LOKALE

Më shumë nga Lokale

Digjet një shtëpi në fshatin Novosellë

Është përshkruar nga flakët një shtëpi në fshatin Novosellë të komunës së Gjakovës. Xhevdet Brahimaj, zëdhënësi i zjarrfikësve në rajonin e Gjakovës, ka thënë për TV Syrin që nuk ka të lënduar dhe se situata është në kontroll.

Blerim Mula përkohësisht trajner i KF “Vëllaznimi”

Stërvitjet në fushën e gjelbërt kuqezinjët e Gjakovës i kanë të përditshme. Veçanërisht në këtë periudhë kur po synojnë të triumfojnë në lojërat e këtij stinori. Me dorëheqjen e ish trajnerit Granit Bekolli, në krye të ekipit të KF “Vëllaznimi” u emërua trajner Blerim Mula.  Një ndër lojtarët më besnik të këtij ekipi, që karrierën e...

I vidhet vetura një personit në Gjakovë

Një burrë ka njoftuar policinë se i është vjedhur vetura. Rasti ka ndodhur në rrugën Mic Sokoli në Gjakovë. Njësitë policore janë duke hetuar rastin.

Spitali i Gjakovës, 7 pacientë të hospitalizuar me Covid-19

Në Spitalet e Përgjithshme të Kosovës po trajtohen 68 pacientë me COVID-19. Shërbimi Spitalor Klinik Universitar të Kosovës (ShSKUK) ka njoftuar se 34 pacientë janë në oksigjenoterapo. Raporti i plotë i ShSKUK-së: Numër më i ulët i pacientëve po trajtohen nga COVID-19, në klinikat COVID në QKUK, por edhe në spitalet e përgjithshme. Sipas raporteve...

Shala: Ka dhjetë ditë që situata epidemiologjike është e qetë në spitalin e Gjakovës

Në ditët e fundit në nivel vendi ka rënë dukshëm numri I rasteve pozitive me Covid 19 e poashtu edhe raste të vdekjes si pasojë e virusit nuk janë shënuar përgjatë 4 ditëve të fundit. Një situatë e qetë dhe stabile është edhe në spitalin e Përgjithshëm “Isa Grezda” në Gjakovë, ku aktualisht po trajtohen...

Shala: Viti 2021 është viti i investimeve të mëdha në spitalin e Gjakovës

Viti 2021 mund të quhet vit i investimeve të mëdha në Spitalin e Përgjithshëm “Isa Grezda” në Gjakovë. Kështu ka thënë drejtori i këtij institucioni shëndetësor Hilmi Shala, duke shtuar se po vazhdohet të bëhet renovimi i tërësishëm i emergjencës dhe laboratorit e njëherit edhe ngjyrosja e mureve të brendshme në të gjitha hapësirat e spitalit. Disa...

Gjakova në balotazh, opinionet e qytetarëve

Një ditë më parë qytetarët lëviznin në masë të madhe. Destinacion për shumicën prej tyre ishin qendrat e votimit. E njëjta dinamike e njerëzve nuk është sot në Gjakovë, një ditë pas zgjedhjeve të 17 tetorit. Në bazë të rezultateve preliminare nga KQZ, është bërë e ditur se në mesin e shumë qyteteve edhe në...

Komuna fillon 3 projekte infrastrukturore

Sot kanë nisur punimet në tri rrugë të komunës së Gjakovës, përkatësisht në Rezinë apo ndryshe e ashtuquajtura Pika e Zezë, në e rrugën ‘’Skenderbeu’’ dhe ndërtimin e rrugës me kubëza ‘’Mazllom Mejzini’’. Për rëndësinë e implementimit të këtyre projekteve foli kryetari në detyrë i komunës së Gjakovës Ardian Gjini Gjini më tutje dha edhe...

Hapet konkursi për pranimin e nxënësve dhe studentëve në Konviktin “Sadik Stavileci”

Konvikti “Sadik Stavileci” në Gjakovë ka hapur konkurs për pranimin e nxënësve dhe studentëve. Kjo pas aprovimit të Ministrisë së Arsimit Shkencës Teknologjisë dhe Inovacionit, që ka miratuar një vendim të tillë. Sipas konkursit të publikuar nga Këshilli i Konviktit, të drejtë konkurimi për pranim në konvikt kanë të gjithë nxënësit dhe studentët e rregullt...

Kusari-Lila: Jam shumë optimiste se rezultati mund të ndryshojë

Kandidatja për kryetare të komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila, është shprehur optimiste për rezultatin e balotazhit të 14 nëntorit. Në një intervistë për Klan Kosova, Kusari-Lila tha se këtë periudhë katërjavëshe e sheh si një mundësi të artë për të bërë çdo gjë që nuk është arritur për 1 muaji gjatë fushatës. “Të gjithë do...

KQZ përfundon numrimin e votave në Gjakovë

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka përfunduar numërimin e votave në Komunën e Gjakovës. Kandidati për kryetar të Komunës së Gjakovës nga AAK, Ardian Gjini prinë me 46 për qind apo 18 mijë e 382 vota. Pas tij, Mimoza Kusari-Lila e LVV’së me 37,08 për qind me 14 mijë e 819 vota. Pastaj renditja vijon me...

KQZ publikon rezultatet pas numërimit të 95.68% të vendvotimeve për asamblenë komunale në Gjakovë

KQZ publikon rezultatet pas numërimit të 95.68% të vendvotimeve për asamblenë komunale në Gjakovë Komisioni Qendror I Zgjedhjeve ka numëruar 133 vendvotime për kandidatët për asamble komunale të komunës së Gjakovës, nga 139 vendvotime sa janë gjithsej, apo shprehur në përqindje, janë numëruar 95.68% e votave. Më poshtë gjeni këto të dhëna./Syri-vision.tv

Mbyllet qendra e votimit “Mustafa Bakija” në Gjakovë

Në këtë qendër të drejtë vote kanë pasur 10 023 persona ndërsa të drejtën e votës e kanë shrytëzuar 3743 votues.

