1. Home
  2. Lajme

Category: Të ndryshme

Pacientit amerikan i transplantohet zemra e derrit, hera e dytë në histori të njerëzimit

Pacientit amerikan i transplantohet zemra e derrit, hera e dytë në histori të njerëzimit

Për herë të dytë në histori, një zemër derri është transplantuar tek një njeri, njoftoi Qendra Mjekësore e Universitetit të Maryland. Kirurgjia novatore u krye më 20 shtator në UMMC nga i njëjti ekip që…

Mbretëria e Bashkuar paralajmëron për rreziqet e paraqitura nga AI

Mbretëria e Bashkuar paralajmëron për rreziqet e paraqitura nga AI

Zëvendëskryeministri i Britanisë tha të premten se bota nuk mund të përballojë të “binte në kurth” në debatet nëse AI është një mjet për të mirën apo për të keqen. Oliver Dowden tha se do…

Brenda dy viteve, gjitha kolonitë e bletëve rrezikojnë të vdesin

Brenda dy viteve, gjitha kolonitë e bletëve rrezikojnë të vdesin

Studiuesi i bletëve Peter Neumann jep alarmin dhe shpreh shqetësimin e tij serioz. Sipas tij, në dy vitet e ardhshme të gjitha kolonitë e bletëve në Zvicër mund të vdesin. Krejt kjo si pasojë e…

Neuralink ka nisur rekrutimin e njerëzve për të filluar testimin e çipit

Neuralink ka nisur rekrutimin e njerëzve për të filluar testimin e çipit

Kompania e teknologjisë së ndërfaqes nervore e Elon Musk, Neuralink po rekruton kandidatë për testet e para klinike njerëzore. Neuralink tha në një njoftim të martën se studimi do të vlerësonte sigurinë e implanteve të…

Frika nga inteligjenca artificiale, çfarë po bëjnë qeveritë në përpjekje për ta rregulluar?

Frika nga inteligjenca artificiale, çfarë po bëjnë qeveritë në përpjekje për ta rregulluar?

Australia është në fazën e kërkimit të të dhënave mbi rregulloret. Qeveria po konsultohet me organin kryesor këshillues shkencor të Australisë dhe po shqyrton hapat e ardhshëm, tha një zëdhënës i ministrit të industrisë dhe…

Shpërndanë kek me kanabis në shkollë, dhjetëra fëmijë shtrohen në spital

Shpërndanë kek me kanabis në shkollë, dhjetëra fëmijë shtrohen në spital

Të paktën 90 fëmijë të një shkolle fillore në Pulamadibogo të Afrikës së Jugut përfunduan në spital, pasi konsumuan disa ëmbëlsira që mendohet si përbërës kishin dhe kanabis sativa. Sipas të dhënave paraprake, fëmijët i…

Kuzhinat më të mira në botë, ja ku renditet ajo shqiptare

Kuzhinat më të mira në botë, ja ku renditet ajo shqiptare

Së fundmi, TasteAtlas Awards rendit kuzhinat më të mira në botë, me Italinë, Greqinë, Spanjën, Japoninë, Indinë, Meksikën, Turqinë, Amerikën dhe Francën, në krye të listës. Kuzhina shqiptare renditet e 68-ta. Gatimet tradicionale shqiptare përfshijnë…

Facebook ndryshon logon

Facebook ndryshon logon

Përdoruesit e rrjetit social Facebook të kompanisë mëmë Meta kanë parë disa ndryshime të vogla në platformë. Kjo pasi Facebook ka marrë një logo të rifreskuar. Në thelb logoja është saktësisht e njëjtë me atë…

Modelet e iPhone 15 kanë një veçori të re për të parandaluar rreptësisht mbushjen e telefonit përtej 80 për qind

Modelet e iPhone 15 kanë një veçori të re për të parandaluar rreptësisht mbushjen e telefonit përtej 80 për qind

Të gjitha modelet e iPhone 15-shit kanë një veçori të re në sistem për shëndetin e baterisë që parandalon karikimin e pajisjeve përtej 80 për qind në çdo kohë nëse e aktivizoni veçorinë, raportojnë mediet…

Ky është ishulli me ajrin më të pastër në botë

Ky është ishulli me ajrin më të pastër në botë

Pranë majës së thyer veriperëndimore të shtetit ishullor australian të Tasmanisë, është një gadishull i largët me një emër të pazakontë – Kepi Grim, shkruan BBC. Pak vizitorë vijnë në këtë rajon të njohur si “fundi…