1. Home
  2. Lajme

Category: Vendore

Një i vdekur dhe 26 raste të reja me COVID-19

Një i vdekur dhe 26 raste të reja me COVID-19

Ministria e ShĂ«ndetĂ«sisĂ«, sipas tĂ« dhĂ«nave nga Instituti KombĂ«tar i ShĂ«ndetĂ«sisĂ« Publike tĂ« KosovĂ«s, informon: NĂ« 24 orĂ«t e fundit janĂ« dhĂ«nĂ« 249 doza tĂ« vaksinĂ«s kundĂ«r COVID-19. Prej fillimit tĂ« vaksinimit nĂ« tĂ« gjitha…

Bislimi: Qeveria ka plan ambicioz për integrim evropian

Bislimi: Qeveria ka plan ambicioz për integrim evropian

ZĂ«vendĂ«skryeministri i parĂ« pĂ«r Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog Besnik Bislimi ka thĂ«nĂ« sot Qeveria ka plan ambicioz pĂ«r integrimin evropian tĂ« KosovĂ«s gjatĂ« kĂ«tij vit. Numri dy i qeverisĂ«, Bislimi gjatĂ« raportimit nĂ« Komisionin…

Konjufca: Vetëm në prill u shuan mizorisht 1500 fëmijë, gra e pleq

Konjufca: Vetëm në prill u shuan mizorisht 1500 fëmijë, gra e pleq

Kryetari i Kuvendit tĂ« KosovĂ«s Glauk Konjufca ka pĂ«rkujtuar masakrat e Lybeniqit, GjakovĂ«s, MejĂ«s, SopinĂ«s, Kralanin, QypevĂ«s, RezallĂ«s, Kaçanikut, LubizhdĂ«s, SllovinĂ«s, Poklekut, ÇikatovĂ«n sĂ« VjetĂ«r, Ribarit tĂ« VogĂ«l, Koliqit, Hallaçit tĂ« VogĂ«l, GrashticĂ«s, Dobroshit, KorenicĂ«s,…

Kurti dhe ministrja gjermane Huml flasin për bashkëpunimin në fushën e ekonomisë dhe arsimit profesional

Kurti dhe ministrja gjermane Huml flasin për bashkëpunimin në fushën e ekonomisë dhe arsimit profesional

MundĂ«sitĂ« e rritjes sĂ« bashkĂ«punimit me theks nĂ« investime ekonomike dhe nĂ« fushĂ«n e arsimit dhe aftĂ«simit profesional u diskutuan nĂ« takimin qĂ« kryeministri i RepublikĂ«s sĂ« KosovĂ«s, Albin Kurti pati me ministren e Shtetit…

FSK merr pjesë në Konferencën Fillestare Planifikuese për Stërvitjen “Defender Europe 23”

FSK merr pjesë në Konferencën Fillestare Planifikuese për Stërvitjen “Defender Europe 23”

Forca e SigurisĂ« sĂ« KosovĂ«s (FSK) merr pjesĂ« nĂ« KonferencĂ«n Fillestare Planifikuese pĂ«r StĂ«rvitjen “Defender Europe 23”. KĂ«shtu kanĂ« bĂ«rĂ« tĂ« ditur nga Ministria e Mbrojtjes. “NĂ« SarajevĂ«, BosnjĂ« dhe HercegovinĂ« Ă«shtĂ« duke u realizuar…

Ministrja Haxhiu takohet me kryetaren e Dhomave të Specializuara në Hagë

Ministrja Haxhiu takohet me kryetaren e Dhomave të Specializuara në Hagë

Ministrja e DrejtĂ«sisĂ«, Albulena Haxhiu, Ă«shtĂ« takuar sot me kryetaren e Dhomave tĂ« Specializuara nĂ« HagĂ«, Ekaterina Trendafilova, dhe administratoren, Fidelma Donlon. “GjatĂ« kĂ«tij takimi zyrtar u diskutua lidhur me punĂ«n e GjykatĂ«s, rregullat e…

I refuzohet apeli, Kadri Veseli mbetet në paraburgim

I refuzohet apeli, Kadri Veseli mbetet në paraburgim

Paneli i GjykatĂ«s sĂ« Apelit, mĂ« 31 mars, ka refuzuar apelin e mbrojtjes sĂ« Kadri Veselit kundĂ«r vendimit tĂ« gjykatĂ«sit tĂ« procedurĂ«s paraprake pĂ«r mbajtjen e mĂ«tejme tĂ« tij nĂ« paraburgim. Kjo Ă«shtĂ« bĂ«rĂ« e…

​Mehmeti: Numri i atyre që po braktisin shërbimin në polici është në rritje

​Mehmeti: Numri i atyre që po braktisin shërbimin në polici është në rritje

Drejtori i PĂ«rgjithshĂ«m i PolicisĂ« sĂ« KosovĂ«s, Samedin Mehmeti, ka thĂ«nĂ« se numri i pjesĂ«tarĂ«ve qĂ« po heqin dorĂ« nga Policia e KosovĂ«s Ă«shtĂ« duke u rritur. KĂ«tĂ« trend ai e ka cilĂ«suar si fatkeqĂ«si…

Bislimi: Implementimi i planit të MSA-së nuk lë boshllëk buxhetor

Bislimi: Implementimi i planit të MSA-së nuk lë boshllëk buxhetor

ZĂ«vendĂ«skryeministri, Besnik Bislimi, ka raportuar para Komisionit pĂ«r Integrime Evropiane, duke thĂ«nĂ« qĂ« masat e parapara nĂ« planin e veprimit tĂ« MSA-sĂ« pritet qĂ« tĂ« zbatohen deri nĂ« fund tĂ« kĂ«tij viti. “Ne kĂ«tĂ« tĂ«…

ATK ka njoftuar se është zgjatur afati për deklarimin dhe pagesën e tatimit në të ardhura personale

ATK ka njoftuar se është zgjatur afati për deklarimin dhe pagesën e tatimit në të ardhura personale

Administrata Tatimore e KosovĂ«s ka njoftuar se Ă«shtĂ« zgjatur afati pĂ«r deklarimin dhe pagesĂ«n e tatimit nĂ« tĂ« ardhura personale. Sipas njoftimit tĂ« ATK’sĂ«, afati Ă«shtĂ« zgjatur deri mĂ« 31 maj 2022. “Deklarimet dhe pagesat…