• 6 July, 2022

LOKALE

Më shumë nga Lokale

Ka ndërruar jetë primarius dr.Ali Iljazi

Gjatë ditës së sotme ka ndërrur jetë primarius dr.Ali Iljazi, i cili profesionin e mjekut e ushtronte prej vitesh duke u shërbyer gjithnjë atyre që kishin nevojë për kujdes shëndetësor. Përveç profesionit të mjekut, primarius dr.Ali Iljazi njihej si humanist i shquar dhe njëkohësisht si dekani i parë i Fakultetit të Mjekësisë në Universitetin “Fehmi...

Ministri Latifi shpreh ngushëllimet për vdekjen e Dr.Mentor Salihit dhe Skofiar Gjinit

Ministri i Shëndetësisë Dr. Rifat Latifi përmes faqes zyrtare të Ministrisë së Shëndetësisë në Kosovë u shpreh ngushëllime familjarëve dhe kolegëve të Dr. Mentor Salihu dhe Skofiar Gjinit, punëtor të QKMF në Gjakovë, të cilët u ndanë nga jeta si pasojë e një aksidenti gjatë ushtrimit të detyrës së tyre në shërbim të pacientëve.Ata, do...

Vdes Dr. Mentor Salihi që ishte në autoambulancën e aksidentuar ditë më parë

Si pasojë e lëndimeve të marra ka vdekur Dr. Mentor Salihi, mjeku që para disa ditësh, duke dashur ta shpëtojë jetën e tjetrit, u aksidentua. Pas vdekjes së shoferit të autoambulancës së QKMF-së në Gjakovë, Skofiar Gjini sot ka vdekur dhe mjeku Mentor Salihi në moshë të re. Lajmin për vdekjen e Dr.Salihit e kanë...

Policia kufitare në Gjakovë gjenë armë ilegale në stanet e brezit kufitar

Policia e Kosovës njofton se ka realizuar planin operativ të koduar “Bjeshka” ku janë gjetur armë ilegale në stanet e brezit kufitar. Më poshtë keni deklaratën e plotë të Policisë së Kosovës në lidhje me këtë rast. “Referuar pranimit të informatave nga tereni lidhur me disa dyshime për armëmbajtje të paligjshme dhe të shtëna me...

Gjakovë – Arrestohet një person i dyshuar për veprën penale “Vrasje në Tentativë”

Me datën 04.07.2022 rreth orës 21:18 Policia është njoftuar se viktima (M/K) lindur në vitin 1978 kishte kërkuar ndihmë mjekësore në Spitalin Rajonal të Gjakovës për shkak të plagës së shkaktuar nga arma e zjarrit.   Në lidhje me këtë rast, Drejtoria Rajonale e Policisë në Gjakovë, ka ndërmarr veprimet e nevojshme operative dhe hetimore...

Kosova do të bëhet anëtare me të drejta të plota në Aleancën e YMCA-ve të Botës

Pas një pune të palodhshme 10 vjecare, YMCA Kosova sot do të bëhet anëtare me të drejta të plota në Aleancën e YMCA-ve të Botës, event ky që do të mbahet në Danimarkë sonte.  YMCA ka edhe karrige konsultative të rezervuar në OKB dhe përmes këtij anëtarësimi pritet që të dëgjohet zëri i të rinjëve...

Drejtoria e Shëndetësisë në Gjakovë riorganizon orarin për Qendrat e Mjekësisë Familjare

Nga drejtoria e shëndetësisë dhe mirëqenies sociale në Gjakovë bëjnë të ditur se në qendrat e mjekësisë familjare është riorganizuar orari. Kjo për shkak të rritjes së kërkesave për shërbime shëndetësore. Drejtoresha e këtij digasteri, Adelina Shehu-Kola, thotë që orari ri ka gjetur zbatim që nga 1 korriku dhe çdo gjë po shkon sipas planifikimeve....

Flamujt amerikanë valojnë në Gjakovë

Alban Hoti nga Gjakova lidhjen me Ameriken e ka të veçant. Aj ka vandosur këtë flamur gjigand në Kodren e Çabratit në Gjakovë për nderë të miqesisë së Shtetevë të Bashkuara me Kombin Shqiptar. Për të dhe për shqiptarët katër korriku dita e pavarësisë së Amerikës ka vlerë të madhe. Sipas Albanit shqiptarët duhet të...

