Më shumë nga Shëndetësia

​Laboratorët po zhvillojnë sprej hunde kundër COVID

Të paktën nëntë laboratorë dhe kompani në të gjithë botën po zhvillojnë aktualisht vaksina kundër COVID-it, të cilat jepen në formën e sprejit për hundë, në vend të injeksioneve, sipas të dhënave të fundit nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Përveçse janë më pak të pakëndshme se goditja e gjilpërës, këto vaksina mund të jenë më...

Deri në 90 vizita kryhen gjatë natës në shërbimin urgjent në QKMF

Shërbimi urgjent në qendrën kryesore të mjeksisë familiare është i tejet i ngarkuar gjatë orëve të natës. Stafi këtu thonë që gjatë kujdestarisë ata i kryejnë deri në 90 vizita e gati të gjitha janë gjendje gripoze. Nga ora 21:00 fluksi rritet edhe më shumë ngase është i vetmi shëbim urgjent, pasi të gjitha shërbimet...

Në Izrael, më shumë se 500,000 persona janë vaksinuar me dozën e katërt

Më shumë se 500,000 persona në Izrael kanë marrë dozën e katërt të vaksinës kundër koronavirusit, referuar të dhënave që vijnë nga Ministria e Shëndetësisë atje.  Izraeli ishte vendi i parë që nisi aplikimin e dozës së 4-ët përforcuese për njerëzit më të rrezikuar ndaj Covid-19. Autoritetet shpresojnë se dozat përforcuese do të ndalin valën...

OBSH rekomandon dy lloje të reja ilaçesh kundër Covid-19

“Baricitinib” dhe “sotrovimab” janë dy ilaçet e reja të rekomanduara prej OBSH-së për trajtimin e Covid-19. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit, “baricitinib” rekomandohet për pacientët me raste të rënda të Covid-19, ndërsa “sotrovimab”, një ilaç, për rastet më të lehta që kanë më pak gjasa të kenë nevojë për t’u shtruar në spital. “Se sa jetë...

Mbretëria e Bashkuar drejt eliminimit të Green Pass

Qeveria britanike po ecën drejt eliminimit të Green Pass në Angli, i futur një muaj më parë vetëm për hyrjet në klube dhe aktivitetet masive. Kjo mund të ndodhë më 26 janar, kur do të rishikohen masat anti-Covid të parashikuara nga i ashtuquajturi plan B kundër variantit Omicron. Kështu raportojnë mediat në Mbretërinë e Bashkuar,...

IKSHPK: Omicron varianti dominues në qarkullim, situata mund të përkeqësohet ditët në vazhdim

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike u ka bërë thirrje qytetarëve që të vaksinohen kundër virusit Covid-19. Ata kanë paralajmëruar se ka mundësi që gjendja epidemiologjike të përkeqësohet në ditët në vazhdim. “Për shkak të rrezikshmërisë së lartë të përhapjes së COVID-19, bëjmë thirrje në veçanti për kujdes dhe mosgrumbullim. Ndërsa, rekomandojmë institucionet përgjegjëse të mbikëqyrin...

Studimi: Johnson & Johnson, mbrojtje deri në 85% ndaj Omicron

Kreu i Këshillit të Kërkimeve Mjekësore të Afrikës së Jugut, në deklaratën e tij të fundit ka bërë me dije se një dozë përforcuese e vaksinës Johnson & Johnson COVID-19 është 85% efektive kundër trajtimit të llojit të koronavirusit Omicron për një deri në dy muaj pas aplikimit. Në një konferencë për mediat ai ka...

OBSH rekomandon ilaçe të reja për trajtimin e pacientëve me COVID-19

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka rekomanduar dy ilaçe të reja për trajtimin e pacientëve me sëmundjen COVID-19. Ilaçi baricitinib (një lloj i ilaçit sikurse frenuesi Janus kinase [JAK] që përdoret për trajtimin e artritit reumatoid), sipas OBSH-së, rekomandohet të përdoret te pacientët e sëmurë rëndë dhe ata kritikë, në kombinim me kortikosteroidet, që janë...

A mund të jetë dhimbja e kokës shenjë e Omicron?

Ndërkohë që Omicron po përhapet me shpejtësi në të gjithë botën, është bërë e qartë se disa simptoma të Omicron janë të ndryshme nga ato të varianteve të mëparshme të Covid-19. Njerëzit po raportojnë më pak humbje të shijes dhe nuhatjes dhe më shumë simptoma të ngjashme me të ftohtin dhe ka një simptomë në...

E thotë studimi: Covid humbet 90% të aftësisë për të infektuar brenda 20 minutave në ajër

Koronavirusi humbet 90% të aftësisë për të na infektuar brenda 20 minutave pasi shpërndahet në ajër, sugjerojnë simulimet e para në botë se si virusi mbijeton në ajër. Hulumtimet ritheksojnë transmetimin e Covid në distanca të shkurtra, ku distancimi fizik dhe mbajtja e maskave ka të ngjarë të jetë mjeti më efektiv për parandalimin e...

Studimi në SHBA: Të infektuarit me Omicron, më pak gjasa që të hospitalizohen

Të dhënat e një studimi paraprak në Shtetet e Bashkuara tregojnë për një rrezik më të ulët të shtrimit në spitale dhe vdekjes nga varianti Omicron i koronavirusit. Studimi është kryer duke analizuar pothuajse 70,000 persona që rezultuan pozitivë për sëmundjen COVID-19. Analizat janë bërë nga të dhënat e marra nga sistemi shëndetësor në Kaliforni...

IKSHPK: Janë 42 raste me Omicron në Kosovë

Mbi 70 për qind të mostrave të testuara për Omicron në Kosovë, në testimet e fundit të bëra më 5 janar të këtij viti rezultuan pozitive me këtë variant. Kështu kanë bërë të ditur përmes një përgjigje me shkrim nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës për Telegrafin. Sipas të dhënave të IKSHPK-së, nga...

