1. Home
  2. Kulturë

Category: Kulturë

Në tetor fillon ‘Java Kulturore Shqiptare’ në Zvicër

Në tetor fillon ‘Java Kulturore Shqiptare’ në Zvicër

Me fillim të muajit tetorit, saktësisht më 1 tetor do të fillojë “Java Kulturore Shqiptare”, ku e gjithë vëmendja është për kulturën dhe kombin shqiptar në Zvicër. Gjatë javës së parë të tetorit do të…

Lexo më shumë
Përurohet Shtëpia e Kulturës në Cërmjan

Përurohet Shtëpia e Kulturës në Cërmjan

Është bërë përurimii i Qendrës së Kulturës në fshatin Cërmjan të Gjakovës. Ky investim është mjaft i rëndësishëm për komunitetin e kësaj ane, tha ndër të tjera kryetari Ardian Gjini i cili ishte i pranishëm…

Lexo më shumë
Gurthyesit po e dëmtojnë trashëgiminë kulturore

Gurthyesit po e dëmtojnë trashëgiminë kulturore

Përveç dëmeve të mëdha në mjedis, gurthyesit po e dëmtojnë edhe trashëgiminë kulturore. Disa prej tyre i ka identifikuar Preportr, gjatë një hulumtimi disa mujor në terren. Zyrtarët kompetentë kanë filluar të merren me këtë…

Lexo më shumë
Shadie Asllani, atdhetarja që kontribuoi në emancipimin e grave shqiptare

Shadie Asllani, atdhetarja që kontribuoi në emancipimin e grave shqiptare

Shadie Asllani, atdhetarja dhe veprimtarja e madhe që kontribuoi në emancipimin e grave shqiptare u lind në Bejrut më 14 shtator 1895. Atje mbaroi kolegjin amerikan për vajza. Asllani ishte një atdhetare dhe veprimtare e…

Lexo më shumë
Shfaqja “+18” triumfon në festivalin “SkupiFest”

Shfaqja “+18” triumfon në festivalin “SkupiFest”

Shfaqja “+18” nga Teatri Hadi Shehu nga Gjakova vlerësohet duke u shperblyer si shfaqja më e mirë e edicionit të 15-të, të festivalit ndërkombëtar të Teatrove SKUPIFEST në Shkup. Edi Kastrati na tregoi më shumë…

Lexo më shumë
Historia e ‘Bella Ciao’, këngës që u bë himn i revoltës

Historia e ‘Bella Ciao’, këngës që u bë himn i revoltës

Kënga ‘Bella Ciao’ është një këngë italiane partizane e Luftës së Dytë Botërore. Krijuesi i saj është i panjohur, siç nuk është e ditur saktë data e qarkullimit. Megjithatë, ajo këndohet ende sot si një…

Lexo më shumë
Odhise Paskali, skulptori i madh shqiptar i Monumentit të Skënderbeut

Odhise Paskali, skulptori i madh shqiptar i Monumentit të Skënderbeut

Më 13 shtator të vitit 1985, vdiq njëri nga skulptorët më të njohur shqiptar, Odhise Paskali. Studioi për Letërsi dhe Filozofi në Torino të Italisë, ku më pas vazhdoi studimet për histori arti në vitin…

Lexo më shumë
Arkeologët zbulojnë statujën e rrallë të perandorit romak Hadrian

Arkeologët zbulojnë statujën e rrallë të perandorit romak Hadrian

Arkeologët kanë zbuluar një statujë të rrallë të perandorit romak Hadrian në qytetin perëndimor të Turqisë, Aydin, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve AA. “E datuar nga shekulli II pas Krishtit, skulptura dy metra e gjysmë…

Lexo më shumë
Filmi “Vera andrron detin” fiton dy çmime në Festivalin e Venedikut

Filmi “Vera andrron detin” fiton dy çmime në Festivalin e Venedikut

Filmi nga Kosova “Vera andrron detin” me regji të Kaltrina Krasniqit dhe skenar të Doruntina Bashës ka fituar dy çmime në Festivalin e Venedikut. Ky film ka fituar çmimin ‘Inclusion Edipo Re’ dhe çmimin për ‘Autoret…

Lexo më shumë
Krenari shqiptare në seminarin ndërkombëtar të ‘Vatrës’ në vitin 1969 (FOTO)

Krenari shqiptare në seminarin ndërkombëtar të ‘Vatrës’ në vitin 1969 (FOTO)

Më 28 deri më 30 nëntor të vitit 1969 do të mbahej në SHBA Seminari ndërkombëtar i organizuar nga Shoqëria “VATRA”. Pjesë e seminarit ishte edhe Zef Schiro Jr, i cili ligjëroi në gjuhën shqipe…

Lexo më shumë