RAJON / BOTË

Më shumë nga Rajoni dhe BOTA

Lajçak pas takimit me zyrtarët e shtetit norvegjez: Biseduam për dialogun Kosovë-Serbi

Miroslav Lajçak ka qëndruar sot në kryeqytetin norvegjez, Oslo, ku ka biseduar me përfaqësuesit e Ministrisë së Punëve të Jashtme të atij vendi. Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi ka pohuar se ishte mirënjohës për mbështetjen e fortë që po i jep atij shteti nordik. Ai ka treguar se me zyrtarët e shtetit...

Shpërthen një bombë e Luftës së Dytë Botërore në Mynih, katër të lënduar

Katër persona janë lënduar, njëri prej tyre seriozisht, më 1 dhjetor pas shpërthimit të një bombe nga Lufta e Dytë Botërore afër stacionit qendror të trenave në Munih, njoftuan shërbimet e emergjencës. Disa punëtorë të ndërtimtarisë ishin duke shpuar tokën kur bomba shpërtheu, tha zëdhënësi i Departamentit të Zjarrfikësve në një njoftim për media. Shpërthimi...

Konfirmohet rasti i parë me Omicron në SHBA

Rasti i parë i variantit omicron të koronavirusit është konfirmuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, në Kaliforni, te një person i kthyer nga Afrika e Jugut, njoftuan sot autoritetet shëndetësore amerikane. Personi u testua pozitiv për koronavirus në Kaliforni, njoftoi Qendra për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (CDC). Personi ishte plotësisht i vaksinuar dhe...

Numri i turistëve në Stamboll thyen rekordin e dy viteve të fundit

Me 1.152.771 turistë që vizituan Stambollin në muajin tetor u arrit shifra më e lartë në dy vitet e fundit. Sipas të dhënave të Drejtorisë së Kulturës dhe Turizmit të Stambollit, në 10 muajt e parë të vitit qyteti u vizitua nga gjithsej 6.982.691 turistë. Ndërsa në muajin tetor e vizituan 1.152.771 turistë, shifra e...

Stoltenberg: Jemi të shqetësuar nga retorika në Bosnjë dhe tensionet mes Kosovës e Serbisë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në takimin me ministrat e Jashtëm të Finlandës, Suedisë dhe Përfaqësuesin e Lartë të BE-së, Josep Borrell, ka adresuar çështjen e Ballkanit Perëndimor. Ai tha se së fundi janë dëshmitarë të zhvillimeve shqetësuese në Bosnje e Hercegovinë dhe tensioneve mes Kosovës dhe Serbisë, njofton Klan Kosova. “Ballkani Perëndimor...

112-vjetori i hapjes së Shkollës Normale të Elbasanit

Sot përkujtojmë 112-vjetorin e hapjes të së parës shkollë kombëtare pedagogjike në Shqipëri. Shkolla Normale e Elbasanit është e para shkollë kombëtare pedagogjike në Shqipëri e themeluar më 1 dhjetor të vitit 1909, në bazë të vendimeve të Kongresit Kombëtar i mbajtur më 2-8 shtator 1909, në Elbasan. Shkolla Normale e Elbasanit, gjatë vitit akademik...

Cili është kryeqyteti më i shtrenjtë në botë?

Kryeqyteti i Izraelit, Tel Aviv është qyteti më i shtrenjtë në botë, publikoi revista britanike ‘’The Economist’’. Ndërkaq, Parisi dhe Singapori e ndajnë vendin e dytë. Më pastaj vijojnë Zyrihu, Hong Kongu dhe Nju-Jorku. I fundit renditet kryeqyteti sirian, Damask. Berlini ra për tetë vende në vendin e 50-të dhe është më i liri nga...

OBSH: Kufizimet në udhëtime nuk e parandalojnë përhapjen e Omicron-it

Kufizimet e plota të udhëtimeve nuk do të parandalojnë përhapjen ndërkombëtare të variantit të ri të koronavirusit, Omicron, ka thënë Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), pasi dhjetëra shtete kanë bllokuar udhëtimet nga shtetet e Afrikës së Jugut. Në disa udhëzime të publikuara më 30 nëntor, OBSH ka thënë se në vend të ndalesave, shtetet duhet...

Varianti i ri i Covid, SHBA drejt masave të rrepta kufizuese për të gjithë udhëtimet

Përhapja e variantit të ri të Covid, Omicron në të gjithë botën ka bërë që në shumë vende po përgatiten për vendosjen e kufizimeve të udhëtimeve. Shtetet e Bashkuara të Amerikës duket se janë vendi i radhës që pritet të vendosë kufizime për udhëtimet , për të parandaluar përhapjen e Omicron. Mediat vendase bëjnë me...

Dita Botërore e Luftës Kundër HIV/AIDS

Dita Botërore e Luftës Kundër HIV/AIDS organizohet çdo vit më 1 dhjetor për të rritur ndërgjegjësimin në lidhje me HIV/AIDS-in, dhe për të demonstruar solidaritetin ndërkombëtar në përballimin e kësaj pandemie. Kjo ditë është një mundësi për të shpërndarë informacion lidhur me situatën e kësaj pandemie dhe për të inkurajuar përparimin në parandalimin, trajtimin dhe...

Austri/ Gjobë deri në 7 mijë euro ose burg për ata që refuzojnë vaksinën

Ata që refuzojnë vaksinimin në Austri pasi masa për vaksinimin e detyrueshëm të hyjë në fuqi do të gjobiten deri në 7000 euro ose do të duhet të bëjnë disa javë burg. Sipas projektligjit kushdo që refuzon të planifikojë marrjen e vaksinën do të marrë një telefonatë zyrtare nga autoritetet lokale. Nëse nuk përgjigjet ai...

​Alarmi për bombë në Shkup, MPB: Pati denoncim për sulm, po veprojmë

Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë Veriore ka informuar opinionin se vepron pas denoncimeve për sulm, pasi që një person në orën 16 e 45 minuta është paraqitur në biletarinë e Teatrit Kombëtar të Maqedonisë. Sipas MPB-së bëhet fjalë për masa standarde të policisë, pas denoncimeve dhe menjëherë pasi të përfundojnë kontrollet dhe besueshmërinë...

