MAGAZINË

Më shumë nga Magazina

Krijuesi i Wikipedia: ChatGPT është vegël e tmerrshme e inteligjencës artificiale

Krijuesi i Wikipedia-s, Jimmy Wales, ka shpjeguar pse mendon se faza e hershme e veglës së  AI ChatGPT është e tmerrshme, shkruan euronews. ChatGPT është një produkt i kompanisë amerikane OpenAI që është bërë shumë popullor, dhe për të cilin Wales theksoi se bën “rrëmujë” kur përdoret për mesazhe. Sipas tij, teksti i Wikipedia-s i...

Çfarë po ndodh me OpenAI? Tetë arsyet që mund të kenë shkaktuar tërmetin në kompaninë e Inteligjencës Artificiale

Sam Altman është shkarkuar nga të qenit CEO në kompaninë OpenAl. Mediat raportojnë se bordi ka dalë me një njoftim rreth shkarkimit të Altman, me arsyen se ai nuk ishte i sinqertë në komunikimet me bordin dhe kjo e pengoi të ushtrojë përgjegjësitë e tij. Pas këtij lajmi, ekzistojnë teori nga më të ndryshmet se...

Gates: Në të ardhmen, secili do të ketë asistent personal me Inteligjencë Artificiale

Bashkë-themeluesi i Microsoft, Bill Gates thotë se në të ardhmen e afërt njerëzit do të kenë asistentë personal me Inteligjencë Artificiale. “Në të ardhmen e afërt, kushdo që është ‘online’ do të jetë në gjendje të ketë një asistent personal të mundësuar nga inteligjenca artificiale që është shumë përtej teknologjisë së sotme”, thotë ai. “Agjentët...

“Rreziku i inteligjencës artificiale duhet të trajtohet po aq seriozisht sa kriza klimatike”

Bota duhet t’i trajtojë rreziqet nga inteligjenca artificiale po aq seriozisht sa kriza klimatike. Dhe nuk mund të lejojë të vonojë reagimin. Kështu ka paralajmëruar një nga figurat kryesore të teknologjisë, Demis Hassabis. Teksa qeveria e Mbretërisë së Bashkuar përgatitet të presë një samit mbi sigurinë e inteligjencës artificiale (AI), ai ka thënë se mbikëqyrja...

Mira Murati po formëson të ardhmen e inteligjencës artificiale

“Vetëm disa momente përpara se Mira Murati, shefe e lartë e teknologjisë të OpenAI, do na takojë në një dhomë konference në zyrat qendrore të kompanisë në San Francisko, një tjetër ekzekutiv largohet nga këto hapësira, bashkëthemeluesi dhe drejtori ekzekutiv Sam Altman”, fillon shkrimin e saj Fortune, magazina amerikane për biznes. “Frontmeni i revolucionit të inteligjencës...

“Idetë e tij janë të çuditshme”, Bill Gates kundër Elon Musk

Gazetari amerikan Walter Isaacson ka publikuar së fundmi një biografi për Elon Musk, ku saktëson se marrëdhëniet mes Musk dhe Bill Gates janë shumë të ndërlikuara. Ideja e Elon Musk për të lënë Tokën e për të jetuar në Mars nuk është pritur mirë nga Bill Gates. Ai u përpoq ta kuptonte dhe siç mund...

Sa është çmimi i iPhone 15 në SHBA, Gjermani dhe Britani?

Apple ka prezantuar të martën iPhone 15-shin si dhe produkte të tjera në kuadër të eventit të quajtur “Wonderlust”. Bashkë me linjën kanë ardhur edhe shumë veçori të reja si për modelet Pro edhe për ato jo Pro, por duhet të flasim edhe për çmimet. Në tabelën e mëposhtme janë çmimet e linjës iPhone 15...

Dua Lipa thyen rekord në Spotify

Këngëtarja kosovare me famë botërore Dua Lipa, po i shijon sukseset një pas një. Së fundmi ajo e ka prekur edhe një sukses në botën e muzikës. Lajmin e ka bërë të ditur përmes rrjetit social Instagram. Lipa e ka thyer një rekord në platformën digjitale të muzikës Spotify. Artistja është renditur e treta aty....

Kongresi amerikan do të mbajë seanca dëgjimore të reja mbi inteligjencën artificiale ndërsa punon për të krijuar masa mbrojtëse

Javën tjetër Kongresi Amerikan do të mbajë tre seanca dëgjimore mbi inteligjencën artificiale, duke përfshirë një me Brad Smith, presidentin e Microsoft, dhe me William Daly, shkencëtar kryesor në Nvidia, teksa Kongresi punon mbi legjislacionin për të zbutur rreziqet e teknologjisë në zhvillim. Një nënkomision Gjyqësor i Senatit do të mbajë një seancë dëgjimore të...

Dita dhe ora e prezantimit të iPhone 15, ja ku do të mund ta ndiqni ngjarjen më të madhe vjetore të teknologjisë

Apple javën e ardhshme do të mbajë ngjarjen më të madhe vjetore ku pritet lansimi i telefonave të shumëpritur të linjës iPhone 15, orët e reja të Apple dhe më shumë. Tani janë bërë të ditur detaje të reja lidhur me eventin madhështor teknologjik që do të mbahet nga gjiganti Apple, sikurse ora dhe dita...

A mund të ndihmojë inteligjenca artificiale në ulje të emetimeve të karbonit?

Në gjithë botën, serverët e të dhënave sa shkojnë e shtohen, duke shpenzuar energji elektrike dhe burime tjera, për ta jetësuar botën digjitale. Më shumëse 8.000 qendra të të dhënave në planet janë themeli i ekzistencës së botës online, dhe qendrat do të vazhdojnë të rriten me avancim të inteligjencës artificiale (IA). Madje, vlerësohet që...

Apple dëshiron të prodhojë unaza inteligjente

Kohët e fundit kemi qenë dëshmitarë të prezantimit të Apple Vision Pro, i cili është pajisja e dytë e veshur në gamën e produkteve të Apple. Por, duket se së shpejti mund të shohim ardhjen e unazës inteligjente të Apple. Kjo ide nuk është krejtësisht e re. Është spekuluar tashmë më parë, me shumë patenta...

