1. Home
  2. Lajme

Category: Vendore

Sa gjoba u shqiptuan nga Policia e Kosovës në 24 orët e fundit?

Sa gjoba u shqiptuan nga Policia e Kosovës në 24 orët e fundit?

Policia e KosovĂ«s ka bĂ«rĂ« me dije se gjatĂ« 24 orĂ«ve tĂ« fundit ka shqiptuar 1501 gjoba nĂ« trafik. Sipas policisĂ«, gjatĂ« kĂ«saj periudhe kohore janĂ« evidentuar disa aksidente nĂ« trafikun rrugor, ku 27 aksidente…

Vazhdon dita e dytë e Forumit për Gratë, Paqen dhe Sigurinë

Vazhdon dita e dytë e Forumit për Gratë, Paqen dhe Sigurinë

NĂ«n organizimin e presidentes sĂ« KosovĂ«s, Vjosa Osmani, sot mbahet dita e dytĂ« e Forumit pĂ«r GratĂ«, Paqen dhe SigurinĂ«. Sot nĂ« kĂ«tĂ« forum do tĂ« flas presidenjta Vjosa Osmani. Ajo merr pjesĂ« nĂ« panelin…

Bosnja në anën e Kosovës, deputeti Magazinoviq thotë se do të votojë pro anëtarësimit në Këshillin e Evropës

Bosnja në anën e Kosovës, deputeti Magazinoviq thotë se do të votojë pro anëtarësimit në Këshillin e Evropës

Deputeti i Parlamentit tĂ« BosnjĂ« dhe HercegovinĂ«s, Sasha Magazinoviq, i cili Ă«shtĂ« edhe kryesues i delegacionit tĂ« BiH nĂ« AsamblenĂ« Parlamentare tĂ« KĂ«shillit tĂ« EvropĂ«s, ka bĂ«rĂ« tĂ« ditur se do tĂ« votoj pro anĂ«tarĂ«simit…

Rasti tragjik në Pejë, kryeprokurori Kurmehaj jep detaje nga ngjarja tragjike

Rasti tragjik në Pejë, kryeprokurori Kurmehaj jep detaje nga ngjarja tragjike

NjĂ« grua Ă«shtĂ« vrarĂ« mĂ«ngjesin e sotĂ«m nĂ« qytetin e PejĂ«s. I dyshuari pĂ«r vrasje Ă«shtĂ« bashkĂ«shorti i viktimĂ«s. Ngjarja tragjike ka ndodhur nĂ« banesĂ«n e çiftit, nĂ« rrugĂ«n “Bill Clinton”. Kryeprokurori i PejĂ«s, Agim…

​Anëtarësimi i Kosovës në KiE, Tahiri: Shumica dërmuese janë në anën tonë

​Anëtarësimi i Kosovës në KiE, Tahiri: Shumica dërmuese janë në anën tonë

Shefi i Grupit Parlamentar tĂ« AleancĂ«s pĂ«r ArdhmĂ«rinĂ« e KosovĂ«s (AAK), Besnik Tahiri, ka thĂ«nĂ« se anĂ«tarĂ«simi i KosovĂ«s i hapĂ« rrugĂ« edhe minoriteteve pĂ«r promovimin dhe mbrojtjen e tĂ« drejtave tĂ« tyre. Ai ka…

Vritet një grua në Pejë, i dyshuari bashkëshorti i saj

Vritet një grua në Pejë, i dyshuari bashkëshorti i saj

NjĂ« ngjarje tragjike ka ndodhur mĂ«ngjesin e sotĂ«m nĂ« qytetin e PejĂ«s, ku njĂ« grua u vra nĂ« banesĂ«n e saj. I dyshuari pĂ«r vrasjen e gruas Ă«shtĂ« bashkĂ«shorti i saj. KĂ«shtu ka konfirmuar zĂ«dhĂ«nĂ«si…

Hovenier: Shoqëritë janë më stabile nëse gratë janë ekonomikisht dhe politikisht më të fuqizuara

Hovenier: Shoqëritë janë më stabile nëse gratë janë ekonomikisht dhe politikisht më të fuqizuara

Ambasadori i Shteteve tĂ« Bashkuara tĂ« AmerikĂ«s nĂ« KosovĂ«, Jeff Hovenier derisa ka cituar njĂ« letĂ«r tĂ« presidentit amerikan, Joe Biden, ka thĂ«nĂ« se shoqĂ«ritĂ« janĂ« mĂ« stabile nĂ«se gratĂ« janĂ« ekonomikisht dhe politikisht mĂ«…

Osmani: Partneriteti ynë me SHBA-të i palëkundur

Osmani: Partneriteti ynë me SHBA-të i palëkundur

Presidentja e KosovĂ«s, Vjosa Osmani ka thĂ«nĂ« se i Ă«shtĂ« mirĂ«njohĂ«s ZyrĂ«s sĂ« Sekretarit tĂ« Shtetit tĂ« SHBA-ve, Antony Blinken, pĂ«r pĂ«rzgjedhjen e PresidencĂ«s sĂ« KosovĂ«s si partner implementues pĂ«r themelimin e QendrĂ«s Rajonale tĂ«…

Forumi për Gratë, Kurti: Viktimat e luftës çnjerëzore të Serbisë sot janë heroinat tona

Forumi për Gratë, Kurti: Viktimat e luftës çnjerëzore të Serbisë sot janë heroinat tona

Kryeministri Albin Kurti deklaroi sot se Kosova angazhohet pĂ«r paqe dhe drejtĂ«si nĂ« Ballkanin PerĂ«ndimor. Sipas tij, themeli i arritjes sĂ« paqes Ă«shtĂ« drejtĂ«sia pĂ«r viktimat dhe ndĂ«shkimi i krimeve. Kurti nĂ« Forumin pĂ«r GratĂ«,…

​Nikolla: Populli i Kosovës për shkak të së kaluarës meriton paqe dhe siguri

​Nikolla: Populli i Kosovës për shkak të së kaluarës meriton paqe dhe siguri

Kryetarja e Kuvendit tĂ« ShqipĂ«risĂ«, Lindita Nikolla ka thĂ«nĂ« se populli i KosovĂ«s pĂ«r shkak tĂ« sĂ« kaluarĂ«s meriton paqe dhe siguri. NĂ« Forumin NdĂ«rkombĂ«tar pĂ«r GratĂ«, Paqen dhe SigurinĂ«, ajo tha se lufta kundĂ«r…