1. Home
  2. Lajme

Category: Të ndryshme

Miliarderja më e re në botë është vetëm 19 vjeç

Miliarderja më e re në botë është vetëm 19 vjeç

Pak ditë më parë është publikuar lista e Forbes e njerëzve më të pasur në botë për vitin 2024. Sipas shifrave që kanë parë dritën e ditës, paraja dhe mosha janë të ndërlidhura… Megjithatë, ka…

177 vite nga lindja e gazetarit dhe politikanit hungaro-amerikan, Joseph Pulitzer

177 vite nga lindja e gazetarit dhe politikanit hungaro-amerikan, Joseph Pulitzer

Joseph Pulitzer ishte një gazetar, editor dhe politikan hungaroamerikan. Lindur në Makó, në Hungari, dhe emigruar në Shtetet e Bashkuara, Pulitzer u bë një reporter dhe editor i famshëm. Një shpërblim i tij, Pulitzer, më i…

Elon Musk parashikon të ardhmen e superinteligjencës e cila sipas tij do të jetë më e zgjuar se njerëzit

Elon Musk parashikon të ardhmen e superinteligjencës e cila sipas tij do të jetë më e zgjuar se njerëzit

Elon Musk tha se Inteligjenca Artificiale (Al) mbinjerëzore mund të zhvillohet deri vitin e ardhshëm dhe mund të jetë më e zgjuar se kushdo në Tokë. Parashikimi është një përforcim i pretendimit të mëparshëm nga…

Fito shpërblime dhe udhëtime në Evropë duke mbledh kapakë Rugove

Fito shpërblime dhe udhëtime në Evropë duke mbledh kapakë Rugove

Bëhuni gati për një mundësi fantastike për të fituar disa shpërblime të pabesueshme ngaUjë Rugove. Gjithçka ka të bëjë me mbledhjen e kapakëve, dhe, shpërblimet padyshim iavlejnë! Për t’u bërë pjesë e kësaj loje emocionuese…

Microsoft kërkon ‘individë të jashtëzakonshëm’ për të punuar në qendrën e re me Al

Microsoft kërkon ‘individë të jashtëzakonshëm’ për të punuar në qendrën e re me Al

Microsoft ka vendosur të hap një qendër të re të Inteligjencës Artificiale (Al) në Londër dhe po kërkon “individë të jashtëzakonshëm” për të punuar atje. Bëhet e ditur se qendra do të punojë me produktet…

Marsi 2024 më i nxehti në histori, shkencëtarët: Bota është në një territor të paeksploruar

Marsi 2024 më i nxehti në histori, shkencëtarët: Bota është në një territor të paeksploruar

Marsi i vitit 2024 ishte më i ngrohti i regjistruar në historinë globale, duke iu bashkuar brezit të temperaturave të larta rekord të njëpasnjëshme gjatë dhjetë muajve të fundit. Kjo u njoftua sot të martën…

Alarm në Antarktidë, qindra pinguinë të ngordhur

Alarm në Antarktidë, qindra pinguinë të ngordhur

Në një zhvillim shqetësues që mund të ketë pasoja të mëdha për jetën e egër në Antarktidë, shkencëtarët aktualisht po hetojnë një shpërthim që ka rezultuar në ngordhjen e qindra pinguinëve. Një ekspeditë e fundit…

​Sot eklipsi total diellor, fenomeni zgjat mbi katër minuta

​Sot eklipsi total diellor, fenomeni zgjat mbi katër minuta

Një numër shkollash në veri të Nju Jorkut kanë vendosur të anulojnë ose shkurtojnë mësimet më 8 prill për shkak të eklipsit total të pritshëm diellor. Shpjegimi zyrtar për këtë vendim janë bllokimet e trafikut…

Nomadizmi dixhital, si po bëhet Shqipëria shtëpia e shumë të huajve

Nomadizmi dixhital, si po bëhet Shqipëria shtëpia e shumë të huajve

Nomadizmi dixhital është një trend në rritje, që po ndryshon mënyrën se si njerëzit punojnë dhe jetojnë. Është një mënyrë jetese që ka të ngjarë të vazhdojë të rritet në popullaritet në vitet e ardhshme.…

Kryengritja e Malësisë së Madhe e vitit 1911

Kryengritja e Malësisë së Madhe e vitit 1911

Sot rikujtojmë Kryengritjen e Malësisë së Madhe të vitit 1911, e cila ishte njëra ndër kryengritjet shqiptare në Perandorinë Osmane në rajonin e Malësisë. Kjo kryengritje zgjati nga 24 mars deri më 4 gusht si…