Më shumë nga Shëndetësia

Delta ka ndryshuar luftën ndaj koronavirusit

Lufta kundër COVID-19 “ka ndryshuar” për shkak të variantit shumë ngjitës Delta, thanë të premten Qendrat amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve (CDC), duke propozuar një mesazh më të qartë, vaksina të detyrueshme për punonjësit e shëndetit dhe një rikthim tek mbajtja e maskave. Një dokument i brendshëm i CDC-së tha se varianti, i zbuluar së pari në...

Pijet më të mira për një metabolizëm të shpejtë

Sa më e thjeshtë të jetë pija, aq më mirë është për trupin tuaj. Zgjedhja e pijeve me sheqer, natrium dhe yndyrë rëndon trupin dhe vështirëson tonifikimin. Nëse keni mundësi, gjithmonë zgjidhni pije me përbërës jo të komplikuar dhe lehtësisht të kuptueshëm. 3 pijet më të mira për një metabolizëm të shpejt që iu ndihmon...

Kalimi nga pandemia në një kërcënim endemik, sa rrezikohet e ardhmja?

Dr. Pashko R. Camaj,Doktor i Shkencave të Shëndetit Publik * Covid dhe viruset ‟endemike” Shtatë muaj pasi vaksinat COVID u bënë të disponueshme, më shumë se dyzet e pesë përqind e të rriturve amerikanë nuk janë vaksinuar plotësisht. Por këto numra vetëm, nuk tregojnë historinë e plotë, nivelet e vaksinimit ndryshojnë shumë në të gjithë...

​Imunologu: Doza e tretë për të moshuarit dhe vaksinimi çdo vit, për të rinjtë çdo dy vjet

Profesori i Kolegjit mbretëror në Londër Justin Stebing vlerësoi se doza e tretë e vaksinës së koronavirusit duhet t’i jepet popullsisë më të vjetër dhe më të rrezikuar, e cila më pas do të vaksinohej një herë në vit, ndërsa të rinjve dhe personave të shëndetshëm çdo dy vjet. Ai vlerësoi në panelin online mbi...

Si ta largoni sheqerin e tepërt nga trupi?

Me diabetin si një kërcënim të vazhdueshëm për shëndetin nevoja për të qënë të kujdesshëm është gjithnjë e rëndësishme. Sheqeri njihet si një nga armiqtë kryesorë të sëmundjes së diabetit dhe shumë problemeve të tjera shëndetësore. Ndaj edhe evitimi sa më i shumtë i tij do të sillte vlera shumë të mira për trupin. Në...

Krejt çka duhet të dini rreth variantit Delta

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka treguar se a veprojnë vaksinat anti-COVID19 kundër variantit Delta të koronavirusit, raporton Express Në njoftimin e IKSHPK-së bëhet e ditur se efikasiteti i vaksinës kundër variantit delta është 75 për qind pas dozës së parë dhe rritet në 94 për qind pas dozës së dytë. “Po. Efikasiteti...

Vitia: 80-90 për qind e rasteve të fundit janë të variantit Delta

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, pas rritjes së numrit të rasteve me COVID-19 në Kosovë ka mbajtur sot një konferencë për media. Në një konferencë të mbajtur së bashku me Drejtorin e Departamentit të Mikrobiologjisë, Xhevat Jakupi, kanë konfirmuar se 80 deri 90 për qind e rasteve të fundit me COVID-19, janë të variantit Delta. “Të...

​Vitia: Rastet me COVID-19 po rriten, arma e vetme vaksinimi

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia në një konferencë për media ka kërkuar edhe njëherë nga të gjithë qytetarët e vendit që të mos hezitojnë, por të vaksinohen, pasi rastet me COVID-19 kanë filluar të rriten. “Sot kur qytetarët kanë mundësi të zgjedhin vaksinën që duan të marrin, nuk a arsyeje të vetme për të mos...

Alergjia nga dielli: Çfarë duhet të dini dhe si të kujdeseni

Me ngrohjen e motit, njerëzit shpenzojnë më shumë kohë duke qëndruar në natyrë, por shumë shpesh ankohen për alergjinë nga dielli. Alergjia nga dielli përfshin njollat e lëkurës pas ekspozimit për një kohë të gjatë në diell. Këto skuqje kanë të bëjnë me çrregullimet e lëkurës së ndjeshme ndërkohë që specifikat e këtij fenomeni të...

Oda e Farmacistëve promovon revistën me informata për Covid-19, do të botohet dy herë në vit

Oda e Farmacistëve të Kosovës ka bërë promovimin e “Revistës Farmaceutike”. Kryetar i Odës së Farmacistëve Arianit Jakupi tha se kjo revistë i kushtohet Covid-19 dhe sfidave me të cilat janë ballafaquar farmacistët, raporton Ekonomia Online. Ai tha se revista do të shërbejë për dhënien e informatave, duke e parë që bota po ballafaqohet me...

IKSHPK: Nëse nuk vaksinoheni, rriten hospitalizimet dhe vdekjet

Pas rritjes së rasteve me COVID-19, IKSHPK-ja ka dalë me apel për qytetarët që të vaksinohen. Ky institut ka dhënë sqarime shtesë rreth domosdoshmërisë për vaksinim. Në një njoftim për media IKSHPK thotë se vaksinimi është mënyra më e thjeshtë, më e sigurt dhe më efektive për të mbrojtur njerëzit nga sëmundjet e dëmshme. Përmes...

Vaksinat dhe COVID-19, IKSHPK tregon rëndësinë, përmbajtjen dhe efikasitetin e tyre

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik u ka bërë thirrje qytetarëve që të vaksinohen kundër COVID-19, në kohën kur po vërehet shtim i rasteve. IKSHPK përmes një njoftimi për media ka njoftuar qytetarët për rëndësinë, efikasitetin dhe përmbajtjen e vaksinave. Lexoni të plotë njoftimin e IKSHPK-së. Çka është vaksinimi? Vaksinimi është mënyra më e thjeshtë, më...

Alergji apo intolerancë ushqimore, si ta dallojmë?

