywood Foreign Press zgjodhi “Nomadland” si filmin më të mirë dramatik, një fitore që i hap rrugën Oskareve për filmin e Chloe Zhao me Frances McDormand. Chloe Zhao është gruaja e parë me origjinë aziatike dhe gruaja e dytë që ka fituar çmimin e regjisores më të mirë në historinë 78-vjeçare të Golden Globes. Jodie...

118 vite nga vdekja e rilindasit, Jeronim De Rada

Jeronim De Rada, një ndër figurat më të ndritura të botës arbëreshe, themeluesi i Rilindjes tonë Kombëtare, mësues, botues, folklorist, filolog dhe poet i shquar kishte vdekur më 28 shkurt të vitit 1903. Ai kishte lindur më 29 dhjetor 1814 në komunën e Maqit, (Macchia) në Kozenca të Italisë. De Rada që herët iu përkushtuar...

“Fiala dhe t’in’Zoti”, 109 vite nga revista e të dielës arbëreshe

Shënohet 109-vjetori i gazetës “Fiala dhe t’in’Zoti” (“Fjala e Zotit”), një revistë fetare e së dielës, por edhe një shkollë dhe një vatër patriotizmi, në të cilën bënin pjesë shumë të rinj arbëreshë. Përmes kësaj gazete, në kishat arbëreshe të Sicilisë jehonte gjuha e ëmbël shqipe. “Fiala e T’in’Zoti” u themelua në shkurt të vitit...

MKRS ndan çmimet në fushën e trashëgimisë kulturore

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS) ka njoftuar se sot në Parkun arkeologjik “Ulpiana” do të mbahet ceremonia e ndarjes së çmimeve në fushën e trashëgimisë kulturore. Çmimet që ndahen janë: Çmimi për Veprimtari Jetësore në Fushën e Trashëgimisë Kulturore “Dea Dardanicae”, Çmimi Vjetor për Merita të Veçanta “Shtjefën Gjeçovi”, Çmimi Vjetor për Veprën...

Legjenda e humorit shqiptar, Sevdai Radogoshi sot 63 vjeç

Mjeshtri i humorit kosovar i njohur për publikun mbarë shqiptar, Sevdai Radogoshi, sot feston 63 vjetorin e lindjes. Sevdaiu lindi në Gjakovë më 26 shkurt 1958. Roli më i njohur i tij është Qumili por ai ka luajtur edhe dhjetëra role të tjera të cilat i bënë shqiptarët të qeshin për vite të tëra. Skeqet...

Sabiha Kasimati, shkencëtarja e parë shqiptare që u pushkatua nga regjimi komunist

Historia shqiptare numëron qindra gra të cilat lanë gjurmë të mëdha në fusha të ndryshme të shkencës, artit dhe jo vetëm. Shumë prej tyre ranë pre e regjimeve të ndryshme fashiste e komuniste, mirëpo veprat e tyre jetuan e vazhdojnë të jetojnë për të mos u harruar kurrë, shkruan KultPlus. Ndër gratë që lanë gjurmë...

Shtëpinë e restauruar të Fishtës, askush nuk mund ta vizitojë

Shtëpia e At Gjergj Fishtës u restaurua në tetor të vitit 2020, por për çështje administrimi, shtëpia e kolosit të letrave shqipe vijon që të jete e kyçur. Të shumtë janë personat të cilët kane shfaqur interes ta vizitojnë ketë monument kulture, por janë kthyer mbrapsht. Kjo për studiuesin Frano Kulli nuk është aspak normale....

Zbulohet sekreti brenda pikturës “Britma”

Piktori Edvard Munch në mënyrë misterioze kishte bërë një mbishkrim në pikturën e tij “The Scream” (“Britma”), sipas skanerit. Një fjali e shkurtër e shkruar në pikturën më të njohur ka shkaktuar hamendje në botën e artit. Fjalët, “Mund të pikturohej vetëm nga një i çmendur”, janë gdhendur me laps në këndin e sipërm të...

10 bibliotekat më të mrekullueshme në botë

Thonë, mos e gjyko një libër nga kopertina e tij. E njëjta gjë vlen për bibliotekat në të gjithë botën. Eshtë brendia ajo që mund ta krijojë një histori të bukur. Më poshtë të rënditura gjeni 10 bibliotekat më të mrekullueshme në të gjithë botën. 1. Biblioteka dhe Muzeu “The Morgan”, New York, Shtetet e Bashkuara...

