1. Home
  2. Kronikë e zezë

Category: Top Lajmi

Në 24 orët e fundit dy vrasje në Kosovë

Në 24 orët e fundit dy vrasje në Kosovë

E mërkura në Kosovë ishte ditë e rëndë, ku brenda 24 orëve ndodhën dy vrasje. Një vrasje e rëndë ka ndodhur në Prishtinë, kur një grua është vrarë nga të shtënat me armë zjarri. Rastin…

Një tjetër vrasje sonte në Prishtinë, njofton Policia

Një tjetër vrasje sonte në Prishtinë, njofton Policia

A.K., 52-vjeçar, dyshohet se është therur me thikë për vdekje nga dhëndri i tij sonte në rrugën “Ali Vitia” në Prishtinë. Personi i dyshuar për këtë rast është i moshës 29-vjeçare, mëson Gazeta Express nga…

Kinema “Hyrije Hana” shënoi dy vjetorin e themelimit

Kinema “Hyrije Hana” shënoi dy vjetorin e themelimit

Kinema Hyrije Hana ka shënuar mbrëmë 2 vjetorin e themelimit. Me aktivitete të ndryshme kulturore, të pranishmit uruan që edhe më tutje të ketë organizime të tilla që i kishin munguar për shumë kohë qytetit…

Blinken: NATO-ja u është përgjigjur vendosshmërisht aktorëve që synojnë destabilizimin e veriut të Kosovës

Blinken: NATO-ja u është përgjigjur vendosshmërisht aktorëve që synojnë destabilizimin e veriut të Kosovës

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka konfirmuar se në takimin e Ministrave të Punëve të Jashtme të vendeve anëtare të NATO-s këtë të mërkurë (29 nëntor) në Bruksel të Belgjikës, një vëmendje e veçantë…

Çfarë u diskutua nga ministrat e Jashtëm të NATO-s për situatën në Kosovë

Çfarë u diskutua nga ministrat e Jashtëm të NATO-s për situatën në Kosovë

Ministrat e Jashtëm të NATO-s, po diskutojnë tensionet në Ballkanin Perëndimor, mes thirrjeve për shtimin e pranisë ushtarake të aleancës për shkak të shqetësimeve se situata e pazgjidhur mes Kosovës dhe Serbisë mund të rrisë…

Në kërkim nga Interpoli, arrestohet serbi në Kosovë

Në kërkim nga Interpoli, arrestohet serbi në Kosovë

Dje është arrestuar një qytetar serb, shtetas i Serbisë nën dyshimin se ka kryer veprën penale “kontrabandim me mallra, heqje apo dëmtim i vulave zyrtare”. Mirëpo pas verifikimit është vërtetuar se i njëjti ishte në…

Vazhdon edhe sot gjykimi ndaj Pjetër Shalës

Vazhdon edhe sot gjykimi ndaj Pjetër Shalës

Sot në Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë do të vazhdojë procesi gjyqësor ndaj ish-pjesëtarit të UÇK-së, Pjetër Shalës. Seanca ndaj Shalës pritet të nisë në ora 09:30 dhe të përfundojë në 16:00. Shala…

Borell e informon NATO-n për dialogun, kërkon progres nga Kosova dhe Serbia

Borell e informon NATO-n për dialogun, kërkon progres nga Kosova dhe Serbia

Shefi i Bashkimit Evropian (BE) për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, e ka quajtur NATO-n aleate për situatën në Ballkanin Perëndimor, teksa e ka informuar për situatën e dialogut në mes Kosovës dhe…

Identifikohet grupi që fuste në qarkullim 2 euro false, arrestohen në flagrancë 6 të dyshuarit me 85 mijë euro

Identifikohet grupi që fuste në qarkullim 2 euro false, arrestohen në flagrancë 6 të dyshuarit me 85 mijë euro

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës (PSRK), dhe Policia e Kosovës, Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit, ka realizuar një operacion gjatë të cilit është identifikuar një grup i cili merrej me prodhimin/shpërndarjen…

Cilat industri do të preken më shumë pas liberalizimit të vizave ?

Cilat industri do të preken më shumë pas liberalizimit të vizave ?

Më 1 janar 2024 qytetarët e Kosovës do të kenë mundësinë të lëvizin lirshëm në zonën Shengen, pasi për vite të tëra ishin të vetmit në rajon me regjim të vizave. Megjithëse lëvizja e lirë…