Deri më sot 42 raste me variantin e ri “Omicron”

Varianti Omicron i Covid-19 ishte i pranishëm në Evropë të paktën 10 ditë më parë dhe tashmë duket se po përhapet në Holandë dhe më gjërë. Deri më sot, në vendet e Bashkimit Evropian janë identifikuar 42 raste me sforcim koronar omicron, njoftoi Qendra Evropiane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (ECDC), shkruan “The Guardian”....

Bullgaria zvogëlon shpejtësinë e lejuar në pjesën ku ndodhi aksidenti

Ministria e Zhvillimit Rajonal dhe e Punëve Publike e Bullgarisë, sot ka marrë vendim që të ulet shpejtësia në pjesën e autostradës në “Strumë”, ku para një jave një autobus nga Maqedonia e Veriut u aksidentua, e si pasojë e kësaj humbën jetën jetën 46 persona, shumica shqiptarë. Ministrja Violeta Komitova ka thënë se nuk...

Njoftim me rëndësi për kosovarët që duan të hyjnë në Zvicër

Përpara dimrit në ardhje dhe kryesisht për shkak të shqetësimit rreth variantit të ri Omicron, Zvicra ka forcuar përsëri rregullat kufitare. Në varësi të vendit nga vini – dhe sigurisht nga statusi i shtetësisë ose qëndrimit – mund t’ju kërkohet të karantinoheni ose madje të pengoheni të hyni plotësisht në Zvicër. Sidoqoftë, të gjithë që...

Stuhia në Britani, 61 persona bllokohen brenda një objekti për tri ditë

61 klientë të një pub-i në Britaninë e Madhe kanë mbetur të bllokuar për tre ditë brenda tij, si pasojë e stuhisë që ka përfshirë veriun e vendit. Por mes muzikës, pijes dhe ushqimit disa prej tyre u mërzitën që aventura përfundoi me ekipet e shpëtimit që më në fund arritën të hapin derën e...

Parisi me taksi fluturuese gjatë Lojërave Olimpike 2024

Nga romanet fantastiko-shkencore deri tek filmat aksion, taksitë fluturuese kanë qenë pjesë e imagjinatës njerëzore prej kohësh. Por, këto mjete futuristike janë fare pranë bërjes realitet dhe mund të përdoren edhe si taksi për të transportuar fansat e sportit gjatë Lojërave Olimpike 2024, në Paris. Kjo është bërë e ditur nga zyrtarë francezë, të cilët...

Këto janë rregullat aktuale për hyrjen në Zvicër

Përpara dimrit në ardhje dhe kryesisht për shkak të shqetësimit rreth variantit të ri Omicron, Zvicra ka forcuar përsëri rregullat kufitare. Në varësi të vendit nga vini – dhe sigurisht nga statusi i shtetësisë ose qëndrimit – mund t’ju kërkohet të karantinoheni ose madje të pengoheni të hyni plotësisht në Zvicër, shkruan TheLocal.ch, përcjell Telegrafi....

NATO drejtuar Rusisë: Do ta paguani shtrenjtë nëse e prekni Ukrainën

Rusia do të paguajë shtrenjtë për çdo agresion të ri ushtarak kundër Ukrainës, kanë paralajmëruar të martën NATO dhe Shtetet e Bashkuar të Amerikës derisa aleanca ushtarake perëndimore zhvilloi takim për të diskutuar synimet e Moskës për grumbullimin e trupave në kufirin e ish-vendit sovjetik. Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, Perëndimi ka treguar tashmë se mund...

Varianti i ri i virusit, 42 raste të konfirmuara në 10 shtete të BE-së deri më tani

Sipas një njoftimi të kreut të shërbimit shëndetësor publik të BE-së,  10 vende të Europës janë konfirmuar tashmë 42 raste me variantin Omicron. Andrea Amon, kryetar i Qendrës Europiane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (ECDC), tha në një konferencë të organizuar nga presidenca sllovene e BE-së se autoritetet në BE po analizonin gjashtë raste...

Ekspertët italianë: Nuk ka vend për panik për Omicron

“Nuk ka të dhëna që infektimi është më i rëndë” Edhe pse në të gjithë botën është vënë alarmi nga përhapja e variantit të ri Omikron të koronavirusit, Instituti i Lartë i Shëndetit në Itali këshillon të mos përhapet panik. Mediat italiane citojnë kreun e këtij instituti, Xhuzepe Remuci i cili thotë se deri më...

Botëror 2023, Kosova përballet sot me Shqipërinë

Sot me fillim nga ora 16:00 në stadiumin “Fadil Vokrri” Kombëtarja e Kosovës do të zhvilloj ndeshje si vendase kundër Shqipërisë, e vlefshme kjo për xhiron e gjashtë të fazës së grupeve në kualifikimet drejt Kampionatit Botëror 2023 për femra. Kosova dhe Shqipëria gjenden në Grupin F të këtyre kualifikimeve së bashku me kombëtaret e...

Bugajski paralajmëron Kosovën: Asociacioni mund të bëhet Republika Srpska

Anëtari i Qendrës për Analiza të Politikës Evropiane (CEPA) me seli në Washington, Janusz Bugajski, ka deklaruar se “nuk do të ketë marrëveshje përfundimtare në dialog derisa Serbia ta njohë realitetin se Kosova është shtet i pavarur”. Bugajski gjithashtu ka theksuar se Asociacioni i komunave me shumicë serbe mund të shndërrohet në një Republika Srpska...

Biden: Varianti i ri shkak për shqetësim, por jo për ​​panik

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Joe Biden e quajti variantin e ri të koronavirusit të njohur si Omicron një shkak për shqetësim, por “jo një shkak për panik”. Biden deklaroi kështu të hënën duke thënë se nuk po e konsideronte vendosjen e masave të gjëra bllokuese në SHBA. Ai u kërkoi përsëri amerikanëve...

Shpallet republika më e re në botë

Barbados ka hequr zyrtarisht Mbretëreshën Elizabeth II nga kreu i shtetit dhe është bërë republikë në një ceremoni brenda natës në kryeqytetin Bridgetoën. Dame Sandra Mason u betua si presidente në mesnatë që përkon me 55-vjetorin e pavarësisë së vendit. Princi i Uellsit dhe këngëtarja Barbadiane Rihanna morën pjesë në këtë ngjarje, shkruan BBC, përcjell...

