1. Home
  2. Lajme

Category: Lajmi i fundit

Osmani: Kosova shënoi një moment historik në rrugëtimin e saj evropian

Osmani: Kosova shënoi një moment historik në rrugëtimin e saj evropian

Asambleja Parlamentare e KĂ«shillit tĂ« EvropĂ«s ka votuar pro raportit tĂ« Dora Bakoyannis pĂ«r anĂ«tarĂ«simin e KosovĂ«s nĂ« kĂ«tĂ« organizatĂ«.  KosovĂ«s tani i ka mbetur vetĂ«m njĂ« hap pĂ«r anĂ«tarĂ«sim nĂ« KiE, qĂ« Ă«shtĂ« votimi…

206 persona përfitojnë nga subvencionet e DSHMS së

206 persona përfitojnë nga subvencionet e DSHMS së

Janë bërë publike emrat e përfituesve të subvencioneve në shëndetësi. Nga drejtoria e shëndetësisë thonë se të gjitha aplikacionet janë trajtuar nga komisioni dhe përfituesit janë raste që i kanë plotësuar kriteret e thirrjes.

Shënohet 25-vjetori i betejës së Maznikut

Shënohet 25-vjetori i betejës së Maznikut

LuftĂ«tarĂ«t Shkelzen Haradinaj, Fatmir e Luan Nimanaj si dhe Hasim Halilaj janĂ« kujtuar sot nĂ« Gllogjan e Deçan nĂ« pĂ«rvjetorin e rĂ«nies heroike tĂ« tyre. Nga aty u tha se idealet e tyre ishin forcĂ«…

Fillojnë punimet për finalizimin e Parkut të Qytetit

Fillojnë punimet për finalizimin e Parkut të Qytetit

Nevojiten edhe disa investime shtesë dhe projekti i Parkut të Qytetit do të finalizohet. Drejtori i infrastrukturës Shkumbin Kastrati thotë se parku do të merr një pamje krejtësisht tjetër pas investimeve të reja.

Dorëzohet në polici i dyshuari për gjuajtje me armë zjarri E.B

Dorëzohet në polici i dyshuari për gjuajtje me armë zjarri E.B

NjĂ«ri nga katĂ«r tĂ« dyshuarit pĂ«r tĂ« shtĂ«nat me armĂ« zjarri tĂ« ndodhura nĂ« mbrĂ«mjen e 14 prillit, Ă«shtĂ« vetĂ«dorĂ«zuar nĂ« polici duke dorĂ«zuar edhe njĂ« armĂ« zjarri e cila dyshohet tĂ« jetĂ« pĂ«rdoruar nĂ«…

Sa janë të dëmshme pijet energjike?

Sa janë të dëmshme pijet energjike?

Konsumimi i pijeve energjike nga fĂ«mijĂ«t po shihet si problem shqetĂ«sues nga mantelbardhĂ«t. Disa nga fĂ«mijĂ«t e intervistuar thonĂ« se nuk e kanĂ« problem as t’i blejnĂ« nĂ« markete, ndĂ«rsa nga inspektoriati thonĂ« se nuk…

Familjarët të zhgënjyer për trajtimin e rasteve në Masakrën e Mejës

Familjarët të zhgënjyer për trajtimin e rasteve në Masakrën e Mejës

JanĂ« bĂ«rĂ« 4 muaj prej se Prokuroria Speciale e KosovĂ«s, ka ngritur aktakuzĂ« pĂ«r masakrĂ«n e MejĂ«s, ndaj 53 personave. Por, aktakuza e ftesa, ende nuk Ă«shtĂ« publikuar nĂ« GazetĂ«n Zyrtare ashtu siç parashihet me…

Mësimdhënësja Bakalli: Duhet punë për ngritjen e shkollës në nivelin e merituar

Mësimdhënësja Bakalli: Duhet punë për ngritjen e shkollës në nivelin e merituar

Puna me nxĂ«nĂ«s Ă«shtĂ« njĂ« pĂ«rkushtim i vazhdueshĂ«m pĂ«r mĂ«simdhĂ«nĂ«sen Jeta Bakalli. NdĂ«rsa çmimi i fituar ditĂ« mĂ« parĂ« si “Ikona e Integritetit tĂ« GjakovĂ«s” e ka motivuar edhe mĂ« shumĂ« qĂ« mĂ«simdhĂ«nien ta bĂ«jĂ«…

Me homazhe nderohet Avdullah Babalija

Me homazhe nderohet Avdullah Babalija

Me homazhe Ă«shtĂ« kujtuar sot kontributi i ish zĂ«vendĂ«s komandantit tĂ« UÇK-sĂ« pĂ«r Rrafshin e Dukagjinit, Avdullah Babalija. NĂ« pĂ«rvjetorin e nĂ«ntĂ« tĂ« vdekjes sĂ« tij, familjarĂ« tĂ« dĂ«shmorĂ«ve, bashkĂ«luftĂ«tarĂ« por edhe persona zyrtarĂ« kanĂ«…

Haxhiu pas ngjarjes së rëndë në Pejë: Bëj thirrje të monitorohet gjuha e urrejtjes në rrjetet sociale

Haxhiu pas ngjarjes së rëndë në Pejë: Bëj thirrje të monitorohet gjuha e urrejtjes në rrjetet sociale

Pas vrasjes qĂ« ndodhi nĂ« PejĂ«, ku u vra njĂ« grua, ndĂ«rsa i dyshuar pĂ«r kĂ«tĂ« Ă«shtĂ« burri i saj, ministrja e DrejtĂ«sisĂ« Albulena Haxhiu po mban konferencĂ« pĂ«r media. Ajo mes tjerash bĂ«ri thirrje…