OBSh: Vaksinimi i detyrueshëm duhet të jetë “zgjidhja e fundit” gjatë pandemisë

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar qeveritë, duke vënë në dukje se vaksinimi i detyrueshëm duhet të jetë “zgjidhja e fundit” gjatë pandemisë. “Shumë persona që hezitojnë të bëjnë vaksinën duhet të marrin përgjigje rreth pyetjeve të tyre”, tha drejtori ekzekutiv i Programit të Emergjencave Shëndetësore të OBSH-së, Mike Ryan. Ryan bëri thirrje që autorizimet...

Eksperti i shëndetësisë: Jemi në fillimet e valës së radhës

Eksperti i shëndetësisë Driton Vela ka folur në lidhje me rritjen e rasteve me COVID-19 në Kosovë. Ai tha se jemi në fillimet e valës së radhës. “Kjo do të thotë që jemi në fillimet e valës së radhës, janë javët e para, në bazë të të dhënave, e cila ka filluar në fund të...

Vogëlushja nga Kosova e mposhtë kancerin për të pestën herë

Hana një vogëlushe nga Kosova e ka mposhtur për herë të pestë kancerin. Mjeku i saj, Ismail Lutolli, ka njoftuar se pas trajtimit në Turqi, në trupin e vogëlushes nuk ka më asnjë qelizë kanceroze. Sëmundja e Hanës u rikthye pesë herë dhe kjo është hera e pestë që trupi i kësaj vajze të vogël...

Abrashi-Radoniqi: Duhet kujdes më i shtuar për lëkurën e bebeve gjatë dimrit

Lëkura e bebeve është tejet e ndjeshme, e në stinën e dimrit zakonisht fillojnë edhe shqetësimet më të mëdha siç janë acarimi i lëkurës në zonat e ndryshme të trupit të cilat vijnë si pasojë e problemeve të ndryshme që shkakton i ftohti. Doktoresha Kreshnike Abrashi kujton se kujdesi duhet të jetë më i shtuar...

Pfizer: Doza përforcuese mund të jepet së bashku me vaksinën kundër pneumonisë

Kompania farmaceutike Pfizer dha se dozat e saj përforcuese kundër COVID-19 mund të administrohen së bashku me vaksinën kundër pneumonisë, dhe ky kombinim vaksinash, sipas kësaj kompanie, prodhon një përgjigje më të fortë dhe më të sigurt imunitare. Pfizer tha se këto të dhëna dalin te studimet e kryera te personat mbi 65 vjeç dhe...

OBSH: Nevojiten më shumë të dhëna mbi efektivitetin e vaksinave kundër Omicron

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka deklaruar se nevojiten më shumë të dhëna mbi efektivitetin e vaksinave kundër Omicron. Në një raport të fundit të OBSH-së, janë cituar disa nga dilemat më të rëndësishme në lidhje me variantin Omicron, si graviteti i tij, transmetueshmëria dhe aftësia për t’i shpëtuar vaksinës. Në një deklaratë, OBSH, tha se...

A ka Kina COVID-19?

Prej muajsh Kina “krenohet” se e ka vënë në kontroll koronavirusin dhe shpeshherë raportohet se sapo shfaqet ndonjë rast infektimi, një qytet i tërë miliona banorësh vendoset në izolim për të shmangur përhapjen e virusit. Por mesa duket realiteti është krejt ndryshe dhe situata në Kinë nuk është aq e bardhë sa prezantohet nga burimet...

OBSH: Është herët ta trajtojmë COVID-19 si grip stinor

Varianti Omicron i koronavirusit pritet të infektojë mbi gjysmën e popullsisë në Evropë, por ende nuk mund të trajtohet si një sëmundje endemike e ngjashme me gripin stinor, tha të martën Organizata Botërore e Shëndetësisë. Evropa ka regjistruar mbi 7 milionë raste të reja me koronavirus vetëm në javën e parë të vitit 2022, shifër...

14.717 persona janë hospitalizuar përgjatë vitit 2021 në spitalin e Gjakovës

Përkundër angazhimve me situatën epidemiologjike në vend, profesionistët shëndetësor në spitalin e përgjithshëm ‘Isa Grezda” në Gjakovë kanë arritur që gjatë vitit 2021 të jenë në krye të detyrës edhe në ofrimin e shumë shërbimeve tjera mjekësore. Nga janari deri në dhjetor, 14.717 pacientë janë hospitalizuar në reparte të ndryshme shëndetësore. Sëmundja e disa personave...

Fyti i thatë: Shkaqet, simptomat dhe trajtimi

Fyti i thatë është një simptomë e zakonshme – veçanërisht gjatë muajve të ftohtë të dimrit kur ajri është i thatë dhe infeksionet e rrugëve të sipërme të frymëmarrjes përhapen më shumë. Zakonisht, një fyt i thatë është një shenjë e diçkaje të vogël, si thatësi në ajër ose ftohje. Simptomat e tjera mund t’ju...

OBSH: 50% e evropianëve do të infektohen me Omicron gjatë dy muajve

Më shumë se gjysma e personave në Europë do të infektohen me Omicron gjatë dy muajve të ardhshëm, sipas një deklaratë të Organizatës Botërore së Shëndetësisë. “Me këtë ritëm, Instituti për Metrikat dhe Vlerësimin e Shëndetësisë (IHME) parashikon se më shumë se 50 për qind e popullsisë në rajon do të infektohet me Omicron në...

Infektologu Ahmeti tregon simptomat që po shfaqin pacientët e prekur me koronavirus ditëve të fundit

Temperaturë deri në 39 gradë deri në tre ditë me radhë, ethe, kollë e thatë, lodhje, rrjedhje hundësh dhe dhembje muskujsh janë simptomat që manifestojnë pacientët e prekur me koronavirus ditëve të fundit në Kosovë, thotë infektologu Sali Ahmeti. Në fund të dhjetorit, autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë konfirmuar praninë e variantit Omicron të koronavirusit. Ky variant,...

Një burrë amerikan transplanton zemrën nga një derr

Një burrë amerikan është bërë personi i parë në botë që ka transplantuar zemrën nga një derr i modifikuar gjenetikisht, shkruan BBC. David Bennett, 57 vjeç, është mirë tre ditë pas procedurës eksperimentale shtatë-orëshe në Baltimore, thonë mjekët. Transplanti u konsiderua si shpresa e fundit për t’i shpëtuar jetën zotit Bennett, megjithëse nuk është ende...