Meta së shpejti pritet ta lansojë platformën e saj Threads edhe në ueb

Meta pritet që së shpejti ta lansojë ueb versionin e platformës së saj të re të rrjeteve sociale Threads, duke shpresuar që të fitojë avantazh ndaj X – ish-Twitter – pasi numri i përdoruesve të saj filloi të bie. Versioni i shumëpritur i uebit do t’i bëjë Threads më të dobishëm për përdoruesit e fuqishëm...

Telefonat do të jenë edhe më të shtrenjtë në vitin 2024

Sipas rrjedhjeve të fundit, çipi i ardhshëm Snapdragon 8 Gen 3 nga Qualcomm thuhet se ka një çmim të lartë dhe disa prodhues të smartfonëve Android po shikojnë opsione alternative për pajisjet e vitit 2024. Një burim i besueshëm i të dhënave, Digital Chat Station, pohoi në Weibo se rritja e çmimit të Snapdragon 8...

Dyluftimi mes dy “titanëve të teknologjisë” po vjen, Musk thotë se dueli i tij me Zuckerbergun do të transmetohet në “X”

Kohët e fundit ka pasur raportime për një dyluftim mes 2 “titanëve të teknologjisë”, Elon Musk dhe Mark Zuckerberg. Por para disa javësh ky dyluftim u vë në pikëpyetje, pasi kishte thashetheme se kjo nuk do ndodhte. Mirëpo, duket se vet Musk i ka hedhur poshtë këto thashetheme me një postim në profilin e tij...

Si e ‘varrosi’ Elon Musk perandorinë Twitter dhe hapi derën për rikthimin e madh të Zuckerbergut

Rrallëherë mund të shihet se si një markë e një korporate të bëhet temë ditore dhe të analizohet kaq shumë. Por, është edhe më e rrallë që pronari i një marke të tillë të prezantojë plane, të cilat do ta shkatërrojnë atë. Të dielën, në mes të një fundjave të qetë verore, Elon Musk e...

Modelet e serisë iPhone 15 do të pajisjen me bateri me kapacitet më të madh

Seria e iPhone 15 pritet të lansohet më vonë këtë vit, dhe modelet e gjeneratës së ardhshme pritet të kenë një përmirësim të madh për sa i përket jetëgjatësisë së baterisë, sipas një raporti. Kompania Apple në Cupertino thuhet se do t’i pajisë të katër telefonat inteligjentë të supozuar të serisë – iPhone 15, iPhone...

Çfarë është Threads? Krejt çfarë dihet deri më tani për ‘vrasësin e mundshëm të Twitter’

Meta, kompania mëmë e Facebook, të mërkurën lansoi zyrtarisht konkurrentin e saj për Twitter, Threads, pasi fillimisht konfirmoi planet e saj për aplikacionin vetëm tre muaj më parë. Dhe Threads tashmë ka një fillim të fuqishëm: aplikacioni pati 30 milionë regjistrime në vetëm një ditë, sipas kompanisë, duke përfshirë një numër të madh markash, të famshëm,...

14 vjet nga vdekja e Michael Jackson, ikonës së muzikës pop

Michael Joseph Jackson, lindi më 29 gusht 1958 në Gary, Indiana. Ai ishte muzikant, këngëtar, autor, producent, kompozitor, koreograf, prodhues, valltar amerikan.I pagëzuar si Mbreti i Popit, apo siç kanë dëshirë ta quajnë adhuruesit e kësaj muzike, King of Pop, ai njihet si një nga artistët më të mëdhenj të të gjitha kohërave.Kontributet e Jackson...

OpenAI planifikon të lansojë tregun ku do t’i lejojë zhvilluesit të shesin modelet e tyre të AI-s

OpenAI, krijuesi i chatbotit gjerësisht të popullarizuar ChatGPT, ka në plan të lansojë një treg që do t’i lejojë zhvilluesit të shesin modelet e tyre të AI-s të ndërtuara në krye të teknologjisë së tij të AI-s, raportoi të martën Informacion. Klientët e ndërmarrjeve që e përdorin ChatGPT-n shpesh e përshtatin teknologjinë për përdorimet e...

A po na spiunon Microsoft Edge?

Shfletuesi Microsoft Edge është i mbushur me veçori me shumë mjete dhe opsione që e bëjnë përvojën tuaj të shfletimit në internet më të mirë dhe më të përshtatshme. Megjithatë, disa nga këto veçori ngrenë shqetësime për privatësinë. Jo shumë kohë më parë, Microsoft Edge u gjend në një pozicion të vështirë, pasi përdoruesit zbuluan...

WordPress po bëhet me mjet AI, ku ndihmon përdoruesit për të gjeneruar si dhe për të edituar tekste

Platforma WordPress po bëhet me një shtojcë të re të Inteligjencës Artificiale që mund të gjenerojë dhe të editojë tekst. Mjeti quhet “Jetpack AI Assistant” dhe është i disponueshëm falas për përdoruesit e WordPress.com “për një kohë të kufizuar”, me 20 kërkesa falas dhe një tarifë mujore prej 10 dollarë pasi t’i keni shfrytëzuar shërbimet...

Aplikacioni i ChatGPT për iOS fiton integrimin e Siri dhe Shortcuts

Pasi u lansua në App Store të Apple tash e disa javë, aplikacioni ChatGPT i OpenAI për IOS fiton disa veçori të reja të pastra, duke përfshirë integrimin më të thellë me Siri dhe Shortcuts. Për më tepër, aplikacioni tani është i optimizuar edhe për iPad dhe funksionon në ekran të plotë. Veçoria “Shortcut” ju...

Instagrami së shpejti mund të marrë chatbotin e vet të AI

Chatbot-et e AI-së po bëhen gjithnjë e më të zakonshme dhe rrjeti social Instagram së shpejti mund të marrë të vetin.Reklama Inxhinieri Alessandro Paluzzi pretendon se platforma në pronësi të Meta po përgatit chatbotin e saj të AI. Sipas pamjeve të ekranit që ai ndau, chatbot do të jetë në gjendje t’u përgjigjet pyetjeve dhe...

Apple zbuloi kufjet ‘Vision Pro’ që do të kushtojnë 3,500 dollarë – a do të jenë ato çfarë njerëzit janë duke kërkuar?

