1. Home
  2. Lajme

Category: Lajmi i fundit

​KMDLNj reagon ashpër për ndalimin e vizitave e telefonatave për ish-krerët e UÇK-së në Hagë

​KMDLNj reagon ashpër për ndalimin e vizitave e telefonatave për ish-krerët e UÇK-së në Hagë

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave të Njeriut ka reaguar ashpër lidhur me ndalimin e vizitave dhe telefonatave në Qendrën e Paraburgimit në Hagë. KMDLNj këtë vendim e ka cilësuar si shkelje që është ndërmarrë…

Sindikata e Trepçës thotë se menaxhmenti i ka rreth 80 mijë euro obligime ndaj tyre

Sindikata e Trepçës thotë se menaxhmenti i ka rreth 80 mijë euro obligime ndaj tyre

Sindikata e Pavarur e Minatorëve të Trepçës përmes një postimi në Facebook ka thënë se menaxhmenti i Trepçës i ka rreth 80 mijë euro obligime ndaj tyre. Në postimin e tyre thuhet se Menaxhmenti i…

KEDS vendos pajisje automatike që identifikon prishjet dhe rikthen rrymën

KEDS vendos pajisje automatike që identifikon prishjet dhe rikthen rrymën

KEDS-i ka vendosur pajisje automatike, e cila identifikon prishjet dhe rikthen energjinë elektrike. Sipas njoftimitë KEDS-it në këtë formë po përshpejtohet digjitalizimi i rrjetit të shpërndarjes së energjisë elektrike. “KEDS po e përshpejton digjitalizimin e…

​Rreth 1070 aborte në institucionet shëndetësore gjatë vitit të kaluar

​Rreth 1070 aborte në institucionet shëndetësore gjatë vitit të kaluar

Dënim maksimal e meritor po kërkohet nga institucionet e drejtësisë për vrasësit e Liridona Ademajt. Policisë, prokurorisë e gjykatave po iu kërkohet edhe që të mos neglizhojnë rastet e dhunës në familje. Kështu u tha…

Ulet çmimi i naftës, ja me sa do të tregtohen karburantet

Ulet çmimi i naftës, ja me sa do të tregtohen karburantet

Çmimet e naftës u ulën të hënën pas vendimit për uljen e prodhimit të Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) dhe aleatëve të saj, të njohur si OPEC+, dhe pas frikës së kërkesës nga…

Zbardhet vrasja e 14-vjeçares në Shkup, në mesin e të dyshuarve edhe babai i saj

Zbardhet vrasja e 14-vjeçares në Shkup, në mesin e të dyshuarve edhe babai i saj

Policia dhe prokuroria maqedonase të hënën kanë njoftuar për arrestimin e tre personave të dyshuar për vrasjen e 14-vjeçares, Vanja Gjorçevska nga Shkupi, si dhe të një personi tjetër me inicialet P.ZH, 74 vjeç nga…

Orban: Nuk ka vend për Ukrainën në agjendën evropiane

Orban: Nuk ka vend për Ukrainën në agjendën evropiane

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, duket se do të prishë një vendim për hapjen e bisedimeve për pranimin e Ukrainës në Bashkimin Evropian, i cili do të zhvillohet në një Këshill Evropian më vonë këtë…

Erdogan: Gaza është e palestinezëve dhe do të mbetet ashtu pafundësisht

Erdogan: Gaza është e palestinezëve dhe do të mbetet ashtu pafundësisht

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka thënë se Gaza është tokë e Palestinës dhe e palestinezëve, dhe se do të mbetet e tillë pafundësisht. Sipas mediave turke, Erdogan mori pjesë në programin hapës të…

Kërkesa për t’ia kufizuar kontaktet Thaçit, Veselit e Selimit, Prokuroria në Hagë del me njoftim

Kërkesa për t’ia kufizuar kontaktet Thaçit, Veselit e Selimit, Prokuroria në Hagë del me njoftim

Trupi gjykues ka miratuar disa nga masat që kërkoi Zyra e Prokurorit të Specializuar në Hagë për të kufizuar kontaktet dhe komunikimet e Hashim Thaçit, Kadri Veselit dhe Rexhep Selimit. Në njoftim thuhet se “ZPS-ja…

Vitia: 1070 aborte në institucionet shëndetësore gjatë vitit të kaluar

Vitia: 1070 aborte në institucionet shëndetësore gjatë vitit të kaluar

Dënim maksimal e meritor po kërkohet nga institucionet e drejtësisë për vrasësit e Liridona Ademajt. Policisë, prokurorisë e gjykatave po iu kërkohet edhe që të mos neglizhojnë rastet e dhunës në familje. Kështu u tha…