1. Home
  2. Lajme

Category: Lajmi i fundit

Kurti: Arsimi dhe Aftësimi Profesional, themelor për zhvillimin ekonomik

Kurti: Arsimi dhe Aftësimi Profesional, themelor për zhvillimin ekonomik

Kryeministri i KosovĂ«s, Albin Kurti, sot zhvilloi njĂ« takim me grupin punues sĂ« bashku me pĂ«rfaqĂ«sues tĂ« donatorĂ«ve nĂ« zbatimin e Arsimit dhe AftĂ«simit profesional nĂ« KosovĂ«. BĂ«het e ditur se kryeministri cilĂ«soi se gjatĂ«…

Shuhet ndërmarrja publike NKEC

Shuhet ndërmarrja publike NKEC

Qeveria e KosovĂ«s nĂ« mbledhjen e mbajtur sot ka marrĂ« vendim pĂ«r shuarjen e NdĂ«rmarrjes sĂ« Re Energjetike tĂ« KosovĂ«s (NKEC). Kryeministri Albin Kurti tha nĂ« mbledhjen e QeverisĂ« se kanĂ« pushuar shkaqet pĂ«r ekzistimin…

Shtyhet për dy vite afati i zbatimit të Marrëveshjes IPA

Shtyhet për dy vite afati i zbatimit të Marrëveshjes IPA

Qeveria e KosovĂ«s nĂ« mbledhje ka miratuar Projektligjin pĂ«r ratifikimin e Amendamentit tĂ« MarrĂ«veshjes Financiare pĂ«r IPA ndĂ«rmjet KosovĂ«s dhe BE-sĂ«. Ky projektligj do tĂ« mundĂ«son shtyrjen e afatit pĂ«r projektet e parealizuara. ZĂ«vendĂ«skryeministri Besnik Bislimi…

Dronët nga Kuçova, zbulohet plani i kontrollit të gjithë territorit

Dronët nga Kuçova, zbulohet plani i kontrollit të gjithë territorit

Policia e Shtetit dhe Inspektorati KombĂ«tar i Mbrojtjes sĂ« Territorit (IKMT) nĂ« ShqipĂ«ri do tĂ« kenĂ« nĂ« prej sot nĂ« dispozicion avionĂ«t pa pilot pĂ«r kontrollin e territorit kundĂ«r kultivimit tĂ« bimĂ«ve narkotike, krimeve mjedisore…

​Hapet rruga Dobrunë-Blinisht, Has, në kufirin Kosovë-Shqipëri

​Hapet rruga Dobrunë-Blinisht, Has, në kufirin Kosovë-Shqipëri

Kryeministri i RepublikĂ«s sĂ« ShqipĂ«risĂ«, Edi Rama ka bĂ«rĂ« me dije se Ă«shtĂ« hapur rruga DobrunĂ«-Blinisht, Has, nĂ« kufirin KosovĂ«-ShqipĂ«ri. Kryeministri shqiptar Edi Rama tha se kjo rrugĂ« Ă«shtĂ« hapur fal angazhimit tĂ« pĂ«rbashkĂ«t tĂ«…

Miratohet marrëveshja për sigurime sociale ndërmjet Kosovës dhe Turqisë

Miratohet marrëveshja për sigurime sociale ndërmjet Kosovës dhe Turqisë

NĂ« mbledhjen e QeverisĂ« sĂ« KosovĂ«s, Ă«shtĂ« miratuar shqyrtimi i nismĂ«s pĂ«r lidhjen e marrĂ«veshjes pĂ«r sigurime sociale ndĂ«rmjet KosovĂ«s dhe TurqisĂ«. Ministri i Financave, Hekuran Murati ka deklaruar se kjo marrĂ«veshje u mundĂ«son qytetarĂ«ve…

Kurti: Arratisja e Enver Sekiraqës është dështim i sistemit gjyqësor

Kurti: Arratisja e Enver Sekiraqës është dështim i sistemit gjyqësor

Kryeministri i KosovĂ«s, Albin Kurti ka thĂ«nĂ« se arratisja e Enver SekiraqĂ«s Ă«shtĂ« dĂ«shtim i sistemit gjyqĂ«sor. Kreu qeveritar nĂ« mbledhjen e qeverisĂ« tĂ« mĂ«rkurĂ«n, tha se vrasĂ«sit e policĂ«ve nĂ« liri janĂ« kulmi i…

​Shqipëria do të prodhojë armë, rikthehet industria ushtarake

​Shqipëria do të prodhojë armë, rikthehet industria ushtarake

ShqipĂ«ria do tĂ« prodhojĂ« armĂ« dhe municione. NjĂ« projektligj i MinistrisĂ« sĂ« Mbrojtjes i hap rrugĂ« iniciativĂ«s pĂ«rmes ngritjes sĂ« njĂ« shoqĂ«rie shtetĂ«rore, e cila do tĂ« kontrollojĂ« kĂ«tĂ« sektor. Thirrjen e parĂ« pĂ«r ngritjen…

Bullgaria sot dërgon 100 ushtarë në Kosovë

Bullgaria sot dërgon 100 ushtarë në Kosovë

Bullgaria do tĂ« nisĂ« njĂ« kontingjent prej rreth 100 ushtarĂ«sh nĂ« KosovĂ«, nĂ« kuadĂ«r tĂ« ForcĂ«s sĂ« NATO-s (KFOR) pĂ«r mbĂ«shtetjen e paqes, posaçërisht pas tensioneve midis KosovĂ«s e SerbisĂ«, ndĂ«rsa nĂ« ceremoninĂ« qĂ« do…

Opozita proteston sërish sot para Bashkisë së Tiranës

Opozita proteston sërish sot para Bashkisë së Tiranës

Opozita do tĂ« protestojĂ« sĂ«rish sot para BashkisĂ« sĂ« TiranĂ«s, nĂ« vijim tĂ« thirrjeve tĂ« AleancĂ«s pĂ«r Mbrojtjen e Teatrit pĂ«r protesta. Protestuesit kĂ«rkojnĂ« largimin e Erion Veliajt nga Bashkia e TiranĂ«s, pas skandalit “5D”…