Sipas Prokurorisë Themelore në Gjakovë, procesi zgjedhor ka qenë i qetë

Për Syrin flet Yllka Juniku- Shehu, zëdhënësja për informim e Prokurorisë Themelore rreth procesit zgjedhor dhe zhvillimit të tij. Më poshtë ndiqni intervistën e plotë:

Mbyllet qendra e votimit “Yll Morina” në Gjakovë

Në këtë qendër votimi të drejtë vote kishin 15.015 votues, por vetëm 5.990 nga ta kanë votuar në zgjedhjet e sotme ose ndryshe 39.09 %, Kështu ka raportuar menaxheri i kësaj qendre votimi, Berat Bejtullahu.

Lumi: Procesi zgjedhor në komunën e Gjakovës u zhvillua pa asnjë incident

Ndiqni videon e plotë në linkun më poshtë:

Mbyllet qendra e votimit në Gjimnazin “Hajdar Dushi”

Deri në orën 19:00 kanë votuar 2641 votues përkatësisht 43% votues kështu tha menaxheri i kësaj qendre, Bedri Cahani Ndërkaq vlen të theksohet se në orën 19:00 kjo qendër u mbyll, pa asnjë parregullësi.

PSHDK, NISMA DHE PDK në Gjakovë flasin për rezultatet e para të terenit

Ka filluar procesi i numërimit te votave. Partitë veqse i kanë nga tereni rezultatet fillestare. Ekipi ynë qëndroi në 3 prej partive për të kuptuar si e vlerësojnë procesin zgjedhor. Në PSHDK mbretëronte një atmosferë e mirë. Zyrtarë të kësaj partie thanë qq janë të lumtur që procesi ka shkuar pa incidente, teksa flasin edhe...

Në qendrën “Kadri Kusari” po vazhdon procesi i votimit

Në qendrën e votimit ‘Kadri Kusari” në orët e mbrëmje, dalja e qytetarëve për të votuar ka qenë dukshëm më e madhe. Të drejtë vote në këtë qendër kishin 6.293 qytetarë ndërkaq deri në orën 15.00 kanë votuar rreth 1960 qytetarë ose 30% prej tyre. Deri në orën 18.00 në këtë qendër nuk është raportuar...

Votuesit në qendrën e votimit “Zef Lush Marku” optimist për rezultatin e zgjedhjeve

Qendra e votimit 0222C në shkollën ‘’Zef Lush Marku’’ në Brekoc është hapur me kohë në gjithsej 5 vendvotime sa numëron kjo qendër. Nga gjithsej 4203 votues deri në orën 15:00 kanë ushtruar të drejtën e votës 661 qytetarë kështu tha menaxheri kësaj qendre, Pjeter Doda. Ndërkaq ata që votuan ishin optimist dhe thanë se...

Qytetarët e Gjakovës apelojnë që të votohet

Pritshmëritë e qytetarëve për këto zgjedhje lidhen kryesisht me zhvillimin ekonomik e përparimin e rinisë. Vetëm pak metra më poshtë se Carshia, prap takuam qytetarë të shumtë që patën vetëm një apel, të votohet me cdo kusht. E për dikë tjetër ata që shfrytëzojnë të drejtën e votës, ndikojnë shumë në zhvilimin e demokracisë në...

Në qendrën e votimit në Bishtazhin të drejtë vote kanë mbi 3 mijë qytetarë

Procesi i votimi në këtë qendër ka nisur me kohë dhe pa ndonjë problem. Menaxheri i kësaj qendre, Pal Quni tha se të drejtë vote këtu kanë mbi 3 mijë qytetarë dhe se furnizimi me materiale sensitive është bërë me kohë. Qytetarët që erdhën për të votuar në orët e hershme të mëngjesit ishin të...

Fluks më i madh në qendrën e votimit “Yll Morina”

Në qendrën e votimit 0202X në shkollën “Yll Morina” njëkohësisht edhe qendra më e madhe në komunën e Gjakovës, fluksi i qytetarëve që po e shfrytëzojnë të drejtën etyre për të votuar është rritur dukshëm pas orës 11:00. qytetarët që po votojnë bëjnë apel tek qytetarët tjerë që të mbrojnë votën e tyre dhe të...

2541 qytetarë kanë të drejtë vote në qendrën e votimit “Ali Hasi” në Cërmjan

Procesi i votimit po mbahet edhe në qendrën 0207C, përkatësisht në shkollën Ali Hasi në fshatin Cërmjan të Gjakovës. Votuesit e kësaj qendre votimi pasi e kryen obligimin e tyre qytetar nuk hezituan që të tregojnë dhe pritshmëritë e tyre nga këto zgjedhje. Kjo qendër e votimit ka gjithsej 2541 votues të regjistruar me të...

Voton kandidati për kryetar të Gjakovës nga Nisma Socialdemokrate, Fazli Hoxha

Kandidati për kryetar të komunës së Gjakovës nga Nisma Socialdemokrate  ka kryer obligimin qytetar të votimi në qendrën 0207C në shkollën Ali Hasi të fshatit Cërmjan. Drejt kutive të votimit ai u shoqërua nga bashkëshortja dhe prindërit e tij. Kandidati Hoxha u bëri thirrje qytetarëve që masivisht të dalin dhe  të votojnë.

Procesi i votimit po vazhdon edhe në fshatin Rogovë

Votuesit e kësaj pike votimi pasi hodhën votën në kuti nuk hezituan që të tregojnë dhe pritshmërit e tyre nga këto zgjedhje. Kjo qendër e votimit ka gjithsej 2541 votues të regjistruar me të drejtë vote, të cilët mund të shfrytëzojne 3 pikat e votimit që ndodhën këtu.

Voton kandidatja për kryetare të Gjakovës nga PDK, Arbënesha Kuqi

Kandidatja për kryetare te komunës së Gjakovës Arbnesha Kuqi nga Partia Demokratike e Kosovës e ka shfrytëzuar të drejtën e votës në qendrën e votimit “Yll Morina”. Ajo gjithashtu ka bërë thirrje te qyetarët që të dalin masivisht dhe të shfrytëzojnë të drejtën e tyre. Kandidatja Kuqi ishte e shoqëruar nga bashkëshorti dhe vajza e...

