1. Home
  2. Lajme

Category: Magazina

Google njofton “ardhjen” e Bardit, rivalit tĂ« ChatGPT

Google njofton “ardhjen” e Bardit, rivalit tĂ« ChatGPT

Google ka prezantuar ‘Bard’, njĂ« sistem tĂ« ri eksperimental tĂ« inteligjencĂ«s artificiale. Kjo vegĂ«l duket se synon tĂ« konkurrojĂ« me ChatGPT, sistemin e chat-it tĂ« inteligjencĂ«s artificiale qĂ« Ă«shtĂ« bĂ«rĂ« viral javĂ«t e fundit. Google…

Apple mund tĂ« prezantojĂ« njĂ« iPhone edhe mĂ« tĂ« shtrenjtĂ« nĂ« vitin 2024, modeli i quajtur ‘Ultra’

Apple mund tĂ« prezantojĂ« njĂ« iPhone edhe mĂ« tĂ« shtrenjtĂ« nĂ« vitin 2024, modeli i quajtur ‘Ultra’

NĂ«se mendoni se iPhone-Ă«t e fundit ishin shumĂ« tĂ« shtrenjtĂ«, Apple mund tĂ« jetĂ« duke punuar nĂ« njĂ« model edhe mĂ« tĂ« shtrenjtĂ« tĂ« smartfonit. iPhone i ri ‘Ultra’ do tĂ« ishte njĂ« hap pĂ«rpara…

Del në ankand telefoni i gjeneratës së parë të iPhone

Del në ankand telefoni i gjeneratës së parë të iPhone

NjĂ« iPhone i 2007 i gjeneratĂ«s sĂ« parĂ« do tĂ« dalĂ« nĂ« ankand me njĂ« vlerĂ« prej 50 mijĂ« dollarĂ«sh. Çmimi i tij fillestar nĂ« kohĂ«n kur Ă«shtĂ« prodhuar ka qenĂ« 599 dollarĂ«, i cili…

ChatGPT mund të jetë aplikacioni me rritjen më të shpejtë në histori të përdoruesve

ChatGPT mund të jetë aplikacioni me rritjen më të shpejtë në histori të përdoruesve

ChatGPT mund tĂ« jetĂ« bĂ«rĂ« aplikacioni me rritjen mĂ« tĂ« shpejtĂ« nĂ« histori, pasi u vlerĂ«sua se kishte arritur 100 milionĂ« pĂ«rdorues aktivĂ« mujorĂ«, ose MAU, deri nĂ« fund tĂ« janarit, tha njĂ« raport nga…

Samsung lanson linjën e telefonave më të fundit, modelin S23, S23+ dhe S23 Ultra

Samsung lanson linjën e telefonave më të fundit, modelin S23, S23+ dhe S23 Ultra

Samsung tĂ« mĂ«rkurĂ«n lansoi linjĂ«n mĂ« tĂ« fundit tĂ« telefonave inteligjentĂ« Galaxy, duke promovuar njĂ« kamerĂ« mĂ« tĂ« mirĂ« dhe veçori tĂ« pĂ«rmirĂ«suara tĂ« lojĂ«rave, ndĂ«rsa gjiganti i teknologjisĂ« koreano-jugor pĂ«rpiqet tĂ« joshĂ« njerĂ«zit tĂ«…

Netflix synon të bllokojë ndarjen e fjalëkalimeve deri në fund të marsit

Netflix synon të bllokojë ndarjen e fjalëkalimeve deri në fund të marsit

NĂ« platformĂ«n Netflix, epoka e fjalĂ«kalimeve tĂ« pĂ«rbashkĂ«ta mund tĂ« marrĂ« fund sĂ« shpejti. Pasi ka humbur mbi 200 mijĂ« abonime nĂ« vitin 2022, gjigandi amerikan i transmetimit ka vendosur tĂ« ndryshojĂ« pĂ«rsĂ«ri strategjinĂ«. Ky…

ChatGPT arriti një milion përdorues vetëm pesë ditë pas lansimit

ChatGPT arriti një milion përdorues vetëm pesë ditë pas lansimit

Sipas informacioneve qĂ« vijnĂ« nga vetĂ« shĂ«rbimi, mjeti i AI ChatGPT arriti njĂ« milion pĂ«rdorues vetĂ«m pesĂ« ditĂ« pas lansimit nĂ« nĂ«ntor tĂ« vitit tĂ« kaluar. BĂ«het fjalĂ« pĂ«r platformĂ«n qĂ« mund tĂ« prodhojĂ« tekste…

Microsoft konfirmon se po investon miliarda në krijuesin e ChatGPT

Microsoft konfirmon se po investon miliarda në krijuesin e ChatGPT

Microsoft tĂ« hĂ«nĂ«n konfirmoi se po bĂ«n njĂ« investim “miliardĂ« dollarĂ«sh” nĂ« OpenAI, kompania qĂ« qĂ«ndron pas mjetit tĂ« ri chatbot viral tĂ« InteligjencĂ«s Artificiale tĂ« quajtur ChatGPT. Sipas mediave tĂ« huaja, pĂ«rcjell Telegrafi, Microsoft,…

“Mutalk” Ă«shtĂ« njĂ« nga pajisjet mĂ« tĂ« çuditshme pĂ«r kĂ«tĂ« vit

“Mutalk” Ă«shtĂ« njĂ« nga pajisjet mĂ« tĂ« çuditshme pĂ«r kĂ«tĂ« vit

NjĂ« produkt i pazakontĂ« ka arritur nga Japonia, i cili duket i çuditshĂ«m, por ka njĂ« funksion tĂ« dobishĂ«m. Kompania japoneze, Shiftall ka krijuar njĂ« pajisje, tĂ« quajtur Mutalk, e cila i pĂ«rket kategorisĂ« sĂ«…

Gran Turismo 7 ishte ishte një nga lojërat më të shkarkuara në PlayStation 5 për vitin 2022

Gran Turismo 7 ishte ishte një nga lojërat më të shkarkuara në PlayStation 5 për vitin 2022

PlayStation ka publikuar listĂ«n vjetore tĂ« 20 lojĂ«rave mĂ« tĂ« shkarkuara nga PlayStation Store dhe Gran Turismo 7 renditet ndĂ«r mĂ« tĂ« lartat – tĂ« paktĂ«n nĂ« PlayStation 5. Tabelat, tĂ« publikuara nĂ« blogun e…