1. Home
  2. Lajme

Category: Vendore

​Arrestohet profesori i dyshuar për pedofili në Prizren

​Arrestohet profesori i dyshuar për pedofili në Prizren

Prokuroria Themelore nĂ« Prizren, ka njoftuar se me urdhĂ«r tĂ« prokurorit kujdestar Ă«shtĂ« ndaluar i dyshuari F.K., nĂ« kohĂ«zgjatje prej 48 orĂ«ve. I dyshuari F.K., dyshohet se ka kryer veprĂ«n penale “Ofrimi i materialit pornografik…

​Murati: Banka Botërore po e merr shembull Kosovën për menaxhim të krizës energjetike

​Murati: Banka Botërore po e merr shembull Kosovën për menaxhim të krizës energjetike

Ministri i Financave, PunĂ«s dhe Transfereve, Hekuran Murati ka thĂ«nĂ« se nĂ«se duhet tĂ« bĂ«het hetim parlamentar pĂ«r çështjen e energjisĂ«, atĂ«herĂ« duhet tĂ« pĂ«rfshirĂ« periudhĂ«n prej vitit 2008 e tutje. NĂ« seancĂ«n e sotme…

Kurti: Rritja e pagës minimale ishte vetëm një pjesë e luftës së qeverisë për të drejtat e punës

Kurti: Rritja e pagës minimale ishte vetëm një pjesë e luftës së qeverisë për të drejtat e punës

NĂ« DitĂ«n BotĂ«rore tĂ« SigurisĂ« dhe ShĂ«ndetit nĂ« PunĂ«, kryeministri Albin Kurti, ka thĂ«nĂ« se rritja e pagĂ«s minimale ishte veç njĂ« pjesĂ« e luftĂ«s sĂ« QeverisĂ« pĂ«r tĂ« drejtat e punĂ«s, pĂ«rfshirĂ« shĂ«ndeti dhe…

Izolimi shtetëror pengesë në zhvillimin e potencialit tek të rinjtë

Izolimi shtetëror pengesë në zhvillimin e potencialit tek të rinjtë

TĂ« rinjtĂ« e KosovĂ«s pĂ«r gjetjen e njĂ« pune ose qĂ« tĂ« kenĂ« njĂ« jetĂ« tĂ« siguruar, nuk kanĂ« njĂ« mundĂ«si tĂ« garantuar. Kur zhvillimet ekonomike dhe politike nĂ« vendin e tyre nuk ecin siç…

​BSPK vendos për grevë njëorësh më 12 maj e protestë më 20 maj

​BSPK vendos për grevë njëorësh më 12 maj e protestë më 20 maj

TĂ« gjithĂ« punĂ«torĂ«t e sektorit publik mĂ« datĂ«n 12 maj do tĂ« mbajnĂ« grevĂ« njĂ«orĂ«sh. PĂ«rveç kĂ«tij veprimi sindikal, BSPK ka vendosur qĂ« njĂ« javĂ« mĂ« pas, mĂ« datĂ« 20 maj, tĂ« organizojĂ« protestĂ«, pasi…

​Konjufca për Golob: Të kemi kujdes si i referohemi atij që nesër mund të jetë kryeministër i Sllovenisë

​Konjufca për Golob: Të kemi kujdes si i referohemi atij që nesër mund të jetë kryeministër i Sllovenisë

Kryetari i Kuvendit tĂ« KosovĂ«s, Glauk Konjufca ka kĂ«shilluar deputetĂ«t qĂ« tĂ« kenĂ« kujdes si i referohen kryetarit tĂ« PartisĂ« LĂ«vizja pĂ«r Liri nĂ« Slloveni, Robert Golob i cili pĂ«rmendet nĂ« skandalin financiar ku Ă«shtĂ«…

Konjufca dhe Tahiri sqarohen për sharjen në Kuvendin e Kosovës

Konjufca dhe Tahiri sqarohen për sharjen në Kuvendin e Kosovës

Shefi i GP parlamentar tĂ« PDK-sĂ«, Abelard Tahiri, gjatĂ« njĂ« pĂ«rplasje nĂ« Kuvend me deputetĂ«t e pozitĂ«s, tĂ« cilĂ«t krijonin zhurmĂ« derisa ai tentonte t’i kundĂ«rpĂ«rgjigjej ministres sĂ« DrejtĂ«sisĂ«, Albulena Haxhiut, Ă«shtĂ« dĂ«gjuar duke sharĂ«…

Kompozitori modern dhe muzika tradicionale

Kompozitori modern dhe muzika tradicionale

KompozitorĂ«t tanĂ« tĂ« muzikĂ«s profesionale qĂ« nga fillet e saja (tĂ« viteve ’60-ta dhe ’70-ta), kredon e tyre krijuese e ndĂ«rtojnĂ« kryesisht nĂ« bindjen e thellĂ« se krijimtaria e tyre domosdoshmĂ«risht duhet tĂ« jetĂ« e…

Jasharaj: Qeveria po mendon t’i vazhdojë shtesat prej 100 euro për mësimdhënësit

Jasharaj: Qeveria po mendon t’i vazhdojë shtesat prej 100 euro për mësimdhënësit

Presioni pĂ«r QeverinĂ« Kurti po rritet nga tĂ« gjitha sindikatat. Bashkimi i Sindikata tĂ« Pavarura tĂ« KosovĂ«s do tĂ« mblidhet nĂ« orĂ«n 11:00 pĂ«r tĂ« negociuar hapat e radhĂ«s karshi kĂ«rkesave tĂ« tyre tĂ« dorĂ«zuara…

Ambasadori amerikan shprehet i nderuar me pjesëmarrjen e Osmanit dhe Kurtit në funeralin e Albright

Ambasadori amerikan shprehet i nderuar me pjesëmarrjen e Osmanit dhe Kurtit në funeralin e Albright

Ambasadori i Shteteve tĂ« Bashkuara tĂ« AmerikĂ«s nĂ« KosovĂ«, Jeff Hovenier, po ndjehet i nderuar me pjesĂ«marrjen e presidentes Vjosa Osmani dhe kryeministrit Albin Kurti nĂ« Washginton, nĂ« ceremoninĂ« e varrimit tĂ« ish-sekretares Madeleine Albright.…