​Hapet rruga Dobrunë-Blinisht, Has, në kufirin Kosovë-Shqipëri

​Hapet rruga Dobrunë-Blinisht, Has, në kufirin Kosovë-Shqipëri

Kryeministri i RepublikĂ«s sĂ« ShqipĂ«risĂ«, Edi Rama ka bĂ«rĂ« me dije se Ă«shtĂ« hapur rruga DobrunĂ«-Blinisht, Has, nĂ« kufirin KosovĂ«-ShqipĂ«ri. Kryeministri shqiptar Edi Rama tha se kjo rrugĂ« Ă«shtĂ« hapur fal angazhimit tĂ« pĂ«rbashkĂ«t tĂ«…

Miratohet marrëveshja për sigurime sociale ndërmjet Kosovës dhe Turqisë

Miratohet marrëveshja për sigurime sociale ndërmjet Kosovës dhe Turqisë

NĂ« mbledhjen e QeverisĂ« sĂ« KosovĂ«s, Ă«shtĂ« miratuar shqyrtimi i nismĂ«s pĂ«r lidhjen e marrĂ«veshjes pĂ«r sigurime sociale ndĂ«rmjet KosovĂ«s dhe TurqisĂ«. Ministri i Financave, Hekuran Murati ka deklaruar se kjo marrĂ«veshje u mundĂ«son qytetarĂ«ve…

Kurti: Arratisja e Enver Sekiraqës është dështim i sistemit gjyqësor

Kurti: Arratisja e Enver Sekiraqës është dështim i sistemit gjyqësor

Kryeministri i KosovĂ«s, Albin Kurti ka thĂ«nĂ« se arratisja e Enver SekiraqĂ«s Ă«shtĂ« dĂ«shtim i sistemit gjyqĂ«sor. Kreu qeveritar nĂ« mbledhjen e qeverisĂ« tĂ« mĂ«rkurĂ«n, tha se vrasĂ«sit e policĂ«ve nĂ« liri janĂ« kulmi i…

​Shqipëria do të prodhojë armë, rikthehet industria ushtarake

​Shqipëria do të prodhojë armë, rikthehet industria ushtarake

ShqipĂ«ria do tĂ« prodhojĂ« armĂ« dhe municione. NjĂ« projektligj i MinistrisĂ« sĂ« Mbrojtjes i hap rrugĂ« iniciativĂ«s pĂ«rmes ngritjes sĂ« njĂ« shoqĂ«rie shtetĂ«rore, e cila do tĂ« kontrollojĂ« kĂ«tĂ« sektor. Thirrjen e parĂ« pĂ«r ngritjen…

Bullgaria sot dërgon 100 ushtarë në Kosovë

Bullgaria sot dërgon 100 ushtarë në Kosovë

Bullgaria do tĂ« nisĂ« njĂ« kontingjent prej rreth 100 ushtarĂ«sh nĂ« KosovĂ«, nĂ« kuadĂ«r tĂ« ForcĂ«s sĂ« NATO-s (KFOR) pĂ«r mbĂ«shtetjen e paqes, posaçërisht pas tensioneve midis KosovĂ«s e SerbisĂ«, ndĂ«rsa nĂ« ceremoninĂ« qĂ« do…

Opozita proteston sërish sot para Bashkisë së Tiranës

Opozita proteston sërish sot para Bashkisë së Tiranës

Opozita do tĂ« protestojĂ« sĂ«rish sot para BashkisĂ« sĂ« TiranĂ«s, nĂ« vijim tĂ« thirrjeve tĂ« AleancĂ«s pĂ«r Mbrojtjen e Teatrit pĂ«r protesta. Protestuesit kĂ«rkojnĂ« largimin e Erion Veliajt nga Bashkia e TiranĂ«s, pas skandalit “5D”…

Policia shqipton mbi 1 mijë e 900 gjoba në trafik brenda 24 orëve

Policia shqipton mbi 1 mijë e 900 gjoba në trafik brenda 24 orëve

Policia e KosovĂ«s ka njoftuar se gjatĂ« 24 orĂ«ve tĂ« fundit ka shqiptuar 1928 gjoba nĂ« trafik. Sipas policisĂ«, gjatĂ« kĂ«saj periudhe kohore janĂ« evidentuar disa aksidente nĂ« trafikun rrugor, ku 18 aksidente kanĂ« qenĂ«…

Pentagoni zotohet të vazhdojë transferimin e armëve në Ukrainë

Pentagoni zotohet të vazhdojë transferimin e armëve në Ukrainë

Sekretari i Mbrojtjes, Lloyd Austin, u zotua tĂ« hĂ«nĂ«n pĂ«r tĂ« vazhduar transferimin e armĂ«ve amerikane nĂ« UkrainĂ«, ndĂ«rsa Kievi pĂ«rballet me njĂ« nga momentet e tij mĂ« tĂ« vĂ«shtira tĂ« mbrojtjes nga sulmet e…

Çdo vit më pak mjaltë, thonë bletarët

Çdo vit më pak mjaltë, thonë bletarët

Dita BotĂ«rore e BletĂ«s festohet çdo vit mĂ« 20 maj. Çdo vit nĂ« kĂ«tĂ« ditĂ«, tĂ« gjithĂ« individĂ«t do tĂ« fokusohen nĂ« rĂ«ndĂ«sinĂ« e ruajtjes sĂ« bletĂ«ve tĂ« mjaltit. NjejtĂ« thotĂ« se vepron edhe njĂ«…

Firma lidere botërore nga Zvicra “IEPCO” nga sot do të ofroj pajisjet e saj edhe në Kosovë e Ballkan

Firma lidere botërore nga Zvicra “IEPCO” nga sot do të ofroj pajisjet e saj edhe në Kosovë e Ballkan

Një kompani në Gjakovë ka përfituar donacion një pajisje për reciklim të metalit. Sipas tyre, kjo aparaturë do të ndihmojë edhe në ruajtjen e ambientit.