• 22 March, 2023
  1. Home
  2. Lajme

Category: Vendore

37 raste pozitive me covid-19 në Gjakovë

37 raste pozitive me covid-19 në Gjakovë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 4.351 mostra të marra nga…

Si po trajtohen mbeturinat pas procesit antiCovid

Si po trajtohen mbeturinat pas procesit antiCovid

Infektologë dhe përfaqësues të organizatave joqeveritare që merren me mbrojtjen e mjedisit, shprehin shqetësimet e tyre rreth menaxhimit dhe trajtimit të mbeturinave nga procesi i vaksinimit kundër COVID-19, siç janë shiringat, ampulat e qelqit, por…

Fillon puna për vettingun në Ministrinë e Drejtësisë

Fillon puna për vettingun në Ministrinë e Drejtësisë

Genc Nimoni, shefi i kabinetit të ministres së Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka bërë të ditur se tashmë procesi i Vettingut në Ministrinë e Drejtësisë ka filluar, transmeton Gazeta Sinjali. “Vetingu: Tashmë në Ministrinë e Drejtësisë,…

9 të vdekur e 571 raste të reja

9 të vdekur e 571 raste të reja

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik të Kosovës ka publikuar raportin 24-orësh të COVID-19. Në 24-orët e fundit janë konfirmuar 9 viktima dhe 571 raste të reja me COVID-19. “Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë…

LVV pas fitores së shënuar në zgjedhjet parlamentare, synon fitore edhe në zgjedhjet lokale

LVV pas fitores së shënuar në zgjedhjet parlamentare, synon fitore edhe në zgjedhjet lokale

Lëvizja Vetëvendosje pas fitores së shënuar në zgjedhjet parlamentare, synon fitore edhe në zgjedhjet lokale. Madje në zgjedhjet që pritet të mbahen në nëntor të këtij viti, LVV synon fitore masive nëpër komuna. Kështu thuhet…

Vetëvendosje, mban mbledhjen e qendrave

Vetëvendosje, mban mbledhjen e qendrave

“Ndryshimit të madh që ndodhi përmes referendumit gjithpopullor në nivelin nacional, në vjeshtën e këtij viti do t’i bashkërendohet edhe fitorja masive në komunat e Republikës së Kosovës”. Dje është mbajtur mbledhja e Qendrave të…

​Krasniqi: Qeveria urgjentisht të merret me trajtimin e ekonomisë

​Krasniqi: Qeveria urgjentisht të merret me trajtimin e ekonomisë

Trajtimi i problemeve ekonomike, shqyrtimi i marrëveshjeve me Bashkimin Evropian dhe vendet e rajonit për liberalizimin e tregut, ligji për tregti të brendshme dhe krijimi i Gjykatës Komerciale, janë ndër rastet urgjente me të cilat…

Nuk e përmendi UÇK-në në 22 vjetorin e Betejës së Koshares, reagime të shumta në adresë të presidentes Osmani

Nuk e përmendi UÇK-në në 22 vjetorin e Betejës së Koshares, reagime të shumta në adresë të presidentes Osmani

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani në përkujtim të 22 vjetorit të Betejës së Koshares, nuk e ka përmendur Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), gjë e cila ka ngjallur shumë reagime dhe debate të…

Uk Lushi i Batalionit të Atlantikut: Kryeministër ne nuk ishim pa emër, mos hezito ta përmendësh UÇK’në

Uk Lushi i Batalionit të Atlantikut: Kryeministër ne nuk ishim pa emër, mos hezito ta përmendësh UÇK’në

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dje në profilin e tij zyrtar në ‘twitter’ ka shkruar për Betejën e Koshares, e cila ka rastisur të jetë në të njëjtën ditë kur Kosova shënon edhe Ditën e…

Çka ndodhë me mbeturinat nga procesi i vaksinimit në Kosovë?

Çka ndodhë me mbeturinat nga procesi i vaksinimit në Kosovë?

Infektologë dhe përfaqësues të organizatave joqeveritare që merren me mbrojtjen e mjedisit, shprehin shqetësimet e tyre rreth menaxhimit dhe trajtimit të mbeturinave nga procesi i vaksinimit kundër COVID-19, siç janë shiringat, ampulat e qelqit, por…