Pamje nga qyteti shpellor në Gjeorgji

E shtrirë nëpër shpatet e Erushetit, mbi luginën e lumit Kura, Vardzia është qyteti shpellor më i shquar i Gjeorgjisë. I gdhendur në shkëmb, ai përbëhet nga 6,000 dhoma të shpërndara në 19 nivele, duke përfshirë 25 bodrume vere, një manastir, 15 kishëza dhe një farmaci, të gjitha të bashkuara për të krijuar një qytet...

​Polonia vendos masa të reja kufizuese nga 1 deri më 17 dhjetor

Polonia do të ndalojë fluturimet në shtatë vende afrikane, do të zgjasë karantinën për disa pasagjerë dhe do të kufizojë më tej numrin e njerëzve që mund të shkojnë në objekte të tilla si restorante, të gjitha për shkak të një variant të ri të virusit koronar omicron. Masat e reja do të jenë në...

​Kriza Rusi-Ukrainë, Erdogan: Turqia është gati

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdogan deklaroi sot se vendi i tij është i gatshëm të veprojë si ndërmjetës midis Ukrainës dhe Rusisë. Ai shtoi se Ankaraja dëshiron të marrë pjesë në zgjidhjen e krizës, raporton Reuters. “Pavarësisht nëse jemi si ndërmjetës apo bisedime me ta për këtë çështje, përmes mbajtjes së bisedimeve të tilla...

Një i vdekur dhe tetë të plagosur nga stuhitë e fuqishme në Turqi

Një stuhi e fuqishme goditi Stambollin dhe pjesë të tjera të Turqisë të hënën, duke vrarë të paktën një person dhe duke shkaktuar kërdi në qytetin me rreth 15 milionë banorë. Një grua humbi jetën në lagjen Esenyurt të Stambollit, ku erëra të forta shkatërruan një pjesë të një çatie e cila ra mbi të...

Mali i Zi: Në veturën e shqiptarit kapen 37 kilogramë kokainë

37 kilogramë kokainë janë kapur nga Policia e Malit të Zi. Droga gjendej në një veturë të tipit “Volkswagen” me targa të Shqipërisë. Vetura u ndalua teksa po tentonte që të futej nga Mali i Zi për në Kroaci. Kapje të sasive të mëdha të kokainës që kalojnë nga Shqipëria janë bëre shpesh në Mal...

​Hapet për qarkullim Rruga e Arbërit

Tanimë edhe zyrtarisht është hapur Rruga e Arbrit, e cila konsiderohet si një zhvillim i rëndësishëm infrastrukturor. Mbi 80% e këtij aksi rrugor është i kalueshëm, por menaxheri i projektit për ndërtimin e saj, bëri apel për drejtuesit e automjeteve që të tregojnë kujdes me shpejtësinë. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka postuar një video...

Zvicra voton për të mbajtur masat kundër COVID-19

Qytetarët zviceranë kanë vendosur, ditën e diel, me anë të një referendumi që të mbështesin masat e vendosura nga qeveria për të luftuar pandeminë e koronavirusit. Sipas rezultateve paraprake, më shumë se 60% e votuesve kundërshtuan heqjen e disa kufizimeve, përfshirë atë të pasaportës së vaksinimit. Organizatorët e këtij referendumi kishin kërkuar heqjen e kësaj...

Varianti Omicron, Von der Leyen: Bota është në një “garë me kohën”

Bota është në një “garë me kohën” pas përhapjes së variantit Omicron, tha presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen të dielën, shkruan CNN.  Ndërsa identifikohen më shumë raste dhe qeveritë në mbarë botën po mobilizohen për t’iu përgjigjur Omicron, një takim urgjent i ministrave të shëndetësisë të G7 do të mblidhet të hënën, tha...

Shqipëria me përqindjen më të lartë të të vetëpunësuarve në Evropë

Vetëpunësimi, përmes hapjes së një dyqani, njësie shërbimi, apo ofrimit të shërbimeve profesionale është forma më e përhapur se si fitohet jetesa në Shqipëri. Sipas të dhënave të INSTAT, në fund të vitit 2020, gati 32 për qind e të punësuarve ishin të vetëpunësuar. Të dhënat e tjera të Eurostat bëjnë të ditur se Shqipëria...

Varianti i ri i koronavirusit, G7 mbledhje urgjente

Ministrat e shëndetësisë të G7 do të mbajnë një takim urgjent të sot për të diskutuar rreth variantit Omicron të koronavirusit. G7 përbëhet nga Kanadaja, Franca, Gjermania, Italia, Japonia, Britania e Madhe dhe SHBA, dhe aktualisht Mbretëria e Bashkuar mban presidencën. Takimi vjen në një kohë kur ky variant i ri i virusit është zbuluar...

Shqipëria feston sot 77-vjetorin e Çlirimit

Shqiptarët festojnë sot 29 Nëntorin, Ditën e Çlirimit të vendit nga pushtuesit nazifashistë. Mijëra dëshmorë do të kujtohen si çlirimtarët e vendit pasi ata sakrifikuan gjithçka për lirinë e Shqipërisë. Politika shqiptare e feston sërish e ndarë Ditën e Çlirimit të vendit, edhe pse 29 Nëntori është data zyrtare e kujtimit të kësaj dite. Të...

Austria regjistron rastin e parë të dyshimtë me variantin e ri Omicron

Austria ka zbuluar rastin e parë të dyshimtë të llojit omicron të virusit korona në Tirol, njoftuan autoritetet. Pasagjeri që u kthye nga Republika e Afrikës Jugore javën e kaluar ishte pozitiv për virusin korona me indikacione për një variant të ri, megjithëse nevojitet një sekuencë e mëtejshme për konfirmim në ditët në vijim, njoftuan...

Presidenti Biden uron shqiptarët për 28 Nëntorin

Me rastin e Festës së Pavarësisë së Shqipërisë, presidenti Ilir Meta ka marrë një mesazh urimi nga presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden. Në letër, Biden shkuan ndër të tjera se Shqipëria është një vend mik i ngushtë i SHBA-së, një aleat i rëndësishëm i NATO-s, dhe një anëtare e sapofutur në...

