Punimet në Hanin e Haraçisë do të vazhdojnë edhe për një kohë

Punimet në Hanin e Haraçisë do të vazhdojnë edhe për një kohë

Një tjetër monument i trashëgimisë tonë kulturore është edhe Hani i Haraçisë në Gjakovë, një shtëpi e vjetër që daton nga shekulli I XVI-XVII. Ky monument është i kategorisë “Arkitekturor”. Ministria e Kulturës në ndarjen…

Lexo më shumë
15 vite më parë iku pas një aksidenti me shumë të vdekur, arrestohet ngasësi i autobusit

15 vite më parë iku pas një aksidenti me shumë të vdekur, arrestohet ngasësi i autobusit

Është arrestuar ngasësi i një autobusi turistik, i cili iku nga një aksident në Nakhon Ratchasima, që la të vdekur të lënduar shumë persona në vitin 2007 dhe për të cilin ai konsiderohet fajtor. 52-vjeçari…

Lexo më shumë
Po vinte nga Austria në Kosovë, vdes në aksident trafiku i riu nga Peja

Po vinte nga Austria në Kosovë, vdes në aksident trafiku i riu nga Peja

Një mërgimtar nga Austria ka vdekur si pasojë e një aksidenti të rëndë rrugës për në Kosovë. Lajmin për vdekjen e tij e ka bërë të ditur Kastriot Ajvazi, daja i të ndjerit. Përmes një…

Lexo më shumë
Parashikimi i motit për javën e ardhshme

Parashikimi i motit për javën e ardhshme

Java fillon me mot kryesisht të ngjashëm dhe të martën vende-vende ka mundësi të ketë reshje të dobëta. Reshje të intensitetit mesatar deri të lartë priten nga dita e enjte. Pas reshjeve do të ketë…

Lexo më shumë
​FHK reagon pasi Kosova u eliminua nga kualifikimet për në Kampionatin Botëror

​FHK reagon pasi Kosova u eliminua nga kualifikimet për në Kampionatin Botëror

Të shtunën mbrëma Kombëtarja e Kosovës në hendboll ka pësuar disfatë nga Belgjika në udhëtim, humbje kjo e cila i kushtoi me eliminim nga kualifikimet për në Kampionatin Botëror të Hendbollit që do të zhvillohet…

Lexo më shumë
Pas 10 orë bisedimesh, policia në Teksas shpëton katër personat që ishin marrë peng, vritet pengmarrësi

Pas 10 orë bisedimesh, policia në Teksas shpëton katër personat që ishin marrë peng, vritet pengmarrësi

Pas më shumë se 10 orë negociata me policinë, janë shpëtuar pa asnjë lëndim katër personat që mbaheshin peng në një sinagogë në periferi të Dallasit në Teksas, ndërsa policia ka qëlluar për vdekje autorin.…

Lexo më shumë
Fëmijët në paralagjen Brekoc e kanë të vështirë vijimin e mësimit, shkak rruga me baltë

Fëmijët në paralagjen Brekoc e kanë të vështirë vijimin e mësimit, shkak rruga me baltë

Kjo lagje ndodhet në paralagjen Brekoc, konkretisht rruga “Shote Galica” në të cilën jetojnë  afërsisht 40 familje, e fëmijë që vijojnë shkollën janë rreth 50. Banorët këtu janë tejet të indinjuar me trajtimin institucional që…

Lexo më shumë
Bashkëatdhetarët sërish presin në Hungari, krijohen kolona të mëdha

Bashkëatdhetarët sërish presin në Hungari, krijohen kolona të mëdha

Bashkëatdhetarët të cilët po kthehen në vendet ku jetojnë nga pushimët në Kosovë po përballen me pritje të gjata, veçanërisht në Hungari. Madje disa bashkëatdhetarë kanë bllokuar kufirin për shkak të pritjeve të mëdha. Fundjavën…

Lexo më shumë
Mustafa: Guximi për të kundërshtuar referendumin duhet të shoqërohet me guxim për të përmbyllur dialogun

Mustafa: Guximi për të kundërshtuar referendumin duhet të shoqërohet me guxim për të përmbyllur dialogun

Ish kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa e vlerëson plotësisht të drejtë vendimin e institucioneve të Kosovës për të mos lejuar mbajtjen e referendumit të Serbisë në territorin e Kosovës. “Vendimi për të mos lejuar mbajtjen…

Lexo më shumë
Bajqinovci për deputetët që munguan në seancën e djeshme: Cenuan sovranitetin e vendit

Bajqinovci për deputetët që munguan në seancën e djeshme: Cenuan sovranitetin e vendit

Deputetit i Lëvizjes Vetëvendosje, Mefail Bajqinovci, ka reaguar lidhur me mungesën e kolegëve të tij deputetë që munguan në seancën e djeshme të Kuvendit, në të cilën u votua rezoluta kundër mbajtjes së referendumit të Serbisë në…

Lexo më shumë