1. Home
  2. Lajme

Category: Vendore

Raportimet se nga sot do të rritet sërish çmimi i derivateve, flet kryetari i Shoqatës së Naftëtarëve

Raportimet se nga sot do të rritet sërish çmimi i derivateve, flet kryetari i Shoqatës së Naftëtarëve

GjatĂ« ditĂ«s sĂ« djeshme, nĂ« media u raportua se nga dita e sotme pritet tĂ« ketĂ« rritje tĂ« mĂ«tutjeshme tĂ« çmimit tĂ« derivateve nĂ« KosovĂ«s. Rritja u raportua se pritet tĂ« shkojĂ« nga 5 deri…

Katër raste të dhunës në familje në 24 orët e fundit

Katër raste të dhunës në familje në 24 orët e fundit

Policia e KosovĂ«s ka raportuar se pĂ«r 24 orĂ« kanĂ« ndodhur katĂ«r raste tĂ« dhunĂ«s nĂ« familje. Sipas PolicisĂ«, rastet e dhunĂ«s kanĂ« ndodhur nĂ« PrishtinĂ«, Deçan, GjakovĂ« dhe MalishevĂ«. PrishtinĂ« 27.04.2022-07:15. Ă‹shtĂ« arrestuar i…

Ish-zëdhënësi i Albright zbulon momentet e rralla të saj në karrierë, veçon këmbënguljen për Kosovën

Ish-zëdhënësi i Albright zbulon momentet e rralla të saj në karrierë, veçon këmbënguljen për Kosovën

Me tĂ« pĂ«rfunduar ceremonia e funeralit tĂ« Madeleine Albright, ish NdihmĂ«s Sekretari i Shtetit pĂ«r Çështjet Publike dhe zĂ«dhĂ«nĂ«si kryesor kur e ndjera ishte Sekretare e Shtetit, James P. Rubin, shkroi njĂ« kolumne pĂ«r tĂ«,…

Sulmet në veri ndaj Policisë së Kosovës, BE: Të shmangen spekulimet e panevojshme që mund të shtojnë tensione

Sulmet në veri ndaj Policisë së Kosovës, BE: Të shmangen spekulimet e panevojshme që mund të shtojnë tensione

PjesĂ«tarĂ«t e PolicisĂ« sĂ« KosovĂ«s ditĂ«ve dhe javĂ«ve tĂ« fundit kanĂ« qenĂ« cak i disa sulmeve nĂ« veri tĂ« vendit. Nga 13 deri mĂ« 26 prill, Policia e KosovĂ«s u sulmua gjashtĂ« herĂ«. Sulmet ndaj tyre…

412 raste aktive me coronavirus në Kosovë

412 raste aktive me coronavirus në Kosovë

Ministria e ShĂ«ndetĂ«sisĂ«, sipas tĂ« dhĂ«nave nga Instituti KombĂ«tar i ShĂ«ndetĂ«sisĂ« Publike tĂ« KosovĂ«s, informon se nĂ« total numri i rasteve aktive me coronavirus Ă«shtĂ« 412. Numri i pĂ«rgjithshĂ«m i tĂ« shĂ«ruarve Ă«shtĂ« 224.454, ndĂ«rkaq…

​Para 15 vjetësh ekipi fakt-mbledhës i Këshillit të Sigurimit vizitoi Krushën e Vogël

​Para 15 vjetësh ekipi fakt-mbledhës i Këshillit të Sigurimit vizitoi Krushën e Vogël

NjĂ« delegacion fakt-mbledhĂ«s i KĂ«shillit tĂ« Sigurimit mĂ« 28 prill 2007 arriti pĂ«r vizitĂ« nĂ« KrushĂ« tĂ« VogĂ«l, ku serbĂ«t kryen masakra tĂ« tmerrshme ndaj popullatĂ«s sĂ« pafajshme shqiptare gjatĂ« luftĂ«s sĂ« fundit nĂ« KosovĂ«.…

Mblidhet Kuvendi i Kosovës

Mblidhet Kuvendi i Kosovës

Sot seanca e Kuvendit DeputetĂ«t e Kuvendit tĂ« KosovĂ«s do tĂ« mblidhen sot pĂ«r tĂ« mbajtur seancĂ« plenare. Pas shterimit tĂ« pikave tĂ« zakonshme, deklarimeve jashtĂ« rendit tĂ« ditĂ«s dhe pyetjeve parlamentare, nĂ« rend dite…

​Parashikimi i motit

​Parashikimi i motit

Temperaturat nĂ« KosovĂ« kanĂ« pĂ«suar rĂ«nie. GjatĂ« ditĂ«s sĂ« sotme pritet qĂ« tĂ« mbretĂ«rojĂ« mot i vranĂ«t nĂ« gjithĂ« vendin. Parashihen reshje shiu dhe vende-vende shkarkime rrufesh. Sipas Institutit Hidrometeorologjik, temperaturat minimale do tĂ« lĂ«vizin…

Ambasadori Abott bën thirrje të zgjidhet fati i të zhdukurve

Ambasadori Abott bën thirrje të zgjidhet fati i të zhdukurve

Ambasadori i BritanisĂ« sĂ« Madhe nĂ« KosovĂ«, Nicholas Abott,  ka bĂ«rĂ« thirrje qĂ« tĂ« zgjidhet fati i tĂ« pagjeturve nĂ« ditĂ«n kombĂ«tare tĂ« tyre. “Sot Ă«shtĂ« Dita KombĂ«tare e Personave tĂ« Zhdukur nĂ« KosovĂ«. PĂ«r…

Kur do të miratohet në Qeveri Ligji për Paga, përgjigjet Sveçla

Kur do të miratohet në Qeveri Ligji për Paga, përgjigjet Sveçla

Ministri i PunĂ«ve tĂ« Brendshme, Xhelal Sveçla ka thĂ«nĂ« se Ligji pĂ«r Paga Ă«shtĂ« drejt finalizimit. GjatĂ« raportimit nĂ« Komisionin pĂ«r AdministratĂ« Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rural, Sveçla tha se pas dakordimit tĂ«…