Pfizer: Vaksina kundër Omicron gati në mars

“Vaksina Pfizer për variantin shumë ngjitës Omicron do të jetë gati në mars”, tha për “CNBC” CEO-ja i Pfizer, Albert Bourla. “Ne tashmë kemi filluar të prodhojmë disa nga këto sasi” u shpreh ai. Bourla shtoi se vaksina do të synojë variantet e tjera që qarkullojnë. Ai sqaroi se ende nuk është e qartë nëse...

784 persona kanë marrë dozën përforcuese anti-COVID në 10 ditët e fundit në Gjakovë

Që nga dhjetori i vitit 2021 në Kosovë ka filluar aplikimi i dozës përforcuese kundër korona virusit. Duke marrë parasysh faktin që kohët e fundit numri i të infektuarve me covid-19 është në rritje, sipas profesionistëve shëndetësor imunizimi me dozën përforcuese është e domosdoshme. Dr.Astrit Krasniqi, mjek në qendrën e vaksinimit thotë se interesimi i...

QKMP ka pasur rritje të ofrimit të shërbimeve gjatë vitit 2021

Qendra Kombëtare e Mjekësisë së Punës në Gjakovë ofron shërbime të ndryshme specialistike, si dermatologji, internistikë, neurologji, gjinekologji, laborator biokimik hematologjik, diabetologji, ofatmologji, orl, kardiologji dhe radiologji. Viti 2021 për këtë qendër ka qenë më i lehtë sa i përket menaxhimit, në raport me 2020-ën tregon drejtori i kësaj qendre Luan Nagavci. Nagavci shton se...

Omicron mund të jetë varianti më shqetësues i pandemisë por jo i fundit

The Conversation Ashtu si të gjitha gjallesat edhe viruset evoluojnë. Ky fakt është bërë edhe më i qartë gjatë pandemisë, pasi variante të reja shqetësuese janë shfaqur çdo disa muaj. Disa nga këto variante kanë qenë më të transmetueshëm duke u bërë dominant në shumë vende. Kjo aftësi e përhapjes i është atribuuar mutacioneve në...

Studimi i ri: Omicron pritet të shkaktojë 99% më pak vdekje sesa Delta

Duke u mbështetur në besimin se fillimi i fundit të pandemisë ka filluar të shfaqet në horizont, janë të shumtë shkencëtarët që, duke ndjekur ecurinë e mutacionit Omicron, shprehin shpresën për një zbutje të menjëhershme të krizës shëndetësore. Ndërkohë që varianti i ri po përhapet në të gjithë botën, ekspertët argumentojnë se sëmundja mund të...

MSh: 62% e qytetarëve të moshës së rritur janë plotësisht të vaksinuar

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar një foto të marsit të vitit të kaluar, kur Kosova ishte furnizuar me dozat e para të vaksinave Anti-COVID. Me këtë rast nga MSH kanë treguar se deri tani 62 për qind e qytetarëve të moshës së rritur janë plotësisht të vaksinuar kundër COVID-19. Ndërsa, më shumë se 70% e...

Hoti: Studimet parashikojnë që këtë vit mund të kemi vaksinën specifike edhe për variantin Omicron

Zëdhënësi i Ministrisë se Shëndetësisë, Faik Hoti nëpërmjet një postimi në profilin e tij në Facebook ka publikuar të dhëna më të detajuara për variantin e ri të SARS-CoV2, Omicron dhe variantin tjetër të njohur me emrin Delta, studime këto të kryera në Angli, Skoci dhe në vendin e origjinës së Omicron-it në Afrikën e...

SHSKUK: Të hospitalizuar 14 pacientë të konfirmuar me Covid-19

Në Shërbimin Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës janë të shtrirë janë 14 pacientë të konfirmuar me Covid-19 pozitivë dhe 25 të tjerë post-Covid. Sipas njoftimit të ShsKUK-së, me oksigjeno-terapi janë 11 pacientë, kurse në Mjekimin Intensiv të Klinikës Infektive nuk ka të shtrirë asnjë pacient. Raporti sipas klinikave dhe spitaleve të përgjithshme Klinika Infektive,...

Vizitat okulistike për fëmijët janë të domosdoshme

Sa më herët të zbulohen sëmundjet e shikimit, aq më e madhe dhe e shpejtë është mundësia e rikuperimit të anomalive të shikimit. Rëndësia e një vizite mjekësore tek oftamologu është shumë e madhe e sidomos atëherë kur fëmija shkon për herë të parë në shkollë. Edukimin shëndetësor të popullatës, Dr. Shukrene Roka e konsideron...

Spahiu: Vaksinimi i fëmijëve me vaksinen anticovid ndikon në mbrojtjen e përgjithshme

Në botë, ka disa vaksina të autorizuara për të parandaluar COVID- 19. Sipas profesionistëve shëndetësor vaksinat ndaj COVID-19 do të ndihmojnë në parandalimin e këtij virusi të rrezikshëm dhe vdekjeprurës. Ndërkaq pyetja më e shpeshtë kohët e fundit është nëse duhet të vaksinohen fëmijet me vaksinen anticovid. Mjeku i fëmijeve Lendrit Spahiu tha se një...

Personat e shëruar nga Omicron mund të riinfektohen, varianti i ri ul kohën e karantinës në 5 ditë

Omicron shkakton sëmundje më të lehtë së variantet e tjera të mëparshme të COVID te individët e vaksinuar plotësisht, duke shfaqur simptoma të ngjashme me atë të ftohjes së zakonshme. Ky variant karakterizohet përgjithësisht nga simptoma të lehta që nga rrjedhja e hundëve, dhimbje muskujsh, dhimbje fyti, dhimbje koke duke bërë që shpesh herë të...

Studimi: Omicron 105% më i transmetueshëm se Delta

Varianti Omicron mund të jetë 105% më i transmetueshëm se Delta, sipas një studimi të shkencëtarëve francezë. Studiuesit përdorën modele statistikore për të vlerësuar transmetimin e variantit Omicron në Francë duke përdorur teste për variante specifike dhe renditjen e plotë të gjenomit. Ata studiuan  131,478 teste nga 25 tetori deri në 18 dhjetor 2021. Sipas studimit, prevalenca...

