Borrell fton Kurtin dhe Vuçiqin që sa më shpejt t’i kthehen dialogut

Borrell fton Kurtin dhe Vuçiqin që sa më shpejt t’i kthehen dialogut

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri Josep Borrell, ka ftuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq që sa më shpejt t’i kthehen bisedimeve nën…

Lexo më shumë
Super çikat e Kosovës i mposhtin austriaket me rezultat 3:0

Super çikat e Kosovës i mposhtin austriaket me rezultat 3:0

Kombëtarja U-19 e Kosovës në futboll në kategorinë e femrave e ka mposhtur me rezultat 3:0 Austrinë. Super çikat e Kosovës e nisin mbarë kampanjën kualifikuese për kampionatin evropian. Xhemaj i kaloi “Dardanet” në epërsi…

Lexo më shumë
Deputetët votojnë dy projektligje, një tjetër shtyhet me mocion procedural

Deputetët votojnë dy projektligje, një tjetër shtyhet me mocion procedural

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë miratuar në parim Projektligjin për bashkëpunim juridik ndërkombëtar në çështjet civile me 80 vota për, asnjë kundër dhe asnjë abstenim. Në seancën e sotme, ku janë duke u shqyrtuar…

Lexo më shumë
Kuvendi shtyn shqyrtimin e projektligjit për Festat Zyrtare

Kuvendi shtyn shqyrtimin e projektligjit për Festat Zyrtare

Me 67 vota pro, kuvendi i Kosovës mori vendim ta miratojë mocionin procedural për shtyrjen e shqyrtimit të parë të Projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Festat Zyrtare. Kjo shtyrje për këtë projektligj,…

Lexo më shumë
Sulmohet fizikisht kreu i FFK-së, Agim Ademi

Sulmohet fizikisht kreu i FFK-së, Agim Ademi

Kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Agim Ademi është sulmuar fizikisht mëngjesin e sotëm në Prishtinë. Sulmi ndaj tij ka ndodhur në Parkun e Gërmisë. Ademi pas sulmit ka marrë edhe trajtim mjekësor. Policia…

Lexo më shumë
​Kurti: Fondet e MCC i kemi orientuar për projekte tjera energjetike

​Kurti: Fondet e MCC i kemi orientuar për projekte tjera energjetike

Kryeministri Alnin Kurti i është përgjigj opozitës në kritikat për projektin e gazsjellësit amerikan i paraparë në fondet e MCC-së. Ai ka thënë se fondet e MCC-së nuk ndërlidhen me realizimin e projektit për gazin,…

Lexo më shumë
Hetuesja Zenka Pumper dëshmon në gjykimin e Gucatit dhe Haradinajt

Hetuesja Zenka Pumper dëshmon në gjykimin e Gucatit dhe Haradinajt

Në Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë po vazhdon të dëgjohet dëshmitari i parë i Zyrës së Prokurorit të specializuar kundër ish-krerëve të Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së. Zenka Pumper, që është…

Lexo më shumë
​Kuvendi voton rialokimin e 2.3 milionë euro nga marrëveshja IPA 2017

​Kuvendi voton rialokimin e 2.3 milionë euro nga marrëveshja IPA 2017

Kuvendi i Kosovës me 86 vota ka miratuar projektligjin për ratifikimin e amendamentimit numër një të marrëveshjes financiare IPA 2017 pjesa e parë ndërmjet Kosovës dhe BE-së, përmes të cilit mundësohet rialokimi i shumës prej…

Lexo më shumë
Kryeministri Kurti: Fjala e Haradinajt është sulm në moralin e policit të Kosovës

Kryeministri Kurti: Fjala e Haradinajt është sulm në moralin e policit të Kosovës

Kryeministri  Albin Kurti, ka thënë se fjala e kreut të AAK-së, Ramush Haradinajt, për dy operacionet e policisë në Veri, është sulm në moralin e policit të Kosovës. Kurti tha se morali i policisë së…

Lexo më shumë
Marrëveshja për targat, MPB lëshon mbi 58 mijë stikersa

Marrëveshja për targat, MPB lëshon mbi 58 mijë stikersa

Ministria e Punëve të Brendshme, respektivisht Agjencia për Regjistrim Civil dhe Pikat e Kalimit Kufitar në mbarë territorin e Republikës së Kosovës, kanë administruar gjithsej 58.027 stikersa për targa. Kështu është bërë e ditur nga…

Lexo më shumë