Tërmeti 7.5 ballësh lëkund Perunë

Një tërmet me magnitudë 7.5 ballë të Rihterit ka goditur Perunë mëngjesin e së dielës. Epiqendra e tërmetit u raportua në rajonin e Amazonas, por u ndje edhe në kryeqytetin Lima dhe qytete të tjera fqinje. Tërmeti kishte një thellësi të regjistruar prej 112 km, sipas Qendrës Kombëtare të Sizmologjisë të Perusë Nuk është raportuar...

​Nis puna për aeroportin e Vlorës, Rama: Vepër historike për gjithë shqiptarët

Në qytetin bregdetar të Vlorës nisën sot punimet për ndërtimin e aeroportit, që do të jetë edhe më i madhi në vend. Në ceremoninë e fillimit të punimeve ishin të pranishëm Kryeministri Edi Rama, zv/kryeministri dhe njëkohësisht ministri i Shtetit për Rindërtimin dhe Programin e Reformave, Arben Ahmetaj, ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku,...

​Biden: Shtetet të dhurojnë më shumë vaksina për më të varfrit

Presidenti amerikan, Joe Biden bëri një apel për të gjitha shtetet që të dhurojnë më shumë vaksina për vendet më të varfra. Në një deklaratë, Biden u bëri thirrje të gjitha vendeve të tregojnë “bujarinë dhe shpejtësinë” e treguar nga SHBA-ja në dhurimin e vaksinave kundër COVID-19 për më të varfrit. Duke folur për variantin...

New Yorku stoliset me flamuj kuq e zi

28 nëntori edhe këtë vit, në Shtetet e Bashkuara e Kanada erdhi me një serë aktivitetesh për nder të Ditës së Flamurit – 109 Vjetori i Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë .    Shqiptarët në zonën e Nju Jorkut,  sipas një tradite e nderojnë këtë ngjarje historike me ngritjen flamurit kuq e zi në qytetin...

Italia zbulon rastin e parë të variantit të ri COVID-19

Një rast i variantit Omicron të COVID-19 është zbuluar në Itali. Gjenomi u sekuencua në Laboratorin e Mikrobiologjisë Klinike, Virologjisë dhe Diagnostifikimit Biourgjent të Spitalit Sacco në Milano tek një një pacient që vinte nga Mozambiku, shkruan Reuters. Në pritje të ekzaminimeve të mëtejshme, burri ndodhet në shtëpinë e tij me pesë anëtarët e familjes...

Mbi 100 mijë euro dëmshpërblim mund t’i kërkojnë familjet e viktimave në aksidentin në Bullgari

Nga 100.000 deri në 125.000 euro mund të kërkojë secili prej prindërve nëse fëmija i tyre ka vdekur në aksident. Fëmijët e rritur pa prindër mund të marrin deri në 100.000 euro për një prind të humbur, dhe për një vëlla, motër, gjyshe ose gjysh të vdekur shuma është rreth 25.000 mijë euro. Shërbimi Rrugor...

Koreja ua ndalon qytetarëve të veshin pallto lëkure, sepse është veshja më e pëlqyer e diktatorit

Ka shumë gjëra që u ndalohen qytetarëve të një vendi komunist si Koreja e Veriut, dhe palltoja e lëkurës është më e fundit prej tyre. Arsyeja është sepse kjo lloj veshjeje është e parapëlqyera e liderit Kim Jong-un, dhe duket konsideruar si ekskluzive e tij. Në vitin 2019, palltoja e lëkurës njihej si “Kim”, por...

OKB-ja do të sigurojë ndihmë ushqimore për 450 mijë njerëz në Etiopi

Në deklaratë thuhet se në dy javët e ardhshme 450 mijë etiopianë të prekur nga konfliktet në vend do të marrin ndihma ushqimore. Zyra në Etiopia e Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së (WFP) ka njoftuar se në dy javët e ardhshme do të sigurojë ndihmë ushqimore për 450 mijë etiopianë të cilët u prekën...

Gjermani: Një qeveri e re e gatshme për ndryshime

Marrëveshja për qeverinë e re gjermane mban titullin “Të guxojmë më shumë përparim.” Titulli të kujton sloganin e kancelarit Willy Brandt në vitin 1969 “Të guxojmë më shumë demokraci”. Willy Brandt-it i njihet merita që inicioi një transformim (socialdemokrat) të politikës sociale dhe arsimit në Gjermani, si dhe të politikës së jashtme të Gjermanisë. Qeveria...

Johnson merr vendimin për udhëtarët që hyjnë në Mbretërinë e Bashkuar

Kryeministri britanik, Boris Johnson, ka njoftuar se të gjithë udhëtarët që hyjnë në Mbretërinë e Bashkuar duhet të bëjnë një test PCR deri më së largu në fund të ditës së dytë pas mbërritjes së tyre dhe duhet të izolohen derisa të marrin një rezultat negativ të testit. Sipas BBC, Johnson thekson se ai nuk...

Lajçak: BE duhet të përshpejtojë procesin e zgjerimit për Ballkanin Perëndimor

I Dërguari i Posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Beograd-Prishtinë dhe çështje të tjera të Ballkanit Perëndimor, Miroslav Lajçak, thotë se nuk ka alternativë tjetër për Ballkanit Perëndimor përveç integrimit. Ai shprehu shqetësimin se Evropa mund ta humbasë Ballkanin Perëndimor nëse nuk përshpejtohet procesi i zgjerimit. “Alternativa e vetme është anëtarësimi i plotë i këtyre...

Dëgjohen tetë dëshmitarë për aksidentin tragjik në Bullgari

Kryeprokurori i Maqedonisë së Veriut, deklaroi sot se prokuroria ka marrë në pyetje tetë persona dhe se ditët në vijim do të merren në pyetje edhe shumë të tjerë. Megjithatë nën arsyetimin që të mos dëmtohet procesi i hetimit, nuk dha detaje më të thella. “Organeve kompetente do tu japim 8 procesverbale nga personat e...

Reagon Shaip Kamberi: Çfarë asimetrie të drejtash mes Luginës së Preshevës me serbët në Kosovë?