Ambulanca në Dujakë ende pa plan për rifunksionalizim

Qendra ambulantore në fshatin Dujakë, tash e sa kohë është jashtë funksionit dhe në gjendje të shkatërruar. Banorët e fshatit detyrohen që shërbimet ambulantore ti marrin në qendrën e mjekësisë më të afërt në fshatin Skivjan apo në fshatin Novosellë. Sipas drejtoreshës së shëndetësisë në Gjakovë, Adelina Shehu- Kola, mësuam se aktualisht nuk është ndërmarrë...

Ministri Latifi me bashkëpunëtorë qëndroi sot në QKUK ku vizitoi disa prej klinikave të saj

Ministri i Shëndetësisë i Republikës së Kosovës, Dr. Rifat Latifi me bashkëpunëtorë qëndroi sot në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës ku vizitoi disa prej klinikave të saj.Ai vizitoi së pari Klinikën Infektive ku nga drejtori i SHSKUK-së, dr. Valbon Krasniqi dhe drejtori i Infektivës, dr. Arben Vishaj u njoftur për gjendjen aktuale sa u përket...

Çfarë paralajmërojnë njollat e bardha në gjuhë

Zvarritjet më të zakonshme në gjuhë janë inflamacioni kalimtar i papilës së gjuhës. Mund të ndodhë për shkak të infeksioneve virale, refluksit të acidit, stresit. Rekomandohet shmangia e ushqimeve pikante, shpëlarja e gojës me ujë të kripur. Gungat më të zakonshme në gjuhë janë gungat “fake”. Një emër tjetër për ta është inflamacioni kalimtar i...

Çfarë po përpiqet t’ju tregojë trupi kur zgjoheni me marramendje

Marramendja në mëngjes dhe ndjenja e të fikëtit mund të ndodhin për një sërë arsyesh. Por nëse jeni duke përjetuar marramendje të përsëritura, këshillohet të vizitoheni tek një mjek, i cili mund të vlerësojë siç duhet situatën tuaj dhe t’ju ndihmojë të adresoni çdo problem shëndetësor. Ju njohim në këtë artikull me disa nga arsyet...

​300 milionë persona të infektuar me COVID në gjithë botën

Numri i infeksioneve globale me COVID ka kaluar shifrën 300 milionë. U desh më shumë se një vit për të arritur shifrën 100 milionë dhe vetëm pesë muaj për 100 milionëshin e fundit të të infektuarve, ndërsa bota përballet me variantin shumë ngjitës Omicron. Profesionistët e shëndetësisë dhe pacientët e Londrës janë goditur rëndë nga...

Sipas OBSH-së, varianti Omicron s’duhet përshkruar si “i lehtë”

Organizata Botërore e Shëndetit ka paralajmëruar të mos e përshkruajnë variantin e ri si të lehtë, duke shtuar se është ky variant që po vret aktualisht njerëz nëpër botë.  Studimet e fundit kanë treguar se Omicron ka më pak shanse t’i sëmurë njerëzit rëndë, krahasuar me variantet e tjera, por sipas kreut të OBSH-së, nuk...

OBSh: Omicron nuk duhet të quhet i butë, po vret njerëz në mbarë botën

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSh) ka reaguar kundër përshkrimit të variantit Omicron si të butë, duke thënë se po vret njerëz në mbarë botën, raporton BBC, përcjell Sinjali. Studimet e fundit konstatojnë se Omicron ka më pak të ngjarë t’i sëmurë njerëzit rëndë sesa variantet e mëparshme të COVID-19. Por, numri rekord i njerëzve që janë...

Shenjat e hershme të diabetit që nuk duhet t’i anashkaloni

Diabeti i tipit 2 shkakton vlera të larta të glukozës në gjak. Identifikimi në kohë i shenjave të hershme dhe simptomave të kësaj sëmundje kronike, na jep mundësinë ta trajtojmë herët duke parandaluar disa nga komplikacionet e rënda që diabeti mund të shkaktojë. Shumë njerëz me prediabet kanë nivel të lartë të glukozës në gjak,...

Marku: Mund të ketë rritje të rasteve me variantin Omicron

Shfaqja e variantit të ri të virusit Omicron ka sjellë shqetësime edhe tek qytetarët në Kosovë. Sipas pulmologut Flamur Marku pritet rritje e rasteve me këtë variant edhe në vendin tonë. Sipas të dhënave edhe ky variant flet për numër të madh hospitalizimesh në botë. Mënyra më e mirë mbetet shmangia e kontakteve të panevojshme...

Koha e mjaftueshme e gjumit për fëmijët

Fëmija mesatarisht fle nga shtatë deri në tetë orë gjumë çdo natë, por klinikat shëndetësore thonë se kjo nuk mjafton. Studimet tregojnë se prindërit shpesh nuk e dinë se për sa gjumë kanë nevojë fëmijët e tyre, duke rezultuar në rezultate të dobëta të testit, ulje të përqendrimit dhe më pak funksione njohëse. Sa gjumë...

Çfarë është Flurona?

Fillimi i vitit 2022 ka sjellë shqetësime të reja për shëndetin publik në botë. Kjo pasi në disa shtete të botës tashmë janë identifikuar raste të qytetarëve, të cilët janë të infektuar në të njëjtën kohë me COVID-19 si dhe me grip stinor. Për të përshkruar gjendjen e pacientit që është i infektuar me këto...

Vetëm në pesë ditët e para të janarit në Kosovë u konfirmuan 329 raste me COVID-19

Fillimi i muajit janar ka shënuar edhe rritjen e rasteve me coronavirus në vendin tonë. Në pesë ditët e para të vitit 2022 në Kosovë u konfirmuan gjithsej 329 raste të reja, ndërsa është shënuar edhe një viktimë, duke çuar në 2,991 numrin e personave që kanë humbur jetën nga virusi në Kosovë. Më datën...