Apple zbuloi të hënën kufjet e përfolura prej kohësh që do t’i vendosë përdoruesit e saj midis botës virtuale dhe asaj reale, duke testuar gjithashtu mundësinë për të popullarizuar pajisjet e reja pasi të tjerët nuk arritën të “kapnin” imagjinatën e publikut. Pas vitesh spekulimesh, CEO i Apple, Tim Cook përshëndeti ardhjen e “syzeve të...

GPT-5 spekulohet të jetë më inteligjent se njerëzit, kur do të vijë dhe çfarë mund të ketë?

Sipas raporteve në fillim të vitit, GPT-5, pasardhësi i modelit të madh të gjuhës GPT-4 që fuqizon ChatGPT dhe Bing, mund të mbërrijë përpara fundit të 2023 ose fillimit të 2024. OpenAI, kompania që zhvilloi ChatGPT, njoftoi se mund të përfundonte trajnimin GPT-5 deri në dhjetor. Ndërkohë, Instituti Future of Life (FLI), një organizatë jofitimprurëse...

20 vitet e Shqipërisë në Eurovision

Eurovizion Song Contest është një nga ngjarjet më të ndjekura në Evropë dhe në botë. Shqipëria ka qenë pjesë e këtij eventi që prej vitit 2004 dhe deri më sot, ka marrë pjesë në 20 edicionet e Eurovizionit. Historia e Shqipërisë në Eurovizion filloi me vështirësi në vitin 2004, kur Anjeza Shahini paraqiti këngën “The...

Suedia shpallet fituese e “Eurovision 2023”

Suedia është shpallur fituese e “Eurovision 2023”. Ajo mblodhi plot 583 vota në total, duke u shpallur edhe fituese e këtij edicioni. Finlanda është radhitur e dyta me 526 vota, pasuar nga Izraeli me 362 vota. Italia mori 350 vota, ndërkaq Norvegjia u radhit e pesta në listën e finalistëve me 268 vota. Shqipëria në...

Albina Kelmendi reagon pas arritjes së Shqipërisë në finalen e ‘Eurovision 2023’: Kam besuar që bashkë do të ia dilnim

Shqipëria arriti sukses të madh duke u kualifikuar në finalen e madhe të festivalit ‘Eurovision 2023’. Artistja Albina dhe familja Kelmendi me këngën “Duje” ndezën skenën e Liverpoolit në mes të 15 shteteve të tjera konkurrente. Shqipëria ishte shteti i parë që u kualifikuar për në finale ndërsa gëzimin e saj Albina e ka shprehur...

Eurovision 2023: Sonte zhvillohet gjysmëfinalja e parë

Sot fillon zyrtarisht Festivali i 67-të i Eurovisionit, me gjysmëfinalen e parë që zhvillohet drejtpërdrejt nga Liverpooli. Pesëmbëdhjetë shtete do të marrin pjesë në spektaklin e mbrëmjes së sotme, teksa dhjetë prej tyre kualifikohen në finalen e madhe të së shtunës, ku do të vendoset fituesi i Eurovision 2023. Nikoqir të kësaj mbrëmjeje do të...

Samsung përfundon mbështetjen e përditësimit të softuerit për Galaxy A10, A20, A40

Samsung aktualisht ofron mbështetjen më të gjatë të softuerit në telefonat inteligjentë dhe tabletët Android të shpërndarë në të gjitha segmentet e çmimeve. Vitin e kaluar, kompania u zotua të mbështesë pajisjet e saj deri në 5 vjet. Megjithatë, mbështetja për modelet e mëparshme ishte e kufizuar në vetëm 4 vjet. Kjo periudhë tashmë ka...

Safari është shfletuesi i dytë më i përdorur në botë në desktop

Safari është shfletues interneti i Apple që vjen i instaluar në çdo Mac, iPhone dhe iPad. Vitin e kaluar, shfletuesi humbi vendin e dytë ndaj Microsoft Edge në renditjen e shfletuesve të internetit më të njohur në botë. Por të dhënat e reja tregojnë se shfletuesi i Apple e ka kaluar sërish Edge-in dhe është...

Për herë të parë, Spotify regjistroi mbi 500 milionë përdorues mujor

Spotify thotë se mbi gjysmë miliard njerëz, saktësisht 515 milionë, e përdorin shërbimin e tij të transmetimit në baza mujore, bazuar në të dhënat deri më 31 mars. Kjo është një rritje prej 22 për qind krahasuar me vitin e kaluar, ose 5 për qind kundrejt tremujorit të kaluar, transmeton Telegrafi. Spotify tha se rritja...

Profesioni që është më pak i rrezikuar për momentin nga ChatGPT, sipas një studimi

Inteligjenca Artificiale po bën bujë me përditësime të shumta rreth kapaciteteve që nxisin frikën tek masa. Në vazhdën e lansimit të ChatGPT, platforma teknologjike me rritje më të shpejtë ndonjëherë – është diskutuar se Inteligjenca Artificiale do t’ua marrë punën shkrimtarëve, artistëve, muzikantëve dhe koduesve, etj. Por një profesion mund të jetë i sigurt për...

Videolojërat që po cenojnë sigurinë botërore

Lajmi se një ushtarak amerikan dyshohet se zbuloi informacione të klasifikuara në një forum videolojërash, erdhi si befasi për shumë njerëz – por ekspertët thonë se ai nxjerr në pah një sfidë të re gjithnjë e më të zakonshme për shërbimet e sigurisë. Jack Texeira u regjistrua në Gardën Kombëtare Ajrore – ku ai kishte...

Windows 11 do të ndryshojë për herë të parë një veçori që ka ekzistuar që nga versioni i Windows 95

Me Windows 11, Microsoft planifikon të ndryshojë mënyrën se si funksionon një veçori që ekziston prej dekadash. Tasti Print Screen ose ‘Prt Sc’ ka qenë në tastierë për aq kohë sa kanë ekzistuar kompjuterët desktop, dhe në vitet 1980 ai dërgonte gjëra nga ekrani juaj në një printer fizik për t’i printuar ndërsa bënte një...

Apple pritet të prezantojë kufjet e shumëpritura të realitetit virtual

Apple njoftoi të mërkurën se konferenca e saj vjetore e zhvilluesve, WWDC, do të fillojë më 5 qershor dhe do të zgjasë deri më 9 qershor. Kompania mban ngjarje të lansimit të udhëhequr nga shefi ekzekutiv Tim Cook në ditën e parë të konferencës dhe zakonisht zbulon softuerin e ri të iPhone-it, iPad-it, Apple Watch,...

