FAZ për Kosovën: Institucionet e shtetit, nuk do të kapen si më parë

FAZ për Kosovën: Institucionet e shtetit, nuk do të kapen si më parë

Vendore

Gazeta gjermane shkruan për Kosovën

  Gazeta gjermane Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), shkruan se Partia Demokratike e Kosovës (PDK) po lufton në shumë mënyra për…

Më shumë...
Williamson: Ka bazë për ngritje të aktakuzave për krime lufte

Williamson: Ka bazë për ngritje të aktakuzave për krime lufte

Vendore

Ekziston baza për ngritjen e aktakuzave ndaj disa ish-udhëheqësve të UÇK-së

  Në një konferencë për media në Bruksel, ambasadori dhe Prokurori Special i Task Forcës së BE-së, Clint Williamson, duke…

Më shumë...
Thaçi fton diasporën për regjistrim “online”

Thaçi fton diasporën për regjistrim “online”

Vendore

Regjistri i diasporës dhe mërgatës

  Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka hedhur një ftesë publike në rrjetet sociale për të gjithë shqiptarët e diasporës,…

Më shumë...
Analistët: Seancë e dobët, me argumente politike

Analistët: Seancë e dobët, me argumente politike

Vendore

Dështuan të argumentojnë pikat kryesore dhe qenësore kushtetuese

  Përfaqësuesit e partive politike, në Seancën dëgjimore të caktuar nga Gjykata Kushtetuese e Republikës së Kosovës, për të sqaruar…

Më shumë...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

Lajme Vendore

Thaçi fton diasporën për regjistrim “online”

 

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka hedhur një ftesë publike në rrjetet sociale për të gjithë shqiptarët e diasporës, me qëllim që ata të regjistrohen për të krijuar regjistrin e diasporës dhe mërgatës.

Read More

Analistët: Seancë e dobët, me argumente politike

 

Përfaqësuesit e partive politike, në Seancën dëgjimore të caktuar nga Gjykata Kushtetuese e Republikës së Kosovës, për të sqaruar të drejtën për propozimin dhe zgjedhjen e kryetarit të Kuvendit të Kosovës, dështuan të argumentojnë pikat kryesore dhe qenësore kushtetuese lidhur me çështjen e ngritur në gjykatë, vlerësojnë ekspertët e çështjeve juridike kushtetuese.

Read More

Lajme Lokale

Kryetarja e Komunës së Gjakovës Mimoza Kusari-Lila, vizitë në Shkodër

 

Kryetarja e Komunës së Gjakovës Mimoza Kusari-Lila, me një delegacion të komunës është ftuar nga Bashkia e Shkodrës, me saktë nga krye-bashkiaku i saj Lorenc Luka, në përvjetorin e muzeut fotografikë Fototeka Kombëtare “Marubi”.

Read More

8 Marsi për nënat e të humburve; organizohet protestë në përkrahje të tyre

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Gruas me iniciativën e shoqatës “Thirrjet e Nënave” RrGGK organizohet protestë në përkrahje të nënave, grave dhe motrave e bijave të të pagjeturve, me moton: ‘Jemi me ju’.

Protesta do të mbahet në Sheshin ‘Zahir Pajaziti’, duke filluar nga ora 11:30. Protesta e organizuar nga iniciativa e ‘Thirrjet e Nënave’ bëhet si shenjë solidarizimi ndaj nënave për të pagjeturit e tyre.Janë 1,722 persona të pagjetur, fati i të cilëve ende nuk është zbardhur që nga paslufta.
Familjarët e personave të zhdukur janë kategoria më e goditur tani për tani dhe se numri i personave të pagjetur vazhdon të jetë i madh.
Kjo gjendje sa shkon e vështirësohet, pasi që më kalimin e kohës, gjurmët po zbehen dhe dëshmitë po mungojnë, mirëpo shpresa e madhe e familjarëve duket se nuk do të shuhet kurrë.

Lajme Bota

Mjeku norvegjez në Gaza: Kjo nuk mund të jetë ngjarje e vërtetë!

 

Dhe ndërsa shkruaj këto fjalë për ju, vetëm, në një krevat, lotët rrjedhin, lotët e ngrohtë, por të pavlerë të dhimbjes dhe pikëllimit, të zemërimit dhe frikës. Kjo s’mund të jetë ngjarje e vërtetë!, ka shkruar mjeku norvegjez në një letër me anë të së cilës i është drejtuar presidentit amerikan, Barack Obama dhe gjithë njerëzimit.

Read More

Lifestyle

Kylie Minogue dhe lufta e saj me kancerin

 

Në një intervistë të mbushur me emocione dhe kujtime të trishta, këngëtarja australiane, Kylie Minogue ka folur me lot në sy për sëmundjen që e preku 10 vjet më parë.

Read More

Sport

KF “Gjakova” U-12 renditet në vendin e tretë në Suedi

 

Klubi i Futbollit Gjakova për grupmoshat U-12  është kthyer nga Suedia ku mori pjesë në turneun ndërkombëtarë e që morën pjesë ekipe nga e gjithë bota.

Read More