1. Home
  2. Lajme

Category: Vendore

Konjufca pret në takim Shefin e Zyrës së BE-së: Dialogu me Serbinë duhet të përmbyllet me njohje reciproke

Konjufca pret në takim Shefin e Zyrës së BE-së: Dialogu me Serbinë duhet të përmbyllet me njohje reciproke

Kryetari i Kuvendit tĂ« KosovĂ«s, Glauk Konjufca, ka pritur kĂ«tĂ« tĂ« martĂ« nĂ« takim Shefin e ZyrĂ«s sĂ« Bashkimit Evropian nĂ« KosovĂ«, ambasadorin Tomas Szunyog. Sipas njoftimit tĂ« Kuvendit, nĂ« kĂ«tĂ« takim Konjufca ka deklaruar…

Hovenier: SHBA mirëpret vendimin e Kosovës për pranimin në parim të Planit evropian

Hovenier: SHBA mirëpret vendimin e Kosovës për pranimin në parim të Planit evropian

Ambasadori i Shteteve tĂ« Bashkuara tĂ« AmerikĂ«s nĂ« KosovĂ«s, Jeffrey Hovenier ka thĂ«nĂ« sot se SHBA-tĂ« mirĂ«presin vendimin e KosovĂ«s pĂ«r tĂ« pranuar nĂ« parim Planin e Bashkimit Evropian pĂ«r normalizimin e raporteve KosovĂ«-Serbi. Hovenier…

Ibrahimi: Dëmet pas vërshimeve janë dhjetëra miliona euro, të kompensohen sa më shpejt

Ibrahimi: Dëmet pas vërshimeve janë dhjetëra miliona euro, të kompensohen sa më shpejt

Drejtori i Asociacionit tĂ« Komunave tĂ« KosovĂ«s, Sazan Ibrahimi, nĂ« njĂ« intervistĂ« pĂ«r Ekonomia Online, ka thĂ«nĂ« se ende nuk ka filluar kompensimi i dĂ«meve pas vĂ«rshimeve dhe dĂ«meve natyrore, tĂ« cilat, siç tha ai,…

ATK njoftim për bizneset online: Duhet të lëshoni kuponë fiskalë

ATK njoftim për bizneset online: Duhet të lëshoni kuponë fiskalë

Administrata Tatimore e KosovĂ«s njofton tatimpaguesit e bizneseve online se duhet tĂ« lĂ«shojnĂ« kuponĂ« fiskalĂ«. “Kuponi fiskal Ă«shtĂ« i obliguar tĂ« lĂ«shohet edhe ne rastet kur pagesa bĂ«het pĂ«rmes POS-it bankar apo edhe llogarisĂ« bankare.…

Alarmet e rrejshme për bombë në aeroportin “Adem Jashari”, policia heton rastet

Alarmet e rrejshme për bombë në aeroportin “Adem Jashari”, policia heton rastet

TĂ« hĂ«nĂ«n pĂ«rmes postĂ«s elektronike Ă«shtĂ« raportuar se nĂ« aeroportin “Adem Jashari”, janĂ« pranuar dy kĂ«rcĂ«nime me mjete shpĂ«rthyese. NĂ« raportin 24 orĂ«sh tĂ« PolicisĂ« sĂ« KosovĂ«s nga njĂ«sitĂ« policore fillimisht Ă«shtĂ« bĂ«rĂ« evakuimi i…

“Drutë, vaji, mielli, karburantet” cilat produkte u shtrenjtuan e cilat u liruan brenda këtij viti?

“Drutë, vaji, mielli, karburantet” cilat produkte u shtrenjtuan e cilat u liruan brenda këtij viti?

Edhe pse jemi nĂ« ditĂ«n e shtatĂ« tĂ« muajit tĂ« dytĂ« tĂ« kĂ«tij viti duket se pĂ«r ndryshimin e çmimeve tĂ« produkteve esenciale ka qenĂ« kohĂ« e mjaftueshme. Duke iu referuar tĂ« dhĂ«nave tĂ« AgjencisĂ«…

Policia shton kontrollet për pajisjet dimërore gjatë ngasjes

Policia shton kontrollet për pajisjet dimërore gjatë ngasjes

NĂ« kĂ«to ditĂ« kur temperaturat kanĂ« shĂ«nuar rĂ«nie dhe nisur nga vĂ«shtirĂ«sitĂ« qĂ« krijohen nĂ« qarkullimin e automjeteve si pasojĂ« e mjegullĂ«s, shiut, erĂ«s, borĂ«s dhe ngricave, Ă«shtĂ« e obligueshme qĂ« qytetarĂ«t tĂ« kenĂ« pajisje…

Paralajmërohen takime të nivelit të lartë, Lajçak: Më vjen mirë që edhe Kosova pranoi planin e BE-së

Paralajmërohen takime të nivelit të lartë, Lajçak: Më vjen mirë që edhe Kosova pranoi planin e BE-së

I dĂ«rguari i Bashkimit Evropian pĂ«r dialogun, Miroslav Lajçak tha sot se i vjen mirĂ« qĂ« edhe Kosova pranoi nĂ« parim planin e Bashkimit Evropian. Ai nĂ« njĂ« shkrim nĂ« Twitter bĂ«n tĂ« ditur se…

Parashikimi i motit për sot

Parashikimi i motit për sot

Instituti Hidrometeorologjik i KosovĂ«s bĂ«n tĂ« ditur kjo javĂ« do tĂ« ndikohet nga masat e thata tĂ« ajrit me origjinĂ« nga pjesa veriore e kontinentit. IHK njofton se kĂ«to masa tĂ« ajrit do tĂ« kushtĂ«zojnĂ«…

Lajçak për Asociacionin: Gjithçka që është nënshkruar, duhet të zbatohet

Lajçak për Asociacionin: Gjithçka që është nënshkruar, duhet të zbatohet

I dĂ«rguari Special i BE-sĂ« pĂ«r dialogun KosovĂ«-Serbi, Miroslav Lajçak, pas takimit me kryeministrin Albin Kurti, ka thĂ«nĂ« se janĂ« pĂ«rmendur gjashtĂ« kushtet e parashtruara nga shefi i ekzekutivit. Lajçak ka thĂ«nĂ« se arsyeja pse…