Çfarë është ChatGPT-4 dhe si ta përdorim atë tani?

Kanë kaluar vetëm katër muaj që kur kompania e inteligjencës artificiale OpenAI lëshoi ​​ChatGPT dhe – për të mos e tepruar rëndësinë e saj – ajo ndryshoi botën përgjithmonë. Në vetëm 15 javë të shkurtra, ka ndezur parashikimet e fundit të botës në tregjet globale të punës, ka ndërprerë sistemet arsimore dhe ka tërhequr miliona...

Studiuesit e Microsoft propozojnë të kombinojnë ChatGPT dhe disa modele të tjera të AI

Sipas raporteve të fundit, studiuesit e Microsoft-it kanë propozuar të kombinojnë teknologjinë chatbot me modele të tjera të AI. Me këtë, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ata po tentojnë të krijojnë atë që ata e quajnë një “asistent universal”. Nëse ekipi hulumtues është i suksesshëm në përpjekjet e tyre, teknologjia e chatbot-it mbi të...

Meta pritet ta bëjë bashkë platformën Messenger me Facebook

Platforma për komunikim Messenger do të ribashkohet së shpejti me aplikacionin Facebook. Meta njoftoi zyrtarisht se po kryen një test që shton Messengerin përsëri te aplikacioni Facebook. “Do të na shihni ta zgjerojmë këtë testim së shpejti”, shkruan udhëheqësi i Facebook, Tom Alison në postim. Facebook dhe Messenger u ndanë për nga funksioni në vitin...

Një rrjedhje e re e informacioni shfaq panelet e xhamit të serisë të telefonave iPhone 15

Rrjedhjet e informatave për serinë e telefonave iPhone 15 po intensifikohen çdo ditë e më shumë, dhe informata më e fundit i shfaq panelet e xhamit të përparmë të telefonave në ardhje. Tani ne kemi një pamje më të përafërt të paneleve të telefonave iPhone 15, iPhone 15 Pro dhe Pro Max, të cilat shfaqin...

ChatGPT po vjen edhe në Snapchat

Snapchat po lanson chatbotin e tij të AI-s të quajtur My AI, i cili do të mundësohet nga ChatGPT i OpenAI. Duke filluar nga kjo javë, përdoruesit e Snapchat do të kenë akses në chatbotin e tij të ri bisedor, i cili mund të shkruajë poezi, të planifikojë një udhëtim ecjeje dhe të rekomandojë dhurata...

Microsoft sjell inteligjencën e tij artificiale në aplikacionin Bing për iPhone dhe Android

Microsoft njoftoi të mërkurën lansimin paraprak të aplikacioneve të tij të reja Bing dhe Edge për iPhone dhe Android, të cilat përfshijnë veçori të reja si kërkimi me zë dhe akses në chatbotin e tij AI. Në aplikacionin celular Bing, përdoruesit mund të prekin ikonën Bing për të filluar një seancë bisede, ku ata mund...

Telefoni i parë i iPhone nga gjenerata e parë shitet për 63 mijë dollarë

Njësia e parë e gjeneratës së parë të telefonit të mençur nga Apple, iPhone, është shitur në ankand për 63 mijë dollarë, që është një shumë 100 herë më e madhe në raport me atë që ishte shitur në fillim. Telefoni është shitur nga shtëpia e ankandeve LCG Auctions, dhe gjendet në një kuti që...

Google njofton “ardhjen” e Bardit, rivalit të ChatGPT

Google ka prezantuar ‘Bard’, një sistem të ri eksperimental të inteligjencës artificiale. Kjo vegël duket se synon të konkurrojë me ChatGPT, sistemin e chat-it të inteligjencës artificiale që është bërë viral javët e fundit. Google është përballur me pyetje të vazhdueshme se pse po ngurron për të funksionalizuar vegla të tilla – dhe ka pohuar...

Apple mund të prezantojë një iPhone edhe më të shtrenjtë në vitin 2024, modeli i quajtur ‘Ultra’

Nëse mendoni se iPhone-ët e fundit ishin shumë të shtrenjtë, Apple mund të jetë duke punuar në një model edhe më të shtrenjtë të smartfonit. iPhone i ri ‘Ultra’ do të ishte një hap përpara nga modelet e tij iPhone Pro dhe Pro Max, sipas analistit të Apple, Mark Gurman. Gurman beson se pajisja e...

Del në ankand telefoni i gjeneratës së parë të iPhone

Një iPhone i 2007 i gjeneratës së parë do të dalë në ankand me një vlerë prej 50 mijë dollarësh. Çmimi i tij fillestar në kohën kur është prodhuar ka qenë 599 dollarë, i cili ishte i përshtatshëm me një ekran 2.5 megapixel me 4 dhe 8GB. Karen Green, artistja e tatuazheve ka treguar se...

ChatGPT mund të jetë aplikacioni me rritjen më të shpejtë në histori të përdoruesve

ChatGPT mund të jetë bërë aplikacioni me rritjen më të shpejtë në histori, pasi u vlerësua se kishte arritur 100 milionë përdorues aktivë mujorë, ose MAU, deri në fund të janarit, tha një raport nga gjiganti bankar zviceran UBS. Chatbot në pronësi të OpenAI ka tejkaluar 100 milionë MAU pak më shumë se dy muaj...

Samsung lanson linjën e telefonave më të fundit, modelin S23, S23+ dhe S23 Ultra

Samsung të mërkurën lansoi linjën më të fundit të telefonave inteligjentë Galaxy, duke promovuar një kamerë më të mirë dhe veçori të përmirësuara të lojërave, ndërsa gjiganti i teknologjisë koreano-jugor përpiqet të joshë njerëzit të përmirësohen mes kushteve të dobëta makroekonomike dhe kërkesës së konsumatorit në rënie. Linja e smartfonëve Galaxy S23 përmban tre modele...

Netflix synon të bllokojë ndarjen e fjalëkalimeve deri në fund të marsit

Në platformën Netflix, epoka e fjalëkalimeve të përbashkëta mund të marrë fund së shpejti. Pasi ka humbur mbi 200 mijë abonime në vitin 2022, gjigandi amerikan i transmetimit ka vendosur të ndryshojë përsëri strategjinë. Ky ndryshim kursi është përfolur edhe pak muaj më parë, por tashmë mund të ketë një datë, siç thuhet në një...