Dikush me alergji ushqimore, ka një sistem imunitar që e sheh ushqimin, si armik. Prandaj, mekanizimi mbrojtës i trupit aktivizohet. Kjo prodhon një sërë simptomash, të cilat mund të luhaten nga një kruarje e lehtë, vështirësi në frymëmarrje e deri në gjendje shoku. Këto simptoma zakonisht nisin menjëherë pasi ushqimi është konsumuar. Kur dikush është...

Pesë rastet kur diabetikët duhet të shkojnë në urgjencë

Një nga sëmundjet më të përhapura të globit është pa dyshim diabeti, e sidomos diabeti i tipit 2. Diabeti është cilësuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë si sëmundja e shekullit. Kryesisht për personat me probleme të mbipeshës, histori të sëmundjes së diabetit në familje apo ata që vuajnë nga paradiabeti kujdesi duhet të jetë shumë...

Hoti: Edhe bashkatdhetarët që ndodhen në Kosovë mund të vaksinohen

Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë, Faik Hoti tha se tashmë janë krijuar të gjitha kushtet që vaksinimi në masë të rrjedhë me një dinamikë më të shtuar dhe vjeshta të na zë me shumicë të popullatës të vaksinuar kundër COVID-19. Hoti theksoi se të gjithë bashkatdhetarët që jetojnë jashtë vendit, por që kanë shtetësi të...

Një sëmundje që shpesh nuk ka simptoma: Si mund të zbulohet dhe kush është në rrezik

Hepatiti C është një sëmundje infektive e mëlçisë, e shkaktuar nga virusi i hepatitit C (HCV) Hepatiti C transmetohet nëpërmjet gjakut dhe është mënyra themelore e përhapjes së sëmundjes. Kur HCV hyn në trupin e një personi tjetër nëpërmjet gjakut të një personi të infektuar (injeksion i një gjilpëre të kontaminuar, transfuzion, transplantim organi, nga...

​Hulumtimi: Varësia ndaj pijeve të gazuara çon drejt zhvillimit të kancerit

Provat e reja mjekësore tregojnë se varësia jonë ndaj pijeve të gazuara, megjithëse nuk duket serioze, mund të jetë shumë e rrezikshme. Aq i rrezikshëm, sa një studim i fundit zbuloi se mund të shkaktonte edhe kancer. Hulumtimi filloi pasi u rrit numri i rasteve të kancerit të zorrëve te njerëzit nën 35- vjeç, shpjegoi...

Kombinimi i vaksinave AstraZeneca dhe Pfizer rrit nivelet e antitrupave deri në gjashtë herë

Një studim ka zbuluar se një vaksinim i kombinuar, ku administrohet një dozë Pfizer pas një doze AstraZeneca, rrit nivelet e antitrupave neutralizues me gjashtë herë krahasuar me dy doza AstraZeneca. Studimi i Koresë së Jugut, i cili ka përfshirë 499 punonjës mjekësorë, zbuloi se vaksinimi i kombinuar tregoi një sasi të ngjashme të antitrupave...

Efektet anësore që mund t’ju shfaqen pas dy dozave të vaksinës anti-COVID

Vaksina anti-covid do t’ju ndihmojë të mbroheni nga virusi. Pas vaksinimit, mund të keni disa efekte anësore, të cilat  janë shenja normale që tregojnë se trupi po krijon mbrojtje. Këto efekte anësore mund të zgjasin për pak ditë duke ju penguar të bëni aktivitetet e përditshme. Disa të tjerë mund të mos kenë asnjë efekt anësor. Disa efekte...

Njihuni me zgjidhjet më të shpejta kur ju djeg kandili i detit

Me fillimin e verës fillojnë shumë probleme. Ti mund të jesh duke shijuar pushimet dhe papritmas një kandil të sulmon. Nëse të kanë pickuar e di se për çfarë dhimbje bëhet fjalë, nëse nuk e ke përjetuar ndonjëherë, bëhu gati të lexosh disa hapa se si të kujdesesh për plagët. Kujdes alergjinë Gjëja e parë...

Shëndeti i zemrës rrezikohet nga vapa e madhe, ja si të kujdeseni për të

Luhatjet e motit duket se kanë përfunduar duke i lënë vendin temperaturave përvëluese. Këto temperatura janë më të papërballueshme sidomos për fëmijët dhe moshat e thyera. Por vapa e madhe është tepër e rrezikshme sidomos për njerëzit që vuajnë nga sëmundjet kardiovaskulare. Si ndikon vapa tek organizmi? Temperatura e trupit nuk duhet të jetë as...

Pse ekspertët shqetësohen kaq shumë për shfaqjen e variantitit të ri të Covid-19?

Varianti i ri i koronavirusit që quhet Delta, po përhapet me shpejtësi në mbarë botën. Disa vende që më parë kishin pak raste të raportuara me COVID-19, kanë filluar të rivendosin masat e sigursë për këtë arsye. Ky variant i identifikuar për herë të parë në Indi thuhet se është edhe më ngjitës se varianti...

Shkon në mbi 3.88 miliardë numri i dozave të vaksinës COVID-19 të administruara në mbarë botën

Mbi 3.88 miliardë doza të vaksinës së COVID-19 janë administruar në të gjithë botën deri më tani, me Turqinë e renditur midis dhjetë vendeve me më shumë doza të administruara. Sipas ‘Our World in Data’, vendi ku për herë të parë u shfaq koronavirusi në vitin 2019, Kina, renditet e para në të gjithë botën...

Çfarë është belbëzimi dhe cilat trajtime preferohen të përdoren për ta kuruar atë?

Belbëzimi ose mbajtja e gojës siç e quajmë zakonisht, është një nga çrregullimet e zakonshme në fëmijëri, dhe ndodh atëherë kur një fëmijë ngec te një tingull, rrokje ose fjalë, dhe nëse zgjat të paktën 3-6 muaj mund të jetë tregues për një të folur jo normal. Në fakt është diçka tjetër, mund të nisë...