​Bibla e parë e shtypur në pllaka metalike para 566 vjetësh

Johannes Gutenberg në vitin 1455 shtypi librin e parë të Biblës me pllaka metalike. Më parë, librat kopjoheshin me dorë apo shtypeshin me pllaka të gdhendura druri – procese që kërkonin muaj apo vite për të botuar një libër. Gutenberg shpiku një makinë shtypi që revolucionarizoi përhapjen e dijeve. Ai u nxit nga qëllimi për...

Kaligrafia në gjuhën japoneze, ekspozita e veçantë e Fatbardh Krajës në Shkodër

Pasionin e tij për gjuhen japoneze, pas shumë vitesh studime e përshtati në një sistem të ri shkrimi të cilin e quajti “Manjikana”, duke e bërë më të thjeshtë për ne shqiptaret të shkruarin e kësaj gjuhe. Me shkrimet e tij, autori Fatbardh Kraja, ka çelur në galerinë e arteve në Shkodër, një ekspozitë të...

Sot shënohet dita ndëkombëtare e gjuhës amtare

Në vitin 1999 UNESCO ka shpallur 21 shkurtin si ditën ndërkombëtare të gjuhës amtare. Çdo vit nëpër botë organizohen manifestime kombëtare e ndërkombëtare, me qëllim të ruajtjes dhe promovimit të gjuhës amtare. Kjo datë është caktuar për të përkujtuar ditën e vrasjes së disa studentëve të Univesitetit “Dhaka” me origjinë nga Bengali, të cilët u...

Rreth 2.500 gjuhë në botë përballen me rrezikun e zhdukjes

Aktualisht ekzistojnë rreth 7 mijë gjuhë në botë dhe afërsisht 2.500 prej tyre po përballen me rrezikun e zhdukjes, paralajmëroi një përfaqësues i Organizatës për Arsim, Shkencë dhe Kulturë të Kombeve të Bashkuara (UNESCO) në Turqi. Duke folur për Anadolu Agency (AA) me rastin e 21 Shkurtit – Ditës Ndërkombëtare të Gjuhës Amtare, kryetari i...

Profesoresha Ilire Vinca nominohet në ligën e gruas profesioniste të teatrit në New York

Profesoresha e Fakultetit të Arteve në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”, Ilire Vinca, është nominuar për herë të dytë në Ligën e Gruas Profesioniste të Teatrit në Nju Jork. Puna e saj si aktore në teatër, film dhe si profesoreshë në UP e ka vendosur Vincën në mesin e 26 të nominuarave nga 18 vende...

13 vëllimet “Anton Çetta” bëhen pjesë e Bibliotekës Shtetërore të Bavarisë

Konsullata e Përgjithshme e Kosovës në Mynih ka njoftuar se Kompleti prej 13 vëllimesh “Anton Çetta” bëhet pjesë e koleksionit të pasur të Bibliotekës Shtetërore të Bavarisë në Mynih. Përmes një postimi në Facebook Konsullata e Kosovës në Mynih të Gjermanisë ka bërë të ditur se në mesin e 10 mijë librave me temë për...

Filmi “Dita e Gruas” pjesë e “Berlinale European Film Market”

Filmi “Dita e Gruas” (The Day of the Woman) me skenar dhe regji të Goce Cvetanovski, producent Driton Ramadanit, produksion nga “Makedonska Krepost”, me drejtor të fotografisë Fejmi Daut, është bërë pjesë e “Berlinale European Film Market“, shkruan KultPlus. Lajmi është bërë i ditur në faqen zyrtare të filmit: “The Day of the Woman” movie is...

“NEW BORN” me pamje të re, i dedikohet paqes

Monumenti “NEW BORN”, i cili simbolizon lindjen e shtetit të Kosovë, në 13 vjetorin e pavarësisë ka ndryshuar pamje, raporton  Ekonomia Online. Ai këtë vit është bërë me ngjyra të Ushtrisë së Kosovës, motoja e këtij monumenti sivjet është “E prumë paqen bashkë” Ideatori i këtij monumenti ka qenë Fisnik Ismaili. Pamja e monumentin ndryshon...