ChatGPT arriti një milion përdorues vetëm pesë ditë pas lansimit

Sipas informacioneve që vijnë nga vetë shërbimi, mjeti i AI ChatGPT arriti një milion përdorues vetëm pesë ditë pas lansimit në nëntor të vitit të kaluar. Bëhet fjalë për platformën që mund të prodhojë tekste të ngjashme me njeriun dhe që është përdorur për të gjitha llojet e përdorimeve, nga shkrimi i tregimeve të shkurtra,...

Microsoft konfirmon se po investon miliarda në krijuesin e ChatGPT

Microsoft të hënën konfirmoi se po bën një investim “miliardë dollarësh” në OpenAI, kompania që qëndron pas mjetit të ri chatbot viral të Inteligjencës Artificiale të quajtur ChatGPT. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Microsoft, një investitor i hershëm në OpenAI, tha se planifikon të zgjerojë partneritetin e tij ekzistues me kompaninë si pjesë e...

“Mutalk” është një nga pajisjet më të çuditshme për këtë vit

Një produkt i pazakontë ka arritur nga Japonia, i cili duket i çuditshëm, por ka një funksion të dobishëm. Kompania japoneze, Shiftall ka krijuar një pajisje, të quajtur Mutalk, e cila i përket kategorisë së mikrofonave Bluetooth wireless. Ajo që e dallon pajisjen nga të tjerat me një qëllim të ngjashëm është se ajo synon...

Gran Turismo 7 ishte ishte një nga lojërat më të shkarkuara në PlayStation 5 për vitin 2022

PlayStation ka publikuar listën vjetore të 20 lojërave më të shkarkuara nga PlayStation Store dhe Gran Turismo 7 renditet ndër më të lartat – të paktën në PlayStation 5. Tabelat, të publikuara në blogun e PlayStation, tregojnë 20 titujt më të shkarkuar nga PS Store të ndara si nga platforma ashtu edhe nga rajoni –...

Syzet ‘përkthyese’ që ju japin mundësinë të kuptoni çdo gjuhë në botë

Mund të mos keni më kurrë nevojë të mësoni një gjuhë, falë disa syzeve të reja që mund të përkthejnë për ju në kohë reale. Sipas mediave të huaja, TCL RayNeo X2 janë syze inteligjente të teknologjisë së lartë, që vijnë plot me veçori të krijuara “për të transmetuar informacione dixhitale drejt e në syrin...

ChatGPT – çfarë mund të bëjë chatboti i jashtëzakonshëm i inteligjencës artificiale?

Që nga prezantimi në nëntor të vitit të kaluar, ChatGPT është bërë një hit i jashtëzakonshëm. Pjesë e këtij revolucioni në teknologji është edhe inxhinieria shqiptare që jeton dhe vepron në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Mira Murati. Në thelb, një chatbot i krijuar, programi i inteligjencës artificiale (AI) mund të japë përgjigje për pyetjet të...

Samsung anulon një model të serisë Galaxy S

Seria Galaxy S e Samsung përbëhet nga tre modele prej disa vitesh. Ata janë modeli i rregullt, modeli Plus dhe Ultra. Por a do të ndryshojë kjo vitin e ardhshëm dhe cilat janë planet e Samsung? Deri më tani, modeli i rregullt Galaxy S konsiderohej zakonisht një anëtar kompakt, versioni Plus ishte më i madh...

Shkencëtarët testojnë laser që do të lejojnë dronët të fluturojnë ‘përgjithmonë’

Një ekip shkencëtarësh nga Kina ka zhvilluar një metodë ku ata mund të përdorin rreze laser me energji të lartë për të mbajtur dronët në ajër “përgjithmonë”. Megjithëse sistemet me laser me fuqi të lartë janë më të lidhura me teknologjitë e përdorura kundër mjeteve ajrore pa pilot, profesori Li Xuelong dhe kolegët e tij...

Telefonat Android do të vijnë me lidhje satelitore

Një partneritet i ri midis firmës së telefonave satelitorë Iridium dhe gjigantit të çipave Qualcomm do të sjellë lidhjen satelitore me telefonat inteligjentë Android premium më vonë gjatë vitit. Kjo do të thotë se në vendet ku nuk ka mbulim celular, telefonat mund të lidhen me satelitë kalimtarë për të dërguar dhe marrë mesazhe. Çipat...

Microsoft në bisedime për të investuar 10 miliardë dollarë në kompaninë OpenAI

Microsoft është në bisedime për të investuar në bisedime për të investuar 10 miliardë dollarë në OpenAI, kompania që ka në pronësi ChatGPT, që do të vlerësojë firmën me bazë në San Francisko në 29 miliardë dollarë, raportoi Semafor të hënën, duke cituar njerëz të njohur me çështjen. Financimi përfshin firma të tjera sipërmarrëse dhe...

Nga taksitë fluturuese, te telefonat satelitorë, tendencat e teknologjisë për vitin 2023

Në orën 1:03 të mëngjesit të së hënës, 5 dhjetor, lazeri më i fuqishëm në planet u ndez në Laboratorin Kombëtar Lawrence Livermore (LLNL) në Kaliforni, në një eksperiment që dërgoi valë tronditëse në botën e fizikës dhe më gjerë. Lazeri shënjestroi një kapsulë karburanti, me madhësinë e një kokrra piperi, duke krijuar temperatura dhe...

Cili mund të jetë produkti i radhës me të cilin Apple mund të bëjë “goditjen e madhe”?

Me tregun e telefonave inteligjentë të ngopur mirë, Apple duhet të shikojë tregje të reja për “gjënë tjetër të madhe”. Kështu së paku thuhet në një analizë të publikuar në Business Insider, ku përmendet fakti se ndërsa iPod çoi në iPhone, produktet më të fundit të Apple, si Watch ose AirPods, janë “të këndshme” –...

Bien aksionet e Apple dhe Tesla-s

Aksionet e Apple dhe Tesla kanë rënë për shkak të shqetësimeve në rritje për vonesat në linjat e tyre të prodhimit në Kinë. Aksionet e Apple arritën pikën e tyre më të ulët që nga qershori 2021. Aksionet e Tesla kanë rënë me 73 për qind nga niveli rekord në nëntor të vitit 2021. Kompanitë...

