1. Home
  2. Lajme

Category: Rajon / Botë

Tërmeti që goditi Greqinë dhe u ndie në Kosovë: Dëme të shumta materiale

Tërmeti që goditi Greqinë dhe u ndie në Kosovë: Dëme të shumta materiale

Një tërmet i fortë me madhësi 6.2 shkallësh të Rihter goditi Greqinë në orën 11:15. Tërmeti u ndje në Malin e Zi dhe në zonën e Kosovës. Menjëherë pas kësaj, pasoi një tjetër, me një…

Lexo më shumë
Koreja Jugore nis hetimet, dy persona vdiqën pasi e morën vaksinën e AstraZeneca-s

Koreja Jugore nis hetimet, dy persona vdiqën pasi e morën vaksinën e AstraZeneca-s

Autoritetet e Koresë Jugore thanë të mërkurën se janë duke e hetuar vdekjen e dy personave, të cilët kishin edhe problema tjera shëndetësore, por që vdiqën disa ditë pasi e morën vaksinën e kompanisë AstraZeneca…

Lexo më shumë
168 milionë fëmijë në botë s’kanë shkuar në shkollë për një vit

168 milionë fëmijë në botë s’kanë shkuar në shkollë për një vit

Në gjithë botën, më shumë se 168 milionë fëmijë kanë pasur shkollat e mbyllura për gati një vit, sipas UNICEF-it, si pasojë e mbylljeve nga koronavirusi. Një në shtatë fëmijë – 214 milionë – nuk…

Lexo më shumë
​Rreth 2.700 punonjës shëndetësorë vaksinohen në Maqedoninë Veriore

​Rreth 2.700 punonjës shëndetësorë vaksinohen në Maqedoninë Veriore

Deri më tani, 2.680 punëtorë shëndetësorë në Maqedoninë Veriore janë vaksinuar me vaksinat Pfizer të dhuruara këtij vendi nga Serbia. Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë, 71.900 qytetarë kanë aplikuar për imunizim përmes portalit…

Lexo më shumë
Media izraelite: Pas presionit nga Turqia, Kosova mbase mund ta kthej vendimin për ta hapur Ambasadën në Jerusalem

Media izraelite: Pas presionit nga Turqia, Kosova mbase mund ta kthej vendimin për ta hapur Ambasadën në Jerusalem

Pas presionit nga ana e Turqisë, Kosova mund ta rikthej vendimin për ta hapur Ambasadën e saj në Jeruzalem. Kështu shkruan gazeta më e madhe izraelite Haaretz, duke shtuar se, Albin Kurti e ka gjetur…

Lexo më shumë
Lopard 2, tanku gjerman tregon se është prej më të mirëve – gotat me verë që ishin vendosur në top nuk lëvizin pavarësisht “akrobacioneve”

Lopard 2, tanku gjerman tregon se është prej më të mirëve – gotat me verë që ishin vendosur në top nuk lëvizin pavarësisht “akrobacioneve”

Ushtria gjermane gjithmonë lavdërohet me tankun e saj Leopard 2 për shkak të saktësisë në gjuajtje, shpejtësisë gjatë aksioneve luftarake dhe sigurisë për ushtarët brenda saj. Konsiderohet një prej tankeve më të avancuara të ushtrive…

Lexo më shumë
Aktivizohet vullkani në Indonezi, hiri i tij ngritet deri në pesë kilometra lartësi

Aktivizohet vullkani në Indonezi, hiri i tij ngritet deri në pesë kilometra lartësi

Vullkani Sinabung në Indonezi është riaktivizuar, duke u ngritur retë e hirit deri në 5 mijë metra lartësi – e të gjitha fshatrat përreth tij janë mbuluar nga hiri. Nuk ka pasur evakuime për shkak…

Lexo më shumë
Franca miraton përdorimin e vaksinës AstraZeneca në moshat 65 deri 75 vjeç

Franca miraton përdorimin e vaksinës AstraZeneca në moshat 65 deri 75 vjeç

Franca ka zgjatur kufirin e sipërm të moshës për përdorimin e vaksinës kundër COVID-19, AstraZeneca,miratimi për përdorimin e vaksinës fillon nga moshat 65 deri 75 vjeç me probleme serioze shëndetësore. Vendimi vjen pas një paralajmërimi…

Lexo më shumë
Qindra vajza lirohen pas rrëmbimit në një shkollë të Nigerisë

Qindra vajza lirohen pas rrëmbimit në një shkollë të Nigerisë

Një grup prej gati 300 vajzash që u rrëmbyen nga një shkollë në Nigerinë veri-perëndimore javën e kaluar janë liruar, thotë një zyrtar lokal. Vajzat u rrëmbyen nga persona të armatosur të paidentifikuar nga shkolla…

Lexo më shumë
OBSh: Pak gjasa që kriza e Coronavirusit të përfundojë në fund të vitit

OBSh: Pak gjasa që kriza e Coronavirusit të përfundojë në fund të vitit

Drejtori ekzekutiv për shërbime emergjente në Organizatën Botërore të Shëndetësisë, Michael Ryan, tha se pavarësisht ngadalësimit të përhapjes së koronavirusit në disa shtete falë masave izoluese dhe programeve të vaksinimit, është joreale dhe e parakohshme…

Lexo më shumë