IKSHPK: Shmangni konsumimin e mishit, peshkut dhe suxhukut

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka bërë thirrje për qytetarët që të bëjnë kujdes të shtuar gjatë gatimit, ruajtjes, shpërndarjes dhe konsumit të ushqimit. Përmes një shkrimi në Facebook, nga Instituti kanë thënë se “shumë herë jemi ballafaquar me helmime me ushqim, ku qytetarë të pafajshëm për shkak të konsumimit të ushqimit të...

Në Klinikën e Kirurgjisë Torakale për gjashtë muaj u kryen 180 operacione

Në Klinikën e Kirurgjisë Torakale për gjashtë muaj janë kryer 180 operacione, ndërsa u tha se është e nevojshme që të zgjerohen hapësirat për këtë klinikë, në mënyrë që të ketë zgjerim edhe të numrit të shërbimeve që ofrohen në klinikë. Drejtori përgjithshëm i ShSKUK-së, Valbon Krasniqi, bashkë me Agreta Gashi, kryesuese e Bordit Drejtues...

Vetëm 14% të vaksinuar në Kosovë, njohësit e shëndetësisë alarmojnë për valë të re të Covid-19

248 mijë e 747 persona, apo rreth 14 për qind e popullsisë, janë vaksinuar kundër COVID-19 deri tani në Kosovë. Njohës të shëndetësisë thonë se numri i të vaksinuarve është shumë i vogël, aq më shumë kur vendi po rrezikohet nga një valë e re e COVID-19 e nga varianti Delta i këtij virusi, i...

Varianti “Delta”, Fauci: Mund të duhet një dozë e tretë

“Doza përforcuese mund të injektohet tek personat me imunitet të dobët” Një dozë e tretë e vaksinës anti-Covid mund të jetë e nevojshme vetëm për një kategori të caktuar personash, imuniteti i të cilëve është tepër i ulët, sipas ekspertit të Shëndetësisë, Anthony Fauci. Deklarata e Faucit vjen në një kohë kur rastet me variantin...

IKSHPK: Kujdes nga ekspozimi i gjatë në diell, mund të keni probleme në organizëm

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik të Kosovës (IKShPK), ka kërkuar nga qytetarët që të kenë kujdes gjatë kësaj jave të mos ekspozohen shumë në diell shkaku i temperaturave të larta. IKSHPK ka thënë se temperaturat e larta ndikojnë negativisht në organizmin e njeriut sidomos te të moshuarit. “Duke u ekspozuar në diell për një kohë...

Sa shpejt mund t’ju dehidratojë i nxehti?

Rreth 60% e trupit tonë përbëhet nga uji, që do të thotë se jemi gjatë gjithë kohës duke humbur kur djerësitemi apo marrim frymë. Temperaturat e nxehta e përshpejtojnë procesin dhe nëse ne nuk e zëvendësojmë me lëngje apo ujë tjetër, i japim shans trupit për t’u dehidratuar.  Kur ndodh dehidratimi, fillon të ndihesh i...

47-vjeçarja s’do të jetë në gjendje të hajë më, shkak karantina

Një grua nga Anglia është në gjendje shumë të keqe, sepse nuk po mund ta pranojë faktin se nuk do të mund të hajë më, pasi bllokimi si pasojë e COVID-19 i ka shkaktuar dëme të pakthyeshme. Tiffany Walker është një nga dhjetëra mijëra personat që kanë mbetur të paaftë, pasi gjatë bllokimit nuk kanë...

Dhimbja e shpinës mund të jetë një shenjë e këtij problemi më të madh shëndetësor

Dhimbja e shpinës është një nga problemet më të zakonshme shëndetësore për të rriturit. Por ndërsa shpesh mund të ketë lidhje me ndonjë numër faktorësh – sforcimin fizik, moshën dhe gjenetikën, për të përmendur disa – ju nuk duhet ta mendoni gjithmonë atë vetëm si një shqetësim i vogël. Në fakt, në disa raste, dhimbja...

A ndikon soda e bukës kundër problemeve me diabetin?

Soda e bukës është një nga produktet që nuk mungon kurrë në kuzhinën e një amviseje shqiptare. Ajo përdoret jo vetëm për gatime të mrekullueshme por edhe për pastrimin me themel të shtëpisë. Sodës së bukës i janë thurur shumë lavde për aftësinë e saj në trajtimin dhe kurimin e disa sëmundjeve. Së fundmi, soda...

Varianti Delta, mes sëmundjeve më ngjitëse që shkenca njeh

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë po vazhdojnë paralajmërimet për rrezikshmërinë e variantit Delta të koronavirusit, për të cilin thonë se është ndër viruset më ngjitëse që njeh shkenca. Ata gjithashtu u bëjnë thirrje të gjithë të pavaksinuarve që të imunizohen për të mbrojtur veten dhe të tjerët. Drejtoresha e Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve,...

Varianti Delta dhe fëmijët, çfarë duhet të dinë prindërit?

Teksa varianti Delta vazhdon të përhapet me shpejtësi, shumë prindër janë të shqetësuar për rrezikun që mund të paraqesë për fëmijët, të cilët janë të pavaksinuar në shumë shtete, përfshirë edhe vendin tonë. Fëmijët, në pjesën më të madhe, nuk kanë patur ndërlikime serioze gjatë gjithë pandemisë. Në pjesën dërrmuese të rasteve, fëmijët e infektuar...

Këshilla për heqjen dhe parandalimin e gurëve në dhëmbë

Të gjithë e dimë rëndësinë e pastrimit të dhëmbëve, kështu që kur vërejmë ndonjë grumbullim të gurëve të dhëmbëve mund të jetë mjaft shqetësues. Nëse jeni të shqetësuar dhe doni të dini mënyrën më të mirë për të hequr qafe gurët e dhëmbëve pa pasur nevojë të bëni një udhëtim te dentisti, ne ua sjellim...

Vishaj: Nëse rritet numri i infektimeve, mbyllja duhet të jetë opsion

Ushtruesi i detyrës së drejtorit të Klinikës Infektive, Arben Vishaj, ka thënë se varianti Delta është mjaft i rrezikshëm dhe ka mundësi që të përhapet në masë të madhe. Vishaj shtoi se është e mundur edhe paraqitja e valëve të tjera të virusit në vjeshtë, duke shtuar se vaksinimi është e vetmja mënyrë për t’u...