Bill Gates për Omicron: Jemi në pjesën më të keqe të pandemisë

Në një seri postimesh në Twitter, Bill Gates thotë se ka në plan të anulojë shumicën e planeve të tij të pushimeve dhe paralajmëroi se Shtetet e Bashkuara “mund të hyjnë në pjesën më të keqe të pandemisë”. Duke pohuar se varianti Omicron po përhapet më shpejt se çdo virus në histori, miliarderi dhe bashkëthemeluesi...

Bota duhet të mësojë të bashkëjetojë edhe këtë vit me Covid-19

Omicron, deri më sot varianti më infektiv i koronavirusit, po përhapet aq shpejt në mbarë botën, saqë është shumë e lehtë të ndihesh i dëshpëruar mbi perspektivat e largëta të zbutjes disi të pandemisë, dhe lëre më pastaj të fundit të saj brenda vitit 2022. E megjithatë ka arsye të forta të mendohet se pesha...

Ministria e Shëndetësisë hap konkurs për pranimin e 42 mjekëve të përgjithshëm

Ministria e Shëndetësisë ka hapur konkurs për mjekë të përgjithshëm, gjithsej 42 pozita. Postimi i plotë:

Kurti e Latifi u bëjnë thirrje qytetarëve që të marrin dozën përforcuese të vaksinës dhe të respektojnë masat Anti-COVID

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti dhe Ministri i Shëndetësisë, Rifat Latifi, vizituan qendrën e vaksinimit në Fushë Kosovë, prej nga bënë thirrje për vaksinim dhe respektim të masave Anti-COVID, si armë të vetme kundër virusit Corona. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, së bashku me këshilltarin e kryeministrit për shëndetësi, Jusuf Ulaj, ata u pritën...

Coronavirus, grip apo ftohje/ Ja si ta kuptoni

Sezoni i gripit dhe i viruseve po zgjat shumë, ndërsa ftohjet dhe coronavirusi janë të pranishme, si dhe një variant i ri i llojit Omicron, për të cilin ekspertët thonë se është më ngjitës se Delta Simptomat e ftohjes së zakonshme, gripit dhe coronavirusit janë shumë të ndryshme dhe nga prania ose mungesa e temperaturës,...

OBSH: 70 % e popullsisë duhet të jetë vaksinuar deri në korrik

Le të “harrojmë” për momentin dozën e katërt dhe të përqendrohemi në vaksinimin e të paktën 70% të popullsisë së botës deri në korrik,” tha një shkencëtar kryesor i Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Ndërkohë  Izraeli që ka miratuar dozën e katërt për persona me imunitet të dobët dhe të moshuarit mbi 60 vjeç, OBSH është...

A ka Kosova mjaftueshëm vaksina për vitin 2022?

Ministria e Shëndetësisë e Kosovës (MSH) ka bërë të ditur se edhe këtë vit do të ketë vaksina të mjaftueshme kundër COVID-19. Sipas këtij institucioni, mbi 400 mijë vaksina aktualisht janë në dispozicion dhe sipas nevojës do të kontraktohen të tjera. “Në MSH është një komision që merret me vlerësimin e nevojave dhe negocimin e...

Çfarë dihet për Fluronën, infektimin e dyfishtë me Covid-19 dhe grip

Rasti i parë i përzierjes së dy sëmundjeve, Covid-19 dhe grip, i njohur si “Flurona (nga “flu” për grip dhe Corona për Covid), u regjistrua në Izrael. Raportet lokale thanë se pacientja ishte një grua e re shtatzënë e cila ishte në spital, por kishte simptoma të lehta. Ministria e Shëndetësisë e Izraelit po studion...

FDA miraton dozën përforcuese të Pfizerit për fëmijë 12 vjeç e lartë

Administrata e Ushqimit dhe Barnave, FDA miratoi sot dozën e tretë, përforcuese, të vaksinës Pfizer, për fëmijët në moshën 12 vjeç e lartë, ndërsa vendi ndeshet me një shtim të lartëtë rasteve me Omicron. Deri tani doza përforcuese rekomandohej për moshat 16 vjeç e lart. Miratimi, që vjen ndërsa nxënësit rifillojnë shkollën pas pushimeve, nuk...

Ç’është sëmundja e Parkinsonit?

Sëmundja e Parkinsonit është një çrregullim neurologjik progresiv. Shenjat e para janë problemet me lëvizjen. Lëvizjet e oordinuara të muskujve bëhen të mundura nga dopamina, një substancë në tru. Dopamina prodhohet në një pjesë të trurit të quajtur “substantia nigra”. Në rastin e njerëzve me Parkinson, qelizat e substantia nigra fillojnë të vdesin. Kur ndodh...

Omicron ka më pak gjasa të dëmtojë mushkëritë

Një numër në rritje provash tregojnë se varianti Omicron ka më shumë gjasa të infektojë fytin sesa mushkëritë, gjë që shkencëtarët besojnë se mund të shpjegojë pse duket të jetë më infektues, por më pak vdekjeprurës se versionet e tjera të virusit. Gjashtë studime – katër të publikuara që nga fundi i muajit dhjetor –...

ShSKUK hap konkurs për drejtorë të spitaleve dhe qendrave të shëndetit mendor

Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës (ShSKUK) ka hapur konkurs për drejtorë të spitaleve rajonale. Përmes konkursit të hapur më 31 dhjetor, ShSKUK po synon të zgjedhë drejtorët për spitalet e Gjilanit, Gjakovës, Pejës, Mitrovicës, Vushtrrisë dhe Ferizajt. Në këtë konkurs po ashtu bëhet thirrje për aplikim edhe për drejtor të Qendrës Kombëtare të Telemjekësisë,...

​CDC: Simptomat e infeksionit omicron shfaqen pas tri ditësh

Qendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) kreu një studim i cili përcaktoi se simptomat e infeksionit omikron me variantin e virusit korona shfaqen pas tri ditësh. Me rritjen e transmetueshmërisë dhe simptomave potencialisht më të buta, varianti omicron ka një periudhë më të shkurtër inkubimi në krahasim me variantet e delta dhe...

