Samiti i Tiranës, BE: Së bashku do të forcojmë partneritetin tonë strategjik

Samiti i Tiranës, BE: Së bashku do të forcojmë partneritetin tonë strategjik

DitĂ«n e nesĂ«rme, pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« nĂ« ShqipĂ«ri do tĂ« mbahet samiti i Bashkimit Evropian dhe vendeve tĂ« Ballkanit PerĂ«ndimor. BE nĂ« faqen zyrtare nĂ« Twitter shkruan se sĂ« bashku me liderĂ«t perĂ«ndimorĂ« do…

Osmani e falënderon McKee për ndihmë në forcimin e institucioneve, kërkon mbështetje për eliminimin e dhunës në baza gjinore

Osmani e falënderon McKee për ndihmë në forcimin e institucioneve, kërkon mbështetje për eliminimin e dhunës në baza gjinore

Presidentja e KosovĂ«s, Vjosa Osmani e ka pritur nĂ« takim ndihmĂ«s administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. Osmani bĂ«ri tĂ« ditur se ka kĂ«rkuar nga McKee mbĂ«shtetje nĂ« pĂ«rpjekjet pĂ«r eliminimin e dhunĂ«s nĂ« baza…

Prokurori i Shtetit: Për 24 orë janë ngritur 21 aktakuza

Prokurori i Shtetit: Për 24 orë janë ngritur 21 aktakuza

Prokurori i Shtetit njofton opinionin publik se nga prokuroritĂ« themelore janĂ« ngritur njĂ«zetenjĂ« (21) aktakuza kundĂ«r njĂ«zetekatĂ«r (24) personave, pĂ«r vepra tĂ« ndryshme penale. Po ashtu, me urdhĂ«r tĂ« Prokurorit tĂ« Shtetit, janĂ« ndaluar gjashtĂ«mbĂ«dhjetĂ«…

CNN nxjerr sekretet e Kinës: Mbi 100 stacione ilegale policore në botë

CNN nxjerr sekretet e Kinës: Mbi 100 stacione ilegale policore në botë

Kina ka ngritur mbi 100 tĂ« ashtuquajtura stacione policore jashtĂ« shtetit, pĂ«r tĂ« monitoruar, intimiduar dhe nĂ« disa raste riatdhesuar shtetasit kinezĂ« qĂ« jetojnĂ« nĂ« migrim. KĂ«shtu shkruan CNN, nĂ« njĂ« shkrim ekskluziv, ku ndĂ«r tĂ«…

15 filma kosovar janë përfunduar gjatë vitit 2022, MKRS bën të ditur vlerën totale të mbështetjes

15 filma kosovar janë përfunduar gjatë vitit 2022, MKRS bën të ditur vlerën totale të mbështetjes

Kinematografia e KosovĂ«s viteve tĂ« fundit tĂ« shĂ«nuar njĂ« sukses tĂ« jashtĂ«zakonshĂ«m.                               NdĂ«rsa 15 filma janĂ« tĂ« pĂ«rfunduar vetĂ«m gjatĂ« vitit 2022. Gjithsej 15 projekte filmike tĂ« pĂ«rfunduara gjatĂ« vitit 2022 janĂ« dorĂ«zuar nĂ«…

NATO përgatitet për luftë kibernetike

NATO përgatitet për luftë kibernetike

Rreth 150 ekspertĂ« tĂ« sigurisĂ« kibernetike tĂ« NATO-s u mblodhĂ«n nĂ« njĂ« ndĂ«rtesĂ« nĂ« zemĂ«r tĂ« kryeqytetit tĂ« mbuluar me borĂ« tĂ« EstonisĂ« kĂ«tĂ« javĂ« pĂ«r t’u pĂ«rgatitur pĂ«r njĂ« luftĂ« kibernetike. NjĂ« skenar qĂ«…

Hyn në fuqi embargoja për importin e naftës ruse në BE

Hyn në fuqi embargoja për importin e naftës ruse në BE

NjĂ« embargo e Bashkimit Evropian pĂ«r importet e naftĂ«s ruse, e cila ishte miratuar nga Komisioni Evropian mĂ« 3 qershor, si pjesĂ« e paketĂ«s sĂ« gjashtĂ« tĂ« masave kufizuese kundĂ«r MoskĂ«s, hyri nĂ« fuqi tĂ«…

Kurti: Viktimave të dhunës do t’u ofrohet ndihmë nga secili institucion

Kurti: Viktimave të dhunës do t’u ofrohet ndihmë nga secili institucion

Kryeministri i KosovĂ«s, Albin Kurti, ka marrĂ« pjesĂ« nĂ« lansimin e Protokollit ShtetĂ«ror pĂ«r Trajtimin e Rasteve tĂ« DhunĂ«s, ku ka thĂ«nĂ« se ky dokument do tĂ« pĂ«rdoret nga tĂ« gjitha institucionet pĂ«rgjegjĂ«se pĂ«r trajtimin…

Haxhiu: Duhet angazhim maksimal për të çrrënjosur dhunën në baza gjinore

Haxhiu: Duhet angazhim maksimal për të çrrënjosur dhunën në baza gjinore

Ministrja e DrejtĂ«sisĂ«, Albulena Haxhiu, gjatĂ« lansimit tĂ« Protokollit ShtetĂ«ror pĂ«r Trajtimin e Rasteve tĂ« DhunĂ«s tha se duhet angazhim maksimal i tĂ« gjitha institucioneve pĂ«r ta çrrĂ«njosur dhunĂ«n nĂ« baza gjinore. Ajo ka thĂ«nĂ«…