1. Home
  2. Lajme

Category: Top Lajmi

Kastrati: Kosova zvogëlohet për gati një komunë brenda vitit për shkak të rënies së numrit të lindjeve

Kastrati: Kosova zvogëlohet për gati një komunë brenda vitit për shkak të rënies së numrit të lindjeve

1 milion e 589 mijĂ« e 659. Ky Ă«shtĂ« numri i popullsisĂ« sĂ« KosovĂ«s, qĂ« ka dalur nga procesi i regjistrimit qĂ« Agjencia e Statistikave, e zhvilloi kĂ«tĂ« vit nga 5 prilli e deri mĂ«…

Sveçla: Gati të fusim ushtrinë në veri të Kosovës, në rast sulmi nga Serbia

Sveçla: Gati të fusim ushtrinë në veri të Kosovës, në rast sulmi nga Serbia

Ministri i BrendshĂ«m i KosovĂ«s, Xhelal Sveçla, Ă«shtĂ« shprehur se Prishtina zyrtare Ă«shtĂ« gati tĂ« fusĂ« ushtrinĂ« nĂ« veri, nĂ« rast tĂ« njĂ« sulmi tĂ« mundshĂ«m nga ana e SerbisĂ«. Ai tha se nĂ« bazĂ«…

Britania mbledh sot liderët e Komitetit Politik Evropian, Kosovën e përfaqëson Presidentja Osmani

Britania mbledh sot liderët e Komitetit Politik Evropian, Kosovën e përfaqëson Presidentja Osmani

Presidentja e KosovĂ«s, Vjosa Osmani, ka udhĂ«tuar pĂ«r nĂ« MbretĂ«rinĂ« e Bashkuar ku do ta pĂ«rfaqĂ«sojĂ« shtetin nĂ« samitin e katĂ«rt tĂ« Komunitetit Politik Evropian (EPC). Presidentja Osmani do t’i bashkohet 46 liderĂ«ve tĂ« tjerĂ«…

Faton Klinaku: Gjykata Speciale nuk është krijuar për të sjellë drejtësi

Faton Klinaku: Gjykata Speciale nuk është krijuar për të sjellë drejtësi

Ud.i detyrĂ«s sĂ« kryetarit tĂ« OVL-UÇK-sĂ«, Faton klinaku, nĂ« njĂ« intervistĂ« dhĂ«nĂ« pĂ«r “Gazeta Blic”  ka folur nĂ« lidhje me procesin gjyqĂ«sor qĂ« po zhvillohet ndaj ish-krerĂ«ve tĂ« UCK-sĂ« nĂ« HagĂ«. Klinaku tha se ne…

Stano: Heqja e masave ndaj Kosovës, kompetencë e shteteve anëtare

Stano: Heqja e masave ndaj Kosovës, kompetencë e shteteve anëtare

NdonĂ«se fillimisht mendohej se heqja e masave Ă«shtĂ« çështje dite, kjo tani ka ngecur tek shtete anĂ«tare tĂ« Bashkimit Evropian, tĂ« cilat akoma nuk kanĂ« marrĂ« vendimin pĂ«rfundimtar. Se Ă«shtĂ« kjo çështje nĂ« kompetencĂ« tĂ«…

Burgosja e Pjetër Shalës, qytetarët të mllefosur

Burgosja e Pjetër Shalës, qytetarët të mllefosur

Dhomat e Specializuara tĂ« HagĂ«s e kanĂ« shpallur fajtor PejtĂ«r ShalĂ«n dhe e kanĂ« dĂ«nuar me dĂ«nim tĂ« njĂ«suar me burg prej 18 vitesh, ku do t’i llogaritet edhe koha e kaluar nĂ« paraburgim. Sipas…

Buxheti i 2023-Ă«s ‘pĂ«rplas’ deputetin Hoti dhe ministrin Murati

Buxheti i 2023-Ă«s ‘pĂ«rplas’ deputetin Hoti dhe ministrin Murati

Ministri i Financave, Hekuran Murati ka raportuar nĂ« Komisionin Parlamentar pĂ«r Buxhet rreth raportit vjetor financiar tĂ« buxhetit tĂ« KosovĂ«s pĂ«r vitin 2023. DeputetĂ« tĂ« opozitĂ«s ngritĂ«n akuza, se njĂ« pjesĂ« e buxhetit nuk ka…

SHBA-ja raportohet se u informua për një komplot iranian për vrasjen e Trumpit

SHBA-ja raportohet se u informua për një komplot iranian për vrasjen e Trumpit

NjĂ« informator u tha autoriteteve amerikane sĂ« voni se Irani po bĂ«nte komplot pĂ«r tĂ« vrarĂ« ish-presidentin amerikan, Donald Trump, raporton CNN, duke cituar burime nĂ« dijeni pĂ«r kĂ«tĂ« çështje. NĂ« pĂ«rgjigje, ShĂ«rbimi Sekret i…

Policia del me apel për vozitësit: Kujdes në trafik ku lëvizin makineritë bujqësore

Policia del me apel për vozitësit: Kujdes në trafik ku lëvizin makineritë bujqësore

Policia e KosovĂ«s ka apeluar tek qytetarĂ«t qĂ« tĂ« kenĂ« kujdes tĂ« shtuar nĂ« trafik ku lĂ«vizin makineritĂ« bujqĂ«sore dhe tĂ« ndryshme. Policia me anĂ« tĂ« njĂ« postimi nĂ« Facebook, thotĂ« se nĂ« vendin tonĂ«…

Kosova ende nën masa të BE-së, Sveçla: Nuk po ballafaqohemi fort me to

Kosova ende nën masa të BE-së, Sveçla: Nuk po ballafaqohemi fort me to

Kosova vazhdon tĂ« jetĂ« nĂ«n masa ndĂ«shkuese tĂ« Bashkimit Evropian tash e njĂ« vit. Muajin e kaluar u raportua se nĂ« Bashkimin Evropian nuk ka pajtim tĂ« plotĂ« pĂ«r heqjen e masave ndĂ«shkuese tĂ« vendosura…