Shteti i Kosovës – e arritura më e madhe e shqiptarizmit në këtë shekull

-Rrugëtimi historik i shtetit më të ri në Kontinentin e vjetër, kaloi nëpër fazat e shkëputjes (çlirimit) nga Serbia, të krijimit të shtetit paralel dhe të protektoratit ndërkombëtar. Ekzistenca e tij sot është kthyer në një formulë politike, që mban stabilitetin në rajon, ndërsa çështjes shqiptare, në kuadër të sferave perëndimore të interesit, ia jep...

Për Pavarësinë e Kosovës, shfaqen tre filma kosovarë

Qendra Kinematografike e Kosovës në bashkëpunim me Ministrinë e Kulturës Rinisë dhe Sportit do të shfaqë tre filma kosovar me rastin e trembëdhjetë vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës. Filmat do të shfaqen në Kinemanë ABC në Prishtinë. Programi E hënë, 15 shkurt 17:00-19:00 ‘Nëntor i Ftohtë’ nga Ismet Sijarina Sinopsisi: Fadili (Kashtrim Hoxha)...

Ndahet nga jeta aktori dhe regjisori i njohur Andon Qesari

Lajmi është bërë i ditur nga djali i të ndjerit, Edon Qesari nëpërmjet një postimi në Facebook. “Sot në mëngjes, pas një sëmundje të gjatë, e cila e kishte rënduar dhe sfilitur shumë në vitin e fundit, i dashuri babai im ANDON QESARI u nda nga jeta në moshën 78-vjeçare”, ka shkruar ai. Ai ka...

Briri më i vjetër në botë: Dëgjoni tingullin e këtij instrumenti 18,000-vjeçar (VIDEO)

Shkencëtarët po analizojnë një guaskë kërmilli që besohet të jetë instrumenti më i vjetër frymor i llojit të vetë Briri prej guaske u gjet gjatë gërmimit të vitit 1931 në një shpellë me piktura murale parahistorike në Pirenejet franceze dhe supozohej se ishte një kupë ceremoniale për pirje. “Kur e dëgjova për herë të parë,...

​“Berlinale” sivjet do të zhvillohet në dy pjesë për shkak të pandemisë

Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Berlin ka bërë të ditur sot se 15 filma do të jenë sivjet pjesë e garës e të cilët do të garojnë për çmimet “Top Golden” dhe “Silver Bear”. Festivali do të mbahet më shumë në formë virtuale për shkak të pandemisë me koronavirus. Përzgjedhja e filmave përfshinë disa filma nga...

Sot është dita ndërkombëtare e grave dhe vajzave në shkencë

Dita Ndërkombëtare e Grave dhe Vajzave në Shkencë është dita e 11 Shkurtit, shpallur e tillë me një rezolutë të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara më 22 dhjetor të vitit 2015. Dita njeh rolin kritik që gratë dhe vajzat luajnë në shkencë dhe teknologji. Dita Ndërkombëtare e Grave dhe Vajzave në Shkencë zbatohet nga UNESCO dhe Gratë...

Pse duhet të lexohet Dostojevski?

Nga: Herman HessePërktheu: Brizida Gjikondi Duhet ta lexojmë Dostojevskin (Fyodor Dostoevsky) kur jemi përtokë, kur kemi vuajtur deri në kufi të së arsyeshmes dhe e gjithë jeta na dhemb si një plagë e vetme djegëse dhe përvëluese, kur frymojmë dëshpërimin dhe kemi vdekur nga njëmijë vdekje të pangushëllueshme. Atëherë, në momentin kur ndodhemi të vetmuar dhe...

Publikohet lista e filmave që nominohen në nëntë kategori për “Oscar”

Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit ka publikuar një listë me disa nga filmat e nominuar. Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit ka publikuar një listë me disa nga filmat e nominuar. Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit sot shpalli listën e shkurtër në nëntë kategori për ceremoninë e 93-të të “Academy...

Filmi ku luan Alban Ukaj ‘Quo Vadis, Aida’ në listën e ngushtë të Oscars

Filmi “Quo Vadis, Aida”, është i bazuar në një ngjarje të vërtetë, të një përkthyeseje ndërkombëtare e cila ka shërbyer në atë periudhë në Bosnje dhe Hercegovinë. Zbanic që është shpërblyer me filmin e saj “Grbavica”, ku edhe në vitin 2006 pat fituar Ariun e Artë në Berlin, duket se sërish ka kthyer vëmendjen e...