Deputeti i vetëm shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi, ka reaguar pasi Serbia ua ka refuzuar vizitën në Luginës e Preshevës katër ministrave të Kosovës. Ai me anë të një postimi në rrjetin social Facebook ka thënë se shqiptarët e Luginës  nuk mund të realizojnë lirshëm të drejtën e tyre që në festën më...

Vrasja e tre personave në Deçan, Borrell: I tmerruar nga sulmi, përgjegjësit të vihen para drejtësisë

Shefi i Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell ka reaguar sot pas rastit tragjik të së premtes në Gllogjan të Deçanit, ku u vranë tre persona në autobus, në mesin e të cilëve dy nxënës. Borrell në një postim në Twitter shkruan se bashkëndjen me familjet e viktimave, ndërsa ka thënë se përgjegjësit...

Mediat ndërkombëtare raportojnë për rastin në Gllogjan ku u vranë tre persona

Tre persona humbën jetën mbrëmë si dhe një tjetër mbeti i plagosur si pasojë e të shtënave me armë zjarri në një autobus në Gllogjan të Deçanit i cili po bartte nxënës. Në mesin e viktimave si pasojë e këtij incidenti është shoferi i autobusit si dhe dy nxënës. Autobusi po qarkullonte në relacionin Gjakovë...

“Semafori” ndez dritën e gjelbër, Ballkani Perëndimor në programin e qeverisë së re gjermane

Koalicioni “Semafori” ndezi zyrtarisht dritën e gjelbër për qeverinë e re në Gjermani. Pas 1 muaji negociatash larg vëmendjes mediatike dhe 2 muaj pas zgjedhjeve federale, Social Demokratët, Të Gjelbrit dhe Liberalët e FDP arritën marrëveshjen për bashkëqeverisje. Me një volum prej 177 faqesh, programi i qeverisjes premton shumë, të paktën në letër. Fokusi do...

Ngrihet padi ndaj kosovarit në Zvicër, i goditi me makinë nënën dhe vajzën 4 vjeçe

BMW-ja ishte përplasur me një makinë që po afrohej. Një nënë me vajzën e saj 4-vjeçare  që ishin në makinë patën marrë lëndime me rrezik për jetën. Dy vjet pas aksidentit të rëndë që kishte ndodhur në Dietikon ZH, prokuroria publike ka ngritur padi kundër shoferit 22 vjeçar të BMW-së, me shtetësi kosovare. Ai akuzohet...

Aksidenti me autobus në Bullgari, dy nga të mbijetuarit nesër arrijnë në Maqedoni

Nesër do të nis kthimi për në Maqedoni të Veriut i të mbijetuarve në tragjedinë e rëndë në Bullgari. Fillimisht do të kthehen dy të mbijetuarit e parë. Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani deklaroi se nga spitali në Sofje është informuar që deri më 1 dhjetor do të duhet të lëshohen për në...

Vende të ndryshme po mbyllin kufijtë për shkak të variantit të ri që u zbulua në Afrikën e Jugut

Më shumë vende po shtrëngojnë masat kufizuese të udhëtimit pasi një varianti i ri i coronavirusit u identifikua në Afrikën jugore në fillim të kësaj jave. Sipas BBC, përcjell Telegrafi, Mbretëria e Bashkuar dhe Singapori janë ndër ato vende që po nxitojnë për masa më të rrepta karantine ose që ndalojnë fluturimet nga Afrika e...

Kongresistë e senatorë amerikanë i shkruajnë letër Osmanit e Kurtit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe kryeministri Albin Kurti kanë pranuar një letër falënderimi nga anëtaret e senatit amerikan, Jeanne Shaheen dhe Meggie Hassan dhe kongresistët Annie Kuster e Chris Pappas. Në këtë letër, e cila është publikuar nga presidentja Osmani në Twitter, ata kanë falënderuar shtetin e Kosovës, që ka strehuar refugjatët afganë. Ndër...

Shqipëri: Nëntë të vdekur dhe 440 raste të reja me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë e Shqipërisë ka njoftuar se në 24 orët e fundit kanë vdekur nëntë persona si pasojë e koronavirusit. Ndërsa nga 2 mijë e 902 testime të kryera, 440 persona kanë rezultar pozitiv me COVID-19. Kurse në të gjithë vendin janë 7 mijë e 610 pacientë aktivë dhe janë shëruar 539 qytetarë.

Vrau tetëvjeçarin në Fier, digjet shtëpia e Klodian Çalamanit

Shtëpia e Klodian Çalamanit, 38 vjeçarit i cili vrau tetëvjeçarin Mateo Vasiu, është përfshirë nga flakët. Tv Klan raporton se dhoma ku jetonte 38 vjeçari në fshatin Grecalli të Fierit, është shkrumbuar bashkë me orenditë. Nuk dihet ende nëse flakët janë vendosur qëllimisht apo kanë qenë aksidentale. “Në fshatin Grecalli, Fier, ka marë flakë dhe...

Osmani: Javën që vjen mbërrijnë trupat e viktimave të tragjedisë që ndodhi në Bullgari

Ministri i Jashtëm, Bujar Osmani, në një konferencë për shtyp pranë Qeverisë tha se trupat e viktimave të tragjedisë duhet të mbërrijnë javën që vjen. Ndërsa të lënduarit planifikohen që nesër të transferohen 2 të mbijetuarit e parë, më 28 nëntor dy të tjerë, më 1 dhjetor edhe të tjerët. Fillimisht të lënduarit do të...

Këto janë marrëveshjet që u nënshkruan mes qeverive të Kosovës dhe asaj të Shqipërisë

Qeveria e Kosovës dhe ajo e Shqipërisë gjatë ditës së sotme kanë mbajtur mbledhjen e shtatë në radhë të dy qeverive në qytetin e Elbasanit. Në këtë mbledhje nga kabinetet e të dyja shteteve u nënshkruajtën 13 marrëveshje. Më poshtë sjellim 13 marrëveshjet që u nënshkruan: 1. Marrëveshje ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së...

Meta në takimin me Lajçakun: Shqipëria mbështet plotësisht procesin e dialogut Kosovë-Serbi

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, gjatë qëndrimit në Prishtinë, është takuar edhe me përfaqësuesin e Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak. Përmes një postimi në rrjete sociale, Meta tha se Shqipëria mbështet plotësisht procesin e dialogut Kosovë-Shqipëri dhe se tash është koha për arritjen e një marrëveshjeje për njohje reciproke të të dy vendeve....

