1. Home
  2. Lajme

Category: Vendore

Qeveria miraton projektligjin për marrëveshjen me MCC-në

Qeveria miraton projektligjin për marrëveshjen me MCC-në

Qeveria e KosovĂ«s, nĂ« mbledhjen e fundit elektronike, ka miratuar ratifikimin e marrĂ«veshjes me Sfidat e MijĂ«vjeçarit nĂ« Shtetet e Bashkuara tĂ« AmerikĂ«s pĂ«r programin e energjisĂ«. Po ashtu Ă«shtĂ« shqyrtuar dhe miratuar Raporti gjashtĂ«mujor…

Gati 10 mijë raste aktive me koronavirus në Kosovë

Gati 10 mijë raste aktive me koronavirus në Kosovë

Numri i rasteve aktive me koronavirus nĂ« KosovĂ« gati ka arritur nĂ« shifrĂ«n 10 mijĂ«. Ministria e ShĂ«ndetĂ«sisĂ« njoftoi dje pĂ«r 9 mijĂ« e 820 raste  aktive me COVID-19 nĂ« vendin tonĂ«. Dje u konfirmuan…

Sot mblidhet komisioni hetimor për energjinë

Sot mblidhet komisioni hetimor për energjinë

Komisioni Hetimor Parlamentar nĂ« lidhje me procesin e vendimmarrjes nĂ« sektorin e energjisĂ« pĂ«r periudhĂ«n 2006-2022, nĂ« nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe nĂ« ndĂ«rmarrje publike sot mbanĂ« mbledhje. NĂ« kĂ«tĂ« mbledhje do tĂ« bĂ«het shqyrtimi…

Blinken deklarohet për takimin me Osmanin e Kurtin: ShBA mbështet integrimin euroatlantik të Kosovës

Blinken deklarohet për takimin me Osmanin e Kurtin: ShBA mbështet integrimin euroatlantik të Kosovës

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka shkruar pĂ«r takimin qĂ« e pati me presidenten e KosovĂ«s, Vjosa Osmani dhe kryeministrin Albin Kurti nĂ« Departamentin e Shtetit nĂ« Washington D.C. Blinken pĂ«rmes Twitterit tha se…

Osmani pas takimit me Blinken: U konfirmua se Kosova s’ka mik më të madh se Amerika

Osmani pas takimit me Blinken: U konfirmua se Kosova s’ka mik më të madh se Amerika

Presidentja e KosovĂ«s, Vjosa Osmani, e ka quajtur tĂ« shkĂ«lqyeshĂ«m takimin me Sekretarin amerikan tĂ« Shtetit, Antony Blinken. Ajo ka thĂ«nĂ« se nĂ« kĂ«tĂ« takim Ă«shtĂ« konfirmuar se Republika e KosovĂ«s nuk ka mik mĂ«…

Kurti: Partner të padiskutueshëm të sigurisë Kosova e ka ShBA-në

Kurti: Partner të padiskutueshëm të sigurisë Kosova e ka ShBA-në

Kryeministri Albin Kurti ka thĂ«nĂ« se Kosova partner tĂ« sigurisĂ« i ka Shtetet e Bashkuara tĂ« AmerikĂ«s. Ai, para medieve nĂ« Uashington, pas pĂ«rfundimit tĂ« takimit me sekretarin amerikan tĂ« Shtetit, Anthony Blinken, ka theksuar…

Adem Demaçi: Profesor Zekeria Rexha guxoi të na i hapte sytë…

Adem Demaçi: Profesor Zekeria Rexha guxoi të na i hapte sytë…

Nga Adem Demaçi NĂ« klasĂ«n e shtatĂ« na u shtuan edhe disa lĂ«ndĂ« tĂ« reja: latinishtja e psikologjia. KĂ«to lĂ«ndĂ« bashkĂ« me frĂ«ngjishten na i jepte Zekeria Rexha. Ky ishte njĂ« burrĂ« shtatmesĂ«m, zeshkan, me…

Adem Demaçi, njeriu intolerant ndaj regjimit serb

Adem Demaçi, njeriu intolerant ndaj regjimit serb

Sot, mĂ« 26 korrik, janĂ« bĂ«rĂ« 4 vjet nga vdekja e Adem Demacit, njeriut qĂ« njihet si simbol i rezistencĂ«s ndaj regjimit tĂ« SerbisĂ«. NĂ« vitin 1991 Parlamenti Evropian i dha Demaçit çmimin Saharov pĂ«r…

Konjufca e falënderon ambasadoren suedeze për shërbimin në Kosovë

Konjufca e falënderon ambasadoren suedeze për shërbimin në Kosovë

Kryetari i Kuvendit tĂ« KosovĂ«s, Glauk Konjufca, ka pritur sot nĂ« njĂ« takim lamtumirĂ«s ambasadoren e SuedisĂ« nĂ« KosovĂ«, Karin Hernmarck Ahliny. Konjufca e falĂ«nderoi ambasadoren Hernmarck pĂ«r bashkĂ«punimin e frytshĂ«m dhe pĂ«r punĂ«n e…

Gati 400 mijë kosovarë e vizituan Shqipërinë gjatë qershorit

Gati 400 mijë kosovarë e vizituan Shqipërinë gjatë qershorit

395 mijĂ« persona nga Kosova e vizituan ShqipĂ«rinĂ« gjatĂ« muajit qershor. Ky muaj konsiderohet i begatĂ« sa i pĂ«rket pushuesve nĂ« bregdetin shqiptar. AtĂ« e vizituan gjithsejt 1 milion e 360 mijĂ« turistĂ«, apo 45…