Parashikimi i motit për sot dhe nesër

Parashikimi i motit për sot dhe nesër

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHMK) njofton se sot dhe nesër në vijim vendi ynë do të ndikohet nga masat e ajrit me presion të rritur atmosferik. Në këto kushte anticiklonike do të mbajë mot me…

Vitia: Vaksina AstraZeneca nuk ka pasur efekte anësore tek asnjë i vaksinuar në Kosovë

Vitia: Vaksina AstraZeneca nuk ka pasur efekte anësore tek asnjë i vaksinuar në Kosovë

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia ka thënë se të vaksinuarit në Kosovë nuk kanë pasur asnjë efekt anësor deri më tani. Gjatë konferencën për medie në Qendrën e Vaksinimit, në sallën “1 Tetori”, Vitia tha…

Ambasada e SHBA-së: Miqësia dhe përkushtimi për Kosovën nuk është lëkundur kurrë

Ambasada e SHBA-së: Miqësia dhe përkushtimi për Kosovën nuk është lëkundur kurrë

Zyrat e përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, më 8 prill të vitit 2008 ishin kthyer në Ambasadë. Në një njoftim të Ambasadës së SHBA-së në Kosovë thuhet se vendndodhja e përfaqësuesve…

Vitia: Kontingjenti i dytë me vaksina arrin maksimumi në fillim të majit

Vitia: Kontingjenti i dytë me vaksina arrin maksimumi në fillim të majit

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, tha se kontingjenti i dytë i vaksinave kundër Covid-19 pritet të vijë në Kosovë në fund të prillit ose në fillim të majit, raporton Ekonomia Online. Vitia gjatë një vizite…

Edhe në Gjakovë nis vaksinimi për të gjithë personat mbi 85 vjeç

Edhe në Gjakovë nis vaksinimi për të gjithë personat mbi 85 vjeç

Tefik Jakupi me bashkëshorten u drejtuan për në Qendrën e Mjekësisë Familjare-Qabrat, me qëllim që të marrin vaksinën e cila shërben për mbrojtjen ndaj virusit covid-19. Krejt kjo pasiqë nga dita e sotme ka filluar…

Ambasadori i Norvegjisë i ofron mbështetje Haxhiut për reformat në sistemin e drejtësisë

Ambasadori i Norvegjisë i ofron mbështetje Haxhiut për reformat në sistemin e drejtësisë

Në këtë takim ambasadori Grondahl bëri një prezantim të punës dhe përkrahjes që Ambasada norvegjeze u ka ofruar institucioneve të Kosovës dhe njoftoi më tej për angazhimin e tyre në të ardhmen. Ambasadori Grondahl e…

Jep dorëheqje Kryeshefi i Trepçës

Jep dorëheqje Kryeshefi i Trepçës

U.D. Kryeshefit Ekzekutiv në ndërmarrjen Trepça Sh.A., Enes Muzaqi, ka dhënë dorëheqje nga kjo pozitë, ndërsa në vend të tij është emëruar dikush tjetër. Mësohet se pas dorehëqjes së Kryeshefit Enes Muzaqi, në pozitën e…

Paraburgim për të dyshuarin që i ofroi ryshfet zyrtarit policor

Paraburgim për të dyshuarin që i ofroi ryshfet zyrtarit policor

Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda gjyqtarja e procedurës – Teuta Krusha, ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje tridhjetë (30) ditë, e cila do të llogaritet prej kohës së arrestimit 06.04.2021…

Alarmante: Në Brazil zbulohen 18 mutacione të Covid, një i ngjashëm me atë të Afrikës së Jugut

Alarmante: Në Brazil zbulohen 18 mutacione të Covid, një i ngjashëm me atë të Afrikës së Jugut

Shkencëtarët në Brazil zbuluan një lloj të koronavirusit të ri (COVID-19) të papërcaktuar më parë i cili përbëhet nga 18 kombinime. AA Agenccy i referohet lajmit të dhënë nga ‘O Globo’ me bazë në Rio…

Abdixhiku takim virtual me zëvendëspresidentin e Parlamentit Evropian, flasin për integrimin e Kosovës në BE

Abdixhiku takim virtual me zëvendëspresidentin e Parlamentit Evropian, flasin për integrimin e Kosovës në BE

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku me bashkëpunëtorë kanë mbajtur një takim virtual me Zëvendëspresidentin e Parlamentit Evropian, Rainer Wieland. Wieland e uroi kryetarin Abdixhiku për detyrën e re dhe konfirmoi gatishmërinë për thellimin e bashkëpunimit…