1. Home
  2. Kronikë

Category: Kronikë

Ndërroi jetë ndër profesorët e parë të gjuhës angleze në Gjakovë, Neki Fejza

Ndërroi jetë ndër profesorët e parë të gjuhës angleze në Gjakovë, Neki Fejza

Neki Fejza lindi në vitin 1947 në Gjakovë. Studimet i kreu në Fakultetin e Prishtinës në drejtimin e gjuhës angleze në 1977 diplomoi për të filluar punën në shkollën e mesme ekonomike “Nexhmedin Nixha” si…

Lexo më shumë
Në Krushë të Madhe, sot varroset 18-vjeçarja që humbi jetën në aksidentin e autobusit në Kroaci

Në Krushë të Madhe, sot varroset 18-vjeçarja që humbi jetën në aksidentin e autobusit në Kroaci

Vajza 18-vjeçare, Anjeza Bellanica, e cila humbi jetën në aksidentin tragjik të autobusit në Kroaci, do të varroset sot në Krushë të Madhe. Në njoftimin e bërë publik në rrjetin social Facebook, varrimi i saj…

Lexo më shumë
Dy persona kanë humbur jetën si pasojë e shpërthimit në Gjermani

Dy persona kanë humbur jetën si pasojë e shpërthimit në Gjermani

Dy persona kanë humbur jetën ditën e djeshme në Gjermani si pasojë e një shpërthimi që ka ndodhur në qytetin Leverkusen. Nga ky shpërthim janë lënduar 31 persona, ndërkaq raportohet edhe për të zhdukur. Shërbimit…

Lexo më shumë
Si duket aktualisht autobusi që u mori jetën 10 mërgimtarëve kosovarë

Si duket aktualisht autobusi që u mori jetën 10 mërgimtarëve kosovarë

Dy ditë pas aksidentit të tmerrshëm në Slavonski Brod, janë publikuar pamjet e autobusit të Deva Tours, ku mbetën të vdekur 10 njerëz e mbi 40 të tjerë u lënduan. Siç shihet në pamjet e…

Lexo më shumë
Gjithçka që ndodhi në aksidentin e 25 korrikut në Kroaci

Gjithçka që ndodhi në aksidentin e 25 korrikut në Kroaci

Dëshira për t’i kaluar pushimet verore në Kosovë, i kushtoi me jetë, lëndime, trauma e gjithçka tjetër 67 bashkatdhetarëve që jetojnë dhe punojnë në Gjermani. E gjithë kjo ndodhi në Kroaci, pasi njërin nga dy…

Lexo më shumë
Arrestohet një person në Gostivar për shkak tregtisë me lëndë narkotike

Arrestohet një person në Gostivar për shkak tregtisë me lëndë narkotike

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se dje ka arrestuar një 40-vjeçar nga Gostivari, pasi është kapur me lëndë narkotike. “Më 23.07.2021 në ora 23.00 në rrugën “Nikolla Parapunov” në Gostivar, nëpunësit policor të…

Lexo më shumë
Rritet numri i viktimave nga vërshimet në Kinë

Rritet numri i viktimave nga vërshimet në Kinë

Vërshimet masive në qendër të Kinës kanë rritur numrin e viktimave në 25 dhe mbi 100 mijë persona janë evakuuar nga shtëpitë e tyre. Vërshimet kanë prekur më së shumti qytetet e Provincës Henan, me…

Lexo më shumë
Një person tenton t’i jap fund jetës në Gjakovë

Një person tenton t’i jap fund jetës në Gjakovë

Më datë 20.07.2021 rreth ores 22:30 në stacioni policor është informuar për tentim vetvrasje në lagjen “Orize”. të komunës së Gjakovës. Në raport thuhej se: “Viktima ka tentuar të bëje vetëvrasje përmes një kabllo elektrike…

Lexo më shumë
Dy kosovarë të vdekur nga përmbytjet në Gjermani

Dy kosovarë të vdekur nga përmbytjet në Gjermani

Një shtetas kosovar dhe një një tjetër që ka njërin prind me shtetësi të Kosovës kanë humbur jetën nga përmbyjtje në Gjermani, konfirmoi Zyra për Informim e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD)…

Lexo më shumë
Rrah gruan dhe djalin, arrestohet një person në Gjakovë

Rrah gruan dhe djalin, arrestohet një person në Gjakovë

Dhuna në familje vazhdon të mbetet një nga dukuritë më të përhapura në vendin tonë. Viktimë e kësaj dhune janë gratë që sulmohen nga burrat e tyre e fëmijët që sulmohen nga prindërit e tyre.…

Lexo më shumë