• 22 March, 2023
  1. Home
  2. Lajme

Category: Lajmi i fundit

Zgjedhjet në veri, Qeveria fton partitë nga komuniteti serb që të regjistrohen

Zgjedhjet në veri, Qeveria fton partitë nga komuniteti serb që të regjistrohen

Më 23 prill pritet të mbahen zgjedhjet për kryetar komunash në katër komunat veriore të vendit, ndërkaq sot është afati i fundit ku partitë politike mund të regjistrohen për të marr pjesë në zgjedhjet për…

Putin: Plani i Kinës mund të sjellë paqen, por këtë nuk e do Ukraina dhe Perëndimi

Putin: Plani i Kinës mund të sjellë paqen, por këtë nuk e do Ukraina dhe Perëndimi

Sipas presidentit rus, Vladimir Putin, plani kinez i paqes realisht mundet t’i sjellë fundin luftës në Ukrainë dhe të zhvillojë tratativa serioze paqeje. Mirëpo, diçka të tillë, nuk e do Ukraina dhe Perëndimi. Janë këto…

Osmani: Serbia u tregoi ndërkombëtarëve se nuk do të respektojë marrëveshjet, Kosova s’heq dorë

Osmani: Serbia u tregoi ndërkombëtarëve se nuk do të respektojë marrëveshjet, Kosova s’heq dorë

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka bërë të ditur se Kosova nuk do të heq dorë nga marrëveshja bazë dhe se nenet në të duhet të respektohen edhe nga ana e Serbisë. Osmani ka thënë…

Në prag të Ramazanit, Tërnava uron që të ndalen luftërat dhe konfliktet

Në prag të Ramazanit, Tërnava uron që të ndalen luftërat dhe konfliktet

Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, iu është drejtuar sot besimtarëve myslimanë me një mesazh urimi për muajin e Ramazanit. Ai foli rreth rëndësisë së agjërimit të Ramazanit dhe mësimeve e mirësive të shumta që fitohen…

Lajçak: Marrëveshja e Ohrit moment historik, prova është në zbatimin e saj

Lajçak: Marrëveshja e Ohrit moment historik, prova është në zbatimin e saj

I dërguari i Posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak, ka thënë se marrëveshja e arritur mes të dyja vendeve në Ohër të Maqedonisë së Veriut të shtunën që lamë…

Kurti drejtuar ministrave: Në pjesën e dytë të mandatit, duhet të bëjmë më shumë dhe më shpejt

Kurti drejtuar ministrave: Në pjesën e dytë të mandatit, duhet të bëjmë më shumë dhe më shpejt

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në mbledhjen e qeverisë ka prezantuar punën e tij qeveritar dyvjeçare. Ai ka përmendur të arritur për gjatë këtye dy viteve. Kurti në fund të fjalimit pati edhe një kërkesë…

Goditet rrjeti i shpërndarjes së kokainës në Tiranë, në pranga 20 persona

Goditet rrjeti i shpërndarjes së kokainës në Tiranë, në pranga 20 persona

Një operacion i madh antidrogë është zhvilluar këtë të mërkurë në Tiranë, ku janë arrestuar mbi 20 persona dhe katër persona janë shpallur në kërkim. Në rrjetin e shpërndarjes së lëndëve narkotike ishin të përfshira…

Ambasadorja Ziv: Kosova dhe Izraeli të përkushtuar për thellimin e bashkëpunimit

Ambasadorja Ziv: Kosova dhe Izraeli të përkushtuar për thellimin e bashkëpunimit

Ambasadorja e Izraelit në Kosovë, Tamara Ziv, e ka vlerësuar të suksesshme bisedën mes presidentes së Kosovës Vjosa Osmani dhe atij të Izraelit, Isaac Herzog. Osmani dhe Hercog kanë biseduar dje në telefon, ndërsa ambasadorja…

KOK: Spanja rikthen “regjimin” e vjetër për sportistët tanë

KOK: Spanja rikthen “regjimin” e vjetër për sportistët tanë

Komiteti Olimpik i Kosovës ka ngritur shqetësimet në lidhje me diskriminimin që po u bëhet sportistëve kosovarë nga shtetet që nuk e njohin Kosovën si shtet të pavarur. Sipas KOK, kombëtarja e karatesë nuk është…

Parashikimi i motit për ditët në vijim në Gjakovë

Parashikimi i motit për ditët në vijim në Gjakovë

Mot me diell e kohë pas kohë i vranët ka mbizotëruar sot në vendin tonë, ndërsa temperatura ka variuar nga 4 deri në 17 gradë celsius 4 deri në 19 gradë celsius do të lëvizë…