Zëvendëskryeprokurori bullgar Sarafov: Është gjetur trupi i pajetë i udhëtarit të 45-të

Edhe një trup tjetër i pajetë është gjetur gjatë kontrollit shtesë të autobusit me qytetarë të Maqedonisë së Veriut, i cili u aksidentua në autostradën “Struma” në Bullgari më 23 nëntor. Kështu, numri i viktimave në aksidentin tragjik u konfirmua se është 45, siç ishte informuar në fillim. Lajmin e ka konfirmuar për televizionin bullgar BNR, zëvendëskryeprokurori...

Mandl-Lajçakut : Çfarë keni arritur lidhur me njohjen e Kosovës nga pesë shtetet anëtare të BE-së?

Emisari i Bashkimit Evropian për dialog, Miroslav Lajçak, është sfiduar nga eurodeputeti Lukas Mandl lidhur me rezultatet e Bashkimit Evropian në situatën mes Kosovës dhe Serbisë, si dhe sa i përket mosnjohjes së Kosovës nga pesë shtetet anëtare të BE-së. Lajçak po qëndron aktualisht në Kosovë ku edhe e ka ndarë një fotografi nga një...

Shqipëri/ Pesë viktima në 24 orët e fundit si pasojë e COVID-19

Pesë pacientë të infektuar me koronavirus kanë humbur jetë gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri. 516 qytetarë janë konfirmuar pozitivë me Covid 19, nga 2,761 testime të kryera gjithsej. 198 persona kanë rezultuar të infektuar në Tiranë, 27 në Fier, 25 në Elbasan, 23 në Shkodër, 21 në Durrës, 16 në Lushnje, 15 në...

Punonjësja kineze vjedh sekretet e Pfizer

Pfizer ka ngritur padi kundër një punonjëse të tij me pretendimin se ka vjedhur një “numër të madh” të dokumenteve të besueshme, përfshirë edhe ato lidhur me vaksinën kundër koronavirusit. Në padinë e depozituar në gjykatën e San Diegos, kompania ka bërë të ditur se bëhet fjalë për punonjësen Chun Xiao Li, e cila ka...

Shtatë mbledhje Shqipëri-Kosovë: 86 marrëveshje të nënshkruara, shumica të pazbatuara

Mbledhja e përbashkët e qeverive të Kosovës dhe Shqipërisë ka një histori 7 vjeçare. Gjatë këtyre viteve janë firmosur 86 marrëveshje, memorandume dhe protokolle bashkëpunimi, ku shumica e tyre janë të pazbatuara. Mbledhja e parë u mbajt më 11 janar 2014 në Prizren, ku kryeministrat e Shqipërisë dhe Kosovës, Edi Rama dhe Hashim Thaçi e cilësuan këtë...

Gjermani/ Mbi 100 mijë njerëz të vdekur si pasojë e COVID-19

Shifrat zyrtare të publikuara të enjten tregojnë se Gjermania është bërë vendi i fundit që ka kaluar momentin historik të zymtë të 100 mijë vdekjeve nga COVID-19 që nga fillimi i pandemisë. Agjencia gjermane e kontrollit të sëmundjeve sot ka regjistruar 351 vdekje të reja në lidhje me coronavirusin gjatë 24 orëve të fundit, duke...

Apple ndalon shitjen online të iPhone dhe produkteve të tjera në Turqi

Kompania amerikane Apple ka ndaluar shitjen online të iPhone dhe produkteve të tjera të saj në Turqi për shkak të zhvlerësimit që ka pësuar monedha turke Lira. Shitja e produkteve online të Apple në Turqi nuk është mbyllur përfundimisht, por ky shërbim është pezulluar përkohësisht për shkak të paqëndrueshmërisë ekonomike. Faqja online e Apple është...

​Turizmi dhe kultura e Kosovës prezantohet në “Expo 2020 Dubai”

Turizmi dhe kultura kanë qenë dy segmentet që sot kanë përshkuar aktivitetet e Republikës së Kosovës në “Expo 2020 Dubai”. Një prezantim për potencialet turistike të Kosovës i realizuar nga Unioni i Turizmit të Kosovës, në prezencë të disa nga subjektet hoteliere anëtarë të UTK, si dhe përfaqësuesit e institucioneve respektive është pasuar nga një...

Në Serbi konfiskohet mbi gjysmë toni marihuanë, policia thotë se hyri nga Kosova

Policia e Nishit ka arrestuar sot një person në veturën e të cilit janë gjetur 520 kilogramë marihuanë, për të cilën thuhet se ka hyrë nga Kosova. Në njoftimin e MUP-it serb thuhet se “zyrtarët policorë kanë ndaluar një kamion në Nish, i cili drejtohej nga N.I. (46 vjeçar), gjatë kontrollit kanë gjetur 134 pako...

Publikohet agjenda e mbledhjes së përbashkët Kosovë-Shqipëri

Të premten në Elbasan do të mblidhen dy qeveritë, ajo e Republikës së Kosovës dhe asaj të Shqipërisë. Në mbledhjen e përbashkët të dy qeverive pritet që të nënshkruhen 15 marrëveshje. Tashmë është publikuar edhe agjenda e mbledhjes së dy qeverive: 09.45– Mbërritja e delegacionit të Republikës së Kosovës 10.00– Mbërritja e Z. Albin Kurti,...

​Oda e Përmbaruesve Privat e Kosovës, anëtare me të drejta të plota e Unionit Ndërkombëtar të Përmbaruesve-UIHJ

Unioni Ndërkombëtar i Përmbaruesve po zhvillon punimet e Kongresit XXIV, në Emiratet e Bashkuara Arabe, në mesin e delegacioneve pjesëmarrëse, po merr pjesë edhe delegacioni nga Kosova, në përbërje të të cilit janë përfaqësues nga Ministria e Drejtësisë si dhe Oda e Përmbaruesve Privat. Në kuadër të agjendës ishte e paraparë edhe anëtarësimi i anëtarëve...

