1. Home
  2. Lajme

Category: Vendore

297 pacientë me Coronavirus të hospitalizuar, 28 në gjendje të rëndë

297 pacientë me Coronavirus të hospitalizuar, 28 në gjendje të rëndë

Shërbimi Spitalor, Klinik, Universitar i Kosovës (ShSKUK), ka njoftuar se 414 pacientë janë duke u trajtuar në klinikat për Covid-19 dhe në spitalet e përgjithshme. Prej tyre 297 janë të konfirmuar pozitiv me koronavirus teksa…

Pro dhe kundër publikimit të shpenzimeve për mbrojtjen e të akuzuarve në Hagë

Pro dhe kundër publikimit të shpenzimeve për mbrojtjen e të akuzuarve në Hagë

OVL kundërshton publikimin e shpenzimeve për mbrojtjen e të akuzuarve në Hagë, njohësit e cilësojnë veprim të duhur Publikimi i shifrave të shpenzimeve për mbrojtjen e të akuzuarve në Hagë po kundërshtohet nga Organizata e…

MSH thotë se brenda disa ditësh vijnë vaksinat tjera, aktualisht mbi 26 mijë qytetarë janë të vaksinuar në Kosovë

MSH thotë se brenda disa ditësh vijnë vaksinat tjera, aktualisht mbi 26 mijë qytetarë janë të vaksinuar në Kosovë

Më 29 mars Kosova ka nisur vaksinimin e qytetarëve me vaksinat antiCOVID, ku fillimisht janë vaksinuar profesionistët shëndetësor, grup-mosha mbi 85 vjeç dhe personat që kanë sëmundje kronike. 24 mijë doza të vaksinës AstraZeneca, Kosova…

​Për 8 vjet operime KEDS investoi mbi 170 milionë euro

​Për 8 vjet operime KEDS investoi mbi 170 milionë euro

KEDS shënon sot 8 vjetorin e operimit. Përgjatë këtyre viteve, kompania ka investuar fuqishëm në rrjet gjithandej vendit. Mbi 170 milion euro është vlera e investimeve që janë realizuar deri tash në kuadër të cilave…

​Specializimet lënë pa mjekë QKMF-të, kërkohet auditimi i konkursit

​Specializimet lënë pa mjekë QKMF-të, kërkohet auditimi i konkursit

Ministria e Shëndetësisë në krye me Armend Zemaj në korrik të vitit 2020 kishte hapur konkursin për specializantë, pas katër viteve pa një të tillë, ku do të pranoheshin 1,034 specializante. Por ky konkurs pastaj…

Detaje rreth vrasjes së djeshme në Vitomiricë

Detaje rreth vrasjes së djeshme në Vitomiricë

Një 60-vjeçar është vrarë dje në Vitomiricë të Pejës. Policia e Kosovës ka dhënë detaje shtesë lidhur me vrasjen e 60-vjeçarit nga Vitomirica i cili është therur me thikë pas një mosmarrëveshje që kishte me…

​Gjendet e vdekur një grua

​Gjendet e vdekur një grua

Një person është gjetur i vdekur në fshatin Muqiverc të Kamenicës. Në raportin e Policisë së Kosovës thuhet se rastin e ka paraqitur bashkëshorti i viktimës, i cili e ka gjetur pa shenja jete në…

Aksident me fatalitet në magjistralen Prishtinë- Pejë

Aksident me fatalitet në magjistralen Prishtinë- Pejë

Dje ka ndodhur një aksident si pasojë e së cilit ka ndërruar jetë një person, dhe një tjetër është lënduar. Lajmin për Tv Syri e konfirmon zëdhënësi i stacionit policor në Gjakovë Nysret Xhurkaj. “Me…

Moti sot

Moti sot

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njofton se të shtunën parashihet të ketë rënie në vlerat e temperaturave maksimale, për shkak të prezencës së masave ajrore të cilat kanë origjinë nga verilindja. Temperaturat minimale do të lëvizin…

​Rinia e PDK-së i dorëzon dosje të krimeve serbe ministres Gërvalla

​Rinia e PDK-së i dorëzon dosje të krimeve serbe ministres Gërvalla

Rinia e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) i ka dorëzuar dosje të krimeve serbe në Kosovë ministres së Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla. Përmes një aksioni simbolik ata vendosën grafite të UÇK-së në…