Osmani: Kosova shënoi një moment historik në rrugëtimin e saj evropian

Osmani: Kosova shënoi një moment historik në rrugëtimin e saj evropian

Asambleja Parlamentare e KĂ«shillit tĂ« EvropĂ«s ka votuar pro raportit tĂ« Dora Bakoyannis pĂ«r anĂ«tarĂ«simin e KosovĂ«s nĂ« kĂ«tĂ« organizatĂ«.  KosovĂ«s tani i ka mbetur vetĂ«m njĂ« hap pĂ«r anĂ«tarĂ«sim nĂ« KiE, qĂ« Ă«shtĂ« votimi…

Asambleja Parlamentare i jep dritën e gjelbër anëtarësimit të Kosovës në KiE

Asambleja Parlamentare i jep dritën e gjelbër anëtarësimit të Kosovës në KiE

Asambleja Parlamentare e KĂ«shillit tĂ« EvropĂ«s e ka mbĂ«shtetur anĂ«tarĂ«simin e KosovĂ«s nĂ« kĂ«tĂ« organizatĂ«.  PĂ«r votuan 171 deputetĂ«, kundĂ«r ishin 29 kurse 11 abstenuan. KosovĂ«s tani i ka mbetur vetĂ«m njĂ« hap pĂ«r anĂ«tarĂ«sim…

Mbi 23 mijë adresa IP të cenueshme, rrezik për sulme kibernetike

Mbi 23 mijë adresa IP të cenueshme, rrezik për sulme kibernetike

Me qĂ«llim parandalimin e prekjes nga sulmet, Autoriteti KombĂ«tar pĂ«r Certifikimin Elektronik dhe SigurinĂ« Kibernetike analizoi IP-tĂ«, portat lidhĂ«se tĂ« pajisjeve teknologjike nĂ« internet nĂ« vend. AKCESK raporton se ka gjetur plotĂ« 23 mijĂ« e…

Çfarë po ndodh në botë?

Çfarë po ndodh në botë?

New York/ TĂ« shtĂ«na me armĂ«: Vriten 3 persona Tre persona: NjĂ« oficer policie, njĂ« sherif dhe sulmuesi i armatosur kanĂ« bĂ«rĂ« njĂ« shkĂ«mbim zjarri, duke vdekur tĂ« tre. TĂ« shtĂ«nat kanĂ« ndodhur pak pas…

Szunyog: Kosova duhet të ndërmarrë veprime urgjente për mbrojtjen e grave që janë viktima të dhunës

Szunyog: Kosova duhet të ndërmarrë veprime urgjente për mbrojtjen e grave që janë viktima të dhunës

Shefi i BE-sĂ« nĂ« KosovĂ«, Tomas Szunyog, ka reaguar pasi njĂ« grua u vra nga burri i saj nĂ« mĂ«ngjesin e sĂ« martĂ«s nĂ« PejĂ«. Szunyog, mes tjerash thekson se Kosova duhet tĂ« ndĂ«rmarrĂ« veprime…

A duhet të ndalohet përdorimi i rrjeteve sociale për të rinjtë nën 16 vjeç?

A duhet të ndalohet përdorimi i rrjeteve sociale për të rinjtë nën 16 vjeç?

Kryeministri britanik Rishi Sunak po shqyrton futjen e rregullave tĂ« reja qĂ« mund tĂ« kufizojnĂ« aksesin nĂ« mediat sociale pĂ«r fĂ«mijĂ«t nĂ«n 16 vjeç dhe t’i ndalojnĂ« ata tĂ« blejnĂ« telefona inteligjentĂ« nĂ« MbretĂ«rinĂ« e…

Dje 30 gradë Celsius, sot borë në Kroaci dhe Slloveni

Dje 30 gradë Celsius, sot borë në Kroaci dhe Slloveni

Ashtu siç Ă«shtĂ« paralajmĂ«ruar, njĂ« ndryshim i madh moti ka arritur nĂ« Kroaci dhe Slloveni. Kroacia dhe Sllovenia po pĂ«rjetojnĂ« luhatje tĂ« mĂ«dha tĂ« temperaturave, gjegjĂ«sisht nĂ« disa vende ka rĂ«nĂ« edhe borĂ«. NĂ« Zagreb…

Përkujtohet poeti arbëresh Jul Variboba

Përkujtohet poeti arbëresh Jul Variboba

Muzeu Historik KombĂ«tar pĂ«rkujtoi sot nĂ« ditĂ«n e lindjes, poetin arbĂ«resh, Jul Variboba. Ai konsiderohet si pĂ«rfaqĂ«suesi kryesor i letĂ«rsisĂ« sĂ« vjetĂ«r arbĂ«reshe qĂ« lĂ«vroi temĂ«n fetare pĂ«r qĂ«llime kishtare dhe mĂ«simore. Jul Variboba (1724-1788)…

52 vite nga vdekja e Jasunari Kavabata, nobelistit mbresëlënës japonez

52 vite nga vdekja e Jasunari Kavabata, nobelistit mbresëlënës japonez

Jasunari Kavabata qe shkrimtari i parĂ« japonez qĂ« u laureua me çmimin Nobel nĂ« vitin 1968 pĂ«r romanin e tij â€śVendi i dĂ«borĂ«s”. PĂ«r tĂ« deshifruar universin mental dhe romanesk tĂ« jashtĂ«zakonshĂ«m tĂ« KavabatĂ«s Ă«shtĂ« e domosdoshme…

Policia thirrje qytetarëve: Raportoni rastet e dhunës në familje pa vonesë

Policia thirrje qytetarëve: Raportoni rastet e dhunës në familje pa vonesë

Policia e KosovĂ«s pas vrasjes sĂ« sotme qĂ« tronditi vendin nĂ« PejĂ« u ka bĂ«rĂ« thirrje qytetarĂ«ve qĂ« t’i raportojnĂ« rastet e dhunĂ«s nĂ« familje pa vonesĂ«, duke thĂ«nĂ« se kjo Ă«shtĂ« mĂ«nyra e duhur…