Kurti bisedon me kryediplomatin italian: Është koha që të qetësohet situata në veri

Kurti bisedon me kryediplomatin italian: Është koha që të qetësohet situata në veri

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, e ka zhvilluar një bisedë telefonike me zëvendëskryeministrin njëherësh ministrin e Jashtëm italian, Antonio Tajani. Kurti dhe Tajani kanë folur edhe rreth situatës në veri. Ata ranë dakord se duhet…

Vitia priti në takim Szunyogun, diskutuan për investimet në sektorin e shëndetësisë

Vitia priti në takim Szunyogun, diskutuan për investimet në sektorin e shëndetësisë

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, sot ka pritur në takim ambasadorin e Bashkimit Evropian në Kosovë, Tomas Szunyog. Gjatë këtij takimi, Vitia e falënderoi ambasadorin për kontributin e BE-së për Kosovën, si dhe diskutuan për…

Zyrtare: Chelsea njofton se Pochettino do të jetë trajner i ri

Zyrtare: Chelsea njofton se Pochettino do të jetë trajner i ri

Mauricio Pochettino është trajner i ri i skuadrës së madhe angleze Chelsea. Trajneri argjentinas ka arritur marrëveshje për tu rikthyer në Londër pasi qëndroi një vit pa trajnuar pas largimit nga Paris Saint Germain. Argjentinasi…

Shefi i zyrës së BE-së flet për takimin me kryetarin e Zveçanit dhe Zubin Potokut – tregon kërkesat që kishin për ta

Shefi i zyrës së BE-së flet për takimin me kryetarin e Zveçanit dhe Zubin Potokut – tregon kërkesat që kishin për ta

hefi i zyrës së BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog ka folur rreth takimit të sotëm me kryetarët e rinj të komunave me shumicë serbe në Kosovë. Szunyog përmes një postimi në Twitter ka shkruar se…

Në Maqedoni është ulur numri i studentëve të diplomuar në vitin 2022

Në Maqedoni është ulur numri i studentëve të diplomuar në vitin 2022

Sipas të dhënave të Entit Shtetëror të Statistikës, të fituara nga raportet e pranuara, në vitin 2022, në shkollat dhe fakultetet e larta profesionale kanë diplomuar 7483 studentë të nivelit universitar, që shënon zvogëlim për…

AGK dënon sulmet e protestuesve serbë ndaj gazetarëve

AGK dënon sulmet e protestuesve serbë ndaj gazetarëve

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK) ka reaguar pasi protestuesit në veri kanë dëmtuar veturat e RTV Dukagjinit dhe Kallxo-s. AGK thekson se, në videot e publikuar në medie, shihen veturat e RTV Dukagjinit dhe…

Pesë nga idetë më të çuditshme për të luftuar ndryshimet klimatike

Pesë nga idetë më të çuditshme për të luftuar ndryshimet klimatike

Kur flitet për luftën ndaj ndryshimeve të klimës, sa më shumë ide të ketë, aq më mirë është, të paktën në parim. Ndërsa këto zgjidhje kreative mund të duken në fillim të nxituara, nëse do të kishte ndonjëherë një kohë për të mirëpritur ide kreative dhe madje të çmendura, ajo është pikërisht…

Fitimet e korporatave po e nxisin rritjen e çmimeve në botë

Fitimet e korporatave po e nxisin rritjen e çmimeve në botë

Derisa çmimet e ushqimeve dhe mallrave mbeten të larta në shumë vende, disa ekonomistë thonë se inflacioni i vazhdueshëm është pjesërisht për shkak të korporatave që kërkojnë rritjen e fitimit. Në Fondin Monetar Ndërkombëtar në…

Vendi ku i gjithë fshati voton për 30 sekonda

Vendi ku i gjithë fshati voton për 30 sekonda

Në një fshat të Spanjës, procesi i votimit për zgjedhjet vendore për të gjithë banorët zgjati më pak se 30 sekonda. Të shtatë votuesit e regjistruar të fshatit Villaroya, një komunitet i vogël i provincës…

BE-ja bëhet gati për temperatura të larta, dyfishon kapacitetet për luftimin e zjarreve

BE-ja bëhet gati për temperatura të larta, dyfishon kapacitetet për luftimin e zjarreve

Bashkimi Evropian ka dyfishuar numrin e pajisjeve në dispozicion për luftimin e zjarreve në pyje, tha komisionari i BE-së për menaxhimin e krizave, Janez Lenarcic. Gjithsej 28 pajisjet do të mund të përdoren për kriza…