OKB: COVID-19 ka rritur dhunën ndaj grave

Sipas një raporti të ri të OKB-së, pandemia e COVID-19 e ka keqësuar gjendjen e sigurisë së grave në shtëpitë e tyre dhe në hapësirat publike. Raporti i përgatitur nga zyra e Kombeve të Bashkuara për gratë, UN Women, arrin në përfundimin se 1 ndër 2 gra pranon se ajo vetë ose një grua që...

Rama dhe Escobar replika për “Open Balkan”

Iniciativa e “Open Balkan” ka nxitur replika në mes të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, dhe përfaqësuesit të DASH, Gabriel Escobar, në takimin e fundit që është mbajtur dje online. Escobar në fjalën e tij ka thënë se një nismë e tillë do të jetë e suksesshme vetëm nëse do të përfshihen të gjashtë shtetet...

​Identifikimi i ADN-ve të viktimave të autobusit në Bullgari do të zgjasë shtatë ditë

Obduksionet janë kryer dhe tani kufomat po mbahen në pritjet të një vendimi të prokurorisë bullgare. Por pritet identifikimi i ADN-ve, i cili do të zgjasë rreth 7 ditë, pasi shumë viktima janë dëmtuar shumë dhe nuk mund të identifikohen. Për sa i përket personave të lënduar, të 7 të lënduarit janë jashtë rrezikut për...

Koronavirusi në Shqipëri, 10 të vdekur në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 3598 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitiv me koronavirus 609 qytetarë. Ndërkohë, në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 10 persona të prekur me Covid-19, ndërsa 642 janë shëruar. Raporti i Ministrisë së Shëndetësisë: Ministria e Shëndetësisë: 3,598...

“Besa Trans-it” i merret licenca e punës

Ministria e Transportit dhe Lidhjeve e Maqedonisë së Veriut përmes një njoftimi thotë se pas të dhënave zyrtare të dorëzuara nga Ministria e Punëve të Brendshme e që ka të bëjë me autobusin e djegur me tabela SK-0884-BA në pronësi të firmës “Besa Trans BTB”, ministria ka vërtetuar se për automjetin e përmendur nuk është...

Fundoset varka, gjejnë vdekjen disa emigrantë që po shkonin për në Mbretërinë e Bashkuar

Disa emigrantë të nisur për në Mbretërinë e Bashkuar janë mbytur në Kanalin pranë Calais pasi varka e tyre u mbyt, ka thënë qeveria franceze. Sipas BBC, një operacion shpëtimi është duke u zhvilluar pasi një peshkatar dha alarmin, tha një zëdhënës i rojës bregdetare franceze. Sipas një deklarate të ministrisë së brendshme franceze të...

Magdalena Andersson jep dorëheqjen, pak orë pasi u votua si kryeministrja e parë femër e Suedisë

Vetëm disa orë pasi u votua si kryeministrja e parë femër e Suedisë, Magdalena Andersson ka dhënë dorëheqjen. Kjo është bërë e ditur nga media të huaja, botërore, të cilat shkruajnë se arsyeja ishte një mosmarrëveshje për planet buxhetore të koalicionit të tyre të pakicës. Ndryshe, Magdalena Andersson është zgjedhur kryeministre e Suedisë pasi mori...

​Qeveria e re gjermane mbështet heqjen e vizave për Kosovën

Qeveria e re gjermane mbështet integrimin evropian të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe reformat e nevojshme për të përmbushur të gjitha kriteret e Kopenhagës. Kështu thuhet në dokumentin e marrëveshjes për arritjen e koalicionit të qeverisë së re gjermane sot në Berlin. “Në këtë kuadër do të forcojmë shoqërinë civile dhe do të mbështesim...

Escobar: ‘Open Balkan’ nuk do të funksionojë pa përfshirjen e gjashtë shteteve

Nëse në iniciativën ‘Balkani i Hapur’ (Open Ballkan) nuk përfshihen që të gjashtë shtetet e Ballkanit Perëndimor, atëherë ajo nuk do të funksionojë, deklaroi i dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar. Gjatë një adresimi online që kishte në konferencën për Ballkanin e Hapur që u mbajt në Kuvendin e Serbisë, Escobar tha se iniciativat...

​Rama: Ballkani i Hapur, sepse nuk mund të presim më BE-në

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, deklaroi se Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia Veriore kanë vendosur për nismën “Ballkanin e Hapur”, pasi nuk presin dot premtimet nga BE. Në një fjalim online në një panel politik në konferencën Open Balkans në Kuvendin e Serbisë, Rama tha se ekonomitë e rajonit e kanë pritur prej kohësh këtë iniciativë...

Gërvalla merr pjesë në takimin ministror të Kartës ShBA-Adriatik në Zagreb

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe e Diasporës e Republikës së Kosovës, znj. Donika Gërvalla do të marrë pjesë sot në takimin e Komisionit të Partneritetit në nivel ministror të Kartës SHBA-Adriatik (A5) që po zhvillohet në Zagreb të Kroacisë. Pjesë e këtij takimi do të jenë ministrat e jashtëm dhe zyrtarë të lartë nga...

Bosnja dhe Hercegovina është në prag të kolapsit, paralajmërojnë eurodeputetët

Eurodeputetët kanë paralajmëruar se situata aktuale në Bosnje dhe Hercegovinë mund të rindezë konfliktin në vend. Sipas mediave të huaja, paralajmërimet erdhën në mes të një debati të Parlamentit Evropian mbi planet e Milorad Dodik – anëtari aktual serb-boshnjak i presidencës trepalëshe të nivelit shtetëror të Bosnjës dhe Hercegovinës – për të ndarë rajonin e tij nga...

BE i bën thirrje Kosovës që ta lejojë Petkoviqin për vizitë

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, u ka bërë thirrje institucioneve të Kosovës që ta rishqyrtojnë vendimin për ndalimin e vizitës së Drejtorit të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq. “E dimë që vizita e Petkoviq është paralajmëruar me rregull dhe në përputhje të marrëveshjes për vizita zyrtare”, është shprehur ai për...

Deputeti shqiptar Shaip Kamberi, citon vargjet e himnit kombëtar në Kuvendin e Serbisë

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi ka folur në seancën e këtij kuvendi për angazhimin e simboleve identitare. Kamberi ka pyetur se kur do të krijohen kushtet për përdorim të lirshëm, publik dhe zyrtar të simbolit kombëtar shqiptar. “Unë këtu mund vetëm të përmend vandalizmin ndaj flamurit shtetëror shqiptar, por detyra ime qenësore...

