Qeveria e Kosovës vendos sanksione të reja për mercenarët e grupit rus “Wagner”

Qeveria e Kosovës, sot në mbledhjen e rregullt, vendosi sanksione të reja kundër grupit të mercenarëve rusë “Wagner”.

Vendimi për sanksione të reja u mor në mbledhjen e Qeverisë së Kosovës.

Kryeministri Kurti tha se vendosja e sanksioneve është në bashkërendim të plotë me partnerët ndërkombëtarë.

“Vendim për ndryshimin dhe plotësimin e Vendimit të Qeverisë Nr. 03/78, të datës 16 maj 2022, për vendosjen e masave kufizuese kundër Grupit Wagner – një entitet ushtarak privat i pa inkorporuar, me bazë në Rusi”, thuhet në vendimin e Qeverisë.

Mercenarët nga grupi famëkeq rus “Wagner” dyshohet se kanë qenë pjesë grupeve kriminale serbe në veri të Kosovës gjatë vendosjes së barrikadave.

Ndërsa, presidentja Osmani, kohë më parë ka deklaruar se grupi famëkeq “Wagner” po punon me paraushtarakët serbë në kontrabandimin e armëve dhe uniformave ushtarake në Kosovë.Reklama

“Ata sjellin armë dhe uniforma, por nuk janë formalisht pjesë e ushtrisë serbe. Serbia dëshiron të arrijë qëllimet e saja pa u quajtur operacion ushtarak”, pohoi e para e shtetit të Kosovës, në një intervistë për gazetën britanike, The Telegraph.

/Telegrafi/

Read Previous

Përmirësimi i sistemit energjetik, qeveria miraton huazimin e mbi 25 milionë eurosh nga kompania gjermane

Read Next

SHBA e BE me mesazhe të qarta për Kurtin e Vuçiqin: Zbatojeni marrëveshjen, nuk duam krizë të re