Kryetarja e komunës së Gjakovë Mimoza Kusari-Lila ka pritur sot në takim menagjmentin dhe basketbollistët e klubit "Vëllaznimit".

Ansambli I aktorëve të Teatrit të Qytetit në Gjakovë mbrëmë sollën premierën e shfaqjes “Zërat pas skene”, nën regjinë e Ilir Bokshit. Ky ishte projekti I dytë për këtë vit për Teatrin e Gjakovës pas inskenimit të dramës “Martir”.

Nxënës të klasëve të nënta të kësaj shkolle në komunën e Gjakovës, po nisin plotësimin e testit të arritshmërisë. E një proces i tillë, pas të cilit ata do të kalojnë në një nivel tjetër të arsimimit, i’u nënshtruan edhe shumë nxënës të tjerë nëpër qendra të tjera të testimit.

Me rastin e përgatitjeve për zgjedhjet e parakohshme për Kuvendin e Republikës së Kosovës, është organizuar Programi Orientues për Policinë e Kosovës dhe Komisionin Qendror të Zgjedhjeve.

Në prag të fushatës zgjedhore, përveç angazhimeve të partive politike për koalicione dhe aderime të personaliteteve të ndryshme, edhe bizneset, sipas përfaqësuesve të shoqërisë civile, fillojnë me një lloj fushate, e cila shprehet nëpërmjet mbështetjes financiare për subjektet politike.

Krijimi i koalicionit parazgjedhor PDK-AAK-NISMA ka nxitur reagime të shumta. E, kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj ka folur për herë të parë për këtë koalicion.

Maria Dibiaxhio, atlete dhe humaniste nga Kriva Pallanka, e ka filluar rrugën për një turne të Maqedonisë. Me vrapim dhe çiklizëm aventurën e saj do ta përjetësojë me një film dokumentar.

Pasi e mori mandatin për formimin e Qeverisë së re të Maqedonisë, lideri i LSDM-së, Zoran Zaev lexoi letrën e garancisë të cilën ia ka dërguar presidentit Gjorge Ivanov,

“Garantohet unitaritet, sovraniteti integriteti territorial, pavarësia dhe multietniciteti i Maqedonisë. Garantojmë mbrojtje të renit Kushtetues, dhe tërësinë territoriale të Maqedonisë. Garantojmë mbrojtje të interesave shtetërore dhe avancim e jetës për të gjithë qytetarët pa dallim  përkatësisë etnike, religjioze dhe përkatësisë gjuhësore”

“Garantojmë se procesi i sjelljes së vendimeve për qytetarët e Maqedonisë do të jetë në përputhje me vlerat themelore demokratike të sundimit të drejtësisë duke mos e vendosur Maqedoninë në situatë të nënshkrimit ose varshmërisë ndaj ndonjë shteti tjetër. Asnjë dokument Platformë, Deklaratë, Akt ose veprim që do të ishte në kundërshtim me qëndrimet e thëna më parë nuk mund të jenë kusht, e as bazë për formimin e as veprimin të Qeverisë së Maqedonisë”, tha mandatari Zoran Zaev, raporton SHENJA

Kryeparlamentari i Maqedonisë, Talat Xhaferi, i cili u zgjodh në një situatë kaotike nga shumica parlamentare më 27 prill, në një intervistë për Anadolu Agency (AA) njofton se afati dhjetë ditor ka filluar nga dita e djeshme, ndërsa nuk përjashton mundësinë që presidenti Ivanov të refuzojë mandatimin e liderit të LSDM-së.

Shkodran Mustafi është i lumtur për tre pikët e Arsenalit ndaj Southamptonit

Mbrojtësi Shkodran Mustafi mbrëmë u kthye për të luajtur për Arsenalin, pasi mungoi në disa ndeshje për shkak të lëndimit.

Mustafi është i lumtur që është kthyer dhe për tre pikët e fituar.