Voton kandidatja për kryetare të Gjakovës nga LVV, Mimoza Kusari – Lila

E shoqëruar nga bashkëshorti i saj Kusari Lila u drejtua për në qendrën e votimit “Yll Morina” me qëllim që të kryej këtë proces. Më pastaj Lila u deklarua para mediave me c’rast inkurajoi të gjithë qytetrët që të votojnë. Rezultati i zgjedhjeve përcaktohet vetëm nga ata që dalin e votojnë shtoi tutje Kusari Lila.

Voton kandidati për kryetar të Gjakovës nga AAK, Ardian Gjini

Kandidati për kryetar të komunës së Gjakovës, Ardian Gjini i shoqëruar nga bashkëshortja dhe vajza e tij ishin në shkollën “Mustafa Bakija” tashmë e shndërruar në qendër të votimit. Pasiqë përfundoi procesin e votimit, Gjini u prononcua para mediave. Rikujtojmë se në zgjedhjet e 17 tetorit Gjini synon të jetë sërish kryetar i komunës së...

Në qendrën e votimit në Lipovec të drejtë vote kanë 1100 qytetarë

Sikurse të gjitha qendrat tjera të votimit edhe ajo në fshatin Lipovec është hapur në orën 7 të mëngjesit. Në këtë qendër janë dy vendvotime. Qytetarët që erdhën për të votuar ishin të paktë në orët e hershme të mëngjesit. Ata u shprehën se pas zgjedhjeve presin një zhvillim ekonomik dhe vende të punës. Në...

Voton kandidati për kryetar të Gjakovës nga LDK, Teki Shala

Kandidati për kryetar të komunës së Gjakovës Teki Shala nga LDK ka votuar në qendrën e votimit 0212C përkatësisht në shkollën Haxhi Hoti në Rogovë. Gjatë procesit të votimit ai u shoqërua nga bashkëshortja dhe djali. Kandidati Shala gjithashtu apeloi tek qytetarët  që të gjithë të votojnë sepse kjo është e drejtë e tyre dhe...

Voton kandidati per kryetar nga PSHDK, Ferdinand Kolaj

Kandidati për kryetar nga radhët e PSHDK, Ferdinand Kolaj i shoqëruar nga bashkëshortja e tij ka votuar në qendrën e votimit Fan Noli në Dujakë. Ai  ftoi të gjithë qytetaret që të ushtrojnë të drejtën e votës sot. Vlen të theksohet së në këtë qendër të pranishëm ishin edhe forcat e policisë së Kosovës për...

Ka filluar procesi i votimit në qendrën e votimit “Fan Noli” në Dujakë

Në qendrën e votimit në shkollën Fan Noli në Dujakë ka filluar me kohë  procesi i votimit. Në këtë qendër janë 2 vendvotime. Sipas menaxherit të kësaj qendre çdo gjë po shkon mirë dhe nuk ka asnjë pa rregullësi si dhe janë të furnizuar me të gjitha materialet e nevojshme për të votuar si dhe...

Votuesit e parë u drejtohen kutive të votimit në shkollën “Ukshin Miftari”

Numër jo i madh i votuesve u panë mëngjesin e së dielës në shkollën Ukshin Miftari në Skivjan. Sipas menaxherit të qendrës “Shefqet Dinaj”, procesi i votimit ka nisur me kohë. Këtu kanë filluar edhe të votojnë votuesit e parë. Të gjithë të angazhuarit në këtë proces,  u panë duke resppektuar masat anti-covid.

Procesi i votimit ka filluar me kohë në qendrën e votimit “Hajdar Dushi”

Në qendrën e votimit në gjimnazin “Hajdar Dushi” në Gjakovë procesi i votimit ka filluar me kohë. Në këtë qendër janë 7 vendvotime dhe numri i votuesve është 6143. Menaxheri i kësaj qendre, Bedri Cahani thotë që të gjitha përgatitjen janë bërë dhe procesi ka filluar sipas planifikimeve. Këtë mëngjes janë parë edhe votues të...

Në qendrën e votimit “Nexhmedin Nixha” procesi i votimit fillon me 10 minuta vonesë

Në qendrën e votimit “Nexhmedin Nixha” janë bërë të gjitha përgatitjet e nevojshme që procesi i votimit të fillojë në kohë, mirëpo këtu qendra për votues është hapur me 10 minuta vonesë për shkak se disa komisionerë nuk e kanë respektuar orarin. Menaxherja e qendrës, Florentina Gjergjaj tha se përgatitjet kanë filluar që nga ora...

Qendra e votimit “Zekeria Rexha” hapet me kohë

Dy nga qytetarët të cilët në orët e paradites janë drejtuar për në qendrën e votimit të “Zekeria Rexha”, thanë se nga këto zgjedhje presin ndryshim. Nga këtu është apeluar që qytetarët të shfrytëzojnë të drejtën e tyre e të dalin për të votuar.

Votimi në shkollën “Selman Riza” filloi me kohë

Menaxheri i qendrës “Selman Riza” tha se çdo gjë ka filluar me kohë. Votuesit që ushtruan të drejtën e votës këtu thanë që nuk patën vështirësi gjatë procesit dhe të gjitha procedurat ishin shumë të qasshme. Sikur të gjitha qendrat e tjera edhe këtu procesi i votimit pritet të përfundojë në ora 19:00.

Linku për të gjetur qendrën tuaj të votimit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka vënë në dispozicion gjetjen e qendrës suaj të votimit për zgjedhjet e sotme lokale duke klikuar mbi këtë link. Zgjedhjet e sotme, do të mbahen në 38-të komunat e vendit, e në të cilat do të votohet për kryetarin dhe asamblistët komunal. Në këtë LINK në momentin që shkruhet numri...

41 mijë e 12 qytetarë do të votojnë për herë të parë në zgjedhjet lokale

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve kohë më parë ka certifikuar listën përfundimtare të votuesve, e cila tregon për numrin e votuesve brenda dhe jashtë Kosovës për Zgjedhjet Lokale 2021, ndërsa numri i votuesve të rinj, të cilët do të votojnë për herë të parë është 41 mijë e 12 votues. KQZ njofton se prej 41 mijë...

Dita e zgjedhjeve/ Çfarë moti do të jetë sot ?

