1. Home
  2. Lajme

Category: Vendore

Blinken: SHBA do të angazhohet në forcimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Izraelit

Blinken: SHBA do të angazhohet në forcimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Izraelit

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka thënë se administrata e Presidentit Biden do të ndihmojë Izraelin të normalizojë marrëdhëniet me shtetet tjera në botën myslimane dhe dhe arabe, përfshirë këtu edhe forcimin e lidhjeve…

Lexo më shumë
Mbi 12 mijë raste aktive me COVID-19 në Kosovë

Mbi 12 mijë raste aktive me COVID-19 në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon në total numri i rasteve aktive është 12,464 raste. MSH njofton se numri i përgjithshëm i të shëruarve është 143,333,…

Lexo më shumë
Parashikimi i motit

Parashikimi i motit

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njofton se sot mbi vendin tonë do të mbajë mot i vranët dhe me intervale me diell. Vranësirat do të fuqizohen duke krijuar kushte për reshje shiu dhe shkarkime rrufesh. Temperaturat…

Lexo më shumë
​Një muaj paraburgim ndaj tre personave të kapur për fajde në Deçan

​Një muaj paraburgim ndaj tre personave të kapur për fajde në Deçan

Gjykata Themelore në Pejë, Dega në Deçan, ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore në Pejë për caktimin e masës nga një muaj paraburgim ndaj të pandehurve H.T., A.V. dhe A.Ç., për shkak të dyshimit të…

Lexo më shumë
Gjakovë, do të ndërpritet rryma nesër

Gjakovë, do të ndërpritet rryma nesër

Kompania kosovare për distribuim me energji elektrike në Kosovë (KEDS), ka njoftuar nesër do të ketë punime në rrjet.Për shkak të këtyre punimeve, kjo kompani ka njoftuar që të bëjë ndërprerjen e energjisë elektrike në…

Lexo më shumë
Falsifikuan teste antiCOVID, policia e Kosovës arreston dy të dyshuar

Falsifikuan teste antiCOVID, policia e Kosovës arreston dy të dyshuar

Dy persona janë arrestuar në pikën kufitare në Bërnjak, të dyshuar për falsifikim të testeve antiCOVID. Policia ka njoftuar se të dy ata pas intervistimit kanë deklaruar se testet i kanë marrë në një kafene…

Lexo më shumë
Bjeshkët e fshatit Topillë përfshihen nga zjarri

Bjeshkët e fshatit Topillë përfshihen nga zjarri

Bjeshkët mbi fshatin Topillë të Shtimes janë përfshirë nga zjarri. Lajmin për Sinjalin e ka konfirmuar Majori i Policisë së Ferizaj, Mehmet Hajdini, i cili ka thënë se zjarri është përhapur për shkak të erës…

Lexo më shumë
​Lajçak: Deklarata e Bislimit për arkivat e UÇK-së u keqinterpretua

​Lajçak: Deklarata e Bislimit për arkivat e UÇK-së u keqinterpretua

Emisari special i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak, është shprehur i habitur se pse në Kosovë është diskutuar deklarata e zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi se Kosova dhe Serbia janë dakorduar për hapjen e arkivave shtetërore.…

Lexo më shumë
Ministria e Shëndetësisë thirrje qytetarëve për vaksinim kundër COVID-19

Ministria e Shëndetësisë thirrje qytetarëve për vaksinim kundër COVID-19

Ministria e Shëndetësisë u rikujton qytetarëve të vendit se vaksinimi kundër COVID-19 do të vazhdojë të bëhet edhe të shtunën dhe të dielën, në të gjitha qendrat e vaksinimit në Kosovë. Në një komunikatë për…

Lexo më shumë
Lajçak takon përfaqësuesit e sektorit privat në Kosovë, ja çfarë u diskutua

Lajçak takon përfaqësuesit e sektorit privat në Kosovë, ja çfarë u diskutua

Oda Ekonomike e Kosovës ka njoftuar se në takimin që ka mbajtur me emisarin special të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, është diskutuar sek omuniteti i biznesit është shumë i rëndësishëm për stabilitetin politik dhe publik,…

Lexo më shumë