• 22 March, 2023
  1. Home
  2. Lajme

Category: Vendore

Nuk përmbahet zyrtari i VV-së: Bashkimi i shqiptarëve me pushkë ose referendum

Nuk përmbahet zyrtari i VV-së: Bashkimi i shqiptarëve me pushkë ose referendum

Fidan Ademi, Drejtori i Inspekcionit në komunën e Mitrovicës, ka bërë një postim të çuditshëm, përderisa ka shkruar se bashkimi i shqiptarëve do të bëhet nëpërmjet pushkës ose me anë të flakës së barotit. Zyrtari…

14 mijë raste aktive me COVID-19 në Kosovë

14 mijë raste aktive me COVID-19 në Kosovë

Në vendin tonë vazhdon të jetë gjendje e rënduar sa i përket pandemisë COVID-19. Javëve të fundit janë shtuar dukshëm rastet e reja të infektimit, por është rritur edhe numri i viktimave. Që nga fillimi…

​Haradinaj kujton Agim Ramadanin: E kishte kuptuar konceptin e lirisë në thellësinë e tij

​Haradinaj kujton Agim Ramadanin: E kishte kuptuar konceptin e lirisë në thellësinë e tij

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj ka kujtuar heroin e kombit, Agim Ramadani-Katana, në 22-vjetorin e rënies. Përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook, Haradinaj ka thënë se betejat…

​Pas zënkës me babanë i vë flakën shtëpisë së tij

​Pas zënkës me babanë i vë flakën shtëpisë së tij

Një persona pas zënkës me babanë e tij në Obiliq, i ka vënë flakën shtëpisë së tij. Zjarrfikësit e kanë shuar zjarrin, teksa personi që kreu këtë vepër është në arrati. “Ankuesi mashkull kosovar ka…

Ligji për pasuri të pajustifikueshme mund të hetojë edhe pasurinë e qytetarëve

Ligji për pasuri të pajustifikueshme mund të hetojë edhe pasurinë e qytetarëve

Pasuria e zyrtarëve shtetëror do të hetohet, pasi tashmë në ekzekutiv ka arritur koncept-dokumenti për Ligjin për konfiskim të pasurisë së pajustifikueshme. Por përveç atyre që kanë punuar dhe punojnë në institucione shtetërore, nuk përjashtohet…

Ushtroi dhunë fizike ndaj fëmijëve të vet, arrestohet një grua

Ushtroi dhunë fizike ndaj fëmijëve të vet, arrestohet një grua

Një grua është arrestuar në Ferizaj, pasi ka ushtruar dhunë fizike ndaj dy fëmijëve të saj të mitur. Pas intervistimit me aktvendim të prokurorit kujdestar, të dyshuarës i është caktuar masa e ndalimit policor për…

775 gjoba ​brenda një dite për qytetarët që nuk respektuan masat antiCovid

775 gjoba ​brenda një dite për qytetarët që nuk respektuan masat antiCovid

Gjatë 24 orëve të fundit Policia e Kosovës, ka shqiptuar 775 gjoba për shkelësit e Ligjit për menaxhimin e Pandemisë. Kështu bëhet e ditur në raportin 24 orësh të Policisë së Kosovës. Po ashtu gjatë…

​Prishtinë, sulmohet fizikisht një polic

​Prishtinë, sulmohet fizikisht një polic

Një person në Prishtinë është arrestuar pasi i njëjti nuk ka pranuar që të legjitimohet, ndërsa ka fyer dhe sulmuar fizikisht edhe një polic gjatë intervistimit në stacionin policor. Gjatë arrestimit të dyshuarit, lëndime kanë…

​Osmanit i kërkohet që të ketë prioritet çështjen e grave të dhunuara gjatë luftës dhe të pagjeturit

​Osmanit i kërkohet që të ketë prioritet çështjen e grave të dhunuara gjatë luftës dhe të pagjeturit

Në javën e parë të punës në krye të shtetit, presidentes Vjosa Osmani, po i kërkohet që të ketë prioritet të punës së saj çështjen e grave të dhunuara gjatë luftës, të pagjeturit dhe fuqizimin…

​Moti sot në Kosovë

​Moti sot në Kosovë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njofton se sot mbi vendin tonë do të mbajë mot kryesisht me diell. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 1-3 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 11-16…