17 Tetor 2021 Të dielën parashihet të mbajë mot kryesisht i vranët por edhe me intervale të shkurta me diell. Në mëngjes ka mundësi që në ultësira të paraqitet fenomeni i mjegullës si rezultat i radiacionit dhe ndryshimeve në fushat termike. Vranësirat herët në mëngjes vende-vende mund të sjellin ndonjë rigë të dobët, por pjesa...

Arsyeja e vizitës së kryeministrit Kurti në Gjakovë

Kryeministri I Kosovës Albin Kurti para se të nisej për të parë ndeshjen e futbollit në Shkodër ka ndaluar për vizitë në njërën nga kafiteritë e Gjakovës  dhe arsyen e vizitës na tregoi ai vet. Ndiqni në videon më poshtë:

Policia ne aksion, largon veturat nga trotuaret

Policia e Kosovës, respektivisht njësia e trafikut rajonal në Gjakovë ka ndërmarrë një aksion për largimin e veturave përgjatë trotuareve dhe rrugëve në disa pjesë të ndryshme të qytetit. Gjatë këtij aksioni zyrtarët policor kanë shqiptuar tiketa të trafikut për ngasësit që i kanë parkuar veturat në trotuare. Poashtu janë konfiskuar dhjetëra vetura të cilat...

KKZ sot ka bërë shpërndarjen e materialit jo sensitiv për zgjedhje

Nga pallati i kulturës “Asim Vokshi” po bëhet shpërndarja e materialit jo sensitiv për 34 qendra të votimit në komunën e Gjakovës. Gjithashtu sot është mbajtur  edhe një trajnim rifreskues me kryesues të këshillave të vendvotimeve, në këtë trajnim kanë marrë pjesë Prokuroria themelore e Gjakovës dhe policia, kështu tha Armir Rexhaj, zyrtar i lartë...

Barnatorja e QKMF-së njofton që insulinat për muajin tetor nuk kanë ardhur ende

Medikamenti kryesor për diabetikët përsëri është duke munguar, sasia e insulinave për muajin tetor ende nuk ka arritur, edhe pse gjysma e muajit ka përfunduar tashmë. Shefi i barnatores në Qendrën kryesore të mjekësisë familjare, Shkumbin Dushi është shprehur se kërkesën për sasinë e furnizimit e kanë dërguar në Ministri të shëndetësisë mirëpo ende nuk...

Qendra e vaksinimit “Fehmi Agani” ka mbyllur dyert gjatë vikendeve

Dyert janë të mbyllura në qendrën e vaksinimit “Fehmi Agani” në Gjakovë. Shumë qytetarë po kthehen mbrapsht, pasi kanë ardhur për tu imunizuar me vaksinën anti-covid. Për të kuptuar më shumë rreth detajeve të mbylljes së qendrës në ditët e vikendit, kontaktuam drejtoreshën e shëndetësisë në Gjakovë, Aferdita Spahiu Shllaku, e cila na konfirmoi mbylljen....

Nga kjo javë qendra e vaksinimit “Fehmi Agani” nuk do të punojë më në fundjavë

Qendra e vaksinimit “Fehmi Agani” duke filluar nga kjo fundjavë nuk do të jetë e hapur më ditëve të shtunë dhe të diel për t’u vaksinuar. Përmes telefonit këtë e ka konfirmuar për TV Syri-n, drejtoresha e shëndetësisë dhe mirëqenies sociale, Afërdita Spahiu- Shllaku. Arsyeja e një vendimi të tillë erdhi pasi shumica e personave...

Komunikata e KRU “Gjakova” e njohur si “Radoniqi” për shkarkimin e drejtorit Ismet Ahmeti

Pas konfrimimit të lajmit rreth shkarkimit të drejtorit të KRU “Gjakova” e njohur si “Radoniqi”, Ismet Ahmeti, kjo kompani përmes një komunikate për media, ka konfirmuar që përveç Ahmetit është shkarkuar edhe Zyrtari Kryesor për Financa, Kastirot Zhaveli. Komunikata e plotë e KRU “Gjakova” është kjo ↓ :

Raporti i Spitalit “Isa Grezda”

Përmes një raporti të publikuar nga Spitali i Përgjithshëm “Isa Grezda” në Gjakovë është bërë e ditur se aktualisht në këtë institucion shëndetësor 7 pacientë janë të hospitalizuar dhe duke u trajtuar për Covid19. Të dhënat nga Spitali i Përgjithshëm “Isa Grezda” janë këto ↓ : Raporti 24 orësh,datë 16 Tetor 2021, ora 8.00 është:...

PSHDK përmbyll fushatën në Gjakovë

Këtë radhë PSHDK zgjodhi që mbylljen e fushatës në Gjakovë ta bëj me gratë e  këtij subjekti politik. Kandidati për kryetar, Ferdinand Kolaj, falënderoi strukturat e partisë për përkrahjen e pakursyer. Marrë parasysh që jemi në kushte pandemie, jemi munduar të veprojmë konform masave, duke ju shmangur tubimeve të mëdha tha Kolaj në fjalën e...

Kusari – Lila: Gjakovën e lanë pas ata që e deshën për vete, ne e duam Gjakovën për ju!- KRONIKË ZGJEDHORE

Lëvizja Vetëvendosje ka mbyllur sonte fushatën zgjedhore. Në pallatin e Kulturës “Asim Vokshi”, për të përkrahur kandidaten për kryetare të komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila ishin Ministrja e Arsimit Shkencës Teknologjisë e Inovacionit, Arbërie Nagavci, Ministri i Financave, Hekuran Murati e deputetë të Kuvendit të Kosovës. Kusari Lila në fjalën e saj tha se ndihet...

PDK përmbyll fushatën zgjedhore, beson në fitore-KRONIKË ZGJEDHORE

Partia Demokratike e Kosovës shënoi ditën e fundit të fushatës elektorale. Kandidatja për kryetare të Gjakovës, Arbënesha Kuqi mori fjalën duke falënderuar qytetarët për përkrahje dhe duke u zotuar se kërkesat e qytetarëve të Gjakovës do të gjejnë zbatim sipas prioriteteve në qeverisjen e ardhshme 4 vjeçare. Kandidatja Kuqi ka dalë si burrneshë në këto...

