1. Home
  2. Lajme

Category: Vendore

​IPK jep pesë rekomandime për Policinë e Kosovës në fushën e menaxhimit të thirrjeve dhe reagimit policor

​IPK jep pesë rekomandime për Policinë e Kosovës në fushën e menaxhimit të thirrjeve dhe reagimit policor

Inspektorati Policor i KosovĂ«s, respektivisht Departamenti i Inspektimit ka publikuar raportin e inspektimit tĂ« rregullt nĂ« fushĂ«n “Menaxhimi i thirrjeve dhe reagimit policor”. Nga ky raport, IPK ka dhĂ«nĂ« pesĂ« rekomandime pĂ«r PolicinĂ« e KosovĂ«s…

Kurti takoi përfaqësuesit e Këshillit Evropian të Investitorëve, thotë se ka përmirësim të mjedisit të investimeve

Kurti takoi përfaqësuesit e Këshillit Evropian të Investitorëve, thotë se ka përmirësim të mjedisit të investimeve

Rritja e mĂ«tejme e bashkĂ«punimit pĂ«r zhvillimin ekonomik nĂ« vend, ishte tema e takimit tĂ« sotĂ«m tĂ« kryeministrit tĂ« RepublikĂ«s sĂ« KosovĂ«s, Albin Kurti, me KĂ«shillin Evropian tĂ« InvestitorĂ«ve (European Investors Council). Reformat e ndĂ«rmarra…

Shënohet Dita Ndërkombëtare e Vullnetarizmit – vlerësohet se me aktivitete të vogla po bëhen ndryshime të mëdha

Shënohet Dita Ndërkombëtare e Vullnetarizmit – vlerësohet se me aktivitete të vogla po bëhen ndryshime të mëdha

Rrjeti i EdukatorĂ«ve BashkĂ«moshatarĂ« (PEN), nĂ« bashkĂ«punim me MinistrinĂ« e KulturĂ«s dhe ZyrĂ«n e UNICEF-it, kanĂ« shĂ«nuar DitĂ«n NdĂ«rkombĂ«tare tĂ« Vullnetarizmit. TĂ« pranishĂ«m ishin qindra tĂ« rinj vullnetarĂ«, tĂ« cilĂ«t me punĂ«n e tyre u…

Michel: Integrimi i Shqipërisë në BE, vizat e Kosovës, energjia dhe fluksi migrator janë shtylla të Samitit të Tiranës

Michel: Integrimi i Shqipërisë në BE, vizat e Kosovës, energjia dhe fluksi migrator janë shtylla të Samitit të Tiranës

Presidenti i KĂ«shillit tĂ« EvropĂ«s, Charles Michel, ka bĂ«rĂ« tĂ« qartĂ« pikat ku do tĂ« ndalet nĂ« mĂ«nyrĂ« mĂ« tĂ« gjerĂ« Samiti mes vendeve tĂ« Bashkimit Evropian dhe Ballkanit PerĂ«ndimor, i cili zhvillohet nĂ« TiranĂ«…

Ambasadorja e USAID-it: Normalizimi i raporteve Kosovë-Serbi, mënyra e mirë për të ecur drejt integrimeve evropiane

Ambasadorja e USAID-it: Normalizimi i raporteve Kosovë-Serbi, mënyra e mirë për të ecur drejt integrimeve evropiane

NdihmĂ«s Administratorja e USAID-it, Erin E. McKee pas takimit me presidenten Vjosa Osmani, ka thĂ«nĂ« se normalizimi i raporteve mes KosovĂ«s dhe SerbisĂ«  me njohjen reciproke nĂ« qendĂ«r, Ă«shtĂ« mĂ«nyra mĂ« e mirĂ« pĂ«r pĂ«rmirĂ«sim…

Osmani e falënderon McKee për ndihmë në forcimin e institucioneve, kërkon mbështetje për eliminimin e dhunës në baza gjinore

Osmani e falënderon McKee për ndihmë në forcimin e institucioneve, kërkon mbështetje për eliminimin e dhunës në baza gjinore

Presidentja e KosovĂ«s, Vjosa Osmani e ka pritur nĂ« takim ndihmĂ«s administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. Osmani bĂ«ri tĂ« ditur se ka kĂ«rkuar nga McKee mbĂ«shtetje nĂ« pĂ«rpjekjet pĂ«r eliminimin e dhunĂ«s nĂ« baza…

Prokurori i Shtetit: Për 24 orë janë ngritur 21 aktakuza

Prokurori i Shtetit: Për 24 orë janë ngritur 21 aktakuza

Prokurori i Shtetit njofton opinionin publik se nga prokuroritĂ« themelore janĂ« ngritur njĂ«zetenjĂ« (21) aktakuza kundĂ«r njĂ«zetekatĂ«r (24) personave, pĂ«r vepra tĂ« ndryshme penale. Po ashtu, me urdhĂ«r tĂ« Prokurorit tĂ« Shtetit, janĂ« ndaluar gjashtĂ«mbĂ«dhjetĂ«…

15 filma kosovar janë përfunduar gjatë vitit 2022, MKRS bën të ditur vlerën totale të mbështetjes

15 filma kosovar janë përfunduar gjatë vitit 2022, MKRS bën të ditur vlerën totale të mbështetjes

Kinematografia e KosovĂ«s viteve tĂ« fundit tĂ« shĂ«nuar njĂ« sukses tĂ« jashtĂ«zakonshĂ«m.                               NdĂ«rsa 15 filma janĂ« tĂ« pĂ«rfunduar vetĂ«m gjatĂ« vitit 2022. Gjithsej 15 projekte filmike tĂ« pĂ«rfunduara gjatĂ« vitit 2022 janĂ« dorĂ«zuar nĂ«…

Kurti: Viktimave të dhunës do t’u ofrohet ndihmë nga secili institucion

Kurti: Viktimave të dhunës do t’u ofrohet ndihmë nga secili institucion

Kryeministri i KosovĂ«s, Albin Kurti, ka marrĂ« pjesĂ« nĂ« lansimin e Protokollit ShtetĂ«ror pĂ«r Trajtimin e Rasteve tĂ« DhunĂ«s, ku ka thĂ«nĂ« se ky dokument do tĂ« pĂ«rdoret nga tĂ« gjitha institucionet pĂ«rgjegjĂ«se pĂ«r trajtimin…

Haxhiu: Duhet angazhim maksimal për të çrrënjosur dhunën në baza gjinore

Haxhiu: Duhet angazhim maksimal për të çrrënjosur dhunën në baza gjinore

Ministrja e DrejtĂ«sisĂ«, Albulena Haxhiu, gjatĂ« lansimit tĂ« Protokollit ShtetĂ«ror pĂ«r Trajtimin e Rasteve tĂ« DhunĂ«s tha se duhet angazhim maksimal i tĂ« gjitha institucioneve pĂ«r ta çrrĂ«njosur dhunĂ«n nĂ« baza gjinore. Ajo ka thĂ«nĂ«…