Lëndohet ushtari kroat në Gjakovë

Një pjesëtar i ushtrisë kroate, pjesë e KFOR-it ka pësuar djegie gjatë stërvitjes në terrenin ushtarak afër Gjakovës. “Një pjesëtar i ushtrisë kroate gjatë stërvitjes për dislokim në operacionin për mbështetjen e paqes të KFOR-it më 1 korrik 2022, në terrenin ushtarak afër Gjakovës, pësoi djegie të shkallës së dytë derisa po merrej me një...

Aksident i rëndë trafiku në Babaj Bokës

Sot reth orës 06:00 policia është njoftuar për aksident trafiku në fshatin Babaj Bokës (rruga Gjakovë-Ponoshec). Njësia Rajonale e Komunikacionit Rrugor dhe ambulanca ka dalë në vendngjarje ku ekipi mjekësor ka konstatuar vdekjen e një personi mashkull/kosovar lindur në vitin 1973. Bazuar në hetimet e para dyshohet se viktima, duke mos përshtatur shpejtësinë me kushtet...

Fillon kampi veror i handbollit në Gjakovë

Kampi veror I henbollit ka filluar sot në Gjakovë me pjesmarrjen e më shumë se 80-të vajzave e djemve. Ushtrimet do të mbahen në Palestrën e Sportit Shani Nushi në Gjakovë dhe në Konviktin Sadik Stavileci do të akomodohen trajner dhe sportistë. Muhamet Arifi nga Federata e Hendbollit të Kosovës thotë se kampusi është I...

Nikollbibaj: Epilogu i pronave në Aeroportin e Gjakovës po merr zgjidhje

Në mbledhjen e 84 të ministrave të Qeverisë së Kosovës është miratuar vendimi për shpronësim për interes publik të pronave të paluajtshme të cilat gjenden brenda Lokacionit të Aeroportit të Gjakovës. Ky vendim preliminar është mirëpritur edhe nga drejtori i drejtorisë për kadastër Gjevalin Nikollbibaj. Këto shpronësime bëhen për nevoja të realizimit të projekteve infrastrukturore...

Moti sot

Ka vdekur Skofiar Gjini, shoferi i autoambulancës, katër të lënduar janë rëndë

Zëdhënësi i stacionit policor në Gjakovë, Shëremet Elezaj ka njoftuar se rreth orës 01.35 min. është pranuar informacion se njëri nga viktimat e përfshirë në aksidenin e ditës së djeshme ka ndërruar jetë. Viktima është S.Gj, mashkull kosovar i lindur në vitin 1989 Me vendim të prokurorit trupi i pajetë është dërguar në IML për...

Orkestra Frymore e Shkodrës performoi mbrëmë para publikut gjakovar

Sheshi “Ali Podrimja” natën e mbrëmshme ishte nikoqir i koncertit të Orkestrës Frymore Shkodrane. Teksa njerëzit po mblidheshin për të dëgjuar performancën, mysafirët nga Shkodra shfaqën përshtypjet e tyre për Gjakovën, duke vënë në pah elementet e përbashkëta të këngës gjakovare dhe asaj shkodrane. Kjo iniciativë është e rëndësishme për promovimin e kulturës Shkodrane dhe...

Inspektohen pikat e shitjes së karburanteve në Gjakovë

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë ka publikuar limitin për cmimet e karburanteve për 24 orët e ardhshme në Kosovë. Për të parë nëse pikat e shitjes së karburanteve janë duke e respektuar këtë vendim të qeverisë, inspektorati i tregut në komunën e Gjakovës sot ka bërë mbikëqyrjen e zbatimit të udhëzimit administrativ për rregullimin...

Lluka: Me taksa shtesë ngarkohet struktura organizative e vendit

Me vendim të Ministrisë së Tegtisë dhe Industrisë në vitin 2012 ishte hequr taksa në firmë për të gjitha bizneset. Mirëpo së fundmi komuna e Gjakovës ka krijuar një rregullore të taksës komunale të cilët pret ta votojë Asambleja në një nga mbledhjet e ardhshme, pasi që nuk u votua në mbledhjen e fundit. Përderisa...

