1. Home
  2. Lajme

Category: Vendore

Një milion e 700 mijë euro për mësimdhënësit me probleme shëndetësore

Një milion e 700 mijë euro për mësimdhënësit me probleme shëndetësore

Ministria e Arsimit, ka ndarĂ« pĂ«r vitin 2022 grantin prej 1 milion e 700 mijĂ« euro pĂ«r mĂ«simdhĂ«nĂ«sit me probleme shĂ«ndetĂ«sore, nga i cili do tĂ« pĂ«rfitojnĂ« rreth 300 mĂ«simdhĂ«nĂ«s. Kjo ministri Ă«shtĂ« duke punuar nĂ«…

Kongresmeni amerikan i kërkon pesëshes evropiane njohjen e Kosovës

Kongresmeni amerikan i kërkon pesëshes evropiane njohjen e Kosovës

Kongresmeni amerikan, Ritchie Torres, i ka bĂ«rĂ« thirrje pesĂ«shes evropiane pĂ«r njohjen e pavarĂ«sisĂ« sĂ« KosovĂ«s. Torres konkretisht u ka bĂ«rĂ« thirrje Qipros, GreqisĂ«, RumanisĂ«, SllovakisĂ« dhe SpanjĂ«s qĂ« tĂ« njohin KosovĂ«n, kĂ«shtu duke hapur…

Në ShSKUK po trajtohen 11 pacientë të konfirmuar me coronavirus

Në ShSKUK po trajtohen 11 pacientë të konfirmuar me coronavirus

NĂ« ShĂ«rbimin Spitalor Klinik dhe Universitar tĂ« KosovĂ«s po trajtohen 11 pacientĂ« tĂ« konfirmuar nga coronavirusi. NĂ« trajtim janĂ« edhe 3 pacientĂ« post-COVID19. Me oksigjeno-terapi janĂ« 6 pacientĂ«, kurse nĂ« Mjekim Intensiv po trajtohen 2…

Vazhdohet edhe sot me deklaratën përmbyllëse ndaj Gucatit dhe Haradinajt

Vazhdohet edhe sot me deklaratën përmbyllëse ndaj Gucatit dhe Haradinajt

Dhomat e Specializuara tĂ« Speciales nĂ« HagĂ« kanĂ« bĂ«rĂ« tĂ« ditur se edhe sot do tĂ« ketĂ« seancĂ« gjyqĂ«sore ndaj ish-kryetarit tĂ« OVL UÇK-sĂ«, Hysni Gucatit, si dhe ndaj nĂ«nkryetarit, Nasim Haradinaj. NĂ« njoftimin e…

Mehaj falënderon kongresistin Torres për mbështetje ndaj Kosovës

Mehaj falënderon kongresistin Torres për mbështetje ndaj Kosovës

Ministri i Mbrojtjes Armend Mehaj ka falĂ«nderuar kongresistin amerikan Ritchie Torres, pĂ«r fushatĂ«n lobuese pĂ«r anĂ«tarĂ«simin e pĂ«rshpejtuar tĂ« KosovĂ«s nĂ« NATO dhe BE. “Pas deklaratave publike zyrtare nĂ« instancat politikĂ«-bĂ«rĂ«s amerikane, kongresisti Torres tani…

​Kuvendi i KosovĂ«s edhe sot me seancĂ« plenare

​Kuvendi i KosovĂ«s edhe sot me seancĂ« plenare

Edhe sot Kuvendi i KosovĂ«s do tĂ« mbajĂ« seancĂ« plenare. NĂ« vazhdimin e kĂ«saj seance plenare nĂ« rend dite do tĂ« jenĂ« pikat e papĂ«rfunduar nga seanca e jashtĂ«zakonshme e mbajtur mĂ« 24 dhe 26…

​633 raste aktive me COVID-19

​633 raste aktive me COVID-19

Aktualisht nĂ« KosovĂ« janĂ« 633 raste aktive me koronavirus. Sipas tĂ« dhĂ«nave tĂ« Institutit KombĂ«tar tĂ« ShĂ«ndetĂ«sisĂ« Publike tĂ« KosovĂ«s (IKShPK) Prishtina prinĂ« me numrin e raste aktive, ku aktualisht janĂ« 164 raste, e pasuar…

Moti sot në Kosovë

Moti sot në Kosovë

GjatĂ« ditĂ«s sĂ« sotme parashihet tĂ« mbajĂ« mot i vranĂ«t dhe me intervale me diell. Instituti Hidrometeorologjik i KosovĂ«s (IHMK) ka njoftuar se temperaturat do tĂ« lĂ«vizin ndĂ«rmjet -1 -1 gradĂ« Celsius, kurse maksimalet e…

​Fillon vendosja e stikersave nĂ« automjetet e regjistruara

​Fillon vendosja e stikersave nĂ« automjetet e regjistruara

Prej sot ka filluar vendosja e stikersave nĂ« automjetet e regjistruara. Krejt kjo me synim qĂ« tĂ« ulet numri i automjeteve tĂ« paregjistruara. Guvernatori i BankĂ«s Qendrore (BQK), Fehmi Mehemti, zĂ«vendĂ«sministri i Mjedisit, Planifikimit HapĂ«sinor…

Ministria e Shëndetësisë publikon raportin e fundit për COVID-19

Ministria e Shëndetësisë publikon raportin e fundit për COVID-19

Ministria e ShĂ«ndetĂ«sisĂ«, sipas tĂ« dhĂ«nave nga Instituti KombĂ«tar i ShĂ«ndetĂ«sisĂ« Publike tĂ« KosovĂ«s, informon: NĂ« 24 orĂ«t e fundit janĂ« dhĂ«nĂ« 356 doza tĂ« vaksinĂ«s kundĂ«r COVID-19. Prej fillimit tĂ« vaksinimit nĂ« tĂ« gjitha…