Nga 2.267 testime, 19 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin COVID-19

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon: Në 24 orët e fundit janë dhënë 9.608 doza të vaksinës kundër COVID-19. Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 343.333 doza të vaksinës. Deri më sot 102.210 qytetarë janë vaksinuar me dozën e dytë....

Si të lehtësoni alergjinë nga poleni

Mjeku konstaton – bëjeni këtë dhe më në fund do të mund të merrni frymë normalisht! Alergjia ndaj polenit po bëhet gjithnjë e më e shpeshtë, ndërsa dr. Karan Rajan, i cili shpesh boton këshilla të dobishme dhe i demanton idetë e gabuara në TikTok, tani ka publikuar një video të shkurtër në të cilën...

Antitrupat nga infektimi me COVID-19 zgjasin të paktën nëntë muaj

Pothuajse të gjithë njerëzit që janë shëruar nga COVID-19 kanë nivele të zbulueshme të antitrupave nëntë muaj më vonë, sipas një studimi të ri. Ai përfshin pothuajse të gjithë popullsinë e një qyteti italian dhe forcoi gjetjet e mëparshme sipas të cilave infektimi sjellë mbrojtje nga koronavirusi. Gjatë një periudhe prej nëntë muajsh, studiuesit nga...

A janë të sigurta për ngrënie vezët me njolla?

Momenti i thyerjes së vezës përpara gatimit mund të shoqërohet me surpriza, që shpesh dalin të pakëndshme. I tillë është rasti i njollave të kuqe të saj ngjitur me të verdhën e vezës. Ka njerëz të cilëve këto njolla nuk u bëjnë aspak përshtypje, por ka të tjerë që tremben, nuk e dinë çfarë po...

Çfarë ndodh nëse gëlltisni pilula pa ujë?

A gëlltisni ndonjëherë pilula pa ujë? Nëse po, nuk jeni vetëm. Shumë njerëz kanë konsumuar një aspirinë ose ibuprofen pa mbushur një gotë ujë së pari ndonjëherë. Pavarësisht nëse nuk keni pasur qasje në ujë në atë kohë ose thjesht po ndiheshit shumë dembel për ta marrë atë, të gjithë kanë qenë në një situatë...

Origjina e Covid: Pse Kina refuzoi kërkesën e OBSH-së?

Qeveria kineze nuk do të marrë pjesë në një fazë të dytë të hetimit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për origjinën e Covid-19, u shpreh një zyrtar i lartë shëndetësor, pasi në propozim u përfshi mundësia e daljes së virusit nga një laborator i Wuhan. Zeng Yixin, nënkryetari i Komisionit Kombëtar të Shëndetësisë, tha...

OBSH: Numri i përgjithshëm i të infektuarve me Covid mund të tejkalojë 200 milionë

Varianti Delta i koronavirusit pritet të bëhet mbizotërues globalisht brenda pak muajsh, paralajmëroi Organizata Botërore e Shëndetësisë. Së fundmi, ky variant shqetësues u zbulua në 13 territore të tjera, duke e çuar në 124 numrin total të vendeve ku është shfaqur. “Pritet që shumë shpejt të konkurrojë me variante të tjera dhe të bëhet linja...

Ndikimi i ndryshimeve të shpeshta klimatike në shëndetin e njeriut

Më shumë se gjysma e njerëzve e ndjejnë motin dhe janë të sigurt që moti ndikon në shëndetin e tyre. Dhe ky fenomen është shfaqur shumë kohët e fundit. Në shkencë dhe kërkime mjekësore, ekzistojnë studime që tregojnë se ndryshimet e motit, ndryshimet e panatyrshme të motit, ankesat shëndetësore (psikike dhe fizike) mund të shkaktohen...

Çfarë përfitimesh shëndetësore ofron ekspozimi në diell?

Ekspozimi në diell na mundëson plotësimin e nevojës për vitaminën D e cila është shumë e rëndësishme për shëndetin. Ai ofron një sërë përfitimesh por nëse është i tepruar, këto përfitime bëhen të rrezikshëm. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni më shumë për përfitimet që ekspozimi në diell i ofron organizmit.. Zbret Tensionin e...

Kush në të vërtetë ka nevojë për një vaksinë të tretë kundër coronavirusit?

Shërbimet shëndetësore amerikane ende besojnë se vaksinat shtesë të planifikuara nga BioNTech dhe Pfizer janë të panevojshme. Për kë do të kishte kuptim kjo vaksinim shtesë? Para se të mërziteni ose shqetësoheni: Deri më tani, nuk është thënë aspak që të gjithë të vaksinuarit me BioNTech/Pfizer në të vërtetë kanë nevojë për vaksinime shtesë. Dy...

Ushqime të shëndetshme për personat diabetik

Sipas ekspertëve të shëndetit, diabeti është një sëmundje metabolike që shkakton sheqer të lartë në gjak. Në këtë rast, trupi juaj ose nuk prodhon mjaftueshëm insulinë ose nuk mund ta përdorë në mënyrë efektive insulinën që krijon. Shkaktare për rritje edhe më të madhe të sasisë së sheqerit në gjak tek personat diabetik mund të...

​UNICEF dhe USAID në Kosovë synojnë vaksinimin e të gjithë qytetarëve të Kosovës

UNICEF dhe USAID në Kosovë kanë nënshkruar të hënën marrëveshje bashkëpunimi për një program në mbështetje të përpjekjeve për komunikim dhe informim në Kosovë për parandalimin dhe vaksinim kundër COVID-19. Në këtë drejtim, UNICEF dhe USAID në Kosovë do të investojnë 1 milion dollarë. Shefi i Zyrës së UNICEF-it në Kosovë, Murat Sahin tha se...

A mund ta transmetojnë virusin personat e vaksinuar?