Botohet vazhdimi i ‘P.S. Të dua’

“Nuk besoj se do të vijë dita që s’do të të dua më. Sa më pak jetë më mbetet, aq më shumë të dua, a thua se të gjitha hapësirat e zbrazëta brenda meje po mbushen me dashuri.” – fragment, “Pusulla dashurie”, Cecelia Ahern. Ata që e kanë pëlqyer romanin “P.S. Të dua”, kanë pritur...

Michelle Obama me emision për fëmijë në Netflix

Ish- zonja e parë e SHBA- së, Michelle Obama, me një post në facebook-un e saj personal informoi publikun e gjerë se së shpejti në platformën Netflix do të vijë me një emision kushtuar fëmijëve. Ky emision do ketë emrin Waffles + Mochi. “E gjithë ideja e këtij emisioni sillet rreth ushqimit të mirë: zbulimit...

“Synime”, ekspozita që shpalos kontributin e grave në fushën e artit pamor

Në ambientet e Galerisë Kombëtare të arteve është hapur ekspozita më e re e titulluar “Synime”. Kjo ekspozitë që vjen pas një kohe të gjatë shkëputje, ka për qëllim që të nxjerri në pah kontributin e grave shqiptare që kanë dhënë pikërisht në artin figurativ. Në këtë ekspozitë marrin pjesë një numër i konsiderueshëm i...

“Në kërkim të Venerës” – perla e radhës e Kosovës në kinematografinë botërore

“Pasi që ‘Zgjoi’ i Blerta Bashollit fitoi çmimet në Sundance, debutimi madhështor i Norika Sefës konfirmon se kinematografia e Kosovës së vogël është aktualisht në rrjedhë”, ka shkruar Neil Young në “Screen Daily”. “Kjo perlë e qetë do t’u pëlqejë festivaleve dhe kanaleve që kërkojnë të shfaqin talentin në zhvillim”. Regjisorja Norika Sefa ka thënë...

Shkenca: Pse leximi i librave duhet të jetë prioritet në jetën tuaj

Nga Christina Desmarais Më shumë se një e katërta – 26 për qind – e të rriturve në SHBA, e pranojnë se nuk kanë lexuar qoftë edhe një pjesë të një libri gjatë vitit të kaluar. Kjo sipas statistikave që dalin nga Qendra Kërkimore Pju. Nëse jeni pjesë e këtij grupimi, dijeni që shkenca mbështet...

‘Më mungon si një koncert’, fotoja që u bë virale mes artistëve italianë

Një shkrepje e përjetësuar dhe publikuar në mediat sociale është bërë virale mes artistëve italianë të cilët kanë vendosur të shpërndajnë foton së bashku me fushatën #VogliamoUnAltroSpettacolo.  Imazhi bardhë e zi ka frazën ” Më mungon si një koncert ” nga Gabriele Milani. Artisti i shkruajti fjalët në një billbord reklamash dhe Francesco Luongo vendosi ta përjetësonte atë dhe t’i shpërndante...

5 Këshillat e Paul Auster për shkrimtarët e rinj

Paul Auster është një nga shkrimtarët më të suksesshëm në shekullin XX, por suksesi i tij nuk ka ardhur lehtë. Shpeshherë ai tregon sesi qëndronte 8 orë përpara fletores së tij dhe nuk shkruante më shumë se gjysëm faqeje. Duke përfituar nga eksperienca e shkrimtarit të “Trilogjisë Njujorkeze”, shkrimtarët e rinj duhet të mësojnë të...

““Variety” shkruan për filmin shqiptar “Zgjoi”

Prestigjiozja “Variety” i ka kushtuar një shkrim filmit shqiptar “Zgjoi”. Lufta në Kosovë përfundoi në vitin 1999, por për shumë familje, humbjet dhe fshirjet e saj krijuan konflikt që zgjati thellë në shekullin e ri, duke përsëritur të njëjtën dhimbje deri më sot. Ky vërtetim i zymtë siguron sfondin e filmit debutues të Blerta Bashollit, “Zgjoi”, i...

Filmi“Në kërkim të Venerës” shfaqet sot në Rotterdam

Pas suksesit të filmit “Zgjoi” me regji të Blerta Bashollit, i cili rrëmbeu tre çmime kryesore në “Sundance”, një tjetër ngjarje historike po ndodhë në Kinematografinë e Kosovës. Drejtori i Qendrës së Kinematografisë së Kosovës, Arben Zharku, njoftoi përmes rrjeteve sociale se sot në festivalin e kategorisë A Rotterdam Film Festival, shfaqet premiera botërore e...