​Bullgaria zbulon 12 rastet e para të variantit omicron

Sot, Bullgaria zbuloi 12 rastet e para të variantit omicron të virusit korona, tha kryeinspektori shëndetësor bullgar Angel Kunçev. “Ne kemi konfirmuar një variant të ri në mostrat e 12 personave,” tha ai në një konferencë për media. Kunçev tha se personat ishin të infektuar kryesisht në Sofje, dhe se kishin simptoma të lehta dhe...

Interesim i ulët i qytetarëve për teste serologjike dhe rapide në fund të vitit të kaluar

Në QKMF gjatë tërë vitit janë kryer teste serologjike dhe rapide për të ndihmuar luftën kundër Covid-19. Mirëpo interesimi për testet serologjike në fillim ka qenë i knaqshëm, thotë drejtori i QKMF-së Arben Koshi, mirëpo ditët e fundit të vitit nuk ka pasur interesim fare. Paralelisht kanë vazhduar të bëhen edhe testet rapide të cilat...

Gripi i shpendëve është më i keq se kurrë në Evropë

Evropa po përballet me epideminë e saj më të keqe të gripit të shpendëve deri më tani. “Aktualisht jemi duke u përballur me epideminë më të fortë të gripit të shpendëve deri më tani në Gjermani dhe Evropë”, citohet të ketë thënë Instituti Friedrich Loeffler (FLI), instituti federal i kërkimit gjerman për shëndetin e kafshëve....

A ka Kosova mjaftueshëm vaksina për vitin 2022?

Ministria e Shëndetësisë e Kosovës (MSH) ka bërë të ditur se edhe këtë vit do të ketë vaksina të mjaftueshme kundër COVID-19. Sipas këtij institucioni, mbi 400 mijë vaksina aktualisht janë në dispozicion dhe sipas nevojës do të kontraktohen të tjera. “Në MSH është një komision që merret me vlerësimin e nevojave dhe negocimin e...

Kosovë/ Rritet numri i rasteve aktive me koronavirus

Sipas raportit të fundit të publikuar nga Ministria e Shëndetësisë, në Kosovë janë edhe 492 raste aktive me koronavirus, shkruan Gazeta Sinjali. Bazuar në të dhënat e kësaj ministrie, që nga fillimi i pandemisë janë regjistruar 161 mijë e 531 raste të reja me COVID-19. Nga numri i përgjithshëm i të infektuarve, 2 mijë e...

Në 2022 pritet të përmbushet mungesa e barnave esenciale në Shërbimin Spitalor Klinik Universitar të Kosovës

Viti që lamë pas konsiderohet njëri ndër vitet më të vështira të sektorit të shëndetësisë. Duke pasur parasysh valët e një pas njëshme të Covid-19, pati numër të madh të pacientëve e mungesë të stafit shëndetësor në shumë shërbime mjekësore. Sfidë tjetër ishte edhe mungesa e barnave esenciale në Shërbimin Spitalor Klinik Universitar të Kosovës....

OBSH: 2022-shi mund të shënojë fundin e pandemisë

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë është optimist përsa i përket fundit të pandemisë në vitin 2022, duke thënë se bota ka “mjetet për t’i dhënë fund kësaj fatkeqësie” edhe pse rastet e reja të përditshme të Covid në mbarë botën kanë arritur rekorde të reja. Megjithatë, parashikimi optimist i Drejtorit të Përgjithshëm i OBSH-së,...

Vaksinimi i detyrueshëm nuk është risi, ja çfarë ka ndodhur dy shekuj më parë

Nga Christine Ro,BBC Për Virginia Mason Franciscan, një qendër mjekësore në shtetin amerikan të Uashingtonit, 18 tetori 2021 ishte dita e vlerësimit. Dhjetë javë më parë, qendra kishte deklaruar se i gjithë stafi i saj do të duhej të vaksinohej kundër COVID-19 deri në atë datë, në mënyrë që të mbroheshin nga sëmundja si ata...

Konfirmohet rasti i parë në botë me “Florona”, grip sezonal dhe Covid-19

Izraeli ka detektuar rastin e parë në botë të sëmundjes “Florona”, sëmundje kjo e cila është infeksion i dyfishtë, COVID-19 dhe grip. Rasti, sipas mediave, është gjetur te një grua shtatzënë e cila kishte shkuar në një spital për të lindur. Raportohet se gruaja është në gjendje të mirë shëndetësore, dhe ka qenë e pavaksinuar....

Shqipëri/ Mbi 400 persona të infektuar me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri ka bërë të ditur se nga 3 mijë e 068 testime, 482 qytetarë kanë rezultuar të infektuar, si dhe është regjistruar një viktimë. Gjithashtu, në 24 orët e fundit janë shëruar 311 persona nga ky virus./gazetasinjali

Britania e Madhe ka miratuar pilulën e Pfizer për të luftuar Covid-19

Britania e Madhe ka miratuar pilulën Pfizer për të luftuar Covid-19 tek pacientët mbi moshën 18 vjeç. Miratimi i këtij ilaçi erdhi në kohën kur vendi shënoi një numër rekord rastesh të reja me Covid-19. Të dhënat tregojnë se pilula Paxlovid është më efektive kur pacienti e merr në fazat e para të infektimit. Sipas...

Ministria e Shëndetësisë bën thirrje për marrjen e dozës përforcuese anti-COVID

Ministria e Shëndetësisë ka apeluar të gjithë qytetarët e Kosovës që të marrin dozën përforcuese të vaksinës kundër COVID-19. MSh përmes një postimi në Facebook ka shkruar se marrja e dozës përforcuese kundër koronavirusit do të thotë më shumë mbrojtje nga infektimi dhe përhapja e COVID-19. “Për dozën përforcuese, lajmërohuni në Qendrën më të afërt...

Britania miraton pilulën e Pfizerit kundër COVID-19

Britania e Madhe ka miratuar pilulën COVID-19 të Pfizer-it për pacientët mbi moshën 18 vjeç, të cilët kanë infeksion të lehtë deri në mesatar, dhe janë në rrezik të lartë të përkeqësimit të sëmundjes së tyre. Miratimi vjen ndërsa vendi përpiqet të ndërtojë mbrojtjen e tij mes një rekord ditor të rasteve të reja me...