Ja cili është ligji më i ri për udhëtim me autobus ose tren në Gjermani

Këtë të mërkurë, në Gjermani, hyn në fuqi ligji i mbrojtjes nga infektimet, i cili u miratua javën e kaluar nga parlamenti gjerman (Bundestag) dhe nga Këshilli Federal (Bundesrat). Ai parashikon mbajtjen e maskës në ambiente të mbyllura. Vizitorët dhe bashkëpunëtorët në azilet e të moshuarve dhe të personave me aftësi të kufizuar ose në...

Gjendje e rënduar në Gjermani, rekord rastesh me Covid-19

Gjermania po përballet sërish me rritje të rasteve me koronavirus. Vetëm në 24 orët e fundit janë konfirmuar 66 mijë e 884 raste dhe 335 viktima. Situata alarmante ka shqetësuar mjekët të cilët kanë vazhduar t’u bëjnë thirrje qytetarëve që të mos hezitojnë, por të vaksinohen. Sipas Instituti Robert Koch disa rajone atje po përballen...

NASA nis mision për të përplasur një asteroid

Agjencia amerikane e Hapësirës (NASA) ka lansuar një satelit të dizajnuar për t’u përplasur me një asterioid, me qëllim të ndryshimit të kahjes së tij. Anija kozmike DART, për Testin e Ridrejtimit të Dyfishtë të Asteroidit, u ngrit nga Baza e Forcave Hapësinore Vandenberg, në majë të një rakete SpaceX Falcon 9, në një projekt...

Covid-19 në Evropë, OBSH: Pritet presion ekstrem në sistemet shëndetësore

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka ngritur edhe një herë alarmin për rastet e rënda me koronavirus në Evropë. “Ne mund të parashikojmë se do të ketë presion të lartë ose ekstrem në shtretërit e spitaleve në 25 vende evropiane dhe presion të lartë ose ekstrem në njësitë e kujdesit intensiv në 49 nga 53 vendet...

30 vjet pas largimit të familjeve spanjolle, qyteti fantazëm ngrihet në sipërfaqe

Një fshat spanjoll i braktisur nga familjet 30 vjet më parë për krijimin e një rezervuari uji, ka ridalë dramatikisht në dritë pas uljes së niveleve të ujërave, duke rishfaqur rrënojat e shtëpive dhe komunitetit të humbur. Në tragjedinë kombëtare spanjolle të 1992 fshati i Aceredo u përmbyt kur një digë hidroelektrike  mbylli portat e...

Gruaja zgjohet nga koma ditën që do t’i fikeshin aparaturat që e mbanin në jetë

Një grua nga Florida e prekur nga Covid-19, shtangu familjarët e saj kur u zgjua nga koma papritur pas një muaji e sëmurë. Kjo do të ishte dita e saj e fundit në ventilator pasi pajisjet që e mbanin gjallë do t’i hiqeshin. Bettina Lerman 69-vjeçe, nuk ishte e vaksinuar, por pasi u infektua nga virusi...

​Çifti që i shpëtoi tragjedisë në Bullgari, i nënshtrohen operimit në Sofje

Lulzim Sulejmani nga Lugina e Preshevës dhe Medina Lutfiu nga Kumanova, çifti që i shpëtoi tragjedisë nga autobusi që mori flakë në Bullgari i janë nënshtruar operacioneve në Spitalin e Sofjes. Sipas familjarëve, Lulzimi dhe Medina kanë lëndime trupore, përkatësisht në ekstremitetet e poshtme dhe për momentin ndodhen në sallat e operacionit. Janë jashtë rrezikut...

Aeroplani Airbus A340 aterron për herë të parë në Antarktidë

Për herë të parë në histori, një aeroplan Airbus A340 është ulur në Antarktidë. Hi Fly, një kompani aviacioni qëndron pas fluturimit. Kompania është e specializuar, e cila do të thotë se ata marrin me qira aeroplan dhe janë përgjegjës për sigurinë e tij, mirëmbajtjen dhe logjistikën. Aeroplani u porosit nga Wolf’s Fang, një kamp...

​Kurti: Nuk do të lejojmë asnjë individ apo grup të jetë më i fortë sesa shteti ligjor

Kryeministri Albin Kurti gjatë qëndrimit në Vjenë ka takuar Pamela Rendi Wagner, kryetare e Partisë Socialdemokrate. Kurti gjatë këtij takimi ka folur për ecurinë e vaksinimit kundër COVID-19 në Kosovë, për të cilën tha se deri tani me një dozë janë vaksinuar mbi 64 për qind e popullatës, ndërsa me të dyja dozat mbi 56...

Kosova nuk aplikoi për anëtarësim në Interpol

Ashtu siç pati deklaruar ministri i Punëve të Brendshme Xhelal Sveçla në një intervistë për KosovaPress, Kosova nuk aplikoi as këtë vit për anëtarësim në organizatën ndërkombëtare të sigurisë Interpol. Kjo pasi siç ka thënë Sveçla, po punohet që vitin e ardhshëm anëtarësimi të jetë i sigurt. Por ishte ministri i Brendshëm i Serbisë, Aleksandër...

Izraeli vaksinon fëmijët e moshës 5-11 vjeç kundër COVID-19

Izraeli filloi të martën të administrojë vaksinën e koronavirusit tek fëmijët e moshës 5 deri në 11 vjeç. Vendi doli kohët e fundit nga një valë e katërt COVID dhe infeksionet ditore kanë qenë relativisht të ulëta gjatë javëve të fundit. Por statistikat e Ministrisë së Shëndetësisë atje tregojnë se një pjesë e madhe e...

​Këta janë 7 personat që i mbijetuan aksidentit tragjik në Bullgari

Në aksidentin tragjik që ndodhi në autostradën Struma bëri që të humbin jetën 45 pasagjerë që ndodheshin në autobus, ndërsa shtatë të tjerë kanë arritur që të mbijetojnë këtij aksidenti. Në autobusin e aksidentuar ndodheshin pasagjerë të kombësive të ndryshme, në mesin e tyre shqiptarë e maqedonas. Burimet brenda spitalit të Sofjes, bëjnë me dije...