Vaksinat që janë në dispozicion mbrojnë në mënyrë efektive nga format më të rënda të sëmundjes COVID-19, por ende ekziston një mundësi e vogël që njerëzit e vaksinuar ta transmetojnë koronavirusin. Rreziku që një person i vaksinuar plotësisht ta transmetojë koronavirusin te një person tjetër më i vogël sesa një person që ka rezultuar negativ...

Të rinjtë rrezikojnë të pësojnë dëme në organe nga Covid-19

Të rinjtë me Covid të shtruar në spitale kanë shumë gjasa që të vuajnë nga komplikacione të ndryshme, njësoj si ata mbi 50 vjeç. Ky është rezultati i një studimi të kryer në Mbretërinë e Bashkuar. 4 nga 10 pacientë, të moshës nga 19 deri në 49 vjeç, shfaqën probleme me veshkat, mushkëritë ose organe...

OBSH kërkon auditim të laboratorëve kinezë ku u identifikua koronavirusi

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) bëri thirrje të premten për një auditim të laboratorëve kinezë ku u identifikuan rastet e para të Covid-19, si pjesë e hetimit për origjinën e pandemisë. Kreu i OBSH-së, Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, propozoi auditimin gjatë një takimi me vendet anëtare të organizatës. Ai tha se për të çuar hetimin...

Si ta ndihmoni veten gjatë mpirjes?

I refuzojmë ftesat për shëtitje, pothuajse as nuk mendojmë për aktivitete sportive. Vazhdimisht ankohemi se diçka po na shqetëson: dhimbje shpine, mpirje të muskujve, reumatizëm … Po sikur të gjitha këto probleme të rezultojnë në dhimbje neuropatike? Është koha për t’i dhënë fund shqetësimeve të tilla dhe për të rifituar vetëbesimin tonë. Dëmtimi i nervave...

Është shumë me rëndësi të dalloni se cili insekt ju ka pickuar

Leksion i rëndësishëm për të gjithë! Mund t’ju shpëtojë jetën Shumica e insekteve mund të bartin sëmundje, andaj është rregull shumë i rëndësishëm të identifikoni se çfarë insekti ju ka pickuar!  Kjo është mënyra si t’i dalloni: 1. Pickimi i grethit Zonat të cilat i pickon grethi bëhen të skuqura dhe mjaft të ënjtura. Mund...

Sa duhet të shqetësoheni për gjetjen e qimeve në ushqimin tuaj?

Gjetja e qimeve në ushqimin tuaj nuk është kurrë një surprizë e mirëpritur. Shpesh, kjo mund t’ju bëjë të mendoni dy herë për të mbaruar vaktin tuaj – por sa e keqe është me të vërtetë? Me sa duket, jo aq e keqe. Megjithëse u të desh jetoni përsëri në çastet e dhimbjes së stomakut...

2-vjeçarit në QKUK i hiqet tumori që i kishte përfshirë gjysmën e barkut

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës përmes një postimi në rrjetin social “Facebook” kanë treguar se sot i është operuar me sukses një fëmijë 2 vjeç, të cilit i është hequr tumori me përmasa të mëdha. Ata kanë njoftuar se mjekët kirurgë, të asistuar nga ekipi i anestezionit kanë operuar me sukses një fëmijë...

Pasojat e pagjumësisë në shtatëzani

Pagjumësia në shtatzani mund të jetë e pakëndshme por në anën tjetër edhe e rrezikshme, pasiqë pasoja e parë që mund të jetë është lindja e parakohshme. Pas shumë studimeve të bëra në vende të huaja thuhet se pagjumësia rritet për një përqindje më të madhe, dhe kjo vije si pasojë e disa faktorëve siç janë...

Me tri pyetje e kuptoni nëse dikush po pëson sulm në tru

Ndonjëherë simptomat e sulmit të trurit janë të vështira për t’u identifikuar. Fatkeqësisht, mungesa e vetëdijesimit shkakton tragjedi të ndryshme, transmeton Telegrafi. Një viktimë e ndonjë sulmi të trurit mund të pësojë dëmtime të ndryshme të trurit nëse simptomat e sulmit nuk vërehen me kohë. Megjithatë, doktorët thonë se sulmi i trurit mund të identifikohet përmes...

Çfarë janë njollat e bardha në lëkurë?

Nëse keni vërejtur ndonjëherë njolla të vogla të bardha që shfaqen në lëkurën tuaj pasi keni kaluar kohë në diell, mund të jeni frikësuar paksa. Por ekspertët thonë se ndoshta nuk keni nevojë të shtypni butonin e panikut nëse shihni këto shenja. Sipas Klinikës Cleveland Health Essentials, sëmundja e lëkurës hipomelanoza idiopatike guttate mund të shkaktojë njolla...

Ndërlikimet nga koronavirusi prekin edhe të rinjtë

Të rriturit më të rinj, të infektuar me koronavirus dhe të shtruar në spital, kanë pothuajse gjasa të njëjta të vuajnë nga ndërlikimet sikurse pacientët mbi 50 vjeç, tregon një studim i ri. Sipas gjetjeve, katër në dhjetë prej këtyre personave, të moshës 19 deri në 49 vjeç, kanë pasur probleme me veshkat, mushkëritë ose...

Çfarë është ndihma e shpejtë?

Keni prerë dorën në kuzhinë dhe të gjithë ju kanë këshilluar për mjetet e ndihmës së parë? Përpara se ta ndiqni, bëni testin e mëposhtëm. Ai do t’ju ndihmojë të kontrolloni njohuritë tuaja: 1. Një prerje të vogël është më mirë ta pastroni me ujë të oksigjenuar apo ta mbani atë të thatë?e drejtë/ gabim 2....

OBSH: Mund të shfaqen variante të reja edhe më të rrezikshëm të COVID-19

“Është shumë e mundshme që të zhvillohen variante të reja më të rrezikshme të COVID-19”. Ekspertët e OBSH-së kanë dhënë alarmin në konferencën e zakonshme nga Gjeneva për koronavirusin. Komiteti i urgjencës i Organizatës Botërore të Shëndetësisë ka paralajmëruar se variante të reja të COVID-19 mund të përhapen në të gjithë botën duke e bërë...

