Rama: Duam një paqe që respekton Ukrainën dhe të drejtat e saj

Rama: Duam një paqe që respekton Ukrainën dhe të drejtat e saj

Kryeministri i ShqipĂ«risĂ«, Edi Rama, ka hapur zyrtarisht Samitin e UkrainĂ«s me vendet e EvropĂ«s Juglindore, ku ka theksuar se paqja e vetme qĂ« vendet duan, Ă«shtĂ« ajo e cila respekton UkrainĂ«n dhe tĂ« drejtat…

Presidentja Osmani kujton të vrarët në masakrat në Likoshan e Qirez

Presidentja Osmani kujton të vrarët në masakrat në Likoshan e Qirez

Presidentja e RepublikĂ«s sĂ« KosovĂ«s, Vjosa Osmani ka pĂ«rkujtuar masakrĂ«n nĂ« Likoshan dhe Qirez tĂ« DrenicĂ«s. Osmani ka thĂ«nĂ« se mĂ« 28 shkurt 1998, regjimi gjenocidal i Millosheviqit kreu mizori tĂ« papĂ«rshkrueshme, duke marrĂ« jetĂ«n…

Konjufca priti në takim anëtarët e Komisionit të Mbrojtjes së Bundestagut gjerman

Konjufca priti në takim anëtarët e Komisionit të Mbrojtjes së Bundestagut gjerman

Kryetari i Kuvendit tĂ« RepublikĂ«s sĂ« KosovĂ«s, Glauk Konjufca, ka pritur sot nĂ« takim anĂ«tarĂ«t e Komisionit tĂ« Mbrojtjes tĂ« Bundestagut gjerman, bashkĂ« me kryetaren e kĂ«tij komisioni, Marie-Agnes Strack-Zimmermann, tĂ« cilĂ«ve u shprehu mirĂ«njohje…

Zelensky: Nuk do ta harrojmë kurrë qëndrimin e Shqipërisë krah Ukrainës

Zelensky: Nuk do ta harrojmë kurrë qëndrimin e Shqipërisë krah Ukrainës

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka zbardhur detaje nga takimi me kryeministrin shqiptar, Edi Rama, duke qartĂ«suar se Ukraina nuk do ta harrojĂ« kurrĂ« mbĂ«shtetjen e marrĂ« nga ShqipĂ«ria, nĂ« rrethanat e agresionit rus. “QĂ« nĂ«…

Kërkesat për azil në BE në nivelin më të lartë që nga kriza e vitit 2015

Kërkesat për azil në BE në nivelin më të lartë që nga kriza e vitit 2015

Shifrat e reja mbi emigracionin mund tĂ« shkaktojnĂ« sĂ«rish debate mbi njĂ« çështje qĂ« po nxit tĂ« djathtĂ«n ekstreme pĂ«rpara zgjedhjeve evropiane, si dhe zgjedhjeve lokale dhe kombĂ«tare tĂ« planifikuara gjatĂ« vitit. SirianĂ«t dhe afganĂ«t…

Specialja merr vendim për kërkesën e Selimit lidhur me vizitat dhe komunikimin e tij në paraburgim

Specialja merr vendim për kërkesën e Selimit lidhur me vizitat dhe komunikimin e tij në paraburgim

NĂ« Dhomat e Specializuara tĂ« KosovĂ«s (DhSK) nĂ« HagĂ«, Ă«shtĂ« marrĂ« vendim lidhur me kĂ«rkesĂ«n e tĂ« akuzuarit Rexhep Selimi lidhur me vizitat dhe komunikimin e tij nĂ« paraburgim. Sipas vendimit tĂ« 27 shkurtit 2024…

Mediat ndërkombëtare i bëjnë jehonë vizitës së Zelenskyt në Shqipëri

Mediat ndërkombëtare i bëjnë jehonë vizitës së Zelenskyt në Shqipëri

Vizita e parĂ« e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky nĂ« ShqipĂ«ri, ka zĂ«nĂ« hapĂ«sirĂ« tĂ« veçantĂ« nĂ« mediat ndĂ«rkombĂ«tare. Pas arritjes sĂ« tij nĂ« TiranĂ«, media tĂ« shumta nga e mbarĂ« bota kanĂ« raportuar pĂ«r samitin…

Osmani pritet nga Rama dhe Zelensky: Njohja e Kosovës nga Ukraina do të vijë bashkë me fitoren e luftës

Osmani pritet nga Rama dhe Zelensky: Njohja e Kosovës nga Ukraina do të vijë bashkë me fitoren e luftës

Presidentja e KosovĂ«s, Vjosa Osmani tashmĂ« ka arritur nĂ« TiranĂ« ku do tĂ« mbahet Samiti pĂ«r UkrainĂ«n. Ajo Ă«shtĂ« pritur nga kryeministri i ShqipĂ«risĂ«, Edi Rama dhe presidenti i UkrainĂ«s, Volodymyr Zelensky. Para mediave, Osmani…

Osmani përfaqëson Kosovën në Samitin Ukrainë- Evropa Juglindore në Tiranë

Osmani përfaqëson Kosovën në Samitin Ukrainë- Evropa Juglindore në Tiranë

Presidentja e KosovĂ«s, Vjosa Osmani, me ftesĂ« tĂ« kryeministrit Edi Rama tĂ« ShqipĂ«risĂ«, ka udhĂ«tuar pĂ«r TiranĂ« pĂ«r ta pĂ«rfaqĂ«suar KosovĂ«n nĂ« Samitin UkrainĂ«- Evropa Juglindore. NĂ« njoftim thuhet se nĂ« kĂ«tĂ« Samit, presidentja Osmani…

Von der Leyen: BE duhet të shpenzojë më shumë për sigurinë europiane

Von der Leyen: BE duhet të shpenzojë më shumë për sigurinë europiane

Presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen foli pĂ«r hapat qĂ« duhen ndĂ«rmarrĂ« pĂ«r sigurinĂ« e BE-sĂ« nĂ« fjalimin e saj nĂ« Parlamentin Europian nĂ« Strasburg. “Europa duhet tĂ« shpenzojĂ« mĂ« shumĂ«, tĂ« shpenzojĂ« mĂ«…