Ditë më parë është impelmetuar projekti për vendosjen e semaforëve në rrugën “Tirana” apo transite në qytetin e Gjakovës. Me sugjerim të zyrës së trafikut është bërë vendosja e dy palë semaforëve , i pari në udhëkryqin tek kompanitë e sigurimeve, ndërsa tjetri tek pallati i sporteve “Shani Nushi”.

Artikulli i plotë: Vendosja e semaforëve në udhëkryqet e rrugës “Tirana” mirëpritet nga qytetarët (Video

Në Gjakovë është mbajtur koncert nga orkestra ballkanike e të rinjve, në kuadër të prijektit “Muzika një urë lidhëse në mes popujve”. Shkolla e muzikës për paqe 2018 hyn në vitin e saj të pestë si projekt, i cili bën bashkë 100 nxënës nga shtete të ndryshme të botës.

Artikulli i plotë: Orkestra ballkanike e të rinjëve mbajti koncert në Gjakovë (Video)

Mjedra është kulturë bujqësore që hyn në grupin e pemëve të imta. Është cilësuar edhe si aristrokrate në mesin e manoreve. Ajo ka një ngjyrë e pamje interesante dhe shije tejet joshëse. Në mesin e fermerëve që mirret me kultivimin e saj është Tomë Frrokaj nga fshati Planqor I komunës së Gjakovës.

Artikulli i plotë: Frrokaj: Këtë vit rendimenti I mjedrës është më I lartë (Video)

Në Parkun Kulturor “Ali Podrimja” në Gjakovë, është shfaqur filmi i shkurtër “Ferdonija”, me regji të Gazmend Bajrit dhe Shkurte Dautit. Protagoniste e këtij projekti filmik është Ferdonije Qerkezi, e cila gjatë luftës humbi 11 familjarë, por edhe nëna të tjera të Gjakovës, të cilat edhe sot e kësaj dite kërkojnë më të dashurit e tyre.

Artikulli i plotë: Në Gjakovë u shfaq premiera e dokumentarit "Ferdonija" (Video)

Komisioni i formuar sipas vendimit të Kryetarit të Komunës i përbërë nga Frrok Gjergjaj, Artan Hoxha dhe Faik Bordoniqi në bashkëpunim me drejtorin për Punë Inspektuese, Nikollë Lleshi kanë hartuar rregulloren komunale për shërbime publike dhe rendin komunal e cila ka për qëllim përmirësimin e kushteve jetësore të qytetarëve dhe mbrojtjes së sipërfaqeve publike.

Artikulli i plotë: Prezantohet draft rregullorja komunale për shërbime publike dhe rendin komunal (Video)

Ministri I kulturës rinisë dhe sportit Kujtim Gashi me bashkëpunëtorë ka qëndruar për vizitë në qytetin e Gjakovës. Fillimisht ai është takuar me anëtarët e këshillit të veprimit rinor lokal dhe përfaqësues të disa organizatave rinore.

Artikulli i plotë: Gashi: Ministria e sportit do ti del në ndihmë KF "Vëllaznimi-t" që të rikthehet në Superligë...

Ka nisur Kampionati Ballkanik i Volejbollit për femra në grupmoshën U17, aktivitet ky që për herë të parë po organizohet në Kosovë, e nikoqiri I këtij aktiviteti sportive është qyteti I Gjakovës. Të parat që e hapën këtë kampionat ishin Turqia dhe Mali I Zi.

Artikulli i plotë: Nis kampionati ballkanik U17 në volejboll për femra (Video)

Është hapur konkursi I aplikimit për pranimin e studentëve të rinj për vitin e ri akademik  2018/2019. Në Universitetin e Gjakovës “Fehmi Agani” për këtë vit akademik parashihen të regjistrohen 524 studentë.

Artikulli i plotë: Është hapur konkursi për pranimin e studentëve për vitin e ri akademik 2018/2019, afati për...