Sa shpejt mund t’ju dehidratojë i nxehti?

Rreth 60% e trupit tonë përbëhet nga uji, që do të thotë se jemi gjatë gjithë kohës duke humbur kur djerësitemi apo marrim frymë. Temperaturat e nxehta e përshpejtojnë procesin dhe nëse ne nuk e zëvendësojmë me lëngje apo ujë tjetër, i japim shans trupit për t’u dehidratuar.  Kur ndodh dehidratimi, fillon të ndihesh i...

OBSH paralajmëron individët që të mos përziejnë vetë vaksinat anti-Covid

Shkencëtarja e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Soumya Swaminathan, këshilloi individët që të mos përziejnë vetë vaksinat e Covid nga prodhues të ndryshëm, duke thënë se vendime të tilla duhet t’u lihen autoriteteve të shëndetit publik. “Ka një tendencë e rrezikshme këtu,” tha Swaminathan të hënën në një konferencë në internet pas një pyetje në lidhje...

A do të na duhet një dozë e tretë përforcuese ndaj COVID-19?

Fakti që kompania Pfizer dëshiron të ofrojë një dozë të tretë të vaksinës, nuk do të thotë domosdoshmërisht se njerëzit do të presin me padurim ta bëjnë atë. Autoritetet e shëndetësisë në Shtetet e Bashkuara dhe ato ndërkombëtare thonë se tani për tani, ata që janë të vaksinuar plotësisht duket se janë të mbrojtur mirë....

Pse janë venat me ngjyrë të kaltër?

Në të vërtetë, ngjyra e venave nuk është e kaltër, por ata janë kryesisht pa ngjyrë. Është pikërisht gjaku që u jep atyre ngjyrën. Megjithatë, as gjaku i njeriut nuk ka ngjyrë të kaltër. Ngjyra e tij është gjithnjë e kuqe. Mund të ndryshojë vetëm nuanca e së kuqës. Atëherë pse venat kanë ngjyrë të...

Sheqeri i lartë mund të shihet në sy dhe këmbë

Problemi është se shumica shpesh as nuk e dinë se e kanë këtë problem, kështu që ata nuk reagojnë në kohë, domethënë vetëm kur funksioni i pankreasit dëmtohet seriozisht dhe sëmundja zhvillohet. Endokrinologia britanike, Dr. Effie Kara, nga spitali “Princess Grace” vuri në dukje simptomat më pak të njohura të sheqerit në gjak, të cilat...

​COVID-19, 39 pacientë me oksigjenoterapi, një në gjendje të rëndë

Në klinikat COVID të QKUK-së dhe në spitalet e përgjithshme, janë duke u trajtuar 80 pacientë. Sipas raportit të punës për datën 15 korrik, 32 janë të konfirmuar pozitivë, 1 në gjendje të rëndë, kurse 39 me oksigjeo-terapi. “Në QKUK janë të shtrirë 72 pacientë 28 të konfirmuar me COVID-19, 37 me oksigjeno-terapi, 1 në...

​Si ta qetësoni aritminë e zemrës?

Aritmia ose çrregullimi i ritmit të zemrës ndodh për shkak të një çrregullimi në përçimin e një impulsi elektrik përgjegjës për punën e zemrës. Ajo ka origjinën nga atriumi i zemrës (aritmia supraventrikulare) ose barkusha (aritmia ventrikulare). Shqetësimi i ritmit të zemrës shkakton një numër problemesh përveç ndjenjës së një rrahjeje të fortë të zemrës...

Përfitimet e të ecurit zbathur

Të ecurit zbathur është e shëndetshme dhe absolutisht falas. “Bright Side” shpjegon pse heqja e këpucëve i bën mirë trupit dhe mendjes suaj. Mund të rregullojë posturën e këmbëve tuaja. Ecja zbathur është një mënyrë efektive dhe e natyrshme për të parandaluar deformimin e formës natyrale të këmbës. Kjo ka edhe më shumë përfitime kur...

Çfarë është metastaza dhe cilat janë simptomat e saj?

Metastaza është përhapja e qelizave të kancerit nga vendi primar te ndonjë rajon tjetër të trupit dhe kanceri i përhapur në këtë mënyrë quhet kancer metastatik. Kanceri metastatik quhet në bazë të rajonit që është përhapur. Disa kancere janë metastazë në kohën e diagnozës, ndërsa të tjerët janë pasi kanë përfunduar ose është përsëritur. Por...

Delta dhe ritmet e ngadalshme të vaksinimit shtojnë rastet

Delta – variant më ngjitës i koronavirusit – dhe ritmet e ngadalshme të vaksinimit kanë bërë që numri i rasteve të reja me koronavirus të rritet në disa vende të botës, thanë zyrtarët shëndetësorë. Kolumbia, Indonezia, Britania, Spanja dhe Shtetet e Bashkuara regjistruan më 13 korrik më shumë se 30,000 raste të reja secila. Zyrtarët...

Ministria e Shëndetësisë ka një njoftim rreth vaksinimit

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar qytetarët se nga sot caktimi i terminit është në verzionin online dhe se është i mundur për qytetarët mbi moshën 18-vjeçare. Përmes një njoftimi drejtuar mediave, Ministria ka shpjeguar në detaje hapat që duhet ndjekur për të ndarë termin për vaksinim. “Ministria e Shëndetësisë inkurajon qytetarët e vendit që të...

Nga sot të gjithë personat mbi moshën 18 vjeç mund të aplikojnë për vaksinën kundër COVID-19

Ministria e Shëndetësisë njofton se nga sot terminin për vaksinim mund ta bëjnë të gjithë personat mbi moshën 18 vjeç. Po ashtu MSh-ha ka treguar edhe hapat që aplikuesit duhet t’i ndërmarrin për të ndarë terminin për vaksinim kundër COVID-19. Ky është njoftimi i plotë i MSh-së: Të nderuar qytetarë, Nga sot caktimi i terminit...