Prokuroria Themelore dhe Policia e Kosovës do të jenë në krye të detyrës për zgjedhjet lokale

Prokuroria Themelore në Gjakovë së bashku me Drejtorinë Rajonale të Policisë së Kosovës në këtë komunë kanë hartuar një plan operativ gjithpërfshirës për zgjedhjet lokale të cilat do të mbahen të dielën me 17 tetor. Zëdhënësja e prokurorisë, Yllka Juniku Shehu ka treguar se sot Kryeprokurori Ramiz Buzhala ka zhvilluar takim me drejtorin e Policisë...

Biografia e kandidatëve për kryetarë të komunës së Gjakovës

Të dielën me 17 tetor në komunën e Gjakovës, të gjithë qytetarët me të drejtë vote kanë mundësi të zgjedhin njërin nga 6 kandidatët për kryetar të komunës. Secili prej tyre përgjatë 30 ditëve të fushatës kanë shpalosur programin e tyre elektoral duke u përpjekur të përçojnë mesazhe sa më shumë tek votuesit e tyre....

Promovohet libri “Shqipnija e vërtetë në programin e klasës politike të shek. XXI”

Gjatë ditës së sotme  në  Pallatin e kulturës në qytetin e Gjakovës, është bërë promovimi i  Librit “Shqipnija e vërtetë në programin e klasës politike të shek. XXI “ nga autori Ismet Avdia i cili tha se për këtë libër ka punuar rreth 8 vjet dhe se qëllimi i tij është që ky libër mos...

Banorët e shqetësuar për mbeturinat tek ura në lagjen e Çabratit

Pamja e mbuluar me mbeturina që i shoqëron çdo ditë banorët e lagjes Çabrati saktësisht në rrugën “Bajram Curri”. Këtu përveç pamjes dhe kundërmimit që lënë mbeturinat derdhen edhe ujërat e zeza. Banorët e kësaj lagje thanë që nga kjo urë kalojnë çdo ditë dhe nuk është aspak e këndshme një pamje e tillë në...

Fillon vaksinimi i komuniteteve rom, ashkali dhe egjiptian në lagjen Brekoc

Sot në Qendrën e komuniteteve në lagjen Brekoc të Gjakovës ,ka filluar  imunizimi i qytetarëve të kësaj ane me vaksinat anti-covid. Organizatori i kësaj iniciative, Berat Thaçi njëherit edhe drejtori i organizatës “Bethany Cristian Service” u shpreh se ky program sheh mbulimin e gjitha lokaliteteve të komuniteteve romë, ashkali dhe egjiptian. Po ashtu ai ftoi...

Kandidati për asamble nga LDK, Epikad Hoxha shpalos objektivat e tij-KRONIKË ZGJEDHORE

Këtë herë kandidati për këshilltar komunal në Gjakovë, Epikad Hoxha, nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, zgjodhi tu drejtohet qytetarëve të Gjakovës dhe jo vetëm. “Nuk dua thjeshtë të zë një ulëse, por do të jem i zëshëm dhe do të bëj përpjekje që të shty përpara projekte të cilat i kontribuojnë këtij qyteti”,...

“Të bashkuar për Ajër të Pastër”, mundëson vendosjen e matësve të cilësisë së ajrit në Gjakovë

Në kuadër të projektit “Të bashkuar për Ajër të Pastër”, sot është organizuar një punëtori, ku është prezantuar raporti mbi gjendjen e cilësisë së ajrit në komunën e Gjakovës dhe të Pejës. Projekti është financuar nga Bashkimi Evropian dhe është implementuar nga Let’s Do it Peja. Në takim ishin të pranishëm përfaqësues të insitucioneve komunale,...

15 tetori, Dita Ndërkombëtare e shkopit të bardhë

15 tetori njihet ndërkombtarisht si dita e shkopit të bardhë. Kjo ditë simbolizon përpjekjet e vazhdueshme të të verbërve për të drejtat e tyre. Shoqata e të verbërve në komunën e Gjakovës këtë ditë e ka shënuar me aktivitete të shumta të cilat i kanë zhvilluar në objektin e ri ku janë akomoduar ditëve të...

Bordi i drejtorëve i krijuar nga Qeveria Kurti shkarkon kryeshefin e KRU “Gjakova”

Kryeshefi ekzekutiv i KRU “Gjakova”, Ismet Ahmeti, është shkarkuar sot, këtë e ka konfirmuar Ahmeti për redaksinë e TV Syri. Në një bisedë telefonike Ahmeti tha që nuk e ka ndonjë arsye specifike se pse ka ardhur deri tek vendimi për shkarkimin e tij, duke thënë që ky vendim është marrë nga bordi i drejtorëve...

Shënohet java e njeriut me shkop të bardhë në Gjakovë

Nën organizimin e shoqatës “Iniciativa e të verbërve” sot filloi java e njeriut me shkop të bardhë në qytetin e Gjakovës. Përveç nikoqirëve pjesmarrës të këtij aktivitetit ishin edhe kryetari i shoqatës “Iniciativa e pavarur e  të verbërve” të Kosovës, Halil Kurmehaj dhe themeluesi i kësaj shoqate Nazmi Sejfullahu si dhe anëtarë të shoqatës nga...

“In Tune” hap dyert për të gjithë artdashësit

Për shumë fëmijë e të rinjë që synim e kanë avancimin në artin muzikor tashmë në Gjakovë është hapur një shkollë me standarde evropiane. Një ambient i mirëmenduar ku kreativiteti mbërthen secilën hapësirë të kësaj godine arsimore. ‘In Tune’ është shkolla që ka hapur dyert me qëllim që të ushqejë me pasionin për artin të ...

Kusari-Lila e shoqëruar nga ministri Hajrulla Çeku vizituan disa prej objekteve të trashëgimisë kulturore- E SPONSORIZUAR

Mimoza Kusari-Lila, kandidatja për kryetare të komunës së Gjakovës e shoqëruar nga ministri Hajrulla Çeku, i bënë vizitë disa prej objekteve të trashëgimisë kulturore të Gjakovës. Këtë e bëri të ditur kandidatja Kusari-Lila përmes një postimi në rrjetin social Facebook. Postimi i plotë:

Raporti i spitalit “Isa Grezda”

Spitali i përgjithshëm “Isa Grezda” në Gjakovë po vazhdon të trajtojë pacientët e infektuar me Covid-19. Bazuar në raportin e 24 orëve të fundit, të hospitalizuar janë 5 pacientë të cilët kanë rezultuar pozitiv me këtë virus. Me CPAP maskë dhe me respirator nuk ka pacientë, ndërsa me oksigjeno-terapi janë 5 pacientë. Të gjithë pacientët...

