Për nder të 100 vjetorit të Rexho Mulliqit, Filharmonia e Kosovës mban dy koncerte në Portugali

Për nderë të 100 vjetorit të lindjes së kompozitorit Rexho Mulliqi, Kori dhe Orkestra e Filharmonisësë Kosovës do të mbajnë dy koncerte me muzikë arstistike në shtetin e Portugalisë.

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, përmes një njoftimi në facebook ka bërë të ditur se koncertet do të mbahen në Qendrën Kulturore Belem dhe në Katedralen e qytetit të Bragas.

“Kori dhe Orkestra e Filharmonisë së Kosovës do të prezantohen me dy koncerte në Portugali. Të hënën nga ora 19:00 në Qendrën Kulturore Belem në kuadër të Javës Kulturore të Kosovës, Orkestra dhe Kori në drejtimin e Baki Jasharit do të intepretojnë vepra nga Rexho Mulliqi, Valton Beqiri dhe Karl Jenkins. Dy ditë më vonë Filharmonia do të prezantohet me koncert edhe në Katedralen e qytetit të Bragas prej orës 21:30.”, thuhet në njoftimin e MKRS-së.

Dje është shënuar 100 vjetori i lindjes së kompozitorit të mirënjohur Rexho Mulliqi, dhe këto ditë Filharmonia e Kosovës ka mbajtur një koncert me vepra të kompozitorëve të huaj dhe të Mulliqit, duke i dhuruar qytetarëve të Prishtinës një natë të pa harrueshme me muzikë artistike.

Filharmonia e Kosovës vitin 2023 e ka shpallur si viti i Rexho Mulliqit për shkak të këtij përvjetori jubilar, ku gjithë aktivitetin e saj do ta fokusojë te veprimtaria e kompozitorit të mirënjohur shqiptarë.

/KultPlus.com/

Read Previous

Nga cila moshë duhet të fillohet palestra, flet trajneri Granit Curri

Read Next

Gjermania përshëndet dakordimin në Ohër