1. Home
  2. Lajme

Category: Vendore

​Mostra e dyshuar pĂ«r linĂ« e majmunit rezulton negative

​Mostra e dyshuar pĂ«r linĂ« e majmunit rezulton negative

Ministria e ShĂ«ndetĂ«sisĂ« dhe Instituti KombĂ«tar i ShĂ«ndetĂ«sisĂ« Publike njoftojnĂ« se mostra e pacientit kosovar tĂ« dyshuar nĂ« linĂ« e majmunĂ«ve, e dĂ«rguar pĂ«r testim nĂ« LaboratorĂ«t e HolandĂ«s ka rezultuar negative. Siç dihet nga…

Nesër shqyrtohet nga Komisioni i Venecias, ky është opinioni i SHBA-së për vetting-un në Kosovë

Nesër shqyrtohet nga Komisioni i Venecias, ky është opinioni i SHBA-së për vetting-un në Kosovë

Ambasada e Shteteve tĂ« Bashkuara tĂ« AmerikĂ«s nĂ« KosovĂ« kĂ«rkon nga Ministria e DrejtĂ«sisĂ« implementimin me pĂ«rpikmĂ«ri tĂ« rekomandimeve qĂ« pritet tĂ« lĂ«shohen nesĂ«r nga Komisioni i Venecias mbi Koncept-Dokumentin pĂ«r Vettingun e GjyqtarĂ«ve dhe…

Nëntë raste të dhunës në familje për 24 orë

Nëntë raste të dhunës në familje për 24 orë

Policia e KosovĂ«s ka njoftuar pĂ«r nĂ«ntĂ« raste tĂ« dhunĂ«s nĂ« familje nĂ« raportin 24 orĂ«sh. Rastet e dhunĂ«s kanĂ« ndodhur nĂ« FushĂ« KosovĂ«, GraçanicĂ«, Obiliq, PrishtinĂ«, Prizren, Rahovec, GjakovĂ«, MalishevĂ« dhe MitrovicĂ«. FushĂ« KosovĂ«…

Caktohet data, ja kur do të mbahet mbledhja e përbashkët mes Qeverisë së Kosovës dhe Shqipërisë

Caktohet data, ja kur do të mbahet mbledhja e përbashkët mes Qeverisë së Kosovës dhe Shqipërisë

MĂ« datĂ« 20 Qershor Ă«shtĂ« vendosur tĂ« mbahet nĂ« PrishtinĂ«, KosovĂ« mbledhja e pĂ«rbashkĂ«t e dy qeverive shqiptare. Mbledhja e fundit u mbajt mĂ« 26 nĂ«ntor nĂ« Elbasan. Ajo ishte mbledhja e parĂ« mes dy…

Michel: ËshtĂ« mirĂ« qĂ« Kosova t’i bashkohet nismave rajonale, pĂ«r vizat vendosin njĂ« nga njĂ« vendet e BE-sĂ«

Michel: ËshtĂ« mirĂ« qĂ« Kosova t’i bashkohet nismave rajonale, pĂ«r vizat vendosin njĂ« nga njĂ« vendet e BE-sĂ«

Presidenti i KĂ«shillit Evropian, Charles Michel nĂ« njĂ« konferencĂ« pĂ«r media, pas takimit me presidenten Vjosa Osmani, Ă«shtĂ« shprehur se BE-ja do tĂ« vazhdoj tĂ« mbĂ«shtes KosovĂ«n. Ai tutje shtoi se Ballkani PerĂ«ndimor Ă«shtĂ« prioritet…

​Osmani kĂ«rkon nga presidenti i KE-sĂ« liberalizimin e vizave

​Osmani kĂ«rkon nga presidenti i KE-sĂ« liberalizimin e vizave

Presidentja e KosovĂ«s, Vjosa Osmani, ka kĂ«rkuar nga presidenti i KĂ«shillit tĂ« EvropĂ«s, Charles Michel, qĂ« liberalizimi i vizave pĂ«r qytetarĂ«t e KosovĂ«s tĂ« pĂ«rmbyllet sa mĂ« parĂ«. Pas takimit me Michel, Osmani tha se…

Kosova merr pjesë në takimin e ministrave të NATO-s për mbrojtjen e Ukrainës nga Rusia

Kosova merr pjesë në takimin e ministrave të NATO-s për mbrojtjen e Ukrainës nga Rusia

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka njoftuar se bashkĂ« me gjeneralmajor Bashkim Jasharin, kĂ«tĂ« tĂ« mĂ«rkurĂ« kanĂ« udhĂ«tuar nĂ« Bruksel pĂ«r tĂ« marrĂ« pjesĂ« nĂ« takimin mujor tĂ« Grupit tĂ« Kontaktit tĂ« Mbrojtjes sĂ« UkrainĂ«s…

12 vjet nga vdekja e Bekim Fehmiut, ikonës së papërsëritshme të kinematografisë shqiptare

12 vjet nga vdekja e Bekim Fehmiut, ikonës së papërsëritshme të kinematografisë shqiptare

Aktori Bekim Fehmiu lindi në Sarajevë më 1 Qershor 1936. Rrjedh nga njĂ« familje e njohur gjakovare. Babai i tij, Ibrahim Fehmiu, ishte patriot i shquar, njĂ«ri ndĂ«r mĂ«suesit e gjeneratĂ«s sĂ« parĂ« nĂ« KosovĂ« dhe propagandues i madh i…

Lista e plotĂ« me emrat e zyrtarĂ«ve qĂ« do t’u kontrollohet pasuria nga shteti

Lista e plotĂ« me emrat e zyrtarĂ«ve qĂ« do t’u kontrollohet pasuria nga shteti

Agjencia KundĂ«r Korrupsionit (AKK), ka bĂ«rĂ« kĂ«tĂ« tĂ« mĂ«rkurĂ« hedhjen e shortit pĂ«r tĂ« hetuar pasurinĂ« e tĂ«rĂ«sishme tĂ« 20 pĂ«r qind tĂ« zyrtarĂ«ve qĂ« e kanĂ« deklaruar atĂ«. NĂ« mesin e zyrtarĂ«ve tĂ« pĂ«rzgjedhur…

52 raste aktive me coronavirus në Kosovë

52 raste aktive me coronavirus në Kosovë

Ministria e ShĂ«ndetĂ«sisĂ«, sipas tĂ« dhĂ«nave nga Instituti KombĂ«tar i ShĂ«ndetĂ«sisĂ« Publike tĂ« KosovĂ«s, informon se nĂ« total numri i rasteve aktive me coronavirus Ă«shtĂ« 52. Numri i pĂ«rgjithshĂ«m i tĂ« shĂ«ruarve Ă«shtĂ« 225.259, ndĂ«rkaq…