Shpërndarja e fjalëkalimit të Netflix mund të jetë e jashtëligjshme

Një profil në platformën Netflix mund të ndahet mes katër vetëve. E gjithë kjo, mund të jetë e jashtëligjshme! Nuk është shaka, por një qëndrim real nga një agjenci qeveritare në Britaninë e Madhe, e cila e sheh si rënie ndesh me ligjin faktin se disa njerëz mund të kenë të njëjtin fjalëkalim të përbashkët...

10 librat më të mirë të vitit

Le ta nisim me “Të Lirë”. Është një libër nga Lea Ypi, i cili flet për vuajtjet e komunizmit dhe përjetimin e vetë autores në ato vite tranzicionale shqiptare. Ka arritur suksese të njëpasnjëshme jo vetëm në arenën kombëtare, por edhe në sferën ndërkombëtare, duke qenë një titull, i cili ofron një optikë të veçantë...

Koleksionuesi më i madh në botë i videolojërave, posedon 24.268 sosh me vlerë prej 2.1 milionë dollarëve

Është koleksionuesi më i madh në botë i videolojërave, që kapin vlerën e 2.1 milionë dollarëve. Por pronari i tyre këmbëngulë se nuk e ka kryer punën dhe se planifikon të ndërtojë një hapësirë të veçantë për t’i vendosur dhe ku do të rrit numrin e videolojërave. Antonio Romero Monteiro, 45-vjeç nga Teksasi, ka arritur...

Twitter do të humbasë më shumë se 30 milionë përdorues gjatë dy vjetëve të ardhshme

Më shumë se 30 milionë përdorues pritet të largohen nga Twitter gjatë dy vjetëve të ardhshme pasi rriten shqetësimet mbi çështjet teknike dhe përhapjen e përmbajtjeve fyese pas blerjes së rrjetit social nga Elon Musk prej 44 miliardë dollarësh, sipas një parashikimi. Numri i përdoruesve mujorë globalë parashikohet të bjerë me gati katër për qind...

Google prezanton kërkimet më në trend për fluturime të vitit 2022

Google ka publikuar përmbledhjen vjetore të trendeve të Kërkimeve brenda Vitit, i cili mbulon një gamë të gjerë temash, duke përfshirë turizmin. Nuk është për t’u habitur që kërkimet në lidhje me udhëtimet u ngritën me të madhe në vitin 2022, pasi më shumë destinacione u rihapën dhe hoqën rregulloret e lidhura me Covid-in, si...

Krijohet roboti me inteligjencë artificiale që shkruan ese akademike

Profesorët, programerët dhe gazetarët mund të mbesin pa punë brenda disa viteve të ardhshme, kjo pasi që chatbot-i më i fundit nga fondacioni OpenAi i themeluar nga Elon Musk i mahniti vëzhguesit me aftësinë e tij në të shkruar, zotësinë e tij në kryerjen e detyrave komplekse dhe lehtësinë në të përdorur. Sistemi i quajtur...

​Prodhuesi i iPhone-it ofron pagesë për gjetjen e punëtorëve të rinj

Foxconn, kompania që prodhon telefonat iPhone të kompanisë amerikane, Apple, është duke rritur përpjekjet për rekrutim të punëtorëve, pas trazirave në fabrikën më të madhe të saj që gjendet në Zhengzhou të Kinës. Kjo vjen pasi pamjet e qarkulluara gjerësisht në internet javën e kaluar treguan pwr protesta në fabrikë, shkruan BBC. Apple ka paralajmëruar...

Google dhe YouTube investojnë 13 milionë dollarë në kontrollimin e fakteve

Google dhe YouTube po bëjnë presion për luftën kundër dezinformimit duke investuar 13.2 milionë dollarë për të mbështetur Rrjetin Ndërkombëtar të Kontrollit të Fakteve (IFCN), i cili është përgjegjës për hapjen e një fondi, Fondi Global i Kontrollit të Fakteve, i cili tërheq 135 organizata nga 65 vende që luftojnë dezinformimin në mbi 80 gjuhë....

Dua Lipa i dhuroi magji Tiranës në Ditën e Flamurit, 110 vjetorit të Pavarësisë

Dita e Flamurit, 110 vjetori i Pavarësisë së Shqipërisë nuk mund të realizohej më bukur – se sa me prezencën e yllit të famshëm, Dua Lipa. Artistja me renome botërore ka qenë e ftuar speciale për të kënduar në sheshin “Skënderbej” në Tiranë me rastin e ditës speciale të të gjithë popullit shqiptar. Ndonëse pati...

​Eurovizion ndryshon sistemin e votimit për garën e radhës

Organizatorët e Eurovizionit kanë paralajmëruar ndryshime të mëdha në sistemin e votimit për edicionin e ardhshëm që do të mbahet në Liverpool. Tani e tutje, vetëm votat e shikuesve do të vendosin se cilat vende do të kalojnë nga gjysmëfinalet në finale, në vend të kombinimit të votave të jurisë dhe audiencës, siç ishte vendosur...

Samsung premton të jetë edhe më i shpejtë me përditësimet vitin e ardhshëm

Google lëshoi ​​Android 13 më 15 gusht dhe përditësimi i parë One UI 5 i Samsung i bazuar në Android 13 doli me Galaxy S22 më 24 tetor, dy muaj dhe pothuajse dhjetë ditë më vonë. Dhe që nga ai moment, kompania koreane ka përditësuar një mori pajisjesh deri më tani. Kompania ka qenë mjaft...

​Ky aplikacion vjedh të dhënat bankare: Nëse e keni, hiqeni menjëherë

Nuk është e pazakontë që krijuesit e disa prej aplikacioneve që shkarkoni në telefonin tuaj të kenë qëllime të këqija. Kështu që Google heq rregullisht aplikacionet me softuer keqdashës nga dyqani i tij, por ndonjëherë ata thjesht nuk mund të reagojnë aq shpejt. Një raport i ri thotë se një aplikacion ka pikërisht qëllime të...

