1. Home
  2. Lajme

Category: Vendore

Kur do të unifikohen çmimet e barnave?

Kur do të unifikohen çmimet e barnave?

Medikamentin e njĂ«jtĂ« mund ta gjeni me Ă§mime tĂ« ndryshme nĂ« KosovĂ«, varĂ«sisht barnatores ku shkoni. Nurofeni, pĂ«r shembull, nĂ« njĂ«rĂ«n nga barnatoret nĂ« PrishtinĂ« qĂ« ka vizituar REL, kushton 3.30 euro, ndĂ«rsa nĂ« njĂ« tjetĂ«r pranĂ«…

​Ministri Latifi nënshkruan Memorandum Mirëkuptimi me USAID

​Ministri Latifi nënshkruan Memorandum Mirëkuptimi me USAID

Ministria e ShĂ«ndetĂ«sisĂ« ka njoftuar se ministri Rifat Latifi, ka nĂ«nshkruar marrĂ«veshje mirĂ«kuptimi me USAID, pĂ«rmes tĂ« cilit do tĂ« adresojĂ« sfidat nĂ« lidhje me korrupsionin dhe ofrimin e shĂ«rbimeve cilĂ«sore, duke pĂ«rmirĂ«suar menaxhimin e…

Intervista e Adem Demaçit për New York Times në vitin 1999

Intervista e Adem Demaçit për New York Times në vitin 1999

“Adem Demaçi, shpeshherĂ« i quajtur Nelson Mandela i KosovĂ«s, ka gjetur ca nga ajo paqja dhe vetĂ«pĂ«rmbajtja, duke i nxitur bashkĂ«kombĂ«sit e tij tĂ« pĂ«rdorin atĂ« dhuratĂ«n e befasishme tĂ« lirisĂ« pĂ«r tĂ« ndĂ«rtuar shoqĂ«ri…

Blinken: Kosova është një partner i palëkundur i Shteteve të Bashkuara

Blinken: Kosova është një partner i palëkundur i Shteteve të Bashkuara

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka deklaruar se Kosova Ă«shtĂ« partnere e palĂ«kundur e Shteteve tĂ« Bashkuara tĂ« AmerikĂ«s. Blinken gjatĂ« takimit nĂ« Uashington me presidenten Vjosa Osmani dhe kryeministrin Albin Kurti ka thĂ«nĂ«…

Tetë raste të dhunës në familje në 24 orët e fundit në Kosovë

Tetë raste të dhunës në familje në 24 orët e fundit në Kosovë

TetĂ« rastĂ« tĂ« dhunĂ«s nĂ« familje janĂ« raportuar nĂ« PolicinĂ« e KosovĂ«s gjatĂ« 24 orĂ«ve tĂ« fundit. NĂ« PrishtinĂ«, njĂ« person dyshohet se ka sulmuar njĂ« burrĂ«. Viktima ka pranuar tretman mjekĂ«sor. Policia ka njoftuar…

Tahiri: Takimi në Washington ka rëndësi të madhe strategjike për Kosovën

Tahiri: Takimi në Washington ka rëndësi të madhe strategjike për Kosovën

Takimit nĂ« Departamentit amerikan tĂ« Shtetit i Ă«shtĂ« gĂ«zuar edhe ish-kryenegociatorja nĂ« bisedimet KosovĂ«-Serbi, Edita Tahiri. “TĂ« rĂ«ndĂ«sisĂ« madhore strategjike pĂ«r KosovĂ«n”, e quajti Tahiri takimin mes Presidentes sĂ« KosovĂ«s, Vjosa Osmani dhe Kryeministrit Albin…

Qeveria jep detaje nga takimi i Osmanit dhe Kurtit me Blinken

Qeveria jep detaje nga takimi i Osmanit dhe Kurtit me Blinken

Kryeministri i KosovĂ«s, Albin Kurti dhe Presidentja Vjosa Osmani Sadriu, u pritĂ«n mbrĂ«mĂ« nĂ« takim nga Sekretari i Shteteve tĂ« Bashkuara tĂ« AmerikĂ«s, Antony Blinken. NĂ« kĂ«tĂ« takim Qeveria e KosovĂ«s pĂ«rmes njĂ« komunikate pĂ«r…

SHBA: Njohja reciproke duhet të jetë në qendër të dialogut Kosovë-Serbi

SHBA: Njohja reciproke duhet të jetë në qendër të dialogut Kosovë-Serbi

Sipas Shteteve tĂ« Bashkuara tĂ« AmerikĂ«s dialogu nĂ« mes tĂ« KosovĂ«s dhe SerbisĂ« duhet tĂ« pĂ«rfundojĂ« me njohjen reciproke nĂ« qendĂ«r tĂ« marrĂ«veshjes pĂ«rfundimtare. KĂ«shtu tĂ« paktĂ«n thuhet nĂ« njoftimin e Departamentit Amerikan tĂ« Shtetit,…

Një i punësuar për çdo familje në nevojë, Qeveria ndan 10 milionë euro për skemën e re

Një i punësuar për çdo familje në nevojë, Qeveria ndan 10 milionë euro për skemën e re

Qeveria  e KosovĂ«s ka ndarĂ« 10 milionĂ« euro pĂ«r skemĂ«n “Qeveria pĂ«r familjet”, me tĂ« cilĂ«n synon qĂ« çdo familje tĂ« ketĂ« sĂ« paku njĂ« tĂ« punĂ«suar. Vendimi Ă«shtĂ« marrĂ« nĂ« mbledhjen elektronike tĂ« QeverisĂ«.…

Hovenier: Vizita e Kurtit dhe Osmanit në Washington, reflektim i partneritetit mes dy shteteve

Hovenier: Vizita e Kurtit dhe Osmanit në Washington, reflektim i partneritetit mes dy shteteve

Ambasadori i SHBA-sĂ« nĂ« KosovĂ«s, Jeff Hovenier, ka folur pĂ«r takimin mes sekretarit amerikan tĂ« Shtetit, Antony Blinken, me delegacionin e KosovĂ«s nĂ« Washington. PĂ«rmes njĂ« shkrimi nĂ« Twitter, Hovenier tha se ky takim Ă«shtĂ«…