Aksident trafiku në rrugën “UÇK” në Gjakovë (VIDEO)

Para pak çastesh në rrugën “UÇK” në Gjakovë ka ndodhur një aksident trafiku, ku një makinë ka kaluar në pjesën e trotuarit.

LAJMI I FUNDIT: Vdes njëri nga të lënduarit në aksidentin me autoambulancë në Gjakovë

Një person ka vdekur si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur të enjten në Gjakovë. Sipas njoftimit të Policisë së Kosovës, deri te aksidenti ka ardhur pasi një veturë ka shkaktuar aksident me një autoambulancë e cila ka qenë duke i transportuar disa persona të lënduar nga një vetaksident. Nga zëdhënësi i Policisë në...

Gojani: Lorik Cana i ka qëndruar gjithmonë pranë Vëllaznimit, nuk ka marrëveshje për trajner

Ditëve të fundit është përmendur emri I Lorik Canës si investitor në klubin e Vëllaznimit. Sipas menaxherit  tw klubit Besnik Gojani, Cana i ka qëndruar gjithmonë pranë Vëllaznimit me fokus të veçantë te akademia. Sipas Gojanit nuk qëndron fakti që Cana e ka privatizuar Vëllaznimin, e as që klubi ka nënshkruar marrëveshje me ndonjë trajner....

Halilaj: Rregullorja për Taksën Komunale i mundëson komunës më shumë kontrollë në biznese

Asamblistët e komunës së Gjakovës dje nuk arritën ta votojnë rregulloren për Taksën Komunale të planifikuar paraprakisht si pikë e rendit të ditës. Drejtori i drejtorisë për buxhet dhe financa Durim Halilaj ka theksuar se kjo rregullore  mundëson komunës së Gjakovës një kontrollë për bizneset e komunës së Gjakovës. Drejtori Halilaj tutje ka shtuar se...

I cilësuar si shkrimtar i brezit të artë, Teki Dervishi sfiduesi i regjimit serb

Në janar të vitit 1943, në Gjakovë lindi Teki Dervishi, shkrimtar e publicist i njohur, gjatë jetës së tij u mor me shkrime letrare e publicistike. Sot janë bërë 11 vite që kur ai vdiq, duke lënë pas vetes vepra të ndryshme. Dervishi është autor i romaneve: ‘Pirgu i Lartë’, ‘Padrona’,’Skedarët’, ‘Nimfa’ dhe romane tjera....

Basketbolli, sporti që në qytetin e Gjakovës po gjen interesim të madh

Për herë të parë i luajtur në Massachusetts të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në vitin 1891, basketbolli është një sport që edhe në qytetin e Gjakovës po gjen interesim të madh. E një nga akademitë më të njohura të këtij sporti në qytetin e Gjakovës, është ajo e KB “Vëllaznimit” , ku trajnerja dhe...

Polici nga Gjakova arsyeton sulmin seksual: Hajt se nuk ja ka hekë naj copë, nuk është ba nami

Zyrtari policor kufitar nga Gjakova, Ismet Deva, i suspenduar për korrupsion, e ka arsyetuar një rast të sulmit seksual, që ka ndodhur dje në Fushë Kosovë, e për të cilin ka raportuar sot Gazeta Sinjali. Në artikullin e Sinjalit, të publikuar në faqen e Facebook-ut, Deva ka lënë një koment skandaloz, përmes të cilit e...

Parashikimi i motit gjatë 7 ditëve në Gjakovë

Moti i ndryshueshëm ka karakterizuar ditën e sotme e vlerat e temperaturës kanë arritur në 32 gradë celsius. Të dielën parashihet mot me re e kohë pas kohe me diell, kurse temperatura do të arrijë deri në 31 gradë. Gjatë së hënës dhe të martës parashihet mot me diell e temperatura më e lartë do...

Hakohet llogaria e deputetit Jahja Kokaj, disa persona kërkojnë para nga ai

Në qytetin e Gjakovës një mashkull kosovar është ankuar, se i është hakuar llogaria e tij private në rrjetin social Facebook. Në media bëhet e ditur se viktima është deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje Jahja Koka. Deputetit të kësaj partie, ata të cilët ia morën llogarinë, i kanë kërkuar edhe para. Në lidhje me këtë rast...

Moti sot