1. Home
  2. Lajme

Category: Lajmi i fundit

Policia shqipton mbi 1 mijë e 900 gjoba në trafik brenda 24 orëve

Policia shqipton mbi 1 mijë e 900 gjoba në trafik brenda 24 orëve

Policia e KosovĂ«s ka njoftuar se gjatĂ« 24 orĂ«ve tĂ« fundit ka shqiptuar 1928 gjoba nĂ« trafik. Sipas policisĂ«, gjatĂ« kĂ«saj periudhe kohore janĂ« evidentuar disa aksidente nĂ« trafikun rrugor, ku 18 aksidente kanĂ« qenĂ«…

Pentagoni zotohet të vazhdojë transferimin e armëve në Ukrainë

Pentagoni zotohet të vazhdojë transferimin e armëve në Ukrainë

Sekretari i Mbrojtjes, Lloyd Austin, u zotua tĂ« hĂ«nĂ«n pĂ«r tĂ« vazhduar transferimin e armĂ«ve amerikane nĂ« UkrainĂ«, ndĂ«rsa Kievi pĂ«rballet me njĂ« nga momentet e tij mĂ« tĂ« vĂ«shtira tĂ« mbrojtjes nga sulmet e…

Edward Joseph: Nëse Kurti e Osmani e bëjnë Asociacionin, nominohen për çmim Nobel

Edward Joseph: Nëse Kurti e Osmani e bëjnë Asociacionin, nominohen për çmim Nobel

Profesori dhe analisti amerikan, Edward Joseph tha se Kosova ka humbur njĂ« mundĂ«si historike pĂ«r anĂ«tarĂ«sim nĂ« KĂ«shillin e EvropĂ«s. NĂ« njĂ« intervistĂ« pĂ«r “Lajmet e fundit” nĂ« RTK ai tha se sfida kryesore e…

Kryeministri Kurti mori pjesë në hapjen e edicioni i 8-të të PITF

Kryeministri Kurti mori pjesë në hapjen e edicioni i 8-të të PITF

Kryeministri, Albin Kurti, mbrĂ«mĂ« mori pjesĂ« nĂ« ceremoninĂ« hapĂ«se tĂ« edicionit tĂ« 8-tĂ« i PITF – Festivalit NdĂ«rkombĂ«tar tĂ« Teatrit nĂ« PrishtinĂ« “Burbuqe Berisha”, nĂ« Teatrin “Faruk Begolli” nĂ« Kolegjin AAB. Kryeministri Kurti tha se Festivali…

Mblidhet Qeveria e Kosovës

Mblidhet Qeveria e Kosovës

Qeveria e KosovĂ«s do tĂ« mbajĂ« sot mbledhjen radhĂ«s. NĂ« rend dite nĂ« mbledhjen e sotme janĂ« 16 pika. Qeveria sot do tĂ« shqyrtojĂ« nismĂ«n pĂ«r lidhjen e MarrĂ«veshjes pĂ«r Sigurime sociale me qeverinĂ« e…

Vazhdon në Hagë, procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së

Vazhdon në Hagë, procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së

NĂ« Dhomat e Specializuara tĂ« KosovĂ«s nĂ« HagĂ« sot do tĂ« vazhdojĂ« procesi gjyqĂ«sor ndaj ish-krerĂ«ve tĂ« UshtrisĂ« Çlirimtare tĂ« KosovĂ«s Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit. NĂ« seancĂ«n e sotme pritet…

25 vjet nga masakra e Stagovës së Kaçanikut

25 vjet nga masakra e Stagovës së Kaçanikut

MĂ« 21 maj bĂ«hen 25 vite nga masakrimi i 13 qytetarĂ«ve tĂ« pafajshĂ«m nĂ« fshatin StagovĂ« tĂ« Kaçanikut.  AtĂ« ditĂ« me 21 maj u vranĂ« mizorisht 13 qytetarĂ« tĂ« KosovĂ«s nga forcat terroriste tĂ« regjimit…

Ministri kroat: Situata në Kosovë nuk është e mirë, por forcat tona janë aty për të ruajtur paqen

Ministri kroat: Situata në Kosovë nuk është e mirë, por forcat tona janë aty për të ruajtur paqen

Ministri kroat i Mbrojtjes, Ivan Anushiq ka deklaruar se situata nĂ« KosovĂ« dhe rajon “nuk Ă«shtĂ« ajo qĂ« do tĂ« donim tĂ« ishte”  dhe se Ă«shtĂ« “jo e kĂ«naqshme dhe jo e mirë”. Anushiq kĂ«to…

SHBA kritikon ashpër mbylljen e degëve të bankës serbe në veri të Kosovës

SHBA kritikon ashpër mbylljen e degëve të bankës serbe në veri të Kosovës

Departamenti amerikan i Shtetit shprehu zhgĂ«njimin pĂ«r mbylljen nga policia e KosovĂ«s tĂ« gjashtĂ« njĂ«sive tĂ« “BankĂ«s Postare Kursimore” tĂ« SerbisĂ« nĂ« veri tĂ« vendit, duke thĂ«nĂ« se “ky veprim nuk ishte i koordinuar me…

Moti sot në Kosovë

Moti sot në Kosovë

Instituti Hidrometeorologjik i KosovĂ«s ka njoftuar se edhe sot do tĂ« mbaj mot i vranĂ«t dhe me intervale me diell. Sipas IHMK vranĂ«sirat gjatĂ« ditĂ«s parashihen tĂ« sjellin riga shiu. Temperaturat minimale do tĂ« lĂ«vizin…