1. Home
  2. Lajme

Category: Rajon / Botë

Erdogan sot vizitë zyrtare në Shqipëri

Erdogan sot vizitë zyrtare në Shqipëri

Presidenti turk, Recep Tayip Erdogan, sot do të vijë në Tiranë për një vizitë zyrtare. Vizita e Erdogan përkon me 554-vjetorin e vdekjes së heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastriot Skënderbeut.  Lidhur me këtë vizitë të…

Lexo më shumë
Në Austri, nga shkurti vaksinimi bëhet i detyrueshëm për të gjithë mbi 18-vjeç

Në Austri, nga shkurti vaksinimi bëhet i detyrueshëm për të gjithë mbi 18-vjeç

Austria po prezanton vaksinimin e detyrueshëm kundër coronavirusit për të rriturit në fillim të shkurtit, me kërcënimin e dënimeve të larta, tha kancelari austriak Karl Nechamer, duke deklaruar se është i vetëdijshëm për natyrën “sensitive”…

Lexo më shumë
15 vite më parë iku pas një aksidenti me shumë të vdekur, arrestohet ngasësi i autobusit

15 vite më parë iku pas një aksidenti me shumë të vdekur, arrestohet ngasësi i autobusit

Është arrestuar ngasësi i një autobusi turistik, i cili iku nga një aksident në Nakhon Ratchasima, që la të vdekur të lënduar shumë persona në vitin 2007 dhe për të cilin ai konsiderohet fajtor. 52-vjeçari…

Lexo më shumë
Pas 10 orë bisedimesh, policia në Teksas shpëton katër personat që ishin marrë peng, vritet pengmarrësi

Pas 10 orë bisedimesh, policia në Teksas shpëton katër personat që ishin marrë peng, vritet pengmarrësi

Pas më shumë se 10 orë negociata me policinë, janë shpëtuar pa asnjë lëndim katër personat që mbaheshin peng në një sinagogë në periferi të Dallasit në Teksas, ndërsa policia ka qëlluar për vdekje autorin.…

Lexo më shumë
Bashkëatdhetarët sërish presin në Hungari, krijohen kolona të mëdha

Bashkëatdhetarët sërish presin në Hungari, krijohen kolona të mëdha

Bashkëatdhetarët të cilët po kthehen në vendet ku jetojnë nga pushimët në Kosovë po përballen me pritje të gjata, veçanërisht në Hungari. Madje disa bashkëatdhetarë kanë bllokuar kufirin për shkak të pritjeve të mëdha. Fundjavën…

Lexo më shumë
Zbulohet e kaluara e errët e burrit që vendosi zemrën e derrit

Zbulohet e kaluara e errët e burrit që vendosi zemrën e derrit

Pacienti David Bennett të cilit iu transplantua zemra e derrit ka një histori të errët personale. Bennet, sot 57 vjeçar, e kishte therur Edward Shumakerin, atëbotë 22 vjeçar, duke e lënë të paralizuar. Rasti kishte…

Lexo më shumë
​Tërmet 5.3 ballë në Greqi, ja ku ishte epiqendra

​Tërmet 5.3 ballë në Greqi, ja ku ishte epiqendra

Një tërmet i fuqishëm 5.3- 5.4 ballë shkalla Rihter sipas Institutit Gjeodinamik të Athinës është regjistruar 12 minuta para orës dy të mesditës të së dielës, në zonën detare pranë Athosit të Hlakidhikisë, i quajtur…

Lexo më shumë
Edhe nga hapësira u vërejt shpërthimi i vullkanit nënujor në Tonga

Edhe nga hapësira u vërejt shpërthimi i vullkanit nënujor në Tonga

Shpërthimi i vullkanit në afërsi në Jug të Paqësorit në ishullin Tonga, ka bërë që një sërë vendesh në Paqësor të ndezin alarmin për cunami. Pas shpërthimit nënujor të vullkanit, që solli një cunami në…

Lexo më shumë
Vuçiq: Ndalja e referendumit në Kosovë, do të ketë pasoja të mëdha

Vuçiq: Ndalja e referendumit në Kosovë, do të ketë pasoja të mëdha

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar se ndalesa nga ana e Prishtinës që serbët e Kosovës të mos votojnë në referendum, do të ketë pasoja të mëdha dhe se Serbia “qëndron pranë popullit të…

Lexo më shumë
Britania nuk do të kërkojë më teste për COVID-19 për udhëtarët e vaksinuar plotësisht

Britania nuk do të kërkojë më teste për COVID-19 për udhëtarët e vaksinuar plotësisht

Udhëtarët e vaksinuar plotësisht në Britani të Madhe do të mund të shkojnë me pushime muajin e ardhshëm pa bërë teste për COVID-19 gjatë kthimit. Ministri i Transportit, Grant Shapps, është në favor të përfundimit…

Lexo më shumë