Twitter rrezikohet nga falimentimi

Pak pas blerjes së Shërbimit të mesazheve të shkurtra Twitter për një shumë prej 44 miliardë dollarësh, miliarderi Elon Musk nuk e përjashton mundësinë e falimentimit të kësaj platforme online. Sipas mediave gjatë një mbledhjeje me punonjësit e Twitter-it Elon Musk paralajmëroi, se vitin e ardhshëm në buxhetin e kësaj firme mund të ketë humbje prej...

Amazon kompania e parë në histori që humbet 1 trilion dollarë

Amazon sapo ka humbur 1 trilion dollarë në vlerën e tregut. Kanë qenë disa javë të këqija për kompanitë e teknologjisë pasi kompanitë se si Twitter dhe Meta njoftuan për pushime masive nga puna. Për perspektivë, kjo është pothuajse si të humbasësh vlerën e Alphabet kompanisë mëmë të Google, që tani është rreth 1.13 trilion...

Samsung vendosë rekord të ri të rrjetit 5G

Kompania Samsung Electronics ka vendosur një rekord të ri, kur bëhet fjalë për bartjen e të dhënave përmes rrjetit 5G mmWave. Testet janë kryer në partneritet me kompaninë NBN Co., që është plan i investimeve prej 750 milionë dollarëve australianë. NBN përdor softuerë të ndryshëm për përmirësim në mënyrë që të nxjerrë më të mirën...

​Nissan e Mitsubishi po mendojnë të investojnë në markën e re të makinave elektrike Renault

Nissan Motor dhe Mitsubishi Motors mund të investojnë në kompaninë e re të automjeteve elektrike të Renault Ampere, tha të martën prodhuesi francez i automjeteve. “Grupi Renault revolucionarizon veten duke fokusuar burimet në zinxhirët e vlerës që dalin nga transformimi i industrisë së automobilave dhe lëvizshmërisë: automjetet elektrike (EV), softuerët, shërbimet e reja të lëvizshmërisë,...

Apple ul prodhimin me 3 milionë iPhone për shkak të kërkesës së ulët

Kompania amerikane “Apple Inc.” planifikon të nxjerrë të paktën 3 milionë iPhone 14 më pak këtë vit nga sa pritej fillimisht. Kjo, për shkak të kërkesës së dobët dhe pandemisë së vazhdueshme COVID-19 në Kinë. Lajmi është raportuar nga “Bloomberg”, duke iu referuar njerëzve të njohur me plane të tilla. “Apple” dhe furnitorët e saj...

Musk largon qindra punonjës, Twitter humb 4 milionë dollarë në ditë

Pronari i ri i Twitter-it, Elon Musk thotë se nuk ka zgjidhje tjetër veçse të shkurtojë fuqinë punëtore, ndërsa kompania po humbet më shumë 4 milionë dollarë në ditë. Gjysma e stafit të kompanisë po largohet, vetëm një javë pasi Musk zyrtarizoi blerjen prej 44 miliardë dollarësh të Twitter. Stafi i Twitter po shfrytëzon platformën...

Twitter ka humbur mbi 1 milion përdorues që kur u ble nga Elon Musk

Një firmë e të dhënave ka zbuluar se Twitter duket se ka humbur mbi një milion përdorues që kur Elon Musk bleu kompaninë e teknologjisë për 44 miliardë dollarë. Kompania thotë se disa llogari janë pezulluar nga kompania dhe të tjera mund të jenë çaktivizuar nga vetë përdoruesit. Sipas Daily Mail, kompania Bot Sentinel monitoron sjelljen e Twitter duke...

Tremujori i fundit për Tinder-in me të ardhura marramendëse

Aplikacioni i takimeve online, Tinder, i kompanisë Match Group, tejkaloi vlerësimet e të ardhurave për tremujorin e fundit, pasi më shumë përdorues morën abonime me pagesë. Match Group, përveç Tinder-it, zotëron edhe aplikacione të tjera duke përfshirë Hinge dhe OKCupid. Kompania publikoi të martën e 1 nëntorit të ardhurat dhe rezulton se aksionet e tyre...

Pasi u kritikua për 20 dollarët që i kërkonte në muaj për llogaritë e verifikuara, Musk vjen me ofertë tjetër për Twitter

Pas blerjes së rrjetit social Twitter dhe shkarkimit të bordit, Elon Musk, ka propozuar një pagesë prej 20 dollarësh në muaj për të gjitha llogaritë e verifikuara. Megjithatë kjo iniciativë e tij hasi në kritika dhe kundërshti të ashpra, pasi shumë konsiderojnë se një shumë e tillë për llogaritë e verifikuara është e pakuptimtë. E...

Përdoruesit e Twitter do të paguajnë 20 dollarë në muaj për ‘statusin’ e verifikimit

Sipërmarrësi amerikan Elon Musk premtoi se ndryshime të mëdha do të vinin në Twitter nën pronësinë e tij. Një nga rregullimet e para është se përdoruesit e verifikuar së shpejti mund të duhet të paguajnë 20 dollarë në muaj për të ruajtur shenjën e verifikimit. Lajmi u bë i ditur nga Casey Newton i Platformer,...

Mark Zuckerberg po përpiqet të bëjë atë që Google bëri me Android

Meta dëshiron të largojë kontrollin nga Apple. Përpjekja prej miliarda eurove e kompanisë për të ndërtuar metaverse dhe vendimi i saj vitin e kaluar për të riemërtuar kompaninë nga Facebook në Meta është një mënyrë për të rimarrë kontrollin e të dhënave të konsumatorit nga kthetrat e Apple, thonë ekspertët. Është e ngjashme me arsyen...

Musk mohon raportimin se planifikohet shkarkimi masiv i punëtorëve nga Twitteri

Elon Musk ka mohuar raportimin e bërë nga The New York Times se ai planifikon të largoj masisht punëtorë nga Twitteri, para fillimit të muajit të ardhshëm. Musk duke iu përgjigjur një përdoruesi të Twitterit, i cili ka pyetur rreth lajmit, ai ka shkruar shkurt se “kjo është një gënjeshtër”, përcjell Telegrafi. Javën e kaluar, miliarderi përfundoi...

Çfarë do të bëjë Elon Musk me Twitter?

Elon Musk përfundoi blerjen prej 44 miliardë dollarësh të Twitterit – hapi i parë ishte shkarkimi i menaxhmentit të lartë të rrjetit social. Sipas njerëzve që njohin situatën, Musk shkarkoi CEO të Twitter, Parag Agrawal, Zyrtarin Kryesor Financiar Ned Segal dhe kreun e çështjeve ligjore dhe politikave, Vijay Gadde. Agrawal dhe Segal ishin në selinë...