Haradinaj në përkrahje të kandidatit për kryetar të komunës së Gjakovës, Ardian Gjini- KRONIKË ZGJEDHORE

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj në kuadër të fushatës zgjedhore ka shprehur përkrahjen e tij për kandidatin për kryetar të Gjakovës nga radhët e AAK-së, Ardian Gjini. Haradinaj ka thënë që Gjakova ka kaluar edhe shumë periudha të vështira, por duhet të ndihet krenare për arritjet e veta. Haradinaj gjithashtu në videon e publikuar në...

Kusari – Lila njofton ministren e ekonomisë mbi planet për parqet industriale në Gjakovë

Kandidatja për kryetare të komunës së Gjakoës nga LVV, Mimoza Kusari-Lila bashkë me ministren e ekonomisë, Artane Rizvanolli qëndruan në hapësirat e Metalikut. Kusari-Lila njoftoi detajisht ministren për planet mbi parqet industriale. Ministrja Rizvanolli u shpreh se kjo është nxitje për bizneset e reja dhe patjetër që do e ketë përkrahjen e nivelit qendror. Në...

Kurti: Mimoza ka dijen, aftësinë e vullnetin e unë e kam besimin në Mimozën- E SPONSORIZUAR

Në vazhdën e takimeve për zgjedhjet lokale të cilat do të mbahen me 17 tetor, të dielën në Kosovë edhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti vizitoi Gjakovën. Ai iu drejtua qytetarëve duke ju kërkuar votën për të parën e Gjakovës, kandidaten nga Lëvizja Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila. Kurti në fjalë drejtuar qytetarëve ndër të tjera tha:...

Kurti: Gjakova vendos për ndryshim, për transformim e për progres, i cili e ka numrin 144 e emrin Mimoza Kusari-Lila- E SPONSORIZUAR

Në vazhdën e takimeve për zgjedhjet lokale të cilat do të mbahen me 17 tetor, të dielën në Kosovë edhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti vizitoi Gjakovën. Ai iu drejtua qytetarëve duke ju kërkuar votën për të parën e Gjakovës, kandidaten nga Lëvizja Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila. “Gjakova vendos për ndryshim, për transformim dhe për progres,...

Vjedhja e kapakëve të pusetave, dukuri e vazhdueshme në Gjakovë

Banorët e rrugës “Aqif Blyta” në lagjen Mulla Jusuf ka një kohë po përballen me mungesën e kapakëve të pusetave. Ata thonë se çdo ditë kalojnë këtë rrugë për të kryer obligimet e përditshme dhe ndihen të rrezikuar për faktin se mund të bien në këtë pusetë e cila ka mbetur pa kapakë, por edhe...

Nesër në të gjitha institucionet e arsimit të lartë fillon viti i ri akademik 2021/2022

Nesër në të gjitha institucionet e arsimit të lartë  fillon viti i ri akademik 2021/2022. Edhe  në Universitetin e  Gjakovës “Fehmi Agani” studentët  do të fillojnë me ligjëratat të cilat do të mbahen fizikisht por duke respektuar të gjitha masat anti-covid. Rektori i universitetit Artani Nimani tha që janë bërë të gjitha përgatitjet e nevojshme...

LVV, AAK dhe PDK janë gjobitur për mosrespektim të masave anti-covid në Gjakovë

Qeveria e Republikës së Kosovës me datën 24.09.2021, pati miratuar vendimin për masat e përgjithshme dhe të veçanta për kontrollin, parandalimin dhe luftimin e Pandemisë Covid-19. Njëra nga masat ishte edhe vendimi në të cilin lejohen grumbullimet në ambiente të mbyllura deri në (20) persona dhe të njëjtit të obligohen të dëshmojnë njërën nga masat...

Moshë më e re e përdoruesve të drogës në raport me vitet e kaluara

Përdorimi i drogës vazhdon të mbetet dukuri shqetësuese në Gjakovë. Një numër i konsiderueshëm i të rinjëve janë përdoruesit më të shumtë të substancave narkotike. Kështu thotë shefi I repartit të sëmundjeve të varësisë, Ilir Grezda. Ai ka bërë të ditur se për trajtimin e rasteve të abuzimit me droga në krahasim me vitin e...

Komuna e Gjakovës vetëm 4 ditë para zgjedhjeve punëson 14 persona

Komuna e Gjakovës në web faqen e saj zyrtare ka publikuar rezultatet e kandidatëve fitues për grupin Specialist i Administrimit të Përgjithshëm . Më poshtë gjeni listën:

Boksierët e klubit “Sport Center” të suksesshëm në arenën ndërkombëtare

Pavarësisht sa sport i vrazhdë mund të duket boksi, për sportistët që e praktikojnë atë është një rrugë për të arritur sukseset individuale por që sjellin trofe edhe ato shtetërore. Një ndër boksierët që për më shumë se 4 vjet është pjesë e klubit “Sport Center” dhe që ka arritur në podiumet e medalieve të...

Shkolla fillore “Gjergj Fishta” dikur kishte 460 nxënës ndërsa sot ka 180 nxënës

Shkolla fillore ‘’Gjergj Fishta’’ në fshatin Bishtazhin ka filluar vitin e ri shkollor 2021/2022 sipas planit të paraparë arsimor. Në këtë institucion vijojnë mësimin gjithsej 180 nxënës dhe procesi është duke u zhvilluar sipas skenarit A me prezencë të plotë fizike. Drejtori Pal Quni tha se shkolla i plotëson të gjitha kushtet për mbarëvajtjen e...