“Po Gunners. I lumtur që jam kthyer dhe tre pikë shumë të mëdha”, ka shkruar Mustafi në Twitter.

‘Kombi shqiptar duhet ta ketë një kombëtare në futboll’, kështu mendon ish sulmuesi i Shqipërisë.

Është ndëshkuar 11 herë dhe larguar me të kuq dy herë, por Xhaka nuk është i brengosur për këtë rekord negativ – teksa thotë se është përmirësuar dukshëm që nga kartoni i fundit.

Nëse keni gjithmonë probleme me pagjumësinë, filloni të shqetësoheni dhe të gjeni një zgjidhje.

Ekspertët në SHBA, kanë zbuluar se të qenit insomeniak, ndikon aq shumë në kontrollin e sheqerit në gjak dhe urinë madje edhe tek personat të cilët kanë shëndet të plotë, njofton Klan Kosova.

Po ashtu të mos bërit të paktën shtatë orë gjumë, njerëzve iu sjell nervozizëm dhe tejet lodhje.

Për pasojë një natë e keqe me gjumin, bëhet e ditur që ndikon edhe në memorien e njeriut.

Lidhja midis gjumit dhe kujtesës ka qenë rreth e rrotull për një kohë të gjatë dhe një teori e besueshme është se gjatë gjumit të thellë truri juaj lëviz kujtime afatshkurtra, të mbledhura atë ditë, në ruajtje afatgjate, duke liruar hapësirën në trurin tuaj për më shumë kujtime

Pra, nëse nuk merrni mjaft gjumë të thellë këto kujtime do të humbasin

Kur ishim fëmijë të të qëllonte veza me dy të verdha konsiderohej fat, por tani ajo që duhet të presim është thjesht të jetë e kuqe.

Njerëzit gjithmonë e kanë përdorur natyrën si burim kryesor për trajtimin dhe shërimin e shumë sëmundjeve.

Comac C919 është aeroplani i parë komercial kinez, i cili do të konkurrojë me Boeing dhe Airbus në sektorin e aviacionit civil.

Kompania Gjermane për modifikimin e veturave ka përdorur magjinë e saj në këtë VW Golf GTI.

Si pjesë e programit të testimit, së shpejti 40 modele BMW Series 7 pa shoferë do të përgatiten për të qarkulluar nëpër rrugët e Shteteve të Bashkuara.

Bukuroshja Kim Kardashian gjithmonë është në qendër të vëmendjes nga mediet rozë.

Por së fundmi vëmendje ka marrë edhe shoqja e saj e ngushtë, Larsa Pippen, transmeton Gazeta Express.

Shoqja më e mirë e Kim dhe Kourtney Kardashian është shfaqur seksi gjatë pushimeve të saj në Miami.

42-vjeçarja e cila është në procesin e divorcit nga basketbollisti Scottie Pippen, është shfaqur seksi në bikini të zeza.

Ditë më parë e përgënjeshtroi lajmin se është shtatzënë, kurse tani Eva Longoria e ka vërtetuar me fakte se nuk është në pritje të fëmijës.

Adelina Ismaili dhe Val Krasniqi kanë prekur dje qiellin me dorë. Dy prindërit më të rinj në botë janë më entuziastë se asnjëherë tani që mbajnë në duar të voglin e tyre.

Kati i tretë i nëndheshëm në Bibliotekën Kombëtare në Tiranë u përfshi sot nga flakët, duke shkaktuar dëme të vogla në zonën e antikuaritave.

Faik Konica, lindi më 15 mars të vitit 1876 në Konicë dhe vdiq më 14 dhjetor të vitit 1942 në Uashington. Konica ishte magjistër i artit dhe letërsisë, aktivist kombëtarë dhe shkrimtar shqiptar.

Tashmë kanë filluar të lansohen në kanalin Youtube këngë nga shtetet pjesëmarrëse të garës më të njohur të këngës, Eurovision.

Veçuar nga lajmet

marketing

Na ndiqni në Facebook