Rënie e madhe e aksioneve të META-s, Zuckerberg: Ata që investojnë tek ne, në fund do të shpërblehen

Mark Zuckerberg ka mbrojtur investimin masiv të Metës në botën e realitetit virtual, të cilin ai e ka quajtur Metaverse, pavarësisht një rënie të mprehtë të aksioneve të kompanisë mëmë Facebook pasi kompania raportoi një tremujor të dytë radhazi të rënies së të ardhurave. Rezultatet zhgënjyese tremujore të kompanisë zbritën aksionet me 11.5 për qind...

Google dhe Microsoft goditen nga ngadalësimi i shitjeve

Shitjet e kompanive teknologjike Alphabet dhe Microsoft janë ngadalësuar ndjeshëm. Kjo atmosferë ka shtuar frikën për një rënie të mundshme ekonomike. Alphabet-i që zotëron Google-in dhe YouTube-in ka deklaruar se shitjet u rritën vetëm gjashtë për qind në tre muajt e fundit deri në shtator, në 69 miliardë dollarë. Shifrat shënojnë rritjen më të dobët...

Apple konfirmon se iPhone do të bëhet me USB-C

Apple ka dhënë konfirmimin e saj më të drejtpërdrejtë deri më tani se një iPhone i pajisur me USB-C po vjen tani që Bashkimi Evropian po detyron që të gjithë telefonat e shitur në vendet e tij anëtare të përdorin lidhësin nëse kanë një karikues fizik. Kur u pyet nga Joanna Stern e The Wall...

Zbardhet vendimi i fundit nga kompania, Tik-Tok gati ndryshimin e madh

TikTok po përditëson sistemin e tij të transmetimit të drejtpërdrejtë për të kufizuar fëmijët që të transmetojnë drejtpërdrejt dhe për të lejuar transmetuesit të arrijnë vetëm të rriturit. Në një postim në blog, TikTok njoftoi një sërë ndryshimesh në veçorinë e tij të transmetimit të drejtpërdrejtë, duke përfshirë metodat e reja rreth moshës dhe krijuesve....

Zuckerberg: Metaverse do të shpaloset në tre hapa

Pavarësisht nëse jeni duke u futur në një “udhëtim” me Peloton ose duke blerë pasuri të paluajtshme virtuale, Mark Zuckerberg thotë se ju i jeni bashkuar Metaverse. Në një episod javë më parë, CEO i Meta kishte thënë se evolucioni i realitetit virtual do të shpaloset në mënyrë të ngjashme me kompjuterët dhe telefonat celularë:...

Mbi 5 miliardë celularë do të dalin jashtë përdorimit këtë vit

Vlerësohet se 5.3 miliardë telefona celularë do të dalin jashtë përdorimi këtë vit. Pavarësisht përmbajtjes së tyre të vlefshme në ar, bakër, argjend, paladium dhe përbërës të tjerë të riciklueshëm , këto pajisje do të lihen kryesisht në sirtarë ose do të hidhen në depo, ndërsa vetëm një pjesë e vogël do të asgjësohet siç duhet. Këtë...

Netflix ndalë rënien, në tre muajt e fundit regjistron rritje të numrit të parapaguesve

Netflix ka mbyllur tremujorin e fundit me rritje të hyrave, duke ndërprerë rënien gjashtëmujore të numrit të parapaguesve. Gjatë tre muajve të fundit, kjo kompani ka rritur numrin e parapaguesve në 2.4 milionë, që në total tani i ka 223 milionë dhe atë falë suksesit të serialeve siç është Stranger Things dhe Dahmer: Monster. Ndërkaq...

Dua Lipa: Kadare testoi aftësitë e mia gjuhësore, më ndihmoi të lidhem me identitetin tim shqiptar

Në ceremoninë e çmimeve letrare “Booker Prize 2022”, këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Dua Lipa, mbajti një fjalim mbi dashurinë e saj të përjetshme për të lexuar. Artistja përmendi autorët dhe veprat që kanë lënë tek ajo gjurmë të pashlyeshme. Ndër të tjera, Lipa nuk la pa përmendur dhe letërsinë shqipe, duke veçuar shkrimtarin Ismail...

Meta i jep fund ‘Instant Articles’, nga viti i ardhshëm duhet të gjeni mënyra tjera për të fituar para nga Facebook-u

Kompania “Meta” nga viti i ardhshëm do t’i jap fund mundësisë së përfitimit nga “Instant Articles” në Facebook. Siç raporton Axios, Meta do t’i japë fund mbështetjes për formatin e saj Instant Articles në aplikacionin Facebook vitin e ardhshëm. Formati i artikujve me ngarkim të shpejtë u lansua për herë të parë në vitin 2015,...

Gomat e kësaj veture mund të përshkruajnë 500 mijë kilometra rrugë

Një koncept inovativ i prezantuar së fundi sa i përket gomave të prodhuara nga Goodyear. Kjo veturë ka goma inovative që ofrojnë veti shembullore dhe mund të përshkruajnë deri në gjysmë milioni kilometra të pabesueshme! Duket utopike, ashtu si shumë gjëra në konceptin Citroën, por nëse pyetet Goodyear, teknologjia e re së shpejti mund të...

Si u fotografuan mrekullitë përreth Antarktidës?

Edwardsiella andrillae është një nga krijesat më të mrekullueshme të planetit. Ndryshe nga anemonat e tjera të detit që banojnë në fundin e oqeanit, kjo specie e zbuluar së fundmi lulëzon duke u ngulitur në akull. Megjithatë mbetet mister. Fotografia e realizuar nga Laurent Ballesta është imazhi i parë i detajuar i species dhe është...

Rita Ora hap Kupën e Botës Rugby me një performancë të mrekullueshme (VIDEO)

Këngëtarja Rita Ora ka bërë një paraqitje të shkëlqyer duke hapur ndeshjen e madhe në Kupën e Botës në Rugby në Zelandën e Re. Duke nisur me stil ngjarjen sportive, loja mes Australisë dhe Zelandës së Re shënon fillimin e garës 2021 – e cila u vonua për shkak të Covid-19. Dhe gjithmonë mbështetës ishte...