Shkencëtarët krijojnë një test pa dhimbje për diabetikët

Shkencëtarët po punojnë për të prodhuar në masë ‘gralin e shenjtë’ të testimit të sheqerit në gjak për ta bërë më të lehtë për diabetikët të kontrollojnë nivelet e glukozës. Studiuesit, në Universitetin e Newcastle në Australi, kanë krijuar një shirit jo invaziv, të përshtatshëm dhe pa dhimbje që kontrollon nivelet e glukozës në pështymë....

Prekëse, 3-vjeçari vdes gjatë një kontrolli rutinë tek dentisti

Një djalë tre vjeç në Kansas ka vdekur gjatë një kontrolli rutinë tek dentisti, ka deklaruar departamenti i policisë Wichita. Abiel Valenzuela Zapata u dërgua në Stomatologjinë e Tiny Teeth Pediatrics në Wichita nga nëna e tij pasi zhvilloi një infeksion të mishit të dhëmbëve. Vogëlushi ishte mirë për rreth 30 minuta nën qetësim para...

Profesionistët shëndetësor: Shmangni temperaturat e larta

Temperaturat e larta kanë qenë shkak që disa persona kanë kërkuar ndihmë mjekësore në emergjencën e spitalit “Isa Grezda” në Gjakovë. Ndërkohë që nuk është vërejtur ndonjë fluks më i madh krahasuar me vitet e kaluara ka thënë Jetish Jetishi. Në emergjencë gjithashtu kanë marrë trajtim mjekësor 18 persona nga Deçani si pasojë e helmimit...

​Vitia thotë se vdekjet e dyshimta në Deçan nuk lidhen me helmim

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia thotë se dy raste e vdekjes në Deçan nuk kanë të bëjnë me helmimet e fundit që kanë ndodhur në këtë komunë. Këto deklarata Vitia i bëri në Komunën e Deçanit, ku edhe u takua me kryetarin e kësaj komune, Bashkim Ramosaj. “Dy rastet e vdekjes nuk kanë të bëjnë...

Sot mbërrijnë edhe 18 mijë vaksina Pfizer

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka ndjekur nga afër proçesin e vaksimit me njësitë e lëvizshme në zonën e Shkozës, në periferi të Tiranës. Manastirliu tha se përgjatë periudhës së verës do të jemi derë më derë, për të vaksinuar qytetarët me njësitë e lëvizshme, edhe në ato zona ku aksesi ka...

Për një ditë 919 qytetarë marrin vaksinën antiCOVID-19

919 doza të vaksinës kundër COVID-19 janë dhënë gjatë së shtunës në Kosovë. Ministria e Shëndetësisë, bazuar në të dhënat e Instituti Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK) kanë njoftuar se nga fillimi i vaksinimit janë dhënë 253 mijë e 858 doza të vaksinës antiCOVID-19. Njoftimi i plotë: 11 Korrik 2021: Ministria e Shëndetësisë,...

Pijet me sheqer rrisin rrezikun e kancerit të zorrës së trashë

Të rriturit që pinë pije me sheqer mund të jenë në një rrezik në rritje të zhvillimit të kancerit të zorrës së trashë, pretendojnë studiuesit. Studimi, i cili përfshiu 116,500 infermiere nga viti 1991 në 2015, zbuloi se krahasuar me gratë që pinin më pak se një kanaçe në javë me pije të ëmbëlsuara me...

Rreziku global nga varianti Delta i SARS-CoV-2

Në fillim të pandemisë, shumë pak ekspertë menduan se bota do të kishte një vaksinë efikase kundër COVID-19. Në fakt, sot kemi disa vaksina, dhe më shumë se 3 miliardë doza të shpërndara tashmë në të gjithë botën Dr. Pashko R. Camaj, Doktor i Shkencave të Shëndetit Publik Edhe pas pesëmbëdhjetë muajsh që coronavirusi shkaktoi...

Aktualisht 79 pacientë me COVID-19 po trajtohen në SHSKUK

Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës (ShSKUK) ka njoftuar se 79 pacientë të dyshuar dhe të konfirmuar me COVID-19, janë të shtrirë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) dhe në spitalet e përgjithshme. Njoftimi i plotë i ShSKUK-së: COVID-19: 79 pacientë po trajtohen në SHSKUK 79 pacientë të dyshuar dhe të konfirmuar me COVID-19,...

Ministria e Shëndetësisë nuk licencon mjekët italianë që fëmijët të operohen në Prishtinë e jo në Beograd

Vullneti i bashkatdhetarëve tanë po vazhdon të pengohet nga barrierat administrative për investime ne vendin tonë. Kështu investimet në fushën e shëndetësisë nga mërgimtarë në vendlindje nuk po lejohen nga Ministria e Shëndetësisë̈ me anë të një Udhëzimi administrativ. Madje, investimet e mantelbardhëve mërgimtarë në vendlindje nuk po shihen si shumë të rëndësishme nga Ministria...

Ca shenja jo dhe aq të zakonshme që tregojnë se mund të vuani nga migrena

Përpos dhimbjes së zakonshme të kokës, një pjesë e mirë njerëzish vuajnë nga migrena, e cila përpos dhimbjes së padurueshme  shoqërohet gjithashtu edhe me simptoma të tjera të çuditshme. Cilat mund të jenë disa prej tyre? Marramendje Shumë njerëz përjetojnë një marrje të tmerrshmë mendsh, një ndjesi sikur dhoma po rrotullohet aq shumë saqë ju duket...

Rriten infektimet me Covid në të gjithë Europën

Shkak varianti Delta, turizmi dhe Euro 2020 Covid-19 po e rimerr veten në të gjithë Europën duke vënë në alarm autoritetet në shumë vende të kontinentit. E fundit që ndezi dritën e kuqe të alarmit është Franca ku varianti indian Delta zë tashmë mbi 50% të rasteve të të infektuarve të rinj duke u kthyer...

​Mbi 63 mijë qytetarë janë vaksinuar me dozën e dytë

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë shënuar shtatë raste të reja me COVID-19, ndërsa nuk është shënuar asnjë rast i vdekjes. “Nga 1.347 testime, 7 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin COVID-19. Gjatë 24 orëve të fundit, nuk është shënuar asnjë rast i vdekjes. Sot janë shëruar 22 qytetarë, derisa numri i përgjithshëm...

