1. Home
  2. Lajme

Category: Vendore

Presidentja Vjosa Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Evropian

Presidentja Vjosa Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Evropian

Presidentja e RepublikĂ«s sĂ« KosovĂ«s, Vjosa Osmani, Ă«shtĂ« nderuar nga Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi me Çmimin e EvropĂ«s pĂ«r pĂ«rkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerĂ«t euroatlantikĂ«, si dhe pĂ«rkushtimin ndaj orientimit pro-evropian, demokracisĂ« dhe…

Takimi për “dinarin”, Hovenier: Vlerësojmë gjërat pozitive që tha Bislimi rreth kompromisit të propozimeve

Takimi për “dinarin”, Hovenier: Vlerësojmë gjërat pozitive që tha Bislimi rreth kompromisit të propozimeve

NjĂ« takim nĂ« nivel kryenegociatorĂ«sh mes KosovĂ«s dhe SerbisĂ« nĂ«n ndĂ«rmjetĂ«simit e Bashkimit Europian Ă«shtĂ« duke vazhduar nĂ« Bruksel. PĂ«r pritshmĂ«ritĂ« nga ky takim, sot nĂ« PrishtinĂ« Ă«shtĂ« pyetur ambasadori amerikan, Jeff Hovenier, nĂ« njĂ«…

Kurti: S’do ta kishim këtë situatë me arrestimet nëse do të kishte sanksione ndaj Serbisë

Kurti: S’do ta kishim këtë situatë me arrestimet nëse do të kishte sanksione ndaj Serbisë

Kryeministri i KosovĂ«s, Albin Kurti, ka thĂ«nĂ« se nuk do tĂ« kishte arrestime tĂ« qytetarĂ«ve tĂ« KosovĂ«s nga ana e SerbisĂ«, nĂ«se kĂ«saj tĂ« fundit do t’i vendoseshin sanksione pas kidnapimit tĂ« tre policĂ«ve nĂ«…

BE dje tha se Serbia shkeli marrëveshjen, Hovenier: Pajtohemi me deklaratën, Stano e bëri të qartë

BE dje tha se Serbia shkeli marrëveshjen, Hovenier: Pajtohemi me deklaratën, Stano e bëri të qartë

Ambasadori i SHBA-sĂ«, Jeff Hovenier, ka thĂ«nĂ« se pajtohen me deklaratĂ«n e djeshme tĂ« Bashkimit Europian ku tha se Serbia ka shkelĂ« marrĂ«veshjen pĂ«r liri tĂ« lĂ«vizjes me ndalimin e qytetarĂ«ve tĂ« KosovĂ«s nĂ« pikat…

​Szunyog: Kosova nuk ka marrë parasysh komentet e BE-së për disa ligje

​Szunyog: Kosova nuk ka marrë parasysh komentet e BE-së për disa ligje

Shefi i ZyrĂ«s sĂ« BE-sĂ« nĂ« KosovĂ«, Tomas Szunyog sĂ«rish ka kritikuar ekzekutivin pĂ«r Ligjin pĂ«r Paga dhe pĂ«r ZyrtarĂ«t PublikĂ«. Ai deklaroi se nĂ«se kĂ«to nisma legjislative nuk ndryshohen, atĂ«herĂ« shĂ«rbimi civil do tĂ«…

Ambasadori Rohde: Arrestimi i zyrtarëve policorë i papranueshëm

Ambasadori Rohde: Arrestimi i zyrtarëve policorë i papranueshëm

Ambasadori i GjermanisĂ« nĂ« KosovĂ«, Jorn Rohde, ka reaguar pas ndalimit tĂ« pesĂ« policĂ«ve tĂ« KosovĂ«s nga autoritetet e SerbisĂ«. Ai ka thĂ«nĂ« se depĂ«rshkallĂ«zimi duhet tĂ« ndodhĂ« tani, derisa ka shtuar se veprimi i…

Mbledhja e Qeverisë, Haxhiu tregon hapat që do të merren për rritjen e sigurisë

Mbledhja e Qeverisë, Haxhiu tregon hapat që do të merren për rritjen e sigurisë

Ministrja e DrejtĂ«sisĂ«, Albulena Haxhiu, ka kĂ«rkuar angazhim maksimal nga tĂ« gjitha institucionet e KosovĂ«s pĂ«r mbrojtjen e viktimave tĂ« dhunĂ«s nĂ« familje. Haxhiu tha se niveli qendror duhet tĂ« merr politika e masa, ndĂ«rsa…

Kosovës i’u shtuan 445 policë të rinj

Kosovës i’u shtuan 445 policë të rinj

445 pjesĂ«tarĂ« tĂ« rinjtĂ«, iu shtuan PolicisĂ« tĂ« KosovĂ«s. Ceremonia solemne e diplomimit tĂ« gjeneratĂ«s sĂ« 59-tĂ« tĂ« PolicisĂ« sĂ« KosovĂ«s Ă«shtĂ« mbajtur sot, ku presidentja e KosovĂ«s Vjosa Osmani tha para tĂ« diplomuarve se…

Lirohen katër nga pesë policët e ndaluar në Serbi

Lirohen katër nga pesë policët e ndaluar në Serbi

Kryeministri i KosovĂ«s, Albin Kurti, tha se sipas informacioneve tĂ« fundit, katĂ«r zyrtarĂ« policorĂ« tĂ« KosovĂ«s, qĂ« po mbaheshin nĂ« RashkĂ« tĂ« SerbisĂ«, janĂ« liruar dhe i ndaluar vazhdon tĂ« mbetet vetĂ«m zĂ«vendĂ«sdrejtori i PolicisĂ«…

Kurti akuzon Serbinë se është burim i kërcënimit të rajonit, thotë se pesë policë kosovarë po mbahen peng atje

Kurti akuzon Serbinë se është burim i kërcënimit të rajonit, thotë se pesë policë kosovarë po mbahen peng atje

Kryeministri i KosovĂ«s, Albin Kurti, ka bĂ«rĂ« tĂ« ditur se pesĂ« policĂ« kosovarĂ« po mbahen peng nĂ« Serbi. Ai akuzoi SerbinĂ« se Ă«shtĂ« burim i kĂ«rcĂ«nimit tĂ« rajonit dhe se po kĂ«rkon tensione nĂ« KosovĂ«.…