Më shumë nga Rajoni dhe BOTA

Ndërprerje masive të internetit po raportohen në mbarë botën

Bankat e mëdha, mediat dhe linjat ajrore po vuajnë aktualisht ndërprerje të mëdha të IT-së. Fluturimet janë ndalur në aeroportin e Sidneit, United Airlines ka ndaluar fluturimet dhe platforma e grupit të Bursës së Londrës po përjeton ndërprerje. Microsoft thotë se po ndërmerr “veprime zbutëse” pas problemeve të shërbimit, raporton agjencia e lajmeve AFP. Ai...

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë: Ekonomia shqiptare është rritur me 3.4 % në 2023-shin

Banka e Shqipërisë parashikon një rritje të mëtejshme të ekonomisë gjatë viteve të ardhshme, e mbështetur nga rritja e konsumit, e investimeve, eksporteve, punësimit dhe pagave, si dhe stabilizim të inflacionit pranë objektivit prej 3 %. Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko prezantoi raportin e vitit 2023 të institucionit që ai drejton, ku theksoi...

Raporti i Komisionit Evropian: Turizmi në Shqipëri u rrit me 86%

Shqipëria ka dëshmuar një rritje të dukshme të pjesës së tregut sa i takon turizmit, përkatësisht 86% që nga viti 2019. Kështu tregon raporti i Komisionit Evropian (ETC) ku thotë se “vende të vogla si Shqipëria dhe Mali i Zi kanë parë rritjen më të fortë të tregut në 6 muajt e parë të vitit 2024”....

Trump pranon nominimin e republikanëve për president

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump, e ka pranuar të enjten vonë – sipas orës lokale – nominimin e republikanëve për president në garën e nëntorit, teksa ka mbajtur një fjalim në Konventën Kombëtare të Republikanëve. Në fjalim, ai e ka përshkruar si e ka përjetuar atentatin ndaj tij ditë më parë. “Nuk ishte supozuar të isha...

Zelensky: I gatshëm për bashkëpunim me këdo që zgjidhet president i SHBA-së

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky thotë se do të jetë diçka e vështirë të punosh me Donald Trump nëse ai rizgjedhet si president i SHBA-së. Në një intervistë ekskluzive me BBC në Londër, Zelensky deklaroi se është i gatshëm të punojë me këdo që është në pushtet në SHBA. Vetëm disa ditë më parë, Trump shpalli senatorin e...

Ursula von der Leyen rizgjidhet presidente e Komisionit Europian

Parlamenti Evropian e ka rizgjedhur presidente të Komisionit Europian Ursula von der Leyen, politikanen gjermane të qendrës së djathtë, e cila ka fituar edhe një mandat të dytë pesëvjeçar. 401 eurodeputetë votuan pro, 284 kundër dhe 15 abstenuan, raporton The Guardian. Von der Leyen e kryesoi Komisionin Europian përgjatë dy krizave të mëdha, pandemisë Covid...

Ukraina thotë se është e rrethuar nga 500 mijë trupa ruse

Ministri ukrainas i Mbrojtjes Rustem Umerov tha në Forumin e Sigurisë në Aspen, të mërkurën, se 500 mijë trupa ruse po rrethojnë Ukrainën dhe Rusia po shqyrton mundësinë e dislokimit të 200 mijë deri në 300 mijë trupa të tjera në muajt e ardhshëm. Ai tha në takimin vjetor në Aspen të Kolorados se 550...

Gjermania përgjysmon ndihmën ushtarake për Ukrainën

Gjermania po planifikon të përgjysmojë ndihmën ushtarake për Ukrainën vitin e ardhshëm, nga rreth 8 miliardë euro në rreth 4 miliardë, sipas një projektbuxheti të miratuar nga qeveria. Ministri i Financave, Christian Lindner, tha se financimi i Ukrainës ishte “i sigurt për të ardhmen e parashikueshme”, për shkak të një skeme të grupit G7 të...

Starmer: Britania do të jetë një mike dhe partnere e Europës

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Keir Starmer tha se qeveria e tij është këtu për të kërkuar zgjidhje që do të japin rezultate, duke përfshirë respektimin e të drejtës ndërkombëtare. Sipas tij, kjo është arsyeja pse skema e Ruandës u anulua, duke theksuar se Britania nuk do të tërhiqet nga Konventa Europiane për të Drejtat...

Samiti i liderëve europianë, Starmer: Kërcënimi nga Rusia po prek të gjithë Europën

Në fjalimin e tij në samitin e liderëve europianë, Sir Keir Starmer në Pallatin Blenheim, tha se detyra kryesore është siguria europiane dhe se të gjithë duhet të punojnë në këtë drejtim. Ai përshëndeti presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky për përpjekjet e tij për të mbështetur vlerat europiane, duke i thënë se do të qëndrojnë pranë...