​Për herë të parë në Kosovë kryhet operacioni i arteries karotide të brendshme

Në Klinikën e Kirurgjisë Vaskulare, Qendra Klinike Universitare e Kosovës, është kryer një operacion i rrallë dhe i ndjeshëm, për herë të parë në Kosovë. Në një njoftim të Shërbimit Spitalor, Klinik, Universitar të Kosovës (ShSKUK) bëhet e ditur se mjekët kirurgë, bashkë me anesteziologë dhe pjesën tjetër të ekipit operativ, kanë operuar një pacient...

Ekspertët gjermanë: Omicron do të sjellë fundin e pandemisë

Varianti Omicron mund të sjellë fundin e pandemisë. Ekspertët gjermanë shpjegojnë se ekzistojnë koronaviruse me të cilët njerëzit kanë bashkëjetuar e i kanë përballur mjaft mirë për dekada apo edhe shekuj të tërë. Disa prej tyre njihen si OC43, 229E ose HKU1 dhe shkaktojnë kryesisht infeksione të padëmshme. Te lodhur nga pandemia dy vjeçare, njerëzit...

Kjo shenjë në cepin e buzëve tregon mungesë të vitaminës B12

Mungesa e vitaminës B12, e ashtuquajtura, anemia e shkaktuar nga mungesa e folatit, shkakton një sërë simptomash. Zakonisht zhvillohet gradualisht dhe nëse nuk trajtohet, shkakton një sërë problemesh shëndetësore. Anemia është një gjendje në të cilën një person ka më pak qeliza të kuqe të gjakut. Prandaj, ka mungesë të hemoglobinës që dërgon oksigjen në...

Parashikimi i shkencëtarëve: Pandemia mund të përfundojë në 2022

Shkencëtarët kanë filluar të flasin për fundin e pandemisë duke monitoruar rrjedhën e virusit. U bënë dy vite me shpërthimin e krizës shëndetësore që vuri njerëzimin përballë të dhënave, masave dhe kufizimeve të rrepta. Shkencëtarët pohojnë se në vitin 2022, virusi do të humbasë formën e tij pandemike dhe do të bëhet më sezonal siç...

Gjendja e pacientëve me Covid në QKUK dhe në spitale

Shërbimi Spitalor, Klinik, Universitar i Kosovës ka njoftuar se në klinikat për Covid-19 në QKUK dhe në spitalet e përgjithshme janë duke u trajtuar katër pacientë të infektuar me këtë virus. Sipas njoftimit edhe 28 të tjerë janë duke u trajtuar post-Covid. Me oksigjeno-terapi janë 5 pacientë, kurse në Mjekimin Intensiv të Klinikës Infektive janë...

Varianti Omicron mund të sjellë fundin e pandemisë

Varianti Omicron mund të sjellë fundin e pandemisë dhe kalimin e saj në sëmundje endemike. Po, ato ekzistojnë – viruse korona me të cilët njerëzit jetojnë dhe i përballojnë mjaft mirë prej dekadash apo edhe shekujsh. Ata kanë emra si OC43, 229E ose HKU1 dhe shkaktojnë kryesisht infeksione të padëmshme. Pas dy vitesh pandemie njerëzit...

Asnjë pacient i infektuar nga Omicron nuk është në Klinikën Infektive

Në Klinikën Infektive të Qendrës Klinikë Universitare të Kosovës nuk është asnjë pacient i shtrirë i cili është prekur nga varianti Omicon i coronavirusit. Kështu ka bërë të ditur drejtori i Klinikës Infektive, Arben Vishaj. “Nuk ka asnjë pacientë i cili është i prekur nga Omicroni i shtrirë në Klinikën Infektive, ndërkaq dy pacientë janë...

Izraeli pranon kontingjentin e barnave kundër koronavirusit

Izraeli pranoi sot kontingjentin e parë të barnave të kompanisë Pfizer, kundër koronavirusit. Lajmin e bëri të ditur kryeministri izraelit, Naftali Bennett, i cili në një postim në Twitter tha se “Vazhdojmë të jemi pionierë globalë në luftën kundër Corona dhe të mbrojmë shëndetin e qytetarëve izraelitë. Pak javë më parë filluam të promovojmë blerjen...

Varianti Omicron – dy shenja që shfaqen te personat e vaksinuar

Varianti Omicron ka sjellë një rritje të përditshme të rasteve me coronavirus në të gjithë botën. Shkencëtarët dhe studiuesit tani kanë qenë në gjendje të identifikojnë simptomat e këtij lloji shumë të transmetueshëm. Njerëzit që rezultuan pozitivë për Omicron po vetë-raportojnë gjithashtu shenjat paralajmëruese. Shumica e njerëzve tani janë njohur me simptomat origjinale të lidhura...

Sulm në zemër/ Disa mënyra për të mbrojtur veten nga stresi i përditshëm

Dr. Jess Braid vuri në dukje një statistikë të zymtë – sipas Fondacionit të Shëndetit Mendor, deri në 74 për qind e njerëzve kanë ndjerë se nuk mund të përballojnë presionet e jetës së përditshme. “Jeta ka ulje dhe ngritje për të gjithë ne”, tha Dr. Braid. “Por kam zbuluar se për veten dhe pacientët e mi,...

Mënyrat natyrale për të pastruar mushkëritë

Thithja e ajrit të ndotur, tymit të cigares dhe të toksinave të tjera mund të na dëmtojë mushkëritë. Për këtë arsye rekomandohen disa metoda që ndihmojnë në hapjen rrugëve të frymëmarrjes, përmirësimin e kapacitetit të mushkërive dhe uljen e inflamacionit. Terapia me avull Thithja e avujve të ujit shton lagështinë në ajër,gjë e cila ndihmon...

​MSh u bënë thirrje qytetarëve që t’i planifikojnë më herët blerjet për festat e fundvitit

Ndonëse të vaksinuar, megjithatë Ministria e Shëndetësisë (MSh) po u bënë thirrje qytetarëve që t’i respektojnë masat antiCOIVD-19. Kur ka mbetur edhe një ditë që të përmbyllet viti 2021 dhe festohet nata e Vitit të Ri, MSh nëpërmjet një postimi në “Facebook” u ka sugjeruar qytetarëve që të planifikojnë blerjet më herë me qëllim që...

