Mbi 770 raste të reja me COVID-19 sot në Kosovë

Mbi 770 raste të reja me COVID-19 sot në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka njoftuar se sot janë regjistruar 771 raste të reja me COVID-19 në Kosovë. Bëhet e ditur se këto raste janë…

Lexo më shumë
Aplikacioni që përdoret më së shumti në Kosovë

Aplikacioni që përdoret më së shumti në Kosovë

Aplikacioni për komunikim, Viber, po dominon për nga përdorimi në vendet e Ballkanit Perëndimor, bazuar në të dhënat e vitit 2021 nga SimilarWeb.com. Në mesin e këtyre vendeve të Ballkanit Perëndimor është edhe Kosova me…

Lexo më shumë
​Tërmet 5.3 ballë në Greqi, ja ku ishte epiqendra

​Tërmet 5.3 ballë në Greqi, ja ku ishte epiqendra

Një tërmet i fuqishëm 5.3- 5.4 ballë shkalla Rihter sipas Institutit Gjeodinamik të Athinës është regjistruar 12 minuta para orës dy të mesditës të së dielës, në zonën detare pranë Athosit të Hlakidhikisë, i quajtur…

Lexo më shumë
Pas protestës, veriu i kthehet qetësisë

Pas protestës, veriu i kthehet qetësisë

Një numër i serbëve i prirë nga kryetari i Listës Serbe Goran Rakiq, u mblodhën për të shprehur pakënaqësinë lidhur me refuzimin e mbajtjes së referendumit në Kosovë. Rakiq tha se do të vendosin reciprocitet…

Lexo më shumë
Biblioteka e Xhamisë së Hadum Agës së shpejti në funksion

Biblioteka e Xhamisë së Hadum Agës së shpejti në funksion

Lufta e fundit ne Kosovë ka shkatërruar shumë prej monumenteve kulturore e historike. Një fat të tillë e pati edhe biblioteka e xhamisë së Sylejman Hadum Agës e cila u shkatërrua në sulmet e marsit…

Lexo më shumë
Aksion i policisë në Gjilan, konfiskohen mbi 5 kilogramë marihuanë – arrestohet një person

Aksion i policisë në Gjilan, konfiskohen mbi 5 kilogramë marihuanë – arrestohet një person

Policia e Kosovës ka njoftuar se sot rreth orës 07:20, pas pranimit të informatave përmes rrugëve operative, se disa persona (me veturë) janë duke transportuar substancë të dyshuar narkotike, kane realizuar një plan taktik në…

Lexo më shumë
Edhe nga hapësira u vërejt shpërthimi i vullkanit nënujor në Tonga

Edhe nga hapësira u vërejt shpërthimi i vullkanit nënujor në Tonga

Shpërthimi i vullkanit në afërsi në Jug të Paqësorit në ishullin Tonga, ka bërë që një sërë vendesh në Paqësor të ndezin alarmin për cunami. Pas shpërthimit nënujor të vullkanit, që solli një cunami në…

Lexo më shumë
Vuçiq: Ndalja e referendumit në Kosovë, do të ketë pasoja të mëdha

Vuçiq: Ndalja e referendumit në Kosovë, do të ketë pasoja të mëdha

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar se ndalesa nga ana e Prishtinës që serbët e Kosovës të mos votojnë në referendum, do të ketë pasoja të mëdha dhe se Serbia “qëndron pranë popullit të…

Lexo më shumë
Kompleksi i mbuluar nga pemët në Kinë

Kompleksi i mbuluar nga pemët në Kinë

Një kompleks magjepsës është duke u ndërtuar në Shangai të Kinës, i cili është krahasuar me “Kopshtet e Varura të Babilonisë”. Kompleksi është i vendosur përgjatë lumit Suzhou dhe shtrihet në një hapësirë rreth 60…

Lexo më shumë
Britania nuk do të kërkojë më teste për COVID-19 për udhëtarët e vaksinuar plotësisht

Britania nuk do të kërkojë më teste për COVID-19 për udhëtarët e vaksinuar plotësisht

Udhëtarët e vaksinuar plotësisht në Britani të Madhe do të mund të shkojnë me pushime muajin e ardhshëm pa bërë teste për COVID-19 gjatë kthimit. Ministri i Transportit, Grant Shapps, është në favor të përfundimit…

Lexo më shumë