Gjakovë, 240 gra e kanë bërë mamografinë për parandalimin e kancerit të gjirit

Tetori rozë, është muaji që shërben për të ndërgjegjësuar secilën grua për kujdesin e shtuar që duhet t’i kushtoj shëndetit. +40 është mosha kur gratë duhet ta bëjnë ekzaminimin e mamografisë. Vetëm në këtë menyrë ato do të mund të parandalojnë çdo rrezik që mund tu kanoset. Fatmirësisht, në Gjakovë ekziston një qendër ku gratë...

Për një muaj dy subjekte politike u ndëshkuan për mosrespektim të masave anti-covid në Gjakovë

Qeveria e Republikës së Kosovës me datën 24.09.2021, pati miratuar vendimin për masat e përgjithshme dhe të veçanta për kontrollin, parandalimin dhe luftimin e pandemis Covid-19. Njëra nga masat ishte edhe vendimi në të cilin lejohen grumbullimet në ambiente të mbyllura deri në (20) persona dhe të njejtit të obligohen të dëshmojnë njërën nga masat...

Shala: Vendimi i duhur në kohën e duhur, na bën bashkë dhe na jep fuqi – E SPONSORISUAR

Kandidatja për kuvendin e Komunës së Gjakovës, nga radhët e Lëvizjes së Vetëvendosjes, Mimoza Shala ka kërkuar votën e qytetarëve të Gjakovës për zgjedhjet e 17 Tetorit.

Kusari – Lila: Do të jemi pranë bizneseve për një zhvillim më të mirë ekonomik- KRONIKË ZGJEDHORE

Kandidatja për kryetare të komunës së Gjakovës nga LVV, Mimoza Kusari Lila bashkë me kandidatët për këshilltarë komunal nga po kjo parti kanë qëndruar sot për vizitë tek depo e pijeve Dea-IB. Këtu Kusari-Lila u njoftua nga afër me punët e këtij biznesi që tashmë dy gjenerata I kanë sjell shumë ekonomisë gjakovare. Ajo tha...

Qytetarët e Gjakovës tregojnë se a duhet ushtruar e drejta e votës me 17 tetor

Edhe pak ditë na ndajnë nga zgjedhjet e nivelit lokal, që përcaktojnë udhëheqësin komunal për katër vitet e ardhshme. Qytetarët e Gjakovës kanë mundësinë të zgjedhin në mesin e 6 kandidatëve nga AAK, VETËVENDOSJE, LDK, PDK, PSHDK dhe NISMA. Të shumtë janë qytetarët që kanë vendosur të ushtrojnë të drejtën e tyre të votës. Ata...

PDK prezanton kandidatët për këshilltarë komunal nga fshati Rogovë- KRONIKË ZGJEDHORE

Kryetari i degës së Partisë Demokratike të Kosovës njëherit dhe deputet në Kuvendin e Kosovës, Hajdar Beqa filloi fjalimin e tij para banorëve të fshatit Rogovë duke prezantuar dy kandidatët për këshilltarë komunal të zgjedhjeve të 17 tetorit. Deputeti Beqa tregoi edhe për planet dhe prioritetet e Partisë demokratike në sektorin e bujqësisë.Kandidatët e këtushëm...

KB “Gjakova Ylli 04” gati për arritjet e radhës

Disa më të mëdhenj e disa të tjerë me të vegjël. Gjenerata të ndryshme po ushtrojnë sportin që e kanë përzemër, basketbollin. Trajnerët e përkushtuar të klubit të basketbollit nga Gjakova, “YLLI-04” po kujdesen që ta zgjerojnë akoma më shumë këtë talent. Suksesi i treguar deri më tani po i motivon lojtarët që të kenë...

Kolaj: Do të punojmë që të zhvillohet më tej shtegu Devë-Shkugëz- KRONIKË ZGJEDHORE

Kandidati për kryetar të komunës së Gjakovës nga Partia shqipëtare demokristiane, Ferdinand Kolaj dhe kandidatët për këshilltarë komunal vizituan sot shtegun e ecjes që fillon nga Deva e deri në Shkugëz. Kolaj tha që kjo pjesë do të zhvillohet edhe më tej në mandatin e tij qeverisës. Kandidatët vazhduan rrjedhën e e fushatës për të...

RRGK fillon fushaten “Voto për më shumë gra në zgjedhjet lokale”

Femrat Aktive të Gjakovës kanë filluar fushaten “Voto për më shumë gra në zgjedhjet lokale” e cila është mbeshtetur nga zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë dhe po implementohet nëpërmjet Rrjetit të Grave të Kosovës. Arbnora Shehu Bunjaku tha se zgjedhjet janë elementi qenësor i një shteti demokratik, kurse barazia gjinore është e drejtë elementare...

Sokoli: Energjia e faturuar me tarifën e natës fillon nga ora 22:00 deri në ora 08:00

Importi i energjisë elektrike është rritur dukshëm nga viti i kaluar, ndërsa zyra e rregullatorit të energjisë ka vendosur që të mos ketë rritje të çmimit të energjisë elekektrike. Tarifat dimërore kanë filluar nga 1 tetori dhe energjia e faturuar me zbritje fillon nga ora 22 e mbrëmjes deri në orën 8 të mëngjesit, kështu...

Restaurant “Fetahaj”, ushqim i veçantë dhe natyrë në një vend

I menduar deri në detajin e fundit me idenë që komoditeti i vizitorëve të jetë në rend të parë. Lulet shumëngjyrëshe të radhitura në hyrje të këtij ambienti, të ofrojnë ndjenjën e qetësisë e relaksit. Një ambient i krijuar posaçërisht për drekën perfekte me familjen tuaj. Shkëlzen Fetahaj, i cili nuk jeton në Kosovë ka...

1200 familje jetojnë në gjendje të rëndë socio-ekonomike në komunën e Gjakovës

Statistikat tregojnë që në komunën e Gjakovës janë 1200 familje me gjendje të rëndë socio-ekonomike, prej tyre 250 familje jetojnë në varfëri të skajshme. Të shumta janë aksionet dhe iniciativat humane që mirren nga vullnetarët e Kryqit të Kuq dega në Gjakovë . E duke e ditur që tetori është muaji i solidaritetit kjo organizatë...

