1. Home
  2. Lajme

Category: Top Lajmi

Presidentja Osmani kujton të vrarët në masakrat në Likoshan e Qirez

Presidentja Osmani kujton të vrarët në masakrat në Likoshan e Qirez

Presidentja e RepublikĂ«s sĂ« KosovĂ«s, Vjosa Osmani ka pĂ«rkujtuar masakrĂ«n nĂ« Likoshan dhe Qirez tĂ« DrenicĂ«s. Osmani ka thĂ«nĂ« se mĂ« 28 shkurt 1998, regjimi gjenocidal i Millosheviqit kreu mizori tĂ« papĂ«rshkrueshme, duke marrĂ« jetĂ«n…

Zelensky: Nuk do ta harrojmë kurrë qëndrimin e Shqipërisë krah Ukrainës

Zelensky: Nuk do ta harrojmë kurrë qëndrimin e Shqipërisë krah Ukrainës

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka zbardhur detaje nga takimi me kryeministrin shqiptar, Edi Rama, duke qartĂ«suar se Ukraina nuk do ta harrojĂ« kurrĂ« mbĂ«shtetjen e marrĂ« nga ShqipĂ«ria, nĂ« rrethanat e agresionit rus. “QĂ« nĂ«…

Rama i tregon Zelenskyt ekspozitën për Ukrainën në Kryeministri dhe i jep dhuratën e veçantë

Rama i tregon Zelenskyt ekspozitën për Ukrainën në Kryeministri dhe i jep dhuratën e veçantë

Kryeministri shqiptar, Edi Rama, e ka pritur nĂ« godinĂ«n e QeverisĂ« Presidentin e UkrainĂ«s, Volodymyr Zelensky, ku i ka treguar edhe njĂ« ekspozitĂ« tĂ« pĂ«rkohshme pĂ«r UkrainĂ«n, si edhe i bĂ«rĂ« njĂ« dhuratĂ« tĂ« veçantĂ«.…

Kurti: Britania është vend që nuk ua kthen shpinën miqve dhe aleatëve

Kurti: Britania është vend që nuk ua kthen shpinën miqve dhe aleatëve

Kryeministri Albin Kurti, i shoqĂ«ruar nga ministri i Financave, PunĂ«s dhe Transfereve, Hekuran Murati dhe ambasadori i KosovĂ«s nĂ« MbretĂ«rinĂ« e Bashkuar, Ilir Kapiti, nĂ« LondĂ«r mori pjesĂ« nĂ« pĂ«rurimin e nismĂ«s “Labour Friends of…

Vazhdon qarkullimi i parave false në Kosovë

Vazhdon qarkullimi i parave false në Kosovë

Policia e KosovĂ«s njofton se nĂ« PrishtinĂ« dhe FushĂ« KosovĂ« dje janĂ« sekuestruar njĂ« shumĂ« e parave tĂ« falsifikuara. Sipas policisĂ« nĂ« PrishtinĂ«, ankuesi mashkull kosovar ka raportuar se ne institucionin ku ai punon janĂ«…

Hasani: Plani i Zelenskyt, mundësia më realiste për arritjen e paqes

Hasani: Plani i Zelenskyt, mundësia më realiste për arritjen e paqes

Ministri i JashtĂ«m i ShqipĂ«risĂ«, Igli Hasani ka  takuar homologun ukrainas Dmytro Kuleba. NĂ« njĂ« konferencĂ« tĂ« pĂ«rbashkĂ«t, Hasani ka pĂ«rsĂ«ritur edhe njĂ« herĂ« mbĂ«shtetjen e ShqipĂ«risĂ« ndaj UkrainĂ«s, duke dĂ«nuar agresionin rus. Ministri Hasani…

Delegacioni i BQK-së takon përfaqësuesit diplomatik të Kosovës në Bruksel

Delegacioni i BQK-së takon përfaqësuesit diplomatik të Kosovës në Bruksel

Guvernatori i BankĂ«s Qendrore tĂ« KosovĂ«s, Ahmet Ismaili dje ishte nĂ« Bruksel sĂ« bashku me zĂ«vendĂ«sin e tij, Dardan Fusha, pĂ«r tĂ« biseduar me ndĂ«rmjetĂ«suesin e BE-sĂ« dhe me palĂ«n serbe pĂ«r çështjen e heqjes…

Protestë kundër vendimit të Apelit për ta kthyer në rigjykim rastin e vrasjes së Marigona Osmani

Protestë kundër vendimit të Apelit për ta kthyer në rigjykim rastin e vrasjes së Marigona Osmani

Gjykata e Apelit ditĂ« mĂ« parĂ« ka anuluar aktgjykimin e GjykatĂ«s Themelore nĂ« Ferizaj, Departamenti pĂ«r Krime tĂ« RĂ«nda, lidhur me rastin e vrasjes makabre tĂ« 18-vjeçares, Marigona Osmani, pĂ«r çka ishin shpallur fajtorĂ« Dardan…

Osmani përfaqëson Kosovën në Samitin Evropë Juglindore-Ukrainë

Osmani përfaqëson Kosovën në Samitin Evropë Juglindore-Ukrainë

Presidentja e KosovĂ«s, Vjosa Osmani do tĂ« marrĂ« pjesĂ« nĂ« Samitin EvropĂ« Juglindore-UkrainĂ«, i cili do tĂ« mbahet mĂ« 28 dhe 29 shkurt nĂ« Pallatin e Kongreseve nĂ« TiranĂ«, e ku do tĂ« marrin pjesĂ«…

​26 vjet nga beteja e Likoshanit dhe Qirezit

​26 vjet nga beteja e Likoshanit dhe Qirezit

Sot bĂ«hen 26 vjet nga fillimi i luftĂ«s nĂ« KosovĂ«, e cila nisi nĂ« fshatrat e DrenicĂ«s, Likoshan dhe Qirez, ku te vendi i quajtur “Te tre lisat” u zhvilluan luftimet mes UshtrisĂ« Çlirimtare tĂ«…