Drejtoria për punë të përgjithshme administrative në komunën e Gjakovës ka bërë të gjitha përgatitjet e nevojshme për sezonën e verës 2018, kohë kjo kur shtohet numri i qytetarëve dhe bashkëatdhetarëve që frekuentojnë sektorin e gjendjes civile.

Artikulli i plotë: Deri në shtator Sektori i Gjendjes Civile në Gjakovë punon pa pauzë, në shërbim të qytetarëve...

Katër nxënës të gjimnazit “Hajdar Dushi” të udhëhequr nga drejtori Bedri Cahani kanë qëndruar dhjetë ditë për vizitë  në shtetet e Bashkuara të Amerikës, konkretisht në shtetin e Iowas dhe qytetin Fort Dodge.

Artikulli i plotë: Gjimnazisti i sapo diplomuar Miftar Pozhari përfiton bursë të plotë studimi në “Iowa Central...

Kjo zonjë ka ardhur në kabinetin e ORL-së në Institutin e Mjekësisë së Punës në Gjakovë, për të kontrolluar fytin.

E pas vizitës, ajo është shprehur tejet e kënaqur me shërbimet dhe kushtet që ofron ky institucion shëndetësor.

Doktoresha Arbënore Baruti-Sefa, është shprehur se për dallim prej vitit të kaluar kur në këtë periudhë, shumica e pacientëve kishin probleme me veshë, këtë vit për shkak të ndryshimeve klimatike, problemet më të shpeshta po hasen tek fyti.

Specialistja Otorinolaringologe, ka disa këshilla për mbrotjen e shëndetit, sa i përket hundës, fytit, dhe veshëve.

Ndryshe, kabineti i ORL-së brenda Institutit të Mjekësisë së Punës në Gjakovës, posedon të gjitha pajisjet për ekzaminimin e veshit, hundës, dhe fytit.

Doktoresha na ka folur në veqanti për këtë pajisje, që i përket fjalës së fundit të teknologjisë, dhe e cila është në shërbim të pacientëve që 2 muaj.

Brenda një muaji, stafi i këtij institucioni shëndetësor, ofron shërbime mjekësore për rreth 600 pacientë.Tv Syri Vision/

Në seancën e fundit të kuvendit të Kosovës deputetja Mimoza Kusari Lila në deklaratën e saj mes tjerash ka thënë se është bërë abuzimi i parasë publike në ndërmarrjen rajonale “Radoniqi” në Gjakovë, në rastin e ndërtimit të Restaurant “Liqeni i Dukagjinit” në zonën e mbrojtur të liqenit dhe sipas saj ky objekt është pa leje dhe me një mori shkeljesh tjera mjedisore. Ishin këto deklarata të cilat bënë që sot kryeshefi ekzekutiv I kompanisë rajonale të ujësjellësit “Gjakova” Ismet Ahmeti së bashku me bordin e drejtorëve të dalin në një konferencë për media.

Artikulli i plotë: KRU “Gjakova” reagon ndaj deklaratave të deputetes Kusari-Lila (Video)

Në qendër të qytetit të Gjakovës u bë hapja solemne e kafiterisë “Kino” e cila përfshinë Lounge Bar dhe Cakery. I pranishëm ishte edhe kryeministri I vendit Ramush Haradinaj, kryetari I komunës së Gjakovës Ardian Gjini e shumë personalitete të tjera.

Artikulli i plotë: Në qendër të qytetit të Gjakovës është hapur Kino Lounge Bar dhe Cakery (Video)

Në pallatin e Kulturës “Asim Vokshi”  u bë promovimi I librit “Fillet e transportit në Gjakovë (1909-1950) nga autori Emin Rizvanolli I cili arriti të përgatisë këtë monografi për gati dy dekada.

Artikulli i plotë: Emin Rizvanolli promovoi librin “Fillet e transportit në Gjakovë (1909-1950) (Video)

Shkolla e muzikës “Prenk Jakova” në Gjakovë të mërkuren mbrëma do të frymojë ndryshe. Kjo për faktin se artdashëshit e muzikës së përpunuar do të kenë mundsinë që të shijojnë performancën e të rinjëve të orkestrës ballkanike.