Ramadani thirrje qytetarëve: Merreni dozën e tretë të vaksinës, situata mund të përkeqësohet

Nga 22 mostra pozitive me coronavirus, tri ditë më parë në Kosovë janë konfirmuar nëntë raste me variantin Omicron, që sipas infektologut Hamdi Ramadani ky variant bashkë me gripin sezonal mund të rëndojë shumë situatën epidemiologjikë në vend vetëm brenda pak javësh. Ramadani ka thënë se paraqitja e këtij varianti të virusit ishte e pashmangshme...

Krasniqi: Nëse përkeqësohet situata me Covid-19, priten masa të reja

Drejtori i SHSKUK’së, Valbon Krasniqi thotë se në Kosovë është situatë e volitshme epidemiologjik sa i përket Covid-19. Por sipas Krasniqit, kjo situatë mund të ndryshojë. Krasniqi tha se numri më i madh i të infektuarve ka ndodhur gjatë kohës së verës. “Kjo situatë mundet fare lehtë të përmbyset duke parë qarkullimin e Omicron në...

OBSH: Delta dhe Omicron po shkaktojnë “cunami rastesh” të infektuara

“Qarkullimi në të njëjtën kohë i varianteve Delta dhe Omicron po krijon një cunam rastesh”, kështu është shprehur ditën e sotme drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë Tedros Adhanom Ghebreyesus në një konferencë shtypi. “Delta dhe Omicron tani janë kërcënim i njëjtë që po i çojnë rastet në shifra rekord, duke çuar në...

Çfarë duhet të dini rreth dhimbjes së kokës në anën e majtë

Jo të gjitha dhimbjet e kokës janë të njëjta, disa janë më të rrezikshme dhe kërkojnë ekzaminimin dhe terapinë e duhur. Prandaj është e rëndësishme të dalloni ndryshimin midis tyre. Në këtë artikull do të flasim rreth informacioneve për simptomat, shkaqet dhe trajtimet e dhimbjeve në anën e majtë të kokës Llojet kryesore të dhimbjeve:...

Gjermania do t’i dhurojë 75 milionë doza të vaksinës për vendet e varfra

Qeveria e re gjermane synon të dhurojë të paktën 75 milionë doza të vaksinës së coronavirusit për vendet më të varfra vitin e ardhshëm. Ministrja e Zhvillimit, Svenja Schulze tha për shërbimin e lajmeve Redaktionsnetzwerk Deutschland se synimi për 100 milionë doza të dhuruara për këtë vit është arritur. “Por ne nuk duhet të ndalemi...

Ministria e Shëndetësisë informon se si të mbroheni nga COVID-i gjatë sezonit festiv

Ministria e Shëndetësisë ka sjellë disa informacione se si të mbroheni nga virusi COVID-19 gjatë sezonit festiv. Përmes një fotografie të shpërndarë në Facebook, kjo ministri ka treguar për masat mbrojtëse që mund t’i ndërmerrni. Mbani distancë, vaksinohuni sapo të jetë radha juaj, vendosni maska të përshtatshme, kollituni ose teshtini në bërryl të përkulur ose...

Studimi: Pacientët me “Omicron” janë të mbrojtur nga riinfektimi me “Delta”

Një ekip studiuesish në Afrikën e Jugut kanë hetuar në lidhje me pacientët që preken nga Omicron për të parë nëse ato krijojmë imunitet nga Delta. Studimi përfshinte persona të vaksinuar dhe të pavaksinuar që nga testi kishin rezultuar të prekur me Omicron dhe jo me Delta. Studiuesit izoluan plazmën e gjakut të 15 prej këtyre...

Deri në sa ditë pas “Vitit të Ri” mund t’i konsumoni ushqimet që teprojnë

Mania për të përgatitur gjëra me bollëk natën e ndërrimit të viteve, është ende e pranishme në shumë prej familjeve tona. Krahas gjelit dhe sallatës ruse që janë kryefjala e mbrëmjes, s’mungojnë llojet e tjera të mishërave, sallatave dhe çdo gjëje tjetër që mund t’ju shkojë ndër mend kur mendoni për darkën e 31 dhjetorit....

Shkencëtarët kanë zbuluar një lloj të ri barnash që mund të parandalojnë depresionin

Nëse ju ose një i dashur vuani nga depresioni, ankthi ose çrregullimi i stresit post-traumatik (PTSD), atëherë e dini se sëmundja mendore nuk shërohet me fraza motivuese, ose nga sugjerimi i një shoku me qëllim të mirë për të “të qenë mirënjohës për atë që kanë”. Ilaçet kundër depresionit me recetë shpëtojnë jetë dhe nuk...

Franca u ofron infermierëve 100 euro bonus mujor, pas rraskapitjes nga Covid-19

Franca do t’i paguajë infermierëve të kujdesit intensiv 100 euro shtesë në muaj nga janari. Me këtë, sipas mediave të huaja, kërkon të përmirësojë kushtet e punës për stafin e rraskapitur nga lufta kundër COVID-19. Dhe një gjë e tillë është bërë e ditur nga kryeministri Jean Castex. “Kjo ka të bëjë me përmirësimin e...

Të infektuarit me Omicron kanë katërfish më shumë antitrupa

Një studim i ri i kryer së fundmi në Afrikën e Jugut, tregon se varianti i ri Omicron i koronavirusit mund të rrisë imunitetin e trupit ndaj variantit më vdekjeprurës Delta. Ndërkohë një e dhënë e tillë akoma nuk është testuar përfundimisht nga shkencëtarët, ndërsa është zbuluar se pacientët që u infektuan me mutacionin Omicron...

Studimi: Varianti i ri Omicron katërfishon antitrupat kundër Delta

Një studim i ri i kryer së fundmi në Afrikën e Jugut, tregon se varianti i ri i Covid i koronavirusit mund të rrisë imunitetin e trupit ndaj llojit të dukshëm më vdekjeprurës Delta. Ndërkohë një e dhënë e tillë akoma nuk është testuar përfundimisht nga shkencëtarët, ndërsa është zbuluar se pacientët që iu nënshtruan...