Salla e sportit “Shani Nushi” ende pa ngrohje

Mosfunksionalizimi i sistemit të ngrohjes në sallën e sportit ‘’Shani Nushi’’ në Gjakovë, tash e sa kohë po u vështirëson sportistëve që të zhvillojnë stërvitjet dhe aktivitetet e tyre ashtu siç duhet. Basketbollistët e klubit ‘’Vëllaznimi’’ thonë se tani kur temperaturat kanë filluar të jenë më të ulëta po e kanë të pamundur të kryejnë...

Kurti: Ne jemi bërë bashkë me Mimozën për Gjakovën, Gjakova duhet të bëhet bashkë për Mimozën- KRONIKË ZGJEDHORE

Foajea e pallatit të kulturës “Asim Vokshi” në Gjakovë ishte destinacion i LVV. Brohorimat filluan që në hyrje të Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti. Por nuk mjaftuam me kaq, derisa të pranishmit filluan të brohorasin emrin e kandidates për kryetare të komunës së Gjakovës nga LVV Mimoza Kusari-Lila. Kryeministri Kurti, tregoi dhe njëherë se prezenca e...

Vajza që ishte zhdukur në Gjakovë, gjendet në Lipjan

Është gjetur Sejhan Nivokazi e cila ishte zhdukur para disa ditësh, njofton njesia rajonale e hetimeve pranë stacionit policor ne Gjakovë. Lajmin se 17-vjeçarja nga fshati Skivjan është gjetur në pasditen e sotme në një kafiteri në qytetin e Lipjanit, e ka konfirmuar për televizionin Syri shefi I sektorit te hetimeve rajonale, Bekim Avdija. Tutje...

Kurti: Në Gjakovë duhet të fitojmë pa balotazh- KRONIKË ZGJEDHORE

Eskorta e Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, këtë herë jo rastësisht ndaloi në Gjakovë. Kurti i shoqëruar nga bashkëshortja e tij, Rita erdhën për t’i dhënë mbështetjen e parezervë kandidates për kryetare të komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila. Këtu u takuan me banorët e bashkësive lokale 7 dhe 10. Nga këtu, Kurti  tha se vazhdimi i...

Kusari – Lila viziton Handikosin, premton përkrahje dhe gjithëpërfshirje në arsim- KRONIKË ZGJEDHORE

Kandidatët për këshilltarë komunal nga LVV bashkë me kandidaten për kryetare të komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari Lila nga po e njëjta parti sot qëndruan për vizitë në Handikos Gjakova. Objektit të nisur gjatë qeverisjes sime do i shtohen edhe benefite të tjera e programe të domosdoshme sidomos shëndetsore për personat me aftësi të veçanta,...

Kurti në Gjakovë: Kush më don mua si kryeministër e don edhe Mimoza Kusari-Lilën për kryetare- E SPONSORIZUAR

Një organizim pak më i madh nga Vetëvendosje u pa në Parkunn e Lirisë, në lagjen Gecë, në afërsi të varrit të Sylejman Vokshit. Këtu fillimisht kandidatja për kryetare të komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari Lila iu drejtua qytetarëve të mbledhur, duke potencuar se bashkë do të arrijnë fitoren e pakontestueshme dhe Gjakova do të...

Kryeministri Kurti në mbështejte të Mimoza Kusari- Lilës në garën për Gjakovën- E SPONSORIZUAR

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka qëndruar sot në Gjakovë, i shoqëruar nga bashkëshortja e tij në përkrahje të kandidates për kryetare të komunës, Mimoza Kusari Lila. Vizitën e tij e nisi tek një mik i vjetër Gjergj Karaqi me të cillin kanë qenë të burgosur politik, bija e të cilit tashmë është kandidate për...

Sekuestrohen 15 mijë litra pije alkoolike nga dogana në komunën e Gjakovës

Autoritetet doganore kanë zbuluar dhe sekuestruar mijëra litra pije alkoolike në komunën e Gjakovës, pasi prodhimi i tyre “nuk ishte i autorizuar” dhe subjektet janë shmangur nga pagesa e akcizës e poashtu këtë veprimtari po zhvillonin si biznes të jashtëligjshëm. Grupet e përbashkëta doganore gjatë ditës sotme ushtruan kontroll në katër lokacione të ndryshme në komunën e...

Arrestohet një person në Gjakovë, i dyshuar për organizim të lojërave të fatit

Një person është arrestuar në komunën e Gjakovës nën dyshimin se i njëjti po merrej me veprimtari të kundërligjshme, organizimin dhe zhvillimin e “Lojërave të fatit”. Njësitë policore pas kontrollave dhe hetimeve në një lokal të një ndërtese në rrugën “Nënë Tereza” në qytetin e Gjakovës kanë vërejtur se po zhvillohen lojëra të fatit. Këtë...

Në QAP ofrohen trajnime dhe certifikime në 8 profesione

Në mesin e 8 qendrave për aftësimin profesional në të gjithë Kosovën, është edhe ajo në komunën e Gjakovës në të cilën ofrohen programe të ndryshme të aftësimeve profesionale. Të gjitha kabinetet janë të pajisura me resurset e nevojshme, e që bëjnë të mundur krijimin e një ambienti pune, thekson Arbër Zhubi, Udhëheqës i Qendrës...

Për dy ditë në Gjakovë janë vaksinuar 600 persona

Si rrallëherë e kemi parë këtë zbrazëti në qendrën e vaksinimit “Fehmi Agani” në Gjakovë. Disa nga sportelet e ekipeve ishin në pritje për persona të cilët duhet drejtuar në këtë qendër për tu vaksinuar e disa mantelbardhë të tjerë veç ishin duke kryer punën për të cilën janë të thirrur. Një nga mjekët e...

Mësimdhënësit në fushatë: A do të zëvendësohen orët e humbura?

Mësimdhënësit të cilët janë në fushatë zgjedhore, konkretisht që kandidojnë  për këshilltar komunal në Gjakovë aktualisht e kanë të pezulluar marrëdhënien e punës, dhe kjo po i penalizon nxënësit. Drejtori i shkollës së mesme të ulët “ Zekeria Rexha” Pleurat Rudi dhe drejtoresha e shkollës të mesme ekonomike “Kadri Kusari”Merita Bokshi, thanë se në bazë të...