Artikulli i plotë: Orkestra ballkanike e të rinjëve nesër do të mbaj koncert në Gjakovë (Video)

Një pamje ndryshe e mori qendra e qytetit të Gjakovës përgjatë fundjavës. Kjo për faktin se u bë ekspozimi I veturave klasike nga ponarë të qyteteve të ndryshme të Kosovës. Organizatorë të këtij evenimenti ishte Oldtimer Club “Gjakova”, kurse mbështetës të tij ishin Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport në Gjakovë dhe Ministria e Kulturës Rinisë dhe Sportit.

Artikulli i plotë: Në Gjakovë u ekspozuan 20 vetura Old Timer (Video)

Këto ditë, është rritur fluksi i qytetarëve të Gjakovës por edhe bashkëatdhetarëve që jetojnë jashtë vendit, për t’u pajisur me dokumente.

Artikulli i plotë: Gjakovë: Këtë sezonë më pak aplikime për dokumente në krahasim me vitet e kaluara (Video)

Qytetarët e Gjakovës natën e dytë të festës së miqësisë e filluan me ndjekjen e ndeshjes Brazil-Belgjikë në ekran. Më pas mbrëmja filloj me muzikë të zhanrit rok. Të gjithë të pranishmit patën mundësinë që të dëgjojnë këngë të ndryshme nga rokeri BB Poqi. Nën ritmin e këngës dhe shijes së birrës Elbar si dhe pijeve të tjera freskuese famijarë e të rinjë e shijuan këtë mbrëmje verore. Festa dedikuar miqësisë së vërtetë, po mirëpritet nga qytetarët të cilët thanë se kanë ardhur për të kaluar një mbrëmje të mrekullueshme nën shoqërinë e miqve të tyre dhe muzikës live.

Në këtë mbrëmje I pranishëm ishte edhe kryeyari I komunës së Gjakovës Ardian Gjini dhe bashkëpunëtorët e tjerë komunal. Por përveq këtij evenimenti në qytetin e Gjakovës përgjatë sezonit veror do të ketë edhe festa të tjera.

Por atmosfera u ndez edhe më shumë kur në skenë doli këngëtari gjakovar Valon Shehu I cili me performancën e tij fantastike bëri që edhe publiku të këndoj bashkë me të. Të gjithë të pranishmit patën mundësinë që deri në orët e vona të argëtohen me këngë të ndryshme të muzikës së mirëfilltë shqiptare.

Kjo mbrëmje u gërshetua me një atmosferë miqësore, argëtuese dhe mbi të gjitha me muzikë të përzgjedhur. Festa e miqësisë e cila po mbahet tek pazari I vjetër do të vazhdojë sonte dhe neser ku do të performojnë artistë të skenës shqiptare./TV Syri Vision/

Federata e Volejbollit të Kosovës në bashkëpunim me Klubin e Volejbollit “Vëllaznimi” dhe Komunën e Gjakovës gjegjësisht drejtorinë për Kluturë, Rini dhe Sport për herë të parë kanë organizuar Kampionatin Ballkanik në volejboll për grupmoshën U17 në konkurencën e femrave.

Artikulli i plotë: Për herë të parë në Gjakovë do të mbahet kampionati ballkanik I volejbollit (Video)

Ka filluar edicioni i 6-të i manifestimit letrar ndërkufitar "Muzat e Alpeve 2018" I organizuar nga Shoqata Rajonale e Shkrimtarëve nga Kosova, Mali i Zi dhe Shqipëria “TEUTA”. E pikëtakimi I shkrimtarëve dhe dashamirëve të fjalës së shkruar ishte qyteti I Gjakovës konkretisht salla solemne e pallatit të Kulturës

Artikulli i plotë: Edicioni I 6-të I manifestimit letrar “Muzat e Alpeve” nis në Gjakovë (Video)

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing