Nderohet me homazhe dëshmori Albesian Mataj në 25 vjetorin e rënies

Nderohet me homazhe dëshmori Albesian Mataj në 25 vjetorin e rënies

NĂ« nderim tĂ« veprĂ«s dhe kontributit, familjarĂ« e bashkĂ«luftĂ«tarĂ« sot bĂ«nĂ« homazhe te varri i dĂ«shmorit Albesian Mataj nĂ« 25 vjetorin e rĂ«nies sĂ« tij. Krahas homazheve Ă«shtĂ« vendosur edhe njĂ« fotografi e dĂ«shmorit nĂ«…

Derbi i Dukagjinit, ndeshja hapëse e xhiros së 22-të të Superligës

Derbi i Dukagjinit, ndeshja hapëse e xhiros së 22-të të Superligës

Këtë fundjavë rikthehet në aksion Superliga e Basketbollit të Kosovës, e cila zhvillon xhiron e 22-të, xhiro kjo e cila hapet me ndeshjen “Vëllaznimi”-“Peja”. Kjo përballje ndryshe njihet si “Derbi i Dukagjinit”.

Filloi implementimin projekti “Përkrahje për arsimin fillor dhe të mesëm të lartë”

Filloi implementimin projekti “Përkrahje për arsimin fillor dhe të mesëm të lartë”

PĂ«r 5 ditĂ« rresht, shkolla “Mazllum KĂ«puska” do tĂ« monitorohet nga njĂ« ekip komunal i vlerĂ«simit i cili pĂ«rbĂ«het nga mĂ«simdhĂ«nĂ«s tĂ« disa shkollave. Grupit tĂ« vlerĂ«simit ju ka bashkangjitur edhe pĂ«rfaqĂ«suesi nga Instituti Pedagogjik…

Varfëria, papunësia dhe çmimet e artikujve, ndër shqetësimet kyçe të kosovarëve

Varfëria, papunësia dhe çmimet e artikujve, ndër shqetësimet kyçe të kosovarëve

VarfĂ«ria, papunĂ«sia dhe çmimet pĂ«r artikuj tĂ« domosdoshĂ«m janĂ« ndĂ«r problemet mĂ« tĂ« mĂ«dha qĂ« shqetĂ«sojnĂ« qytetarĂ«t e KosovĂ«s, sipas gjetjeve mĂ« tĂ« reja tĂ« Programit tĂ« Kombeve tĂ« Bashkuara pĂ«r Zhvillim (UNDP) nĂ« KosovĂ«,…

ATK: Bashkëpunimi me Ambasadën SHBA-së, i rëndësishëm për avancimin e sistemit tatimor

ATK: Bashkëpunimi me Ambasadën SHBA-së, i rëndësishëm për avancimin e sistemit tatimor

Drejtori i pĂ«rgjithshĂ«m i AdministratĂ«s Tatimore tĂ« KosovĂ«s (ATK), Ilir Murtezaj, ka pritur nĂ« takim pĂ«rfaqĂ«suesin nga Ambasada Amerikane nĂ« KosovĂ«, Richard Heater, me tĂ« cilin kanĂ« biseduar pĂ«r progresin e ATK-sĂ«, si dhe bashkĂ«punimin…

Zelensky: Putini është Hitleri i dytë, na duhet ndihmë për tu mbrojtur

Zelensky: Putini është Hitleri i dytë, na duhet ndihmë për tu mbrojtur

Presidenti i UkrainĂ«s, Volodymir Zelensky, nĂ« njĂ« deklaratĂ« tĂ« pĂ«rbashkĂ«t me kryeministrin Edi Rama, ka falĂ«nderuar pĂ«r bashkĂ«punimin dhe ndihmĂ«n ndaj vendit tĂ« tij. Zelensky thotĂ« se vetĂ«m duke qenĂ« sĂ« bashku mund tĂ« arrihet…

​Bislimi kërkon nga Sarrazin largimin e menjëhershëm të masave ndëshkuese ndaj Kosovës

​Bislimi kërkon nga Sarrazin largimin e menjëhershëm të masave ndëshkuese ndaj Kosovës

ZĂ«vendĂ«skryeministri Besnik Bislimi ka kĂ«rkuar serish heqjen e menjĂ«hershme tĂ« masave ndĂ«shkuese tĂ« BE-sĂ« ndaj KosovĂ«s, duke thĂ«nĂ« se ato janĂ« tĂ« padrejta. Ai kĂ«to komente i bĂ«ri sot gjatĂ« njĂ« takimi me emisarin e…

Suedia pritet të anëtarësohet zyrtarisht në NATO javën e ardhshme

Suedia pritet të anëtarësohet zyrtarisht në NATO javën e ardhshme

Ceremonia e anĂ«tarĂ«simit tĂ« SuedisĂ« nĂ« NATO ka tĂ« ngjarĂ« tĂ« zhvillohet javĂ«n e ardhshme, raporton Bloomberg. “AnĂ«tarĂ«simi i SuedisĂ« nĂ« NATO do tĂ« shtyhet deri nĂ« javĂ«n e ardhshme, pasi presidenti i zgjedhur i…

Kërkesat për azil në BE në nivelin më të lartë që nga kriza e vitit 2015

Kërkesat për azil në BE në nivelin më të lartë që nga kriza e vitit 2015

Shifrat e reja mbi emigracionin mund tĂ« shkaktojnĂ« sĂ«rish debate mbi njĂ« çështje qĂ« po nxit tĂ« djathtĂ«n ekstreme pĂ«rpara zgjedhjeve evropiane, si dhe zgjedhjeve lokale dhe kombĂ«tare tĂ« planifikuara gjatĂ« vitit. SirianĂ«t dhe afganĂ«t…

UNICEF: 130 fëmijë në situatë rruge në 8 komuna, shumica nga komunitetet joshumicë

UNICEF: 130 fëmijë në situatë rruge në 8 komuna, shumica nga komunitetet joshumicë

130 fĂ«mijĂ« nĂ« situatĂ« rruge janĂ« identifikuar nĂ« tetĂ« komuna tĂ« KosovĂ«s, sipas raportit “FĂ«mijĂ«t nĂ« situatĂ« rruge”, qĂ« Ă«shtĂ« publikuar tĂ« mĂ«rkurĂ«n nga zyra e UNICEF-it nĂ« KosovĂ«. Sipas raportit, ata janĂ« tĂ« moshĂ«s…