Çfarë ndodh në tru kur përjetoni kënaqësi?

Shekuj pasi filozofët më të mëdhenj të botës medituan për sekretet e një jete të mirë, shkenca moderne ka bërë përparime të jashtëzakonshme, ndër-disiplinore në kuptimin e lulëzimit njerëzor. Për neuroshkencëtarin e Oksfordit, Morten Kringelbach, kjo do të thotë të shkosh drejt e në burim – në tru. Për dy dekada, Kringelbach ka ftuar pjesëmarrësit...

​Vitia: Vetëm vaksinimi shmang një valë të re të virusit në shtator

Ushtruesi i detyrës së drejtorit të Klinikës Infektive, Arben Vishaj thotë se edhe Kosova mund të preket nga një valë e re infektimit me COVID-19. Sipas tij, derisa situata pandemike në korrik vazhdon të jetë e qetë, nuk është garanci se kjo do të vazhdojë muajve në vijim. Pandaj, Vishaj thekson se mënyra më e...

Llojet e pagjumësisë, nga cilat vuani më shumë?

Pagjumësia është një çrregullim që manifestohet në mënyra të ndryshme. Vështirësia në të fjetur është vetëm një prej tyre. Ka njerëz që nuk i zë gjumi lehtë, që nuk flenë dot gjithë natën ose që zgjohen shumë herët. Studimet e fundit kanë identifikuar kategoritë e pagjumësisë, të cilat do t’i gjeni si më poshtë: Pagjumësia...

Rreziku nga aparatet e klimës

Aparatet e klimës janë “fidanishte” të vërteta të baktereve dhe viruseve, nëse nuk mirëmbahen rregullisht dhe në mënyrë të drejtë. Mbajtja e keqe e aparateve të klimës çon në shfaqjen e alergjive dhe sëmundjeve më të ndryshme. Ajri nga aparatet e klimës, të cilat nuk mirëmbahen rregullisht, shpesh janë të cilësisë së keqe, ndërkaq ndonjëherë...

Rritja e temperaturave sjell rritjen e konflikteve

Termometri do të shkojë mbi 41 gradë ditën e sotme. Shqipëria do të goditet nga një tjetër valë e të nxehtit afrikan. Metereologët thonë se e mërkura ka shënuar rritje të temperaturave, por sot do të jetë dita më e nxehtë e këtij muaji. Krahas problemeve shëndetësore tek të sëmurët kronikë, temperaturat e larta mund...

​76 pacientë po trajtohen nga COVID-19, 32 me oksigjeno-terapi

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës ka njoftuar se në klinikat COVID të QKUK-së dhe në spitalet e përgjithshme janë duke u trajtuar 76 pacientë. Prej tyre, 25 janë të konfirmuar pozitivë dhe 39 janë me oksigjeno- terapi. Sipas njoftimit, në QKUK janë të shtrirë 60 pacientë: “14 të konfirmuar me COVID-19, 32 me...

Sa qëndron alkooli në trup?

Ndonjëherë edhe sasi të vogla të alkoolit mund të ndikojnë në aftësinë tonë për të drejtuar automjetin në mënyrë të sigurt. Kur alkooli hyn në qarkullimin e gjakut, ai kalon përmes mëlçisë e cila e zbërthen atë. Enzima alkool dehidrogjenaza është përgjegjëse për ndarjen, sasia e së cilës që është e pranishme në mëlçi varet nga...

Pacientët me kancer duhet të vaksinohen kundër COVID-19

Pacientët me kancer kanë më shumë gjasa të preken nga COVID-19 që çon në numër më të lartë të të prekurve dhe vdekshmëri të lartë tek ata. Sipas dr. Suhas Agre, onkolog në Hill Hospital, marrë parasysh faktin që COVID-19 prek mushkëritë dhe sistemin imunitar personat me kancer të mushkërive kanë rrezik më të madh...

Pse te disa persona ka reaksione pas vaksinimit e te disa të tjerë jo?

Drejtori në detyrë i Klinikës Infektive, Arben Vishaj ka treguar se sa është e rrezikuar Kosova nga varianti Delta, derisa shumë vende të botës tashmë po ballafaqohen me këtë variant të ri të COVID-19. Vishaj gjithashtu ka folur edhe për procesin e vaksinimit dhe ka shpjeguar pse te disa persona ka reaksione pas vaksinimit e...

Shqipëri, tetë raste pozitive me Covid-19

Në 24 orët e fundit në Shqipëri janë kryer 2,980 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me Covid-19, 8 qytetarë. Rastet pozitive janë në këto bashki: 4 raste në Tiranë, 2 raste në Korçë, 1 rast në Devoll, 1 rast në Gjirokastër. Aktualisht janë 72 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin. Në...

​Nuk përdoret më plazma kovalashente për trajtimin e pacientëve me COVID-19

Në Klinikën Infektive në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) numri i pacientëve të shtrirë që janë të infektuar me COVID-19 vazhdon të jetë i ulët. Aktualisht në këtë klinikë janë të hospitalizuar 11 persona, prej tyre 5 janë me oksigjenoterapi. Për të vazhduar kjo gjendje e qetë epideomologjike në Kosovë infektologët po bëjnë thirrje...

Lambda: Çfarë dihet deri tani për variantin e ri të Covid të përmendur nga OBSH-ja

Një variant i fundit i Covid i cili është theksuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, me emrin Lambda, është gjetur në të paktën 27 vende të ndryshme. Lambda është veçanërisht i përhapur në të gjithë Amerikën e Jugut, pasi u shfaq për herë të parë në Peru në gusht të vitit të kaluar dhe po...

​Fakte rreth llojit delta të koronavirusit

Për herë të parë në më shumë se një vit, ka një dritë shprese se pandemia mund të marrë fund, por ekspertët ende shqetësohen se mund të kthehet për shkak të mutacioneve të reja në virus dhe ndoshta edhe më i fortë Një shqetësim i madh për momentin është lloji delta, shumë ngjitës dhe ndoshta...